Landbouwpolitiek op dood punt Staatssecretaris Rooi vink over de loonpolitiek McNamara over Franse leger en de Navo-bijdragen Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW VRIJDAG 14 JUNI 1963 Ir. GEUZE SPRAK OP ALGEMENE VERGADERING DER Z. L. M. IN RILLAND Inkomen gehalveerd Zeeuwse problemen DE TOESTAND IN JACKSON. TYFUS IN LAUSANNE? AMERIKAANSE TIT AN- RAKETTEN GEREED. Schade aan landbouwgewassen door strenge winter valt mee DOOIWATER ERGER VOOR DE GRANEN DAN. DE VORST SOWJET-UNIE WIL OLIERAFFINADERIJ IN ENGELAND KOPEN Hagenaar wilde Ji£l* hap in de wachi oveX OPNIEUW AANVARING IN HET ENGELS KANAAL i 1 1 DE MALEISE SAMENWERKING Olifant in het doel? MEER DAN 64 MILJOEN BRANDSCHADE IN APRIL De Zeeuwse Landbouwmaat- schappij hield gistermiddag in Rilland haar algemene vergade ring. De voorzitter, ir M. A. Geuze, zei in zijn openingsrede dat, in een tijdvak waarin het economisch in Nederland al enige jaren voortreffelijk loopt, de landbouwpolitiek op een dood punt geraakt. Nog paradoxaler vond hij het, dat de rekening van de slechte situatie in enige be langrijke agrarische bedrijfstak ken, met name de veehouderij en het gemengde bedrijf, bij de jongste verkiezingen gepresen teerd moest worden door een radicale politieke groepering, terwijl men bovendien de orga nisaties en hun eigen vertrou- .wensmensen, van wie ook ver schillenden jaar in jaar uit stel lige warschuwingen hebben ge uit, niet wilde horen. Men heeft deze eigen mensen der organi saties voorgesteld als een pres siegroep, terwijl zij roependen in de woestijn waren. Een slechte zaak vond ir Geuze het, dat overheid en deskundigen zo weinig vertrouwen geschon ken hebben aan de vrije ver tegenwoordiging van de boeren stand en aan het Landbouw schap. Ook het Landbouwschap, zo leek het spreker, is op een dood punt gekomen. Hij her haalde een opmerking, die hij elders reeds eerder gemaakt had en waarin hij zich afvroeg of het gezag van het Land bouwschap bij de bedrijfsgenoten niet geschaad wondt door de be handeling die dit schap van overheidszijde krijgt bij verschil lende geschilpunten. De heer Geuze herinnerde aan de onlangs door het Landbouw- Economisch Instituut genomen steekproef, die tot uitkomst had dat het gemiddeld arbeidsin komen van de boer op vele wei- debedrijven in 1962-1963 prak tisch is gehalveerd en dat de in komens op de gemengde bedrij ven, die al zó slecht waren, stabiel bleven. Volgens de rede nering van ir. Wellen, Direc teur-Generaal van de Land bouw, die gesteld heeft dat een goede ondernemer een goed in komen kan behalen, moeten er dus wel zeer vele slechte onder nemers in onze veehouderij aan wezig zijn. Zovele dat hun getal het ongerijmde van het gestelde bewijst, meende ir. Geuze. Hij nam stelling tegen de vol gens hem in Den Haag aanwe zige sterke stromingen om aan maatregelen in de secondaire sfeer de voorkeur te geven boven prijsverbeteringen. Wanneer men de inkomens niet verbetert, al dus ir Geuze, zal de afstand in denken tussen overheid en be drijfsleven, welke de laatste jaren is gegroeid, nog groter worden. Men zal dan het ont- wikkelings- en saneringsfonds slechts zien als liquidateur van de boerenstand. Over specifiek Zeeuwse pro blemen sprekend zei ir. Geuze, er hooglijk verbaasd over te zijn dat men ook van officiële tuin- bouwzijde in een dorp als Ka- pelle-Biezelinge, waar zo onein dig gevarieerde tuinbouwbeian- gen gelegen zijn en waarvan men onmogelijk kan zeggen dat het een ideale structuur heeft, zich gedistaneieerd heeft van de mogelijkheid van een nader on derzoek naar structuurverbete ring. Kritiek had hij op het overheidsbeleid ten aanzien van aardappelen en suikerbieten. De belangstelling voor de Te Jackson in de staat Missis sippi, waar de negerleider Med- gar Evers met een schot in de rug is vermoord, heerst een ge spannen toestand. De veertien predikanten die zijn aangehouden toen zij woens dag aanstalten maakten voor een rouwmars door de stad, zijn vrij gelaten zonder ergens van be schuldigd te zijn. De 146 negers die woensdagavond werden ge arresteerd aan het begin van een protestbetoging, zitten nog. Er worden nieuwe incidenten verwacht, vooral heden, wan neer Evers begraven wordt. De negerpredikant Martin Lut her King zal de begrafenis bij wonen. Op een bijeenkomst van 760 negers heeft de weduwe van Evers verklaard dat zij het werk van haar man zal voortzetten. Zij riep op de strijd voor rassen- gelijkheid feller dan ooit te voe ren. In het gebied van Lausanne in Zwitserland hebben de auto riteiten donderdag op grote schaal voorzorgsmaatregelen ge nomen uit vrees voor een tyfus- epidemie. Een tiental inwoners van de dorpen Bettens en Mo- rens is met verdachte ziektever schijnselen in een ziekenhuis te Lausanne opgenomen. De men sen die met hen in contact zijn geweest zijn onder medisch toe zicht gesteld. Hoewel er nog geen zekerheid over de tyfus bestaat, hebben de gezondheids autoriteiten vdn het kanton Waadt niets aan het toeval wil len overlaten. De Amerikaanse luchtmacht heeft donderdag bekendgemaakt dat de eerste afdeling (squadron) intercontinentale Titan-2 raket ten bedrijfsklaar is. Het is de eerste afdeling van de zes die dit jaar in gebruik zullen wor den genomen. De Titan-2 kan een twee maal zo zware lading vervoeren dan alle andere intercontinentale wapens. De raket wordt „instant Icbm" genoemd en kan binnen een minuut worden afgevuurd. Zij wordt aangedreven door vloeibare brandstof en wordt on dergronds opgeslagen en afge vuurd. In dit gebied zijn negen lanceerplaatsen. tuinbouw in Zeeland is z.i. zeer duidelijk gebleken uit het ver loop van dc grondprijzen na 1 januari jl., de datum waarop de Wet Vervreemding Landbouw gronden en dus de beheersing der koopprijzen voor landbouw grond verviel. Het overgrote deel van onze deskundigen, aldus ir. Geuze, had een zo hoog prijs niveau niet verwacht. In Zeeland blijken het de tuinbouwbestem- mingen te zijn, die in het alge meen de prijs van de grond zet ten. De andere bestemmingen worden, willen zij voor uitbrei ding in aanmerking komen, ge dwongen dit prijspeil te volgen. Of dit zo zal blijven weet geen mens. De voorzitter van de Broe. derschap van Notarissen had volgens spr. wel gelijk, toen hij dezer dagen zei dat vijf maanden te kort is om definitieve conclu sies te trekken. Zelfs in de poli tieke sfeer schijnt men, ondanks de geslaakte propagandakreten, bij de informateur water in de wijn te hebben gedaan en moet vooreerst geen terugbuiging van het beleid in dezen te verwach ten zijn. Uit hetgeen de voorzit ter der genoemde Broederschap verder gezegd heeft hij stelde o.m. dat van een steeds verder gaande prijsstijging bij de ver koop van landbouwgronden voor alsnog geen sprake is maakte ir. Geuze op dat de situatie ge middeld in heel Nederland nog ai afwijkt van die van het zuid westen. De schade die de strenge win ter aan de wintergewassen heeft toegebracht is erg meegevallen, zo meldt het ministerie van Landbouw in zijn oogstbericht van 10 mei, het eerste van dit jaar. De ooi-zaak van de schade iigt ook dit jaar weer niet zo zeer in de vorst, maar meer in het dooiwater, dat op de laagge legen gedeelten van de akkers bleef staan, waardoor verrotting optrad. Ongeveer tien a vijftien procent van de wintertarwe, twee a vijf procent van de win terrogge en vijftien a twintig procent van de wintergerst gin gen verloren en werden vervan gen door zomergranen. De meeste percelen met ak kerbouwgewassen vertoonden op 10 mei een holle stand, dat wil zeggen dat de planten nog ma ger waren. Men hoopte echter op een belangrijke verbetering bij gunstiger weersomstandig heden. Vroeg gezaaide percelen wintertarwe hadden, mede door het gunstige verloop van de dooi, een goede stand, laat ge zaaide percelen hadden een wat holle stand. Zomergranen ston den over het algemeen er niet slecht bij, de stand van de peul vruchten was goed te noemen. Met het aardappelpoten was men vrij laat. Op de meeste per celen waren de planten op 10 mei nog niet boven de grond. De opkomst van suikerbieten was over het algemeen redelijk. Doordat er laat gezaaid was kon van de stand van dit gewas ech ter nog niet veel worden gezegd. Het grasland stond er minder goed voor. De bemesting was te laat toegediend. Op de grasper celen waar over de sneeuwlaag heen met gier was gereden bleek na de dooi belangrijke schade te zijn ontstaan. Er kwamen dan ook hier en daar nogal wat dor re plekken voor. De groei, voor al op de lage en natte percelen, was slecht. Op de zand- en klei gronden stond het gras er plaat selijk veelal gunstiger voor dan op de veengronden. Nagenoeg alle -voorraden ruw- voeder waren op 10 mei uitge put. In de meeste gevallen moest er zelfs worden bijgekocht. Hier en daar hebben de boeren onder ling handel in ruwvoeder gedre ven om het tekort aan te vullen. Het vee werd ongeveer twee weken later dan normaal in de wei gebracht in minder gras dar; nor-maal. Doordat er weinig gras was werden plaatselijk de 'koeien 's avonds nog binnenge haald. Het zag er naar uit dat in verschillende streken veet min der percelen voor hooiwinning bestemd zouden worden dan nor maal. De Sowjet-Unie wil een com plete olieraffinaderij ter waarde van meer dan 100 miljoen pond sterling van Engeland kopen, zo heeft de Engelse oppositieleider, Harold Wilson, dondeidag na be sprekingen in Moskou met dc Russische minister van Buiten landse Handel medegedeeld. Tegenover verslaggevers ver klaarde hij niet te geloven, dat de levering zou botsen met de Engelse verplichtingen krachtens Westerse embargo's op strategi sche goederen in de handel met de Sowjet-Unie. De transactie is niet gebonden aan levering van Russische olie aan Groot-Brit- tannië. De Russen hebben vol gens Wilson niet gezegd of zij contant zouden betalen of een andere vorm van krediet wilden. Wilson zei, dat Engeland de technische kennis heeft om de raffinaderij te leveren en meen de, dat de transactie eerder zou worden uitgevoerd door Britse oliemaatschappijen dan door Amerikaanse dochterondernemin gen als gevolg van de kwestie van de rechten op „know-how". Ofschoon Rusland op het ogen blik geen olie-overschot heeft, zijn de Russen bereid te onder handelen over levering van olie in ruil voor aankoop van trei- lers, vrachtschepen en koelsche- pen, aldus Wilson. Ook zouden zij volgens hem besprekingen willen voeren over de algemene kwestie van een in voercontingent voor Russische olie in ruil voor de aankoop in Engeland van chemische fabrie ken,- plastics, vezels, cellulose en papier. Wilson verklaarde zich met enige vrees af te vragen of de chemische machinebouwindustrie groot genoeg is of voldoende ge organiseerd om alle orders te behandelen die van de Sowjet- Unie en de Gemenebestlanden zouden kunnen worden verkre gen. „Laarom zou een labourrege- ring bet voorstel willen overwe gen voor een onder auspiciën van de staat staand consortium van chemische machinebouwbe drijven om de orders over te ne men op basis van rechtstreekse besprekingen met de Russische handelmaatschappijen". Vernomen wordt, dat dit voor stel ook vergroting van de pro- duktie-capaciteit in zowel de overheids- als de particuliere sector betreft, teneinde derge lijke orders ie kunnen uitvoeren. -53 Als verdacht een vals testa ment van de in maart jl. op S5- jarige leeftijd overleden Haar lemse kunstschilder H. F. Boot te hebben laten opstellen, heeft de Haarlemse politie proces ver baal opgemaakt tegen de 62-jari ge Hagenaar C. D. K. Daar het testament door een Amsterdam se notaris is opgemaakt, is het proces-verbaal gezonden naar de officier van Justitie te Amster dam die nader overweegt een vervolging te doen instellen. De Hagenaar heeft toegege ven, dat hij in 1947 contact heeft opgenomen met een nota ris in de hoofdstad. Hij verklaar de hem de kunstschilder H. F. Boot te zijn. Hij liet bepalen, dat zijn natuurlijke zoon de gehele nalatenschap moest ontvangen. De heer Boot is nooit getrouwd geweest. Bij de begrafenis meld de de Hagenaar zich als de zoon van de kunstschilder, hetgeen ingewijden zeer verbaasde, om dat zij nooit gehoord hadden, dat de overledene een zoon zou heb ben gehad. De Hagenaar zocht kort na de begrafenis contact op met de Amsterdamse notaris, die hem naar een Haarlemse collega nem gebleken zich bezig hield ,aii de heer Boot. »emse notaris pleegde1 .het neven, die in het imti, dat it werden genoe: bézit had. De Haar v rZ testami hij in zijn lemse politie stelde een onder zoek in. Het resultaat was, dat tegen de Hagenaar proces-ver- baal is opgemaakt. In het Engels kanaal, onge veer 23 mijl ten zuid-westen van Dover, zijn donderdagmiddag de Liberiaanse tankboot George A. Davidson van 24.000 ton en h„et 3.000 ton metende Noorse schip Arctic Tern met elkaar in aan varing gekomen. Aanvankelijk vroeg de Arctic Tern dringend om assistentie, maar later bleek dat beide schepen de reis op eigen kracht konden voortzetten. De aanvaring deed zich voor in dichte mist. Op liet verantwoordelijkheids gevoel van de Nederlandse be volking zal in de komende ja ren zeker nog een beroep wor den gedaan. ^Naarmate de om ringende landen erin zullen sla gen hun inflatoire loon- en prijsontwikkeling te stuiten, wordt de ruimte voor loonsver hogingen in ons land meer en meer beperkt tot de stijging van de arbeidsproductiviteit. Dit be tekent, dat de mogelijkheden voor grote loonsverhogingen be perkt zijn, zeker wanneer men nog rekening houdt met een ver dere verbetering van de sociale verzekeringen. Dit zei de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezond heid, de heer B. Roólvink, don derdagmiddag in Huis ter Heide op de jaarvergadering van de vereniging van Anti Rev. burge meesters, wethouders en ge meentesecretarissen „Groen van Prinsterer". De staatssecreta ris sprak over „modern sociaal beleid". Hij noemde het karakteristiek voor de hedendaagse politiek, dat deze zich niet meer beperkt tot het lenigen van directe nood, 'maar de maatschappij in haar geheel in gunstige richting tracht te sturen. De loonpolitiek heeft betrekking op het groot ste deel van de afhankelijke be roepsbevolking en beoogt het welzijn van de betrokkenen als mede van het gehele Nederland se volk zo goed mogelijk te die nen. Als wij in Nederland in de ko mende jaren bij de loonvorming niet voldoende zelfbeheersing opbrengen, dan is niet slechts 'een inflatoire ontwikkeling te verwachten, maar dan dreigt het gevaar van werkloosheid, een toestand waaraan velen nog 'treurige herinneringen bewaren, aldus de heer Roolvink. De huidige situatie vereist een zeer nauwkeurig hanteren van het instrument van de loonpoli tiek, maar dit betekent niet, dat daarmede de bruikbaarheid van dit instrument wordt vermin derd. De penselen van de kunst- 'schilder zijn vaak fijner dan die van de huisschilder, men kan er minder snel een groot opper vlak mee schilderen. Maar bij selen komt een kunstwerk on- selen komt e enkunstwerk on der de handen van de kunste naar vandaan. Zo kan een sub tiel gebruik van de huidige loonpolitiek tot een fraaier re sultaat leiden, dan de strakkere 'loonpolitiek van onmiddellijk na de oorlog. AVE EVA door OLAF J, DE LANDELL 87) Reeds binnen de voordeur hing een geur, die Eva deed steigeren van ellende. Het was een meng sel van bloemen, eau de cologne en ontsmetting, dat ze maar twee maal in haar leven geroken had; bij een zwaar ziek schoolvrien dinnetje, dat er dan ook niet van teruggekeerd was, en bij het overlijden van haar vader. Kees de knecht fluisterde met een bromstem: „Dag, Freule," zei Kees „ben u daar En ze zei maar weer ,ja", en luisterde in de holle zwijgzaam heid naar de verdwijnende stap pen van Perei's paard. „Komt u maar mee," bromfluis- terde Kees. en dat klonk zo sterf- gevallig. dat Eva's hart er lang en dun van werd en overal ruim te overliet om te behijgen. Mevrouw Van Hellenduyn ont ving haar in de eetkamer. „O, dag Eefje begon ze. En Zij vroeg niet of Eefje er was. Ze had klaarblijkelijk niet an ders verwacht. „Wat ben ik blij, dat u er bent!" zei ze. „Je kunt me veel prettiger helpen dan enig ander mens! Heb je wel eens iemand ver pleegd?" Eva dacht aan tante Gien, die dergelijke dingen altijd afgekitst had, en alles genas met kamillen en koude omslagen, behalve haar zuur humeur; en zei naar waarheid „nee". „Ach, dat hindert niet," meen de mevrouw Van Hellenduyn. „Derk mo.et plat liggen, 't Is net als met een baby. Je hebt toch wel eens een baby gevoed?" Dwars door vreemde gedach- tenbeelden heen schudde Eva nogmaals van nee, en kreeg haar goeie ouwe trouwe kleur. ,,'t Is net of je zelf eet," legde mevrouw Van Hellenduyn uit. Alleen met 'n ander z'n mond, en dan moet je oppassen, dat je niet morst." „Is 't ernstig?" vroeg Eva eindelijk. „Ja, 't is ernstig. Ga maar gauw naar hem toe." Bij de deur vernam ze nog, dat er een verpleegster was. Een nicht van de Germsens. Zo lief en zorgzaam als dié zich betoond hadden! Eva's hoofd was licht en haar voeten wogen zwaar, toen zij do bekende trap opliep. En overal die lamme geur en die stilte. Boven haar hoofd ging een deur open. De manier, waarop die deur bespeeld werd, was ook al lijkenmuziek. Eva's knieën knikten. Ze keek op. Recht in twee strakke, heel lichte ogen. Onder een mutsje. Rossig blond haar. Bleek gezicht. Ontevreden of verwaand? De Germsen- nicht-verpleegster. Wat of de juffrouw zocht, in formeerde ze, met een zieken- stem. ..Mijn verloofde," antwoordde Eva allerliefst. Akelig, dat ze nog kans zag, zich te wapenen en van de situatie voor een deel te genieten. Dat was toch steen hard. „Uw veriDe zuster hield de adem in. „Bent u de verloof de van meneer Van Hellen duyn?" „Ja," zei Eva ingetogen. De verpleegster mat de blond heid van haar krullen nou ja, ze mat alles. „Het spijt me, ik mag niemand bij de patiënt toelaten." Er sloeg een hevige roffel in Eva's borst. Derk! „Is het zó ernstig?" „Ja." Ze ging op de trap zitten. En terwijl ze dat deed, zag ze éven de ogen van die verpleegster... „Wordt u niet goed?" vroeg deze voldaan. ,,'t Gaat wel over," antwoordde Eva. zo lijzig mogelijk. „Laat u zich niet van uw werk afhouden." En ze kreunde dra matisch tegen de lambrizering. De verpleegster kwam haar- niet te hulp. Na eén laatste wan trouwende blik verdween ze in de badkamer. Hemel, 't was immers een klein kunstje, meteen op te springen en met vijf ondames achtige stappen de deur van Derk's kamer te bereiken! De zuster had best wijzer kunnen zijn. Eva was nog nooit in Derk's kamer geweest. Voor de ramen hingen lichtgroene gordijnen, die dichtgeschoven waren, en een heel prettige schemer gaven. Ze zag een bewegingloos breed bed op klossen. Een prachtige kast, Een paar stoelen, een vaste was tafel toen bewoog er bij een opzij staande tafel iets. En de gordijnen waren niet groen ge noeg, om het rode haar anders dari vuurrood haar te maken. Zacht, maar goed verstaanbaar zei Eva: „O, Mia, wat lief van je om ons te helpen! Mia stond, alsof ze een spook zag. Maar in het bed kwam bewe ging. „Eyariep een bekende stem. En toen Eva Derk haar naam hoorde zeggen, trok er zo'n grote warmte door haar heen, dat ze ervan trilde. Mia verroerde zich niet. Eva ging naar het bed. Derk lag geel-bleek in de kus sens, met een ijszak op 't hoofd. Ze greep zijn hand. Ze keken el kaar aan onder de ogen van Mia. ..Zou je ons even alleen willen laten?" vroeg Eva vriendelijk. Mia aarzelde nog even. werd dan mobiel, en slofte glazig naar de deur. „Als je maar weet, dat hij helemaal geen opwinding mag 1 lebben," zei Mia. Daarna waren ze alleen. (Wordt vervolgd.) De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Subandrio, heeft bij terugkeer in Djakarta van zijn besprekingen in Ma- lakka verklaard dat de staten die de federatie Maleisië gaan vormen, tevoren zelfbeschik kingsrecht zullen krijgen als zij dat wensen. De Philippijnen, die aanspraak maken op Brits Noord-Borneo, zijn met die op lossing ook tevreden. De Indonesische minister zei dat er in Manilla alleen maar aanbevelingen zijn opgesteld, die nog moeten worden goedge keurd door de staatshoofden van de drie landen. De topconferen tie zal waarschijnlijk midden- juli worden gehouden. Naar vernomen wordt, zal de V. N. worden verzocht toezicht op de zelfbeschikking te hou den. Subandrio zei dat de afspra ken van Manilla Indonesië er niet van zullen weerhouden steun te verlenen aan de bevol king van Noord-Borneo in haar strijd voor onafhankelijkheid. Tien jaar geleden opstand in Oost-Berlijn Maandag a. s. op 17 juni, zal het tien jaar geleden zijn dat in Oost-Berlijn een grote opstand tegen liet rode bewind ontbrak. Met de Duitse vlaggen marcheer den Oost-Berlijnse arbeiders (fo to) toen door de Brandenburger poort totdat even nadat deze fo to werd gemaakt Russische tanks de opstand kwamen neerslaan. Na het uitbreken van de op stand in Berlijn deden zich. in 237 steden en dorpen in Oost- Duitsland stakingen, demonstra ties en relletjes voor. Op 117 plaatsen vochten Russische tanks en infanterie tegen de opstande lingen. 267 demonstranten, 116 zone-functionarissen en 18 Rus sische militairen verloren het leven. Vandaag wordt in het gemeen telijk sportpark aan de Aalster- weg te Eindhoven een voetbal wedstrijd gehouden tussen een elftal van de Eindhovense jour nalisten en een team bestaande uit raadsleden (waaronder enke le dames) en gemeentelijke amb tenaren- Zaterdagochtend komt een am van Eindhovense redacteu ren in het veld tegen een elftal van artisten van hetaeweus Sqr- rasani, dat momenteel in Eind hoven voorstellingen gééft. Als grenswachters zullen fun geren twee dames te paard, de hogeschoolrijdster Schickler. De kans bestaat, dat het doel van het circuselftal gedurende enige tijd door een olifant zal worden verdedigd. De echtgenote van de direc teur van Sarrasani, mevrouw Ruth Mey, verricht de aftrap. De Amerikaanse minister van Defensie, Robert McNamara, heeft donderdag gezegd dat de Franse strijdkrachten onvoldoen de zijn uitgerust en opgeleid en evenmin op de juiste plaats wor den ingezet. De Amerikaanse mi nister zei dit voor de commissie voor buitenlandse betrekkingen van de Senaat bij behandeling van het Amerikaanse program ma voor buitenlandse militaire hulp. Frankrijk heeft tot dusver slechts twee divisies aan de NAVO toegewezen, maar dat is slechts een technische kwestie. Men kan er verzekerd van zijn, dat Frankrijk zijn gehele strijd macht zal inzetten wanneer er in Europa een oorlog mocht uit breken. Het voornaamste is ech ter dat de Franse strijdkrachten in de juiste staat van paraatheid worden gebracht, wat hun uit rusting en opleiding betreft, en dat zij op de juiste plaats wor den ingezet, zei McNamara. Naar zijn mening voldoen zij op geen van beide punten hieraan. Navo-bijdragen te laag McNamara heeft donderdag enigszins waarderend gespro ken over de inspanningen van de Navo-ledenlanden tot ver hoging van hun defensie-uitga- ven. Hij noemde West-Duitsland bij name. Dit land heeft tussen 1961 en 1963 zijn begroting met 40 procent verhoogd. Hij is nochtans van mening dat „het huidige peil van de Westduitse defensiebegroting laag is in ver houding tot de inspanningen van de andere Westelijke lan den, vooral de Verenigde Sta ten". „Wij hebben enige Euro pese landen gezegd dat wij hun bijdragen in verhouding tot die van ons laag vinden, ook in ver houding tot wat voor hen een redelijke bijdrage zou zijn. Ik heb persoonlijk gesproken met de ministers van Defensie van België, Nederland, Italië, Duits land, Noorwegen en Denemar ken en hen gezegd dat er geen nieuwe toewijzingen zullen ko men", aldus McNamara. De laatste twee jaren hebben de Verenigde Staten slechts vier, kleine, nieuwe toewijzingen ver leend aan Europese landen, zei hij. Volgend jaar zullen de Ver enigde Staten hun eigen bij drage voor de kosten van de in frastructuur van de Navo be langrijk trachten te verlagen. Deze bijdrage is nu ongeveer 30 procent, „tweemaal zoveel als redelijk zou zijn", bijna 90 miljoen dollar per jaar. Wat de Amerikaanse bases in Portugal en Spanje betreft zei McNamara niet te begrijpen „hoe men huur durft te vragen" voor bases die evenveel voor eigen bescherming als voor die van de Verenigde Staten zijn bestemd. De overeenkomst met Portugal inzake bases op de Azoren was 31 december afgelo pen, maar wordt tijdelijk ge durende de onderhandelihgen maand voor maand verlengd. Met Spanje wordt onderhandeld over verlenging van het ver drag van tien jaar, dat in sep tember dit jaar zal aflopen. McNamara zei voorts nog dat de Verenigde Staten alle mili taire hulp aan Indië zullen stop zetten wanneer Amerikaanse militaire uitrusting ooit tegen Pakistan zou worden gebruikt. Gedurende april zijn als gevolg van brand vijf personen om het leven gekomen en zijn 55 perso nen, van wie 24 leden van het brandweerpersoneel, door brand gewond. De directe schade als ge volg van brand wordt geraamd op 6.652.145 (maart 10.309.935, april 1962 ƒ10.461.910). Bij dc getroffen percelen wa ren 10 boerderijen en gebouwen van landbouw- en veeteeltbedrij ven, die geheel of gedeeltelijk werden vernield en waarvan de totale schade wordt geraamd op ƒ414.500. (maart: 14 boerderijen met een schade van 1.397.500, april 1962 13 boerderijen schade ƒ583.000). Handel en industrie leden met 34 branden een schade van f 4.779,000 (maart: 25 branden met een schade van ƒ7.105.000, april 1962 25 branden met een schade van 8.126.300).

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 2