m Provinciaal nieuws KARNE Morgen opent de tentoonstelling .Oud Terneuzen" van 4: Eric de Noorman - De stille strijd IS juni MAAK VAN UW SPAARGELD Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Vrijdaf 7 juni 1968 Rijkdom van prentbriefkaarten en fotomateriaal ipfsocÊfti r r bij sparen^S k U 1 a.s. 1 KG GRATIS SUNDROP BANANEN AGENDA V. N.-militairen brengen wegversperringen aan op toegangswegen naar Kolwezi na onlusten STOPPELDIJK VOGELWAARDE VLISSINGEN MINISTER LUNS NIET UITGENODIGD VOOR DE W.E.U.- ASSEMBLEE en voor nog geen vier dubbeltjes per echte liter MARINE ONTDEKT GLETSJER-RESTEN IN NOORDZEE Het bestuur van de vereniging „Oud Terneuzen" heeft aiie re den om erkentelijk te zijn voor de van vele zijden toegezegde steun en medewerking bij de in richting der eerste (entoonstel ling, die zaterdagmorgen 8 juni officieel zal worden geopend. Kosten noch moeite hebben de organisatoren gespaard om het publiek dat hopelijk in gro ten getale de weg naar café „Dc- Vnendsehap'' zal weten te vin den. een indruk te geven van de massa werk die verzet moest worden om „oud" Terneuzen in woord en beeld voor de bewo ners van 1963 te'doen herleven. Wij zijn in de gelegenheid ge weest een vluchtige blik te wer pen op, ten dele vergeeld, mate riaal dat een sieraad van deze expositie belooft te worden: oude foto's en nog oudere aan ziehtkaarten, met zorg bijeenge gaard door ta' van bejaarde Terneuzenaars, die stellig nie. vermoed zuilen hebben dat hun waardevolle verzameling nog eens tentoongesteld zou worden om de ingezetenen van thans te laten zien hoe mooi. hoe anders hun woonplaats eenmaal was. Met deze tentoonstelling luidt de nog jonge vereniging een ac tie in die velerlei perspectieven opent. Het oude Terneuzen zoals het was en zoals het leefde, uit de verborgen hoeken der geschiede nis op te diepen is geen eenvou dige opgave. Er zal ontzettend veel werk, veel tijd en ook veel geld mee gemoeid zijn. Een uit gebreid terrein ligt nog braak Door voort te borduren op het werk, dat dr. J. Wesseling reeds verrichtte, door diens bronnen dieper aan te boren, zijn resul taten denkbaar die wij op dit moment nauwelijks kunnen overzien. EEN OUDHEIDKAMER? Veelbelovend en doelbewust zijn de plannen van de vereni ging „Oud Terneuzen" ongetwij feld. De gedachte aan een oud heidkamer, nog slechts terloops in het bestuur ter sprake geko men, vraagt de steun van de ge heid bevolking. Reeds hebben enkele leden zich verdienstelijk gemaakt dooi' de historie in te duiken. Zij1 hebben hun bevindin gen neergelegd in enige interes sante geschriften die aantonen hoe rijk aan feitenmateriaal de geschiedenis van ons stadje aan de Schelde is. Wij denken hier o.a. aan het vertaalwerk van mej. Koevoets en -aan de histori sche gegevens van de heren Alb. IJsebaert, G. Klaassen, L. Wiskerke, Joh. de Vries, P. J. Baert en anderen. Zou men vroeg of laat willen lcomen tot een systematisch op graven van het oude Terneuzen, dan zal een oudheidkamer het op den duur niet kunnen stellen zonder een archivaris. Voorlopig is dat echter nog allemaal toe komstmuziek en veel water zal er nog door d® brede Schelde stromen eer al die vrome wen sen in werkelijkheid zijn omge- zot. Hulst met zijn oudheidkundige kring en zijn Reinaert, en Axel met zijn hoerenkamer hebben laten zien hoe het kan. Evenals in Hulst kan men hier in Terneuzen de romantiek combineren met de realiteit. Het aloude verhaal van de Vliegende Hollander bijv. is nog lang niet volledig uit de doeken gedaan. De legendarische kapitein Van der Decken biedt stellig nog ruimte voor de meeslependste avonturen. Lang geleden heeft wijlen Van den Bruele, de eenmaal zo actie ve voorzitter van „Klimop", eens gespeeld met de idee van een enorm Neuzenmonument op de westelijke havenpier. Wat zou het bestuur van „Oud Terneuzen" denken van een Vliegende Hollander-monu ment? Wij geven deze gedachte in vriendelijke overweging zon der enige aanspraak te maken op „octrooirechten". GEEN NEUSVORM? Ja, het is al heel lang geleden, dat de rollende ton door Terneu zen werd voortgestuwd. De heer Van den Bruele kookte letterlijk over van ideeën. Nog zingen de kinderen van „de neus aan zee" in zijn vlot geschreven Neuzenlied, maar de plannen voor het Neuzenmonument ver dwenen met de rollende ton, toen de Terneuzenaars niet be reid bleken wekelijks hun cent te blijven offeren voor wat ze als een hersenschim bekeken. Lang vóór Van den Bruele, die intussen méér van de ge schiedenis van Terneuzen af wist dan menigeen vermoedde, is er al over die „neusvorm" van Tertieuzen geschreven. In 1877 maakte de Fransman Henri Havard met enige vrien den een boottocht door Neder land. Hij bezocht ook Terneuzen, welk bezoek hij vrij uitvoerig be schrijft in zijn boek „La Hollan- de Pittoresque". Mej. E. Koevoets vertaalde als lid van „Oud Terneuzen" de desbetreffende bladzijden. Wij ontlenen de volgende gegevens aan haai' bewerking;. Terneuzenaldus de heer Ha vard, was vlug bekeken. Als ie mand mij zou zeggen dat het een belangrijke stad zal worden, zou ik dal graag aannemen, want de ligging aan het meest vooruit stekend deel van Vlaanderen en van 't kanaal dat Terneuzen met Cent verbindt, schijnt wat de handel betreft, een grote toe komst te beloven. „En toch kan ik mij dat moei lijk indenken, want er is niets dat aan een stap doet denken. Er zijn geen pleinen, er is niets mo numentaals. De huizen schijnen in elkaar te krimpen, zo klein zijn ze. „Nu moet men niet denken dat Terneuzen een pas ontstaan stadje is. Integendeel, het ont staan gaat zelfs terug tot een Ver verleden, al weet men jam mer genoeg van die begintijd niets af. Wat de naam betreft, deze schijnt het stadje te danken aan de overeenkomst van de platte grond met een neus: „Nasi figura nomen habetzegt Blacu, en die moet men wel geloven, want Blacu is een geloofwaardig mens. Wat mij betreft, ik moet zeg- 'len dat ik de plattegrond in al le richtingen gedraaid heb, maar tot mijn spijt heb ik geen neus vorm kunnen ontdekken. Moge lijk zal men opwerpen, dat de vorm van de stad veranderd is, nadat de naam er aan gegeven toas. Dat zou best kunnen, maar ik heb heel oude plattegronden nauwkeurig bekeken en zelfs en- kele van Blacu. doch zonder re sultaat. Er blijft dus maar één veronderstelling over, misschien was de neus vroeger anders. Tijdens werkzaamheden die nodig waren om Terneuzen te versterken, kreeg de stad (ze ker om de bevolking gunstig te stemmen), belangrijke privile ges van de Staten. Tot dan toe had Terneuzen onder jurisdictie van Axel gestaan. Nu hield dat op. Er kwam zelfs een vaste markt, waar de boeren uit de omgeving verplicht waren hun melk, boter, eieren, kaas, hen nep, vlas enz. te verhandelen. Van af nu begonnen ook de sche pen die op de Schelde voeren, zich langzamerhand in Terneu zen te bevoorraden en weldra narn de bevolking toe. Nadien werden er nog meer verster kingen aangebracht. Die werden zelfs gecombineerd met de nabij gelegen dijken om in geval van nood de omgeving onder water te kunnen zetten. Reeds ten tijde van Blacu werd de vesting als onneembaar beschouwd. Want hii schrijft: „De vesting is zeer sterk, want hoewel door land omringd, bedekt het zeewater dat tweemaal ver dag komt, het omringend gebied zodanig, dat innemen haast onmogelijk wordt. Thans (in 1877) wordt Terneu zen nog steeds aan twee kanten door het water van de rivier be schermd. Op de andere kanten zijn bastions, lunetten, buiten posten, enz. aangebracht, die het vestingstadje tegen een moge lijke aanval van het vaste land moeten verdedigen. Bovendien is er een arsenaal, een wapenka mer en een voorraad munitie, en ook een artilleriepark, zonder te spreken over de bomvrije kazer nes. Maar ik heb de indruk dat de bevolking van Terneuzen nooit zin zal hebben de dege lijkheid van de vestingwerken te beproeven. De inwoners heb ben vreedzamer doeleinden voor ogen. Teneinde het stadje tot normale bloef te brengen, reke nen ze vóór alles op een goede verstandhouding en op weder zijdse sympathie tussen de twee buurlanden. Alléén daardoor kunnen de be langen van deze, met elkaar be vriende naties, behartigd wor den". Tot zover Havard, op wiens boek wij mogelijk later nog eens terugkomen. hs OP LANGERE TERMIJN 1 f NEDERLANDSCHE MlDDENSTANDSBANK N.Y. SLUIT DE SUNDROP SPAARKAARTEN-ACTIE Knip deze Sundrop zegel- j tjes uit en. plak ze op de J spaarkaart. Ze helpen U op wegnaar 1 Bedenk echter- wel dat de volgeplakte spaarkaarten uiterlijk 15 juni bij Uw leverancier ingeleverd moeten worden. SMUL VOLOP VAN VRIJDAG 7 JUNI TERNEUZENZuidersport park, 6:45 uur: Mistrappers Spadella en FZEMRijkswa terstaat. ZAAMSLAG, Gemeentehuis, 10 uur: Verkoop strandgoed. VRIJDAG 7 JUNI TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „De stem in het duis ter". ZATERDAG 8 JUNI TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „De stem in het duis ter". Café De Vriendschap: Ten toonstelling Oud-Terneuzen. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „De kolos van Rhodos". GOES: Goese Hengelsportver eniging, 25 uur: Zeehengel- concours in de Zandkreek. Volgens in Noord-Rhodesië ont vangen berichten brengen mili tairen van de Ver. Naties weg versperringen aan op de toe gangswegen naar de Katangaanse stad Kolwezi na onlusten die zich daar kortgeleden hebben voorge daan, die aan verscheidene men sen het leven hebben gekost. Maandagavond j.l. zou de ge spannen toestand zijn ontstaan toen Kongolese militairen in de stad in gevecht raakten met Ka tangaanse politiemannen. V. N.-milltairen hebben een aantal Kongolese officieren aan gehouden. De verbindingen met de stad zijn al enkele dagen ver broken en men weet niet hoe de situatie er momenteel is. Kolwezi, één van de belangrijkste koper- producerende centra ter wereld, was president Tsjombe's laatste bolwerk in Katanga. Ten tijde van de crisis in dit gebied dreig de Tsjombe de mijninstallaties in de lucht te laten vliegen om ze niet in handen te laten vallen van deregering te Leopoldstad. STAAT VAN BELEG IN TEHERAN Demonstraties in Teheran tegen plannen van de regering voor vrouwen-emancipatie en de ver deling van het grootgrondbezit in Perzië hebben tot zulke ern stige onlusten geleid, dat woens dagavond in de Perzische hoofd stad, de staat van, beleg is afge kondigd. Er zouden twintig do den te betreuren zijn. De foto toont demonstranten, veelal be horende tot de Mohammedaanse Sjia-sekte, met spandoeken vlaggen en het portret van een van de gearresteerde leiders in het centrum van Teheran. Volleybal. AI enige tijd werden in ons dorp plannen gemaakt om te komen tot oprichting van een volleybalclub. Bij gebrek aan een geschikt terrein moest het tot nu toe bij plannen blijven Nu een gedeelte van het schoolplein be tegeld is kan dit terrein meteen worden ingeschageld als volley- balveld. De initiatiefnemers zijn daarom direct aan de wensen van veel jongens en meisjes te gemoet gekomen en zodoende krijgt de volleysport op zaterdag 8 juni a.s. haar start. Schoolfilm. Ten behoeve van het school- filmonderwijs is door de ge meente een nieuwe filmprojector aangekocht. Bood het oude toe stel alleen mogelijkheid tot het draaien van stomme films, thans is een geluidsfilmprojector aan geschaft. Evenals voorheen zal het toestel door alle lagere scho len in de gemeente gebruikt wor den. Centrum voor Maatschappelijk Werk start op twee fronten. Zorg om de jeugd en de be jaarden, twee tegenpolige groe pen uif de gemeenschap, mak;en dé hoofdschotel uit van het voqrlopige werkschema van het Interparochieel Centrum voor Maatschappelijk werk te Vogel waarde. Dit centrum, formeel nog in wording, houdt blijkbaar van een frisse aanpak van zaken. De bemoeiingen met de bejaar- -den zullen zich uitstrekken tot een onderzoek, waarbij aandacht zal worden besteed aan de pro' blemen op het gebied van de huisvesting van de bejaarden, de huishoudelijke hulp en de moge lijkheid tot kerkbezoek. Even tuele andere indrukken zullen vanzlefsprekend worden ver werkt door de studiegroepen, die in elke parochie zullen worden geformeerd. In deze studiegroe pen zullen zitting hebben de cen trum-bestuurders uit' de paro chie, de wijkzuster en enkele si tuatie-kenners. De studiegroe pen zullen vooraf gezamenlijk geïnstrueerd worden. Vanzelfsprekend mag niet ver wacht worden dat nu in een handomdraai het gemeenschaps leven in Vogelwaarde een op zienbarende wending ten goede te zien zal geven. Een voorafgaand onderzoek is niet nodig geweest voor de aan pak van het jeugdvakantiewerk. Door de zorg van de hoofden der lagere scholen is voor dit werk een zeer interessant programma opgesteld, een programma dat ongetwijfeld zowel bij de ouders als bij de schooljeugd een en thousiast onthaal zal vinden. Zo krijgt de jeugd uitstapjes naar bos, strand, speeltuin en dieren tuin, en worden fietstochten en oriëntatieritten gehouden. Op het programma staan voorts kin derspelen en een wekelijkse filmmiddag. Gedurende de va kantie in augustus zullen de kin deren drie dagen per week op deze manier aangenaam bezig gehouden worden. Naast dit in cidenteel jeugdwerk heeft het Centrum voor Maatschappelijk Werk het initiatief genomen om in elke parochie van de gemeen te Vogelwaarde geschikte blij vende speelgelegenheid te krij gen voor de jeugd Het Centrum zal binnenkort contact opnemen met de gezins zorg te Hontenisse teneinde na te gaan wat er op dit belangrijk punt zo mogelijk in samenwer king met Hontenisse, te berei ken valt. „De Schelde" vervaardigt hogedrukcompressoreu In verband met de recessie in de scheepsbouw heeft de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen haar ar beidsveld uitgebreid door de ver vaardiging van hogedrukcom- pressoren ter hand te nemen. De eerste twee van deze machines zijn thans gereed gekomen. Het zijn synthesegascompressoren, die zijn bestemd voor de ammo- niakfabriek van de Norsk Koks- werk te Moirana in Noorwegen. Zij drukken in zes trappen het gag samen van 3 tot 391 ata. Het totale gewicht van deze appara tuur, inclusief koelers, afschei- ders en pijpleidingen bedraagt 200 ton. De apparaten vergden een bouwtijd van een jaar. Vandaag worden compresso ren getoond aan industriëlen en technici uit verschillende landen, waaronder de Verenigde Staten en Nederland. 30. Met een ander dan Erwin was Artor er wellicht in geslaagd zijn dol drieste stukje tot een goed einde te brengen, maar dat de Noorse prins van ander hout van zeer hard hout gesne den is, ontdekt de Brit als hjj op eens met een boog over de schouder van zijn slachtoffer ge slingerd wordt. Al is Artor totaal overrompeld door deze vechttruc, toch weet hij z'n zinnen bij elkaar te houden en terwjjl hij valt haalt hij blinde lings pit met z'n zwaards ej; klinkt een gesmoord gekreun en meteen begint Erwin uit alle macht te schreeuwen, even ligt de Britse held doezelig in de sneeuw, maar dan springt hij op zijn tegenstan der tóe. Erwin, die hevig bloedt uit een wonde ergens uit z'n schouder blijkt echter met z'n be nen net zo goed te kunnen vech ten als een ander met z'n armen en verbijsterd tolt Artor zonder precies te weten wat hem over kwam weer achteruitEn dan bemerkt hij dat hij er maar meteen, vandoor; moet gaan, .want Erwins krijgers zijn dichtbij. Terwijl de Brit als een schaduw in het woud verdwijnt buigen de krijgers zich verschrikt over hun gevallen aanvoerder heen maar deze is niet gediend van dit mede leven. „Bemoei je niet met mii klungels," schreeuwt hij, „ga die kerel achterna en wee je gebeente als je zonder hem terugkomt!!" Dit is zonder meer een duidelijk bevel en de bijkans bezwijmende Erwin aan zijn lot overlatend, draven de tien krijgers het donker in,..,,* Inmiddels begeeft Eric de Noor man zich vastbesloten Ingrid des noods gevangen te nemen met Wolf in galop op weg naar de kust, wanneer de hond opeens met een ruk stilstaat. Het dier jankt en gromt, dribbelt met stijve haarborstels terzijde van het pad „Is er wat, braaf dier?", mom pelt de Noorman. „Wijs me de weg. misschien doen we een goede vangst Tot zijn verbazing heeft mi nister Luns woensdag in Parijs moeten constateren, dat hij niet was uitgenodigd voor de verga dering van de ministers der West Europese Unie, die daar gedurende de laatste drie dagen van deze week wordt gehouden. Ruim een week geleden be sloot hij in New York, waar hij zijn besprekingen had beëindigd, nu maar eens per boot naar Europa terug te keren, om dat hij daarvoor precies de tijd meende te hebben. Hij scheepte zich in op een Franse boot, opdat hij juist op tijd in Parijs zou zijn voor de assem blee van de W. E. U„ doch in Parijs bleek hem, dat hij een overbodige omweg naar Neder land had gemaakt. „Ik neem aan, dat men mij niet heeft uitgenodigd in de mening, dat het onjuist is een demissionaire minister aan de vergadering deel te laten ne men", zei hij op Schiphol, waar hij gistermiddag met een lijn- vliegtuig uit Parijs aankwam. BRAND LEGT FABRIEK IN DE AS Een fellé brand heeft woensdag-* avond laat een fabriek van schuimplastic in Noordwijker-: hout totaal verwoest. De brand weer stond voor een hopeloze taak en kon dan ook niet voor komen, dat het gehele gebouw in in de as werd gelegd. De schade wordt op drie miljoen gulden getaxeerd. ■m. De koninklijke marine heeft twee weken geleden bij hydro grafisch onderzoek in de Noord zee op een punt ongeveer 45 mijl ten westen van Egmond een zogenaamde „morene rug" aan getroffen, die erop duidt dat daar in de ijstijd een gletsjer was. Grondmonsters, getrokken bij de zogenaamde „bruine bank" in de Noordzee, zijn voor verdera analyses opgezonden aan de geologische dienst in Haarlem, zo heeft gisteren de chef hydro grafie van de marine, kapitein ter zee ir. W. Langeraar be kendgemaakt. Bijna de gehele bodem van de Noordzee bestaat uit formaties, die men met de duinen kan ver gelijken. Ook deze vaststelling schraagt de theorie, dat d'e Noordzee vele eeuwen her hoog uit een binnenwater van beschei den omvang is geweest en niet altijd Engeland van het Euro pese vasteland heeft gescheiden. De bodemformatie onder da Noordzee toont zeer sterke hoog te verschillen van tien meter en meer. Men heeft er ook fossiel veen gevonden. Hetgeen even eens op vroegere begroeiing .wjjst. I

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 2