PROVINCIAAL NIEUWS SKODA'63 AVE EVA KERKDIENSTEN Verslag van de schoolartsendienst over 1962 i Pagina Voor de zondag TERNEUZEN AXEL OMDAT DE,EXTRA SOLIDE SKODA-BOUW U MEER VEILIGHEID GARANDEERT een veilige keuze Gemeente Terneuzen Derde schoolarts vestigde zich te Terneuzen Zondagdiensten Zaterdag 8 juni 1963 eekste aardbeien van de koude grond in kapelle-biezelinge Op de fruitveiling in Kapelle- Biezelinge hebben enkele telers vrijdag de eerste aardbeien van •de koude grond aangevoerd. Het ging nog maar om enkele tien tallen doosjes. De grote aanvoer van deze aardbeien zal echter, zo wordt verwacht, nog wel minstens een week op zich- laten wachten. De prijs van de eerste aardbeien van de koude grond lag rond ƒ0,60 per doosje van 200 gram. De stand van de aardbeien in Zeeland is goed. De oogst in de kassen en warenhuizen behoort thans vrijwel tot het verleden, provinciaal Toen nam de Geest des Heren FilippUs weg. (Handelingen 8 39.) Er zijn niet veel plaatsen in de Bijbel aan te wijzen, waar Gods leiding zó onverhuld en zonder enig intermediair aan de dag treedt als hier. En tochzó is Gods leiding. Wat hier met Fi- lippus gebeurt, dat gebeurt ook met óns. Daar mag dan bij ons wat meer ..tussen zitten", de de zaak is precies dezelfde. Ook wij worden geleid. Deze leiding Gods is uiting van de liefde Gods. Wie God liefheeft, leidt Hij. „Alfen die door de Geest Gods geleid worden, zijn zonen Gods. Vandaag de dag is het nóg de Geest des Heren, die de levensgang van Gods kinde ren bestuurt. Het is wel een ontzaglijk voor recht voor een mens: te kunnen weten, waarheen het moet en waarheen hij moet. We staan soms op een tweesprong. We vragen ons soms bekommerd af, we'ke richting het uit moet, wel ke beslissing we nemen moeten. Het leven is soms een donkere doolhof, waarin angst en onze kerheid en vertwijfeling loeren om iedere hoek. Maarkinde ren Gods behoeven niet bang te zijn. Die varen niet op het kom pas van eigen verstand en bere kening. Ze worden geleid. Nu komt het er maar op aan, of ze zich aan Gods leiding over geven en Gods leiding aanvaar den. God dringt ons die leiding niet op. We künnen „onze eigen gang" gaan. We kunnen „uit de weg"' lopen. We kunnen onze hand loswringen uit Vaders hand. Gods leiding moet... aan gevraagd worden. Zoals een .«chip in moei'iikheden sleeoboot- hulp moet aanvragen. Wie dat doet Wie dat oprecht, vraagt: „Heer, wiis mii toch zelf de we gen, waar mijn voeten veilig gaan" en die gewezen we gen ook indo-daad loopt die krijgt houvast aan de leiding Gods. „Tn Uw licht zien wij het Mcht". Gods sleepboot vaart ook om uw wrak! (Uit „De Stem achter U".) Agenda Gemeenteraad. In de a.s. woensdag des n.m. te 7 uur te houden vergadering van de gemeenteraad komen de volgende punten, in behandeling: 1. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van gronden e.a. ten behoe ve van een industrie-spoor lijn. 2. Idem tot onderhandse aan besteding van de aanleg van een industriespoorlijn. Mooie reis voor bejaarden. Hoewel het comité bejaarden- reis enige tijd geleden moeilijk heden had met het werven van collectrices en collectanten voor de a.s. zomerreis werd hiervoor toch een oplossing gevonden. Dank zij de ijver van de équipe dames en heren die zich later meldden is er door de medewer king van zeer vele particulieren en een aantal bedrijven een be drag binnengekomen dat het mo gelijk maakt op 2 juli een uit stapje a.s. te maken naar Over- meireDonck. Om half negen vertrekken de bussen naar Gent waar de kof fie wacht. Om 12 uur arriveert het gezelschap te Overmeire- Donck voor de aldaar zeer ge renommeerde palingmaaltijd. De schitterende omgeving kan gedurende enkele uren worden bekeken waarna om half vier een rondrit wordt gemaakt door het Land van Waes, met de vol gende maaltijd te Lokeren om ongeveer 6 uur. Tegen half negen komen de bejaarden via Zelzate, Sas van Gent en Sluiskil weer naar huis. De ..Harmonie Terneuzen" zal hen dan nabij het P. Z. E. M.- qebmiv- in de Axelsestraat op wachten. Bii gunstig weer fullen onze bejaarden zeker weer een hele genotvolle dag hebben. Gemeentelijke badinrichtingen De gemeentelijke badinrichtin gen te Terneuzen en Sluiskil werden in de maand mei 1963 ais volgt bezocht: Terneuzen 1766 (vorige maand 1818); Sluiskil 1145 (de vorige maand 1064). „Axel 750 jaar stad." Ter gelegenheid van de vie ring „Axel 750 jaar stad" was de Shell-juniorclub. in samen werking met de fa Esselbrugge N.V. Garage Cito, voornemens in de feestweek een filmvoorstel ling voor de jeugd te geven. Gelet echter op het druk be zette programma in de week van 22 tot en met 29 juni a.s. zal hedenmiddag voor de kinderen in „Het Centrum" een filmvoor stelling worden gegeven met als programma: een ontspannings film, een bedrijfsfilm en een film van Veilig Verkeer. Tot slot zal aan de kinderen een ver rassing worden uitgereikt. Zou de belangstelling hiervoor zeer groot zijn, dan zal om 4 uur oost zeeuws-vlaanderen. ned. herv. kerk. zondag 9 juni 1963 Axel: 10 uur en 2.30 uur Ds. P. J. Pennings. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds, W. J. van Meeuwen. Hontenisse: 9.30 u. Ds. E. Grams- bergen (Bed. H. Avondmaal). Hulst: 10 uur Ds. R. G. J. Tim- mers. Philippine: 9 uur Ds. E, E. Stern. Sas van Gent: 10.30 uur Ds. E. E. Stern. Sluiskil: 9 uur en 10.30 uur Ds. J. G. N. Cupédo (10.30 uur bed. H. Doop). Terneuzen: (Noordstraat) 10 uur Ds. J. Scholten; 7 uur Ds. J. A. Poelman; (Kerkhoflaan) 9.30 u. Ds. Ph. Loggers, van Amers foort (Jeugddienst). Zaamslag: 10 u. Ds. Ph. M. Becht; 2.30 u. Ds. E. Gramsbergen, van Hontenisse. geref. kerk. Axel: 10 uur en 3 uur Ds. Van Leeuwen. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. Ver beek. Terneuzen: 10 uur en 4.30 uur Ds. C W. Keur, van Schevgningen. geref. kerk (Vrijgemaakt.) Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. Oh- mann. Terneuzen*. 10.30 uur en 3 uur Ds. h. Smit. uhr. geref. kerk. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. C. v. d. Weele, van Ermelo, geref. gemeente. (Vlooswykstraat.) Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur leesdienst. Hoek: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur leesdienst. geref. gemeente (Syn.) (Fran* Halalaan.) Terneuzen: 10 uur en 3 uur lees dienst. Axel: 10 uur en 3 uur leesdienst. oud-geref. gemeente. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. De Reuver. volle evang. gemeenschap (Fiadelfia kapel) Terneuzen: 10 uur samenkomst. 20.30 uur bidstond. Iedere vrij dagavond om 8 uur samenkomst. leger des heils. Terneuzen: 10 uur Heiligingssa- menkomst 7.30 uur Verlossings- samenkomst. Leidster: kapiteine H. Bierman. vrije evang. gemeente Terneuzen: 7 uur (in lokaal Bethel) Ds. v. d. Molen, van Cadzand. doopsgezinde gemeente Aardenburg: 10.30 uur Eerw. Heer Aardenburg: 10.15 uur Dr A. H. A. Bakker. rooms-katholieke kerk. Axel: 7 uur en 8.30 uur Gelezen H. Mis; 10 uur Gezongen H. Mis, 19 uur Gelezen H. Mis; 14.00 uur Lof. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur *n 10 uur: H.H. Missen. Philippine: 7.30 uur en 10 uur: H. H. Missen. Sas van Gent: 7 uur, 8.30 uur, 10 uur en 17 uur H. H. Missen. Sluiskil: 6.45 uur, 8.30 uur, 10.30 uur en 5 uur H.H. Missen. Terneuzen: 7 uur en 9.30 uur: H. H. Missen; 17.00 uur: Avond mis. Triniteitskerk: 8 uur en 11 uur: H.H. Missen. west zeeuws-vlaanderen. ned. herv. kerk. zondag 9 juni 1963 Aardenburg: 10.30 uur Erw. heer G. M. C. de Vries. Biervliet: 9.30 uur Ds. W. S. Even huis Breskens: 9.30 uur Ds. L. Spaans. Cadzand: 10.30 uur Ds. W. C. Luu- ring. Groede: 9.30 uur Ds. J. van Vliet, van Sirjansland. Hoofdplaat: 10 uur Eerw. heer H. J. Begeer. Nieuwvliet: 9.30 uur Ds. J. Brezet. Oostburg: 10 uur Ds. W. S. H. van Dalen; 11.30 uur Kinderkerk dienst. Retranchement: 7 uur Eerw. heer G. M. C. de Vries. Schoondjjke: 9.30 uur Ds. J. A. Poelman, van Terneuzen. Sint Kruis: 9 uur Eerw. heer G. M. C. de Vries. Sluis: 9.30 uur Ds. C. Balk (Bed. H. Doop). Sint Anna ter Muiden: 11 uur Ds. C. Balk, Wateriandkerkje: 10 uur Ds. W. B. Bergsma. IJzendijke: 9.30 uur Ds. C. van Evert. Zuidzande: 9.30 uur Ds. W. C. Luu- ï-ing, van Cadzand. nog eén tweede voorstelling vol gen. Verder zal heden door de DAF op het terrein van de Garage Cito een bedrijfsautoshow wor den gehouden. ZAAMSLAG Reis ouden van dagen. Donderdag hebben de bejaar den weer hun jaarlijkse, door de Oranjevereniging georganiseerde reis gemaakt. Met twee bussen van de ZVTM vertrokken de 88 deelneemsters en deelnemers, begunstigd door prachtig zomerweer, in de rich ting Perkpolder. Bij de boot dreigde er al even een kink in de kabel te komen doordat de bussen door de lage waterstand en de lage bouw van de bassen niet op de boot konden, maar nadat de passagiers de bussen hadden verlaten; was het euvel verholpen. Men moet dus niet vragen van hoeveel „gewicht" de deelneemsters en deelnemers waren. Via KrabbendijkeBergen op Zoom ging de reis naar het eiland Tiiolen. Dit eiland werd geheel rondgereden. In St. Maar tensdijk en Tholen werd gepau zeerd. In Tholen werd de prach tig gerestaureerde Hervormde kerk bezocht, waarbij door de heren Zachariasse en De Kort uitleg werd gegeven. Op het eiland Tholen trad de heer Kur vink, die van dit eiland afkom stig is, als leider op en dank zij item kon heel wat van dit mooie er. voor de meesten onbekende ei'anq worden opgestoken. Via de SLchting Vrederust ging het naar de Wouwse Plantage waar in „De Kloof" nogmaals werd gepauzeerd. In deze prachtige en rustige omgeving werd vertoefd tot- het tijd werd weer huis waarts te keren. Via Putte en Antwerpen ging het over Hulst' weer op Zaamslag aan. In de Veerstraat was de muziekvereni ging „De Volharding" aanwezig om de bejaarden een muzikaal welkom te bereiden. Vanaf de pui van het gemeen tehuis sprak allereerst de heer J. C. Kaijser, die memoreerde dat hij voor de 17e maal mee op reis was geweest en voor de 16e maai het dankwoord heeft gesproken. De ene keer, dat dit niet het ge val is geweest, was, toen één van de deelnemers in Schouwen zoek geraakt was. Hij deelde mede dat hij zich in verband met zijn leeftijd genoodzaakt zag zijn taak over te dragen aan dc beer C. Herrebout. De heer Herrebout nam deze taak op zich waarbij hij de heer Kaijser bedankte en een hoera voor hem liet aanheffen. De heer Kusee verwelkomde namens de gemeente, nu er nog steeds geen burgemeester be noemd is en de waarnemend bur gemeester verhinderd was zulks te doen, de bejaarden weer in de gemeente, zijn dankbaarheid er over uitsprekend dat allen weer behouden en in goede gezond heid mochten terugkeren. Hij dankte de ingezetenen voor de financiële medewerking en de Oranjevereniging voor het orga niseren van deze reis. waarbij hij de lx>op uitsprak dat de Zaamslagse Oranjevereniging nog vele jaren de reis met de bejaarden van de gemeente oersterk buisliggerchassis - knikweérstand 70 000 kg. geheel, stalen carrosserie - van 1 mm dikke staalplaat zéér korte remweg - van krii/u;tot 0 12.90 meter Geheel compleet - v a. f 5250, „Ocfavia Combi v.a. 6475, H. ENGLEBERT N.V. - DOBBEWEG - VOORSCHOTEN - TEE. (01717) 2010* DEALER: Garage C. M. G. CAPPENDIJK, Axetsestraat 174, Terneuzen, te!. 2030 Zaamslag zal mogen organise ren, veronderstellende dat de bejaarden dit liever zullen heb ben dan met de bejaardenreis van Terneuzen of Axel mee te moeten gaan. De voorzitter van de Oranje vereniging, de beer De Kraker, sloot zich hierbij aan, de hoop uitsprekend dat alle aanwezigen achter het gemeentebestuur zul len staan in de strijd om het be houd van de zelfstandigheid van de gemeente Zaamslag. Hij memoreerde enkele onder delen van de reis en kon conclu deren dat het een prachtige, ge zellige en buitengewoon ge slaagde reis is geweest. In het bijzonder bracht hij dank aan cle bestuursleden Kusee, Van Ves- sem en De Leeuw voor hun gro te aandeel in de organisatie. Al les was weer prima verzorgd zo als altijd. Voorts werd ook dank gebracht aan de heer Kurvink als gids op het eiland Tholen en aan de beide chauffeurs van de ZVTM voor hun goede zorgen. Tenslotte dankte hij de ingeze tenen voor het mogelijk maken van deze reis en de muziekver eniging voor de muzikale ont vangst en de begeleiding naar 't gemeentehuis. Nadat de heer Kaijser nog een driewerf hoera had uitgebracht op de bejaarden, de Oranjever eniging en de muziek, speelde De Volharding nog een vrolijk wijsje. De reizigers en reizigsters spoedden zich weer huiswaarts om uit te rusten van de ver moeienissen van de reis, maar ongetwijfeld zal èr nog heel wat over de reis worden nagepraat. Voor de eerste maal werden de toespraken vanaf de pui van het gemeentehuis gehouden met ge bruikmaking van de geluidsin stallatie die de Oranjevereniging van het gemeentebestuur in be heer heeft ontvangen, zodat de talrijke aanwezigen het gespro kene veel beter dan anders kon den volgen. openbare vergadering De burgemeester van Terneu zen brengt ter algemene kennis dat een openbare vergadering van de gemeenteraad zal worden gehouden op woensdag 12 juni 1963 te 19.00 uur. Terneuzen, 7 juni 1963. De burgemeester vnd., H. RIJPSTRA. Het verslag van de schoolart sendienst Zeeuws-Vlaanderen over 1962 geeft als gewoonlijk een duidelijk beeld van de om vangrijke werkzaamheden waar voor de dienst zich in uitbreiden de mate geplaatst zag. Na jarenlange besprekingen werd per 1 september 1962 (ein delijk!) een derde schoolarts be noemd. In de vergadering van 15 mei 1962 kwam de benoeming tot stand van mevr. W. E. van den EndeHuijgens, die zich te Ter- terneuzen. Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagochtend 8 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter J. J. J. v. d. Griek, Scheldekade 27, telefoon 2020. Apotheek geopend:, Klaassen, Noordstraat 54, telefoon 2090. Zondagdienst Kruisverenigingen Groene en Wit-Gele Kruis: zr. E. A. H. de Vries, Van Steenber genlaan 67. tel. 3360. axel. Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagmorgen S uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter K. Boor, Noordstraat 8, telefoon 666. dierenartsen. Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de prak tijk der dierenartsen in Axel, Sas van Gent en Zaamslag waargeno men door dierenarts C. J. Cjjsouw, Westkade 119a te Sas van Gent, telefoon 01158588. meisje in bad verdronken In het bad bij de uitspanning Oud-Valkeveen te Naaraen is gistermiddag cle 6-jarige Mari anne Clay uit Beets (N. H.) verdronken. Het. meisje nam deel aan een schoolreisje. Het water in het bad is slechts 60 tot 70 cm diep. neuzen vestigde. Als administratieve kracht werd aan haar toegevoegd mej. C. M. P. Willems te Terneuen. De derde schoolarts is uiter aard door de vele betrokkenen (en dat waren er vele) met en thousiasme welkom geheten. Zij was dringend nodig en de dienst in het algemeen zal er wél bij varen. Zeeuws-Vlaanderen is nu in drie rayons verdeeld. Rayon west omvat de gemeenten Aar denburg, Biervliet, Breskens, Cadzand, Groede, Hoek, Hoofd plaat, Nieuwvliet, Oostburg, Phi lippine, Retranchement. Schoon- dijke, Sluis, Sluiskil, Waterland kerkje, IJzendijke en Zuidzande. Dit betreft het rayon van dokter H. J. S. Timmer te Cadzand. De nieuwe schoolarts mevr. Van den Ende kreeg het rayon midden toegewezen. Dit omvat de gemeenten Axel, Vogelwaarde. Zaamslag en Terneuzen (zonder Sluiskil). Rayon oost wordt beheerd door dokter H. C. Rozemeijer te Hulst, die de volgende gemeenten onder zijn hoede heeft: Clinge, Graauw, Hontenisse, Hulst, Koewacht, Overslag, Westdorpe, Sas van Gent, St. Jansteen en Zuiddorpe. De argumenten voor deze in deling, argumenten die stuk voor stuk voor zichzelf spreken, wa ren o.m.: I. Eén gelijkmatiger verdeling van de te onderzoeken leer lingen over de drie schoolart sen. 2. De gezamenlijke schoolartsen onderzoeken kinderen in de kanaalzone met zijn sterk in dustrieel karakter en kunnen hun ervaringen dienaangaan de uitwisselen. 3. Getracht is een zodanige ver deling te bewerkstelligen, dat wijzigingen in verband met groter of kleiner worden van een rayon zo min mogelijk zullen plaatsvinden. mineur na optimisme Het rapport moest helaas een voortzetting vinden in mineur. Op 28 sept. 1962 overkwam dok ter Timmer met zijn echtgenote H a H a a door OLAF J. DE LANDELL 82) „Het is allemaal zo anders ge lopen dan ik gedacht had!" mur melde Sally. „Vader is over de kop geweest en dat had ik moe ten begrijpen. Het heeft hem er ger aangepakt dan we dachten. En Derk is niet in staat geweest zich logisch voor te doen, omdat hij nu eenmaal die idiote belofte gedaan had Ze sprak in raadselen, voor Eva's verstand. En Eva zei het haar eerlijk. „Ach," schouderschokte Sally, met een schijn van drift, „Derk was van het eerste ogenblik af verkikkerd op je, Eef! Maar jij schijnt die speciale vrouwelijke intuïtie niet te bezittenJij bent aldoor blijven hameren op je plicht en op Derks afspraak, en je week nog voor geen mili- meter van je pad Ze snoot haar neus, alsof het er bij hoorde. Eva luisterde ver pletterd naar een en ander, zon der énig geloof te durven hech ten aan het verhaal. De wereld leek een kaleidoscoop van kakel bonte stukjes geluk en verdriet en narigheid. „Je zult wel gelijk hebben ge had," vervolgde Sally met een poging tot vriendelijkheid. „Maar hoe een onervaren vrouw kans ziet Derk zó volledig op een af stand te houden!Ik weet er nu ook geen weg mee, je houdt dus echt niet van 'men dat snap ik óók niet, want hij is zo'n aardige jongen!" Maar...." stotterde Eva, „hij stak me doorlopend de gek aan, Sallyen hij flirtte terwijl hij toegaf dat 'ie van een ander meis je hield.Moet ik me dan laten vrijen?" „Ach, 't was niet waar," bitste Sally. „Niet waar?" En zich herstellende, met ge dwongen vriendelijkheid, duwde Sally haar vriendin weer zo'n witte envelop in handen, met in bekend schrift haar adres er op. „Hier, lees zelf maar. Dat moet je maar es slikken." De brief was van drie dagen tevoren. „Beste Sal!" stond er boven: „Heb je Eva al bij je gehad? Ze is 'm gesmeerd, Sal, en ik ben bang, dat ze niet meer bij een van ons zal aankloppen. Ik kan je niet zeggen hoe wanhopig ik erover ben. 't Is een zielig geval en het ergste is dat ik me dubbel en dwars schuldig' voel. Vader heeft in een van zijn krankzinnigste buien ons tot een huwelijk willen dwingen. Je weet, hoe dat toegaat. Ik heb tot het laatste toe meegespeeld, aan gezien ik me slap lachte om Eef. Ze nam hem namelijk net zo ernstig als hij zelf deed. Je had haar ja-woord moeten horen, "Sal! Ik dacht dat ik scheurde! Maar de ellende is, dat ik daarmee te ver ben ge gaan. Ik had haar direct, toen we met z'n tweeën waren, moeten troosten. Ik begrijp ook niet waarom ik het nage laten heb, want ik heb haar nooit zo weinig geestkrachtig gezien, en misschien had ik dan de zaak kunnen verkla ren. Ja, misschien had ik haar dan nog een beetje vriende lijker kunnen stemmen voor mezelf. Dat had ik toch zo graag gewild. Maar Eva is in paniek ge vlucht. Het enige wat ze ach terliet was een heel lief brief je voor mams, een pakje voor mij, waarin enkele sieraden, je weet wel, en jouw grijze schoenen. Uit dit laatste maak Ik op dat jij haar ook niet meer zien zult. Beste Sal, ik maak me zo reuze bezorgd en ik zit gewel dig; jn de put! Waarom gaat een man houden van juist die vrouw, die 'm niet hebben wil! Ik kan aan niets anders den ken, want ze is is nu absoluut alleen. Door ons (en vooral mijn) toedoen is de deur van haar tante zeer beslist geslo ten, zie je. Hierbij stuur ik je een chè- que voor Eva. Ik neem aan, dat ze in de stad is, daar Gijs haar een spoorkaartje derde klas verkocht heeft. Je snapt, ik heb Gijs moeten stoppen, met het oog op praatjes. Nu zou het kunnen zijn, dat Eva toch nog opduikt, hetzij bij haar tante, of anders bij de schoonheidsspecialiste of zo. In elk geval weet jij altijd van die dwaalweggetje* zet al je voelhorens uit en tracht Eva die chèque in handen te spe- Jen. Als je geen meelij met mij hebt, heb het dan met haar, want daar bestaat wel reden toe. Intussen staat de boel op stelten. Paps was natuurlijk al zo'n beetje over de zenuwen en nu komt dit erbij! Ik ben er maar uit getrokken, want zonder Eva hoef ik daar niet te blijven, 'k Kom expres niet naar de stad. Als Eva me on verwachts zou zien (en ik haar niet), dan zou ze op hol slaan. Maar je kunt op geen tiende begrijpen hoe ik me voel. Het gekke is, dat ik ondanks mas sa's krankjorume verwikke lingen beslist aldoor gemeend heb, dat zij mij net zo zuiver in de gaten had als ik haar. Dit is blijkbaar niet zo ge weest. Of is haar uithoudings vermogen afgeknapt? Ik vind het miserabel. Je weet, dat ik me er altijd op heb laten voor staan, andere mensen volko men te doorzien. Het is ramp zalig, dat dit juist niet het ge val was bij Eva. Is dit een teken, dat we dus niet bij el kaar passen? Ik kan het nog niet geloven. Weet je Sal, het ellendigste is, dat ik geen kans meer heb, haar een heleboel dingen uit te leggen. Zoiets maakt je kapot. En dat 't arme kind zo de dupe moet zijn van mijn kunsten! Juist zij, die zo wei nig onafhankelijk is, door die ellendige tante! Ik wou dat ik haar nog ééns ontmoeten mocht Enfin, nou heb ik je nog niet 't fijne van de zaak verteld met vader en mams. Laat ik dus, tegen mijn ge woonte in, voor deze maal aan een tweede velletje papier be ginnen. Mams was in allerhoogste mate verbaasd en gelooft nog steeds dat Eva terug zal ko men. Eerst zei ze: „Ze is al leen het dorp in!" ondanks de afscheidsbrief. Toen Eva weg bleef, werd het: „Ze is alleen maar even een treintje over naar de stad. Ze zal wel een ander jurkje halen, of zo." Het werd een marteling, Sal, vooral daar mams geen gele genheid liet passeren om haar mening te openbaren: „EVa houdt dolveel van onze Derk! Ik heb het toch zelf gezien! Anders had ik niet zoveel van haar gehouden!" Dat dit olie op vaders vuur was, hoef ik je zeker niet te vertellen. Sally, kind, ik dacht beslist: „Zo meteen stapt 'ie eruit." Maar paps kan tegen 'n stootje. Mia heeft nog nooit zo dicht bij mijn huwelijks bootje gestaan. Ik fieb echter afgestoten van de wallekant, en dobber in mijn éénpersoons kano rond waarheen? Met een verschrikkelijke scène ben ik'direct na het eten vertrok ken. 'k Wil niet theatraal doen, Sally! Hoe moet ik me nu uit drukken in deze helse situa tie: alleen, boordevol zielsver- wijt, niet in staat te werken, versmaad door een meisje, waar ik werkelijk heel veel van houd. Kom, zusje! Laat je glashel dere redactrice-brein eens draaien en bedenk de juiste oplossing voor je diep ramp zalige DERK. P.S. Die niet meer kan lachen." (Wordt vervolgd.) een ernstig verkeersongeluk. Bei den werden zwaar gekwetst en brachten verscheidene maanden in het ziekenhuis door. Gelukkig kon dokter Timmer nog vóór de Kerstvacantie zijn werk gedeelte lijk hervatten. Momenteel is hij, zoals wij kort geleden mochten constateren, weer helemaal de oude. Een gedeelte van het t.b.c.-on- derzoek in rayon-west werd door mevr. Van den Ende overgeno men in samenwerking met mevr. J. de Groote, de assistente van dokter Timmer; „NIL VOLENTIBUS ARDUUM". (Niets is moeilijk voor hen die willen.) Met dit ietwat geleerd aandoend motto opent dokter Timmer zijn als altijd leerrijke en rake be schouwingen. In 1952, aldus de rapporteur, stond het gehandi capte kind in de belangstelling van het Nederlandse volk. On der een welhaast magische in vloed laaide deze belangstelling op en werd tot een psychose, die zijn ontlading vond in het R.A.I.- gebouw te Amsterdam in de vorm van een charitatieve cam pagne. Eenzelfde medeleven zou men wensen voor het geestelijk ge handicapte kind, dat niet- mee kan op de lagere school en daar om geplaatst moet -worden op school voor buitengewoon onder wijs (B.L.O.). Het is noodzakelijk dat men zich het lot van dit kind ook na het verlaten van de school aantrekt, zodat deze geestelijk misdeelden in de vorm van een „nazorg" onder toezicht worden gehouden. Over de start van een debielen- school en met name over het nazorgwerk heeft dokter Pels vroeger reeds zijn standpunt uit eengezet in geneeskppdige bla den: „Beroepsmogelijkheden voor zwakzinnigen". een barak als school In West Zeeuws-Vlaanderen is men gestart met een school voor b.I.o. ineen barak. Deze ruim te wordt thans benut voor het onderbrengen van 48 leerlingen, verdeeld over drie leslokalen. Een handenrabeidlokaal ont breekt; er is geen keuken voor huishouddelijke bezigheden van de meisjes. Er is geen onderzoek ruimte en geen bergruimte. Maar primitieve omstandighe den schijnen mensen-met-aanleg te stimuleren tot grootse daden. Dat is het geval op de b.l.o.- school te Oostburg. De onderwijs krachten vormen een team dat het aanwezige kunnen en de energie bij de leerlingen weet te exploiteren, zodanig zelfs dat de leerling bij het verlaten van de school een maximum aan presta ties heeft bereikt. Voor het gehandicapte kind bouwt men een dorp. Voor het zwakke kind sticht men open- luchtscholen. Zou ook voor het geestelijk minder valide kind niet met spoed een school gebouwd moeten worden, uitgerust met de beste outillage die men op het gebied van scholenbouw kan bie den? Ik zou het waarderen, zo schrijft dokter Timmer, indien de bouw van e.en school voor gees telijk minder valide kinderen spoedig een feit zou worden. Want: niets is moeilijk voor hen die willen. gymnastiekonderwijs onvoldoende. Het gymnastiekonderwijs op de scholen is doorgaans onvoldoen de, stelt dokter Timmer vast. Het inschakelen van een bevoegde leerkracht zou in dit opzicht sti mulerend kunnen werken. Verheugend is dat de belang stelling voor de zwemsport toe neemt. In de gemeenten waar gelegenheid tot zwemmen aan wezig is, wordt die door het on derwijzend personeel ten volle uitgebuit. Men ziet hoe langer hoe meer in dat de zwemsport als gezond heidsbevorderend element zijn vruchten afwerpt. Van de 189 leerlingen uit de hoogste klassen van de lagere scholen in Terneuzen, Sluiskil,' Sluis, Cadzand, Retranchement en Breskens kunnen 153 leerlin gen zwemmen. Wij wensen dit verslag van de schoolartsendienst in vele han den, van buitenstaanders zowel als van ingewijden. Het geeft een beeld van de zorg die in onze- tijd aan het opgroeiende kind' wordt besteed. Met onverdroten ijver en met grote kennis van zaken wordt hier een stuk werk verzet, dat zichtbare vruchten moet afwer pen voor het gehele Nederlandse volk. Hartverwarmend vooral is de liefde voor de zegenrijke ar beid, welke ons uit iedere blad zijde van dit leerzame verslag tegemoettreedt.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 2