Provinciaal nieuws - De stille strijd „Zaanstroom" leeg Eric de Noorman Verkorting diensttijd groot deel landmacht mogelijk .ijm snel en zonder klemmen met Ceta-Bever WITTE KRUIS AGENDA Prof. Vondeling WITTE KRUIS Geen goud gevonden DINSDAG II JUNI. TERNEUZEN: Hotel „Du Com merce", 2 uur: Openbare ver koping van kantoor met bo venwoning. Luxor-Theater, 8 uur: „El ke man: haar slaaf". Lokaal „Bethel", 7.30 uur: Evangelisatie-samenkomst. Zuidersportpark, 18.45 u.: RijkswaterstaatP.T.T. WOENSDAG 12 JUNI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Elke man: haar slaaf". Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Dinsdag II juni 1963 Volgens prof. dr. ir. A. Vonde ling is het tijdens de informatie poging van prof. Rorame duide lijk geworden, dat een diensttijd verkorting van enige maanden voor het overgrote deel van de landmacht mogelijk is. De P. v. d. A.-fractieleider verklaarde dit in een radio-inter view met de heer K. Voskuil over de informatie-Romme en de for matie-De Kort. Er zou een vrij brede tot brede overeenstemming over deze diensttijd verkorting verkregen zijn. Bij het „aanharken en om spitten" van vraagstukken is volgens ir. Vondeling nog geen oplossing voor het televlsievraag- stuk gevonden. Wèl zijn door het verduidelijken van standpunten oplossingen in zicht gekomen, die ruime steun in de Kamer kunnen krijgen. Ten aanzien van de structuur hervorming van naamloze ven nootschappen wilde P. v. d. A. veel, de V. V. D. weinig doen. In dit opzicht is er wel wat meer licht gekomen, zo zeide prof. Vondeling. Over de volkshuivesting is geen volledige overeenstemming be reikt. maar ook hier is wel veel duidelijker geworden, zo meende de socialitische fractieleider. Dr. De Kort weet thans beter wat VOORBEREIDINGEN VOOR KOMEND CONCLAAF Ruim 200 arbeiders zijn druk bezig met de voorbereidingen voor het conclaaf dat volgende week woensdag begint. Het grote aantal kardinalen ongeveer 80 begeleiders en het verzor gend personeel vragen bijzon dere maatregeelen. Zo zullen de smeedijzeren hekken in de Six tijnse kapel worden weggeno men, opdat ook het achterste gedeelte ervan benut kan wor den voor zitplaatsen. Ofschoon Paus Joannes heeft bepaald dat de stembriefjes voortaan be waard moeten blijven, staat de kachel waarin vroeger de stem briefjes werden verbrand, reeds op zijn plaats. In de rand staan de jaartallen van het gebruik van de kachel: 1939, 1958 en 1963. De pijp, waardoor de rook kan ontsnappen, die de uitslag van de verkiezingen aangeeft, moet 30 meter lang worden 16 meter in de Sixtijnse kapel en 14 meter daarbuiten. Dan pas kan men vanaf het Sint Pieters plein de rook zien opstijgen. Indonesische zaakgelastigde 'terug uit Djakarta De Indonesische zaakgelastig de in ons land dr. Mohamed Sha rif is gistermiddag op Schiphol teruggekeerd van zijn bezoek aan Djakarta dat enkele weken heeft geduurd. De reis van dr. Sharif droeg deels een privé ka rakter, maar ook heeft hij zake lijke besprekingen gevoerd op verschillende Indonesische de partementen. Naar hij bij zijn terugkeer meedeelde hadden deze besprekingen voornamelijk tot doel enkele technische proce dures te regelen. De heer Sharif heeft ook de komst van Neder landse zakenlieden naar Indo nesië voorbereid. Hij zal o.a. ver slag uitbrengen aan het centraal orgaan voor de buitenlandse eco nomische betrekkingen. „Het ligt nu aan de Nederlandse zakenwereld wanneer een eer ste missie naar Djakarta kan vertrekken," zo meende de heer Sharif, die ook nog opmerkte dat zijn bezoek aan Djakarta wederom een stap geweest is in de richting van het herstel van de normale betrekkingen tussen Nederland en Indonesië. Indexcijfers groothandelsprijzen Het centraal bureau voor de statistiek heeft thans indexcij fer van het levensonderhoud in maart 1963 samengesteld. Het algemeen indexcijfer bleef in vergelijking met ultimo fe bruari 1963, ongewijzigd op 141 (1948 100). In de prijsindjces van de voe dingsmiddelen en de afgewerkte produkten kwam eveneens geen verandering, terwijl het index cijfer van de grond- en hulp stoffen met 1 punt steeg. Het hulpindexcijfer van de plantaardige voedingsmiddelen steeg met 1 punt, hetgeen n.l. werd veroorzaakt door een prijs stijging van ruwe rietsuiker. In de groep van dierlijke voedings middelen stonden tegenover een daling van de melkprijs geste gen prijzen van rundvee en var kens, waardoor de daling van het groepsindexcijfer zich tot 1 punt beperkte. In de overige sectoren bewo gen de prijsveranderingen zich in het algemeen binnen nauwe grenzen. Uitzonderingen hierop vormden de prijsdalingen van stro en veekoeken. Klompen en vaten De klompendracht is in West- Duitsland aan het uitsterven er> hetzelfde geldt voor het gebruik van houten biervaten. De am bachtskamer in Flensburg heeft maandag namelijk bekendge maakt dat zij de commissies voor het verlenen van de titels meester-klompemaker en mees- ter-kuiper heeft ontbonden Reeds sedert jaren zijn er geen kandidaten voor een „mester- brief" in een van deze vakken van het eerzame handwerk mee komen opdagen. toeristen De ondergrondse „Iberische Bevrijdingsraad" heeft maandag toeristen opnieuw gewaar schuwd, deze zomer niet naar Spanje of Portugal te komen. In een brief aan buitenlandse cor respondenten in Madrid, met als kop „Londen, Frankfort, Ge- nève", zegt de raad dat „de waarschuwingsactie in haar laatste stadium is gekomen". (.Op de vliegvelden van genoem de steden deden zich de afge lopen week naar gemeld ont ploffingen voor in bagage die aan boord van vliegtuigen van een Spaanse en een Portugese luchtvaartmaatschappij zou wor.f den gebracht.) In de desbetreffende brief ver klaart de raad voorts, vastbeslo ten te zijn om de campagne tegen toeristen voort te zetten. Deze toeristen dragen, door on verschilligheid of vergeetachtig heid, bij tot voortduring van de tirannie omdat zij buitenlandse deviezen meebrengen, aldus de „Iberische Bevrijdingsraad". Der. gelijke waarschuwingen zijn ook al in maart en april geuit. kan en niet kan. Er is ook meer licht gekomen omtrent de socia listische wensen tot krachtige verhoging van de A. O. W. en ten aanzien van de kinderbijslag. Prof. Vondeling vond, dat dr. Romme zich stellig op objectieve wijze en strikt van zijn opdracht gekweten heeft. Hij hield het er voorlopig op, dat dr. De Kort het daardoor gemakkelijker zal hebben. Op het punt van rijks- uilgaven en belastingen bij voor beeld is men door deze informa tie verder gekomen. Over de vraag of de formateur ook premier zal worden, zeide prof. Vondeling, dat „iedere gro te fractie in haar voorzitter een toekomstige premier moet zien". In Dr. De Kort is volgens spre ker een duidelijk vertrouwen uit gesproken en het ligt dus voor de hand in hem een toekomstige premier te zien. Dr. De Kort heeft jarenlange ervaring. Hij was nauw betrokken bij het vooroverleg. Het zou prof. Von deling niet verbazen, als dr. De Kort premier wordt. Dr. De Quay heeft duidelijk laten weten geen tweede termijn te ambiëren. Maar niets is onmogelijk, zo vond prof. Vondeling. Toen hem gevraagd werd of bij een samengaan van K, V. P. en P. v. d. A. de socialisten zich „netjes zullen gedragen" en dus „een toontje lager zullen gaan zingen", zeide prof. Vondeling onder meer, dat men de dingen bij de naam moet kunnen'noe men en dat in de Kamer met duidelijke woorden de eigen mening jegens de regering ge zegd moet kunnen worden. Ofschoon de P. v. d. A. een ver kiezingsnederlaag leed, is zij nog altijd sterker dan C. H. U„ A. R. P. en V. V. D. samen. „Wij kunnen niet met ons laten sol len, zoals met een soort Harle kijn. Wat ons betreft is dat er niet bij", aldus prof. Vondeling. NIET BEPAALD VERRUKKELIJK. Op de Amerikaanse luchtbasis Albrook en de wilde omgeving daarvan in Panama hebben de Amerikaanse astronauten en astronauten in opleiding een oefening gehad in het op de beste manier opslaan van een bivak en in het verzamelen en bereiden van voedsel in dicht oerwoud. Walter Shirra (staan de midden) neemt met een be denkelijk gezicht een stukje vlees van een wild zwijn van een stokje waaraan het geroos terd is. John Glenn, M. Scott, Carpenter en Donald Slayton (voorste rij v.l.n.r.) en ook de overigen kijken niet bepaald verrukt bij het nuttigen van het zelf bijeengezochte en -bereide maal. DE £Ckt& PIJNSTILLER Fijn op vakantie! Maar neem voor de zekerheid WITTE KRUIS mee. In 3 vormen verkrijgbaar.fpoeders, tabletten of cachets). Salicyl-vrij, en daardoor geen maagklachten. President Kennedy over de rassendiscriminatie BRACHT VROUW TWEE PASGEBOREN KINDEREN OM Buurman werkte mee aan verdwijning van één kind 33. „Dat is een afspraak", knikt Olaf tevreden, „da's goed gespro ken! We zullen jou met rust laten schoonzoon, maar even wil ik nog wel zeggen, dat je mij, je vader en je vrouw, en mijn klein lief In- gridje, lelijk verdriet doet. Zij is een goed eerlijk meiske, dat weet iedereen en daarom zal ze jou nooit in de steek laten... Maar be denkt, wat je haar misschien aan doet, als je plannen, zoals de ko ning zegt, niet helemaal in orde zijn..." „We hebben alles goed over dacht, want we zijn geen kleine kinderen meer, schoonvader", zegt Erwin bits. „Ga nu, dan zal ik morgen alles vertellen..." Even kruipt er argwaan in Eric op bij deze woorden. Hij kijkt z\jn zoon diep in de ogen, zonder dat deze de zijne neerslaat en met een zucht knikt de Noorman... Zwijgend en in gedachten ver laat hij met Olaf het ziekenvertrek en een spottende grijns kruipt over Erwins gezicht, wanneer de deur zacht gesloten is. „Dat heb je goed gezien, dikke Olaf", fluis tert hij dan. „Mijn Ingrid laat mij niet in de steek... en ik haar niet; en aangezien ze wel aan de kust op me zal wachten, ben ik ver plicht naar haar tóe te gaan..." En te zeifder ti.id zit Ingrid, Olafs dochter, met een pijnlijk gezicht op een boomstronk en betast haar ge zwollen enkel. „Dom beest", prevelt zij met een boze blik naar haar paard, dat op enige afstand on schuldig in de sneeuw staat. „Kon je niet kijken waar je loopt?" Het klinkt onredelijk, want het gat waar het dier in trapte was ver borgen onder het sneeuwkleed. Maar intussen heeft zij bij haar val lelijk haar enkel gekneusd... en met geen mogelijkheid kan ze weer in het zadel komen. Zij kijkt verschrikt rond wanneer het ge luid van paardenhoeven tot haar doordringt. Wordt ze vervolgd? Maar nee, deze ruiter komt uit het westen. Het is een haveloze donkere kerel. Hij aarzelt even als hij haar ziet en komt dan tot grote schrik van het meisje recht op haar toe... President Kennedy heeft in zijn rede, waarin hij besprekin gen op hoog niveau over een kernstopverdrag aankondigde,, ook aandacht besteed aan de rassenkwestie in de Verenigde Staten. Hij betoogde, dat de Amerikaanse burgers zich moe ten bezinnen op hun houding ten opzichte van vrede en vrij heid De kwaliteit en geest van onze eigen gemeenschap moeten onze inspanningen in het huiten- land rechtvaardigen en steunen In te veel Amerikaanse steden is momenteel de vrede niet ver zekerd omdat de vrijheid onvol ledig is. De uitvoerende organen op elk bestuursniveau plaat selijk, van de staat en nationaal zijn verantwoordelijk voor de vrijheid van alle burgers en kun nen daarbij alle middelen ge bruiken die binnen hun bevoegd heid liggen. Laten wij, terwij] wij voor onze nationale belan gen opkomen, dit ook voor de menselijke belangen doen.... De 150 ton stukgoederen uit Engeland waarmee de kustvaar der „Zaanstroom" zondag in Amsterdam is teruggekeerd, zijn maandag allemaal gelost, maar in de ruimen van. het schip werd geen spoor gevonden van de 40 in Londen gestolen baren goud, die zich volgens een tip uit Lon den aan boord van de coaster zouden bevinden. De douane-recherche en re chercheurs van de rijkspolitie te water zijn de hele dag in touw geweest om de „Zaanstroom" van onder tot boven uit te kam men. „In het schip is niets te vin den", luidde de conclusie na dit minitieus onderzoek toen maan-- d'agavaond de hele lading was gelost. De enige mogelijkheid is nog dat de baren goud in de lading zijn verstopt, al of niet in kleine parten versneden. Dat on derzoek wordt vandaag voortge zet in de loodsen van de Holland se Stoomboot Mij, waar de la ding voorlopig is opgeslagen. Het onderzoek van de lading levert zoveel moeilijkheden op, dat men om praktische redenen en ook uit het oogpunt van tijds besparing (het stukgoed kan niet te lang worden opgehouden, want een derde deel is transito- goed) naar een technisch hulp- miijdel heeft gezocht. Dat meent men nu te hebben gevonden in de oude modellen mijndetectors. Maandagavond is daarmee reeds een proef ondernomen en het resultaat was dermate gunstig dat een beroep zal worden ge daan op de mijnendienst van de marine in Den Helder, om een aantal manschappen met mijn- detectors ter beschikking te stel len. Als de officiële toestefnming wordt gegeven gaan de marine mannen reeds hedenochtend aan het werk. 7$j Hoewel men de hoop nog niet heeft opgegeven, houdt men in Amsterdam toch reeds rekening met de mogelijkheid van een Spaanse ondergrondse beweging waarschuwt loos alarm van Scotland Yard. In politie-kringen houdt men het niet voor onmogelijk dat Scotland Yard door het anonie me telefoontje, waarin de „Zaan stroom" als „goudschip" werd genoemd, bewust op een dwaal spoor is gebracht. Scotland Yard acht zelf deze mogelijkheid ook niet uitgeslo ten want volgens uit Londen ontvangen berichten zijn sinds zaterdag alle uit Engeland ver trokken schepen in de gaten ge houden. Staking in haven van Southampton De havenarbeiders in South ampton hebben maandagmor gen op een massa-bijeenkomst besloten, overwijld voor 24 uur in staking te gaan uit protest tegen een volgens hen verkeer de interpretatie door de werkge vers van een contract voor het lossen van een Hamburgse hout. boot. Zij zullen hedenmorgen het werk hervatten en woensdag morgen opnieuw een bespreking houden. Het onderzoek in de zaak te. gen de 35-jarige vrouw Th. J. G. in Siebengewald, die wordt verdacht van babymoord, wordt nog steeds voortgezet. TERNEUZEN Eindexamen Handelsavond school. Voor het op 5 en 7 juni alhier gehóuden eindexamen van de Handelsavondschool, slaagden de volgende kandidaten: Andries van Dixhoorn, Piet van .de Hout en Henk Mieras, allen te Axel; Jan de Bat, Beppie de Doelder, Robert Dobbeleir, Margriet van Houcke, Jan Kolijn en Jan Ver- helst, allen te Terneuzen Tijdelijke attractie. Het verplicht gestelde werk was „Inez" en het vrije nummer; Heinzelmanchens Wachtpavade. AXEL Oriëntatierit. De M. A. C. A. „Axel" hield zaterdag j.l, onder gunstige weersomstandigheden een oriën tatierit, met start en finish te Axel. De af te leggen afstand bedroeg 63 km. Voor de meesten was het een zware rit, wat ook in het hoge aantal strafpunten tot uiting komt. Auto's: 1. A. van Wijck te meld, bleek dit 1263,10 te zijn. Mevr. den Hamer-Hamelink en mej. de Bruijne bleken het dichtst in de buurt van het be drag geraden te hebben. Zij kre- hiervoor een kleine attentie aan geboden. De voorzitter van het Groene Kruis, de heer J. W. Kusee, sprak er zijn vreugde over uit dat er ieder jaar weer een voldoende aantal personen bereid gevonden wordt om aan deze collecte mede werking te verlenen. Zijn bijzondere dank sprak hij uit voor het behaalde resultaat, dat nog ƒ124 hoger is dan het vorig jaar en dit ondanks de vele collecten die juist in de laatste maanden zijn gehouden. Hieruit mag wel geconcludeerd worden dat het Groene Kruis een goed hart wordt toegedragen. Een speciaal woord van dank werd vervolgens gebracht aan zuster Beukelman, die ieder jaar weer de stuwende kracht is van deze collecte, met haar naaste medewerkster mevr. Boeije-den Hamer. De voorzitter sprak de hoop uit dat ook volgend jaar weel een beroep op allen zal mogen worden gedaan om deze collecte te verzorgen. Na nog enige tijd gezellig bij een te zijn geweest onder het ge not van een kopje thee werd de samenkomst door de voorzitter gesloten. Méér nog dan vele ingezetenen langs de vijver aan de Axelsestraat om twee zwanen met hun kroost te zien rondzwemmen. Het is sedert een drietal dagen een aardig tafreel- tje de beide trotse vogels, vol zorg om hun kleintjes, in de vij ver te zien zwemmen. jammer, dat de jeugd twee eieren heeft stuk gegooid toen de zwanen aan het broeden wa ren op een groot, slordig gebouwd nest, vlak bij het wandelpad. Thans zijn weer twee zwanen aan het broeden en wordt de ouderen verzocht een oogje in het zeil te houden, opdat de zwa nen rustig kunnen broeden, en vooral er op te letten, dat hon den uit de buurt blijven. Van de zijde van het gemeen tebestuur wordt alles gedaan om ■het stadsbeeld te verfraaien, de ingezetenen wordt verzocht dit loffelijk streven te steunen. Solisten accordeon-concours. Bij het op 9 juni j.l. te Bergen op Zoom gehouden solisten ac cordeonconcours voor het district Zeeland van de Nederlandse Ac cordeon Associatie behaalde on ze 16-jarige stadgenote Nel Maas in de derde afdeling een twee de prijs met 78 punten, waar voor zij een beker in ontvangst mocht nemen. s.p.; 2. J. de Put ter te Zaamslag, 211 s.p.; 3. B. A. Dieleman te Kijkuit, 218 s.p.; 4. P. A. Visser te Terneuzen, 241 s.p.; 5. A. M. Delmee te Terneu zen, 259 s.p.; 6. Den Doelder te Axel, 264 s.p.; 7. mevr. Van Waes te Westdorpe, 270 s.p.; 8. W. Bruggeman te Westdorpe, 270 s.p.; 9. A. Wolfert te Hoek, 273 s.p.; 10. H. J. Houg te Terneu zen, 289 s.p.; 11. B. v. d. Eijk te Terneuzen. 290 s.p.; 12, D. Pei te Axel, 294 s.p.; 13. J. Verstraeten te IJzendijke, 306 s.p.; 14. De Bot- selier te Sluiskil. 314 s.p. en 15. F. Wisse te Terneuzen, 316 s.p. Motoren: 1. J. Dees te Zaam slag, 207 s.p.; 2. A. Liebers te Terneuzen, 229 s.p.; 3. W. de Put ter te Zaamslag, 321 s.p. ZAAMSLAG Opbrengst „Emmabloem -col lecte." In een bijeenkomst van het be stuur van het Groene Kruis met de collectrices en collectanten van de Emmabloemcollecte op vrij dagavond in 't Groene Kruisge- bouw werd de opbrengst van deze collecte bekend gemaakt. Van te voren was aan de aan wezigen de gelegenheid geboden te raden naar het juiste bedrag. Na het openen van de enveloppe waarin de opbrengst was ver- De verkiezingen op Sicilië Bij de verkiezingen die zondag en maandag op Sicilië zijn ge houden voor het vijfde naoorlog se regionale parlement, hebben de christen democraten 42,05 procent van de stemmen gekre gen. In vergelijking met de lan delijke stemming van 28 april 1963 boekten zij een winst van 3,25 procent. Bij de regionale verkiezingen van 1959 behaalden zij 38,6 procent der stemmen. Ook de communisten boekten winst. Zij kregen thans 24,12 pro cent der stemmen tegen 23,7 procent op 28 april en 21,9 pro cent in 1959. Alle andere partijen leden ■lichte verliezen in vergelijking met de verkiezingen van 28 april. De socialisten hebben nu 9.92 (10.9), de liberalen 7.8 (8.8) en de Neo-fascisten 7.24 (7.3). procent er stemmen. DOOR DE BLIKSEM GEDOOD Bij Kumanovo in Mecedonië zijn tijdens een hevig onweer vier vrouwen door de bliksem gedood en werden verscheidene anderen gewond. De bliksem sloeg in een 'boom waaronder zij voor het on weer schuilden. Het heeft, zoals gemeld, o.m. geleid tot aanhouding van de 54- jarige Th. J., een buurman van de vrouw, met wie ze relaties onderhoudt sinds haar wettige echtgenoot haar verlaten heeft met medeneming van twee kin deren. De buurman verklaarde aan vankelijk niets te weten van enig misdrijf, maar heeft zondag toe. gegeven medewerking te hebben verleend aan de verdwijning" van 'een pasgeboreh kind, waarvan de vrouw was bevallen. De vrouw houdt staande niet te weten, of .de baby is gedood dan wel naar een voor haar onbekende plaats is gebracht. Enige jaren geleden was de vrouw eveneens in verwachting, maar aan de buitenwereld werd niet bekend dat ze een kind had gekregen. Onderzocht wordt nog of zich toen iets dergelijks heeft voorgedaan als thans. Er bestaan ernstige vermoedens, dat in bei de gevallen de kinderen kort na de geboorte zijn gedood en be graven. Gisteren zijn beide verdachten naar Roermond overgebracht, waar ze voor de officier van Justitie zullen worden voorge leid. STOFFELIJKE RESTEN VAN VERftWENEN ZUIGELIN GEN GEVONDEN. Maandag zijn de rrisfoffelijke resten gevonden van de twee zuigelingen. De 54-jarige Th. G., die de vader van de twee kinde ren zou zijn, heeft de Justitie de plaatsen gewezen waar ze des tijds begraven zijn. Eén lijkje is gevonden in de tuin van de man. Het andere is opgegraven in de gemeente Venray. Betogers bezetten parlementsgebouw in Brits-Guyana In Georgetown is een actie van geweldloos protest begon nen. Duizenden demonstranten, die aan de actie deelnemen, heb ben maandag, op de 53ste dag van de algemene staking, het gebouw van het parlement in Georgetown bezet, benevens enige ministeries, bankinstellin gen en zakenpanden. De stakers hebben zich bij de actie aange sloten. De politie, die vergeefs trachtte de betogers te verjagen en daarbij traangas-granaten heeft geworpen, heeft vele arres taties verricht. Eerst nadat de politie de traangasdetachemen ten had teruggetrokken, ver spreidde de menigte zich. Tot dusver heeft de politie 200 personen, onder wie vele vrou wen, gearresteerd. Hoewel eerst was gemeld, dat de politie haar Traangas-detachement had te ruggetrokken, worden er thans wederom traangasgranaten haar de betogers geworpen. Op vele plaatsen is het tot ge vechten gekomen en men rekent op een aantal gewonden. De wo ning van premier Cheddi Jagan wordt door Engelse militairen bewaakt. In een ander deel van George town hebben zich ongeveer 15000 mensen verzameld voor een be toging vóór de regering.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 2