Het weer Mr. Toxopeus opent vergadering van de Staten-Generaal Castro roemt Russische raketten Relletj es in Teheran Orkaan dood „Polly" bracht en vernieling Japan in Conclaaf begint 19 Juni WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN HOOGWATER DONDERDAG 6 JUNI 1963 19e Jaargang No. 5929 Peri 1 m met zonneschijn KOELE REACTIE VAN DE VER. STATEN OP CASTRO'S VERKLARING Japanse zeelieden bij aanvaringen omgekomen ONTPLOFFING OP BAHREIN-EILANDEN sïf en nief verbrand PIGMADERM Staat van beleg na onlusten hevige KONINGIN ZAL HEDENOCHTEND Dr DE KORT ONTVANGEN Achttien doden en 45 gewonden bij busongeluk in Mexico KINDERSTERFTE De Rijkspostspaarbank in mei 1963 IN MEXICO HET CONCLAAF Frankerinj; bfj abonnement: Terneuzen Wreefetm-Hoofdredaeteitr I ran 8e Sande Redactie, adresNoordstraat 5557- Admlnlstratie-adresSmidswal Telefoon 01150—2073 Gironummer 38150 Atramementsprfte: ye^jwr maand f2,per week 48 ct. Losse nri nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mui *tt ct; immiMBW^wr advertentie f2,40. Rubriek: Kleine Advertenties Tg4én hanïlelsw advertenties)5 regels 1,10. Iedere regel meeï 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling» Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrea Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 nor. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 «nr. Gedurende de afgelopen 24 uur heeft een lagedrukgebied boven Frankrijk zich naar het noorden uitgebreid. Tevens vul de Jiet enigszins op. Hiermee samenhangend kwamen ook in het midden en zuiden van ons land onweersbuien tot ontwik keling. De neerslaghoeveelheden waren evenwel niet groot. Het hogedrukgebied tussen IJsland en Noorwegen is in betekenis toegenomen en koerst naar N. Scandinavië. Tengevolge van de slechts ge. ringe veranderingen in de circu latie zal het zomerse weer ook vandaag voortduren. Enkele on weersbuien zijn daarbij mogelijk, waarvan het noordien van het land waarschijnlijk opnieuw ge vrijwaard zal blijven. De zwakke tot matige wind zal ook vandaag uit oostelijke richtingen waaien. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Weinig verandering. Perioden met zonneschijn en slechts op enkele plaatsen een regen, of onweersbui. Zwakke tot matige, in het Waddengebied af en toe vrij krachtige oostelijke wind. Dezelfde of iets hogere middag- temperaturen. ZON MAAN op onder op onder 7 4.22 20.55 21.00 4.44 8 4.22 20.56 21.59 5.20 9 4.21 20.57 22.52 6.05 10 4.21 20.58 23.37 7.00 11 4.20 20.58 8.03 12 4.20 20.59 013 9.13 Premier Fidel Castro van Cuba heeft dinsdagavond voor de Cu baanse televisie gesproken van de onkwetsbaarheid, precisie en reusachtige kracht" van de Russische raketten. Zijn bezoe ken aan Russische raketbases hadden hem de zekerheid gege ven, dat „imperialistische agres sies" zouden leiden tot „de alge hele verdwijning van het impe rialistische kamp". Bovendien zijn volgens premier Castro de Russische militairen zonder twij fel beter dan „de kapitalistische troepen". De Cubaanse premier heeft dinsdagavond verder gezegd, dat Cuba bereid is de betrekkingen met de Verenigde Staten te „nor maliseren" mits er geen voor waarden gesteld worden. „Wij zullen zelfs geen centimeter van het socialistische kamp afge trokken worden. Wij zijn com munisten". Premier Castro zei, dat Cuba nog steeds bereid is te praten over schadeloosstelling voor ge nationaliseerde Amerikaanse in vesteringen, als de Verenigde Staten bereid zijn Qubaanse sui ker te kopen tegen meer dan 5,25 dollarcent per pond. De Sowjet-Unie wilde nu 6 cent per pond betalen in plaats van de overeengekomen prijs van 4 cent. De vergrote inkomsten zouden gebruikt worden om de Cubaan se schuld van ongeveer 200 mil joen dollar aan de Sowjet-Unie af te betalen. De Sowjet-Unie zou nog 3.500 landbouwtrekkers zenden en automatische machi nes voor de oogst van suikerriet. Hiermee zou binnen twee jaar het vraagstuk van de mechani satie van de suikerrietoogst op gelost zijn. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft woensdag koel gereageerd op de In de haven Mina Soelman op de Bahrein-eilanden in de Perzi sche golf heeft zioh een ontplof fing voorgedaan, die aan vier mensen het leven gekost heeft. Verder is er een ongenoemd aantal gewonden. Naar verluidt zouden ontplof bare stoffen bij het lossen uit 'n schip geëxplodeerd zijn. verklaring van premier Castro, dat Cuba bereid is de betrek kingen met de V. S. te „norma liseren". Een woordvoerder zei dat de regering-Kennedy het heel duidelijk heeft gemaakt, dat er „op het westelijk halfrond over het comunisme niet kan worden onderhandeld". Premier Castro had dinsdag avond in Havanna verklaard, dat zijn regering tot normale betrek kingen met de V. S. wil komen, maar dat zij „geen centimeter van het socialistische kamp zal wikken Wij zijn com munisten". In opdracht van Koningin Ju liana heeft de minister van Bin nenlandse Zaken mr E. H. Toxo peus woensdagmiddag in de Rid derzaal de verenigde vergadering van de Staten-Generaal geopend. Minister Toxopeus sprak ter ge legenheid daarvan de volgende korte redevoering uit: „H. M. de Koningin heeft mij opgedragen deze buitengewone zitting van de Staten-Generaal in haar naam te openen. Bij de werkzaamheden, die thans een aanvang nemen, en waarbij allereerst de voorstellen tot verandering van de grondwet uw aandacht zullen vragen, zult gij u gesterkt weten door het ver trouwen, dat het Nederlandse volk u onlangs heeft geschonken. Moge God uw arbeid zegenen, op dat zij tot heil, zal strekken van land en volk. Door Hare Majesteit daartoe gemachtigd, verklaar ik deze bui tengewone zitting van de Staten- Generaal te zijn geopend". De vergadering, gepresideerd door mr. J. Jonkman, had tevo ren een commissie van in- en uit geleide benoemd bestaande uit de heren Delprat (voorzitter) en Samkalden, leden van de Eerste Kamer en De Kort, Beernink en Van Eysden, de fractievoorzitters van de K.V.P., C.H.U. en A.R.P. uit de Tweede Kamer. Minister Toxopeus kwam het Binnenhof oprijden in een ko ninklijke gala-Berliner, geësoor- teerd door ruiters van de rijks politie in ceremoniële tenue. Vóór de ridderzaal stond een erewacht van de opleidingsschool van het corps rijkspolitie uit Arnhem alsmede de kapel en de drumband van dit corps. De opening van de verenigde vergadering werd bijgewoond door de meeste leden van het demissionaire kabinet alsmede door twee senatoren en twee af gevaardigden van het Mexicaan se parlement. Deze werden bege leid door de Mexicaanse ambas sadeur in Den Haag en diens secretaris. Na afloop van deze verenigde vergadering kwamen de Kamers in afzonderlijke vergaderingen bijeen. Wereldburger numimer één, de uit Amerika afkomstige Gary Davis, heeft zijn zwervende bestaan op gegeven en is in Straatsburg ge trouwd met mej. Esther Peter. Davis, die zich in Straatsburg als zakenman heeft gevestigd, leerde zijn bruid kennen toen hij daar op een brug een sit-down-demon- stratie voor zijn ideeën hield. Hij heeft nog wel dezelfde idealen, verklaarde hij, maar hij laat het nu aan anderen over daarvoor te strijden. Het paar wordt hier in de echt verbonden door Germain Muller, loco-burgemeester van Straatsburg. Bij twee aanvaringen waarbij Japanse schepen waren betrok ken één in de Atlantische- en één in de Stille Oceaan zijn in totaal elf Japanse zeelieden om het leven gekomen. Een aanvaring tussen de Ja panse vissersboot „Kaigo Maroe" en de Italiaanse tankboot „Fina Italia" van 20.736 ton kostte dins dag ten noordwesten van Porto Rico aan tien opvarenden van de vissersboot het leven. Enige leden van de bemanning gingen met de boot die kapseisde ten onder. Van de vijftien Japanners die door de „Fina Italia" werden gered, werden enigen behandeld door een arts aan boord van de Russi sche tankboot „Adler", nadat de Russen een verzoek om assisten tie hebben ontvangen. Bij de andere aanvaring tus sen het 6295 ton metende Japan se vrachtschip „Kokokoe Maroe" en de 7771 ton metende Ameri kaanse militaire vrachtboot „As terion" bij San Francisco kwam een Japanner om 't leven. De Amerikaanse kustwacht haal de de overige 43 opvarenden van. de „Kokokoe Maroe" van boord, omdat het onbestuurbaar was en naar een rotsachtig eiland af dreef. De Amerikaanse vracht boot liep zware averij op aan de boeg, maar kon op eigen kracht San Francisco bereiken. MEESTERWERK TE KOOP iii Dc Zweedse chauffeur Oscar Daisbecker, die in 1952 voor 35 Zweedse kronen een olieverfschil derij kocht weet eerst nu dat hij een fortuin bezit: Het schilderij, een portret van de Franse kardi naal Richelieu, is een werk van de Franse meester Philippe de Champigne en is duizenden waard. Daisbecker heeft reeds verklaard dat hij het gaarne aan dc meestbiedende zal verkopen. „Misschien krijg er 50.000 kro nen voor. Misschien een half mil joen". DONDERDAG 6 JUNI v.m. iyn. Breskens 1-11 1-32 Terneuzen 1-46 2.07 Hansweert 2.26 2.47 Walsoorden 2.36 2.57 VRIJDAG 7 JUNI v.m. n.m. Breskens 1.46 2.04 Terneuzen 2.21 2.39 Hansweert 1-52 2.15 Walsoorden 2.02 2.25 WERELDBURGER NUMMER EEN GETROUWD Tube 2.95-flacon 7.50 en 2.95 De Perzische regering heeft woensdagavond voor de hoofd stad Teheran de staat van beleg afgekondigd. Dit geschiedde na hevige on lusten, waarbij volgens officiële berichten, twintig mensen zijn gedood of gewond. Het hoofd van de staatspolitie, generaal Nematollah Nassiri, is benoemd tot militair gouverneur van de hoofdstad. Hij stelde een uitgaansverbod in van tien uur 's avonds tot vijf uur 's morgens. De ongeregeldheden begonnen als betogingen, die op touw wa ren gezet door de Mohamme daanse Sjiasekte. Deze groep verzet zich tegen de plannen van de regering voor vrouweneman cipatie en voor de verdeling van het grootgrondbezit. De leuze van de demonstranten was „Wij strijden voor de Islam". Zij vielen o.a. vrouwen aan die geen sluier droegen. Vooral in de oude stad werd veel schade aan winkels, bioscopen en auto's aangericht. De betogers vielen de politie aan met knuppels en messen. De politie maakte gebruik van vuur. wapens. Het hoofd van de staatsveilig heidsdienst, generaal Pakravan heeft meegedeeld, dat in de nacht van dinsdag op woensdag een dertigtal Mohammedaanse lei ders is aangehouden, onder wie de Ajatollah van Choeni van de heilige stad Qom en de Ajatol lah Ghani uit Mesjed. Het kom- plot tegen de uitvoering van de sogiale hervormingsplannen zou worden geleid door de Ajatollah Chomeini, de geestelijke leider van de Sjiasekte. Volgens gene raal Pakravan zijn er aanwijzin gen dat de ongeregeldheden met steun uit het buitenland met name Egypte zijn georgani seerd. De politie en militairen maak ten gebruik van traangas en ge weerkolven en vuurden in de lucht om menigten te versprei den die auto's en winkels in brand staken. De betogers vielen ook het gebouw van de radio- omroep en het belendende ge bouw van het ministerie van Economische Zaken aan. Zij schreeuwden leuzen tegen de re gering en eisen de vrijlating van een Mohammedaanse priester en zijn medewerker en ongeveer 20 van hun aanhangers. De Perzische premier, Assa- dollah Alam, heeft 'berichten ontkend, dat er 1000 slachtoffers zijn. Volgens hem zijn er onge veer 20 doden en gewonden. In de hoofdstraten van Teheran zijn machinegeweren- en ge weerschoten gehoord. Tanks en pantserwapens hebben op het hoofdplein stellingen betrokken. Het hoofd van de staatsveilig heidsdienst, generaal Hassan Pakravan, heeft gezegd, dat een „buitenlandse mogendheid" veel geld heeft uitgegeven om wan orde te scheppen met behulp van de Mohammedaanse geeste lijkheid van Perzië. Op de vraag van verslaggevers of hij zin speelde op president Nasser van Egypte, antwoordde generaal Pakravan: „Er zijn zeer sterke aanwijzingen in die richting." Volgens de laatste berichten hebben de betogers verscheidene regerings- en particuliere gehou wen in brand gestoken. De scha de is groot. De betogers hebben vooral in de oude stad hevig huisgehou den. Talrijke winkels zijn ge plunderd, enige bioscopen zijn in brand gestoken en vele auto's op straat vernield. De oude wij ken zijn door troepen afgezet. In de moderne stad hebben militairen uitgebreide voorzorgs maatregelen genomen. Zij staan op wacht bij het paleis van de sjah en bij de regeringsgebou- wen. Het kabinet van H. M. de Ko ningin heeft gisteren meege deeld: H. M. de Koningin zal heden ochtend ten paleize Soestdijk de voorzitter van de Tweede Kamer fractie der K. V. P. dr W. L. P. M. de Kort ontvangen Een orkaan met de codenaam „Polly" heeft woensdag een spoor van dood en vernieling over West- en Midden-Japan getrokken Minstens achttien mensen kwamen om het leven en zeker 20.000 mensen werden dakloos. Talrijke spoor- en andere ver- PER ETUI VAN 6 EN 12 bindingen werden verbroken. 270 bruggen werden weggesla gen en op ruim 300 plaatsen braken dijken door. Een autobus met passagiers, meest kooplieden, is dinsdag in een vijftien meter diep ravijn langs de grote weg tussen de hoofdstad Mexico en de plaats Toluca gestort. Achttien der in zittenden werden gedood en 45 uaa ui ufrz uspuoAvaS oq -puoAvaS ziekenhuis van Toluca opgeno men. --- - - In de afgelopen twee maanden zijn in de stad Monterrey tachtig kinderen gestorven als gevolg van de droogte, waardoor het be trokken gebied wordt geteisterd. In de afgelopen 24 uur zijn 242 kinderen in een ziekenhuis opge nomen. 50 inwoners van Juarez, die door dolle honden gebeten zijn, verkeren in levengevaar. Er is gebrek aan serum tegen honds dolheid en de grote hitte bevor dert de verspreiding van de ziek te. Bij de Rijkspostspaarbank werd in mei .1963 ingelegd 117,8 miljoen gulden en terugbetaald 87,6 miljoen gulden, hetgeen een positief spaarversohil opleverde van 30,2 miljoen gulden (vorige maand 8,5 miljoen en in mei vorig jaar 32,9 miljoen). Het inleggerstegoed ultimo mei 1963 bedroeg 3376,7 miljoen gulden (ultimo mei vorig jaar 3016,4 miljoen). Uit het dagboek van Paus Jo hannes, waarvan de Osservatore de eerste stukken publiceert, blijkt dat hij in 1961 al zijn ziek te voelde aankomen. Hij schrijft o.m. dat hij in zijn lichaam iets voelde, dat niet in orde is. „Maar dat is volkomen natuurlijk voor een oude man". De Paus schrijft verder dat hij bang is voor verergering van de kwaal. „Het is niet plezierig daaraan al te veel te denken, maar nogmaals, ik ben bereid alles te aanvaarden". Het conclaaf voor de verkie zing van de opvolger van wijlen Paus Johannes XXIII, zal 19 juni aanstaande beginnen, aldus is woensdagochtend op de bijeen komst der kardinalen besloten. DAGBOEK VAN OVERLEDEN PAUS Met ingang van gisteren be gon de Osservatore Romano de publicatie van een stuk van het persoonlijke dagboek van Paus Johannes XXIII. De aantekenin gen zijn gemaakt in de periode van 26 november tot 2 december 1961, toen de Paus zijn jaarlijk se retraite maakte en voor per soonlijke aantekeningen gele genheid had. De publicatie ge schiedt in facsimile. Negen da gen lang geeft de Osservatore telkens een pagina. Deze notities zijn uniek, omdat zij het ziele- leven van Paus Johannes op een voudige, maar ontroerende ma nier weerspiegelen. Het uur van aanvang van het conclaaf was woensdagmiddag nog niet bekend. Gemeld werd dat de kardinalen eerst van plan waren de openingsdatum op 18 juni te stellen, precies vijftien dagen na de dood van Paus Jo hannes die als minimum-tijds- verloop voorgeschreven zijn. Maar omdat het einde van die periode precies op de avond van de 18de juni valt (het tijdstip van overlijden was 19.49 uur) werd toch de dag daarop geko zen. Het conclaaf in 1958 waarop Paus Johannes gekozen werd, begon te 17.00 uur Ned. tijd. Bij een dusdanig aanvangstijd- stip kan de eerste stemming in de. ochtenduren van de 20ste juni worden verwacht. Paus Johannes heeft vórig jaar, in aanvulling op de apos tolische constitutie d.d. 8 decem ber 1945 van wijlen Pius de XII, verordend dat voortaan alle do- 'cumenten betreffende de Paus keuze aan de kardinaal-kamer ling ter hand gesteld zouden worden of aan een van de hoof den van de drie kardinaalsorden, om in het archief te worden op geborgen. Hierdoor heeft wel de mening postgevat dat voortaan bij de Pauskeuze geen stem briefjes meer zouden worden verbrand aan de rook waarvan het publiek buiten het resultaat kan vernemen. Het is echter zo dat wel de stembriefjes na elke stemming verbrand zullen wor den. Ingeval er nog geen Saus is gekozen, wordt er een kleur stof bijgevoegd om een „zwarte" rook te verkrijgen. Het conclaaf voor de verkie zing van de opvolger van wijlen Paus Johannes XXIII zal op 19 juni om 18.00 uur officieel ge opend worden, aldus een commu niqué dat woensdagavond ten Vaticane is gepubliceerd.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1