Viji-partijenkabinet zou niet mogelijk zijn Souvenir-jagers op conclaaf het Ontevredenheid over het veiligheidssysteem in Engeland Moro geeft informatiepoging op Profumo heeft veel berouw van zijn daden WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN HET WEER Russische ruimteschepen gaan door met rondjesdraaien WOENSDAG 19 JUNI 1963 19e Jaargang No. 5940 Radio De Koek ONRUST in NEW YORKS NEGERWIJK HARLEM David Ben-Goerion verzocht om zijn besluit tot aftreden te herzien VRIENDIN VAN CHRISTINE KEELER GAAT GETUIGEN IN DE ZAAK-WARD GEZONDHEIDS TOESTAND VAN TSJOMBE NIET ZO BEST Chinese persmedewerkers in Argentinië aangehouden PROFUMO WEER IN LONDEN HANS KAART OVERLEDEN FraARéWftg HJ aBWffltnflilfi Tèrtiëesen DJreetetmHooMredaefeur I. van 8e Sande Redactie, adres; Noordstraat 5557 Admlnlstratle-adres: Smldswal Telefoon 01150 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per Kwartaal: per maand f 2,per week 48 et. Losse nrs 9 et. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen A'dvertenHeprifs per mm 16 et* twnönwm pér advertentie f2,40. Rubriek: Kleine Advertenties '(géén handels, advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad. 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Naar welingelicht politici in Den Haag zeggen, zal het for meren van een vijf-partijen-kabi- net niet mogelijk blijken te zijn. De kabinetsformateur, dr. De Kort, heeft aan de fractieleiders van de vijf grootste partijen o.m. de vraag gesteld of zij het for meren van een vijf-partjjen-kabi. net, in zekere zin een „nationaal kabinet", mogelijk achten. Van de V.V.D, was reeds be kend, dat men in deze kring het ontbreken van een ferme opposi tie in normale tijden niet in over. eenstemming acht met de eisen ener parlementaire democratie. Mr Toxopeus en de zijnen wezen het argument van socialistische zijde, dat de partijen ook in een „nationale formatie" kritisch tegenover het kabinet behoren te staan, als onvoldoende van de hand, vooral indien van tevoren bindingen zijn aangegaan. Ofschoon tie vijf fractieleiders zelve de grootste stilzwijgendheid over hun antwoord aan dr De Kort wensen te bewaren, heeft thans in leidende politieke krin gen vrij algemeen de overtuiging post gevat, dat het C.H.U.-ant woord inzake een vijf-partijen kabinet gisteren negatief is ge weest. Eenzelfde oordeel zou vol gens dezelfde bronnen in het ant- woord, dat de A.R.-fractieleider Van Eijsden hedenochtend om 10 uur aan dr De Kort zal geven, vervat zijn. Zoals men weet zal dr De Kort bij gering of afwezig enthousias me voor een vijf-partijen-con structie zich beraden over een straffer, althans minder vaag basisprogram voor een vier-par- tijen-kabinet. In A.R.- en C TT.'J,- kringéh leeft de verwachtn., - dat hij bij die constructie de V.V.D. zal betrekken, ofschoon daarover nog geen volledige zekerheid kan bestaan. Zoals men weet is over een zetelverdeling, althans offi cieel, nog niet gesproken. Wél is volgens welingelichte politici dui delijk, dat A.R. en C.H.U. huive rig tegenover een vijf-partijen- kabinet staan, omdat zij daarin elk slechts één ministerszetel zouden kunnen krijgen volgens het schema: 5 K.V.P., 4 P.v.d.A., 2 V.V.D., 1 C.H.U.. 1 A.R.P. Het is nog niet bekend wan neer de heer Toxopeus het libe rale antwoord op het basispro gram van dr De Kort zal indie nen. Verwacht wordt, dat hij dit in de vorm van een brief zal doen. TWEE K.V.P.-MINISTERS KEREN VOORLOPIG NIET TERUG Naar thans bekend werd zullen twee K.V.P. leden van het demis-, sionaire kabinet om persoon1 ijke redenen voorshands het ministe riële veld ruimen. Het zijn de mi nister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr J. M. L. Th. Cals, die omwille van zijn gezond, heid het 2 jaar kalm zal moeten aandoen, en de minister van Maatschappelijk Werk. mej. dr M. A. M. Klompé, wegens fami- lie-omstandigheden. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Koud Koud weer met opklaringen, maar ook plaatselijk een bui. Overwegend krachtige westelijke wind. WOENSDAG 19 JUNI v.m. n.m. Sreskens 11.40 12.13 Terneuzen 0.15 12.48 Hansweert 0.55 1.28 Walsoorden 1.05 1.38 DONDERDAG 20 JUNI v.m. n.m. HansweertBreskens Breskens 0.33 1.01 Terneuzen 1.08 1.36 Hansweert 1.48 2.16 Walsoorden 1.58 1.26 ZON MAAN op onder op» onder 19 4.19 21.03 3.09 18.33 20 4.19 21.03 3.43 19.53 21 4.19 21.04 4.25 21.05 22 4.19 21.04 5.18 22.05 23 4.20 21.04 6.21 22.53 24 4.20 21.04 7.31 23.30 25 4.20 21.04 8.43 23.58 BRILJANT SCHOUWSPEL Maandag is in Windsor een sa menkomst gehouden van de Ridders van de Kousenband. Onderdeel van deze samenkomst was een processie van de leden van de orden, waarvan Konin gin Elizabeth II als souvereln ook aanwezig was, evenals Prins Philips. De bijgaande foto geeft helaas in zwart en wit een beeld van deze kleurige proces sie. Op de achtergrond de leden van de lijfwacht van de Konin gin, gevormd door „Yeomen of the Guard". KOUD Een koufront, behorende bij een depressie op het noorden van de Noordzee, trok maandag over ons land. Dit ging gepaard met een overvloedige regenval. Op sommige plaatsen werd meer dan 20 mm gemeten. In de avond gaf een trogvormige storing riog aanleiding tot plaatselijk buien vorming. Het weer wordt gelei delijk beheerst door een rug van hogedruk, die vanuit het westen nadert. Vandaag vloeit belangrijk koudere lucht over het land uit. Hierin kunnen en kele verspreide buien voorko» men. De overwegend westelijke wind neemt af maar blijft nog krachtig. Het ligt in de lijn der verpach tingen, dat mr Cals wel zijn Ka merzetel zal bezetten. Dr Klompé zal eveneens het Kamerlidmaat schap blijven vervullen, doch zij zal, naar haar zeggen, geen „Europees of ander tijdrovend werk" aanvaarden. Mej. Klompé wenst eindelijk voor haar privé- aangelegenheden tijd beschikbaar te krijgen. DEMONSTRATIE VOOR HET WITTE HUIS Honderden negers hebben voor de hekken van het Witte Huis gedemonstreerd tegen de rassen scheiding in Washington. De bij gaande foto geeft een beeld van deze demonstratie, welke voor afgegaan werd door een gebeds-, samenkomst in het Lafayette- park tegenover het Witte Huis. Eén van de menselijke hebbe lijkheden waarmee in de ge schiedenis van de conclaven steeds weer de strijd meest wor den aangebonden, was de souve- nir-jagerij door de „conclavis- ten", de helpers van de kardina len, die het steeds weer hadden voorzien op de voorwerpen in de cel van de tot Paus gekozen kar dinaal. Het werd soms een com plete plundering die dan niet eens tot de conclaaf-cel beperkt bleef. Dergelijke praktijken wer den in 98 door Paus Johannes IX verboden en het concilie van Constanz in 1414 bedreigde der gelijke souvenir jagers met ker kelijke straffen. Maar de „tradi- ditie" bleek zo hecht verankerd dat men wel op een soort van compromis was aangewezen om erger te voorkomen. Zo stelden Pius VIII en Gregorius XVI in de vorige eeuw eigener beweging een aantal voorwerpen uit hun bezit ter beschikking van hun conclavisten. Bij het conclaaf waarop Leo X werd gekozen, leg den de conclavisten van te voren bij officiële akte vast dat zij, in geval „hun" kardinaal Paus zou worden, hun collega's 1500 gou den dukaten zouden betalen voor het „alleenrecht" op alle voor werpen in de cel van de verko- zene. Bij de conclaven in 1550 en 1590 stelden de kerkelijke autori teiten nog voor de aankondiging van de verkiezing van de nieuwe Paus alle roerende voorwerpen in „verzekerde bewaring" waar aan de conclavisten, zeer tegen hun zin, zelf moesten, meewer ken. In enkele gevallen werd reeds bij voorbaat de cel leeggehaald van de kardinaal die naar ver wachting der conclavisten toch zeker Paus zou worden, al bleek de uitkomst daarmee achteraf niet altijd in overeenstemming. En Leo XI in 1605 en Paulus V, in het zelfde jaar, moesten voor de nacht na hun verkiezing el ders een onderkomen zoeken om dat er feen stukje meubilair in hun cel was blijven staan. Noordstraat 102 - Telefoon 8126 Vernemen In de negerwijk Harlem in New York is de politie maandag avond tussenbeide gekomen bij ongeregeldheden, die zich voor deden bij een openluchtbijeen komst van een nationalistische negerorganisatie. Er werd met stenen, tegels en flessen gegooid. Niemand van de ongeveer dui zend negers werd gearresteerd. De menigte werd door de politie verspreid. Een in de buurt ge houden bijeenkomst van een an dere organisatie verliep rustig. Later werden 25 negers gear resteerd nadat ongeveer 200 negers vuilnisbakken hadden omgeschopt en flessen op straat hadden stukgegooid. Perscommentaren op het Lagerhuisdebat Het algemeen beeld van de Britse perscommentaren op het Lagerhuisdebat over de zaak- Profumo is er een van ontevre denheid over het veiligheidsys teem van het land. MacMillan wordt afgeschilderd als een man wiens gezag heeft geleden en wiens dagen als premier zijn ge teld. De Times schrijft dat anderen op de plaats van MacMillan mee dogenlozer zouden zijn geweest tegenover een figuur als Profu- mo, na alles wat deze had toe gegeven. Doordat de premier te voren niet volledig was" inge licht kon hem niet worden vér weten dat hij belangrijke aan wijzingen had genegeerd maar de klemmende vraag is waarom hij niet was ingelicht. Ook de Guardian is van me ning dat MacMillan en zijn mi nisters niet medeplichtig zijn maar de ambtstermijn van de premier moet na zijn beoor delingsfouten ten einde lopen. Het onafhankelijke rechtse blad Italiaanse kabinetscrisis Aldoro Moro, die door presi dent Segni van Italië als kabi netsformateur was aangewezen, heeft dinsdag bekendgemaakt dat hij zijn pogingen om een regering van centrum-links te vormen heeft opgegeven. Moro zei tegen verslaggevers, dat hij een coalitieregering van christen-democraten, sociaal democraten en republikeinen met parlementaire steun van de Nenni-socialisten had willen vormen. NENNI TREEDT AF NA ONENIGHEID IN ZIJN PARTIJ Pietro Nenni, de 72-jarige lei der van de Italiaanse socialis tische partij, heeft dinsdag zijn functie neergelegd na onenigheid in zijn partij. Het partijbestuur had maandag geweigerd een nieuwe centrum linksregering te steunen. Kabi netsformateur Moro heeft giste ren zijn opdracht teruggegeven. In het afgelopen weekeinde had hij met de leiders van deze vier partijen een akkoord in principe hierover gesloten. Dit akkoord was echter later door Nenni's partij verworpen. Intus sen hebben Saragats sociaal democraten dinsdag laten we ten, dat zij geen enkele oplos sing zullen aanvaarden die niet gebaseerd is op een meerderheid in het parlement van de vier genoemde partijen. Zoals bekend hebben de christen-democraten, sociaal/democraten en republi keinen samen in het parlement niet de vereiste meerderheid. In de drie weken dat Moro ge probeerd heeft een regering te vormen, hebben de Nenni-socia listen voortdurend getracht hem over te halen een program te aanvaarden dat nog meer con cessies aan de linkervleugel zou bevatten dan dat van Moro's voor ganger Fanfani. Sommige socia listen kregen echter de indruk dat Moro meer naar rechts boerste en in feite een minder linkse regering wilde dan Fan fani. Er circuleerden zelfs be richten dat Moro van plan was De Britse ex-minister van oorlog John Profumo, de centrale figuur in de Engelse politieke crisis, heeft gisteren in een pers verklaring zijn „diepe berouw" over zijn daden geuit. De verklaring werd uitgege ven door de rechtskundige ad viseurs van Profumo, die zeiden dat Profumo dit uit naam van zichzelf en zijn vrouw had ver zocht. De verklaring luidt: „De heer Profumo begrijpt dat de pers, radio en televisie om een persoonlijk commentaar van zijn vrouw en hemzelf vragen. In de verklaring die hii in zijn ontslagbrief aan de premier en de voorzitter van de kiesver eniging heeft afgelegd, heeft hij diepe spijt over zijn daden be tuigd. Hij wenst van deze gele genheid gebruik te maken om door middel van de pers voor een groter publiek zijn diepe berouw opnieuw uit te drukken. Verder hebben noch hij noch zijn vrouw verder iets op te merken". Na zijn aftreden op 5 juni is Profumo met zijn echtgenote per auto uit Londen met onbekende bestemming vertrokken en sinds dien niet meer in het openbaar verschenen. om de rechtse christen-demo craat Giuseppe Pella een minis terie aan te bieden. Nenni zelf toonde zich gere serveerd met betrekking tot be paalde aspecten van Moro's pro gram en speciaal dan de punten betreffende het landbouwbe leid, het onderwijs en de uitbrei dingsplannen van diverse grote steden. De sociaal-democratische Ma- pai-partij heeft de Israëlische premier David Ben-Goerion ver zocht zijn besluit om af te treden te herzien. Volgens partijkringen had de premier dit verzoek ge weigerd. Ben-Goerion heeft er wel mee ingestemd zijn plaats in het par lement te blijven innemen. Dit opent volgens Israëlische poli tieke kringen de mogelijkheid dat hij toch weer geroepen kan worden de zaken van het land te leiden. Het staatshoofd kan hem als parlementslid verzoe ken een nieuwe regering te vor men of er deel van uit te maken. Een vriendin van Christine Keeler, de 18-jarige Marilyn Rice-Davies, zal als getuige a charge worden gehoord in het proces tegen dr Stephen Ward, die verdacht wordt van soute neurschap. Zij is in het week einde aangehouden toen zij op 't punt stond per vliegtuig naar Majorca te vertrekken. Tegen borgtocht van 1.000 pond is zij na verhoor vrijgelaten. Haar paspoort is ingehouden. Daily Express eist dat een ge rechtelijk tribunaal de gehele zaak-Profumo onderzoekt omdat de grootste schuld wordt gedra gen door de veiligheidsdiensten. Het debat in het Lagerhuis is slechts het begin van een natio naal onderzoek. Ieder bezoek verboden De gezondheidstoestand van Tsjombe wordt, hoewel er geen direct levensgevaar bestaat, door zijn artsen ernstig genoeg ge acht om ieder bezoek te verbie den, zo wordt in de Parijse kli niek, waar de president van de Katangaanse regering wordt ver pleegd, verklaard. Voor Tsjombe maakt die ech ter niet veel uit, want de politie mannen die Tsjombe moeten be waken hielden toch al iedere be zoeker tegen. De Franse autori teiten achten de papieren, waar over Tsjombe beschikt niet gel dig. Slechts bij wijze van uit zondering en omdat zijn gezond heid zorgen baart, mag hij in Parijs blijven. Volgens het onafhankelijke Labourblad Daily Herald luidt de aanklacht tegen MacMillan niet oneerlijkheid maar „alge hele incompetentie". De conservatieve Daily Mail is uiterst ontevreden over het vei ligheidssysteem dat steeds meer tekortkomingen blijkt te verto nen. Zelfs de Daily Telegraph, die de conservatieve partij zeer trouw is, uit zijn misnoegen over het beleid van de premier. Ook de Franse pers, die van een „Pyrrhus-overwinning" van MacMillan spreekt, is van mening dat zijn aftreden onvermijdelijk is. In de Argentijnse hoofdstad zijn drie medewerkers van het Chinese persbureau „Nieuw Chi na" aangehouden. Hun bureau "is gesloten. Het kantoor van het Bulgaarse nieuwsbureau is eveneens geslo ten. Officieel is meegedeeld dat in de twee bureaus veel commu nistisch propagandamateriaal in beslag is genomen. 1. In de fles. 2. Als pap. 3. Droog uit de hand De Wostok 5 met luitenant kolonel Bykovski had dinsdag morgen om acht uur Moskou- tijd <06.00 uur Ned. tijd) zestig omwentelingen om de aarde vol tooid. De Wostok 6 had er toen 29 gemaakt, aldus Tass. Dit laat ste ruimteschip had toen 1,2 mil joen kilometer afgelegd. Teresjkova werd tien minuten voor vier (Ned. tijd) wakker, By kovski Qm 05.00 uur Ned. tijd. Beiden hebben goed geslapen en alles is wel aan boord. Ruimtevaarder Bykovski heeft dinsdagochtend het duurrecord voor ruimtevluchten gebroken en het tot nu toe grootste aantal Politie moest doorgang naar woning vrijhouden John Profumo, de Britse oud minister van Oorlog die door een verhouding met een fotomodel een politieke storm ontketende en moest aftreden, is dinsdag in zijn woning in Londen teruggeketrd. Hij was in gezelschap van zijn vrouw. Het echtpaar Profumo heeft enige tijd buiten de Britse hoofdstad Vertoefd. Politie moest er aan te pas komen om de oud minister en zijn vrouw doorgang naar hun woning te verschaffen. omwentelingen om de aarde ge maakt. Een radioboodschap, die ken nelijk afkomstig was van de Russische ruimtevaarster Te resjkova luidde: „Ik ben gereed om gegevens te verstrekken over een daling met handbest" ring". Beide ruimtevaarders zijn dinsdagmiddag op do Russische televisie verschenen, de beelden van Teresjkova waren enkele uren eerder opgenomen. Volgens Westelijke waarne mers was het door de grotere on derlinge afstand van de ruimte schepen niet mogelijk van bei den tegelijk een rechtstreekse uitzending te krijgen. In een ziekenhuis in Lugano is gisteren op 43-jarige leeftijd overleden de operazanger-acteur Hans Kaart, die de laatste tijd samens met zijn Schotse vrouw Caroline Raitt verbonden was aan de Deutsche Oper am Rhein in Dusseldorp. De heer Kaart was in de kli niek opgenomen voor een oor operatie. Tijdens deze behande ling onder narcose is hij plotse ling overleden. Hij woonde sinds kort in het Zwitserse plaatsje Giorpioo.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1