Provinciaal nieuws Chroesjtsjov over Kennedy's rede AGENDA ZATERDAG 15 JUNI 1963 DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 TERNEUZEN BIERVLIET SCHOONDIJKE Bus met Zeeuws-Vlaamse arbeiders had botsing in België ACHT LICHTGEWONDEN Een bus met arbeiders uit Zeeuws-Vlaanderen is betrokken geweest bij een gecompliceerd verkeersongeval, dat vrijdagmor gen omstreeks acht uur plaats vond op de weg tussen Antwer pen en Roosendaal, tussen de plaatsen Brasschaet en Polygoon. Van de Nederlandse arbeiders werden er acht licht gewond. De verwondingen beperkten zich tot ontvellingen en schram men. De gewonden zijn per auto naar huis teruggebracht. De ove rigen hebben in een andere bus de reis naar hun werk, 'n fabriek in Roosendaal, voortgezet. Het ongeluk gebeurde doordat een kleine Belgische personen auto plotseling een uitrit af kwam, waardoor een vrachtauto met aanhangwagen krachtig moest remmen. De vrachtauto slipte en kwam tenslotte aan de andere kant van de weg tot staan tegen een boom, die afknapte. Uit de tegenovergestelde richting kwam een Belgische vrachtauto, die tegen de eerste vrachtauto opreed. Daarachter reed de Cito- bus uit Axel, waarvan de chauf feur niet meer kon voorkomen dat hij tegen de beide gestrande vrachtauto's botste. De a.s. trekking van „Het Roode Kruis". Hedennamiddag om 5 uur heeft de trekking van de grote Roode Kruis-loterij plaats als sluitstuk van de veertiendaagse aktie. Terneuzen offert graag en dus zeker ook aan het Nederlandsche Roode Kruis. Het is traditie ge worden dat ook in onze stad alle loten geplaatst zijn en, gezien het zegenrijke werk van het Rode Kruis, zal zulks ook dit jaar wel het geval zijn. Lijk geïdentificeerd. Was er van politiezijde nog enige twijfel aan de identiteit van de persoon, wiens stoffelijk overschot in de oostelijke kanaal- arm werd gevonden, thans heeft de familie van de Noorse zee man, door het aantreffen van een litteken op het lichaam, als vast staand aangenomen dat de ver dronkene indérdaad de vermiste opvarende van de Noorse kust vaarder „Rhino" is. Diploma Stenografie. Aan het Nederlands Handels instituut alhier slaagde voor het diploma kantoorstenograaf (165 lettergrepen per minuut) mej. M,,_Ribbens, alhier. ^""'ftêïsve'reniging „De Trek vogels" ging naar de Kem pen. Een 45-tal dames, leden van de reisvereniging „De Trekvogels", hebben dinsdag j.l. een prachtige tocht door de Belgische Kempen gemaakt. De reis ging eerst via Antwerpen naar Turnhout, waar de koffie wachtte. Na dit korte maar welkome oponthoud werd de reis voort gezet via Geel naar het Zilver- meer. Het kostte de dames heel veel moeite deze mooie omgeving te verlaten. Dat gebeurde niet voordat men de koffietafel alle eer had aangedaan. Vervolgens ging het naar Bok rijk. Hier werd van de minia- tuurtrein gebruik gemaakt om van de al even mooie omgeving te genieten. Ook werd een be zoek gebracht aan het interes sante openluchtmuseum aldaar. Na om half zeven gedineerd te hebben werd de reis voortge zet naar St. Truiden, Tienen en de oude universiteitstad Leuven. In Mechelen werd weer een ogenblik gepauseerd waarna de dames, dankbaar voor deze prach tige reis via St Niklaas om mid dernacht weer in Terneuzen thuis kwamen. ^XEL A.Z.V.V. in de bloemen! In verband met het behalen van het kampioenschap in de vierde klasse K.N.V.B. zaterdag voetbal was het gisteren feest hij A. Z. V. V.. Des middags was er <-en recep tie in de „Stadsherberg", alwaar naast het bestuur het volledige eerste elftal aanwezig was. Door het gementebestuur en vele verenigingen waren bloe men gezonden. Het dagelijks bestuur der ge meente kwam de jongens van A.Z.V.V. complimenteren met het behaalde resultaat in haar afde ling, terwijl ook vele afgevaar digden van verenigingen het be stuur en het kampioenselftal hun gelukwensen kwamen aanbieden. Na afloop der receptie had des avonds een feestelijke bijeen komst plaats in „Het Centrum", waar begrijpelijk een gezellige sfeer heerste. Bij verhindering van de voor zitter verwelkomde de secretaris, de heer J. Bakker, de aanwezi gen, in 't bijzonder het Gemeen tebestuur, dat als steeds van haar belangstelling bink gaf. Spreker hoopte dat de leden van A.Z.V.V. op de ingeslagen weg zullen voortgaan, om straks in de derde klasse wederom de hoogste plaats te bereiken. Na het officiële gedeelte zorg de het orkest „The Williams" en de conferencier T. Hendriks voor een gezellige avond met muziek en dans, zodat het reeds in de kleine uurtjes was toen het kam- 0ia«asfeeöJsï9Cdiï>iüÉiÖiSd. Beheerschap Recreatiegebied vergaderde. Het algemeen bestuur van het Beheerschap Recreatiegebied „Braakman" kwam donderdag ten gemeentehuize van Biervliet in vergadering bijeen onder voor zitterschap van de heer A. P. Hanssens, burgemeester van de gemeente Hoek. De notulen van de openbare vergadering van 25 januari 1963 en van de besloten vergadering van 25 januari werden z. h. s. on gewijzigd vastgesteld. Bij de ingekomen stukken kwam de verpachting van het visrecht in de Braakmankreek aan de orde. Het visrecht is reeds gedurende 3 jaar verpacht (ge weest aan de heer J. P. v. d. Kreeke te Wolphaartsdijk. Be sloten werd aan genoemde heer v. d. Kreeke opnieuw voor de duur van 3 jaar het visrecht te verpachten voor 400,per jaar tegen de bestaande voor waarden. Ingekomen was een rapport van het verificatiebureau van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten betreffende de controle van de kas en de boeken van de ontvanger van het Beheerschap over het eerste kwartaal 1963. Alles werd in orde bevonden. In kas was, en moest zijn, een be drag van ƒ2215,24. Van Ipet Staatsbosbeheer was een schrijven ingekomen met een subsidie-toezegging van ƒ2540, in de kosten van aanleg van een beplantingsgordel in het zuide lijk gedeelte van het Beheer- schapsgebied. De geraamde kos ten van dit beplantingswerk zijn ƒ4000,—. De Rijksdienst voor aanvullen de werkgelegenheid verklaarde zich akkoord met het plan van de Heide Mij. tot aanleg van openbare werken in het recratie- gebied door toekenning van een subsidie van ruim ƒ86.000, Ingekomen was een schrijven van de gemeente Terneuzen met een afschrift van het raadsbe sluit van de Raad van Terneu zen tot toetreding tot het Beheer schap Recreatiegebied „Braak man". In afschrift werd een schrijven van Ged. Staten toege zonden, waarin de gemeente Ter neuzen mededeling wordt gedaan dat het college de goedkeuring van het raadsbesluit van Ter neuzen tot toetreding tot het Be heerschap heeft aangehouden tot de herindeling der gemeenten in Zeeuws-Vlaanderen bekend is. De voorzitter gaf een uiteen zetting over de diverse werken, welke in voorbereiding zijn. Zo KENNEDY OP EEN HOOIBERG De man op deze foto is de 66 jarige boer James Kennedy, die het op zijn hooiberg kennelijk rustiger heeft dan zijn beroem de neef, de Amerikaanse presi dent John F. Kennedy in het Witte Huis. James Kennedy heeft een boerderij in Dungans- town, New Ross, graafschap Wexford in Ierland, waar hij de Amerikaanse president hoopt te ontvangen, als die van 26 tot 29 juni een bezoek, brengt aan Ier land. Dunganstown is de plaats waar de familie van de presi dent haar oorsprong vond. Tij dens het bezoek van president Kennedy zullen vermoedelijk alle Ierse Kennedy's bijeen ko men op de boerderij van een nicht, de 64-jarige Mary Ann Ryan. Op deze boerderij is de overgrootvader van de president, Patrick Kennedy, geboren, die in 1850 naar Amerika emigreer de. is het afvoeren van faecaliën een probleem, dat dringend om een oplossing vraagt. Aanvankelijk had men met het oog op de dik ke zandlaag in 't recreatiegebied de gedachte, dat dit probleem door het inrichten van stapel- putten zou zijn opgelost. Met een zo grote bevolking in het gebied tijdens het seizoen is een volle dige riolering nodig, die, om het water in het gebied niet te verontreinigen, in de Schelde moet kunnen uitmonden. Het In genieursbureau Van Hasselt en De Koning heeft deze kwestie in studie. De voorzitter gewaagde van de welwillendheid, waarmee het mi nisterie van Economische Zaken het Beheerschap tegemoet treedt. Voor 1963 mag het Beheerschap ƒ65.500,besteden met de toe zegging, dat men in 1964 nog wat voor het Beheerschap zal willen doen. De overdracht van een aantal zomerwoningen werd door de vergadering goedgekeurd. In behandeling kwam het ver slag van de beheerder over 1962. Uitstapje Ouden van Dagen. De Biervlietse gemeenschap heeft ook dit jaar weer haar ouden van dagen in de gelegen heid gesteld de dagelijkse sleur te doorbreken door hen een prachtige reis aan te bieden. Woensdag togen drie bussen met 130 bejaarden op reis. Via Eeklo en Gent ging men naar het oude fort Breendonck, alwaar werd verpoosd en waar belang stellenden het concentratiekamp uit de tweede wereldoorlog be zochten, welk kamp als aan klacht en waarschuwing in de staat is teruggebracht zoals het in de oorlog was en waarmee tevens hen, die in dit kamp leden, in herinnering van men sen zullen blijven. Van Breendonck ging men naar Antwerpen voor een bezoek aan de dierentuin. Op de terugweg werd Hulst nog even bezocht. Rond 9 uur was men weer terug in Biervliet, waar de Kon. muziekvereniging „Harmonie" de bejaarden onder het spelen wan een marsje naar de markt bège- leidde. De voorzitter van het comité „Reis voor Bejaarden", de heer M. Maas, dankte de bevolking, dat deze reis weer mogelijk had gemaakt. Universitair examen Aan de Gemeentelijke Uni versiteit te Amsterdam slaagde voor het kandidaatsexamen wis- en natuurkunde, met als hoofd vak natuurkunde, de heer I. van Haneghem, alhier. De actie tegen de Koerden Volgens radio-Bagdad zijn don- .'erdag 300 opstandige Koerden "dood bij gevechten met Iraak- -e regeringstroepen in het noor den van Irak. Volgens een verklaring van de militaire bevelhebber van de operaties heeft een groot aantal opstandelingen zich overgegeven en hebben veel dorpen zich trouw aan de regering verklaard. De militaire gouverneur van Irak, brigade-generaal Saqalli, heeft de Iraakse petroleummaat- schappij opdracht gegeven haar personeel, dat werkzam is bij de olie-installaties in het gebied van Mosoel in het noorden, niet tijde lijk te ontslaan. In een poging de aanvoer van olie niet te onderbreken heeft de militaire gouverneur opdracht gegeven, dat alle ontslagen ar beiders weer aan het werk moe ten gaan. (De olie is de belang rijkste bron van inkomsten in Irak.) Maandag had brigade-generaal Saglli het noordelijke oliegebied tot verboden gebied verklaard en het volk gewaarschuwd niet in de buurt van de pijpleidingen of telegraafkabels te komen, Een ernstig auto-ongeluk bij Rolde heeft vrijdagmiddag het leven gekost aan vier meisjes. De 10-jarige Annie Schwering uit Steggerda werd op slag ge dood. De drie andere meisjes, Ferina van Veen, uit Steggerda, Ria Groen uit Blesdijke en Tine ke Kok uit Peperga, alle drie ook tien jaar, werden naar het Wilhelmina-ziekenhuis te Assen overgebracht en zijn enige tijd later aldaar overleden. De kinderen zaten in een bus je van een reisbureau uit Steen- wijk. Het busje reed achter een .grote bus van hetzelfde reisbu reau, waarin de andere kinderen zaten die als leerlingen van de R. K. lagere school te Steggerda hun jaarlijks uitstapje maakten. De chauffeur van het busje week in een flauwe bocht naar het midden van de weg uit. Op UITNODIGING VOOR KARD. MINDSZENTY Het college van kardinalen heeft aan kardinaal Mindszenty, de aartsbisschop van Esztergom, die sinds november 1956 in de Amerikaanse legatie te Boeda pest verblijft, een persoonlijke mededeling gezonden waarin hem dag en uur van de opening van het conclaaf wordt meege deeld. De regering-Kadar heeft her haaldelijk verklaard dat zij kar dinaal Mindszenty een uitreis visum wil verstrekken. Op vier juni achtte men het in Vati caanse kringen uitgesloten, dat kardinaal Mindszenty aan het conclaaf zou deelnemen, omdat de kardinaal niet wilde ver trekken, wijl de onderhandelin gen over de relaties tussen kerk en staat niet waren afgesloten. Algemeen wordt echter aange nomen, dat wanneer kardinaal Mindszenty zich naar Rome be geeft, hij geen vrijheid meer zal krijgen naar Hongarije terug te keren. Paus Johannes van zijn kant had de kardinaal te ken nen gegeven dat hij er geen be zwaar in zag wanneer de kar dinaal vrijwillig Hongarije zou verlaten. Hij heeft de beslissing daarover echter steeds aan de kardinaal zelf overgelaten. INDONESIë Volgens waarnemers schijnt de Indonesische regering vast besloten haar onlangs aange kondigde nieuwe binnenlandse economische politiek door te zetten, ondanks st?rk groeiende tegenstand van de vakbonden en de linkse politieke partijen. Donderdag legde de regering een tijdehjk verschijningsver bod op aan het invloedrijke pro- communistische dagblad „Bin- tang Timur" (Ster van het Oos ten). Het blad had de regering aangevallen wegens de invoe ring van hogere tarieven bij de spoorwegen, het scheeps- en luchtvervoer en de posterijen. De regering had de tarieven verhoogd om de verliezen bij deze diensten te verminderen. Als gevolg van de prijsver hogingen zijn de kosten van levensonderhoud sterk gestegen. Premier Djuanda Kartawidja- ja heeft vorige week op een persconferentie de maatregelen verdedigd en gezegd dat de staatsmaatschappijen steeds stij gende verliezen lijden. Economische deskundigen en zakenlieden zijn van mening, dat de maatregelen neerkomen op een devaluatie van de roepia. Geen nieuwe gevallen van polio in Bretagne In St. Brieuc (Bretagne, depar tement Cöte du Nord) is bij ver scheidene kinderen kinderver lamming geconstateerd. Gedu rende de laatste dagen zijn geen nieuwe gevallen van polio voor gekomen. De departementale autoritei ten willen als voorzorg, dat kin deren, die deelnemen aan de „Colonie de vacance" in het departement Cóte du Nord, in het bezit zijn van een bewijs van inenting tegen polio. Dit bewijs moet tenminste vijftien dagen vóór aankomst in de kolonie 'ijn afgegeven. Deze maatregel -al vermoedelijk kunnen wor- 'en verzacht, wanneer de toe stand blijft zoals deze nu is. De situatie in de andere departe menten in Bretagne (Finistère, Morbihan en Ille et Vilaine) is normaal. De ongeregeldheden in Perzië De eerste minister van Perzië heeft donderdag op een pescon- ferentie gezegd, dat het aantal doden bij de ongeregeldheden van de laatste tijd is gestegen tot omstreeks 100. Er zijn tweehon derd gewonden. Hij legde er de nadruk op, dat niet alleen door religieuze leiders tot de ongeregeldheden was aangezet, mar ook door personen die belang hebben bij het mis lukken van de hervormingsplan nen van de sjah. De premier zei dat de regering onweerlegbare bewijzen heeft, dat de samen zwering is gefinancierd door een vreemde mogendheid en dat en kele belangrijke bedragen in be slag zijn genomen. Tenslotte zei hij, dat ongeveer 400 gearresteerden binnen een week voor krijgsraden terecht zullen staan. hetzelfde moment werd het bus je door een uit de richting Rol de komende E.D.S.-bus gegre pen. De chauffeur van het Volks wagenbusje kreeg een shock. Zijn voertuig werd aan de lin kerkant geheel vernield. In het busje zaten in totaal tien kinderen. Ernstige botsing tussen twee bussen in Reusel. In Reusel (N.-B.) is gister morgen bij een botsing tussen twee bussen één persoon gedood. Omstreeks 30 mensen zijn ge wond, van wie verscheidenen zeer ernstig. Onder de zwaar ge wonden is ook de chauffeur van de andere bus. De botsing geschiedde in het centrum van Reusel en zou het gevolg zijn van een inhaalma noeuvre door de chauffeur van één der bussen. In beide bussen zaten Belgische arbeiders, die op weg waren naar hun werk. De bussen werden bestuurd door Belgen. Bij de botsing tussen de twee bussen, waarvan de één uit Eindhoven kwam en de ander op weg was naar deze stad, is omgekomen de 25-jarige chauf feur Ludovicus van Hove uit Herenthals. Hij laat een vrouw en twee kinderen na. De chauf feur van de bus, die op weg was naar België, is zeer ernstig ge wond, evenals in totaal vier in zittenden van de bussen. Onge veer 25 personen liepen minder ernstige verwondingen op. De gewonden zijn opgenomen in ziekenhuizen te Turnhout en Eindhoven. Het ongeluk gebeurde om streeks half zeven. Omtrent de oorzaak staat nog niets vast. De rijkspolitie te Reusel heeft di rect het verkeer omgeleid. Vijf ziekenwagens reden af en aan, terwijl drie doktoren en al^a E. H. B. O.'ers van het dorp eer ste hulp verleenden. Premier Chroesjtsjov heeft de rede van president Kennedy van maandag over middelen ter be ëindiging van de koude oorlog „een stap vooruit naar een rea listische waardering van de in ternationale toestand" genoemd, zo heeft Tass vrijdag bekendge maakt. Chroesjtsjov zei dit in een vraaggesprek met de hoofd redacteuren van de „Prawda" en de „Izvestia", de bladen van de Sowjetrussische communisti sche partij en de regering. Kennedy's rede had „een gun stige indruk" gemaakt, maar „goede verklaringen moeten ook door praktische daden bezegeld worden". Kennedy had maan dag aangekondigd dat binnen kort in Moskou besprekingen over een kernstopverdrag tus sen de Sowjet-Unie, de Ver enigde Staten en Engeland zul len beginnen. Ten aanzien van Duitsland zei Chroesjtsjov dat de Sowjet-Unie blijft staan op erkenning van twee Duitse staten en dat de Sowjetrussische regering „de strikt internationale garanties voor een vrije stad West-Berlijn met deelneming van de Ver enigde Naties" voorstaat. „Het is noodzakelijk er zeer nadrukkelijk op te wijzen" dat een Duits vredesverdrag onver mijdelijk is. „Wij zouden er de voorkeur aan geven dit door een overeenkomst met de Wes telijke mogendheden te sluiten", aldus Chroesjtsjov. Chroesjtsjov zei, dat de uit spraken van Kennedy over het verminderen van de internatio nale spanningen niet te vereni gen zijn met het bestaan van Amerikaanse militaire bases in het buitenland, met de Ameri kaanse inbreuk op de soevereine rechten van andere landen of met de eisen van de Amerikaan se politici voor een openlijke en zelfs gewapende interventie in N. T. S. zendt rede van Kennedy uit In een extra N. T. S.-program- ma wordt vandaag om 22.50 uur de volledige toespraak uitge zonden die president Kennedy maandag j.l. in de „American University" in Washington over de buitenlandse politiek van de V. S. heeft gehouden en waarin hij aankondigde, zich persoon lijk te willen inspannen voor een gigantische poging van de V. S. om verandering te bewerk stelligen in de gespannen sfeer tussen Oost en West. De uitzen ding duurt 25 minuten. RUSK OVER EUROPA Dean Rusk, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Za ken, heeft in een T.V.-gesprek gezegd dat een economisch en militair sterk Europa in het be lang van Amerika is. De inter nationale toestand maakt het noodzakelijk, aldus de minister, dat Amerika de verdediging van West-Europa en die van-Noord- Amerika als ondeelbaar be schouwt. Dat de Europese lan den meer zeggenschap in wereld aangelegenheden eisen dan voor heen, was alleen maar goed Amerika. Auto verpletterd In de Westduitse plaats Reck linghausen zijn vrijdag vier per sonen in hun auto verpletterd door een zware vrachtauto, die ha een botsing met een derde wagen omsloeg. De vijfde inzittende, een vrouw, werd levensgevaarlijk gewond. de Cubaanse binnenlandse aan gelegenheden. Een non-agressiepact tussen de NAVO en de landen van het Warschau-pact „zou het politie ke klimaat verbeteren". Over de vooruitzichten op een kernstop- overeenkomst zei Chroesjtsjov, dat de Sowjetrussische regering „niet zal goedkeuren ons land open te stellen voor inspectie voor spionagedoeleinden". De opsporingsmiddelen zijn tezamen met de automatische seismische stations een betrouwbare garan tie tegen iedere poging tot schending van een kernstop- overeenkomst, zei hij. Uit de rede van px-esident Kennedy volgt niet dat hij de oorzaken van de koude oorlog wil opheffen. Een van de hoofd oorzaken is de onveranderde Amerikaanse houding in de Duitse kwestie, aldus Chroesjt sjov. Ir Wellen: Aantal veehouders zal kleiner worden Voor de Nederlandse veehou derij zijn er beslist goede toe komstmogelijkheden, maar er valt toch te verwachten, dat het aantal ondernemers in deze be drijfstak de komende jaren klei ner zal worden. In de toekomst zal meer en meer een beroep worden gedaan op de vinding rijkheid van de onderzoeker, die tal van kleine en grote pro blemen met speelse geest zal moeten aanpakken. Dit zei de directeur-generaal van de landbouw, ir. J. W. Wel len, vrijdagmiddag in Zeist, waar de Commissaris der Ko ningin in de provincie Utrecht, mr. C. Th. E. Graaf van Lynden van Sandenburg, het nieuwe gebouw van het Instituut voor Veeteeltkundig Onderzoek op het landgoed Schoonoord te Zeist officieel heeft geopend. Ir. Wellen was van oordeel, dat de kwaliteit van de melk in Nederland nog kan worden ver beterd. Belangrijk achtte hij hetgeen zal worden gedaan in zake de onderzoekingen op het gebied van de varkensproduk- tie. Het nieuwe instituut zal zich op een proefbedrijf in Maar tensdijk speciaal hiermee bezig houden. Franse nationale vergadering akkoord met Frans-Duitse verdrag Met 325 stemmen vóór, 107 tegen en 42 onthoudingen heeft de nationale vergadering don derdagnacht het voorstel tot ra tificatie van het Frans-Duitse vriendschapsverdrag goedge keurd. Communisten en socialis ten stemden tegen. De radicalen onthielden zich van stemming. Het debat heeft bijna 11 uur geduurd. Het voorstel werd ver dedigd door de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville, en premier Pompi dou. Socialisten en radicalen wilden uitstel van de ratificatie. Hun motie werd echter verwor pen met 207 tegen 183 stemmen bij 10 onthoudingen. Het wets voorstel moet nu nog door de Senaat behandeld worden. Blue-Streak-raket uit Londen naar proefterrein in Australië Een drijvende kraan laadt hier de keurig verpakte lanceer- inrichting met een Blue-Streak- raket, in de Koning George V- haven in Londen, aan boord van het schip „Nardana". De raket, 26 ton zwaar en ruim 20 meter lang, zal op het proefterrein van Woomera in Australië worden beproefd. De Blue-Streak zal op 10 juli in Adelaide worden ge lost en verder over de weg wor den vervoerd. De raket is het eerste produkt van E.L.D.O., de European Lauchner Develop ment Organisation. ZATERDAG 15 JUNI. TERNEUZEN.' Luxox--Theater, 8 uur: „Eenzaam zijn de on- tembaren". AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „Mannen achter prik keldraad". Van 15 JUNI t/m 13 JULI. WESTDORPE Kunsthandel Troutzaerte: Tentoonstelling van schilderwerken. ZONDAG 16 JUNI. TERNEUZENLuxor-Theater, 2 uur: „De verleidster van de Nijl"; 4.30 en 8 uur: „Een zaam zijn de ontembaren". AXEL: Het Centrum, 3.45 u.: „Mannen achter prikkel draad"; 8 uur: „Stormloop der Tartaren". Spanning in Cambridge Burgemeester en gemeente raad van de stad Cambridge hebben vrijdag aan de gouver neur van de staat Maryland ver zocht troepen van de nationale garde te zenden om vrede en orde te handhaven met het oog op de spanning tussen blank en zwart aldaar. Vijfhonderd blan ken trokken donderdagavond naar de stadsgevangenis om vrijlating van een blanke te eisen. Daarvóór hadden drie honderd negers een protestmars gehouden. In Washington werd bekend gemaakt dat het merendeel van de ongeveer 13.000 man van Alabama die deze week onder federaal bevel zijn geplaatst, zondag hiervan zullen worden ontheven. Er zullen nog 3500 man in dienst blijven. In de Amerikaanse staat Ma ryland zullen 500 man van de nationale garde onder de wape nen worden geroepen. Zij zullen worden ingezet om de orde te handhaven in de stad Cam bridge, waar demonstraties tegen de rassenscheiding zijn gehou den. VARKENSMARKTEN BLIJVEN GESCHORST TOT 8 JULI De varkensmarkten in het ge hele land blijven geschorst. De minister heeft bij beschikking de schorsing verlengd tot 8 juli Ook blijft het verboden var kens, kalveren en schapen te ver voeren uit het oostelijke gebied naar het overige deel van ons land. Het vervoersverbod van varkens uit, naar of binnen een gedeelte van de provincies Over ijssel en Gelderland is met in gang van 18 juni ingetrokken. Binnen kringen van ongeveer vijf kilometer rond bedrijven waar recent mond- en klauwzeer is geconstateerd zal het vervoer van varkens en herkouwers evenwel tijdelijk zijn verboden. Deze meer lokale vervoersver boden worden als gebruikelijk met borden langs de wegen ken baar gemaakt. t 1 t

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 3