De zaak-Profumo De rassenstrijd in de Verenigde Staten farbovit Amerikaans Mercury-proj eet beëindigd Samenzwering in Jemen Het weer HOOFDPIJNPOEDERS ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT HOOGWATER Spoedzitting Britse kabinet m 'vv- (adjevs JcootJragees) bij maag-en ingewandsklachten.fi.2S uw moderne wasmachine vraagt om een speciaal sop Leider integratiebeweging gedood KENTERING IN TUSCALOOSA President De Gaulle bezoekt West-Frankrijk Prttnkering bö abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van »e Sande Redactie, adres; Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswaï Telefoon 01150 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal: per maand f2.per week 48 et. Losse nrs 9 et. DE VRIJE ZEEUW DONDERDAG 13 JUNI 1963 19e Jaargang No. 5935 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et' mmfmwn per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties '(géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrw Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 unr. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 unr. Het Britse kabinet is woensdag gedurende twee uur in spoedzit ting bijeengeweest ter bespreking .n het schandaal rond de oud minister van Oorlog, Profumo. Volgens politieke kringen spra ken de ministers hun vertrou wen uit in premier MacMillan en kan deze zich nu met een gerust hart schrap zetten voor de ko mende parlementaire storm. Na afloop van de bijeenkomst ga ven officiële kringen blijk van hun tevredenheid omdat.er geen regeringscrisis in het verschiet ligt hetgeen het geval zou zijn geweest wanneer een of meer dere ministers te kennen hadden gegeven, het niet met MacMil- lans beleid eens te zijn. Be premier had de ministers bijeen laten komen sommigen moesten er zelfs reizen naar het buitenland voor uitstellen om de veiligheidsaspecten van de kwestie onder de loep te nemen en de steun van het kabinet te vragen voor de verdediging van zijn beleid tegen de verwachte aanvallen van de labour-opposi- tie maandag in het Lagerhuis. Politieke zegslieden hebben ove- gens meegedeeld, dat alle parle- mentsfracties genoegen schijnen te nemen met Profumo's verze kering, dat hij zich in het geheel niet schuldig heeft gemaakt aan een inbreuk op de veiligheid. MacMillan had het kabinet bijeengeroepen om een geheim rapport van lord Dilhorne over de veiligheidsaspecten van de zaak te bespreken. Enige dagen vóórdat Profumo aftrad had premier MacMillan lord Dilhor ne bevolen dit rapport samen te stellen. De leider van de Labourpartxj, Harold Wilson, zal het rapport ter inzage krijgen. Vóór het debat van maandag zal niemand buiten het kabinet er verder over kunnen beschikken. Hoe de reactie in zijn eigen partij zal zijn, zal MacMillan de komende 24 uur te weten komen. Het conservatieve parlementslid dr. Donald Johnson heeft woens dagavond in Carlisle het aftre den tvan MacMillan geëist. De plaatsvervangende leider van de Britse labourpartij, Geor ge Brown, zal zijn bezoek aan de Verenigde Staten bekorten en zaterdag naar Londen terugkeren met het oog op het debat van maandag. De conservatieve frac tievoorzitter Iain MacLeod, die eveneens in de Verenigde Staten was, had dinsdag zijn bezoek af gebroken voor de kabinetszitting van woensdag. PRINSES IRENE IN SPANJE Een beeld van het bezoek aan het „Spaanse dorp" in Barcelona door Prinses Irene, hier verge zeld door de dochter van haar gastheer, mej. Monica Schroeder (L.) en haar studievriendin mei. Brusschaert (2e v, L.). Geheel rechts de pers-attaché van de Nederlandse consul in Barcelo na, de heer Stolz. ingewan dixan en uw wasmachine horen, bij elkaar Kabinetsformateur werkt aan basisprogram Reeds thans heeft de kabinets formateur dr. W. L. P. M. de Kort laten weten, dat hij het „technische gedeelte" van zijn arbeid achter de rug heeft en thans een basisprogram gaat op stellen. Na zijn onderhoud met de minister van Financiën mr. J. Zijlstra zal hij waarschijnlijk deze week niemand meer ont vangen, vóórdat het basispro gram gereed is. Dr. De Kort hoopt vrijdag of zaterdag, maar in elk geval be gin volgende week, dit program aan de fractieleiders uit de Twee de Kamer voor te leggen. Dan begint, naar zijn zeggen, het po litieke gedeelte van zijn forma tiepoging, ofschoon hij terloops tijdens het technische gedeelte reeds enige politieke kwesties bekeken heeft'. In leidende politieke kringen wordt de voortgang van het for- matiewerk verrassend snel ge noemd. Dr. De Kort is niet on aanzienlijk vóór op zijn eigen schema. Uit het feit, dat hij thans geen- behoefte meer heeft aan verdere oriëntatie, kan niet wor den afgeleid, dat reeds voor alle vraagstukken men denkt b.v. aan de woningbouw een afge ronde oplossing is gevonden. Wel heeft de mening post gevat, dat het uitblijven van verder technisch overleg op dit punt overeenstemming in voldoend brede politieke gelederen kan im pliceren. DE CRISIS IN OOSTENRIJK De Oostenrijkse kanselier en voorzitter van R. K. Volkspartij, dr. Alfons Gorbach, heeft woens dag tijdens een persconferentie gez.egd, dat 4Sjn partij de uit spraak van het hof volledig steunt, waarbij de troonpreten dent dr. Otto von Habsburg toe stemming wordt verleend naar Oostenrijk terug te kei«n. „Het is een legale uitspraak", aldus Gorbach,- „en we zijn niet bereid een compromis aan te gaan". Hij voegde er echter aan toe: „Als dr. Von Habsburg zelf zou besluiten niet terug te keren, zou dit ongetwijfeld een einde van de crisis betekenen." De vice-kanselier en voorzitter van de socialistische partij, dr. Bruno Pittmann, heeft dinsdag gezegd dat zijn partij „onder geen beding" de, uitspraak van het hof zal erkennen. De twee partijen zullen elkaar maandag weer ontmoeten om te trachten vóór 26 juni een oplos sing te vinden, wanneer de rege ring rapport zal uitbrengen aan het parlement. lil Jackson, de hoofdstad van Mississippi, werd een 37-jarige neger, Medgar Evers, door een schot in de rug gedood toen hij voor zijn huis uit zijn auto stap te na terugkeer van een bijeen komst. Hij was secretaris van de „Nationale vereniging voor de vooruitgang van gekleurden" in Mississippi. Hij had veel pro testbetogingen tegen rassenon derscheid in Jackson geleid. Evers laat een vrouw en drie kinderen na. Zijn vrouw zag hem voor de deur in elkaar zakken het hoofd had gebogen voor het vertoon van federale macht. President Kennedy had de natio nale garde, die eerst onder be vel van de gouverneur stond, in federale dienst opgeroepen, waarmee Wallace vrijwel geïso leerd was. De studenten, mej. Vivian Ma- lone en James Hood, beiden 20 jaar, begaven zich woensdag morgen naar hun leslokalen in een sfeer waaraan iedere vijan digheid ontbrak. Drie blanke meisjes liepen naast Vivian en spraken ongedwongen met haar. Hood liep op een gegeven mo ment een verkeerde kant op, waarop een blanke student, die hem aanriep met „Jimmy", hem de weg wees. Toen James Hood woensdag Gouverneur George Wallace van Alabama heeft dinsdag zijn te genstand tegen de inschrijving van twee negerstudenten aan de universiteit in Tuscaloosa opge geven, nadat president Kennedy de vijfhonderd leden van de Na tionale Garde, die de gouverneur bij de universiteit had samen getrokken, onder federaal bevel had gesteld met de opdracht toe te zien op deze inschrijving. Foto: Brigade-generaal Benry v. Graham salueert op het terrein van de universiteit keurig voor gouverneur Wallace om hem ver volgens te vertellen, dat hij niet langer onder zijn bevel staat, maar onder dat van de federale regering. De menigte kijkt ge spannen doch werkeloos toe. Even later zou de gouverneur in zijn wagen stappen en ver trekken. De Verenigde Staten hebben hun programma van éénmans- ruimtevluchten om de aarde be ëindigd, zo heeft het hoofd van het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart (N. A. 8.A.), James Webb, woensdag aan de commissie voor de ruim tevaart van de Amerikaanse Senaat meegedeeld. Dit betekent, dat de volgende Amerikaanse ruimtevlucht door twee ruimte vaarders in de Gemini-cabine zal worden gemaakt. Dit zal Op de eerste dag van zijn be zoek aan West-Frankrijk heeft president De Gaulle woensdag op een bijeenkomst in Angou- lème gezegd, dat Frankrijk na zijn aftreden „sterk, beheerst, verenigd en kordaat" zal blijven. De president viel een warme ontvangst ten deel op zijn reis door de Franse wijn- en cognac streek. Frankrijk was volgens De Gaulle er in geslaagd binnen landse onlusten en schande in de ogen van het buitenland af te wenden. „Voor het eerst sinds een kwart eeuw zijn we met niemand in oorlog", aldus de president. Kringen die in nauwe relatie tot de president staan, hebben gezegd dat zijn vroegere verkla ringen dat Frankrijk in staat zal zijn alle vraagstukken van zijn opvolging op te lossen, niet be tekenden dat De Gaulle zich niet herkiesbaar zal stellen voor de verkiezingen in december 1965. Radio-Sanaa van Jemen heeft woensdagavond omgeroepen dat er een samenzwering tegen de republikeinse regering is ont dekt en dat allen die daarbij be trokken waren, zijn gearres teerd. De samenzweerders zul len voor een rechtbank in Sa naa terechtstaan, zei de radio. President Al Sallal van Jemen brengt momenteel een bezoek aan Syrië. Afgesproken was dat hij vandaag voor een bezoek van drie dagen naar Irak zou ver trekken. Radio-Cairo meldde dat de commandant van de Egyptische troepen in Jemen, generaal El Kadi, woensdag per vliegtuig uit Sanaa in Cairo is aangekomen. Radio-Sanaa zei niet wanneer de samenzwering was ontdekt, hoeveel mensen er bij betrokken waren of wie dat waren. Gezegd werd dat alle gearresteerden „bekend stonden om hun immo raliteit, corruptie, hun aanhan gen van de reactie en hun heb zucht". Het is voor de eerste maal dat Radio-Sanaa een samenzwering bekendmaakt na het vestigen van de republiek. Welingelichte kringen in Aden zeiden dat zondag in Jemen ver scheidene officieren zijn tereSht- gesteld na een geheim proces voor de krijgsraad. Zij waren beschuldigd van samenzwering tegen de staat en het beramen van een aanslag op president Sallal. Twee van hen zouden zijn kolonel Qassim Thoer en Aii Khalil, die het complot tegen de president ;op 4 mei zouden hebben gesmeed. Tezamen met andere officieren en zakenlieden in Sanaa zouden zij dat onder leiding van de neef van de imam, Abdoellah Ibn Al Has san, hebben gedaan. Er was door hen reeds een schaduwregering gevormd. waarschijnlijk in het laatste kwartaal van 1964 gebeuren. De ruimtevaartdeskundigen hebben de kosten van nog een Mercury-vlucht afgewogen tegen de wetenschappelijke gegevens die nog zouden kunnen worden verkregen. Het merendeel van de astronauten zelf had graag nog een Mercury-vlucht onder nomen willen zien, maar de Nasa-leiders raamden de kosten op acht tot tien miljoen dollar en achtten het kennelijk dit niet waard. Het „Gemini"-project gaat vooraf aan het „Apolló"- project voor vluchten naar de maan, waaraan men, naar ge hoopt wordt, in het begin van de jaren zeventig kan beginn-en. Het bezoek van Kennedy aan Rome President Kennedy zal in de middag van 30 juni in Rome aankomen voor een werkbezoek van twee dagen. Hij zal dan op audiëntie gaan bij de nieuwe Paus, wanneer deze gekozen is, zo heeft een Amerikaanse zegs man in Rome woensdagavond bekendgemaakt. Hij zei dat het bezoek in Washington druk wordt voorbereid. Atlas-Agena-raket ontploft Een woensdag van de basis Point Arguelloo in Californië ge lanceerde Atlas-Agena-raket met een geheime kunstmaan is enke le ogenblikken na de lancering ontploft. De Atlas-Agena wordt gewoon, lijk ge-bruikt voor het lanceren van de „spionkunstmanen" Midas toen hij door de kogels door boord werd. De „Nationale vereniging voor de vooruitgang van gekleurden" heeft woensdagmorgen een belo ning van 10.000 dollar uitge loofd voor degene, die inlichtin gen verstrekt aan de hand waar van de moordenaar van Medgar Evers kan worden opgespoord. In een verklaring van het Witte Huis werd woensdag ge zegd, dat president Kennedy „ontzet is door de barbaarsheid" van de moord op Evers. De Amerikaanse minister van Jus titie, Robert Kennedy, zei in Washington dat de moord hem had geschokt. Enkele uren vóór de moord op Evers brak in de negerwijk vah Cambridge in de staat Maryland een vechtpartij uit tussen blan ken en negers. De politie maakte er een einde aan. Twee blanken zijn door kogels getroffen en naar een ziekenhuis gebracht. In zakenpanden van blanken in de negerwijken braken branden uit, kennelijk veroorzaakt door brandbommen. De vechtpartij ontstond nadat een 200 negers voor de tweede achtereenvolgen de avond zingend naar het ge rechtsgebouw en de gevangenis waren getrokken om te proteste ren tegen de arrestatie en ver oordeling van twee 15-jarige negers die aan een betoging had den deelgenomen. Ook in Danville in de staat Virginia was het dinsdag onrus tig nadat zich daar de dag tevo ren ongeregeldheden hadden voorgedaan. Politiewagens wer den in een negerwijk beschoten. Er vielen geen slachtoffers. De negers hadden ook in deze stad betoogd tegen arrestaties van rasgenoten die bij eerdere de monstraties waren opgepakt. In Washintgon voorspelde de uit Louisiana afkomstige demo cratische senator Allen Ellender dat de hoofdstad het toneel van gewelddaden zal worden indien de president zijn burgerrecht- wetten probeert door te zetten. Negerstudenten, op universi teit van Alabama. De twee negerstudenten wier inschrijving aan de blanke uni versiteit van Alabama gouver neur Wallace dinsdag trachtte te beletten, hebben woensdag hun eerste colleges gevolgd. Zij wer den door hun blanke medestu denten hoffelijk ontvangen. Naar bekend, werden de twee studenten pas toegelaten toen gouverneur Wallace, een felle voorstander van rassenscheiding, uit het universiteitsgebouw kwam, zei hij: „Ik voel dat ik hier geaccepteerd ben, als iedere andere student. Ik vind, dat de docenten, de studenten en de in woners van Tuscaloosa moeten worden geprezen. Ik ben dank baar en voldaanAlle uni versiteiten zouden notitie moe ten nemen van de toestand hier". Vandaag zal een derde neger student, Dave McGlathery, zich aan de universiteit laten in schrijven, maar dit zal gebeuren in het universiteitsgebouw te Huntsville, 240 km ten noord oosten van Tuscalosa. Of gou verneur Wallace ook hier zal trachten in te grijpen, is nog on zeker. Gouverneur Wallace eist terugtrekking staatspolitie Gouverneur Wallace van Ala bama heeft president Kennedy een telegram gestuurd, waarin hij terugtrekking eist van de staatspolitie van het universi teitsterrein in Tuscaloosa. De gouverneur zegt, dat de presi- dent door het gebruik van fede» rale troepen de „volledige ver-» antwoordelijkheid op zich heeft genomen voor de aanwezigheid van negerstudenten en voor de verzekering van rust en orde op het universiteitsterrein. PER ETUI VAN «EN 12 DROOG EN ZONNIG Het K.N.M.I. deelt'mede: Een rug van hogedruk strekt zich uit van de Golf van Blscaje over West-Europa naar het zeegebied tussen Noorwegen en IJsland. Langs de noordoost- Iflank van deze rug trekt een depressie over Finland naar het zuiden. Het koufront van deze depressie beweegt over Zuid- Zwecten en Denemarken lang zaam naar het zuiden, maar het zal ons land vermoedelijk niet bereiken. Boven Engeland ligt een zwak front, dat aldaar plaatselijk een regen- of onweersbui bracht. De activiteit van dit front neemt echter af, zodat het vandaag vrijwel igeen invloed, op Het weer in ons land zal hebben. In de komende 24 uur zal de wind zwak zijn in hoofdzaak uit westelijke richtingen. Hiermede stroomt iets vochtiger lucht van de Noordzee binnen, waarin in ZON MAAN de vroege ochtend plaatselijk mist of laaghangde bewolking kan voorkomen. Overigens wordt het overdag opnieuw zonnig weer met de zelfde temperaturen als woens dag of iets hogere. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Overwegend zonnig Droog en zonnig weer, maar id de ochtend hier en daar mist. Zwakke wind in hoofdzaak uit westelijke richtingen. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. DONDERDAG 13 JUNI v.m. n.iïi» Breskens 5.44 5.5T Terneuzen 6.19 6. 32 Hansweert 6.59 7.12 Walsoorden 7.09 7.22 VRIJDAG 14 JUNI v.m. n.m. op onder op onder Breskens 6.38 6.53 13 4.20 21.00 0.44 10.28 Terneuzen 7.13 7.28 14 4.20 21.00 1.10 11.45 Hansweert 7.53 8.08 15 4,19 21,01 1,33 13.03 Walsoorden SJOS MS

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1