Laatste kans voor kernstop De haring is onze geleerden nog te glad af De uitkomsten van landbouwbedrijven Beursoverzicht Sportnieuws «a S Donderdag 13 juni 1963 DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 HOOFDFONDSEN OVERWEGEND HOGER Nabeurskoersen Het succes van de vangst blijft een lot uit de loterij DE HARINGRACE DE GAULLE De overstromingen op Cuba DE aankondiging dat de V. S., de Sowj et-Unie en Engeland gaan proberen in een verdrag een eind te maken aan de kern proeven kreeg van president Kennedy het vermaan mee dat de geschiedenis heeft geleerd de verwachtingen hierover niet bij voorbaat al te hoog te spannen. Immers: hoe lang is niet in Ge- nève al gedelibreerd. En boven dien: een dergelijke afspraak, zij het een aanmerkelijk los sere, is al eens door de Russen verbroken. De gesprekken in Genève heb ben de feitelijk twee partijen Moskou en Washington zeer dicht bij elkaar gebracht, tot over het aantal inspecties dat toegestaan kon en moest wor den. De Amerikanen wilden niet beneden de zeven gaan, de Rus sen niet boven de drie per jaar. Sindsdien zijn er tekenen ge weest dat het Westen bereid was met minder dan zeven per jaar genoegen te nemen, bijv. met twaalf in drie jaar. Daar steekt de gedachte ach ter dat van een aantal inspec ties per jaar de laatste eigenlijk niet gebruikt kan worden; im mers als er drie per jaar zijn overeengekomen en de derde wordt in augustus uitgeoefend, dan kan de voor dat jaar tot aan de limiet gecontroleerde partij de verdere vier maanden zijn gang gaan. Verkapte spionage AL met al ging het de laatste tijd in Genève om kwesties van details, niet meer om principes. De Russen hadden hun voor naamste principes geen in specties want dat is verkapte spionage al lang opgegeven. Wellicht dat ook de keus van Moskou voor de besprekingen uitgelegd mag worden als een Brits-Amerikaans bereidheid van de zeven inspecties per jaar als minimum af te stappen. Het gesprek op hoog niveau is waarschijnlijk de laatste kans om tot een kernstopverdrag te ko men. Want zelf al raken deze drie partijen het eens en nog maals, dat is nog lang niet ze ker dan is er altijd nog Frank rijk dat zijn kernwapens pas aan het ontwikkelen is en moeilijk buiten proeven kan. Het is dan nog de vraag of Frankrijk te overreden of te dwingen is zich bij het akkoord der drie aan te sluiten. En bovendien is nu uit breiding van de club der kern machten zeer goed mogelijk. Hoeveel waarde men aan de berichten mag hechten dat Duit se geleerden Egypte al van het lidmaatschap hebben voorzien, is niet te zeggen; het lijkt nogal wat voorbarig, maar de poten tiële mogelijkheden liggen er. Evenals in Israël en nog een paar landen, waarvan vooral China zeer belangrijk is. een doorn in 't oog MET China komt men tot het curieuste punt van het Moskou- se kernstopgesprek. Dit soort on derhandelingen is Mao een doorn in het oog; hij betitelt ze als af wijkingen van het Marxisme- Leninisme, dat volgens hem com promisloos en hard tegen de ka pitalistische vijand moet staan. En de achtergrond van de deli beraties is een poging om oorlog te vermijden, vooral als men een kernstop beschouwt als inleiding voor een verdergaande ontwape ningsovereenkomst, wat in Pe- kingse ogen identiek is met laf- Dat Chroesjtsjow toch vlak voor het komende gesprek over de meningsverschillen van Pe king en Moskou ingestemd heeft met het houden van een driemogendhedenbijeenkomst over de kernstop, betekent dat hij de uitingen van Chinese on tevredenheid, die zeker komen al was het maar om andere com munistische partijen in de we reld te beïnvloeden, rustig over zijn kant laat gaan. Het is of hij Peking hiermee toevoegt: jullie hebben goed pra ten, de Sowj et-Unie heeft een stuk welvaart opgebouwd dat het niet graag in een oorlog ver liest. Een soort erkenning van zijn kant dat de U. S. S. R. en de landen om de Atlantische Oce aan ondanks alle verschillen ge meen krijgen dat ze geen van ale in een kernoorlog iets te win nen, maar heel veel te verliezen hebben. En dat daarom voor bei de partijen het belang om de vrede te bewaren waaraan Peking weinig waarde zegt te hechten even groot is. Die gelijkheid van belangen is de voornaamste reden voor hoop dat in Moskou althans iets goeds tot stand zal komen. (Nadruk verboden.) Het koude voorjaar en de nat te zomer van 1962 en de lage prijzen voor het rundvee zijn factoren geweest die het inko mensniveau op de weide- en ge mengde landbouwbedrijven on gunstig hebben beïnvloed. Aldus het Landbouw-Elcono- misch Instituut, dat de voorlo pige resultaten heeft gepubli ceerd van een onderzoek naar de financiële resultaten in de land bouw in het tijdvak april 1962— april 1963. Op de weidebedrijven is het arbeidsinkomen van de onder nemer in belangrijke mate ge daald, aldus het L.E.I. Op de klei en veengronden bedroeg deze da ling ongeveer 4000,ten op zichte van het vorig jaar. De weidebedrijven op de zandgron den in de Friese wouden vorm den hierop een uitzondering. Het arbeidsinkomen in dit gebied Met uitzondering van Kon. Olie zijn de koersen van de in ternationale aandelen gister middag bij het begin van de of ficiële handel verder omhoog gestuwd. Dinsdagavond paste de markt zich enigszins aan bij de noteringen die Wall Street te zien gaf, maar gisterochtend veranderde het marktbeeld en onder leiding van Unilever kwamen veelal hogere koersen Uit de bus. Voor het margarine aandeel werd opnieuw fors vooruitgelopen op een verder herstel in Amerika. Bij de ope ning werd dit aandeel namelijk ruim 2 gulden boven het Ame rikaans niveau afgedaan op 175,80. Voor Kon. Olie werd enige terughoudendheid in acht genomen. De eerste koers op 166,90 lag 70 cent onder de slotprijs van dinsdag en even beneden pariteit. Philips was bij de opening 1,60 hoger op 167,60 en Hoogovens klom 2 punten tot 608. AKU startte een punt boven de oude notering op 474. Zonder grote belangstelling en zonder grote koersverschillen is de beurstijd verstreken. Voor AKU was minderbeurs enige animo waardoor de koers steeg tot 476'/2. Unilever gaf een klei ne teruggang te zien tot 175,40 en ook Philips moest naarmate de beurstijd vorderde enig ter rein afstaan tot f 167,10. De scheepvaartfondsen waren overwegend een fractie beter. De omzetten waren echter zeer gering. De cultuursector was licht verdeeld. De staatsfond- senmarkt was vrijwel onveran derd bij kleine omzetten. Op de lokale markt werden gistermiddag voor het laatst verhandeld de claims Mees Bouwmaterialen. De inschrij vingsrechten voor de aandelen werden geadviseerd op 190, tegen 175 op dinsdag. Voor de obligaties werd 115 a 120 ge noemd tegen dinsdag 100. Claims Hero werden geadvi seerd op 490 490) en de rechten Groninger Industrieële Crediet Bank 40 tot 42 (ƒ40). Op de incourante markt werden de claims Synres genoemd op ƒ400 bieden (ƒ400 bieden). Aandelen Venco werden gead viseerd op 375 tot 380. Dit be drijf stelt voor het dividend te verhogen van 11 tot 12 procent. Dinsdag bedroeg de notering 376. Tegen het slot veroorzaakte licht aanbod in een zeer dunne markt een koersdaling speciaal voor Unilevers tot 173,90. AKU liep terug tot 471% en Philips tot 166,90. Beursindices 10/6 11/6 12/6 Int. conc. 537.3 540.8 540.6 Industrie 352.3 352.1 352.1 Scheepvaart 150.5 150.0 149.7 Banken 250.9 250.2 251.2 Handel, enz. 157.2 157.7 157.8 Algemeen 389.6 391.2 391.2 bleef op het niveau van het vorig jaar gehandhaafd. Het gemiddelde arbeidsinko men van de ondernemer op de gemengde bedrijven in het oos telijk en zuidelijk zandgebied toonde geen verbetering van het lage niveau in het voorgaande jaar. Ook voor de gemengde be drijven was het resultaat der halve teleurstellend. Voor de akkerbouwbedrijven op de kleigronden en in de veen koloniën gaf dit jaar (oogst 1962) een aanmerkelijke verbetering te zien door hogere kg-opbrengsten en hogere prijzen. VOETBAL De sport-toto Voor de sport-toto van het voorbije weekeinde hebben zich geen deelnemers gemeld, die 13 uitslagen juist hadden voorspeld. De eerste prijs van 102.40.70 wordt nu bij de tweede prijs van 55.858,20 getrokken, zodat de 53 totoïsten die 12 resultaten goed voorspeld hadden in totaal 158.264,90 verdelen, hetgeen neerkomt op een brutobedrag van 2.986 per persoon. De prijs voor de vijf gelijke spelen, groot 27.929,10, wordt opgenomen in toto nummer 39, aangezien er geen vijf gelijke spelen waren. In totaal zorgden 477.511 deel nemers voor een prijzenbedrag van 186.194. AKU: 474479 gl (472) Hoogovens: 610 gb (608) Kon. Olie: 167.60—168.30 (166.60) Philips: 167.30—169.00 (166.10) Unilever: 175.20—176.40 (17420) Stemming: vast Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor bui tenlands bankpapier, vandaag geldend in Amsterdam, luiden: Engelse pond 10.0510.15, Ca nadese dollar 3.323.37, Ameri kaanse dollar 3.583.62, Franse frank (100) 73.40—73.90, Belgi sche frank (100) 7.14—7.19, Ita liaanse lire (10.000) 57.2559.25, Duitse mark (100) 90.15—90.65, Zweedse kroon (100) 69.00 70.00, Deense kroon (100) 51.75- 52.75, Noorse kroon (100) 50.00- 51.00, Zwitserse frank (100) 83.2583.75, Oostenrijkse schil ling (100) 13.95—14.05, Portu gese escudo (100) 12.5512.70, Spaanse peseta (100, gr. coup.) 6.00—6.15. WEDUWE BIJ BRAND ERNSTIG GEWOND De weduwe A. J. B. van D.— van der S. is dinsdagnacht ern stig gewond geraakt bij een brand in haar kamers aan de Jan van Nassaustraat 62 in Den Haag Zij is opgenomen in het ziekenhuis aan de Zuidwal. De brand brak omstreeks half vier uit in de achterkamer die zij in de Jan van Nassaustraat bewoont. De brand is vermoe delijk ontstaan doordat de wedu we een sigaret in bed rookte. Dit is de tweede keer binnen een Jaar tijids dat gij brand heeft gehad. De brandweer bedwong in korte tijd met drie nevelstralen het vuur. IJMUIDEN (P&P) Er is weer „Hollandse Nieuwe", volop heerlijk zeebanket en Nederland snoept en geniet er van. De venters prijzen hun waar aan en menigeen bezwijkt voor de verleiding om zo'n heerlijk harinkje recht achterover in de keel te laten glijden. Het is niet alleen in ons land, dat men deze zeebewoners zo weet te waarderen. Ook in andere landen weet men heel goed hoe heer lijk een malse haring smaakt en over de gehele wereld is er vraag naar, een vraag, waar Nederland met zijn haringexport graag aan voldoet. Natuurlijk is men in veel opzichten afhankelijk van wat er binnen gebracht wordt. De zee kan gul, maar ook karig zijn, daar weten de Nederlandse vissers van mee te praten. ZOALS IEDEREEN WEET, is er een soort haringwedstrijd wie de eerste tonnetjes haring binnenbrengt, want dat is voor de betrokkenen, de visser met zijn bemanning en de rederij, een grote eer. Men noemt dat de „haringrace" en dit evenement wordt elk jaar herhaald. De ene keer is het die schipper en dan déze die de race wint, maar elk jaar, is het weer een spanning van jewelste in de vissersplaatsen, be nieuwd als men is wie het zal win nen en het eerst zijn haring zal af leveren. Uiteraard komt het vrijwel nooit voor, dat een schipper in één nacht zoveel vangt, dat hij vol is en naar huis kan gaan. Daarom volgen de meesten een bepaald systeem. Het snelste schip van de rederij, of even tueel van een combinatie van reders, wordt aangewezen als „jager". Dit schip verzamelt de tonnetjes haring van de bij deze groep behorende schepen en vaart dan zo snel als zijn machines toelaten naar de ha ven om te trachten de eerste te zijn. Zo'n race kan bijzonder spannend zijn, zoals, twee jaar geleden bijvoor beeld, toen de Vlaardinger jager VL 85 „Bertina" bij de haven slechts met een neuslengte geklopt werd door de Katwijkse jager KW 73 „Maria Jacoba". Ook .dit jaar ontbrak het weer niet aan spanning. EEN KWESTIE' VAN ORGANISATIE HET BLIJFT ALTIJD een zaak van verrassingen, de hele visserij. Na tuurlijk is de organisatie van het grootste belang en daarom sloten bij voorbeeld de negen Vlaardingse schepen zich tot een groep aaneen, die de snelle jager VL 85 „Bertina" als schip aanwees, dat de kantjes zou verzamelen en de race naar IJmuiden moest maken. In Scheve- ningen ontstonden ook enkele groe pen. De grote rederijen met veel schepen vormden per rederij een groep, terwijl kleinere eenheden zich tot een groep aaneen sloten. Hetzelfde zagen we bij de Katwij- kers. Nu geldt als een ongeschreven wet, dat men in deze tijd van het jaar de haring slechts kan verschalken bo ven de 56ste breedtegraad en dus trachtte elk schip zo snel mogelijk deze positie te bereiken. Maar dat betekent nog niet, dat iemand die zijn netten beneden deze breedte graad uitzet, niets zal vangen. In weerwil van het feit, dat geleerden de trekroutes van de haring bestu deren en dat men aan boord van de schepen veelal over de modernste apparatuur beschikt om de vis op te sporen, zoals echolood e.d. is men toch niet zeker van een goede vangst. De gevangen haring wordt aan boord gekaakt jiwfjÉii I?'SS „De beste kansen zijn er wanneer het een mooie maannacht is, als de vleet uitstaat", zo vertelt ons een re. derij-expert. „Dan komt de haring naar boven van de bodem en heeft men een goede kans dat de vissen in de netten zwemmen. Is het echter donker en verschuilt de maan zich achter de wolken, dan blijft de vis laag bij de bodem en is de kans op een goede vangst aan merkelijk kleiner. Zo spelen diverse factoren een rol, factoren die de vis sers niet in de hand hebben". LATE KONING1NNEHARING ,,'s NACHTS VISSEN we met de vleet, dat zijn de grote drijfnetten, die worden uitgezet en waarbij men dan stilliggend afwacht wat er in die nacht zal gebeuren. De trawlers vissen overdag met een sleepnet ach ter hun schip en zij halen de vis van diepten bij de bodem. Volgens insiders zal het dit jaar ver moedelijk laat worden alvorens de koninginneharing er is. Met de ko- ninginneharing is het zo, dat deze van een zeer speciale kwaliteit moet zijn. Wanneer de haring wordt binnen gebracht wordt ze uiteraard steeds gekeurd door speciaal daarvoor op geleide keurmeesters. Slechts wan neer de haring op hoogste kwaliteit is, meent men dat het een eer is, aan de koningin een kantje van dit heerlijks aan te bieden en deze ha ring heet dan koninginneharing. Het zijn de gezamenlijke opperkeurmees- ters van Scheveningen, Katwijk en Vlaardingen die deze haring keu ren." HOEVEEL SOORTEN ZIJN ER „WAT VOOR SOORTEN haring kent men in vakkringen eigenlijk vra gen wij. „U hebt wel eens gehoord van „maatjesharing", nu dit is jon ge haring die mals en zacht op weg Het net wordt binnengehaald. Zal het een goede vangst zijn? is een volwassen haring te worden. Dan kennen wij de „volle haring" hieronder verstaan we de haring in topconditie, volwassen en paarrijp. Dan is er de „kuitziekte haring" dat is haring die reeds paarde en kuit moet schieten en tenslotte spreken wij van de zogenaamde „ijle haring" dat is de haring die Kuit geschoten heeft en eigenlijk al het beste kwijt is. Natuurlijk hangt dat allemaal samen met de tijd van het jaar en tevens de daaraan voorafgaande weersomstan digheden. Zo verwacht men, dat dit jaar na de strenge winter, de haring vrij laat in topconditie zal zijn en dat het daarom nog wel even kan duren alvorens we aan de „konin ginneharing" toe zijn. Maarhet is maar een verwachting, in ons vak kan je nu eenmaal niets vooruit met zekerheid zeggen". VLAARD1NGERS VOLHARDENDST DIT IS EIGENLIJK wel zeer ka rakteristiek voor de gehele visserij. In weerwil van alle moeite en des kundigheid van de vakmensen, blijft het een lot uit de loterij en elk jaar weer trekt men vol goede moed het zeegat uit, om te proberen de vis te verschalken en met de hoop een goede vangst thuis te brengen. Toch blijft een goede organisatie en een uitstekende samenwerking een zeer belangrijk element om de vis serij lonend te maken. Over het al gemeen meent men dat hierin voor al de Vlaardingers sterk zijn. Zij breken maar niet zo op, als het niet dadelijk mee zit, en blijven des noods nog wat langer van huis dan de andere vissers, maar daar staat dan tegenover, dat hun vangsten, groter zijn en meer opbrengst van zo'n reis is te incasseren. De vissers zijn weer op pad, de eer ste kantjes zijn binnen en Nederland smult van de Hollandse Nieuwe, terwijl men in het buitenland be langstellend uitziet naar de Neder landse haring. (Nadruk verboden) 63 63 Sm 86) Ze knikten en wuifden, doch hadden net zo goed kunnen blij ven stilstaan, want negen stap pen verder had je freule lans hoven. Ze hield met moeite Hein tje in toom, die huilde om het paard van Perel en beslist van een vlierstruik wou grazen. „O, wat ben ik nu toch blij!" zei freule lanshoven, alsof ze be gon te zingen. Zou ze nooit ge hoord hebben van Gesina Blom- bergh op de kermis, en het bloed dat zich niet verloochent? „De Bindelaars zeiden al, dat u beslist dadelijk zou terugko men, maar u zat natuurlijk vast met uw werk!" Eva knikte en ontweek een el leboog van haar metgezel die in z'n zak naar een pruim zocht. „Is het waar, dat u gauw gaat trouwen?" informeerde het freu- letje verder. „Meneer Bindelaar vertelde, dat u een reusachtige receptie wilde geven, maar dat u 't met Derk nog niet eens was op dit punt, omdat Derk een staande receptie wilde en u meer sans gêne, met een kopje thee". Het lieve dorp had overal oren. Toen wou hun paard weer ver der, en 't hielp niets of Perel al „ho" riep of „sta stil!" Dat wond alleen Heintje op, zodat freule lanshoven bijna achterover sloeg. Eva voelde zich angstig en blij tegelijk. Als Derk maar niet on geneeslijk ziek wasMaar dan door - OLAF J. DE IANDELL - zou ze altijd bij hem blijven, want dan had hij haar beslist nodig. O, als hij maar niet boos was, of veranderd. „Perel," vroeg ze, „hoe komt het, dat mensen in een dorp al tijd alles weten?" „Omdat 't zo stil is," meende Perel wijsgerig. „En klein." Hij verhuisde de pruim, ontdeed zich zijdelings van een straal tabakssap en legde uit: „Roer es mê je vinger in de zee! Of roer es mê je vinger inne teil woa- ters Ze kon alleen maar knikken bij zulke glasheldere redenaties. „Ik weet bevorbeld", vervolg de Perel, en bij kneep zijn ogen half dicht, „daddu schrikkelijk boos ó'me gewees' bin. Mar da' hoorden ik te loat.... anders ha'k je alles verteld, jefrouw. 't Had noit, noit zo gek magge goan Eva zweeg uit het veld gesla gen en- voelde een onaangename warmte naar haar wangen stij gen. ,,'t Enige, wa' niemand wist, was just waddu weten wou.... En da' zit zoHij vouwde een eeltige bruine hand open, alsof Eva de hare erin moest leg gen. Maar dat leek haar onnodig, daar bovenop die bok, in haar blauw-groene pracht. „Meneer Derk ze voader het mijn land voor me koeis af genome. Rijke mense kenne zoiets wel es doen. broch mê z'n zoon. Eb op een oavend kwamp meneer Derk bij me proate, om 'n ander stuk land voor me te hure.Mar ik was d'r nie, want ik most me werk toch afdoen! En ik was noar de netoares in de stadEn me vrouw was reuze zwanger, en 't kon elk ogenblik beginne, za'k maar zegge, 't Wer' mê alles mee zo loat, da'k in de nacht thuis- kwamp. In die nacht, jefrouw, is me zoon geboreen d'r was niemand as meneer Derk, toen 't begon, 's oaves, en we wone zo afgelege, en de jefrouw van de djakennie was vroeg nar buis gegoan, omda' ze oavonddiens' had Het was een spannend verhaal. Daar liet het leven in dit blijde dorp, waarvan Eva nog slechts bloesem en schaapachtigheden had mogen waarnemen, plotse ling een ernstig gezicht zien! De gelukkige vader moest er diep van zuohten. „Meneer Derk het me zoon ge- hoald. Pas loater is de dokter ge- komme, 's morgens om drie uur, toen was alles al kloar. Mar me vrouw schoamden d'r eige zo bar, ze dee niks as grienebekke. Ik zeg: „Mens, meneer Derk is een schilder, die heeft al meer vrou wen gezien." Mar ze kon 't nie verkroppe en ze schreeuwde van 't huile, en snokte, da' zij doar nie bij hoorde. En meneer Derk en de dokter en ik moste alle- moal op ons woord belove daw- we d'r niks van zouwe zegge." Eva begreep de angst van Netje Perel voor dit dorp. Haar vrese lijke verlegenheid. Perels trouw hartige praat tegen Eva in de stal. Derks vasthouden aan het eens gegeven woord. O, ze begreep alles, alles. Daarmee had ze hem moeten helpen, om ondanks de pressie van het Germsenmonster even tueel roeren in deze situatie te voorkomen. Wat had hij er veel voor over gehad! Hoewel ze een dergelijke geheimhouding over dreven vond. Maar ja, zij was ook maar een vrouw—,» „Dus nou heb je je woord ver- ,,'k Hè 't Netje van tevore ge zegd!" antwoordde hij kort. Toen leunde Eva in verrukking achterover en verongelukte haast, want er was geen leuning. En ze zei: „Perel, wat ben ik ont- zsiglijk blij met dit geheim." „Joa," antwoordde Perel en kneep zijn gezicht in rimpeltjes. Maar eensklaps reed het paard de bocht in, tu ssen de hekken van de „Wilde Heuvel" door. En meteen schrok tiet van het ge raas en sprong opzij. Perel klak te met de tong, .Eva verloor het laatste evenwicht en greep zich aan haar koetsier vast. En Perel sloeg een stalen arm om haar heen, zodat ze met baretje en make-up tegen zijn harige, half ontblote borst lag. De enigen, die dit .aanschouw den, waren Simon en Maria Ber- genaar de Mcule, die juist van het huis kwamen in hun bad kuip. Ze hadden Eva nog nooit zo nieuwsgierig bek.eken. Die richtte zich op en d'uwde het baretje in de juiste stand. „Gunst, bent u het?" vroeg Maria. En keek naar Perel. Hoe of 't met Eva ging? Ein of ze pas vernomen had dat Derk ziek was? Of had ze aldoor moeten dansen? „Ach, nee, de juffrouw danst toch niet, Maria!" zei S'imon. Nou ja... Ze privé-se creteerde dan toch. Maria begr eep best, aan. haar ogen te zienv dat Eva nooit op die wagen geklauterd zou zijn als Perel een vrouw was geweest. Ze moesten opzij. Eu de .Smoe len moesten achter uit. Z e be dankten elkaar en knikte'n en dachten elk het hunn e, Veel lieve wensen vervulden de 2 -.omerlucht. En Eva reed stap-rjta p recht op het bordes af. De voge Is zongen. Het paard zwaaide z ijn staart. Een vlinder danste Iuc htig langs de rozen. Overigens was het au igstig stil. (Wordt vi srvolgd.) En da' het 'n reuze kerremis ge-zaakt, Perel!" zei ze. In een toespraak te Cognac heeft generaal De Gaulle gister ochtend gezegd: „Mijn taak zal eens eindigen. Men houdt zich druk bezig met de vraag wie er na mij zal komen. Dat is nor maal. Ik denk daar een beetje minder over, omdat ik weet dat de oplossing van het probleem niet ligt in de een of andere regeling, maar in de Fransen zelf en in de Fransen heb ik ver trouwen". De zes pauwen in de tuin van het gemeentehuis van Cognac doorspekten de toespraak van het staatshoofd met hun beken de scherpe (kreten. De burge meester was daar al bang voor geweest en hij had de dag te voren aan de tuinman gevraagd of er niet wat aan te doen was. Deze wist wel iets. Hij legde 's avonds meelballetjes voor de dieren 'neer, waarin hij- wat opium had gedaan, maar zij toonden er geen belangstelling voor. In de door overstromingen ge teisterde Cubaanse provincie Oriënte, waar minstens elf men sen om het leven zijn gekomen en een schade van naar schat ting meer dan een miljoen pe sos is aangericht, begon het wa ter woensdag te zakken. De stad jes in de buurt van de rivier de Cauto zijn echter nog van de bui tenwereld afgesneden. Hef- schroefvliegtuigen van het leger brengen er voedselvoorraden heen. 5

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 5