Provinciaal nieuws Eric de Noorman - De stille strijd Meiregen. zacht als een liefkozing AGENDA Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Donderdag 6 Juni 1963 TERNEUZEN AXEL uw moderne wasmachine vraagt om een speciaal sop en jeugdpuistjes OPIIEFFING VAN DE RASSENSCHEIDING IN DURHAM, NOORD-CAROLINA West-Duitsland heeft nog geen plannen voor volledige diplomatieke betrekkingen met Israël DE RASSENSCHEIDING IN ALABAMA MISHANDELINGEN IN ZUID-AFRIKA Waarschuwing tegen bioproteïn Chinese huizen in Indonesië moedwillig in brand gestoken Provinciale keuringen van toch feitelijk in hun eigen belang r plaats vindt De jury verklaarde Stieren en vrouwelijk tokvee dat het op deze keuringsplaats KERKDIENST WASWATER NU ZO ZACHT ALS MEIREGEN Zit voor jarenmet Ceta-Bever RHITrMRHTQUSti^ SPIONAGE IN DE V. S. BEKENTENIS VAN BRITSE STAATSSECRETARIS Japans vaartuig na aanvaring met Italiaan in-Caraibische zee gezonken RUSSISCHE DUIKBOTEN IN DE MIDDELLANDSE ZEE? Condoleantie-bezoek. Gistermiddag heeft burge meester H. Rijpstra een condo leantie-bezoek gebracht aan pas toor-deken J- A. A. van Meche- len alhier in verband met het overlijden van Paus Johannes XXIII. Nederlands Jeugdorkest. Mej. Ria van Damme, leerlin ge aan de Terneuzense Muziek school, is aangenomen als altiste bij het Nederlands Jeugdorkest. Eerste tentoonstelling van de vereniging „Oud-Terneuzen" De tentoonstelling van „Oud; Terneuzen, die op 8, 9 enIO juni in café „De Vriendschap" zal worden gehouden, mag zich in een groot aantal inzendingen verheugen. Hei ledental is reeds gestegen tot 75 en zal, naar verwacht mag worden, tijdens de expositie nog belangrijk omhoog gaan. Uiteraard is de tentoonstelling eenvoudig van opzet. De hele ac tie van de jonge vereniging staat nog in de kinderschoenen. Daar om verdient dit eerste optreden naar buiten veler belangstelling. Men wil aan de tentoonstelling ook een „ruilbeurs" verbinden, waarbij men niet alleen prent briefkaarten, maar ook sigaren bandjes, suikerzakjes, bierviltjes, enz. op het oog heeft. „Een echte verzamelaar koopt niet, hij ruilt", zo lezen wij in een circulaire, die het bestuur verleden week aan de leden en belangstellenden toezond. Wij zouden die steiling in haar alge meenheid niet volledig willen on derschrijven, omdat de praktijk ons wel anders leert. „Wat die sigarenbandjes en sui kerzakjes en viltjes overigens met oud-Terneuzen te maken hebben, zal menigeen ontgaan. Het wil ons voorkomen dat de vereniging haar doel hier voorbijschiet. De geschiedenis van Terneuzen moge dan al niet rijk zijn aan feiten van grote historische be tekenis, zij biedt in elk geval wel zóveel aanknopingspunten voor onderzoek en studie dat het over bodig lijkt er verzamelaars van sigarenbandjes en suikerzakjes bij te betrekken. Jeugdsportleraar. Voor het examen Jeugdsport- leraar van de Nederlandse Sport federatie slaagde te Den Haag de heer R. D. Dieleman, alhier, met de speciale aantekening bil jarttechniek en instructieieer. PUROL-POEDER aaaw fl60-F1.- Een speciale commissie, waarin vertegenwoordigers der blankeen neger-inwoners van de stad Dur ham, in de Amerikaanse staat Noord-Carolina, zitting hebben, heeft dinsdagavond bekend ge maakt dat overeenstemming is bereikt over opheffing der rassen scheiding in de hotels en motels in de stad en ook in de meeste restaurants, die Durham rijk is. Voorts hebben 31 te Durham gevestigde winkelbedrijven en 'n aantal handels- en industriële on dernemingen medegedeeld dat zij hetzij zullen voortgaan met het, uitsluitend naar gelang' van be kwaamheid, aanstellen of bevor deren van personeel, hetzij hier mede onverwijld een begin zullen maken. De speciale commissie, die dit succes bereikte, werd twee weken geleden door burgemeester Gra- barek ingesteld. Dit geschiedde na betogingen door negerstudenten, waarbij ongeveer 1500 betogers werden gearresteerd. West-Duitsland heeft voor het ogenblik geen plannen voor het vestigen van volledige diploma tieke betrekkingen met Israël, zo heeft een regeringswoordvoer der woensdag in Bonn bekend gemaakt. Hij wilde geen commen taar leveren op het bericht dat de voormalige Westduitse minis ter van Defensie Strauss bij zijn zou moeten zenden. Wel, zei de gezegd, dat de bondsrepubliek een ambassadeur naar dat land zou moeten zenden wel zei de woordvoerder, dat de tot dusver gevolgde politiek niet zal wor den gewijzigd. „De regering is van oordeel dat de wederzijdse betrekkingen niet gebaat zijn met iets dat het politieke even wicht in het Midden-Oosten kan verstoren". Een federale rechter te Bir mingham in Alabama heeft woensdag bepaald, dat gouver neur Wallace niet mag verhinde ren, dat negerstudenten zich op de staatsuniversiteit in Tusca loosa laten inschrijven. De in schrijving zal op 10 juni geschie den. Gouverneur Wallace had gezegd, dat hij er persoonlijk voor zou zorgen dat de toelating niet zou doorgaan. Volgens de rechter, die zelf uit Alabama afkomstig is, heeft de gouverneur van „een soevereine staat" niet de bevoegdheid om „de uitvoering van de wettige instructies van een hof van de Verenigde Staten te belemmeren of te voorkomen." In het vonnis sprak de rechter de hoop uit, dat alle bewoners van Alabama er naar zullen streven, dat de orde en rust wordt gehandhaafd. Een Zuidafrikaanse blanke landbouwer, de 39-jarige Nico- laas Booyse, is woensdag te Senekaj in Oranje Vrijstaat tot een boete van 15 rand (ongeveer 150 gulden) veroordeeld, omdat hij op zijn bedrijf twee Afrikaan se vrouwen met een zweep had geslagen. Drie dagen tevoren was hij voor een dergelijk feit veroordeeld. De rechter zei dat er telkens vee van Booyse werd gcsto'en, maar dat hij daarom niet het recht in eigen handen mocht ne men. Een 16-jarige neger die voor het hooggerechtshof te Pretoria terecht staat op beschuldiging van sabotage,- heeft verklaard dat vier blanke rechercheurs hem bij het verhoor mishandeld hadden en bedreigd. De verkla ring die hij na dit verhoor had getekend, had volgens hem dan ook geen enkele waarde. De jongen staat met vijftien andere negers terecht. Volgens de tenlastelegging waren zij allen leden van het verboden Pan-Afrikaanse congres. PRINS RAINIER TERUG NAAR MONACO Na een privé-bezoek van dide dagen aan ons iand is prins Rai nier gisterochtend naar Monaco teruggekeerd. Vergezeld van de iieer Caiuso, die kapitein zal worden van liet in Groningen bestelde jacht „Albecaro". en van zijn particulier secretaris Pierre Rey, stapte hij in het Caravelle 'ijntoestel van Finnair en vloog daarin naar Parijs. Onder de schuilnaam comte de Rochernont is de prins er in geslaagd zich vrijwel onopge merkt door het publiek in ons te bewegen. Hij verbleef in het Hilton hotel en bracht op Tweede Pinksterdag een bezoek aan zijn in aanbouw zijnde jacht in Groningen, 's Avonds wandel- dé hij door de Leidsestraat in Amsterdam en bezocht een nachtclub, waar niemand hem herkende. Op Schiphol deed de lieer Al fred Heineken, met wie de prins persoonlijk bevriend is, hem uit geleide. Het Westduitse ministerie voor de Volksgezondheid heeft de Ne derlandse gezondheidsautoriteiten gewaarschuwd dat het uit Oos tenrijk afkomstig versterkende middel bioproteïn mogelijk gifti ge bariumverbindingen bevat. Voor zover bekend wordt bio proteïn niet in Nederland geïm porteerd. De mogelijkheid dat dit preparaat, bijv. via grensverkeer, toch ons land is binnengekomen, moet evenwel niet geheel worden uitgesloten. Met het oog hierop hebben de geneeskundige en de farmaceutische hoofdinspecteur van de volksgezondheid de Ne derlandse artsen, apothekers en ziekenhuizen gewaarschuwd, dat dit middel mogelijk giftige be standdelen bevat. Eventueel aan wezige voorraden dienen ten spoedigste aan de farmaceutische inspectie van de volksgezondheid te worden opgezonden. In het buitenland is bioproteïn in verschillende bereidingsvor- men in de handel: poeder, siroop, drachee's, ampullen en infusie vloeistoffen. VOORZEGGING VAN MALACHIAS Nu 'n nieuwe Pausverkiezing in zicht komt, wordt weer ver wezen naar de zogenaamde „voorzeggingen" van Malachias die betrekking zouden hebben op de opvolging der Pausen en wor den toegeschreven aan een Ierse primaat uit de zestiende eeuw. Volgens deze voorzeggingen-zou de komende Paus de „flos flo- rum" (bloem der bloemen) zijn en zouden er verder na hem, tot het einde der wereld, nog slechts vier Pausen komen. In verband met de aangehaalde symbolische aanduiding van de nieuwe Paus wordt opgemerkt, dat de kardi nalen Montini, de aartsbisschop van Mi'aan, en Antoniutti, voor malig nuntius in Madrid, wapens voeren waarin bloemen voorko men. Volgens de voorzeggingen van Ma'achias was wijlen Paus Jo hannes de 23ste de „pastor et nauta" (herder en schipper) en wijlen Pius de twaalfde de „pas tor angelicus" (engelachtige her der). Het Indonesische persbureau Antara meldt, dat een brand in de Noordsumatraanse plaats Tandj oen g Eeringin, waardoor 38 merendeels Chinese huizen en een winkel in de as waren ge legd, moedwil'ig gesticht blijkt te zijn. De autoriteiten hadden twee vorige oogingcr. om Chi nese winkels en huizen in Tand- joeng Berin'gin iri brand- te ste ken verijdeld. Enige met benzine doordrenkte suikerbalen waren ir, beslag genomen, aldus An tara. DE LAATSTE NAALD EN SCHAAR' Dinsdag 18 .juni a.s. zal liet (le laatste maal zijn, dat men de stem van mevr. Ida de Leeuw van Rees door de ether zal kun nen horen in haar rubriek „Met naald en schaar". Mevr. De Leeuw begon haar rubriek in september 1925 voor de micro foon van de Hilversumse draad loze omroep. ZWARE FABRIEKSBRAND IN NOORDWIJKERHOUT Door tot nu toe onbekende oor zaak is gisteravond om half acht brand uitgebroken in het schuim- plasticbearijf van de N.V. Draka, tangs de naariemmertrekvaart in ïN/oordwijkerhout. Het vuur vond in de brandbare voorraad zóveel voedsel, dat in een uur ttjds het genele bedrijf een prooi der vlammen was geworden. De bedrtjisbranaweer en de brandweerkorpsen uit Noordwij- kerhout en Noord wijk slaagden erin het afzonderlijk gelegen woonhuis van de bedrijisleiüer en de kantoorruimten van het vuur vrij te houden. Bij hei blussingswerk werd een lid van de bedrijisDranaweer door de enorme rookontwikke ling bedwelmd en werd 'n Noord, wijkse brandweerman aan liet oog verwond. Ue schade aan gebouwen en machines wordt geschat op meer dan 3 miljoen gulden. Door het springen van een zoutzuur-chlo- ride tank aan het eind van de brand ontstond een prikkelende damp. die tot in de verre omtrek de ogen deed tranen, K APPERSBEDIEN DE STICHTTE BRAND De Bredase' recherche is er in geslaagd binnen 24 uur na de zware orand in het Mastbos de aans lichter ervan te arresteren. Aangehouden is de 21-jarige Bre dase kappersbediende A. C. V. M., die behalve het aansteken van de brand van dinsdag ook bekende, dat hij vorige week don derdag de bijtijds geoluste brand jes, eveneens in het Mastbos, had aangestoken. Toen al vermoedde de Bredase recherche, dat er een pyromaan aan het werk was geweest. Die verdenking werd groter toen ook vrijdag op verschillende plaatsen in het Mastbos kleine branden uitbraken. Toen de grote brand van dins dag woedde, had de recherche al een lijst van verdachten opge steld. Hierop stond ook de naam van de thans gearresteerde ver dachte. De jongeman verklaarde niet te weten, waarom hij brand had gesticht. Hij zei wel erg ge schrokken te zijn van de resulta ten. Zoals gemeld ging 6 ha jong naaldbos verloren. aangevoerd vee, hoewel te gering ZAAMSLAG De jaarlijkse keuringen in Zee land van stieren en vrouwelijk fokvee werden gistervoormiddag te 9 uur alhier voortgezet. Ket is toch we) opmerkelijk, dat ook hier de belangstelling van de zij-de der fokkers gering was. Zelfs het fraaie weer kon hen niet verlok ken om eens een uurtje af te zonderen om een kijkje te komen nemen op deze keuring, welke VRIJDAG 7 JUNI GEREF. GEMEENTE (Vlooswijkstraat) Terneuzen: 2.45 uur Huwelijksbe vestiging door Ds. Aangeenbrug, van RDssen. U houdt van Uw kleren; U walt ze mooi en fris houden. En ook Uw lakens, servetten, handdoe kenal Uw textiel wilt U echt schoon en soepel hebben. Regen water is ideaal voor de was. Het koestert de stof, ook de allerfijn ste weefsels. Maar wie kan tegen woordig nog regenwater verza melen? Maar dat hoeft niet meer. Het nieuwe Castella Actief Blauw maakt meiregen-zacht water van hethardste leidingwater. Er zit een ontharder in, Antical-3, die al die bodemzouten als het ware ontwapent. Zo komt het dat Cas tella Actief Blauw ook werkelijk actief wast. Zo komt het dat het sop diep in kan werken, diep maar koesterend; U voelt het aan de weldadige zachtheid en plooi baarheid, U ziet het aan de hel derheid van Uw schone was. in aantal voor Zaamslag en om- van zeer goede kwaliteit was. De uitslag was als volgt: Isto KalfskoelenIA pr. Juweel tje, eig. I. de Feijter te Zaam slag; 1B pr. Klara v. Duboishoe- ve, eig. C. de Feijter te Vogel waarde; IC pr. Sjoertje 106, eig. P. A. R. Dieleman te Zaamslag; 2A pr. Sjoertje 108, eig. P. A. P. vnd.2B pr, Bleske 91, eig. C. de Feijter, vnd. 2e Kalfskoeien: IA pr. Itske36 v. Adolf, eig. P. A. P. Dieleman, vnd.; IB pr. Rieta, eig. I. de Feij ter, vnd.; IC pr. Augje 43, eig. C. de Feijter, vnd.; 1D pr. Mina 26, eig. C. de Feijter, vnd. Oudere koeien: le pr. Itske 34, eig. P. A. P. Dieleman, vnd. Vaarskalf: le pr. Sjoertje 114 eig. P. A. P. Dieleman, vnd. Stier: le pr Ro-oske Rut Ade- ma, eig. P. A. P. Dieleman, vnd. (Buitengewone beste stier met veel adel.) EOEl WAT EEN LAWAAI.. Dinsdag is president Habib Bour- guiba van Tunesië voor een offi cieel bezoek aan Denemarken met een straalvliegtuig op het vliegveld Kastrup' bij Kopen hagen aangekomen. Koningin Ingrid vond dat het vliegtuig van de president bijzon der veel lawaai maakte. Zij draaide het de rug toe en stopte haar vingers in haar ogen. 26 maaie kleuren'S transporante houttinten UUI I klvUU I 29. Met alle kracht die in hem is, slaat Artor toe en dat is wel nodig ook, want Erwins schedel zit verborgen onder zijn helm maar de slag komt aan en met een onduidelijk gepruttel zakt Er- win in elkaar. Geheel onkundig van deze gang van zaken, naderen Erwins mannen en zij schrikken niet weinig als zij hun Britse tegenstander zo zienIn zijn hand Erwins eigen zwaard, zijn voet in de nek van liun aanvoer der, die roerloos terneer ligt. „Leg je wapens af en gauw een beetje," zegt Artor kalm. „Ik heb je meester gegijzeld en ik hoop dat jullie weten wat dat betekent." Het klinkt onheilspellender dan de ergste dreigementen en de tien krijgers beijveren zich, zich van hun wapentuig te ontdoen. „Netjes", zegt Artor spottend, „draai je nu allemaal om, want ik ben nogal verlegen van natuur." Grommend wenden de kerels zich om en snel hijst Artor zijn gevangene omhoog en houdt deze met de ene arm ais een schild voor zich, terwijl hij zijn zwaard dicht in de buurt van Erwins hals laat zweven. „Staan blijven," klinkt het koel, als de mannen zich stiekem wil len omdraaien, steeds verder zeult Artor het zware lichaam weg van de plek„Staan blijven, dan gebeurt er nietsMaar helaas daarin vergist de dappere Brit zich toch, want hij is nauwelijks een paar honderd meter weg, of Erwin opent sloom de ogen. Ver baasd staart hij naar de zwaard kling voor zijn neusvoelt Ar- tors sterke arm om zijn nek, en gaat meteen tot actie over BROMFIETSER TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN In, een sloot langs de Oostza- nerdijk" in Amsterdam-Noord, is woensdagochtend door de politie opgehaald het stoffelijk overschot van de 51-jarige M-Feij uitZaan- dam, beambte bij de Hembrug. De politie was er op attent ge maakt, dat ter plaatse een brom fiets in de sloot lag en omdat de kans bestond dat de bestuurder daarvan te water was geraakt ging zij dreggen. J Edgar Hoover, hoofd van de federale recherche in de Verenig de Staten, heeft voor een sub commissie van het Amerikaanse Congres verklaard, dat er 761 functionarissen uit de landen van het Sowjet-blok in de Verenigde Staten spioneren. Deze functio narissen hadden 1066 onderge schikten van wie ook een aantal een opleiding als geheim agent had gehad. Alleen al de Russi sche functionarissen hadden het vorig jaar 14 reizen naar strate gische gebieden gemaakt voor het verzamelen van gegevens. Zij waren voorts naar 65 weten- taire conferenties en tentoonstel lingen geweest. De federale recherche stelde op het ogenblik een onderzoek in naar 165 communistische of door communisten geïnfiltreerde orga nisaties in. John Profumo, de Britse staatssecretaris van Oorlog heeft deze functie en zijn Lagerhuis-^ zetel ter beschikking gesteld. In een brief aan premier Mac Millan herroept hij een onlangs in het Lagerhuis afgelegde ver klaring over zijn betrekkingen met het Londense fotomodel Christine Keeler. Hij zei bij die gelegenheid dat in zijn verhou- ding tot mej. Keeler niets onbe tamelijks school. Dit is onwaar, zo bekent Profumo nu. Hij had door de verklaring zijn vrouw en kinderen voor schande willen vrijwaren. Profumo spreekt wel de ge ruchten tegen dat hij mej. Keeler zou hebben geholpen te ver dwijnen vóórdat zij moest ge tuigen in een strafproces. Premier MacMillan, die met vakantie in Schotland is, heeft het ontslag van Profumo „met groot leedwezen" aanvaard. „Dit is diep tragisch voor u, uw ge zin en uw vrienden", aldus Mac Millan. Profumo is vorige week vrij dag met zijn gezin voor vakantie naar Italië vertrokken. Maan dag keerden zij in Londen terug. Zijn echtgenote is de actrice Valerie Hobson. De gewezen staatssecretaris zegt in zijn ontslagbrief nog, dat hij nimmer staatsgeheimen heeft prijsgegeven. HET BOTER- EN MARGARINEVERBR UIK IN NEDERLAND Uit gegevens van het Produkt- schap voor Margarine, Vetten en Oliën blijkt, dat het boterver- bruik in Nederland in het eerste kwartaal van dit jaar in verge lijking met vorig jaar is geste gen van 14842 ton tot 17119 ton, terwijl het verbruik van marga rine is gedaald van 55147 tot 54370 ton. Per hoofd van de be volking en op jaarbasis steeg het boterverbruik van 5,05 tot 5,75 kg en daalde het margarine- verbruik van 18,79 tot 18,27 kg. In het afgelopen jaar bedroeg 't verbruik per hoofd van de bevol king voor boter 5,35 kg en voor margarine 19,59 kg. DONDEF.DAG 6 JUNI. TERNEUZEN: Zuidersport park, 6.45 uur: H.K.C.—S.C. De Meijer. VRIJDAG 7 JUNI TERNEUZEN; Zuidersport park, 6:45 uur: Mistrappers Spadella en PZEMRijkswa terstaat. ZAAMSLAG, Gemeentehuis, 10 uur: Verkoop strandgoed. Het Japanse vissersvaartuig „Kaigo Maroe" is dinsdag, na een botsing met het ruim twintigdui zend grote Italiaanse schip „Fina Italia", in de Caraïbische Zee ge zonken. Elf der 25 opvarenden van de „Kaigo Maroe" zijn dooi de „Fina Italia" opgepikt. Het reddingswerk heeft nog voort gang." Aan schepen, die zich in het betrokken zeegebied bevinden, is verzocht uit te zien naar red dingsboten van de „Kaigo Ma roe". Nader wordt gemeld dat de „Fina Italia" op topsnelheid on derweg is naar de ruim 16.000 ton metende Sowjetrussische tank boot „Adler". Een aantal der ge redde Japanse zeelieden heeft 'nl. ernstige hoofdwonden opgelo pen en men hoopt nu aan boord van de „Fina Italia" dat de dok ter, die op de „Adler" aanwezig is, de gewonden zal kunnen hel pen. Russische kernduikboten met kernraketten aan boord patrouil leren op het ogenblik in de Mid dellandse Zee. De westelijke ge allieerden hebben echter nog niet vastgesteld waar zij zich bevin den. Dit meldt het Griekse blad „Apogevmatini" uit Parijs. Een speciale correspondent van het blad, die een bezoek brengt aan militaire installaties van de N. A. V. O. schrijft, dat de Russische duikboten via de Zwarte Zee het Middellandse- zeegebied zijn binnengedrongen. Van de zijde van de N. A. V. O. had hij vernomen, dat de komst van de Russen in het gebied waarschijnlijk verband hield met het feit dat drie Amerikaanse polarisduikboten zich daar bij de Amerikaanse zesde vloot hebben evoegd. I

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 2