Regeringsmaatregel in Alabama Je A Het proces in Bazel Dak van 40 meter hoge silo sleurde zes arbeiders mee de diepte in Kabinetsformateur «schiet lekker op» met zijn werk V eiligheidsraad behandelt de kwestie- men Het weer K00GWATER WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN De rassenscheiding in de Verenigde Staten t WAAP UENJE? HET KOMEND CONCLAAF Vier doden en twee ernstig gewonden 0PPE ACHTER PAGINA VAM ("MARGRIET"! frepZ KROONJAAR VOOR KONINGIN FABIOLA' Radio De Koek Fxankerlng bti abonnement: Terneezen WrecteSmHoofdredaetetir I, van de Sawdte Redactie, adres; Noordstraat 55—57 Administratie-adresSmidswal Telefoon 01150 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,per Kwartaal: per maand ƒ2,per week 48 et. Losse nrs 9 et. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks WOENSDAG 12 JUNI 1963 19e Jaargang No. 5934 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; TnminHgmpcr advertentie 2,40. Rubriek: Kleine Advertenties Tgêénhandels, advertenties)5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties Wj vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. President Kennedy heeft gis teren de nationale garde van Alabama onder bevel van de federale regering geplaatst, na dat gouverneur Wallace twee negers de toegang tot de univer siteit van Tuscaloose had ge weigerd. President Kennedy had eer der op de dag de gouverneur bevolen van onwettige belem mering van de toepassing van de wet op deze universiteit af te zien. De officiële proclamatie waarin de president dit deed, was nodig om de troepen onder federaal bevel te kunnen plaat sen. De gouverneur had de twee studenten op een podium bij de ingang van de universiteit op- WILMMAA..K ©1963 H«nnt-B*fbcrt Prod. Inc. MeNcughl Syndicale Inc. gewacht. Hij zei: „Wij zullen vrede hebben. De anderen ma ken moeilijkheden en demon streren; wij niet. Wij zullen recht en orde hebben". Bij de aankomst van beide negers uit Birmingham, mej. Vivian Malone en James Hood, beiden 20 jaar, bij de universi teit, werd het terrein door de nationale troepen afgezet. Toen de auto met de beide studenten voor de deur van het secreta riaat stopte, las Wallace een verklaring voor waarin hij het inschrijven van de negers bij de universiteit een „onwettige daad" noemde. Deze bleven in hun auo zitten luisteren naar deze verklaring. De verklaring die de gouver neur oplas was vijf bladzijden lang. Hij verweet de federale regering ongrondwettige inmen ging in de aangelegenheden van Alabama. Vóórdat hij aan het oplezen van zijn verklaring be gon, hadden vier hoge federale politiebeambten de gouverneur verzocht opzij te gaan om de negers door te laten, waarop de gouverneur zijn verklaring af legde. Daarna verzocht de vice- procureur-generaal Katzenbach tot driemaal toe de gouverneur Een beeld uit Vaticaanstad: de constructie van de dertig meter hoge schoorsteenpijp, waaruit de rook sal komen, die de verkie zing van de nieuwe Paus aan de wereld bekend zal maken. i Él M De openbare aanklager in Ba zel heeft dinsdag 100 dagen ge vangenisstraf en een boete van 1000 Zwitserse frank geëist tegen Otto Joklik. Joklik, een in Oostenrijk geboren kerngeleer de, wordt beschuldigd van het uitoefenen van dwang, over treding van de wet op de uit voer van oorlogsmateriaal en het herhaaldelijk overschrijden van de Zwitserse grens, terwijl hem dit verboden was. Tegen de Israëliër Josef Ben Gal eiste de openbare aankla ger Wieland drie maanden voor waardelijke gevangenisstraf wegens het uitoefenen van dwang. Tegen beiden werd een ver banning uit Zwitserland voor de tijd van 15 jaar geëist. Over Josef Ben Gal zei de openbare aanklager, dat hij had gehandeld uit „gerechtvaardig de bezorgdheid voor zijn land", toen hij een Duitse geleerdenegers tegen de rassenscheiding. door middel van zijn dochter bedreigde. „Egypte heeft vol doende aangetoond, dat hetgeen daar gebeurt niet een geheel vreedzaam karakter draagt". Volgens de openbare aankla ger had Joklik niet gehandeld in het belang van zijn land, maar uit eigen voordeel. Hij had echter geen actieve rol gespeeld. De rassenscheiding in de Verenigde Staten 'Alle grote hotels en motels en het grootste deel van de restau rants te Nashville in de Ameri kaanse staat Tennessee hebben besloten de rassenscheiding op te heffen. Dit is maandagavond door een woordvoerder van de gemengde commissie van blanken en ne gers, die door de burgemeester van de stad in het leven is ge roepen na de betogingen van de opzij te gaan, wat deze bleef weigeren. De negers werden daarna door federale functionarissen naar de slaapverblijven op het universiteitsterrein overge bracht. Een woordvoerder van het departement van justitie zei dat de negers „binnen de ko mende twee uur" zullen worden ingeschreven. In zijn proclamatie beval president Kennedy gouverneur Wallace „en alle andere per sonen die betrokken zijn of kun nen worden bij onwettige ver hindering van het recht, of'bij vergaderingen, samenzweringen of geweldpleging in deze staat daarmee op te houden". Herinnerd werd aan de open bare verklaring van de gouver neur van 5 juni, waarin hij zei persoonlijk de negerstudenten te zullen tegenhouden. De 43-jarige gouverneur Wal lace had de nacht in een hotel in de nabijheid van de univer siteit doorgebracht. De rechter had hem bevolen zich niet te bemoeien met de inschrijving. De toegang tot de universiteits terreinen is hem echter niet ontzegd. Bij de universiteit staan enige honderden leden van de natio nale garde van Alabama gereed. Wallace had hen tijdens het weekeinde opgeroepen met het oog op de inschrijving van de negers van dinsdag. President Kennedy heeft de Amerikaanse minister van De fensie, McNamara, bevel ge geven voor onbepaalde tijd een heden van het leger en de luchtmacht van de nationale garde van Alabama in actieve dienst te plaatsen. Ongeveer 2800 leden van de nationale garde bevinden zich momenteel in Fort McClellan, ongeveer 160 kilometer van Tuscaloosa. President Kennedy heeft mi nister McNamara tevens ge machtigd, voor zover deze dat noodzakelijk acht, van het Ame rikaanse leger gebruik te ma ken. De Amerikaanse president heeft dinsdag op het Witte Huis bijna een uur met republikeinse senators en afgevaardigden over de rassenkwestie en het wets ontwerp daarover gesproken, dat hij zeer binnenkort bij het congres zal indienen. Minister McNamara heeft be vel gegeven de 31ste infanterie divisie, die gevormd wordt door de nationale gar.de van Alaba ma, in Tuscaloosa te concentre ren. In Washington werd door zegslieden van het Witte Huis gezegd, dat president Kennedy overweegt een radio- en televi sietoespraak te houden over de burgerrrchten en de toestand in Alabama. Na aankomst van onder fede raal bevel geplaatste nationale troepen, verscheen gouverneur Wallace aan de ingang van het auditorium van de universiteit, keek naar de troepen, zette zich in een auto en reed het universi teitsterrein af. De twee negerstudenten ver lieten de slaapverblijven en be gaven zich ondr geleide van fe derale politie naar het gebouw om zich te laten inschrijven. De studenten gingen het audi torium binnen en lieten zich in schrijven. De gouverneur reed naar zijn bestuursgebouw in Montgomery. Toen hem gezegd werd dat de leden van de natio nale garde „gefederaliseerd" wa ren, zei hij dat dit een „bittere pil" voor de mannen was, waar na hij hen voorbij liep. Na de inschrijving werden de twee studenten belegerd door pers- en televisiemensen. Mej. Malone zei breed glimlachend: „Wij zijn erg blij dat wij einde lijk op deze universiteit onze studies kunnen voortzetten, waarop wij volgens de Ameri kaanse grondwet recht hebben." James Hood was zeer ernstig en verklaarde: „Dit is onze eer ste en laatste persconferentie. Wij willen geen publiciteit. Wij zullen blij zijn als deze zaak af gelopen is." Enige tientallen studenten klapten in hun handen toen gouverneur Wallace de univer siteit verliet. Wallace had tegen de gefederaliseerde bevelhebber van de nationale garde, generaal Henry Graham, gezegd: „Ik buig voor de macht en keer naar Montgomery terug om de strijd tegen het machtsmisbruik door de federale regering voort te zetten. Gistermorgen tussen half zes en kwart vóór zes is in het Bot- lekgebied onder de gemeente Spijkenisse een ernstig ongeluk gebeurd dat vier mensenlevens heeft gekost. Bij het storten van beton voor de dakconstrutie van een 40 meter hoge in aanbouw zijnde dubbele silo op het ter rein van de Borax N. V. op de Weiplaat heeft een hulpcon structie het begeven, waardoor een groot deel van het dak in stortte dat zes arbeiders in zijn val meesleepte. Eén arbeider kon zich op de 'Jdakcontructie staande houden, de achtste man die op het dak was greep een ijzeren construc tie en bleef zo in de stofwolk hangen. Van de zes mannen die naar beneden stortten waren er drie op slag dood; de anderen Waarschijnlijk eind van de I week opstellijig van een program en een schema van zetelverdeling Met de ontvangst van de mi nister van Defensie, ir S. H. Visser, en van de voorzitter van het comité verenigde chefs van staven, luitenant-generaal G. J. Ie Fèvre de Montigny, zal de kabinetsformateur, dr. W. L. P. M. de Korte naar uit welinge lichte politieke kring vernomen wordt, zich voldoende over de fensie-vraagstukken hebben ge oriënteerd. De defensieproble men betreffen voornamelijk kwantitatieve kwesties, kosten- vraagstukken dus. Dezelfde bron acht het niet uitgesloten, dat de kabinetsformateur na de ge- De secretaris-generaal der Verenigde Naties, Oe Thant, heeft dinsdag voor de Velig- heidsraad verklaard dat het zijn bedoeling is „onverwijld" een groep V. N.-waarnemers naar Jemen te zenden, die aldaar toezicht moeten houden op de naleving der bestandsovereen komst. Deze voorzag er o.m. in dat Egypte zijn eenheden uit Jemen zou terugtrekken, erwijl Saoedi- Arabië geen steun meer zou verlenen aan de afgezette iman Mohammed al Badr. Egypte en Saoedi-Arabië hebben zich be reid verklaard gedurende de eer ste twee maanden de kosten van de tenuitvoerlegging der over eenkomst gezamenlijk voor hun rekening te nemen. Oe Thant verklaarde dat ver traging bij het zenden van de waarnemers een uitvoering van het akkoord in gevaar zou kun nen brengen. „Het is de bedoeling dat de V. N.-waarnemers niet langer dan vier maanden in Jemen zul len blijven. Wij verwachten, dat zij hun taak reeds in de eerste twee maanden zullen kunnen volbrengen. Ik zal de Veilig heidsraad ervan in kennis stel len, indien zou blijken dat de waarnemers langer dan vier maanden voor hun taak nodig hebben", aldus de secretaris generaal der Verenigde Naties. De Sowjetrussische vertegen woordiger in de Veiligheidsraad, dr Fedorenko, verklaarde dat de Sowj et-Unie er geen bezwaar tegen heeft dat de Verenigde Naties waarnemers naar Jemen zenden. Hi} voegde hier echter aan toe: „Maar het is alleen de Veiligheidsraad, die hiertoe op dracht kan geven, daar dit het enige orgaan is, dat bevoegd is stappen te nemen ter verzeke ring van de internationale vrede en veiligheid." De Veiligheidsraad heeft be sloten een groep waarnemers van de Verenigde Naties naar Jemen te zenden. Een ontwerp-resolutie tot het zenden van waarnemers, die was ingediend door Ghana en Ma rokko, werd met tien stemmen voor en 1 onthouding (de Sow- jet-Unie) aangenomen. sprekken met de minister van Landbouw, mr V. G. M. Marij- ncn, en met de voorzitter van het Landbouwschap, de heer A. W. Biewenga, de landbouwpro blematiek ook voldoende afge rond zal hebben. zijn zwaar gewond in het Zui derziekenhuis in Rotterdam op genomen. Aan de constructie van de silo wordt continu gearbeid. Op het terrein waren meer dan 100 arbeiders werkzaam. Direct na dat het ongeluk was gebeurd is de G. G. D. uit Rotterdam ge waarschuwd, die met vier zie kenwagens zo snel mogelijk naar de Weiplaat ging. Het eer ste onderzoek was in handen van de rijkspolitie uit Spijkenis se die daarbij aanvankelijk door de gemeentepolitie uit Rotter dam werd geassisteerd. Het werk aan de silo werd uitgevoerd door de N, V. Kon. Rotterdamse Beton- en Aan nemingsmaatschappij Van Wa ning en Co uit Rotterdam, waar van spoedig ook directieleden ter plaatse waren. De geweldige ravage in de 40 meter hoge silo en het gevaar dat zich eventueel nog nieuwe instortingen zouden voordoen, maakten het moeilijk kort na het ongeluk te bepalen wat de oorzaak kon zijn. Een woordvoerder van Van Waning en Co meende dat een hulpcon structie, die bij het storten van het dak was opgericht, het heeft begeven waardoor het zware betondak naar beneden kwam. Uiteraard zal de Arbeidsinspectie een nauwkeurig onderzoek in stellen. De in aanbouw ziinde silo zal worden gebruikt voor zoutopslag. De slachtoffers, die direct ge dood werden zijn de 26-jarige C. L. Kesten en de 33-jarige A. P. Hellemons, beiden uit het plaatsje Hoeven in Noord-Bra bant en de 50-jarige L. van Dommelen uit Rotterdam, vader van negen kinderen. Zwaar ge wond werden naar Rotterdam gebracht J. W. Merode uit Hoe ven, L. Vergouwen uit Zeven bergen en C. A. van Tilburg uit Halsteren bij Bergen op Zoom. De arbeiders waren al een paar uur bezig met het aanbren gen van betonnen dakconstruc ties toen het ongeluk gebeurde. Tegen acht uur kon met stel ligheid worden verklaard dat er onder het puin van het inge storte dak geen verdere slacht offers lagen. Aanvankelijk heer ste er namelijk op het werk enige onzekerheid hoeveel man nen zich precies op het dak be vonden maar gebleken is dat de negende man, die er eigenlijk moest zijn, niet op het werk was verschenen. Later bleek dat de heer L. Vergouwen uit Zevenbergen, die met een particuliere ziekenauto naar het Zuiderziekenhuis in Rotterdam werd gebracht, tij dens het transport is overleden. De beide zwaar gewonden zou den niet in direct levensgevaar verkeren. ©1963 Htnm-BaAiri hri. Ine. McNiugM Syndicilt Inc. U kunt nu iedere week van de FLINTSTONES genieten! Op de ach terpagina van elke MARGRIET bele ven Fred, Wilroa, Betty, Barney en niet te vergeten Dino, vrolijke avonturen IS VEEL GEZELLIGER Men heeft de indruk, dat de formateur „lekker opschiet" met zijn werk, ofschoon het woning- bouwvraagstuk met daaraan ge koppeld de utiliteitsbouw met zijn stuwmeer van nog niet ge honoreerde aanvragen nog wel eens veel tijd en aandacht zal kunnen vragen. Inzake de door prof. Vonde ling aangekondigde mogelijkheid van diensttijdverkorting van eni ge maanden voor een groot deel van de landmacht wordt voors hands nog terughoudendheid be tracht. Er wordt in politiek goed geïnformeerde kring op gewezen, dat de informateur de beslissing hierover waarschijnlijk aan een toeksmstig kabinet zal overlaten, ook al zal deze kwestie bij het bezien van de kostenvraagstuk- ken voor defensie ongetwijfeld een rol spelen. Naast verkorting van diensttijd is o.a. echter ook het aantrekken van meer be- roepspersoneel een vraagstuk van groot belang voor de toe komstige» vorm van krijgsmacht. Gezien eerdere uitlatingen van de formateur wordt het niet on mogelijk geacht, dat diens be vindingen tesamen met de bouwstenen van dr. Romme aan het einde van deze week zullen kunnen leiden tot het opstellen van een program en een schema van zetelverdeling, waarbij. een alternatiefplan niet geheei uit gesloten moet worden geacht. NOORDELIJKE WIND. Boven de Noordzee handhaaft zich een rug van hoge luchtdruk, die zich het afgelopen etmaal in de richting van Frankrijk heeft uitgebreid. In verband hiermee is de wind in ons land overwegend noorde lijk, hetgeen aan de kust een flin- WOENSDAG 12 JUNI v.m. n.m. Breskens 4.57 5.11 Terneuzen 5.32 5.46 Hansweert 6.12 6.26 Walsoorden 6.22 6.36 DONDEj 1 13 JUNI v.m. n.m. Breskens 5.44 5.57 Terneuzen 6.19 6.32 Hansweert 6.59 7.12 Walsoorden 7.09 7.22 ke afkoeling teweeg heeft ge bracht. Ook in het binnenland was het al wat minder warm. maar in het zuidoosten van het land werd toch nog 25 graden bereikt. Verwacht wordt dat de minder warme lucht vandaag in het bin nenland enige verdere afkoeling zal brengen. Vooral in de ochtend zullen er wolkenvelden voorkomen, die landinwaarts later oplossen maar aan de kust hardnekkig zullen zijn. rpedgedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Droog weer Droog en vrij zonnig weer maar vooral aan de kust ook tijdelijk wolkenvelden. Zwakke tot matige wind tussen noord en noordwest. Dezelfde temperatu ren of iets lagere. Een charmante foto van H. M. koningin Eabiola van België, die gisteren haar 35ste verjaardag vierde. Koordstraat 102 - Telefoon MM Terneuzen ZON MAAN 12 13 op 4.20 4.20 onder 20.59 21.00 op 0.13 0.44 onder 9.13 10.28 i

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1