ALLE TIJDEN van de week 9eha Hoe zuilen we vader verwennen U kunt niet alles weten! Modieus met lage ceintuur I )<wc dl \jcauw •fiearijeiLc^ VEILIGHEIDS-BALLPOINT DE VRIJE ZEEUW Schuimrubber KLEUR-EN DOCUMENTECHT Zaterdag 8 juni 1963 Vagina 5 Voor vader, het hoofd van het gezin, is het 16 juni weer Vaderdag. Het moet de kleutertjes nog ver- teld worden; de grotere kinderen weten het zelf nog van vorig jaar. Lijkt het maar zo of zijn de peuters enthousiaster voor Moederdag dan voor Vaderdag? Kinderen, die moeder de hele dag thuis weten en die moe- der altijd bedrijvig bezig zien. Moeder, die altijd voor hen klaar staat eh se overal bij helpt. Ja, dat streepje hebben de moeders voor bij de vaders. die zijn de hele dag weg en de nog jonge kinderen beseffen niet, dat vader degene is, die weer zorgt, dat alles thuis zo blijft draaien zoals het draait. Ook vaders doen veel voor hun kinderen, ze wer- ken ook de hele dag en ook vaak 's avonds, als ze, na een haastige maaltijd, weer weg moeten naar een zakenrelatie of een vergadering. Ze werken voor hun gezin en zeker niet in het minst om hun kinderen een zo goed mogelijke opvoeding te geven. Dat is de taak van hun vaderschap. DUS VERWENNEN Daarom, ook voor vader het beste beentje voor. Verwen hem die 16e juni maar eens fijn. Goed beden- ken waar we hem echt mee kunnen plezieren. Niet zo maar een das, een overhemd, sokken of wat anders kopen, omdat er nu eenmaal een cadeautje moet zijn op die dag. Zoek met zorg iets uit. Heus, er is meer te bedenken voor een man, dan zo ogenschijnlijk lijkt. Zou vader niet bij zijn met een eigen, mooi cognac- of sherryglas? Wie een knutselende papa heeft, kan hem blij maken met een abonnement op een of ander hobbyblad. Een stukje gereedschap wordt in zo'n ge- val ook erg gewaardeerd. Heeft vader nog wel een goed nagelschaartje en hoe heette ook weer de gram- mofoonplaat, die hij niet voor zichzelf wilde kopen? Er zijn ook leuke dingen zelf te maken. Een een- voudig glas beschilderen zodat het mooi genoeg is ivoor sigarenbeker. Doosjes met afbeeldingen van spij- kers en schroefjes beplakken of beschilderen, zodat vader een bergplaats heeft voor deze spulletjes. Een eigengemaakte boekomslag of map voor de radiobode. En vergeet vooral niet voor een bloemetje te zorgen! WAT WIL HIJ ZELF Heeft vader een hekel aan lang in bed liggen, dwing hem dan niet juist deze dag om lekker uit te slapen. Verwen hem op de manier, die hij prettig vindt. Lie- ver een kopje thee met een beschuitje beneden dan op bed? Nu, dat kan, daar is op zondag alle tijd voor. Moeder wil graag vader's lievelingskostje klaar ma- ken, ook al vindt niemand het zo heel erg lekker. Laat hem rustig zijn krantje lezen, zeur niet aan zijn hoofd. Hij weet heus wel dat zijn kinderen er zijn en hij vergeet ze ook niet. Er zijn vaders die zeggen, dat ze niets van Vader- dag willen weten. Maar och, toen het Moederdag was deden ze toch ook mee? Maak er toch maar een dag van waarbij alles om nader draait en bedenk dat het de ouerige 364 dagen van het jaar ook wel eens de moeite loont te denken aan wat vader wel of niet prettig vindt. (Nadruk verboden.) BETTY TEELING. HET derde deel van brengt de mens door in ;i/n ijn bed. In zifn worden. algemeenheid mag dat gesteld Wel zijn er bevoorrechte mensengroepen, die het bed een on evenredig grote plaats in hun leven toekennen en zijn er weer anderen, de nachtuilen, die het bed maar niet toeten te vinden. Vast staat, dat het Zolang er mensen op dit ondermaanse bestaan, zijn er bedden geweest. Wel hield de primitieve nomade, die met jacht en visvangst in zijn levensonderhoud voorzag, er nog geen slaapkamer op na. Daar was hij nog niet aan toe. Hij sliep veelal in holen, grotten of onder de blote hemel, zoals het uitkwam, wat mos of droog gras vergarend, om zich te beschermen tegen de koude grond. De ervaring zal hem wel geleerd hebben, dat moeder aarde in de nacht kwa lijke vochten uitwasemt, niet bevorderlijk voor het lichaam. Eén nacht, doorgebracht in een kampeertent zonder be hoorlijk grondzeil en bed leert ons, dat wij zo styf als een plank ontwaken. Toen de mens dan ook aan zijn aller- primitiefste toestand ontgroeide, was het eerste wat hij deed onder zijn legerstede vier poten timmeren, zodoende een afstand vormend tussen hem en de aarde. Natuurlijk zijn er nu nog steeds volken, die zomaar op de grond slapen maar daar spreekt het klimaat een hartig woordje mee. Rondom de evenaar zijn er nog velen, die 's nachts hun matje uitrollen op de harde vloer en het hoofd laten rus ten op een hard houten blokje. In deze maand van het jaar mogen we heerlijk warme zo merdagen verwachten en wan neer de kinderen dan uit school thuis komen, vragen ze vaak om ■een koel glas limonade of een ijsje. Laten we ze eens verwen nen met die verrukkelijke, nieu we drank, de vla-flip. Heel een voudig en zonder 'koken te be reiden. Doe onderin een glas een scheutje limonade, daarop een laag vanillevla en hierop een kraag van witte yoghurt. De variaties op deze vla-flip zijn talloos en onder het week- menu vindt u hiervan enkele voorbeelden. ZONDAG: Grapefruit-cocktail; kalfsoesters, schorseneren, aardappelen; vla-flip. MAANDAG: Aardappelpuree, kaasomelet, tomatenkom- kommersla; citroen/rijst met vanillevla. DINSDAG: Gevuld broodje met kaasragoüt; warme ham, tuinbonen, aardappelen. 'WOENSDAG: Gevulde andijvie, kropjes, aardappelpuree; hangop met noten. DONDERDAG: Hardgekookte eieren, spinazie, aardappe len; beschuit met aardbeien en yoghurt. VRIJDAG: Visgoulash, rijst en sla, of vleesgoulash met rijst en sla; chocoladevla met banaan. ZATERDAG: Dikke tomaten soep met kaas; flensjes met rabarbermoes. KATINKA Doe onderin een hoog chocoladevla. Leg hierop plak jes banaan, dan een laag yo ghurt, vermengd met basterd suiker naar smaak en een schui mig geroerde eierdooier. Hierop komt het stijfgeslagen eiwit, be strooid met chocoladevlokken. NINOSCHKA hierop moccasiroop. Daarna een laag vanillevla vermengd met iets marasquin, hierop een toef- slagroom waarover weer wal pruimensiroop wordt gegoten en met groene bigarreaux wordt gegarneerd. MARIE HÉLÈNE Maak van vanillevla een moc- cavla door er poederkoffie door heen te roeren en er wat stijf geslagen eiwit door te scheppen. Doe een laag van deze schui mige moccavla onderin een hoog glas. Strooi hierop notenschaaf- sel en plakjes banaan. Daarop weer moccavla aanbrengen, een toef slagroom erop zetten en met nootjes garneren. "WVA ■f De oude Egyptenaren, Assy- riërs en Grieken sliepen reeds op ledikanten. Afbeeldingen op vazen en andere gebruiksvoor werpen leren ons dat. Hun slaapsteden, uitgevoerd in hout en brons,"wijken, wat vorm betreft, niet zoveel van ons moderne ledikant af, ook al kende men in die jaren nog geen spiraalmatrassen. In de middel eeuwen begon men aan de vormgeving van het bed meer aandacht te besteden. De kas teelheren hielden er reeds pom peuze slaapgemakken op na. Ze sliepen half liggend, half zit tend, waakzaam, om bij het eer ste hoornsignaal in het harnas te schieten, bereid tot de strijd. Zo werd de slaapkamer lang zamerhand een statievertrek, dat de macht en invloed van de be woner tot uitdrukking bracht. Omtrent de slaapgewoonten van de portier en dorpeling, des gemenen mans, is niet zo veel bekend. Wij mogen aanne men, dat hij in zijn stulp of klein stadshuis de beslotenheid, de veiligheid zocht, zich zoveel mo gelijk van de buitenwereld af sluitend. Het gemeenschappelijk slapen werd gewoonte en het bed was een massa-sponde. Gezin nen van tien en meer personen 's nachts in één vertrek Hoe is het toch mogelijk dat v|' in vroeger eeuwen het sterftecij- fer zo hoog lag! Van oude Zaanse binnenhuis jes weten we, dat men in de bed stee sliep, de groten boven, de kleinen beneden, weggeborgen in schuifladen. Van die bedstee is later nog de alkoof overge bleven, gelegen tussen voor- en achterkamer. Toch kan ik me uit mijn jeugd de bedstee nog her inneren van mijn grootouders, waarin ik met mijn broertjes, als ft wij bij grootmoeder logeerden, geslapen hebben. Grootmoeder ?kwam ons met een brandende kaars goenacht zeggen en sloot de bedsteedeuren achter ons toe. Van mijn moeder weet ik, dat zij in haar jeugd met haar broer tje en zusje ook in zo'n commu- nity-bedstee geslapen heeft. In het midden van de bedstee hing een beddenkwast, waaraan je je kon optrekken. Bij afwezigheid van mijn grootmoeder slierden de kinderen aan die beddekwast als in een circus rond, totdat grootmoeder, gealarmeerd door het lawaai, aan de vreugde ab rupt een einde maakte. ZO OP HET OOG lijkt het wat raar, maar ceintuurs zijn een bijzonder belangrijke fac tor Vin onze kleding. Het is niet zozeer om de oorspronke lijke reden het bijeen hou den van de kleding dat de ceintuur een belangrijke plaats inneemt, want die functie speelt tegenwoordig niet zo'n rol meer. Het is meer het de coratieve element of accen tueren van de taill^ of het suggereren van een taille die aan de ceintuur momenteel ten deel valt. We zien ze in de decoratieve stijl, als fraaie accessoires, of in dezelfde stof als de japon en wel zo vervaardigd, dat ze volkomen aan het doel be antwoorden. Dan zijn er de ceintuurs die de taille accen tueren, zoals we die kennen in de vorm van brede ban den, strak en wat provoce rend en dan de ceintuurs waar we het nu over willen hebben, namelijk die welke de taille suggereren. Dit is mogelijk/aangezien we nu eenmaal gewend zijn, dat de cientuur de taile markeert. Wordt deze hoog of laag ge plaatst, dan breekt de cein tuur op die plaats het lange vlak en wordt de taille daar verondersteld. Dit gaat uiter aard alleen, wanneer zoals on ze illustratie toont, de japon zelf recht is en de taille mist, waardoor de ontwerper vrij is, door het plaatsen van de ceintuur een fictieve taille aan te geven. Op die manier wordt tegenwoordig veel ge werkt om bepaalde modieuze effecten te' verkrijgen. Zo ook bij ons model. Het betreft hier een zomerjaponnetje vervaar- Van de bedstee in een Amster-digd van vedelde katoen, damse volksstraat naar het kas-met een leuk modern dessin. teel in Versailles il n y ^Het japonnetje zelf heeft geen qu'un pas. De grote Louis XIVbepaalde pretentieS) het is sliep met in een bedstee. Hijrec^ mej. ^orte mouwtjes, hield er in zijn lustslot een groot doch het is de cemtuur die er slaapvertrek, een soort statiezaal,hier het modieuze effect aan op na, van grote luxe en verfij-gee£t en wel door zijn lage ning. Rechtop gezeten in zijn bedplaatsing^ terwijl bedienden aan zijn toi-0p deze'wijze speelt de cein- let dokterden en grootwaardig- tuur een zeer belangrijke rol, heidsbekleders af en aan liepen, waar we de n0dige aandacht ontving hij gezanten en vorste-aan moeten schenken, lijke personen. Wie weet, hoe veel belangrijke staatszaken dooi de grote Lodewijk in bed afge daan zijn. Misschien is de veld tocht naar Holland in 1672 ook wel in bed uitgedacht! De weelde, het stijlgevoel voor de slaapkamers waaide naar de rest van beschaafd Europa over dat de ogen steeds op Frankrijk gevestiigd hield. Ook naar ons land. Door S. Stokvis. leven bed in onze samenleving een onont beerlijk rustmedium is zonder welke wij niet meer kunnen leven. Een diepe, ongestoorde, verkwikkende slaap maakt ons weer geschikt, de nieuwe dag met optimisme tegemoet te zien, tot grote dingen in staat. Daarover kunnen wij het eens zijn. EfcUY MARTINS (Nadruk verbodea) ir Vermeng yoghurt met prui- menlimonadesiroop of pruimen- moes en stijf geslégen eiwit, Giet 0 Een vakantiereis per auto Pak het nachtgoed en zwem- goed apart in, zodat U het on derweg gauw bij de hand hebt. 0 Bent U nogal nonchalant met uw aardappelschilmesje? Koop er dan één met een felge kleurd heft. Zo'n mesje valt op en U zult het dus minder gemakkelijk met de schillen weggooien. 0 Huishoudfolie tussen het hout en de bekleding van uw strijk plank voorkomt het doorbran den van de bekleding, die op deze manier dus langer mee gaat. 0 Gaat L een kamer een goede beurt geven? Bevestig enige plastic haakjes ,met zuighoek- jes aan de buitenkant van uw plastic werkemmer. Aan deze haakjes hangt U een werk- doekje, een borsteltje, een fles je reinigingsmiddel en andere benodigdheden. Alles is dan heel gemakkelijk bij de hand. 0 Kent U de „verkleedrok"? Maak een wijde rok van ka- toen, die een leggte heeft van de grond tot aan uw schou ders. Aan de onderkant en bovenkant een zoompje. Rijg door de bovenzoom een elas tiekje, precies zo, dat uw hoofd nog gemakkelijk door de opening kan. Door deze ..rok" aan het strand over uw hoofd te gooien, heeft U zich een eigen verkleedtentje ge schapen. Zijn er moeilijkheden met het vastmaken van knoop jes of zo, dan kunt U ook uw hoofd even „binnenhalen". De mensen om U heen zien dan alleen iets meer van uw benen. De nieuwe vleugel in ons Rijks museum, waar een dertigtal stijl kamers uit vroeger eeuwen zijn ingericht, leren, dat onze voor ouders in de 16e, 17e en 18e eeuw een fijn gevoel voor distinctie, stijl en deftigheid in hun inte rieur ontwikkeld hadden. Het loont de moeite deze nieuwe vleu gel te gaan bezoeken. Er is een interessante collectie meubelen, porcelein, zilverwerk en kleding uit de gouden jaren van weleer. Slaapkamers vindt U er ook. Het sterk decoratief element zal U frapperen; het bed nam daarbij een belangrijke plaats in. Het vormde het decoratieve middel punt, overhuifd door baldakijn of hemel, waarvandaan de fluwelen of damasten gordijnen in zwie rige plooien naar beneden vielen. Pracht en praal, het komt tot in ieder detail tot uitdrukking, van af de rijke lambrizering, de geci seleerde beddepoten, de fijne be werking van beddespreid en kus sens. Men wist in die jaren wel vorm aan het leven te geven, ook al moet het ons van het hart, dat het comfort wel in de verdruk king kwam. Van de tijdelijke af wezigheid van de suppoost maak ten wij misbruik, om even te drukken op een der matrassen, die echter niets meegaf. Plank- hard, stug als een stroomatras in een kazernechambree. De kapok Nieuwe tijden brachten nieuwe inzichten. De techniek ging een woordje meespreken. De immen se bewoningen aan stadsgracht of buiten aan de vijver werden onbewoonbaar; de kleine man nam niet langer met een krot ge noegen. De slaapkamer groeide met dit proces mee. In de 19e eeuw werd voor het eerst bij sla pen ook gedacht aan het comfort, aan de eis, dat een legerstede het lichaam een behaaglijke rust zou moeten garanderen. Spiralen werden onder matrassen gelegd en in de 20e eeuw bracht de ka pok in onze slaapgewoonten een revolutie teweeg. Deze tropische plant, afkomstig uit Java, Siam en de Philippijnen bezit voortref felijke eigenschappen. De kapok vezel is veerkrachtig en gaat, mits goed behandeld, jaren mee. De holle vezel, die de lucht vast houdt, werkt isolerend. De kapok matras heeft tot de dag van van daag zijn plaats als slaapmedium weten te behouden. Maar het bleef niet bij kapokmatrassen. De moderne mens had de smaak naar een zacht en gerieflijk bed te pakken gekregen. Hij zocht naar verdere vervolmaking. De volgende zet op het slaapkamer schaakbord was de binnen- veringsmatras, de z.g. Interieur matras. De matras is van binnen afgewerkt met fijne, zeer veer krachtige spiralen, die de yorm van een diabolo hebben. Om de grote koude tegen te gaan, wordt de matras aan een der zijden met een dikke laag watten of schapenwol afgezet, de z.g. winterzijde. Deze matrassen, evenals trouwens de kapokma trassen worden gestoken in een dit decoratieve element bij de verkoop stimulerend kan werken ligt voor de hand, waarbij de op merking, dat de decoratie bij de divanbed te voorzien van een wollen deken en in het studeer vertrek te plaatsen van de oud ste zoon, die daar dan tevens kan matras maar van weinig beteke- J slapen. Er zijn allerlei combina nis is, omdat de matras toch on zichtbaar verscholen onder de dekens, geplaatst wordt. Het nieuwste op het gebied van de interieurmatras is de electrisch verwarmde matras, die op het stopcontact wordt aangesloten. Volgens de fabrikant volkomen gevaarloos met een te verwaar lozen stroomverbruik. Op zijn beurt kreeg de spring veer weer een concurrent van be tekenis: de vloeibare latex, om gevormd en gegoten tot schuim rubbermatras. Na tien jaar heeft deze matras een deel van de slaapkamermarkt weten te ver overen. Poreus en soepel, met weinig weerstand: het lichaam zakt erin weg. De praktijk heeft reeds bewezen, dat ook deze ma tras wanneer juist behandeld vooral niet in de zon leggen jaren kan meegaan. Om te voor komen, dat het lichaam te diep wegzakt in de weke massa wordt wel aangeraden onder de schuim rubber een plaat board of triplex te leggen. Wij vernemen, dat er thans een eompactrubber matras geleverd wordt, die het voordeel heeft, dat de massa minder week is. Deze matras mist de grote gaten aan de onderzijde. In onze eeuw der chemie heeft naast de schuimrubber hoe kan het anders ook de schuim- plastic de aandacht gevraagd. Schuimplastio matrassen hebben in het algemeen dezelfde eigen schappen als die van de schuim rubber. Er worden reeds heel voor delige gefabriceerd. Het ledikant Er mogen dan na de oorlog in Nederland reeds 1 miljoen wonin gen gereed gekomen zijn, dat neemt niet weg, dat de woning nood nog steeds niet geweken is. De ledikantenfabrikant staat ook voor de taak, een meubel te moe ten fabriceren dat weinig plaats inneemt. De complete slaapkamer met lits-jumeaux, nachtkastjes, tafel tjes, twee stoelen en driedeurskast wordt uit de aard der zaak nog steeds geleverd, zij het dan in aan het moderne flatinterieur aangepaste vorm. Maar de feite lijke woonsituatie is zo, dat velen zich bij het inrichten van een nieuwe flat beperkingen moeten opleggen. In grote gezinnen moet gecombineerd, gepast en gemeten worden en om een voorbeeld te geven in een gezin van zes personen zullen toch zes slaap plaatsen geschapen dienen te worden. De Centrale Directie voor de Wederopbouw bepaalt voor woningen, met rijkssubsidie gebouwd, de minimum slaapop- pervlakten. Voor een 1-persoons slaapkamer geldt een oppervlakte van 4,50 m2, voor een 2-persoons 7 m?, een echtpaarslaapkamer heeft een minimale oppervlakte van 9.50 m2. Het strekt de Nederlandse ledi kantenfabrikanten tot eer, dat zij de nood der tijden begrepen heb ben. Zij brengen in massa goed uitgevoerde niet te dure divan bedden met en zonder slee, in zeer goede vormen, die zich aan damastentijk. waarbij dessin en het moderne interieur aanpassen. J»E2U§B§lfSs Eg js gjjgB enkel bezwaar zq'd. ties en constructies in de handel,' bedoeld om het ruimtegebrek op te vangen. Het opklapbed met zijn eiken ombouw en gordijn was de voor loper. De combinatie bank-bed (overdag zitbank en 's nachts na het achteroverklappen van de rug bed) is erg in de mode. Dan den ken we aan het tuimelbed met en zonder poten, dat het opklapbed vervangt en niet in de vloer ge schroefd te worden. Een vernuf tige oplossing biedt het onder- schuifbed, waarbij de voorpoten worden ingeklapt en het geheel Afgekeken van de marine is het met wieltjes onder het bed glijdt, stapelbed met kooien boven el kaar; voor het grote gezin stapel- baar tot iedere hoogte. Al deze delikanten zijn voorzien van spi ralen, maar vergeet niet bij aan koop ter bescherming van de matras een onderlegger aan te schaffen! Van Louis XIV tot het stapel bed.... een hele afstand. Wij wensen U wel te rusten. 0 Ons telefoontoestel wordt weer als nieuw als we het een goede beurt geven met koper poets. Nawrijven met een schone, zachte doek. Vergeet dan niet rioor het gedeelte waar men door spreekt wat spiritus te laten lopen in ver band met de hygiëne. 0 Het is goed nieuw-geverld houtwerk af te lappen met wa ter en azijn. 0 Hebt U door motorolie door. het werken in de tuin of door het gebruik van handdrukverf zulke vuile handen gekregen, dat de groefjes in uw huid haast niet meer schoon te krij gen zijn? Wrijf uw handen in met een mengsel van koffie dik en groene zeep, daarna af spoelen. Het resultaat is totaal schone en zachte handen. (Nadruk verboden.) &.V, Fa F, 4, y, d, SANDJB

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 5