Vogeldorado, het Europa in kleuren De Duitse militaire hulp aan Afrikaanse landen Gevonden voorwerpen Steeds méér belangstelling voor ons land DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 Groter beweeglijkheid in het toerisme HET TOERISTE NLEGER GROEIT Eerst volgen nog proeven met Duitse vinding VECHTPARTIJEN IN SYRIë. SCHATTINGEN GROOTTE „GASBEL" BIJ SLOCHTEREN HELICOPTER REDDE IN ZEE AFGEDREVEN MEISJE Operatie duurde drie uur VRIJDAG 14 JUNI 1963 De grote vakantietrek is be gonnen. Zomerhuisjes vullen zich, de internationale treinen worden steeds voller en de toeristenindustrie is van de voorbereiding overgegaan op het uitvoerende gedeelte van haar taak. Welke veranderde economische tendenzen zijn er nu waarneembaar in het toe risme en welk toekomstbeeld tekent zich af Deze vragen zijn belangrijk voor lien die aan de vakantie verdienen, maar zij zijn niet minder inte ressant voor degenen die in dit pretbedrijf aan de con sumptiekant staan. VAN belang is allereerst dat het aantal vakantiegangers nog steeds zal toenemen en dat de financiële kracht van deze groepen eveneens groter zal worden. Meer verdienen betekent dat men eer der aan het vakantieverlangen zal kunnen toegeven. Vergroting van mogelijkheden prikkelt evenzeer de reislust en naarmate de motorisering voortschrijdt zal over deze brug de weg naar vrije tijdsbesteding buitenshuis te sneller worden betreden. Als de Nederlandse zakenlieden de toeristen niet afschrikken, zal over 10 15 jaar de behoefte aan logiesruimte voor vreemde lingen dubbel zo groot zijn en het hangt van de oplossing van het spreidingsprobleem af welke kapitalen daar mee gemoeid zijn. De trek naar het buitenland blijft toenemen, zowel bij ons als in de ons omringende landen. Wanneer deze uit- en intrekkende bewegingen elkaar blijven dékken, betekent dit voor Nederland in de eerstkomende jaren nog financieel voordeel want de consump tieve kracht van Westduitsers, Fransen, Zwitsers, Amerikanen enz. is groter dan die van Nederlanders al beginnen wij de achterstand in te lopen. Ook mogen wij bedenken dat voor de welvaartsver meerdering enerzijds het aantal naar het buitenland trekkende NederlandJers wel veel groter wordt maar dat anderzijds de deel neming van de achtergebleven groepen aan het binnenlands toe risme nog veel sterker stijgt. Buitenland .verliest voordelen ER zijn talrijke punten op te sommen, die juist dat vakantie houden in Nederland begunsti gen. Er kan gewezen worden op de grotendeels reeds verdwenen goedkoopte in de zuidelijke lan den als Italië en Spanje, waar door de aantrekkelijkheid van deze gebieden voor een aantal zoekers van een voordelige va kantie is verdwenen. Voor ande ren is de afstand naar de zonne landen te groot om die elk jaar af te leggen. Een derde groep ziet in dat het vakantie doorbrengen in den vreemde niets bijzonders meer is. Deze val als status-symbool drijft hen terug naar de Noord zee of de eilanden. De geweldige verkeersgevaren beginnen even zeer mee te spelen in de over weging om ver van huis te gaan. Een in omvang toenemencfe groep is verzadigd van het na tuurschoon met bergen en blau we meren en zoekt een middel om meer actieve vakantie te houden. Het paardrijden wordt populair of het deelnemen aan wedstrijden, congressen en het bezoeken van beurzen en andere attracties. Ook het avontuur wordt niet meer gevonden in het ontmoeten van volken, die bevriend zijn en gelijk denken. Velen willen wel eens iets kn- ders zien. Dit brengt twee grote verschuivingen in het toerisme teweeg. Sensationele vakanties WIJ zien een toenemende spreiding in de streken, die be zocht worden. Het aanwijzen van een land dat favoriet is voor Nederlandse vakantiegangers van over de grenzen zal in de toekomst moeilijker zijn. Sommi gen zullen het avontuur vinden in landen met een geheel andere cultuur zoals Algerije, Tanger, de eilanden van de Middelland se Zee. Anderen prikkelt dit niet ge noeg. Zij zoeken een bevrediging in het bezoeken van landen waaraan zekere politieke risico's verbonden zijn of waarvan men meent dat er risico's voor eigen veiligheid en leven aan zijn verbonden. Zij reizen in toene mend aantal naar Rusland, Po len, de communistische Balkan- landen. Deze trek wordt begun stigd door verminderde spanning tussen oost en west en voorts door de toegenomen welvaart. Veel van de genoemde landen liggen verder weg, kunnen moei lijker per auto worden bereikt of zijn verkeerstechnisch niet zo goed te bereizen met een eigen vervoermiddel. Geen nood wan neer er geld is. De treinen zijn comfortabel en brengen ons snel naar elk gewenst punt in Euro pa en zelfs daarbuiten. Het vlieg tuig mag zich eveneens in een snel stijgende belangstelling ver heugen. Het gaat sneller en biedt aan velen nog de sensatie van iets nieuws te zijn. Er is geld teveel HET vele beschikbare geld voor vakantie en ontspanning wijst in de richting van stijgende eisen voor het geboden comfort op reis. Aan reisverenigingen en bureau's worden hogere eisen gesteld inzake de huisvesting, informatie, mogelijkheden van kort en lang verblijf enz. Het reizend publiek wordt elk jaar verwender, zodat ook deze orga nisaties tijden tegemoetgaan waarin steeds meer geïnvesteerd zal moeten worden. Het gaat hier niet alleen om de huisvesting maar ook om an dere vormen van service. Het vermaak in hotels en andere in komens zal meer afnemers vin den. De informatie dient ver beterd voor een meer ervaren reizend publiek. Dit betekent dat aan de vakkennis steeds hogere eisen zullen worden gesteld. Ook de selectie van reizigers zal zich in versterkte mate voltrekken omdat de manier waarop men zich buiten het genieten van de natuurschoon in zijn vrije tijd pleegt bezig te houden sterk uit eenloopt. Als conclusie van deze be schouwing mag dan ook rustig gelden dat de dynamiek in de toeristenindustrie nog maar aan het begin van de ontwikkeling staat en deze dynamische expan sie zal naar onze mening tot een sterke branchevervaging in de verschillend gerichte toeristen organisaties leiden. Daar is niets tegen wanneer het slechts leidt tot meer service en een pretti ger vakantie voor het naar rust en ontspanning hunkerende pu bliek. Laten wij daar dit seizoen voorlopig op hopen. DRS. HERMES. (Nadruk verboden.) De natuur moet tegen de mens worden beschermd (van onze verlaggeefster) Zaandam (P&P) - Tien minuten sporen van Nederland's hoofdstad Amsterdam, ligt het Westzij der veld, dat aan de oostelijke zjjde door de spoorlijn Amsterdam - Alkmaar, aan de westelijke zijde door Westzaan en aan de zuidzijde door de oude Y-dijk wordt om sloten. Het heeft een oppervlakte van 1000 ha. Weinig reizigers, die per trein hierlangs snellen en door de raampjes over het vlakke land kijken, zullen beseffen, dat deze streek één van de mooiste vogelgebieden is van ons land. In de winter kan men er vrij veel blauwe reigers langs de slo ten zien staan, kieften die in de verte zwaaien en ook grote aan tallen door het water roeiende waterhoentjes, maar daarmee is de schat aan vogels die het West zij derveld hefbefgt niet uitge put. Dit prachtige natuurgebied trekt jaarlijks zeer veel vogelliefheb bers uit geheel West-Europa. Ook Nederlandse natuurliefhebbers, verenigd in de Trogelbescher- mingswacht Zaanstreek, de Zaan- se Vogelwacht, de Nederlandse Vereniging tot bescherming van vogels en „Natuurmonumenten" weten de weg door het water en gras wel te vinden. Zij ijveren er voor dit stukje natuurschoon in ons industrialiserend landje te behouden. Naar hun overtuiging dient dit weidev-gelreservaat te worden beschermd tegen de steeds oprukkende huizen en fabrieksmassa's, niet alleen voor het gebied en de vogels, maar vooral ook voor de mensen zelf. Knabbelen aan natuur en recreatie Er wordt in ons land een ver moeten fabriekscomplexen wor den gebouwd, want de mens moet ook de mogelijkheid hebben om te werken en geld te verdienen om te leven. De steden zijn volgepropt en dus moet er ruimte worden gezocht voor de bouw van al dit nieuwe noodzakelijke. Dat kost cultuur grond of woeste grond en daar- möestukken van de natuur. Het boven geschetste is een bit tere noodzaak, maar het behoud van fraaie stukjes natuur is even eens een belangrijke zaak, wil ons land niet verworden tot één gro te steenklomp van opeengepakte huizen en fabrieken. Er moet grond geofferd worden, daar ontkomen we niet aan, maar het maakt nog wel verschil wel ke grond en het zijn de diverse Broedende kapmeeuw vindt hier bescherming, terwijl soortgeno ten elders in 't land worden gedecimeerd. De kleurentelevisie komt nog geen stapje dichterbij. In het be gin van juli komt de Europese Radio Unie te Londen bijeen en dan moet worden beslist aan welk systeem de Westeuropese landen de voorkeur zullen geven. Nu hebben wij in april in Lon den ervaren, dat de B. B. C. nog lang niet gereed is met de voor bereidende proefnemingen. Ei- zijn drie systemen en men heeft al uitgemaakt dat het Ameri kaanse NTSC-systeem precies evenwaardig is aan de Franse SECAM-apparatuur. Er is en daarvan hebben wij ons ter plaatse overtuigd beslist geen verschil te constateren tussen de kleurenbeelden van het ene of het andere. De Duitsers zijn ech ter zeer kort geleden met een nieuwe vinding op de .markt ver schenen en het laat zich aanzien dat er nog proeven zullen wor den genomen met deze (eenvou diger en voordeliger) opzet. Deskundigen voorspellen reeds, dat het Duitse PAL-systeem op overtuigende wijze het pleit zal winnen. Dit brengt met zich mede, dat er in juli te Londen nog niet ten gunste van NTSCO- of SECAM-systeem zal worden beslist, maar dat men ter voor koming van een verkeerde of onnodig hoge investering in dure apparatuur alsnog met de pas op de markt verschenen PAL zal willen proefdraaien. Uiteraard ook in Londen, waar de B. B. C. al verscheidene jaren een (oude film)studio voor kleurentelevisie in gebrul'heeft. Al met al zal er dan nog min stens één of 1% jaar heengaan vóór er voldoende gegevens uit deze experimenten zijn verkre gen. Dat betekent o.m. dat West- Europa tot 1965 moet wachten voor er een definitieve beslissing kan worden genomen tot welk systeem kleurentelevisie men moet overgaan. Derde en vierde programma Terwijl wij nog touwtrekken over het tweede programma, wordt in verscheidene landen al beslist over een derde, resp. vier de zendernet. Komend jaar start do B. B. C. met een derde Engels televisie programma. En meteen rijzen de financiële problemen, want de regering heeft het voorstel om de kijkgelden te verhogen inmiddels verworpen. zodat de B. B. C. slechts twee wegen openstaan uitzending van advertenties in haar. tweede programma, zodat de kosten daarmede kunnen wor den bestreden, of bezuiniging op het eerste net en daardoor kwali teitsvermindering ten opzichte van de huidige programma's. Dit laatste is vrijwel onmogelijk, ge zien de scherpe concurrentie met de commerciële zendermaatschap pij I.T.A. De B. B. C. heeft grote bezwa ren tegen toelating van reclame en tracht uit de impasse te gera ken door de benodigde gelden langs andere wegen te verkrij gen. Begonnen wordt met een lening van 10 miljoen pond (hon derd miljoen gulden). Een tweede tegenslag is, dat de proefuitzendingen met 625 beeldlijnen, verzorgd door Pey Ltd., op last van de minister voor de Posterijen moesten wor den gestaakt, zodat de verkoop van ontvangers met 625 lijnen, waarvoor geen ander Engels pro gramma in de lucht is, omdat de bestaande zenders alle met gro ve raster van 405 lijnen (date rend van 1937) werken, nu ern stig wordt belemmerd. De grote vraag is, hoe het vier de TV-programma, dat een kleu renbeeld zal brenger), straks moet worden gefinancierd. Auto met fabrieksmeisjes reed tegen boom: één dode. Bij de Lokbrug te Havelte is woensdagavond een personeels- auto van de farmaceutische fa briek Brocades te Meppel tegen een boerderij gereden. Van de 14 inzittenden, bijna allen fa brieksmeisjes, werd de 24-jarige mej. J. H. D. uit Darp (gem. Havelte) op slag gedood. Vijf andere inzittenden werden ge wond. Mej. D. vloog met het hoofd door de voorruit en raak te bekneld tussen de auto en de muur. Het ongeluk ontstond doordat de bestuurder van een personenauto, L. G. uit Nijeveen, die voor de personeelsauto reed, links afsloeg, op het ogenblik, dat de chauffeur van de fa- brieksauto begonnen was de personenauto in te halen. De personenauto botste tegen het muurtje langs de Drentse Hoofd vaart. G. bleef ongedeerd. Beide autofs werden ernstig bescha digd. Dode bü aanrijding. Bij een autobotsing op de Vreelandse weg in Hilversum is woensdagavond de 33-jarige G. van Delft uit Oegstgeest om het leven gekomen en werden de 22-jarige J. van Amerongen uit Amersfoort en de 36-jarige W. Schaap uit Hilversum zwaar gewond. De heer Van Delft kwam uit de richting Vreeland en slipte met zijn auto, waar door hij op de linker weghelft terechtkwam en nagenoeg fron taal inreed op een personenauto waarin zich de heren Van Ame rongen en Schaap bevonden. Beide auto's werden totaal ver nield. Dodelijk verkeersongeval. De 25-jarige heer G. Idink uit Venlo is woensdagavond in Blerick met zijn auto tegen een geparkeerde vrachtwagen gere den. Zijn. naast hem zittende echtgenote werd op slag gedood. De heer Idink werd zwaar ge wond naar het ziekenhuis te Venlo overgebracht. woede stc /stredenom het behoud vat aaie stukjes natuur. De oorzaakYTiierven moeten we zoeken in qjns enorme tekort aan gron/.. De bevolking van ons land groeit met de dag en voor al de ze mensen is riïïmte nodig, ruim te oKi te jwonen, ruimte om te leven. Maar daar «blij ftrhet niet bij. Wil ons land zijn positie in de wereld handhaven, dan zal voortgegaan moeten worden met de industrialisatie. Naast de grote wooncomplexen, organisaties van natuurliefhebbers en natuurbeschermers, die daar over waken en protest aanteke nen, wanneer een belangrijk of interessant gebied voor de natuur dreigt verloren te gaan. Want natuurbescherming is een noodzaak. De mens kan niet le ven, wanneer hij niet in staat is zo nu en dan eens het contact met de natuur op te nemen en daaruit nieuwe krachten te putten voor de strijd om het dagelijks bestaan. Inventaris opmaken Terwijl wij samen met de heer Albers, voorzitter van de Vereni ging Vogelbeschermingswacht Zaanstreek door dit prachtige ge bied wandelen, waar nu de ver schillende gevederde bewoners zorgen voor de instandhouding van de soort, waar we volop nes ten vinden, met eieren of jonge vogels, vertelt onze gids een en ander over dit schitterende re servaat. Niet altijd heeft men bier zo over gedacht. De opvatting dat dit stuk natuurgebied niet verloren mocht gaan, heeft enkele jaren geleden echter vastere voet gekregen, toen men uit ornithologisch oog punt in 1960 een groot deel van dit gebied heeft geïnventariseerd op broedende paren. Men vond er onder meer 212 paren grutto's, 180 paar wilde eenden, 130 paar kieviten. 103 paar zwarte stern tjes en 100 paar tureluurs. Er waren daarnaast nog 94 broe dende slobeenden, 93 paar meer koeten en 88 paar visdiefjes; 3 paar roerdompen, 32 paar do- daars en op de baltsplaats trof men liefst 63 manlijke exempla ren van de kemphaan aan. Voor insiders betekenen deze cij fers heel veel. En al komen in ons land verschillende plaatsen voor waar veel vogels zijn, de ge bieden waar zoveel verschillende soorten vogels tegelijk voorko men als in dit Westzijderveld zijn dun gezaaid. Dit alles was reden voor de Zaanse vogelwacht om voor dit gebied op de bres staan, Van eieren rapen tot natuurbescherming De Zaanse Vogelwacht werd oor spronkelijk opgericht om het eie ren rapen tegen te gaan en daar door de weidevogels meer kansen te geven. Nu, na twintig jaar moeten deze vogels opnieuw en op een ande re manier beschermd worden en wel tegen de snel opkomende in dustrie. Met behu\ van de Ne derlandse Vereniging tot Bescher ming van Vogels probeert men, door aankoop van diverse perce len weiland, te redden wat er te redden valt. Broedende Dodaars, een klei», duikvogeltje, een soort fuut. Verschillende Zaanse boeren ia dit gebied werken volop mee. Hun 'terreinen worden namelijk niet aan de produktie onttrokken, zodat zij hun land normaal kun nen blijven beweC m. Op deze van een blijvend weidevogelreser- manier wil men zich verzekeren' vaat ter bescherming van mens en dier, want ook voor de men sen is dit mooie recreatiegebied onmisbaar. Daar de Zaanstreek als woon. en leefgebied toch al niet zo hoog staat aangeschreven, is dit unie ke vogelgebied van groot recrea tief belang. Natuurlijk zijn er ook bezwaren aan te voeren. Men kan zich af vragen of het economisch wel? verantwoord is zoveel kostbare; grond te reserveren om vogels' het leven mogelijk te maken in een periode dat de woningno"-1: zo groot is en de industrie- en wegenplannen zoveel ruimte op eisen. De voorstanders stellen hier ech ter tegenoverMoeten we alles volbouwen, zodat het uitgesloten is tussen de steenmassa's nog een stukje groen te ontdekken Is het onze taak niet de mensen nog wat werk lijke ruimte en vrijheid te geven Wanneer we weten, dat het West zijderveld niet alleen bet mooiste weidevogelgebted van Nederland, maar tevens het mooiste van Europa is, dan zal ieder welden kend mens het er mee eens zijn, dat juist dit gebied tot reservaat werd verklaard en behoi den werd; voor de vogels en voor de recrea tie van de mens. Wij hebben het ondervonden, hier kan men heerlijk geniet. van zon, lucht en water, hier kan men zwerven door dc natuur, de vo gels observerend in alle rust en' stilte, geconfronteerd worden met wonderen en zich bezinnen op hogere w: arden, waar men on dergedompeld in het jachtige rit me van de grauwe steenmassa's nauwelijks toekomt (Nadruk verboden) Betty Teeling De Westduitse regering heeft onthuld, dat zij in het geheim militaire hulp verleent aan zeven Afrikaanse landen. De eerste regeringswoord voerder, Von Hase, heeft woens dag op een persconferentie vijf van deze eilanden genoemd. Het zijn Nigerië, Soedan, Guinea, Somalië en Madagascar. De resterende twee landen wilde hij niet vermelden. Zij krijgen nog niet getekend. De woordvoerder zei nog, dat de tot dusver betrachtte' geheim houding over deze militaire hulp weliswaar militaire steun, maai- officiële overeenkomsten waren „volkomen zinloos", en schade lijk voor West-Duitsland was geweest. Von Hase deelde mee, dat de militaire hulp was verleend op verzoek van de desbetreffende Afrikaanse regeringen. In geen enkel geval had West-Duitsland het initiatief genomen. In Nigerië hielpen Duitse des kundigen aan de opbouw van de luchtmacht. In Soedan leverde West-Duitsland uitrusting en pantserwagens en was het be hulpzaam bij dé aanleg van een „radionet". Guinea kreeg hulp bij de wegenbouw. De Westduitse hulp aan Somalië geldt volgens Von Hase voornamelijk de politie en de levering van motorvoertui gen en radio-uitrusting. Aan Madagascar waren tot dusver vijf patrouilleboten voor de kust- politie geleverd. TERNEUZEN Op het politiebureau alhier werden de volgende voorwerpen als gevonden aangegeven, welke terug te bekomen zijn aan de daarachter vermelde adressen. Bruine leren motorhandschoen (zonder vingers), Bootlieden- wacht, Westsluis; zwarte mon- ty-coat, A. van Damme, Blok ken 1zilveren briefopener met opschrift „Monnikendam- Speeltoren", P. J. Pijpelink, Ja- vastr. 34; zwarte dameshand schoen, Hamelinck, Beukenstr. 10; bruine damesglacee, L. Mi- schielsen, Donze-Visserstr. 89; een paar groene vingerwanten, A. Dekker, postkantoor; leren motorkap, Van Es, Hondiusstr. 6; licht kleurige kinder/dames- portemonnaie (inh. pincet), P. d'Hont. Van Steenbergenlaan 47; driewielig kinderfietsje, Hame link, Bellamystr. 39; een snoer groene kralen, politiebureau; zwarte gummiebroek, S. C. de Bree, Julianastr. 25; lipssleutel (no. 10625), Fa. van Overbeeke, Axelsestr. 2; fruitschaal van groenteboer, L. Wieland, Steen- kamplaan 78; enveloppe met 10 Portugese postzegels, G. Gezel- lestr. 5; broche met 4 steentjes, M. van Weelde, Iepenlaan 48; heren-regenjas, Bonte, Noordstr. 73; plastic damesportemonnaie (rood/wit), L. Vinke, Nieuwe- diepstr. 106; een veiligheidsbril, J. Leunis, N. J. Hartestr. 16; ge ruite boodschappentas (inh. jon gens-regencape, een hamer, een paar glacé-handschoenen, A. de Bruine, Wulpenbek E 38, Hoek; een paar beige kniekousen (maat 7), Marsilje, Dr. Buijzestr. 15; portemonnaie (kindermotief aan beide zijden, Ko van Wijk, N. J. Hartestr. 18; rieten boodschap penmand) e, Rijnbergs' Handels bureau, Noordstr.; een sleetje, F. de Rijke, 2o Kortestr. 5; gas- aansteker, P. den Hamer, Gouds- bloemstr. 16; plastic poppetje, E. Jansen, Zonnebloemstr. 4; kin derschoentje, Maat, Donze-Vis serstr.; twee sleutels aan ring, Bareman, Dijkstr. 92; zwarte regenbroek, Rijkspolitie, Axel; negerpoppetje, Doorns, Rozenstr. 79; een damesringetje, Doorns, Noordstr. 93; duimstok, J. de Weesp, Hoofdstr. 34, Othene; blauwe zwembroek, v. d. Voor de, Consciencestr. 16; imitatie zegelring, S. Worst, Iepenlaan 48; blauwe step met voetrem, Schrijver, Nieuwstr. 12; ring met vermoedelijk antrachietsteen, B. Lucasse, Marijkestr. 10; zwarte vulpen, v. Baak, Erasmusstr. 4; rode step. Vlieger, Iioninginne- laan 21; knoop van damesjas, Dieleman, Leliestr. 1bruine portemonnaie met naam Van Drongelen, „Hotel Rotterdam", Weskolkstr.; schaar, A. Boon, De Feyterstr.; gekarteld armbandje, Sol, Gemeentehuis; zilverkleu rig armbandje, Koster, Burg. Geillslr. 14; boomzaag, M. de Fouw, Steenkamplaan 66; knip- portemonnaie. Dieleman, Iepen laan 34; regenjas, P. Destombes, Middenstr. 31. Sluiskil; zakmes, Allaart, Margrietstr. 13. Op het politiebureau zijn nog te bekomen de volgende voor werpen: Speelgoedwagentje, portemon naie (inhoud 20), een zwarte regenbroek, sleutel, lipssleutel (no. 1872), leren bromfietswant, zilveren armbandje met naam „Marijke", kinderbezem, auto sleutel aan ring Vauxhall, jon gensjasje (blauw gestreept), een sleutel, huissleutel no. 34; col lier met hanger, grijze broek riem, twee sleutels, bietenspa, reservewiel van auto, een witte bal in net, huissleutel no. 1, kin- derportemonnaie (inh. ƒ0.10); Belgische portefeuille, rood-wit baby mutsje, contactsleutel van V. W. no. SC-157, blauwe step op luchtbanden met rode spat borden, muts van padvindster, blauw kindervest, een sleutel no. 12, zwart etuitje (inh. ro zenkrans en 3 cent). Volgens het persbureau voor het Midden-Oosten zijn er woensdag bij een vechtpartij tus sen politie en betogers in Aleppo veertien politiemannen gewond geraakt. Een aantal mensen zou gearresteerd zijn. In Damascus was een betoging gehouden voor president Nasser en president Abdoellah van Je men. De politie verspreidde de betogers. Ook hier liepen ver scheidene mensen verwondingen op. Zowel het ministerie van Eco nomische Zaken als de Neder landse Aardoliemaatschappij la ten do recente uitlatingen van de Belgische senator Victor Lee mans over de grootte van de hoe- veelheid aardgas in Groningen geheel voor diens rekening. Een zegsman van de „N.A.M." verklaarde donderdag desge vraagd, dat men daar vasthoudt aan de aangetoonde reserves van tussen de 400 en 500 miljard ku bieke meter, die er volgens de heer Leemans onder de Groning se grond moet zitten. Men acht het overigens niet uitgesloten, dat de uitkomsten van exploraties, die nu nog aan de gang zijn, het cijfer van de nu aangetoonde reserves te boven gaat. De reden voor deze voor zichtige politiek is volgens inge wijden, dat men een herhaling wenst te voorkomen van net de bacle van La cc; in Zuid-Frank rijk. waar de totale hoeveelheid aardgas uiteindelijk de helft van de oorspronkelijk geschatte hoe-, veelheid bleek te zijn. Een woordvoerder van het mi nisterie van Economische Zaken zei desgevraagd dat men daar voorlopig vasthield aan de schat ting van 475 miljard kubieke me ter. Hij wenste de uitlatingen van de heer Leemans te bevestigen noch te ontkennen. „Wij hebben momenteel geen inlichtingen, die het cijfer van duizend miljard kubieke meter kunnen bevesti gen", aldus deze zegsman. Inmiddels heeft de ..N.A.M." gisteren bekendgemaakt, dat op 26 juli een produktiebofing zal worden begonnen in Slochteren. Tot dusverre had men slechts ex ploratieboringen verricht om na te gaan waar zich gas of olie be vond. Na de afsluiting van de twee exploratieboringen in Sloch teren is men thans aan de vol gende fase toe: het „veld" in Slochteren klaarmaken voor de gasproduktie tegen het einde van het jaar. Over de exploratieboringen in Friesland heeft de N.A.M. desge vraagd meegedeeld, dat de aard- gasvonst bij Blija slechts een „fractie" van die in Slochteren bedraagt. In Sonnega (bij Wol- vega) worden de proefboringen nog voortgezet. Gistermiddag om half twee is bij Katwijk een Duits meisje dat bij het baden in zee door de stroom was gegrepen en afge dreven met een speciaal daar voor opgestegen helicopter van het marinevliegkamp Valken burg, gered. De helicopter werd bestuurd door luitenant ter zee van vak diensten der tweede klasse Christ. Menselijke long door andere vervangen Dinsdag j.l. is de door kanker- aangetaste long van een 58- jarige inwoner van Jackson, in de Amerikaanse staat Mis sissippi, door die van een an dere man vervangen. De ope ratie heeft drie uur geduurd. De behandelende geneesheren verklaarden na afloop dat de patiënt hel goed maakt. Er kon evenwel nog niets gezegd worden van de resultaten op lange termijn. De schenker en de ontvanger van de long waren geen fa milie van elkander. Hun na men zijn niet bekendgemaakt. Men meent, dat dit de eerste operatie van deze aard is. Zij werd uitgevoerd, nadat eerst zeven jaar proefnemingen met dieren waren genomen. Aanvaringen. He ruim 7000 ton metende Turkse schip „Sadikzade" is woensdagmorgen vroeg in dichte mist tussen Calais en Duinker ken in aanvaring gekomen met liet 4000 ton metende Panamese schip „Carmen". De Sadikzade heeft 21 man van de Carmen op gepikt en is voor anker gegaan. Dicht in de buurt kwam het Griekse schip „Leandros" in aanvaring met de Britse tank- qoot „Clyde Sergant". De Lean dros heeft schade opgelopen. Beide schepen meten ruim 10.000 ton. Twee man van de „Carmen" worden vermist. Het schijnt dat het schip gezonken is. Reddings boten uit Dover en Walmer zoe ken naar de vermisten.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 5