Dr De Kort Kabinetsformateur De zaak Profumo Verhoging uitkeringsbedragen sociaie-verzekeringswetten Bijzetting van de Paus in de crypte van de St. Pieter De kinderbijslagen ij HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER m schakel over op Gulfpride Vraag in parlement over wantoestanden' in Europese Gemeenschappen ZON- en MAANSTANDEN VRIJDAG 7 JUNI 1963 19e Jaargang No. 5930 Plaatselijk een bui ERNSTIG VERKEERSONGELUK IN WEST-DUITSLAND MALTA NAAR ONAFHANKELIJKHEID Honderdduizenden namen op indrukwekkende wijze afscheid van ONTPLOFFING OP „LONDON AIRPORT" Johannes XXIII EERBETOON VOOR DE PAUS DE LAATSTE WOORDEN VAN DE PAUS HET TESTAMENT VAN DE PAUS 0 wezenpensioen van wezen van 10 tot 16 jaar 852,per jaar (nu ƒ732,—); NOORSE STUDENTEN VERONGELUKT Communistische mogendheden voornaamste bedreiging van de vrede in in Zuid- en Zuidoost-Azië Frankering bfl abonnement; Temeuzen Nrecteur-Hoofdredaeteur I. van de Sande Redactie, adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswaj Telefoon 01150 - 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs ƒ6,oer kwartaal: per maand 11,—-. oer week 48 et T ,o«5c;^ nrs rt. VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J, van de Sande te Temeuzen Verschijnt dagelijks Advertentieprits per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties '(géén handels, advertenties)5 regels 1,10. Tedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Het kabinet der Koningin deel. de gisteren mede: „H. M. de Koningin heeft don derdagmorgen ten paleize Soest dijk de voorzitter van de Tweede Kamerfractie van de K. V. P., dr W. L. P. M. de Kort, ontvangen en hem opgedragen een kabinet te vormen dat zich verzekerd kan achten van een ruime steun in het parlement. Dr De Kort heeft de Koningin verzocht de opdracht in beraad te mogen houden". De kabinetsformateur dr. W.' de Kort is gisteravond na een bespreking met minister-presi dent prof. De Quay naar zijn woning in Ulvenhout terugge keerd. Hij maakte zijn opwach ting bij de fungerend premier direct na zijn terugkomst uit Soestdijk om „onderdak" te vra gen .voor zijn formatie-arbeid in het kabinetsgebouw aan het Plein 1813 in Den Haag. Na een etenspauze hebben de heren De Kort en De Quay van gistermid dag vier uur tot half zes gecon fereerd. Dit was een algemeen oriënterend gesprek, zo liet dr. De Kort mededelen. Het onderhoud ten paleize Soestdijk heeft van gistermiddag twaalf uur tot half twee ge duurd. Naar de mening van dr. De affaire-Profumo heeft in Engeland een politieke storm te weeggebracht die enigszins te vergelijken valt met die ten tijde van de Suez-crisis. De opschud ding, verwekt door de bekentenis van de minister van Oorlog in zake zijn verhouding met het Londense fotomodel Christine Keeler, is zó groot dat de kansen voor de conservatieven om de volgende algemene verkiezingen te winnen, aanmerkelijk ver kleind worden geacht. Het terugtreden van Profumo uit het kabinet en het parlement komt juist op een tijdstip, dat de conservatieven zich gereed ma ken voor hun verkiezingscam pagne. Van verschillende zijden werd de laatste tijd de mogelijk heid zeer groot genoemd, dat de verkiezingen in de herfst van dit jaar zouden worden gehouden. Wellicht is het jongste schandaal een reden voor MacMillan, de verkiezingen tot volgend jaar uit te stellen. Wat politici, publiek en pers het meest heeft geschokt in deze geruchtmakende affaire is Pro- fumo's bekentenis, dat hij in een plechtige persoonlijke verklaring Het fraaie zomerweer, dat reeds voor de Pinksterdagen be gon, werd donderdag tijdelijk onderbroken door een regen- zóne, die vooral in het midden van het land vrij langdurig regen bracht. De hoeveelheden bleven echter tot enkele millimeters be perkt. Zowel ten noorden als ten zuiden van deze regenzone was het vrij zonnig weer, waar bij het kwik langs de Belgische grens zelfs opliep tot 25 graden. In de provincies Groningen en Friesland ontwikkelden zich in de middag onweersbuien, die plaatselijk omstreeks 25 millime ter regen brachten. De tijdelijke onderbreking van het zonnige zomerweer vindt zijn oorzaak in een vlak lagedrukgebied dat zich over ons land heeft uitgebreid. Ook vandaag blijft ons land on der invloed van dit storingsge- bied, zodat de ontwikkeling van buien met of zonder onweer in de loop van de dag weer zal plaats vinden. De temperatuur blijft echter aan de hoge kant, zodat 't weer evenals donderdag een drukkend karakter behoudt. medegedeeld door het K.N.M.I. te 'De Bilt, geldig tot hedenavond. Veranderlijke bewolking Veranderlijke bewolking met enkele zonnige perioden, maar ook plaatselijk een onweersbui- Overwegend zwakke wind. De zelfde of iets hogere middagtem- peraturen. VRIJDAG 7 JUNI v.m. n.m. 1.46 2.04 2.39 2.15 2.25 in het Lagerhuis over zijn ver houding met Christine Keeler had gelogen. Socialisten, die in de op positie zijn, zullen overigens naar van welingelichte zijde ver nomen werd niet op de ver-±kinderbijslag. houding tussen Profumo en Christine Keeler zelf terugkomen. Wel zijn zij vastbesloten om van MacMillan de verzekering te vra gen, dat deze verhouding de vei ligheid van het land niet in ge vaar heeft gebracht. Direct na zijn terugkeer uit Canada heeft Harold Wilson, leider van de Labourpartij, zi :h telefonisch in verbinding gesteld .met de pre mier die momenteel in Schotland met vakantie is. MacMillan zou hem hebben toegezegd, dat het onderzoek dat momenteel naar dit aspect van de kwestie gaande is, vóór de hervatting van de parlementaire werkzaamheden, op 17 juni, zal zijn voltooid. Pro fumo heeft in zijn brief aan Mac Millan waarin hij zijn in het La gerhuis afgelegde verklaring her riep, gezegd dat hij nimmer staatsgeheimen..„.'v^ft prijsgege ven. Van socialistische zijde zai er echter naar alle waarschijn lijkheid de nadruk op worden ge legd, dat de plaatsvervangend marine-attaché van de Russische ambassade Eugene Xvanov, die inmiddels naar Moskou is terug gekeerd, eveneens bevriend was met Christine Keeler en Profumo verscheidene malen heeft ont moet. Christine Keeler moest intus sen donderdag een Londense rechtszaal verlaten tijdens het proces tegen een Jamaïcaanse jazz-zanger die ervan beschuldigd wordt, haar te hebben mishan deld. Zij kreeg toen de beklaagde aan het woord was, een aanval van hysterie en werd weggeleid. De beklaagde, „Lucky" Gordon, overhandigde de president van de rechtbank een lijst met na men van getuigen die hij graag opgeroepen wil zien. Onder hen bevindt zich ook Profumo. De rechter zei echter, slechts tweef getuigen toe te staan, een zekere Peter Comarcho en Triller Fen- ton. 'De Kort laat de formule van de formatie-opdracht hem bewe gingsvrijheid om zowel een ka binet uit vier, dan wel uit vijf. partijen samen te stellen. Met vijf partijen zijn de drie grote confessionele plus V.V.D. en P.v.d.A. bedoeld, met vier deze drie en V.V.D. of P.v.d.A. Dr. De Kort liet weten, dat hij de gehele vrijdag zal besteden aan het bestuderen van de cloor dr. Romme verzamelde bouw stenen. Zaterdagmorgen gaat dr. Romme om tien uur op bezoek bij dr. De Kort thuis, teneinde de finesses van kennis en ervaring, opgedaan in de informatie periode, over te dragen. De fractieleider van de P.v.d. A., prof. dr. ir. A. Vondeling gaf over de formulering van de op dracht ongeveer een zelfde me ning te kennen als dr. De Kort. Ook de heer Vondeling meent, dat de formateur nog alle kan ten op kan. Prof. Vondeling wees op enkele punten, waar over in de informatieperiode geen overeenstemming is be reikt, met name voor de socia listen op de punten van volks huisvesting en van sociale voor zieningen, te weten A.O.W en Prof. Vondeling sprak er zijn bevreemding over uit, dat de in de Tweede Kamer gekozen elf ministers en staats secretarissen zich nog niet heb ben laten beëdigen. Met name vond hij dit vreemd van de tot liberale fractieleider gekozen minister Toxopeus. Dit zou vol gens prof. Vondeling kunnen duiden op een verwachting, dat de formatie wel eens meer, dan drie maanden In beslag zou kun nen nemen. De socialistische voorman zeide niet te kunnen bevroeden, welke plannen dr. De Kort koestert. SELECT S1NGLE-G Dó motorolie van vanilatif>'! Vijf doden bij een kettingbotsing Op de verkeerweg Hannover Hamburg zijn in de buurt van Fallingbostel bij een kettingbot sing vijf personen om het leven gekomen en acht zwaar gewond. Zeven voertuigen waren bij de botsing betrokken. In de tweede helft van juli wor den in Londen besprekingen ge voerd over de onafhankelijkheid van Malta. Dit heeft de Britse minister van Koloniën en Ge menebest-zaken, Duncan Sandys, donderdag in Londen bekendge maakt. De minister zei nog, dat het voor Engeland niet langer „volstrekt nodig" is, een militai re basis in het centrale Middel- landse-Zeegebied te handhaven. Maar als zij welkom zijn,-zouden de drie onderdelen van de En gelse strijdmacht zeker op Malta willen blijven. De Sociaal-Economischê Raad heeft zich in zijn besloten ver gadering van 24 mei verenigd met een hem door de minister van Volksgezondheid voorgelegd ontwerp algemene maatregel van bestuur tot verhoging per 1 juni 1963 van de uitkeringsbedragen krachtens de Algemene Ouder domswet, de Algemene Weduwen, en Wezenwet, de Interimwet In- validiteitsrentetrekkers en tot verhoging per 1 juli 1963 van de kinderbijslagen krachtens de Al gemene Kinderbijslagwet, de Kinderbijslagwet voor loontrek- kenden en de Kinderbijslagwet kleine zelfstandigen. In de brief die de minister op 13 mei j.l. aan de S. E. R. heeft gezonden bij zijn adviesaanvraag staat o.m. dat het indexcijfer der lonen per 31 mei 1963 nog niet bekend was. De in het ontwerp- algemene maatregel van bestuur voorkomende bedragen zijn ge baseerd op een geschat index cijfer der lonen per 31 mei 1963. Volgens de in dit ontwerp voorkomende geschatte bedragen zouden de uitkeringsbedragen krachtens de verscheidene so ciale verzekeringswetten volgt kunnen luiden: Te rekenen van 1 juni 1963 afiTper 1 juni 1963 ingaan. De ge schatte bedragen in het ontwerp als Gisteren is op „London Air- port" een helse machine ontploft die zich bevond in een koffertje dat aan boord zou worden ge bracht van een Portugees vlieg tuig. De explosie geschiedde een half uur voor het vastgestelde vertrek van het vliegtuig met 77 passagiers naar Lissabon. Van persoonlijke ongelukken is geen melding gemaakt. Breskens Temeuzen Hansweert Walsoorden 2.21 1.52 2.02 ZATERDAG 8 JUNI Breskens Temeuzen Hansweert Walsoorden v.m. nai. 2.23 2.39 2.58 3.12 3.38 3.52 3.48 4.02 Paus Johannes 23 rust sinds donderdagavond 7 uur in de crypte van de Sint Pieter. Niet voor altijd, want volgens zijn wens zal hij uiteindelijk zijn laatste rustplaats vinden in de Sint Jan van Lateranen. In de crypte rust het stoffelijk over schot recht tegenover dat van Paus Pius 12. De drie bejaarde broers en zuster van de overleden Paus Naar schatting zijn al een mil joen mensen langs de baar in de Sint Pieter getrokken. In geheel Italië lag het werk gedurende tien minuten stil uit rouw om het overlijden van de Paus. Voor het eerst zullen vertegen woordigers van de Russische Orthodoxe kerk de begrafenis van een Paus bijwonen. Onder de drie geestelijken bevinden zich de twee waarnemers die de kerk vertegenwoordigden op het Oecumenische concilie. Volgens een kerkelijke hoog waardigheidsbekleder zou Paus Johannes XXIII enkele ogenblik ken voor zijn dood gezegd heb ben: „Ik ben bang voor mijn kin deren. Ik vrees, dat zij in een nieuwe oorlog gestort worden." waren bij dc bijzetting niet aan-Tden. Een wezig. Zij hadden Rome al ver laten. Het afscheid van Johannes 23 is indrukwekkend gewórden. Bij na 32 uur lang hadden honderd duizenden langs de baar gedefi leerd. Nog was er geen einde aan de rij gekomen toen donder dagmiddag om 5 uur de deuren van de Sint Pieter gesloten wer- In het gisteren bekendgemaak te testament van Paus Johannes staat, dat hij arm geboren werd uit rechtschapen en eenvoudige mensen en in het bijzonder er verheugd over was, arm te ster ven. In bet testament wordt ver giffenis gevraagd aan al dege nen, die de Paus onbewust ge krenkt zou kunnen hebben. Het thans gepubliceerde tes tament van wijlen Paus Johan nes de XXIII is in 1925 geschre ven, toen hij tot bisschop gewijd werd. Er staat ook, zoals reeds gemeld, de wens in uitgedrukt dat zijn stoffelijk overschot naar de Sint Jan van Lateranen, de Romeinse bisschopskerk, zou worden overgebracht. Paus Jo hannes heeft vorig jaar order ge geven de museaverzamelingen uit het paleis van Lateranen, dat aan de basiliek grenst, naar el ders over te brengen zodat hier een permanent diocesaan hoofd kantoor kon worden ingericht. Dit paleis was de woning der Pausen voordat zij in de middel eeuwen naar het Vaticaan ver huisden. Uit het testament krijgt men de indruk dat Paus Johan nes in het paleis van Lateranen zelf bijgezet wilde worden. De juiste aanwijzing van de plaats schijnt echter uit de gepubli ceerde tekst te zijn weggelaten. ongewone plechtigheid volgde nu op verlangen van de overledeene. Nog éénmaal werd zijn stoffelijk overschot buiten de basiliek gedragen en aan de opeengepakte menigte op het St. Pietersplein getoond. Menig een kon zijn tranen niet bedwin gen. Om zes uur hadden de dragers -f de baar weer in de Sint Pieter geplaatst, in het midden van het priesterkoor. In een grote kring eromheen stelden zich de gees telijken op en in concentrische cirkels de diplomaten, leden van de curie en andere genodigden. Het koor zette het miserere in. Na de absolutie werd het lijk ge kist. De levensbeschrijving van de overledene werd in een loden koker eveneens in de 'kist ge plaatst, alsmede munten van het pontificaat en een gouden kruis je, dat de Paus eens bij een anti quair in Istanboel had gekocht en waaraan hij zeer gehecht was. Het stoffelijk overschot werd vervolgens naar de crypte over gebracht. 0 Ouderdomspensioen v.oor ge huwden 2436,per jaar (thans sinds de wijziging bij de wet van 25 mei 1962: ƒ2154, 0 ouderdomspensioen voor 'on- gehuwden 1566,per jaar (thans ƒ1362, 9 weduwenpensioen voor we duwen met kinderen 2580, per jaar (thans 2196, 0 weduwenpensioen voor we duwen zonder kinderen, alsmede voor de tijdelijke weduwenuit- kering 1800,per jaar (thans 1512,—) 9 wezenpensioen van wezen tot 10 jaar 570,per jaar (nu 486,—) 0 wezenpensioen van wezen van 16 tot 27 jaar ƒ1116,per jaar (nu ƒ960,—). De eerste wijziging van de in de Interimwet Invaliditeitsrente- trekkers genoemde bedragen zal, volgens het ontwerp, eveneens luiden 0 ƒ4098,per jaar voor rente trekkers ingedeeld in invalidi- teitsklasse A (thans 3924, 3324,per jaar Voor rente trekkers ingedeeld in invalidi- teitsklasse B (thans ƒ3188, 0 2562,per jaar voor rente trekkers ingedeeld in invalidi- teitsklasse C (thans ƒ2454, Te rekenen vari 1 juli 1963 af zouden, volgens de geschatte be dragen in het ontwerp, de nieu we kinderbijslagbedragen kun nen luiden: 0 Voor de Algemene Kinderbij slagwet voor een derde kind 73,32 per kwartaal (thans ƒ70,20voor een vierde en vijfde kind 99,84 (nu ƒ95,94), voor een zesde kind en elk vol gend kind ƒ111,54 (nu 107,64). Voor de Kinderbijslagwet voor loontrekkenden en de Kinder bijslagwet voor kleine zelfstan digen: voor het eerste kind 67,08 (nu 64,74), voor het tweede kind ƒ73,32 (nu ƒ70,20). ZON MAAN op onder op onder 7 4.22 20.55 21.00 4.44 8 4.22 20.56 21.59 5.20 9 4.21 20.57 22.52 6.05 10 4.21 20.58 23.37 7.00 11 4.20 20.58 8.03 13 4,20 20.59 0.13 9.13 De fractievoorzitter van de S. G. P. in de Tweede Kamer, ir. C. N. 'van Dis, heeft schriftelijk gevraagd of de regering bereid en voornemens is te bevorderen dat op korte termijn een objec tief onderzoek naar de beweerde wantoestanden bij de Europese Gemeenschappen wordt inge steld. Hangende dit onderzoek en in afwachting van medede ling van de resultaten aan de Tweede Kamer zou dan de beta ling van de Nederlandse bijdra gen aan de Europese Gemeen schappén moeten worden ge schorst. De misstanden bij Euratom, de kolen, en staalgemeenschap en de economische gemeen schap zouden onder meer be trekking hebben op het perso neelsbeleid, het zakelijk en fi- nancieel beheer, de bedrijfsorga nisatie en de moraliteit. In zijn brief aan de ministers van Eco nomische en van Buitenlandse Zaken vraagt de heer Van Dis of de regering kennis heeft ge nomen van de ingediende klach ten en aanhangig gemaakte ge rechtelijke procedures en van desbetreffende publikaties in Duitse dagbladen. Het Tweede- Kamerlid wil ook weten wat in concrete de feiten en omstan digheden zijn, die als „misstan den" of „wantoestanden" wor den gekwalificeerd en door wel ke organen en op welke wijze een doelmatige controle op de Europese Gemeenschappen wordt uitgeoefend, In zijn besloten vergadering van 24 mei j.l. heeft de Sociaal- Economische Raad een advies vastgesteld over een door de mi nister van Sociale Zaken en Volksgezondheid aan de raad voorgelegd ontwerp van een al gemene maatregel van bestuur waarin algemene regelen over de aanpassing van de kinderbijsla gen aan het indexcijfer van de lonen zijn opgenomen. De raad heeft zich met het ont werp kunnen verenigen. De minister had de raad bij brief van 19 maart j.l. verzocht op korte termijn advies uit te brengen om de regeling in het ontwerp vervat te kunnen toe passen zodra de omstandigheden daartoe aanleiding gaven. Deze omstandigheden zouden zich, al dus de minister, bijv. kunnen voordoen als de pensioenbedra gen krachtens de algemene ouder domswet en de algemene wedu wen- en wezenwet een „automa tische" wijziging zouden onder gaan. De Inhoud van dit ontwerp van een algemene maatregel van be stuur is in grote lijnen analoog aan de regelen die zijn neerge legd in de algemene ouderdoms wet en in de algemene weduwen- en wezenwet over de herziening van de pensioenbedragen krach tens die wetten als gevolg van de wijziging van de loonindex. Een afwijking is de voorgestel de regeling dat er, evenals kan worden afgeweken van de „auto matische" aanpassing van de pensioenbedragep, onder bepaal de omstandigheden een afwijking van de „automatische" aanpas sing van de kinderbijslagbedra gen aan de loonontwikkeling mo gelijk moet zijn. Immers, aldus de minister, hoe wel ook naar mijn mening in het algemeen verwacht mag worden dat met een stijging van de no minale inkomens ook de aan het onderhouden en opvoeden van kinderen verbonden additionele kosten (waarin de kinderbijslag wetgeving een tegemoetkoming beoogt te geven) wel nagenoeg recht evenredig zullen stijgen, kunnen zich niettemin omstan digheden Voordoen waaronder, bij een „automatische" aanpas sing, de beoogde verhouding tus sen de lonen enerzijds en de kin derbijslagen anderzijds uit het evenwicht geraakt. De minister is van mening, dat als criterium moet worden ge bezigd het optreden van wijzigin gen in de verhouding tussen de kinderbij slagen en de additionele kosten per kind. Bij de Flekkeford, in het zui den van Noorwegen, is woens dagavond een autobus in het Loja-meer gestort. Negen Noorse studenten verloren het leven en PRINSES ASTRID VAN BELGIE EEN JAAR Prinses Astrid, het tweede kind van Prins Albert en Prinses Paola van België, is woensdag een jaar geworden. Op de foto zien we de jarige met haar moe der, die in oktober wederom een baby hoopt te krijgen, gefotogra feerd in de tuin van het paleis Belvedère in Brussel'. vijfentwintig studenten liepen verwondingen op. De studenten zijn bijna allen'ook bepaald gevaarlijk"" zouden afkomstig uit Stavanger. zijn. In het slotcommuniqué van een in Wellington gehouden bij eenkomst van de Anzus-raad heet het, dat de voornaamste bedreiging van de vrede in Zuid en Zuidoost-Azië en het gebied van de Stille Oceaan nog steeds van de communistische mogend heden, in het bijzonder China, uitgaat. De raad bevestigt de vastbe slotenheid van de Anzus-landen (Australië, Nieuw-Zeeland en de Verenigde Staten) tot samen werking onderling en met an dere landen voor het bevorde ren van de vrede en veiligheid in het reeds genoemde gebied. Opgemerkt wordt, dat zonder voldoende inspectie en waarbor gen voorstellen voor een kern- wapenvrije zóne in Azië en het zuid-westen van de Stille Oce- aan „niet alleen bedrieglijk maar l

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1