Kies de soort die bij Uw auto hoort Groei van het toerisme in Zeeland BEURSOVERZICHT Twee aanvaringen bij Hoek van Holland Eric de Noorman - De stille strijd GEVONDEN VOORWERPEN de vrije zeeuw Pagina 3 SLUISKIL. geen subsidiering van de aardappelexport Zaterdag S juni 1963* OUDERS VAN Aan het bureau van de ge meentepolitie zijn de volgende voorwerpen als gevonden aange geven en terug te bekomen aan de erachter vermelde adressen: „ZWARTE JEANNE" ROEPEN HULP IN VAN PARTICULIER TOERISTEN BESTEEDDEN VOOR MEER DAN 50.000.000 IN ZEELAND MEER DAN 2MILJOEN OVERNACHTINGEN Hoe belangrijk de groei van het toerisme in Zeeland sinds de na oorlogse jaren is, blijkt duide lijk uit het thans verschenen jaarverslag 1962 van de Provin ciale Zeeuwse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer waar. in alle plaatselijke V. V. V.'s zijn samengebundeld. Vóór 1940 concentreerde het toerisme zich slechts op enkele kustplaatsen: Cadzand, Vlissin- gen, Zoutelande, Domburg en de Westhoek van Schouwen-Duive- land. STORMACHTIGE ONTWIKKELING De bron van inkomsten uit dit geringe toerisme was navenant. Vanaf 1946 kwam er een storm achtige ontwikkeling op het ge. bied van de recreatie, het sociaal toerispïè"kWam opzetten en héél Zeeland, met inbegrip van de plaatsen ver achter de kust, pro- fiteert nu van het toerisme en de recreatie. Ook de watersport kon tot ontwikkeling Worden ge bracht doordat de Braakman werd afgedamd en door het drie eilandenplan een groot binnen meer, het Veersemeer ontstond. VOOR MILJOENEN BESTEEDT Het verslag bewijst aan de hand van enkele cijfers de ster ke groei van het toerisme: in 1954 besteedden de toeristen voor ongeveer 12 miljoen in Zee. land, in 1962 kan de opbrengst gesteld worden op ruim 50 mil joen gulden. 30-JARIG BESTAAN IN 1965 Werd er berekend, dat in 1957 rond 1 miljoen overnachtingen in Zeeland werden geboekt, in 1959 waren dat er 1% miljoen en in 1962 zijn het er, vastge steld na nauwkeurige berekenin gen, meer dan 214 miljoen ge weest. Daarom heeft de Prov. V. V. V. de goede verwachting, dat in 1965, bij het 30_jarig be slaan van de vereniging, de drie LIJK VAN VERDRONKEN JONGEN OPGEHAALD Uit het water van het Buiten- IJ in Amsterdam is gistermid dag het lijk opgehaald van de 18-jarige Fred Verbrugge die zondag j.l. verdronk, toen zijn zeilboot kapseisde. Twee andere opvarenden konden zich zwem mend in veiligheid brengen. miljoen overnachtingen worden gepasseerd. INVESTERINGEN Om een globale indruk te ge ven van de bedragen die er in de Zeeuwse toeristische sector zijn geïnvesteerd heeft de Prov. V. V. V. een voorzichtige bereke ning gemaakt. Buiten bereke ning werden gelaten de moderne winkelpanden, die in het bijzon, der voor het toerisme zijn ge bouwd. Na een zeer voorzichtige raming komen we reeds aan een totaal geïnvesteerd bedrag van 350 miljoen gulden, aldus het verslag, waaronder dus de in vesteringen vallen in campings, zomerwoningen, pensions e.d. HULP VAN OVERHEID ONONTBEERLIJK Voor de verdere uitbouw van het toerisme in Zeeland acht men de hulp van de overheid onontbeerlijk: aanleg van we gen, parkeerterreinen e.d. „ROMEO" NAM WRAAK „Romeo", een van de zeeleeuwen in de Neurenbergse dierentuin was het een dezer dagen niet eens met de verdeling van de vis. Hij wachtte een gunstige gelegenheid af en stootte toen zijn oppasser met een fikse stoot in het bassin. De oppasser bleek echter een 'goed zwemmer, die al zwemmend doorging met de verdeling van het voer, er voor zorgend, dat ieder zijn portie kreeg. Voor de oplettende foto graaf was het de dag van de maand: hij knipte precies op het juiste moment. Stimulering van de afzet van oude aardappelen waar het Land bouwschap om gevraagd heeft, is volgens het Froduktschap voor Aardappelen niet mogelijk. Het bestuur van het Produktsehap heeft zich in zijn woensdag ge houden vergadering akkoord ver klaard met de overwegingen en conclusies terzake van de com missie marktregeling consump tie-aardappelen, die reeds aan het Landbouwschap waren meege deeld. Er zijn op het ogenblik weinig afzetmogelijkheden voor oude aardappelen. Volgens het Pro duktsehap komt dat doordat an dere landen zelf nog voldoende voorraden oude aardappelen heb ben en doordat er in diverse lan den al belangrijke hoeveelheden nieuwe aardappelen uit het ge bied rond de Middellandse Zee worden aangevoerd. Het Pro duktsehap schat, dat er in Ne derland nog een voorraad van 15 a 20.000 ton oude aardappelen is. De vraag of die hoeveelheid nog verkocht zal worden is moei lijk te beantwoorden. Het zal on dermeer afhangen van het tijd stip, waarop belangrijke hoeveel heden vroege aardappelen vêfn de binnenlandse oogst aan de markt komen. DETECTIVEBUREAU De ouders van de op 3 decem ber j.l. spoorloos verdwenen en eind februari levenloos in het water van de Riekerhaven nabij de Haagseweg gevonden 35-jari- ge prostituee „Zwarte Jeanne". .V. B., hebben een particulier detectivebureau ingeschakeld. Zij hebben een beloning van 3000 uitgeloofd voor degene, die aan wijzingen kan geven die er even tueel toe leiden dat vastgesteld kan worden dat hun dochter door een misdrijf om het leven is ge komen. De Amsterdamse justitie en politie zijn van deze stap van de in Den Haag wonende ouders van „Zwarte Jeanne" wel op de hoogte, doch zij distantiëren zich van deze wat zij noemen „ver edelde vorm van tipgeverij". Het staat de ouders van de vrouw vrij te doen en te laten wat zij willen, zo redeneert men in Amsterdam se politiekringen. De Amsterdamse politie is na het vinden van het lijk van „Zwarte Jeanne" op 26 februari j.l., vlakbij de plaats waar zij op 3 december voor het laatst werd gezien, overigens niet bij de pak ken blijven neerzitten. Intensief heeft zij zich nadien met het on derzoek bezig gehouden. Talrijke tips en de alibi's van verdachten werden nagetrokken, maar het begeerde resultaat bleef uit. Hoe wel het onderzoek nog niet is be ëindigd, gelooft men niet dat de mysterieuze dood van de prosti tuee ooit zal worden opgelost. INTERNATIONALS VERDEELD Het Damrak heeft gistermid dag de beursweek afgesloten met een verdeelde stemming voor de internationale waarden. Op merkelijk was dat Philips aan delen bepaald flauw in de markt lagen op 167,60, tegen woens dag als slotprijs 169,60. Daar tegenover verbeterden aandelen Kon. Olie een gulden tot 171,00. Er werd in deze fondsen stuiver- Ongeveer twee kilometer bui ten het noorderhoofd van de Nieuwe Waterweg hebben zich gistermiddag kort na elkaar twee aanvaringen voorgedaan, waarschijnlijk ten gevolge van de op zee hangende mist. Om half een botste de binnen komende Nederlandse kustvaar der „Hoop" (499 brt.) van H. Damhof Jr. te Delfzijl, rederij „Carebeka", op het uitgaande Amerikaanse stoomvrachtsehip „American Archer'' (8287 brt.) van het United States Depart ment of Commerce, New York. Het Nederlandse schip kreeg een gat in de voorsteven, doch kon op eigen kracht de Waterweg binnen lopen. De „American Ar cher" is ten anker gegaan voor onderzoek. Een half uur later, om een uur, kwam de inkomende 26 jaar oude Nederlandse kustvaarder ..Pial" f309 brt.) van Kamp's Schc""V,"rt_ en Handelsmij, te Appingedam, in aanvaring met een uitgaand Liberiaans vracht schip. Het betreft hier waar schijnlijk de „Breeze" (5217 brt.) van de Atlantic Freighter Ltd. te Monrovia. Een vrouw en een kind stapten van de „Pial" over op de „Breeze", doch zijn later weer op hun eigen schip terug gekeerd, waarschijnlijk omdat de schade bleek mee te vallen en het schip geen gevaar liep. De Liberiaan is ten anker gegaan voor de Waterweg. tje gewisseld. Er vonden name-rhad de beurs ditmaal vanzelf - OOK DAT MISLUKTE.... Uit een vliegtuig dat uit het Verre Oosten kwam stapte vrij dag van Sydney een echtpaar met een baby. De man hield al thans een klein bundeltje in een babydekentje teder in zijn ar mer.. Een ambtenaar van de ge zondheidsdienst op het vliegveld wilde de baby wel eens nader bekijken, maar toen hij een punt van de deken terugsloeg keek hij in de grote bruine ogen van een Japanse spaniel. Argumenten hielpen niet: de hond zou moeten worden ge dood. Waarop de vrouw een aanval "an hysterie kreeg en enkele uren later nog niet to'; bedaren was gekomen. Het echt paar kan nog worden vervolgd wegens het trachten te ontdui ken van de Australische quaran tainebepalingen. lijk verkopen plaats in de Phï- lipshoek, waartegenover de olie aandelen werden gekocht. Hier bij komt, dat Philips woensdag in Wall Street een halve dollar lager sloot, terwijl Kon. Olies er tegen hogere prijzen werd afge daan. Verder was er belangstel ling voor de A.K.U.-aandelen, die vijf punten hoger noteerden op 474'/2 door lokale vraag. De vaste stemming voor de rayon aandelen werd veroorzaakt door het feit dat de „American Enka" (dochter van A.K.U.) in Wall Street donderdag twee dollar hoger sloot. Hoogovens min één punt op 613. Unilevers hadden wederom van geringe winstne- mingen te lijden met als gevolg, 'een koersverlies van 70 cent. De handel in alle hoeken van de hoofdfondsen was kalm, uitge zonderd de Philipshoek, die vrij actief was. De arbitrage kon ook gisteren internationaal niet veel uitrichten. Voor Kon. Olie be stond op een lager niveau be langstelling van Amerikaanse zijde. Wall Street gaf donderdag bij het slot slechts geringe koers verschillen te zien. De stemming was er niet onvriendelijk. De Europese beurzen gaven geen veranderingen van enige betekenis te zien. Mede als ge volg van het naderende week einde hielden de kopers zich af zijdig. Vergeleken met de slotkoers van de vorige week boekte Uni lever deze beursweek een koers winst van ruim een gulden. Phi lips daalde circa vijf en Kon. Olie anderhalve gulden. A.K.U. gaf drie, Hoogovens dertien pun ten prijs. De scheepvaartsector was la ger voor aandelen Kon. Boot. HollandAmerika lijn en Scheepvaart Unie schommelden rond het vorige slotniveau. Van de cultures Amsterdam Rubber een puntje hoger, terwijl H.V.A. zich goed herstelde na een wat lagere opening. De staatsfond- senhoek gaf geen noemenswaar dige veranderingen te zien. De directie van „Hollandia Kattenburg" bezorgde haar aan deelhouders een minder prettig weekeinde door voor te stellen het dividend over het afgelopen boekjaar te passeren. Vorig jaar werd 18 procent uitgekeerd, waarvan weliswaar tien procent als extra dividend. Op dit extra 5/6 6/6 Int. conc. 551.4 548.0 Industrie 356.9 356.5 Scheepv. 150.7 150.7 Banken 251.8 251.4 Handel enz. 159.0 158.1 Algemeen 397.7 395.8 sprekend niet gerekend. Dat er nu in het geheel geen dividend zal worden uitgekeerd, daarop had de beurs zeer zeker niet ge rekend. De stukken van genoem de firma werden twintig punten lager op 130 geadviseerd. Giste ren werd een aanvang gemaakt met de handel in claims „Gronin ger industrieële crediet bank". De „chemische industrie' syn- res' komt op 21 juni mét een emissie met claimrecht naar de beurs. De claimhandel vangt aan op 11 juni. Beursindices 7/6 546.2 355.0 150.2 250.7 158.9 394.6 Nabeurskoersen A. K. U. 471 (473>/2) Hoogovens (6I2V2) Kon. Olie 169.80—170.50gl. (170.80) Philips 166.50—167.40 gl. (167.50) Unilever 173.80—175.00 (175.60) Stille en lagere markt. Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor bui tenlands bankpapier geldend in Amsterdam op de volgende werkdag luiden: Engelse pond 10.0410.14, Amerik. dollar 3.57V23.6IV2, Canadese dollar 3.323.37, Franse frank (100) 73.3073.80, Belgische frank (100) 7.12—717, Duitse mark (100) 90.0590.55, 68.75— 69.75, 83.15— 83.65, 57.25— 59.25, Deense kroon (100) 51.7552.75, Noorse kroon (100) 49.9050.90, Oostenrijkse schilling (100) 13.94—14.04, Portugese escudo (100) 12.52V2 12.67'/2, Spaanse peseta (100 gr. coup.) 6.00—6.15. Zweedse kroon (100) Zwitserse frank (100) Italiaanse lire (10.000) Daarom BPHüpërjMix benzine Paar ongevoerde glacé hand schoenen, P. van Kruiningen, Spoorstr. 58; Briefje van ƒ10, Van Nispen, Middenstr, 20; Bruine portemonnaie, K, van Aerde, Middenstr. 109; Porte feuille met inhoud, J. Blok, Ka- naalweg 44; Speelgoedgeweertje, J. Eggermont, Spoorstr. 103; Huissleutel, J. Hamelink, Fa- brieksstr. 7; Portemonnaie met inhoud, E. Eggermont, Spoor str 103; Portemonnaie, R. Ver-, hoeven. Merelstr. 5; Bromfiets overall, A. Potvlieger, Piers- senspolderstr. 74. Aan het bureau van politie te Terneuzen terug te bekomen de volgende gevonden voorwerpen die te Sluiskil waren aange geven Grijs gekleurde garberdine regenjas en een armbandje. 31. De hond heeft Erics aanspo ring nauwelijks nodig, in grote sprongen gaat zij er vandoor het 'woud in en Eric heeft de grootste moeite het dier bij te houden, maar de inspanning die dat kost wordt ruimschoots beloond als de Noorman na een dolle rit zijn trouwe hond kwispelstaartend bij een in de sneeuw liggende gedaan te ziet staan. Hij laat zich uit het zadel glijden en staat dan met een ruk stil als de onbekende het hoofd opheft, „Erwin", roept de Noorman ont steld, „wat is er gebeurd, je bent gewond?" Bezorgt knielt hij naast zijn zoon neer, maar bijna vijandig duwt deze hem weg. „Het heeft niets om het lijf", gromt de Noorse prins, „hulp heb ik niet nodig. Laat me dus liever alleen." „O ja," antwoordt de Noorman grimmig, „dan kun jij verder on gestoord je gang gaan hè? Nee vriend, nu ik je zo heb ga je met mij mee en dan zullen we dit duis tere zaakje eens uitpraten." Vergeefs verweert Erwin zich tegen de sterke armen van zijn vader, die hem optilt en mee naar zijn paard neemt. Weinige tellen later rijden vader en zoon zo snel Érwins wonden dit toelaten terug naar Olafs burcht. „Laten we toch goede vrienden blijven Erwin", begint Eric. Maar met fonkelende ogen kijkt deze zijn vader aan. „Als je goede vrienden wilt blijven, zet me dan hier neer", snauwt hij, „en laat me met rust, dan blijven we goede vrienden... voor zolang het duurt." Hij lacht spottend als hij zijn va ders bezorgde gezicht ziet. „Ja voor zolang het duurt", herhaalt hij. Tenzij je mij met vrede laat en je niet verder met mijn zaken bemoeid, zullen we ongetwijfeld vroeg of laat kwade vrienden wor den vader!" 6 Kies zelf uit: BP benzine - BP Super Mix 25 - BP Su„c. Mix 50 - BP Super Mix 75 - BP Super. Deze auto wordt voornamelijk in de stad gebruikt.]/eet korte ritten, .sommige van hooguit enkele honderden meiers. En deze auto zit dag aan dag op de buitenweg. Grote afstanden-aan-êên-stuk zijn meer regel dan uitzondering. Zelfde merk auto, zelfde type en bouwjaar en toch verschillend! Waarom? Elke auto rijdt onder andere omstandigheden, Aan elke motor worden andere eisen gesteld. Elke automobilist heeft zijn eigen rijstijl. Gevolg: iedere motor ontwikkelt zich anders. Daarom bij de BP pomp: 5 verschillende soorten benzine, om uw motor d e juiste voeding te, gevenom u plezieriger en economischer te laten rijden. Probeer het zelf. Na twee- of driemaal tanken bij een BP pomp weet u het: nu krijgt mijn motor de individuele voedingdie hij nodig heeft! Benzine? I

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 3