Provinciaal nieuws 1 Jir) schakel over op Boekhandel Fa P. J. VAN DE SANDE Verdere seizoendaling van de werkloosheid fcjïi Karamanlis afgetreden Binnenlands nieuws L l V t 0 0 Pagina 2 Woensdag 12 Juni 1963 Gulfpride KERKDIENST en nief verbrand PIGMADERM AGENDA mm t en voor nog geen vier dubbeltjes per echte liter - DE VRIJE ZEEUW INVASIE VAN MILJOENPOTEN OP SCHOUWEN-DUIVEL AND In Renesse, op Schouwen, zijn dit weekeinde op het strand grote aantallen miljoenpoten waarge nomen. Volgens andere inwoners duidt dit, evenals de invasie van de libellen, op een te verwach ten droge zomer. TERNEUZEN Veiling- kantoor met boven woning. Door notaris Hoving werd gistermiddag in de bovenzaal van café „Du Commerce ten verzoeke van de heer dr. A. W. Brons in het openbaar geveild het kantoor met bovenwoning aan de Westkolkstraat 50-52. Het hoogste bod hiervoor was 19.000, waarop het perceel werd ingehouden. IA hl- Mededelingen feestweek In de feestweek van 22 t/m 29 juni a.s. voor de viering van „Axel 750 jaar stad", zullen de parkeerplaatsen Szylowskiplein, Markt en parkeerterrein aan de Oranjestraat gesloten zijn. In deze periode zullen de hier volgende terreinen en straten als parkeerruimte gebruikt kun nen worden: Stationsplein N. S., Emmastraat, Singelweg, speel weide Chr. L.T.S. aan de Bui tenweg, Kanaalkade (beide wegen de helft van wegdek) en Zuidsingel (helft rijweg 4- de berm aan de kreekzijde). Op alle straten en wegen dient steeds rechts geparkeerd te worden. Alle bussen van de lijndien sten der Z. V. T. M. vertrekken en komen aan in de Buitenweg- hoek Szydlowskiplein. BRUINISSE Wrak van Duits oorlogsvlieg tuig gevonden. De rijkspolitie te water heeft op de Krammerplaat, het wrak van een uit het zand te voor schijn komend Duits vliegtuig gevonden. Stoffelijke resten van een vlieger werden aan boord genomen. Maandag heeft de firma Van der Marei uit Ouwerkerk de resten van het vliegtuigwrak geruimd. De machine was een Messerschmidt. Ook werden er een identiteitsplaatje van de piloot, een zilveren ring en wat geld gevonden. Het vliegtuig is indertijd, toén Schouwen-Duiveland ontruimd was, neergeschoten. BRESKENS Hinderen speelden met lucifers. Ter gelegenheid van dit jubi leum was er een jubileumvïucht gehouden waarvoor enkele bekers beschikbaar waren. Door de voorzitter, de heer A. Vermeulen, werd het wel en wee van de vereniging geduren de deze 45 jaren onder de loupe genomen. SLUIS Klokkenspel nadert voltooiing. Het klokkenspel van de gtad- huistoren wordt thans voltooid, zodat over enige weken alle technische mogelijkheden, die men aan een beiaard kan stel len, aanwezig zijn. In verband met deze werk zaamheden is klokkenist Jantje van Sluis enige weken zonder werk, uit de aard der zaak tot teleurstelling van de toeristen. Na de voltooiing zullen des woensdags tussen 1 juli en 1 spetember beiaardconcerten ge geven worden. Medewerking hiertoe is reeds toegezegd door prof E. Delmotte, stadsbeiaardier in Ronsse (B.). Deze heeft als beiaardier inter nationale bekendheid. Hij con certeerde o.m. te Dublin, Fati- ma, Munster en Rouaan. Hij zal bovendien de komende weken belast worden met het toezicht 1 op de aanpassingsmogelijkhe den, die nu worden aangebracht. Uitstapje Reisvereniging. De reisvereniging maakte haar jaarlijkse reis, dit jaar met een 50tal leden naar Rüdesheim aan de Rijn in Duitsland. De heen reis ging via Belgisch Limburg en de terugreis door het Maas dal. Deze tweedaagse reis is bij de leden zeer in de smaak gevallen. Frankrijk en het komende kernstopoverleg In kringen die in nauwe be trekking staan tot de Franse regering is dinsdag gezegd dat zelfs, indien het komende top-' gesprek over de stopzetting van de kernproeven in Moskou tot een overeenkomst zou leiden, Frankrijk zich hier niet door gebonden zal voelen. Frankrijk, dat niet aan de be sprekingen zal deelnemen, be schouwt het vraagstuk van de stopzetting der kernproeven slechts als één facet van werke lijke ontwapening, aldus deze kringen. Deze mededelingen werden gedaan na afloop van een bij eenkomst van het Franse kabi net, tijdens welke de maandag door president Kennedy aange kondigde drie-mogendhedenbe- sprekingen werden besproken. Doordat kinderen met lucifers speelden, raakte dinsdag voor de tweede maal in korte tijd de helm van de duinpromenade in brand. Ijlings toegeschoten bewoners van de Boulevard, de rijkspolitie en de gealarmeerde brandweer wisten de hoog oplaaiende vlam men spoedig te blussen, doch door de onvoorzichtigheid van de kinderen is wederom een deel van de duinbeplanting vernield. Jubileum duivenvereniging Door de duivenvereniging „Nog Sneller" alhier is haar 45-jarig jubileum gevierd. In het „Zee manshuis" was er een gezellig samen-zijn met de band „The Williams" uit Axel. Ook werden door verschillende aanwezigen enige voordrachten gehouden. WEINIG MOSSELZAAD OP HET GRONINGER WAD Was de mosselzaadvisserij op het Friedse Wad een groot suc ces, die op het Groninger Wad is een grote teleurstelling. Zoals bekend geeft de Visserij inspectie ieder jaar ongeveer vijf weken de gelegenheid om mos selzaad te vissen, waardoor de kwekers gelegenheid krijgen dit zaad op hun percelen uit te zaai en. Dit jaar was dit van 14 mei tot 1 juni op het Friese Wad voor de percelen in het noorden eïi van 4 tot 16 juni op het Gronin ger Wad voor de percelen in Zeeland. De vorstschade op het Gronin ger Wad blijkt nu zo aanzien lijk dat de meeste kwekers vori ge week geen volle vracht kon den vissen. Hoewel nog een ge hele week kan worden gevist, besloten de meeste kwekers uit Zeeland niet meer terug te gaan. Waardoor werden de branden van de afgelopen winter veroorzaakt? Uit het jaarverslag van een grote verzekeringmaatschappij blijkt, dat het ontstaan van de talrijke en omvangrijke bran den in de harre winter, die ach ter ons ligt, de assurantiewereld nog steeds hoofdbrekens kost, De omvang en het aantal der branden, zo valt te lezen in het jaarverslag van de assurantie maatschappij „De Zeven Pro vinciën", deden het bedrijfs leven zich afvragen, of hier van een bij uitzondering plaatsvin dend verschijnsel kan worden gesproken. Uiteraard kan niet worden ontkend, aldus het ver slag, dat de hevige en langdu rige vorstperiode de omvang van de brandschade ongunstig heeft beïnvloed als gevolg van de zeer moeilijke omstandig heden waaronder een brand kan worden bestreden. Houdt echter het ontstaan van een brand in hoofdzaak verband met een vorstperiode zoals die welke achter ons ligt? De maatschap pij acht het opvallend, dat voor al in sterk-geïndustrialiseerde gebieden het brandschadever- loop verontrustende vormen heeft aangenomen. In Engeland is b.v. de brandschade reeds enige opeenvolgende jaren een bron van zorg. Men vraagt zich af of andere factoren een rol spelen, zoals de verwerking en opslag van snel ontvlambaar tnateriaal, o.m. plastic en andere kunstprodukten; een minder ef fectief werkende personeelsbe zetting als gevolg van gebrek ban geschoolde krachten en daardoor een grotere zorgeloos heid, aldus de directie van „De Zeven Provinciën". De voortgezette daling van het trendcijfer van de geregistreerde arbeidsreserve vestigt de indruk, dat de eind vorig jaar waarge nomen algemene neiging tot ont spanning van de arbeidsmarkt thans niet meer aanwezig is, zo zegt het ministerie van Sociale Zaken en "Volksgezondheid in een toelichting op de verleden week gepubliceerde cijfers in zake de situatie op de arbeids markt. Zoals gemeld, daalde de geregistreerde arbeidsreserve van mannen in mei van 24.706 tot 20.552. Hieraan wordt thans door het ministerie toegevoegd, dat ,de bezetting op aanvullende wer ken met bijna 650 tot 2159 daal de, zodat het aantal ingeschreven mannen met rond 3500 vermin derde tot 18.393. De openstaan de vraag naar mannen nam met bijna 8000 toe tot 84.234. Het voor normale seizoeninvloeden gecorrigeerde cijfer van de gere gistreerde arbeidsreserve daalde verder met 1000 en bedroeg eind mei 27.000. De sterke stijging van de vraag werd. behalve door de toenemen de seizoenwerkgelegenheid be- invloed door het binnenkort be schikbaar komen van jeugdigen, die hun schoolopleiding beëindi gen. Hoewel de vraag thans klei ner is dan die van een jaar ge leden, is dit verschil toch gerin ger dan in de afgelopen maan den het geval was. De daling van de geregistreerde arbeidsre serve deed zich in vrijwel alle beroepsgroepen voor en moet grotendeels worden toegeschre ven aan seizoen factoren. In de bouw zijn de werkzaam heden thans in volle gang. Naast de structurele spanning, welke op de bouwmarkt heerst, deed de wens van de aannemers om de in de afgelopen strenge winter ontstane achterstand in te halen, het aanbod dalen tot een bijzon der laag niveau, waartegenover de vraag verder opliep. Ook in de beroepsgroepen land bouw en losse arbeiders daalde de werkloosheid als gevolg van het seizoen. De verplegingswerk- HET RIJBEWIJS OOK IN BELGIE WELDRA VERPLICHT GESTELD Met 10? stemmen vóór, 4 tegen en 12 onthoudingen heeft de Bel gische Senaat dinsdag het wets ontwerp goedgekeurd, waarbij het rijbewijs verplicht wordt gesteld. België was één van de laatste Europese landen, waar iedereen achter het stuur kon gaan zitten zonder voorafgaand examen. Daar het praktisch niet uit voerbaar is om alle automobilis ten examen te laten doen, zal het rijbewijs direct worden verstrekt aan meerderjarige automobilis ten, mits zij een verklaring teke nen waarin staat dat zij fysiek in staat zijn om een auto te be sturen en dat zij de nodige prak tische kennis hiervoor bezitten. Het wetsontwei-p moet nog door de Kamer van Volksvertegen woordigers behandeld worden. Arrestaties in Marokko Vijf leden van de Istiqlal- partij (oppositie) in Marokko zullen voor een militair ge rechtshof terechtstaan wegens „ernstige bedreiging van de veiligheid van de Staat." Zij zouden getracht hebben druk uit te oefenen op de Verenigde Sta- ?cn de economische hulp aan Marokko stop te zetten. Dit heeft het Marokkaanse radio station dinsdagavond gezegd. De vijf beschuldigden, waar onder de ex-minister van Land bouw Ahmed Mansour Nejjai, zouden in feite de V. S. hebben verzocht zich te mengen in de binnenlandse aangelegenheden van Marokko toen zij vorige maand een protest overhandig den op de Amerikaanse am bassade. Zij zouden er tegen hebben geprotesteerd, dat Ame rikaans graan was gebruikt om stemmen te kopen voor de re geringspartij, tijdens de -verkie zingen die vorige maand zijn gehouden. zaamheden in de landbouw, zo als het op stuk zetten van bieten en het wieden van het onkruid, deed de vraag naar landarbei ders sterk stijgen. De daling van het aanbod van horecapersoneel houdt verband met de naderende seizoendrukte. Uit de vrij sterke daling van het aantal minder geschikten blijkt, dat de plaat singsmogelijkheden voor deze categorie zijn verbeterd. Door de verdere toeneming van de sei zoenwerkzaamheden daalde de seizcenwerkloosheid met 1000, terwijl door dezelfde oorzaak ook de structuurwerkloosheid en de werkloosheid van minder ge- schikten elk met 1000 vermin derde. De daling van de wrij vingswerkloosheid is het gevolg van de wederom toenemende spanning op de arbeidsmarkt. De daling van de geregistreer de arbeidsreserve van vrouwen, welke vooral plaats vond in de beroepsgroepen Horeca, handel, levens- en genotmiddelen en kantoor is eveneens grotendeels seizoenmatig van aard. SELECT SINGLE-G Dé pipwrolie rtm vandaag! GEREF. GEMEENTE (Frans Halslaan) Donderdag 13 juni Terneuzen: 7.30 uur Ds. W, Suy- ker, van Krabbendijke. Zoeken naar goudstaven in „Zaanstroom" gestaakt Dinsdagmiddag heeft de re- cherchegroep der rijkspolitie te water te Amsterdam, o.l.v. over ste. H. Waapop Reyers, het zoe ken naar de 40 goudstaven, die zich in de coaster „Zaanstroom" zouden bevinden, gestaakt. De „Zaanstroom" is door de re cherche vrijgegeven en gister middag om kwart vóór vijf voor zijn wekelijkse reis naar Lon den vertrokken. Het anonieme telefoontje dat Scotland Yard kreeg en achter eenvolgens Interpol, de douane recherche en de rijkspolitie te water in de hoofdstad aan het werk zette, is dus óf loos alarm óf, zoals in politiekringen al werd verondersteld, een aflei dingsmanoeuvre geweest. Tube 2.95'-Flacon 7.50 en 2.95 OP ZOEK NAAR VEERTIG STAVEN GOUD Omdat er een vermoeden be staat dat de veertig gouden sta ven met een waarde van twee miljoen gulden, welke op 24 mei door vier gemaskerde bandie ten op klaarlichte dag in het hartje van Londen zijn gestolen, met het Nederlandse schip „Zaanstroom" van de H. S. M. naar Nederland zijn vervoerd, werd dit schip zondag en maan dag door rijkspolitie te water, douane en recherche geheel doorzocht. Foto: Recherche, douane en politie op de kade en op het schip, maandagochtend in de Amsterdamse haven. Harriman vertegenwoordigt V. S. in komende kernstopbesprekingen President Kennedy heeft de 72-jarige Averell Harriman, die onder meer Amerikaans ambas sadeur in Moskou is geweest, tot de „voornaamste Ameri kaanse onderhandelaar" be noemd bij het overleg, dat mid den juli in de Russische hoofd stad begint, met het doel over eenstemming te bereiken over een verdrag, waarin het nemen van kernwapenproeven wordt verboden. Harriman heeft kortgeleden, als persoonlijk vertegenwoordi ger van de Amerikaanse presi dent, met de Sowjetrussische eerste-minister en partijleider Chroesjtjsov te Moskou beraad slaagd. Aan de besprekingen wordt, als bekend, door de Verenigde Staten, de Sowjet-Unie en Groot-Brittannië deelgenomen. Lord Hailsham, minister van wetenschappen en voorzitter van het Hogerhuis, zal als Brits ver tegenwoordiger optreden. De Sowjet-Unie heeft nog niet medegedeeld, wie haar vertegenwoordiger zal zijn. De Griekse eerste minister, C. Karamanlis, heeft dinsdagavond zijn functie neergelegd. Karamanlis heeft koning Paul onmiddellijk verkiezingen voor gesteld voor een nieuw parle ment. He aftreden van Karamanlis en zijn kabinet is veroorzaakt door verschil van mening tussen de koning en zijn eerste minis ter over de vraag of het offiële bezoek van het Griekse vorste lijke paar in juli aan Engeland moet doorgaan. De premier is van mening, dat het afgelast moet worden of tenminste uit gesteld. Koning Paul evenwel staat erop, dat het op de vastgestelde tijd geschiedt na verzekeringen van de Britse regering, dat tegen incidenten gewaakt zal worden. Koningin Frederika is tijdens haar bezoek aan Londen waar zij het huwelijk van prinses Aexandra bijwoonde, lastig ge vallen door betogers, die vrijla ting van politieke gevangenen in Griekenland eisten. Karamalis is premier geweest sinds oktober 1955. De door hem gestichte „nationale radicale unie" behaalde de overwinning bij verkiezingen in februari 1956 en mei 1958. In het parlement van 300 zetels heeft de „Natio- VADER OVERREED ZOONTJE Te Alphen aan de Rijn is. dinsdagavond de drie en een half jaar oude Jacobus Willem van der Vliet toen hij bij het huis van zijn ouders aan het steppen was onder een vrachtauto terecht gekomen die door zijn vader achteruit werd gereden. Het jongetje, één van de drie kinderen van de familie, was' vrijwel op slag dood. nale radicale unie" thans 180 zetels. Karamanlis heeft bekend ge maakt, dat zijn regering éénpa- rig het besluit om af te treden heeft goedgekeurd. In een proclamatie aan .het Griekse volk heeft koning Paul opnieuw zijn mening onder streept, dat hij en de koningin 't officiële bezoek aan Engeland op de vastgestelde tijd moeten brengen. De koning zegt nog, het advies van de nieuwe rege ring in deze zaak te zullen af wachten. WOENSDAG 12 JUNI. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „Elke man: haar slaaf". Rtgiiill o* c# 40 C* 00! %1 49 MAN WILDE TIJGER EEN HANDJE GEVEN De 28-jarige electromonteur H. C. Voskamp uit Arnhem heeft dinsdagmiddag in de dier gaarde Blijdorp in Rotterdam, toen hij naar de Siberische tij ger stond te kijken, zijn hand door de tralies gestoken. De tij ger stak zijn klauw uit en het gevolg was dat de onvoorzich tige een ernstige verwonding aan de pols en een aderlijke bloeding kreeg. De man is in allerijl per zie kenauto naar het Dijkzicht- ziekenhuis gebracht. BLIKSEM SLOEG IN OUDE BOERDERIJ Tijdens een onweersbui is maan dagavond de bliksem ingeslagen in een oude boerderij aan de Langstraat te Nistelrode, be woond door de gemeente-arbei der M. van Dijk, zijn vrouw en twee kinderen en zijn broer P. van Dijk. De woning is afge brand, terwijl de gehele inboedel verloren is gegaan. De schade wordt geraamd op ƒ30.000. De brandweer kon voorkomen dat het vuur de boerderij omringen de bos en hei aantastte. SCHIP IN MAAS GEZONKEN In de Maas, 5 km ten noor den van Roermond, is dinsdag middag het 300 ton metende schip „Joma" van schipper Mookhoek uit Raamsdonkveer na een aanvaring gezonken. Het schip was geladen met grint en kwam door nog onbekende oor zaak midscheeps in aanvaring met een tanker van de Gebr. Broere uit Dordrecht. Het schip zonk tegen de oever van de oostelijke zijde van de Maas. Het vormt thans een beletsel voor de opvarende schepen op de Maas. Er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor. De scha de loopt in de tienduizenden buldens. De eigenaar was ver zekerd. MAN IN ZWEMBAD VERDRONKEN Maandag is de 24-jarige onge huwde Harm Bisschop uit Oude Pekela verdronken in het bad van het recreatieoord „Sellinger- beetse" in de gemeente Vlagt- wedde (Gr.). De jongeman, die niet kon zwemmen, hing in het diepe bassin aan een leuning. Hij heeft zich niet kunnen vasthou den en verdronk onder de ogen van een vriend die ook niet kon zwemmen. .VEENBRAND BIJ EMMEN. In het Weerdinger erfschei- denveen nabij Emmer erfschei- denveen in zuid-oost Drenthe woedt momenteel een veen- en turfbrand op een terrein van enige hectaren!. De brandweer van Emmen bestrijdt het vuur met twee motorspuiten en een waterkanon en tracht verdere uitbreiding te voorkomen. Ruim 100.000 turven, die op de veen- plaats van de vervener de firma Veldkamp stonden, werden een prooi der vlammen. Verwacht wordt dat de na- blussingswerkzaamheden van daag de hele dag in beslag zul len nemen. Men heeft het vuur op het ogenblik tot stilstandt ge bracht. Nieuw grandioos Sesam-siandaardwerk! 4000 bladzijden 180 platen in kleur 1Q00,foto's Volledige geschiedenis van de schilder-, beeldhouw- en bouw kunst over de gehele wereld van de vroegste tijden tot op heden Door de deskundige, heldere uiteenzettingen en de talrijke Drachtige illustraties wordt u binnen gevoerd in de fascinerende wereld van de kunst, geschapen door 's mensenhand in aile tijden en alle landen. Extra waarde heeft Sesam Kunstgeschiedenis door het eveneens geïllustreerde LEXIKON in deel 17 en 18. Daarin vindt u korte bio grafieën van kunstenaars, belangrijke collec-' ties en musea, verklaringen van kunsthistori sche termen, enz., met verwijzingen naar de desbetreffende delen. Deel 1 en 2 komen in september uit, daarna om de 2 maanden 2 volgende delen. Voor slechts f 5,- per 2 maanden wordt dit gran dioze standaardwerk dus uw eigendom. Verzeker u tijdig van het rijke bezit van Sesam Kunstgeschiedenis: teken sg bij ons ïn. INTEKENBON k aan ons op te zenden in open envelop mel4 cts.poslzegel ol bij ons intel.veren r Ik teken hierbij in op het 18-delige stan- I J daardwerkSesamKunslgeschiedenisvoor B de prijs van f2,50 per deel,te betalen per 4 2-maatidelijk» aflevering van 2 delen r Naam- T Straal. Plaat; Daturn....... Handtekening NOORDSTRAAT 55 TERNEUZEN

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 2