PROVINCIAAL NIEUWS BORINGEN IN ZEE Den Haag neemt proef met vijfdaagse schoolweek Rechtszaken Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW MAANDAG 17 JUNI 1963 TERNEUZEN De verkiezingen in Zuid-Slavïè AXEL OOSTBURG SLUISKIL WESTDORPE ZAAMSLAG WJlt schakel vover op Gulfpride AGENDA Tsarapkin over Kennedy's toespraak De zaak van het valse testament Regering Eisenhower beschuldigd ZIJ WAS NIET DOOD SCHEEPVAARTBEWEGING KANAAL TERNEUZEN—GENT gedurende de maand mei ZEEVAART Aantal B.R.T. Geschut opvaart 315 331.553 Geschut afvaart 310 324.600 Gelost of geladen te: Aantal B.R.T. Terneuzen 73 78.216 Terneuzen Rede 9 87.591 Sluiskil 5 12.577 Sas van Gent 6 4.361 BINNENVAART Opvaart Aantal Ton Vrachtschepen 2095 1.090.055 Sleepboten enz. 405 13.361 Afvaart Aantal Ton Vrachtschepen 2131 1.109.189 Sleepboten enz. 431 14.370 Gelost of geladen te: Aantal Ton Terneuzen 492 244.222 Terneuzen Rede 65 97.125 Sluiskil 295 165.717' Axel Sassing 22 5.104 Sas van Gent 114 38.519 ROODE KRUISWEDSTRIJDEN In Goes werden zaterdag pro vinciale Roode Kruis-wedstrijden gehouden. Door verschillende groepen werden bijzonder goede prestaties geleverd. De uitslagen waren Dames: 1. Goes 125 pnt; 2. Ter neuzen 96 pnt; 3. Souburg 94 pnt en 4. Middelburg 89 pnt. Heren: 1. Arnemuiden 359 pnt; 2. Axel 320 pnt; 3. Krabbendijke 293 pnt, en 4. Souburg 198 pnt. De damesploeg uit Goes en de herenploeg uit Arnemuiden zul len Zeeland in de landelijke wed strijden vertegenwoordigen. BENOEMING GEZWORENEN Bij K. B. zijn beniemd: Tot ge zworene van de Van Alsteinpol- der de heer A. F. M. van de Vij ver te Graauw en Langendam; met ingang van 1 augustus 1963 tot gezworene van de Hellegat polder de heer A. Riemens te Zaamslag, Joy-riding met gevolgen. In de nacht van zaterdag op zondag te ongeveer kwart vóór twee hoorde de heer C. H., dat twee personen met zijn op de Rosegracht geparkeerd staande bestelauto wegreden, en zag dat zij met de wagen over de Axel- sebrug reden. De onmiddellijk gewaar schuwde politie zette direct de achtervolging in en zag de be stelauto staan op een aardappel veld nabij de scherpe bocht in de weg vóór de kruising met de Langestraat te Hoek, terwijl zich in de nabijheid twee Duitsers bevonden, die werden ingerekend. Eén van hen, die de bestelauto had bestuurd, had de scherpe bocht ter plaatse niet kunnen nemen en was recht-door gere den, daarbij de houten afzetting van de bocht vernielend. Hij heeft daarbij het geluk gehad juist over een dam in de naast de weg lopende sloot bet aardappelveld op te rijden. De joy-riders bleken twee op varenden te zijn van het in de oostelijke kanaalarm, nabij de loods van de N.V. Aug. de Meijer Zonen, liggende Duitss kustvaarder „Gisela" uit Kollmar Loterij Roode Kruis Ten overstaan van notaris Ho ving heeft burgemeester mr H. Rijpstra, in zijn kwaliteit van plaatselijk voorzitter van het Roode Kruis, zaterdagnamiddag de trekking der loterij verricht, De burgemeester was zeer in genomen met de opbrengst van de veertiendaagse aktie, die hier mee is beëindigd. Verwacht mag worden, aldus mr Rijpstra, die dank bracht aan velen en in het bijzonder aan de heer A. Will, dat er weer meer is binnengekomen dan het vorig jaar. De ongeveer 12 miljoen kie zers, die Zuid-Slavië telt zijn zondag naar de stembus gegaan voor de laatste fase in de verkie zing van het parlement, waarmee men al meer dan drie weken bezig is. De lijst van kandidaten is 2 weken geleden goedgekeurd door de gemeenteraden. De Zuidslavi- sche kiezers werden zondag in de gelegenheid gesteld de ge maakte keuze te bekrachtigen door cirkels te trekken om de met de kandidaten overeenko mende nummers. De kandidaten zijn gekozen wanneer de meerderheid van de kiezers op hen stemt. Tegenkan didaten zijn er na de stemming door de gemeenteraden niet meer. Wanneer de meerderheid van de kiezers op geldige wijze zijn stem ten gunste van 'n kan didaat uitbrengt, is hij gekozen. In totaal worden 120 afgevaar digden voor het parlement ge kozen en 650 voor de vertegen woordigingen van de zes pro vincies, waarin het land is ver deeld. Ongeveer een vierde van de kandidaten voor het nieuwe landelijke parlement waren al lid van hqpt oude, Elders in dit blad zijn de win nende nummers bekend gemaakt. Deze keer zijn er waardebonnen beschikbaar, die variëren van ƒ250 tot ƒ10. Eindexamen Middelbare Meisjesschool Bij het aan het Petrus Hondius Lyceum gehouden eindexamen Middelbare Meisjesschool slaag den; H. C. M. Casteels, J. J. C. van Driel eri G. K. Oggel, allen uit Axel; A. L. Tollenaar uit Hoek; A. P. Dieleman, C. N. van Hecke, J. M. de Jonge, M. M. de Koek, A. van Reijen en C. Terlouw, al len te Terneuzen. Politicdiploma B De heren A. P. Hamelink en A. D. Oudesluijs, beiden hoofdagent van politie, alhier, slaagden bij het laatst gehouden examen te Rotterdam voor het politiediplo- ma B. AZVV schenkt gemeente 108 De voorzitter van- de voetbal- ereniging AZVV, de heer J. den Doelder, was door bezigheden ririjdag eerst later op het feest in Het Centrum aanwezig om zijn elftal te feliciteren met het be haalde kampioenschap. Namens het bestuur had hij nog een verrassing voor het aan wezige college van B. en W. De eerste letter van onze naam, al dus de voorzitter, is afgeleid van .,Axel'' en nu de gemeente Axel ook feest gaat vieren, willen wij 100 schenken voor het carillon, dat een comité eerlang aan de ge meente wil schenken. De burgemeester, de heer M. K. van Dijke, dankte voor deze geste en feliciteerde AZVV na mens de gemeente met het door haar vertegenwoordigend elftal behaald resultaat, en tevens voor haar besluit tot een schenking voor het carillon. Hij hoopte dat meerdere verenigingen dit voor beeld zullen volgen. Avondvierdaagse De gepasseerde week zijn de avond vierdaagsen gehouden, waaraan weer een groot aantal tippelaars deelnam. In Axel waren 143 wandelaars, waaronder 105 leden van W.S.V. „Emma" uit Axel; in Klooster- zande waren er 65 deelnemers; in Terneuzen 18; Oostburg had 113 wandelaars en in Kruiningen wa ren het er 48. Nergens waren uitvallers te melden. Eindexamen Middelbare Meisjesschool. Aan de Koningin Wilhelmina- Lyceum slaagden voor het eind examen m.m.s. de volgende kan didaten: G. A. W. de Groote, C. H. M. Maat. J. S. Risseeuw en E. J. M. Verhage, allen te Oostburg. T. M. Schram de Jong te Aardenburg en S. S. EL N. Verplanke te Groede. Verkeersongeval. Zaterdagmiddag om ongeveer 1 uur had op .de westzijde van de Kanaalwcg nabij de Lelybrug 'n aanrijding plaats, waarbij betrok ken waren een auto, bestuurd door mevr. E. M. B. uit Hulst, en een scooter, bereden door de heer A. A. de W. uit Sluiskil. Beide voertuigen kwamen uit de richting Sas van Gent. Bij de brug gekomen, wilde mevr. B. deze oprijden waartoe zij naar rechts afzwenkte hoewel rechts van de auto de heer De W. op zijn scooter reed en rechtdoor in de richting van Terneuzen wilde rijden. Bij de daarop volgende botsing werden zowel de auto als de scooter aanzienlijk beschadigd, doch persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Aantrekkelijke expositie in nieuwe kunsthandel Met veel waardering voor het genomen initiatief aan het adres van mevr. M. BruijnsDieleman heeft burgemeester G. H. E. M. van Waes van Westdorpe vrijdag de kunsthandel „Troutzaerte" (Singel 45) geopend. Het is een moderne en smaak vol ingerichte showroom waar de bezoekers zullen worden ont vangen en waarin nu een expo sitie wordt gehouden van een twintigtal werken, bestaande uit landschappen en stillevens van de Zaamslagse kunstschilder Piefer de Bodt en een grote hoe veelheid glazen aardewerk van Mobach uit Utrecht. Deze tentoonstelling is in alle opzichten een bezoek meer dan waard. „De Volharding" speelde op brailerijfeesten te Gent. Zaterdag 15 juni j.l. bracht de muziekvereniging „De Volhar ding" een bezoek aan Gent op uitnodiging van het decanaat Wondelgemstraat voor de ope ning van de braderijfeesten al daar. Om 7 uur werd afgemar cheerd met de officiële personen en genodigden door de feestelijk versierde en verlichte Wondel gemstraat. Na deze rondgang werd voor de decanij het Belgische volks lied gespeeld. Hierna werd door „De Volharding" een licht popu lair concert verzorgd, waarna 'n korte pauze volgde. Na .deze pauze werd wederom een mars gemaakt, welke met pauzes onderbroken werd voor het gebruiken van een consump tie, aangeboden door de feest commissie van dc Wondelgem straat. SELECT SINGLE-G 'tnoiprdHe van vandaag HEDEN TERNEUZEN; Zuidersport park, 6.45 uur: P. Z. E. M. S.C. De Meijer. DINSDAG 18 JUNI TERNEUZEN: Zuidersport park, 19.40 uur: Selectiewed strijd IC N. V. B. Het bestuur en de directeur van „De Volharding" werden uit genodigd op de officiële receptie, waar o.m. aanwezig waren de burgemeester en schepenen van de stad Gent. Bij monde van de burgemees ter werden aan de directeur en de voorzitter van „De Volhar ding" gelukwensen aangeboden in verband met het behaalde succes op Hemelvaartsdag bij het te Oostburg gehouden mu ziekconcours. Om half elf werd de terugreis aanvaard en om half twaalf was „De Volharding" weer behouden op Zaamslag terug van liet alles zins geslaagde uitstapje naar Gent ter opluistering van de braderijfeesten in de Wondel gemstraat. Burgemeester en wethouders van Den Haag hebben besloten gedurende het schooljaar 1963/ 1964 de 5-daagse schoolweek, bij wijze van proef, in te voeren. Bij deze proefneming zullen betrokken zijn de openbare scho len voor gewoon lager onderwijs, voor voortgezet gewoon lager onderwijs (met inbegrip van de determineerscholen), uitgebreid lager onderwijs en kleuteronder wijs. Tot het einde van het thans lopende schooljaar wordt op de zaterdagen normaal onderwijs gegeven. De proef heeft tot doel na te gaan, of binnen het kader van de bestaande wetgeving invoe ring van de vrije zaterdag mo gelijk is, zonder dat schade aan het onderwijs wordt toegebracht. Teneinde de gevolgen van de in voering der 5-daagse schoolweek te kunnen onderzoeken en ook de nodige waarborgen te schep pen voor een goed verloop van de proefneming, heeft het col lege van Burgemeester en Wet houders de schoolhoofden opge dragen driemaal rapport uit te brengen over hun bevindingen, n.l. vóór de kerstvakantie 1963, vóór 1 april en vóór 1 juli 1964. Aan de hand van deze rapporten die door de inspecteurs met de schoolhoofden vóór de indiening besproken moeten worden, zal het gemeentebestuur volgend jaar een nadere beslissing ne men ten aanzien van de 5-daagse of ö-daagse schoolweek. B. en W. hopen dat vele bijzondere scho len het experiment zullen vol gen. De Russische afgevaardigde op de ontwapeningsconferentie, Tsa rapkin, heeft vrijdag de steun van de Sowjet-Unie toegezegd voor de door president Kennedy 'bepleite pogingen om een einde te maken aan de koude oorlog, maar hij achtte de Westelijke houding tijdens de ontwapenings besprekingen daarmee niet in overeenstemming. „Zijn (Kenne dy's) oproep om de vicieuze cir kel te doorbreken kan natuurlijk alleen maar de goedkeuring en steun van alle mensen van goede wil wegdragen", aldus Tsarapkin. „De Verenigde Staten kunnen op de volle medewerking en steun van de Sowjet-Unie bij het ver minderen van de internationale spanning rekenen". Na deze woorden volgde echter een scherpe aanval op de Ver. Staten en de Westelijke defensie politiek. „Een typische koude- oorlogtoespraak", zo zei de Ame rikaanse afgevaardigde, Charles Stelle, later. Het project „Mohole" vereist boringen van 10 km diep, 5 km water en 5 km zeeboden. De laatste tijd wordt er nogal veel gesproken en geschreven over diepteboringen in zee. Een en ander hangt samen met de pogingen die door verschillende landen worden aangewend om aarolie of aardgas aan te boren, waarbij men ontdekt heeft, dat er op som mige plaatsen grote voorraden aanwezig zijn in de bodem van de ooeaan. Boringen te land zijn al reusachtige technische prestaties, maar boren in zee brengt nog veel meer problemen met zich mee en vereist bijna het bovenmenselijke aan technisch kunnen. Dat ondervinden de ondernemingen die in zee naar olie of aardgas gaan boren. De manmem die voornemens zijn het „Mohole" project uit te voeren, komen voor nog grotere problemen te staan. Maar voordat we toet toierover gaan toebben, zullen we eerst iets meer vertellen over dit project. - WAT BETEKENT „MOHOLE"? Het eerste stuk „Moho" is een afkorting van de naam van dr. Motoorovicic Deze onderzoeker ontdekte in i'909 als directeur van het Meteorologisch Observatori um te Zagreb In Joego-Slavië, bepaalde eigenaardigheden in registraties van aardbevingen. Hieruit leidde hij af, dat op een diepte van ongeveer 50 kilo meter de eigenschappen van de vaste mantel van onze aarde plotseling veranderen. Deze over gang is sindsdien bekend als de discontinuïteit van Motoorovicic. Later is gebleken dat deze dis continuïteit iets minder diep ligt en wel op een diepte tussen 30 en 45 kilometer onder het op pervlak van onze aarde. Uit de metingen die we aan het oppervlak kunnen doen, blijkt helaas niet veel meer dan de diepte van deze overgangs laag en we worden er dus niet veel wijzer van. Daarom zou het bijzonder interessant zijn, meer van de daaronder gelegen lagen te weten te komen. Zonder over drijving kan -worden gezegd, dat het hier gaat om fundamentele gegevens van onze aarde. Op het eerste gezicht lijkt het welhaast onmogelijk vanaf het aardoppervlak door een boring onder deze overgangslaag te komen. Het diepste gat dat tot dusver werd geboord is nog geen 8 kilometer diep. En natuurlijk nemen de moeilijkheden met de diepte sterk toe. ONDER OCEANEN MINDER DIEP Intussen is gebleken, dat de discontinuïteit van Mohorovicic onder de oceanen lang niet zo diep ligt als onder het vaste land. Onder de oceanen is de diepte globaal genomen 10 kilo meter. Hiervan is dan 5 kilome ter aardkost en 5 kilometer wa ter. In 1957 kwamen in de Ver enigde Staten enkele geleerden op het idee, om het gedeelte van de aardkost onder de overgangs laag te bereiken door een gat te boren in de oceaan. Het Engelse woord voor gat is „hole" en uit samentrekking met „Moho" ont stond de naam „Mohole" voor die project. Het is wel duidelijk, dat bij het uitvoeren van dit plan slechts door 5 kilometer aardkost be hoeft te worden geboord, in plaats van door 35. Daar staat tegenover, dat de boring van een schip af moet gebeuren. Hierbij doen zich een aantal nieuwe pro blemen voor. Hoe houden we het schip voldoende op zijn plaats ondanks stroom en wind? Hoe vinden we het gat op de bodem van de oceaan terug, als we de boorstang eruit hebben getrok ken? Dit moet namelijk regel matig gebeuren om de boorkop te vernieuwen. Mer. js al een stuk op weg met het antwoord op deze vragen. Om de zaak praktisch aan te pakken zijn in april 1961 proeven genomén met het boren van (voorlopig nog ondiepe) gaten in de bodem van de oceaan. Men heeft hiervoor een plaats geko zen in de Stille Oceaan, ongeveer 70 kilometer ten oosten van het eiland Guadalupe, voor de west kust van Mexico. EEN KWESTIE VAN TECHNIEK Voor deze proeven heeft men een lichter gekozen, de CUSS I. Dit vaartuig is ongeveer 80 me ter lang en 15 meter breed. Ter plaatse is de oceaan ongeveer 3800 meter diep. Het probleem van op de plaats houden van het schip is als volgt opgelost. Zware gewichten werden neer gelaten op de oceaanbodem. Aan elk gewicht is een staaldraad be vestigd. Deze staaldraad wordt strak gehouden door een drijver, die echter niet op het waterop pervlak. doch 50 meter er onder aan de draad is bevestigd. De opwaartse druk van het water op de drijver houdt de staaldraad strak. Daardoor loopt deze draad vanaf het gewicht op de bodem vrijwel recht naar boven. Aan de drijver zit een draad met een boei, die op het wateroppervlak drijft. Deze kan door de wind wei iets afdrijven, maar niet veel, omdat de draad tussen de boei en de drijver onder water zo kort mogelijk is gehouden. Om het. sc-hip heen heeft rnen nu een ring gelegd van dergelij ke boeien. Men bestuurt het schip nu zodanig, dat het zo goed mogelijk in het midden van deze ring blijft. Om dit ook 's nachts en bij mist te kunnen doen, maakt men gebruik van een ra darsysteem. De lichter heeft men aan alle vier kanten van een schroef voorzien, waardoor men zonder het vaartuig te draaien naar alle kanten kan varen als dit nodig is. Bij deze proeven werd een diepte van ongeveer 200 meter onder de oceaanbodem bereikt. Het bovenste deel daarvan ter dikte van 180 meter bestond uit materiaal dat door de oceaan ter plaatse was afgezet. Daaronder begon een laag basalt van vul kanische oorsprong. Dieper dan enkele honderden meters kon. men bij deze proeven niet komen, omdat dan de boorkop verwis seld moest worden. Het tweede probleem, het terugvinden van het gat was nog niet opgelost, zodat men niets anders kon doen dan na het vernieuwen van de boorkop met een nieuw gat te beginnen. WEL IDEEËN MAAR NOG GEEN REALITEIT Inmiddels heeft men hiervoor ook wel enkele ideeën. Eén er van is, een pijp aan te brengen van het schip naar de zeebodem. De onderkant van de pijp moet goed op de oceaanbodem zijn ver ankerd. Door deze pijp kan men dan de boorstang naar de oce aanbodem brengen en deze komt zodoende altijd op dezelfde plaats uit. De plaats waar zich het gat bevindt. Men stelt zich voor deze pijp tevens te gebruiken voor het rondpompen van de spoelvloei- stof. Deze is heel belangrijk voor het boren, en moet daartoe een speciale samenstelling hebben. Zeewater, dat het voordeel heeft „vanzelf" ter plaatse van het gat in de oceaanbodem aanwezig te zijn, mist de hiervoor nodige eigenschappen. Het aanbrengen van een pijp van enige kilometers lengte tus sen een enigszins bewegelijk schip en de oceaanbodem is na tuurlijk ook geen eenvoudige zaak. Ook hiervoor is men ech ter met proeven bezig. De reeds geboorde gaten, hoe ondiep ook vergeleken met de diepte waarop de discontinuïteit van Mohorovic ligt, hebben onze kennis al vergroot. Men is dan ook vast besloten met dit werk door te gaan, In de komende ja ren is van het project „Mohole" nog belangrijk nieuws te ver wachten. (Nadruk verboden.) De oficier van juistitie te Am sterdam die de zaak van de 62- jarige Hagenaar J. A. S., ver dacht betrokken tez ijn geweest bij het doen opmaken van een vals testament van de Haarlem se kunstschilder, H. F. Boot, in onderzoek heeft, overweegt of een vervolging kan worden in gesteld wegens poging tot op lichting. De verdachte heeft van de na bestaanden een bedrag van 500 ontvangen onder voorwaarde dat hij afstand zal doen van zijn rechten. De Hagenaar heeft het testament in 1947 laten opmaken zodat kan worden gesteld. De man had destijds het valse tes tament laten opmaken door een Amsterdamse notaris, die hij verteld had de Haarlemse kunst schilder, H. F. Boot, te zijn. De nalatenschap moest be stemd worden voor zijn natuur lijke zoon. In maart kort na het overlijden van de kunstschilder, meldde de Hagenaar zich als de zoon om de nalatenschap op te AVE EVA door OLAF J. DE LANDELL 89) (Nadruk verboden.) De onhebbelijkheid van de heer des huizes was Eva te veeL Ze was beslist van ander karak ter dan zijn eega, want nu had ze aanstalten behoren te maken tot schreien. „MAAR DERK NIET!!" herhaalde ze, niets min der luid, onbeschoft of overbo dig dan de gastheer, en geladen tot in de toppen van haar vin gers. „O, zo," zei hij. Daar moest het gezelschap het mee doen. De verpleegster keek vol ver wachting van pa Van Hellen- duyn naar Eva en terug. „Als jullie zo schreeuwen, kan ik niets eten!" klaagde Derk's moeder. Eet u maar lekkertjes hoor!" animeerde Eva hartelijk. De ver pleegster had tien ogen te wei nig. De aardappelen waren voor treffelijk, evenals de nierragoüt. Kees gleed binnen met koppen bouillon. Er was Zweeds brood en ham en gelei, er waren spie geleieren en kaspruimen - betekende een half miljoen hier ten huize niets? Het eten smaakte haar niet zó heerlijk, als het in ander gezel schap gedaan zou hebben. Maar ach, niets is volmaakt op aarde; en ze was toch al heel gelukkig. Hoorde ze bovendien niet door de opén ramen de vermanende roep van moe-geit naar haar nog altijd dartel kroost? En bloei den er niet splinternieuwe bloe men in de tuin, vrolijker, bonter dan ooit? En lag onder ditzelfde dak niet de man, die haar boven alle andere vrouwen ter wereld verheven had tot zijn speciale beminde? „Als ik het zeggen mag," murmelde de verpleegster vreselijk tactvol, en liet haar vork in de ragout rusten, „dan zou ik adviseren dat u de patiënt vandaag niet meer bezoekt, juf frouw eh „Juffrouw Blombergh?" infor meerde mamaatje Van Hellen- duyn. „Gut zuster! Maar waar is ze nou anders voor gekomen?" Waarmee ze aantoonde, hoe ele mentair en direct haar opvatting van verplegen en genezen was „Uw zoon wordt er te veel door opgewonden," zei de verpleeg ster met een blik op de heer des huizes. „Ik raad het dringend af." „Dan gebeurt het ook niet." besliste Pa van Hellenduyn en vergat zich zo zeer, dat hij glim lachte. „Maar Derk zal nog veel meer opgewonden worden, als Eva wegblijft," zei zijn vrouw practisch. „Eigenlijk had de juffrouw helemaal niet moeten komen," bekende het pleegmonster, met schijnheilige ogen. „Ik heb het de juffrouw trouwens dringend af geraden." ,,'t Gebeurt niet weer!" stelde meneer Van Hellenduyn vast en bediende zich triomfan telijk nog eens van de ragout. Eva zette haar allerbedeesde gezicht en informeerde: „Hoe lang zal ik mijn verloofde zo wat met rust moeten laten, dunkt u?" Zuster moest ervan Derk kennende, had Eva moei te om niet te schateren. Maar het was geen passend moment voor vrolijkheid. En misschien was ze er wel te verontwaardigd voor. „U zult het erg druk heb ben," zei ze zorgvol. De zuster schonk haar een niet gewaardeerde glimlach. „Ik heb toch hulp!" „O," zei Eva, en keek naar pa Van Hellenduyn, die van irritatie zijn bord haast mee opvrat, „is er nog een verpleeg ster." „Nee maar mijn nicht, „Uw nicht" hedhaalde Eva scherp, en trok haar wenkbrau wen op. „Mia bedoelt u?" „Ja. „Mia heeft ons zó lief geholpen?" kirde mevrouwtje Van Hellen duyn. „Ik help nog veel liever," beloofde Eva haar. „En boven dien weet ik van Derk zelf, dat - Mia hem juist zo ontzettend op windt! Nee, zuster, dan zal ik u wel helpen." Dat was een tableau Eva stond verbaasd over haar eigen moed: zou ze het vroeger ooit gedurfd hebben? Dan had haar kantoor-carrière toch an ders moeten lopen. Toen de heer des huizes weer op adem kwam, bezag hij haar met flikkerende ogen, en kraste: „Wie zal er hier in huis beslis sen over de verpleging van Derk: jij of ik?!" „Derk," antwoordde Eva zonder aarzelen, en voelde, dat ze bezig was, een geheel nieuwe reputatie te verkrijgen. „Eu wie denkt u, dat er het meest zijn vertrouwen geniet: u of ik?" Terwijl pa Van Hellenduyn zijn stoel de sporen gaf en zelf steigerde; terwijl de verpleeg ster zich vermat te hoofdschud den, wat zeker niet in de prijs begrepen was, werd de opgebla zen stilte ontspannen door de gastvrouw, die parelend lachte. „O, wat doen jullie vreselijk gek!" zei ze. „Ik zeker ook, hè?" informeerde haar eega gretig. En Eva bad de hemel, dat mevrouw Van Hellenduyn niet zo tactloos zou zijn, hem uit te sluiten, fronsen. „De eerste veertien da gen zeker", was het antwoord. „Jij ontzettend, troel!" gichelde mevrouwtje onbevangen. „Jij bijna 't gekst van allemaal. „Zó!zei de echtgenoot, en mat Eva met de ogen van een bloedhond. „En wie doet er dan wel 't allergekste?!" Het lag er dik bovenop, dat dit provoceren was, in haar rich ting. „Zuster," zei Eva snel. (Wordt vervolgd.) Kennedy vraagt steun voor ontwikkeling Amerikaans supersonisch lijntoestel President Kennedy heeft vrij dag het Amerikaanse Congres verzocht de ontwikkeling van een supersonisch lijntoestel goed te keuren en te financieren. Hij schatte de kosten van het zes jarige ontwikkelingsprogramma op wel een miljard dollar. In een schrijven aan Senaat en Huis van Afgevaardigden zegt de president, dat hij spoedig een verzoek zal indienen gelden be schikbaar te stellen voor de on middellijke behoeften van het programma. Het toestel is be doeld als een beantwoording van de uitdaging van het Engels- Franse supersonische Concorde- toestel, dat de Atlantische Oceaan zal gaan oversteken met een snelheid van 1450 mijl (ruim 2000 km) per uur. In zijn brief noemt de president de Concorde niet, maar in een rede, die hij vorige week hield, anaakte hij bekend, het programma goed te keuren. Dit geschiedde kort na de aan kondiging dat de Pan American Airways het voornemen had een aantal van deze Engels-Franse toestellen te kopen. Kennedy 'deelt het Congres mede, dat de regering onmiddel lijk een programma moet uitvoe ren om de luchtvaartindustrie te helpen het Amerikaanse toestel te ontwikkelen, daar de ontwik keling de financiële draagkracht van de industrie te boven gaat. De president stelt voor de fabri kanten van het toestel minstens 25 procent van de ontwikkelings kosten te laten betalen. eisen, maar de Haarlemse poli tie is tot de conclusie gekomen, dat Boot, geen zoon had en dat het testament vals was. Boot was niet getrouwd. >jyi De diplomatieke medewerker van de „Washington Star", earl H. Voss, heeft zaterdag in een door hem geschreven boek de vroegere regering-Eisenhower be. schuldigd bewijsmateriaal te heb. ben achtergehouden, dat het ge vaar aantoonde van inspectie ter plaatse bij een verbod van kern proeven. In zijn boek, „Kern-hin derlaag de valstrik van het verbod op kernproeven", schrijft Voss, dat het bewijs van de ge breken van inspectie ter plaatse was geleverd door dr Harold Brown, tijdens de conferentie in Genève in 1958, waar hij deel uit maakte van de Amerikaanse de legatie. Thans bekleedt dr Brown een hoge functie bij het Ameri kaanse ministerie van Defensie. Voss schrijft in zijn boek, dat voor zover hem bekend, het door dr Brown geleverde bewijs nooit was gepubliceerd in Amerika. Hij vraagt zich af of de regering- Eisenhower verantwoordelijk handelde door de inlichtingen achter te houden, dat inspectie ter plaatse praktisch waardeloos was om een onverwachte aanval met kernwapens tijdig te ontdek- ken. De publikatie van het boek valt samen met de bekendmaking van vorige week, dat Amerika, Enge- land en Rusland in juli in Mos kou opnieuw zullen pogen over eenstemming te bereiken over een verbod op kernproeven. Een wenende echtgenoot en een politieman stonden erbij toen men dinsdag in Birmingham het lichaam van de 58-jarige Lilly Smith opnam en in de doodkist wilde leggen. Plotseling schreeuwde de politieman: „stop". Hij had gezien dat me vrouw Smith nog ademde. Ze moest dus nog leven. Haar ge lukkige man, die dit vrijdag te gen verslaggevers vertelde, ont hulde nog meer. Hij was dinsdag vroeg thuisgekomen. Toen hij de deur van de slaapkamer open deed, zag hij zijn vrouw bewe gingloos op bed liggen. Ze was kennelijk dood. Hij belde de huisarts, die constateerde dat zijn vrouw werkelijk overleden was. De arts helde meteen maar een begrafenisondernemer. Na de ontdekking van de po litieman had men direct om eert ziekenwagen gebeld. De broe ders die met de wagen meege komen waren, hadden mevrouw Smith zuurstof toegediend, waar na zij naar het ziekenhuis werd gebracht. Artsen aldaar zeiden vrijdagavond dat mevrouw Smith al aan de beterende hand is. Ze had een te grote dosis slaapmiddelen ingenqaien. t

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 2