Russische vrouw in de ruimte Ben Goerion aigetreden Akkoord in Zuid-Vietnam De begrafenis van Medgar Evans Relletjes in Den Haag Kennedy en Wallace Rumoer rond Christine Keeler HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN IETS KOELER mnkertne bö abonnement; Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie, adres; Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswaï Telefoon 01150 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,per kwartaal: per maand 2,per week 48 et. Losse nrs 9 et. E VRIJE ZEEUW MAANDAG 17 JUNI 1963 19e Jaargang No. 5938 Versehflnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuzen i 11 li i ii i Advertentieprijs per mm 16 et; minimum pei advertentie 2,40. Rubriek: Kleine Advertenties '(géén handel» advertenties)5 regels 1,10. Iedere regel meel 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. De Russen hebben zon dag een ruimtevaartuig met een vrouwelijke astro naut gelanceerd. De naam van de ruimtevaarster is Valentina Teresjkova. Haar ruimteschip heet Wostok 6. Zij had de lancering goed doorstaan en voelt zich pri ma. Rusland waarschuwt Japan Rusland heeft Japan gewaar schuwd, dat het de spanning in het Verre Oosten helpt vergro ten, als Japan de Amerikaanse militaire voorbereidingen in Ja pan steunt. Dit heeft het Russi sche persbureau „Tass" zaterdag gezegd. Volgens het persbureau is de Russische brief vrijdag aan de Japanse regering overhandigd in verband met Japanse persberich ten, dat de Amerikaanse lucht macht is begonnen met de statio nering van Amerikaanse super sonische straalbommenwerpers in Japan. Deze bommenwerpers kunnen kernwapens vervoeren. In de brief Wordt Japan ge waarschuwd voor het gevaar van „vergeldingsmaatregelen" als Amerika besloten is Japan tot „een springplank te maken bij een kernoorlog". De negers in de V. S. Een 19-jarige blanke is zater dag in de schouder geschoten toen hij met anderen per auto op de grens van de negerwijk in Jackson reed. De^ verwonding is niet ernstig. In Cambridge is het in de nacht van vrijdag op zaterdag zeer rumoerig geweest. De natio nale garde is in actie gekomen. Op een inderhaast belegde verga dering van blanken, negers, staatspolitie en nationale garde hebben de negers zch bereid ver telaard hun demonstraties voor onbepaalde tijd te staken in, de hoop dat er spoedig een oplossing van het conflict wordt gevonden. Langs de noordflank van het hogedrukgebied, dat zich over het zuiden van de Atlantische Oceaan uitstrekt, bewegen sto ringen naar het oosten. Eén er van ligt bij IJsland en vult ver der op. Een ander, ten westen van Ierland gelegen, komt nader bij, maar zal het weer vandaag nog niet beïnvloeden. Het koufront van de depressie bij IJsland, dat boven ,de Noord zee ligt, trekt door deze ontwik keling vertraagd over ons land, waarbij het zuiden van het land mogelijk in de frontale zóne blijft. Tussen de beide storingsgebie- den trekt een zwakke rug van logedruk over ons land, die voor al in hét midden en noorden enige opklaringen zal brengen. De aangevoerde lucht is wat droger en kouder, zodat het wat koeler zal aanvoelen dan giste ren. De wind blijft zwak tot ma tig en krimpt later op de dag naar richtingen tussen zuid en zuidwest. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Iets koeler Aanvankelijk zwaarbewolkt en voornamelijk in het zuiden enige lichte regen of motregen. Later enkele verspreide opklaringen, zwakke zuidwestelijke wind. De zelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. MAANDAG 17 JUNI v.m. n.m. Breskens 10.08 10.33 Terneuzen 10.43 11.08 Hansweert 11.23 11.48 Walsoorden 11.33 11.58 DINSDAG 18 JUNI v.m. n.m. Breskens 11.15 11.25 Terneuzen 11.50 Hansweert 0.30 12.40 Walsoorden 0.40 182.50 ZON MAAN op onder op onder 17 4.19 21.02 2.17 15.46 18 4.19 21.02 2.41 17.09 19 4.19 21.03 3.09 18.33 20 4.19 21.03 3.43 19.53 21 4.19 21.04 4.25 21.05 De Russische televisie nam beelden uit de Wostok 6 over en de Russische kijkers konden de eerste astronaute ter wereld zien lachen en spreken met het grond station terwijl zij, getooid met een grote ruimtevaardershelm, lag vastgegespt in haar cabine. Zij werd in de ruimte gescho ten terwijl ,de Rus Bykovsky aan zijn derde dag op _grote hoogte begon. Hij had inmiddels 28 ba nen om de aarde gevlogen. De Wostok 6 werd volgens Tass om half een Russische tijd, dit is zondagochtend half elf Nederlandse tijd, gelanceerd. Het doel van de vlucht is de studie voort te zetten van de invloed die het verblijf in de ruimte op het menselijke organisme heeft en het systeem van besturing van meer ruimteschepen diè zich gelijktijdig in de lucht bevinden te verbeteren. Tussen de beide Russische ruimteschepen die zich thans in de lucht bevinden is radioverbin ding tot stand gebracht waar door de astronauten met elkaar kunnen spreken. Premier Chroesjtsjov zond beide Russische duimtevaarders een boodschap waarin hij zijn gelukwensen uitsprak. Zij ant woordden de premier dat zij ra diocontact met elkaar hielden en dat zij zich op korte afstand van elkaar bevonden. Alles werkt uitstekend en wij voelen ons goed, aldus de ruimtevaarders. „Tass": „Iwanov bemiddelde niet" Het Sowjet-Russische persbu reau „Tass" heeft zondag ont kend dat de voormalige plaats vervangende marine-attaché in Londen, kapitein iwanow, tijdens de Cubaanse crisis op een of an dere wijze gepoogd heeft onder handelingen te voeren met ver tegenwoordigers van Engeland, teneinde dit land in de crisis te laten bemiddelen. De verklaring van „Tass" maakt voor het eerst in de Rus sische berichtgeviry melding van Iwanow in verband met de kwes tie Profumo. De Engelse persbe richten, als zou Iwano.w tegelijk met de afgetreden minister van Defensie een verhouding met Christine Keeler hebben gehad, worden echter door Tass ont kend. Westelijke diplomaten, die Iwanow kenden uit de tijd dat hij in Londen was, zeiden hem niet meer te hebben gezien na zijn te rugkeer naar de Sowjet-Unie, Pachtersstaking in Italië In Italië zijn meer dan een mil joen pachters in staking gegaan op besluit van vakverenigingen van alle politieke richtingen om kracht bij te zetten aan reeds sinds lang geuite eisen om herzie, ning der pachtcontracten. Beto gingen van de pachters in ver schillende streken vallen samen met die van landarbeiders die verbetering van loon en arbeids omstandigheden eisen. Deze acties hebben een specfale betekenis omdat de landbouwpro- blemen op het ogenblik juist on derwerp van studie uitmaken van deskundigen der vier partijen Christen-democraten, sociaal-de mocraten, republlikeinen en Nen- nisocialisten die tezamen een meerderheid in het parlement kunnen opleveren voor de, nieu we regering welke de Christen democraat Aldo Moro thans poogt te vormen. Valentina Teresjkova is 26 jaar oud, drie jaar jonger dan Bykovsky. Zij werd op 6 maart 1937 geboren in het dorp Mas- lennikovo, in de Russische fede ratie, als dochter van een trac- torbestuurder en een textielar- beidster. Op 17-jarige leeftijd ging Valentina in een bandenfa briek werken en later kwam zij in dezelfde fabriek waar haar moeder werkte. Deze is thans gepensioneerd. Haar vader sneu velde in de tweede wereldoorlog. De astronaute is lid van de Rus sische communistische partij. Zij bezocht gedurende 7 jaar avondscholen en behaalde in 1960 een diploma voor weeftech- niek. De eerste ruimtevaartster is een liefhebster van valscherm- springen. Zij kreeg aan het einde van haar studie aan de school voor ruimtevaarders de rang van luitenant. Valentina is ongehuwd. Zij heeft een broer, die chauffeur is een gehuwde zuster, BYKOVSKY ZOU VRIJDAG LANDEN. In welingelichte kringen in de Russische hoofdstad meent men te weten, dat Valeri Bykovsky vrijdag 21 juni in de ochtend zal landen na 105 keer om de aarde gecirkeld te hebben. Over een gelijktijdige landing van Valentina Teresjkova is niets gezegd. PRIJSVERHOGING VAN MARGARINE Met ingang van maandag 17 juni wordt de consumentenprijs van margarine met 1 cent per pakje van 250 gram verhoogd. De Bond van Nederlandse Ma- garinefabrikanten, die deze me dedeling doet, voegt hieraan toe, dat deze prijsverhoging een ge volg is van gestegen grondstof- fenprijzen. De laatste verhoging even eens met 1 cent per pakje dateert van 13 februari j.l. dépositaire: huidverzorgings producten „lancóme" „dr. payot" jarenlange ervaring, dus vertrouwd advies. De 76-jarige eerste minister van Israël Davon Ben Goerion, is afgetreden, aldus is zondag officieel bekend gemaakt. Ben Goerion, die ook leider is van de socialistische partij Ma- pai. heeft reeds drie keer zijn functie van premier neergelegd en wel in 1953, 1959 en in 1961. Hij is sinds de oprichting van de staat Israël in 1948 bijna on afgebroken hoofd van de opeen volgende regeringen. Volgens de bekendmaking is Ben Goerion om „persoonlijke redenen" afgetreden. Deze hou den geen verband met „eniger lei staatskwesties of enige bij zondere gebeurtenis". Eerder was in onbevestigde berichten gezegd, dat Ben Goe rion zou aftreden wegens „ver moeidheid". De 'premier heeft scherpe kritiek van de oppositie Israëlische toerist Het Iraëlische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de vrijlating geëist van een Israë lische toerist, die in de Sowjet- Unie zou zijn gearresteerd op beschuldiging van desertie uit het Russische leger. Israël heeft tegen de arresta tie geprotesteerd en om toestem ming gevraagd voor een bezoek van een Israëlische ambassade- functionaris aan de gearresteer de. In Zuid-Vietnam is het gods dienstconflict tussen de Rooms- Kathodieke regering en de Boed dhisten bijgelegd. President Ngo Dinh Diem en de leider van de Boeddhisten ondertekenden zon dagmorgen een gezamenlijk com muniqué ter bekrachtiging van het akkoord, dat enkele ureneer der tussen een Zuidvietnamese regeringsdelegatie en een Boed dhistische afvaardiging was be reikt. De Boeddhisten hebben en kele van hun eisen moeten laten vallen, waarschijnlijk omdat van regeringszijde met een afbreken van de onderhandelingen werd gedreigd. Zo lieten zij hun voor nemen varen om in het commu niqué een passage te laten aan brengen waarin duidelijk te ver staan zou worden gegeven, dat de regelingstroepen verantwoor delijk waren voor de bloedige on lusten die zich op 8 mei in de stad Hue hebben voorgedaan. Wél heeft de regering toegezegd, een onderzoek te zullen laten in stellen om na te gaan of zekere overheidspersonen tijdens deze Roemeens vliegtuig verongelukt Een „Iljoesjin-14"-vliegtuig van de Roemeense luchtvaart mij. Tarom, dat door de West- duitse Lufthansa was gehuurd voor een vlucht van München naar Boekarest en Konstanza, is zondag boven Zuid-Oost-Honga- rije omlaag gestoi't. De 31 inzit tenden, 27 Westduitse toeristen en een vier man sterke beman ning zijn allen om het leven ge komen. Het vliegtuig is tussen de dor pen Totkomlos en Bekesamson neergekomen. Een commissie van onderzoek is onderweg naar het wrak. incidenten fouten hebben begaan. Als hun schuld is vastgesteld zullen zij streng gestraft worden. Een punt van groot belang voor de Boeddhisten was de er kenning van hun vlag. De rege ring is hiertoe inderdaad overge gaan, maar heeft daai-bij bedon gen, dat de godsdienstige vlaggen kleiner moeten zijn dan de na tionale vlag. Voorts is de Boed dhisten vrijheid in de uitoefening van hun godsdienst toegezegd en zullen de bepalingen op grond waarvan de Rooms-Katholieke kerk een voorkeursbehandeling geniet, worden gewijzigd. Een woordvoerder van de Boed dhisten zei zondag, dat in theorie tachtig procent van de eisen was ingewilligd, maar dat in de pi-aktijk alles afhangt van de goede trouw van de regering bij de toepassing van het akkoord. In weerwil van het akkoord braken zondag na de afgelasting van een begrafenisprocessie ge vechten in de Zuidvietnamese hoofdstad uit. De processie zou worden gehouden voor de Boed dhistische monnik die zich dins dag j.l. in het openbaar liet ver branden. De politie raakte slaags met een grote menigte en moest de mensen met gummiknuppels en traangasgranaten uiteendrij ven. Er werden vele arrestaties verricht. Een groot aantal perso nen zou gewond zijn. De politie in Jackson in de Amerikaanse staat Mississippi is zaterdag snel opgeti'eden met honden tegen een demonstratie van negers, die van de begrafenis van de vorige week neergescho ten Medgar Evers terugkeerden. Een twintigtal negers werd ge arresteerd en weggevoerd. De begi'afenis was kalm verlo pen. Op de terugweg echter be gon een groep negers zich zin gend naar de hoofdstraat van Jackson te begeven. Deze straat werd direct door de politie, die met gillende sirenes door de stad reed, afgezet. Ei- werden klappen uitgedeeld en verscheidene mensen werden gewond. De eex'ste gearresteerden die in een politiewagen werden geladen, sloegen de ruiten stuk. In het Haagse Laakkwartier is het vrijdagavond, na afloop van een zg. wielerronde ten bate van het Prinses Beatrix Poliofonds, tot ernstige moeilijkheden geko men tussen driehonderd jongelui en de politie. Toen de wielerronde omstreeks negen uur ten einde was, begon een deel van de jeugdige toe schouwers in de omgeving van het parcours belletje te trekken, portieken te bestormen en voor bijgangers uit te jouwen. Om wonenden waarschuwden de po litie, die aanvankelijk met zach te drang trachtte de orde te hand haven. Dit ging goed tot dat op een gegeven ogenblik in een van de President Kennedy heeft za terdag aan gouverneur Wallace van Alabama een telegram ge zonden waarin hij zegt van plan te zijn de nationale garde onder zijn bevel te zullen houden tot dat het zeker is dat de plaatse lijke autoriteiten zelf de orde in de universiteit van Alabama kun nen handhaven. Zoals gemeld zijn vorige week drie negers tot deze universiteit toegelaten. President Kennedy vroeg Wal lace de maatregelen te treffen waardoor .de nationale garde kan worden gedemobiliseerd. „Het zou jammer zijn wanneer zij nog langer yan huis en werk moeten weg blijven. De lengte van hun diensttijd hangt grotendeels van u af. Ik ben verplicht de natio nale garde in de huidige toestand te handhaven totdat u mij laat weten dat haar aanwezigheid niet langer nodig is." Burgemeester Brandt weer thuis Burgemeester Brandt van West-Berlijn is zondag uit de Verenigde Staten teruggekeerd. Hij voerde daar tijdens zijn be zoek, dat zes dagen duurde, o.m. gesprekken met Amerikaanse politici. straten een klein brandje in een winkel was ontstaan. De gehele groep van driehonderd jongelui trok naar die straat, waar de .moeilijkheden pas goed losbarst ten. Stalen afzethekken van de politie die met kettingen aan el kaar waren verankerd, werden losgetrokken en over de straat gesmeten. Enkele straten werden daardoor geblokkeerd. Verschil lende raddraaiers klommen bo vendien in lantaarnpalen en schakelden een groot deel van de openbare verlichting -uit, terwijl anderen met stenen begonnen te gooien. De politie verscheen daarop met zes jeeps en totaal vijftien agenten en slaagde erin met ge bruikmaking van hun voertuigen en gummiknuppels tegen elf uur de rust te doen weerkeren. In middels had de politie een groot aantal rake klappen uitgedeeld, maar ook zelf ontvangen. Vier agenten liepen lichte verwon dingen op. Ook werden enkele politiewagens beschadigd. Acht knapen van vijftien tot achttien jaar en een jongeman van 21 jaar werden aangehouden en na in de nacht van vrijdag op zater dag verhoord te zijn zaterdag ochtend vroeg weer aan hun ouders ter toeschikking gesteld. Binnen een half uur waren er 75 negers geari'esteerd en weg gevoerd. Ook andere straten in de omgeving werden afgezet. Te Danville, in de staat Virgi nia, werden zaterdagavond bij be togingen tegen de rassenschei ding 35 pei'sonen gearresteerd, onder wie twee blanken. Te Gads den, in Alabama, werden drie negerjongens aangehouden om dat zij, naar de politie meedeelde, zelfgemaakte rookbommen naar betogende negers hadden gewor pen. Waarom de jongens dit de den, is niet bekend. Op een golfterrein bij New York zijn zaterdag 6 blanke jon gelui aangevallen door een 15-tal negers en Pórtorieanen. De aan vallers gingen de jongens met knuppels en stukken glas te lijf, waarna zij hen gewond achterlie ten. Amerikaanse senator over negers De Amerikaanse democrati sche senator Allen Ellender heeft gezegd, dat negers ongeschikt zijn om zichzelf te regeren het geen men volgens hem kon con stateren in iLiberië, Ethiopië en Haiti. De senator deed deze uitla ting in een vraaggesprek voor de televisie in Washington, dat zondagavond werd uitgezonden. Hij zei voorts, dat de stad Washington met haar grote negerbevolking een poel van misdaad is, In Ethiopië, waar nog praktisch geen vooruitgang is te zien, waren duizend jaar vóór Christus al negers, aldus de senator. Staking op Orly Personeel van de verkeers controle op de Franse luchtha ven Orly is zondag voor 24 uur in staking gegaan, waardoor het luchtverkeer op dit vliegveld zo goed als stil lag. De staking hield verband met looneisen. Vele luchtvaartmaatschappijen hebben hun vluchten voor zon dag afgelast. Het vliegveld Le Bourget was in verband met de internationa le luchtvaartshow gesloten, moeten vei'.duren naar aanlei ding van zijn politiek van ver zoening met West-Duitsland. Dezelfde kwestie heeft ook meningsverschillen in zijn coa litie-regering veroorzaakt en zelfs enige kritiek in zijn eigen partij. Waarnemers zijn van mening, dat het aftreden van premier Ben Goerion niet noodzakelijk algemene verkiezingen tot ge volg hebben, daar de president van Israël een politieke leider met de vorming van een rege ring kan belasten. Als waarschijnlijkste gegadig de voor het premierschap in dit WEST-DUITSLAND VERLEENT MILITAIRE HULP AAN ISRAEL In West-Duitsland worden Israëlische militairen opgeleid en leert men hun omgaan met modern materiaal. Dit is onthuld door Hans Merten, socialistisch afgevaardigde en lid van de de fensiecommissie van het West duitse parlement. Merten, die dit vertelde in een vraaggesprek met een verslaggever van de Neue Rhein Zeitung, een blad dat de opositie steunt, legde er echter de nadruk op, dat de bondsre publiek geen wapens of andere uitrustingsstukken aan Israël le vert. Merten, die ook nog lid is van de commissie van advies voor militaire hulp, gaf verder te kennen dat soortgelijke hulp verleend is aan Thailand, Bra zilië, Korea, Bolivia, Turkije, Ethiopië en Libië. Zoals bekend heeft de West duitse regering woensdag offi cieel toegegeven, dat zij in het geheim militaire hulp verleend aan zeven Afrikaanse landen. Een regeringswoordvoerder zei toen, dat die geheimhouding volkomen zinloos" is geweest en noemde vijf van de zeven Afrikaanse landen met name. De andere twee kon hij nog niet noemen, omdat de overeenkom sten met deze landen nog niet getekend waren. Egypte was daar echter niet bij, zo zei hij. KRITIEK OP KENNEDY'S VOORGENOMEN REIS De invloedrijke republikeinse senatoren Bai-ry Goldwater en Hugh Scott hebben zondag in een televisie-interview als hun mening te kennen gegeven, dat president Kennedy van zijn reis naar Europa moet afzien. „Ik zie hem momenteel liever naar Bir mingham (Alabama) gaan dan naar Berlijn", zo zei senator Scott. Goldwater noemde de voorgenomen reis „een zeer ern stige fout". „Terwijl Cuba voor Amerika nog steeds een bran dende kwestie is, terwijl zich hier te lande allerlei moeilijkheden op economisch en rassenge- bied voordoen, heeft Kennedy niets buiten het Witte Huis te maken", aldus de senator. Scott zei ook nog, dat het hem niet duidelijk was, waarom Ken nedy naar Groot-Brittannië wil gaan, nu daar zo'n crisis gaande is en er mogelijk verkiezingen op komst zijn. geval zien zij de minister van Financiën, Levi Esjkol. Volgens een officieel commu niqué betuigde de minister-pre sident er zijn spijt over, dat zijn aftreden wettelijk het aftreden van de gehele regering met zich brengt, hetgeen niet zijn bedoe ling was. Ben Goerion vroeg zijn mede ministers de huidige coalitie te handhaven, teneinde het moge lijk te maken dat zich niet later dan volgende week een nieuwe regering aan de Knesset voor stelt. De Israëlische premier heeft ook zijn zetel in het parlement opgegeven, waardoor hij geen premier meer kan worden. Volgens waarnemers zou Ben Goerion de zich opstapelende moeilijkheden om zijn coalitie bijeen te houden beu zijn. Al en kele jaren heeft de afgetreden premier tevergeefs gepoogd de verkiezingswetgeving te laten herzien, waardoor ee neinde zou komen aan het stelsel van even redige vertegenwoordiging.. Dit stelsel is volgens Ben Goerion de oorzaak van versplintering in het parlement. Om zijn doel te bereiken had hij bondgenoot schappen gezocht met uiteenlo pende politieke groeperingen, die echter volgens Ben Goerion her haaldelijk misbruik maakten van hun onderhandelingspositie. Chinees antwoord Het centrale comité van de Chinese communistische partij der Sowjet-Unie van 30 maart beantwoord. Volgens het Pekingse „Volks dagblad" is in 't Chinese schrij ven de mening van de Chinese communistische partij over de huidige ideologische meningsver schillen in het communistische kamp samengevat. Bovendien bevat de brief 25 punten voor een discussie van de algemene koers van de inter nationale communistische bewe ging. Deze zouden als basis moe ten dienen voor de conferentie van delegaties van de beide grote communistische partijen, die vanaf 5 juli in Moskou wordt gehouden. In haar brief van eind maart aan Peking heeft de Russische communistische partij vastge houden aan de politiek van vreedzaam naast-elkaar-bestaan en haar houding tegenover de Zuidslavische communisten. De Chinese communistische partij spreekt in haar antwoord de hoop uit, dat de hangende kwesties in Moskou openlijk be sproken worden. Zij wijst op nieuw het beginsel van vreed zame samenleving van de hand. Inplaats daarvan wil zij de vor ming van een breed eenheids front tegen „de Amerikaanse imperialisten en hun lakeien." Premier Soevanna Fhoema van Laos heeft meegedeeld dat de neutralistisehe strijdkrachten on der druk van troepen van de communistische Pathet Lao de plaats Ban Vang Nhong in het noorden van de Vlakte der Krui ken hebben moeten prijsgeven. Bij het gebouw van het Britse Lagerhuis in Londen heeft men zaterdag reeds een rij gevormd om een zitplaats op de poblieke tribune te bemachtigen, als daar heden het debat over de kwes- tie-Profumo wordt gehouden. Om half één in de nacht van vrijdag op zaterdag kwam reeds de eerste belangstellende. Het is de 24-jarige toneellerares Susan Harris, die een veldbed en een slaapzak had meegenomen. Zij zei: „Ik hoop de regering te zien vallen". Een gezaghebbend man van de Engelse Methodistische Kerk, dr. Donald Sopter, heeft zaterdag sterk geprotesteerd tegen voor genomen „handels-exploitatie" DE RASSENSTRIJD IN DE VER. STATEN Te Fayetteville in de Ameri kaanse staat Noord-Carolina heeft de politie vrijdagavond traangas gebruikt om negers en blanken te verspreiden die be toogden tegen de rassenscheiding. Ruim tweehonderd negers wer den gearresteerd. De betogers zouden met stenen gegooid heb ben. Iemand van de brandweer zei, dat er overal in de stad ge vechten waren uitgebroken. De militaire politie heeft versper ringen aangebracht op de wegen naar Fayetteville om te voorko men dat soldaten die er in de buurt gelegerd zijn de stad bin-! nenkomen. van het londense fotomodel Christine Keeler. Vorige week werd gemeld dat een groot zondagsblad haar 30.000 pond sterling had betaald voor het alleenrecht op haar verhaal en vrijdag bood een nachtclubeigenaar haar 60.000 pond sterling wanneer zij: in zijn club twaalf weken wildé optre den. De rechtskundig adviseur van de „juffrouw" zei zaterdag dat zij niet van plan Is in een nacht club of cabaret op te treden „of zichzelf als bezienswaardigheid te laten gebruiken". Tsombe mag Frankrijk niet in De Katangaanse leider Tsjom- be, die zaterdag op het vliegveld Orly te Parijs is aangekomen zal geen toestemming krijgen om Frans gebied te betreden omdat zijn papieren niet in orde zijn, zo werd zateravond in Parijs be kend gemaakt. Tjombe wilde geen verslag gevers ontvangen. Zijn begelei ders zeiden dat hij voor een oog behandeling naar Parijs gevlo gen was. Hij verblijft in het hotel op het vliegveld. Van officiële zijde werd ge zegd; dat Tjombe in een vliegtuig naar Rhodesië of een ander land dat hem wil ontvangen, zal wor- deiteezet, t

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1