z z u co Wie niet weet wat Weet vrijdag wat N.M.B. Aanleg Grevelingendam vertraagd Eric de Noorman - De stille strijd LU LU O lEI&Sa SPORTNIEUWS Het conflict met de Koerden in Irak Marktberichten DUIVENSPORT SLUIT EEN PERSOONLIJKE LENING BIJ DE HANDBOOGSFORT Woensdag 12 juni 1903 Pagina 3 RUSSISCHE BESCHULDIGINGEN TEGEN MORRISON Overstromingen in Cuba BROERS PLEEGDEN ROOFOVERVAL AKTIE TEGEN DE KOERDEN BEGONNEN. DE VRIJE ZEEUW De sluiting van de Grevelingen tussen Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee zal waar schijnlijk niet dit jaar meer ge schieden, waarop gerekend was. Deze sluiting moet geschieden met behulp van een kabelbaan. De aflevering van belangrijke onderdelen van deze kabelbaan door een Frans bedrijf verloopt traag en bij de Deltadienst van rijkswaterstaat wordt gevreesd, dat de sluiting eerst een half jaar na de berekende tijd, het voorjaar van 1964, zal kunnen geschieclen. Dit is namens de provinciale waterstaat van Zuid-Holland meegedeeld tijdens de jaarlijkse excursie van de leden van de provinciale Staten van deze pro vincie. Elk jaar wordt een deel van het gewest in ogenschouw ge nomen, teneinde een indruk te krijgen van allerlei werkzaam heden, waarover in de Staten vergaderingen beslissingen ge nomen worden. Gisteren voerde de excursie langs een deel van de Deltawer ken, te weten de aanleg van de Grevelingendam, de afsluiting van het Volkerak en de bouw van de brug over het Haring vliet. De Grevelingendam is reeds voor een groot deel gereed, n.l. over een lengte van ongeveer 4 kilometer vanaf Bruinisse op Schouwen-Duiveland. Het laat ste deel over den lengte van 1200 meter nabij Goeree-Over flakkee moet gedicht worden door gebruik te maken van een kabelbaan. De dichting op deze wijze, waarbij vanuit gon dels die langs de kabels van de baan lopen tien ton natuursteen tegelijk worden gestort, kan al leen in een rustig jaargetijde ge schieden. Alhoewel enkele delen van de kalwlbaan, zoals steunpunten aan de beide uiteinden en in het midden van het te sluiten gat gereed zijn, moeten andere on derdelen nog gemonteerd wor den. Hiertoe behoren draaischij ven en machinerieën. Deze on derdelen worden evenals de ge hele kabelbaaninstallatie, ver vaardigd door een gespeciali seerd bedrijf in Grenoble in Frankrijk, één van de weinige op dit gebied. De vervaardiging verloopt zeer traag en bij de Deltadienst wordt er daarom reeds nu rekening ge houden dat de dichting van de Grevelingen pas in het komend voorjaar zou gebeuren. De Grevelingendam moet vol tooid zijn vóórdat het Brouwers- havense Gat en de Oosterschelde kunnen worden afgesloten. De sluiting van de Grevelingen, vóór deze andere sluitingen, beïn vloedt namelijk in hoge mate de stroomsnelheid door het Zijpe, de rivierarm tussen Schouwen- Duiveland en St. Philipsland. De Australische ambassade in Moskou heeft dinsdag de Russi sche beschuldigingen tegen haar eerste secretaris, Morrison, op alle punten „volslagen onge grond" genoemd. Naar gemeld, werd Morrison maandag door de Russische regering wegens spio nage tot „persona non grata" verklaard. Volgens het Russische ministerie van Buitenlandse Za ken heeft Morrison zich niet al leen „gedurende een lange perio de" bezig gehouden met het ver zamelen van inlichtingen, maar ook Westerse kleding verkocht „met speculatieve oogmerken". Het is nog niet bekend, wan neer Morrison uit Moskou zal vertrekken. iWEST-DUITSLAND EN ABC-WAPENS Een Westduitse regerings woordvoerder heeft dinsdag naar aanleiding van een artikel in de Amerikaanse pers gezegd, dat de Westduitse bondsregering zich zal houden aan de overeen komst van Brussel, waarbij het aan West-Duitsland verboden is ABC-wapens (atoom-, bacteri ologische en chemische wapens) te vervaardigen. Zij zal dit ook niet in andere landen doen. De „New York Times" had zich met betrekking tot de acti viteit van Bonn in het Nabije Oosten afgevraagd of West- Duitsland in Israël (het bezoek van Strauss) en Egypte (Duitse raketdeskundigen) niet in ge heim bezig is de nodige ervaring op te doen voor het vervaardi gen van atoomwapens en raket ten. „Dergelijke verdachtmakin gen worden steeds weer geuit e» zijn steeds onjuist gebleken", aldus de woordvoerder. Politiewagens beschoten in negerwijk In Danville, in de Ameri kaanse staat Virginia, zijn dins dagochtend twee politiewagens beschoten en met stenen beko geld toen zij door een negerwijk reden. Volgens de politie wer den minstens vijftien schoten afgevuurd, waardoor de voer tuigen werden beschadigd. Geen van de politiemannen werd ge wond. Er vonden geen arresta ties plaats. Maandag hadden zich onge regeldheden in deze stad, waar textiel- en tabaksindustrieën zijn gevestigd, voorgedaan. Een groep negers die in het stadhuis wilde bidden voor bij vorige protestdemonstraties gearres teerde negers, moest door de politie met de brandslang wor den uiteengedreven. Een plaatselijke negerleider waarschuwde dat, indien er geen staatstroepen zouden wor den gezonden, er wellicht bloed zou vloeien. Kabinetsvernieuwing in Turkije De Turkse minister-president Inonu is begonnen zijn coalitie kabinet te vernieuwen. Tot nu toe zijn zes ministers afgetre den: drie van de boerenpartij, twee van de republikeinse volks partij en een van de partij voor een nieuw Turkije. In de Turkse hoofdstad be schouwt men de ontslagen als een aanduiding, dat Inonu zijn kabinet meer veerkracht wil geven teneinde de dringende sociale en eceonomische hervor mingen te kunnen verwezenlij ken. De Turkse eerste-minister benoemde dinsdag nieuwe mi nisters van Onderwijs en Ver keer. In kringen, die in nauwe be trekking tot de regering staan, is gezegd dat er geen kabinets crisis wordt verwacht. Intussen wordt het proces tegen de plegers van de jongste militaire staatsgreep voortgezet. De beklaagden beschuldigden dinsdag de parlementsleden er van, de hervormingsideeën van Kemal Ataturk te hebben ver raden. Tijdens het proces kwam het tot scherpe woordenwisselingen tussen de beklaagden. Kadetten verweten oudere officieren, hen te hebben misbruikt om hun doel te bereiken. De gewezen commandant van de krijgsschool in Ankara, overste Aydemir, be titelde verscheidene medebe schuldigden als „verraders van de gemeenschappelijke zaak". Federale troepen uit Oxford teruggetrokken De laatste 300 man federale troepen die vorig jaar in Oxford werden gestationeerd na de on geregeldheden bij de inschrij ving van de neger-student Meredith aan de universiteit van Mississippi, hebben dinsdag Ox ford verlaten. Zij verleenden vorige week nog bescherming bij de inschrij ving van een andere neger-stu dent, Cleve McDowell. In Washington verklaarden legerautoriteiten, dat de toe stand op de universiteit en in de stad het niet langer nodig maakt dat er wordt gepatrouil leerd. Uit België afkomstige student in Canada veroordeeld De in België geboren student Georges Schroeters, die maan dag heeft bekend één der aan stichters te zijn van de Cana dese terroristische organisatie f F. L. Q. (bevrijdingsfront van Quebec), is dinsdag veroordeeld tot een gevangenisstraf van een maand omdat hij weigert de namen te noemen van andere leden van de organisatie. Tijdens een verhoor over een bomaanslag, waarbij een waker werd gedood, zei Schroeters: „Ik weet niet wat er met mij kan gebeuren en ik weet niet welke drük mén op mij kan uitoefe nen, maar ik zal geen namen noemen". Een andere beschuldigde, de 18-jarige scheepsklerk Yves La- bonte, zei later dat hij op 20 april de bom had geplaatst waardoor de waker werd ge dood. Labonte zei dat hij het „voor de lol'^had gedaan. VLUCHT Tot de bewakers van het staatsgevangenkamp in Whee ling, West-Virginia, behoorde ook een geweldige bloedhond, die zich met succes bezighield met het opsporen van vluchtelingen. Er zijn nu echter twee gevan genen ontsnapt zonder dat men het dier verwijten kan maken. Het is namelijk meegenomen door de vluchtelingen die op last van de directie de hond voor zijn werk hadden opgeleid. Tien inwoners van de Oost- cubaanse provincie Oriënte zijn tengevolge van overstromingen om het leven gekomen, terwijl er voor een miljoen pesos aan schade werd aangericht. De rivieren in het zuiden van Oriënte zijn, tengevolge van slagregens, buiten haar oevers getreden. Huizen werden door het wilde water meegesleurd, waardoor duizenden dakloos zijn geworden. Hefschroefvliegtuigen van het Cubaanse leger worden gebruikt yoor het redden van personen in afgelegen gebieden. Voetbalprogramma Tweede Divisie K.N.V.B. Om achter de competitie (ein delijk) een punt te kunnen zet ten, heeft de K. N. V. B. ook voor vandaag een programma voor de 2e divisie A en B vast gesteld. BETAAL LATER Rechtszaken De rechtbank in Utrecht heeft dinsdag de gebroeders H. uit Utrecht, de 28-jarige A. H. en de 31-jarige Arn. H. wegens hun aandeel in een roofoverval, ver oordeeld tot gevangenisstraffen van resp. twee en één jaar met aftrek van voorarrest. De broers hadden in een Utrechts café de 46-jarige mon teur H. ontmoet. Het tweetal bood de monteur aan, die een bezoek ging brengen aan een familielid, hem er tegen betaling van enkele guldens heen te bren gen. In de auto werd de monteur knock out geslagen en beroofd van zijn horloge en portemon- naie, waarin een bedrag van ƒ170 zat. VEEMARKT ROTTERDAM. Op de veemarkt te Rotterdam werden dinsdag 3916 stuks vee aangevoerd, zijnde: 225 vette koeien en ossen, 718 stuks ge- bruiksvee, 760 vette kalveren, 117 graskalveren, 1122 nuchtere kalveren, 64 paarden, 9 veulens, 59 schapen oflammeren, 826 weide/zuiglammeren en 16 bok ken'of geiten. De notering was als volgt: 'Vette koeien ƒ2,50 tot 3,35; vette kalveren ƒ2,20 tot ƒ2,90; nuchtere kaleveren 1,10 tot 1,50 en slachtpaarden 2,10 tot ƒ2,60, alles per kg. Graskalveren 280 tot 385; schapen ƒ80 tot ƒ100; lammeren 85 tot 80; kalf- en melkkoeien ƒ800 tot 1125; vare koeien ƒ650 tot ƒ885; vaarzen ƒ550 tot 870 en pinken ƒ350 tot ƒ520, alles per stuk. De aanvoer van vette koeien was matig, handel flauw en vooral niet hoger in prijs. De aanvoer van, vette kalveren was aanmerkelijk groter, handel sle pend en lager in prijs, enkele prima's boven notering, afloop zeer traag. Graskalveren wer den iets minder aangevoerd, han del kalm, prijzen onveranderd. De aanvoer van nuchtere kalve ren was iets ruimer, handel stug, teruggaande prijzen. Slachtpaar den werden even meer aange voerd, handel flauw, jonge paar den prijshoudend, verder iets lager. Schap en en lammeren wer den matig aangevoerd, handel kalm, prijzen als vorige week. Kalf- en melkkoeien werden aangevoerd als vorige week, han del zeer kalm, prijzen onveran derd. Vare koeien werd kort aan gevoerd, met redelijke handel en ruim prijshoudend. Vaarzen en pinken hadden een gewone aanvoel-, handel slepend, vooral niet hoger in prijs. Lammeren werden flink aangevoerd, handel redelijk, prijshoudend. TWEEDE DIVISIE A HeerenveenOldenzaal TubantiaStormvogels AGOVVZFC GraafschapBe Quick KFCAlkmaar VSVZwolse Boys LeeuwardenZwartemeer TWEEDE DIVISIE B BWHilversum PECXerxes RCH—EDO LongaBaronie SVV—Hermes DVS NOADHVC HaarlemDFC Zomeravondcompetitie Terneuzen ALLEEN H.K.C. NOG ZONDER VERLIESPUNTEN De zomeravondvoetbalcompe titie draait nu op volle toeren. Het is eindelijk zomer geworden en veel toeschouwers hebben de weg naar het Zuidersportpark teruggevonden. Week aan week vallen er ver rassingen. Alles verloopt tot nu toe vlot en wedstrijdleider Iz:rk Vergouwe verdient een pluim voor de samenstelling van een afwisselend programma, dat tel kens volop spanning brengt. De kampioenen van 1962 (H. K. C.) prijken na zes wedstrij den nog ongeslagen aan de kop. Advendo heeft midvoor Boone weer in de gelederen en neemt de tweede plaats in. De sterk naar voren gekomen Meterfa- briek wist Advendo n.l. een ge lijkspel af te dwingen. De Atoomboys, die een min der vlotte start hadden, hebben zich hersteld. Zij bezetten de derde plaats met een gelijk aan tal punten als de P.T.T., de Mis- trappers en de Meterfabriek. De P.T.T.'ers spelen wissel vallig. Vandaag winnen ze met groot verschil en morgen weten ze geen doelpunt te scoren. De stoere ploeg van de Mis- trappers zorgt voor menige ^er"Jrmeter= rassing. Scheepswerf begon met een overwinning maar is daarna blijven steken. H. S. V. (Hoek) doet het minder dan verleden jaar, toen het een eervolle plaats in de kopgroep innam. Sport club De Meijer en Rijkswater staat sluiten de rij. Voor doel man Bijl is het jammer dat zijn ploeg geen enkele keer volledig kan aantreden. De resultaten zouden dan ongetwijfeld beter zijn. De stand 10 juni. is bijgewerkt tot H. K. C. Advendo Atoomboys P.T.T. Mistrappers Meterfabriek P.Z.E.M. Spadella Scheepswerf H.S.V. 6 0 0 12 17— 4 4 10 9 16— 3 6 6 6 5 4 2 2 1 Rijkswaterst. -5014 1 520 S.C. De Meijer 5 3 0 2 3 0 2 2 2 1 2 2 1 2 12 1 2 2 1 0 3 10 4 0 1 4 15— 7 14— 7 6— 4 5— 4 11— 7 11—11 5— 8 7—19 6—21 PRIJSVLUCHT UIT CREIL Bond van zaterdagvliegers „Voorwaarts" - Zaamslag, Snelheid eerste duif 1011 m„ snelheid laatste prijswinnende duif 924,8 m. 1, 2, 4 en 8. H. de Feijter (Axel)3 en 6. F. Scheele; 5. C. van Doorn: 7. H. de Putter (Axel); 9. W. de Putter (Axel); 10. Chr. Cornelissen. WEDSTRIJDVLUCHT VANUIT ANGOULEME. „Nog Sneller" - Breskens. Snelheid eerste duif 519 meter, laatste prijswinnende duif 350 m. 1. Joh. Carels, 2. en 4. Joh. de Krijger, 3. A. Bondewel, 5. A. v. d. Heuvel. 6. G. Dusarduyn, 7. J. Oostenbrugge. WEDSTRIJWVLUCHT VANUIT BRETEUIL. „Nog Sneller" - Breskens. Ter gelegenheid van het 45- jarig bestaan van bovengenoem de diuvenvereniging is een jubi- leumvlucht georganiseerd vanuit Breteuil. Snelheid eerste duif 1127 m„ laatste prijswinnende duif 1027 Onrust in Brits Guyana In Georgetown is het maan dagavond in de buurt van het Russische schip „Kirovsk", dat daar in de haven ligt om een la ding rijst in te nemen, tot een vechtpartij gekomen tussen de politie en rond 1800 betogers. Vóór deze vechtpartij werd Gladstone Wilson, minister van Verbindingen van Brits Guyana, door de menigte mishandeld. Hij kon net bijtijds ontzet worden door leden van de oppositie, die vóór de politie op het terrein aankwamen. Op 5 april hebben zich op deze plaats ook relletjes voorgedaan. Toen lag daar eveneens een Rus sisch schip te wachten op een lading rijst. Van officiële zijde is intussen meegedeeld, dat pre mier Jagan de gouverneur van Brits Guyana officieel verzocht heeft om tussenkomst van Brit- MIDDENSTANDSBAMK N.V. se troepen teneinde de toestand meester te kunnen blijven. NEDERLANDSCME De Iraakse regering heeft een beloning van 100.000 dinar (on geveer een miljoen gulden) uit geloofd voor degene die de lei der van de Koerden, Barzani, weet te doden, zo heeft radio- Bagdad dinsdagmorgen omgeroe pen. Op hulpverlening aan Bar zani, die wegens zijn communis tische sympathieën „de rode Moéllah" wordt genoemd, is de doodstraf gesteld. De militaire gouverneur van Noord-Irak, ge- 34. Ingrid wijkt verschrikt ach teruit als de vreemdeling die er haveloos en tamelijk opgewonden uitziet vlakbij haar afstijgt. Maar 's mans woorden en z'n open eerlijke ogen stellen haar weer ietwat gerust, „Zijt ge gewond? Kan ik U hel pen?" biedt Artor want die is het aan. „Zeg het snel, dame, want ik heb enige haast..." „Ach. het is m'n enkel", pre velt liet meisje, die het niet ont gaat dat de ruiter telkens achter om - ktffr. JVto'iajs ge-haast hebt, haast u dan en bekommert U niet om mij". „Dat zal een kwalijke streek zijn", antwoordt Artor, ,een Brit se edeiman onwaardig". Als door een wesp gestoken deinst Ingrid achteruit. „Brits edelman zegt ge", sta melt zij. „Luidt uw naam wellicht Artor?" „Om u te dienen", buigt Artor die eensklaps een licht op gaat hoffelijk. „En zijt gij mis schien de vrouw van m'n goede „Goede vriend Erwin", her haalt Ingrid vol argwaan. „Ik be grijp u niet, vreemdeling. Maar het is waar dat ik Erwins gade ben. Wilt ge mij nu dan helpen te paard te komen?" „Terstond", knikt Artor. „En dan begeleid ik U naar de burcht..." „Nee, naar de kust" zegt het meisje, „want daar wacht hij op mij..." Op dat moment klinkt hoefge trappel en beiden zien een aan- .tj31ruiters. scJireeuwejitt jjjjt - het, m\r woud komen. ,Dat geschreeuw geldt zegt Artor grimmig, „he'aas. want hot dringt mij mijn plannen met u te wijzigen". Met een kreet deinst het meis je verder achteruit. „Wat? Zijt ge dan toch een schurk?" roept zij uit. „Niets grotere schurk dan uw echtgenoot, waarde dame", ant woordt Artor. „Hoe zeer het mij ook leed doet... ik moet u gijze len...". neraal Said Fathi Sekali, heeft volmacht ontvangen om krijgs raden in te stellen voor de on middellijke berechting van op standige burgers en militairen in zijn district. Voorts zullen alle dorpen die onderdak verlenen aan rebellen zonder voorafgaan de waarschuwing worden ge- bombardeeerd. Generaal Sekali heeft volledige bevoegdheden ge kregen om het noordelijk dis trict van alle „Barzanistische benden" te zuiveren, aldus radio- Bagdad. Volgens de Iraakse vice- premier, El-Saadi, hebben meer dan 10.000 Koerden de regering laten weten dat zij gereed staan om de strijd aan te binden met de troepen van Barzani. Zij ver wijten Barzani. dat hij zijn dic tatuur met geweld aan alle Koerden wil opleggen". Radio-Bagdad heeft dinsdag avond bekendgemaakt, dat de militaire operaties tegen de op standige Koerden zijn begonnen. Volgens het radiostation zijn verscheidene streken in het noorden reeds „geheel gezui verd" en hebben de opstande lingen „grote verliezen" ge leden. Djalal Talabani, een leider van de opstandige Koerdenbe weging in Noord-Irak, heeft dinsdag op een persconferentie in Wenen een beroep gedaan op „alle vrije naties" om gelden en troepen voor de vrijheidsstrijd van de Koerden beschikbaar te stellen. Talabina zei te hopen dat noch president Nasser van de Verenigde Arabische Republiek, noch premier Ben Bella van AL gerije, zich zouden kunnen ver enigen met een gewapende aan val op de Koerden door Iraakse ireeeringstroenen. 1. A. v. d. Voorde, 2. Jac. Buijze, 3 en 10. J. Klaaijsen, 4. I. Klaaij- sen. 5. M. Faas, 6. A. Vermeulen, 7. Jos. van Gijs, 8. J. Carels, 9. W. Bruijnooge. WEDSTRIJDVLUCHT VANUIT BRETEUIL. „Strijd in Vrede" - Grocde. Snelheid eerste duif 1134 m.; laatste prijswinnende duif 1027 meter. 1. A- Ekkebus, 2. en 3. J. Ris- seeuw, 4. en 5. Ch. Ras, 6. en 9. J. Becu, 7. D. Ekkebus, 8. C. Ek kebus, 10. J. Versprille. Koning's- en prijsschietingy sehuttersmaal en jaarverga dering. Begunstigd door ideale weers omstandigheden hield de hand- boogmaatsohappij „De Westev- schelde" alhier zondag j.I. haar koningsehieting, waaraan door 21 leden werd deelgenomen (Slechts enkelen lieten verstek gaan). In zijn welkomstwoord richtte de voorzitter, de heer .Tos. de Clerck, zich in het bijzonder tot de nieuwe leden. Ed. Kaas viel de eer te beurt zijn koningstitel te verdedigen, doch de titel heeft hij niet kun nen prolongeren. Hij moest deze voor het komende seizoen af staan aan P. van Esbroek, die in de 6e ronde, bij het 121ste schot, de koningsvogel afschoot, daardoor tevens het recht ver krijgende mede te dingen naai de titel van provinciaal-kam pioen van keizers en koningen op 22 juni a.s. te Ovezande. Frijsschieting. Alvorens deze schieting een aanvang nam. sprak de voorzit ter eerst de heer J. Mollet toe, die zijn 40-jarig jubileum als schutter herdacht. Met deze heugelijke gebeurtenis werd de jubilaris van harte geluk ge wenst, waarbij de hoop werd uit gesproken dat hij nog vele jaren de handboogsport zal mogen beoefenen. Nadat de jubilaris zijn dank had betuigd voor de vriendelijke .woorden tot hem gericht, nam de schieting een aanvang, welke het volgende resultaat had: Hoogvogel... niet afgeschoten; Zijvogel; R. Begheijn en Ed. Kaas; Kallen: A. van Hecke en Aug. Meert. Na afloop begaven allen zich naar „Mcyiopole" voor het ge bruikelijke sehuttersmaal. De jaarvergadering, die hierna volgde, stond onder leiding van de heer de Clerck. In zijn openingswoord herdacht hij het overleden lid P. Cortvriendt, die 29 jaar lang een trouw lid is geweest en op wie nimmer tever geefs ee-# beroep werd gedaan. De jaarverslagen van de secre taris-penningmeester werden goedgekeurd. Hét aftredend bestuurslid G. Mattheeuws werd herkozen. Bij de bespreking over de te houden jubileumschieting op 21 juli a.s„ ter gelegenheid, van het 75-jarig bestaan werden prijzen tfiggggggd.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 3