Paus Joannes XXIII overleden Het weer De natuurramp in Pakistan jö VenhaSè Sluiting van de Staten Generaal WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Gearresteerde ,vrije boeren' weer op vrije voeten £ü£Ê&s 22 graden oplopen. zaeht-bros beschuit Frankering bfl sbeaaeaients Terneuzen CMreateur-Hoofdredaetein" I. van de Sartde Redactie, adresNoordstraat 5557 Administratie-adresSmidswai Telefoon 01150 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,per kwartaal: per maand 12,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. IE VRIJE ZEEUW DINSDAG, 4 JUNI 1963 19e Jaargang No. 5928 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/b Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties '(géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 unr. Paus Joannes de drie-en- twintigste is zondagavond overleden. De dood trad in om 19.49 uur, ongeveer tien minuten na het einde van een Mis die kardinaal Luigi Traglia op het Sint Pieters plein opdroeg. Op dat mo ment waren naar schatting 800.000 mensen op 't reus achtige plein verzameld. Tevoren hadden in de kamer van de Paus de kardinaal- staatssecretaris Cicognani, de biechtvader van de Paus, mgr. Cavagna, en de naaste verwan ten en leden van de pauselijke huishouding de rozenkrans ge beden. Paus Joannes overleed vier dagen nadat een maagkwaal waaraan hij al ruim een jaar leed een gezwel aan de uit- EEN NATTE, SOMBERE LENTE De drie lentemaanden maart, april en mei zijn erg nat en somber geweest hoewel minder dan in de lente van het vorige jaar. Ook was het weer veelal aan de koude kant, van de 92 da gen waren er 53 te koud. De ge middelde temperatuur bedroeg te De Bilt 8,2 graden Celsius tegen 8,6 graden Celsius nor maal. Het aantal uren zonne schijn bedroeg maar 400 tegen 501 normaal Zestien dagen ver liepen zonder dat de zon zich liet zien, een aantal dat in de lentes van de laatste 25 jaar nooit gro ter is geweest. Gemiddeld over het gehele land is bijna 170 mm regen gevallen tegen 136 nor maal. De lente van 1962 was slechts weinig natter. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Minder wind. Droog en overwegend zonnig weer, maar in het zuiden van het land tijdelijk meer bewolking. Matige tot zwakke noordooste lijke wind. In het algemeen iets hogere temperaturen. gang van de maag verergerd was door een buikvliesontste- king. Overeenkomstig de bepalingen betrokken leden van de pause lijke garde de wacht bij de toe gangen tot het pauselijke paleis. De woordvoeruer van het Va- ticaan maakte bekend, dat het oecumenisch concilie is opge schort. Het overlijdensbericht werd doorgegeven aan de Ita liaanse regering en de andere regeringen waarmee het Vati- caan betrekkingen onderhoudt. Het pontificaat van Paus Joan nes de 23ste, de 262ste Paus na Petrus, heeft vier jaar, zeven maanden en zes dagen geduurd. Het was het kortste pontificaat tot dusver van deze eeuw. Paus Leo de 13de was Paus van 1878 tot 1903. Zijn opvolger, Paus Pius de 10de, was Paus van 1903 tot 1914. Na hem kwamen Paus Be- nedictus de 15de (19141922), Paus Pius de 11de (19221939) en Paus Pius de 12de (1939 1958). Terstond na het overlijden van Paus Joannes de 23ste is de 84- jarige kardinaal Masella als „camerlengo van de Heilige Roomse Kerk" verantwoordelijk geworden voor de dagelijkse gang van zaken bij het bestuur van de Kerk, en wel op grond! van de apostolische constitutie van Paus Pius de 12de „Vacan- tis Apostolicae Sedis", die door een Motu Proprio van Paus Joannes is aangevuld. De ca merlengo moet ook zorg dragen voor een zo spoedig mogelijke verkiezing van een nieuwe Paus, waarvoor het conclaafbinnen vijftien, uiterlijk achttien dagen moet beginnen. De officiële rouwtijd duurt negen dagen. Daags na het overlijden van de Paus beginnen de i n Rome woonachtige kardinalen met de voorbereidende bijeenkomsten ter regeling van het voorlopig bestuur der Kerk. Ook worden dan aan de 82 kardinalen der Kerk de uitnodigingen verzonden voor het conclaaf voor de Paus keuze. DINSDAG 4 JUNI v.m. n.m. Breskens 11.58 12.23 Terneuzen 0.33 12.58 Hansweert 1.13 1.38 Walsoorden 1.23 1.48 WOENSDAG 5 JUNI v.m. n.m. Breskens 0.3S 1.00 Terneuzen 1.12 1.35 Hansweert 1.52 2.15 Walsoorden 2.02 2.25 ZON MAAN op onder op onder Juni 4 4.24 20.52 17.44 3.30 424 20.53 18.50 - 3.50 Vliegramp in India. Bij Pathankot in India zijn maandag bij het neerstorten van een Indiaas Dakota-lijnvliegtuig alle 25 passagiers en 4 beman ningsleden om het leven geko men. Het vliegtuig wag onderweg naar Srinagar in Kasjmier van Amritsar in Noordwest-India. Onder de passagiers zijn zestien buitenlanders. Volgens een woordvoerder van het Vaticaan zal het stoffelijk overschot van de Paus donderdag om 18 uur' in stilte in de Sint Pieter worden bijgezet. Vanaf hedenochtend 9 uur zullen kar dinalen en diplomaten de laatste eer komen bewijzen. Het stoffe lijk overschot ligt dan opgebaard in de salon naast de sterfkamer. Voor het raam van deze salon was de Paus gewoon te verschij nen op zon- en feestdagen om de gelovigen op het Sint Pieters plein zijn zegen te geven. De laatste maal geschiedde dit op Hemelvaartsdaag. Het stoffelijk overschot wordt op verzoek van de Paus niet ge balsemd. Dit geschiedt in navol ging van mgr Tedeschi, van wie .de Paus secretaris is geweest. Hedenavond om 18 uur wordt het stoffelijk overschot naar de Sint Pieter overgebracht. De volgendè ochtend zullen vanaf acht uur de gelovigen in de ba siliek de laatste eer kunnen be wijzen. Volgens iemand die tot het einde in de sterfkamer was, stierf de Paus „zacht, heel zacht, zoals een vlam uitdooft." De laatste woorden die hij tot zijn omgeving sprak waren: ,Wij zullen elkaar ook in de hemel liefhebben. Ik wil vertrekken. Ik wil terugkeren naar mijn God. Dat men mij nu met de Heer late." Bij beschikking van de rege ring zullen in Italië de vlaggen drie dagen halfstok hangen. Van daag zullen alle openbare verma kelijkheden en scholen gesloten blijven. Voorts heeft de regering overeenkomstig het in 1929 ge sloten verdrag van Lateranen, dat de betrekkingen tussen Ita lië en het Vaticaan regelt in structies gegeven om er voor te zorgen, dat de kardinalen alle bewegingsvrijheid in Italië heb ben en het conclaaf onbelem merd kan plaats vinden. ZIJN LEVENSLOOP Twee feiten vooral hebben het pontoficaat van Joannes XXIII, dat men aanvankelijk, gezien zijn reeds gevorderde leeftijd, als niet meer dan een „overgangsperiode" had gedood verfd, bijzonder relief gegeven: de bijeenroeping van het tweede Vaticaanse concilie en het uit vaardigen van de vredesency- cliek „Pacem in Terris". Deze beide gebeurtenissen hebben een vérstrekkend effect gehad juist ten opzichte van de uitwendige betrekkingen van de R. K. Kerk met andere Kerkelijke, maar ook niet-kerkelijke groeperingen en instanties. Door de deelneming van niet-R.-K. waarnemers aan het concilie is algemeen de ver wachting gewekt dat het resul taat ervan van groot belang op het terrein van de eventuele hereniging der christelijke Ker ken zal kunnen worden en daar aan correspondeert een ingrij pende ontwikkeling in de ge- dachtenwereld binnen de R.-K. Kerk zelf, zoals deze in de loop van de eerste fase van het con cilie onverbloemd tot uiting is gekomen. In zijn vredesency- cliek, uitdrukkelijk als een „Paasgeschenk aan de wereld" aangekondigd, heeft Paus Jo annes de weg gewezen naar een begripsvolle benadering zonder afbreuk nochtans aan als onveranderlijk beschouwde ge loofsbeginselen van kringen buiten de Kerk door een scherp onderscheid te stellen tussen een bepaalde leer die als verwerpe lijk zou moeten worden be schouwd en de persoon van de aanhangers daarvan. Als particulier persoon heeft Paus Joannes zich wel onver deeld de sympathie van allen, met wie hij te maken kreeg, weten te verwerven door zijn ongekunstelde eenvoud en vrien delijkheid en warme belangstel ling voor menselijke noden, 25 november 1881 werd An- gelo Giuseppe Roncalli, die in oktober 1958 tot Paus zou wor den verkozen als opvolger van Pius XII, geboren in Sotto il Monte, bij Bergamo in Noord- Ttalië, als de vierde van de tien kinderen en oudste zoon van het boerenechtpaar Battista Ron calli en Marinanna Mazzola. De familie was daar al sedert de middeleeuwen gevestigd. Heden wordt eindrapport kabinetsinformatie aangeboden Koningin Juliana zal op diens verzoek hedenmiddag om vijf uur de kabinetsinformateur, mr. dr. C. P. M. Romme, op paleis Soestdijk ontvangen. Dr. Rom me deelde zaterdagavond mede thans voldoende ingelicht te zijn om eindrapport over zijn infor matiepoging uit te brengen. Dr. Romme sprak zijn erken telijkheid uit over de grote medewerking, die hij van velen, in het bijzonder van de leiders van de vijf grote fracties uit de Tweede Kamer, bij zijn werk heeft mogen ondervinden. Na dat hij met de vijf fractielei ders vrijdag en zaterdag geza menlijk en afzonderlijk had ge confereerd en nadien bescheid had gekregen op nog overblij vende vragen, meende hij vol doende georiënteerd te zijn. Toespraak van minister-pre- dent De Quay. In een toespraak voor de tele visie heeft de minister-president dr. J. E. de Quay» gisteravond o.m. verklaard, dat deze vriende lijke menselijke en tot vernieu wingen inspirerende Paps in en kele jaren in onze wereld een plaats heeft ingenomen die, nu hij open komt, ons pas goed dui delijk wordt. Prof. De Quay wees op de vernieuwingen op religieus en algemeen menselijk gebied, waartoe de Paus de stoot heeft gegeven, en op de veelal over leefde oude tegenstellingen, die hij heeft heipen liquideren. Zeer velen heeft deze Paus moed gegeven en geïnspireerd tot verdraagzaamheid en open heid voor elkaar, zo zei hij. Hij is iemand geworden van wereld formaat en hij heeft stem gege ven aan het wereldgeweten, aldus prof. De Quay. Hij merkte ook op, dat wij al len graag zouden hebben gezien, dat onder leiding van Joannes de 23ste dit concilie zou zijn vol tooid. Dat kan niet meer. Maai de koers, die onder zijn leiding is ingeslagen, zal niet gemakke lijk meer worden gewijzigd. Daarvoor is deze al te zeer in ruime kring als de juiste onder kend, aldus de minister-presi dent. Tot slot citeerde prof. De Quay een enkele passage uit de ency cliek Pacem in Terris, waarin de Paus, staande aan het begin van een nieuw tijdperk, ons aan spoort tot een uiterste krachtin spanning. In antwoord op een vraag zei de minister-president: „De Ne derlandse regering heeft met ontroering kennis genomen van het overlijden van Zijne Heilig heid Paus Joannes XXIII. Zijn ijver voor de wereldvrede en voor de toenadering tussen de volke ren is voor de gehele wereld van eminente betekenis geweest. De vruchten van zijn werk komen ook ons land ten goede." HET KORTSTE PONTIFICAAT De Paus die de kortste ambts periode heeft vervuld is, wan neer men op de officiële jaar tallenlijst afgaat, Adrianus- de zesde de enige Nederlander in de apostolische successie geweest. Deze regeerde name lijk van 9 januari 1522 tot 14 september 1523, een periode van 599 dagen, vijf dagen korter dan het pontificaat van Pius VIII, dat van 5 april 1829 tot 30 no vember 1830 duurde. Dokter Casters voor twee jaar geschorst Dokter Jacques Casters uit het bekende Softenon-proces in Luik, is door de Belgische orde van artsen voor twee jaar ge schorst. Hij heeft beroep tegen deze beslissing aangetekend. Hangende de behandeling van dit beroep kan hij blijven prak- tizeren. IETS WARMER Tijdens de Tweede Pinksterdag kwam ons land te liggen aan de rand van een overgangszone tussen vochtige lucht, die Frank rijk was binnengedrongen en zeer droge lucht, die over Duits land naar onze omgeving af vloeide. Deze overgangszone ging ver gezeld van een smal regengebied dat echter niet verder vorderde dan de Frans-Belgische grens en diet Nauw, van jCalais. De bewolking van dit gebied dringt nog langzaam in noord- waartse richting op, maar de ac tiviteit van het front neemt af. In de zuidelijke provincies zal het vandaag dan ook minder zon nig zijn, maar de kans op neer slag is klein. In de noordelijke provincies blijft het overwegend zonnig weer. De wind neemt verder af omdat de luchtdrukverschillen over onze omgeving kleiner wor den. De temperaturen zullen weer tot een waarde van om- Volgens de laatste schatting zijn bij de wervelstorm en de vloedgolf van vorige week in Oost-Pakistan meer dan 10.000 mensen omgekomen en wordt ongeveer een zelfde aantal ver mist. Aan de Golf van Bengalen zijn naar schatting 300.000 men sen dakloos geworden. Koninklijke belangstelling bij huwelijk H. M. de Koningin, Prinses Beatrix als getuige,en Prinses Margriet waren zaterdag aan wezig bij het huwelijk van mejuff. Marie Adelaide Hasse- leij Kirschner, studente in de Franse taal en letterkunde te Leiden, en mr. C. L. baron van Harinxma Thoe Slooten, advo caat en procureur te Den Haag, telg uit een oud Fries adelijk geslacht. Vóór het Baarnse ge meentehuis en de ernaast ge legen Hervormde Pauluskerk hadden zich vele belangstellen-I den verzameld voor de eenvou dige huwelijksplechtigheid. De bruid droeg een zijden bruidstoilet met een wolk van tule eromheen. In het gemeentehuis verricht te de burgemeester, mr, F. J. van Beeck Kalkoen, de huwe lijksvoltrekking. Voor de bruid getuigde, behalve haar zuster Louise, Prinses Beatrix. De Prinses werd vergezeld door mr. W. H. C. Boellaard, die voor de bruidegom getuigde, samen met diens enige zuster. Ook in de kerk was de belangstelling bij zonder groot. Het voorfront was versierd met prachtige boeket ten seringen en vele palmen. De Koningin en Prinses Margriet woonden in de koninklijke kerk- loge de dienst bij. De campagne tegen de rassenscheiding in de V. S. In de staat Maryland hebben de voorstanders van de rassen scheiding een succes geboekt. Zij verzamelden voldoende hand tekeningen voor een petitie om de autoriteiten te verplichten, het besluit van de wetgevende vergadering om in 13 van de 23 districten de rassenscheiding op te heffen, aan een volksstem ming te onderwerpen. Hierdoor moet de uitvoering van het omstreden besluit min stens anderhalf jaar worden opgeschort, aangezien het niet mogelijk is vóór die tijd het referendum te houden. De dertien districten liggen langs de grote autoweg tussen New York en Washington, waar in de afgelopen jaren talrijke diplomaten uit Afrikaanse sta ten geen toegang hebben ge kregen in restaurants die alleen voor blanken zijn opgesteld. Over de toestand in het bin nenland en op de eilanden voor de kust, waarmee de verbin dingen verbroken zijn, is nog niets bekend. De vloedgolf drong tot 12 km landinwaarts door en heeft alles op zijn weg vernield. De wervelstorm heeft ook in het aangrenzende gebied Sa- broom in het zuiden van de In dische staat Tripoera verwoes tingen aangericht. Tien mensen zijn om het leven gekomen en 500 gewond. Ongeveer 40.000 mensen zijn dakloos. Negentig procent der woningen is ver woest. Men heeft hulp kunnen verschaffen doordat het wegver keer is hersteld. Ook volgens een officiële schatting zijn meer dan 10.000 mensen omgekomen. De minis ter van Onderwijs noemde dit cijfer na een tocht door het ge teisterde gebied. Hij zei dat de gehele schade tien tot twintig maal zo groot is als die welke werd veroorzaakt door de wer velstorm van 1960 toen onge veer 14.000 mensen het leven verloren en 900.000 woningen werden verwoest of beschadigd. OE THANT OVER HET OORLOGSGEVAAR In een toespraak in het Mount Holyoke College te South Had- ley in Massachusetts heeft de algemene V. N.-secretaris Oe Thant gezegd dat er een inter nationaal gezagsorgaan, gesteund door Rusland en Amerika, moet komen om de mensheid een atoomoorlog te besparen. Het tegenwoordige „ideologi sche fanatisme" noemde hij een dodelijk gevaar voor het men selijk ras. Als de sfeer van wan trouwen en vrees aanhoudt, al dus Oe Thant, terwijl er atoom wapens worden opgeslagen en steeds doeltreffender vernieti gingsmiddelen worden gemaakt, wordt de kans op uitroeiing van de mensheid steeds groter. De minister van Binnenlandse Zaken, mr E. H. Toxopeus, sloot zaterdagmiddag in de Ridder zaal namens de Koningin de zit ting van de Staten-Generaal. Ter gelegenheid hiervan was op het Binnenhof een erewacht van 60 man alsmede het 80 man tellende muziekkorps van de Rijkspolitie opgesteld. Minister Toxopeus, die de weg van Huis ten Bosch naar het Binnenhof in een galaberliner aflegde, werd geëscorteerd door twee pelotons bereden rijkspo litie in ceremoniële tenue, ge commandeerd door majoor jhr. B. W. F. de Beaufort. Luitenant P, J. H. Leers van de rijkspolitie voerde het bevel over de erewacht, die uit man schappen van de opleidings school in Arnhem bestond. Op het bordes van de Ridder zaal werd minister Toxopeus onder trommelgeroffel en schal lende muziek ontvangen door de commissie van in- en uitge leide uit beide Kamers, be staande uit prominente, uit het actieve politieke leven terug tredende politici, n.I. de heren Tilanus (C. H. U.), Schermer- horn (P. v. d. A.), Kropman (K.V.P.), Oud (V.V.D.) en Bruins Slot (A. R. P.). Voordien inspecteerde hij de erewacht. De toespraak van minister Ia lani-JVwiiixrAVc 11 i Fof. Uotrö RqqA niot.ftntvanl De beide landbouwers uit Eef- de (gemeente Gorssel), de heer G. W. Voortman en zijn bejaarde oom de heer B. Dijkerman, die maandag 27 mei waren gearres- teeerd om hun vrijheidsstraf uit te zitten wegens het niet ver strekken van bedrijfsgegevens op vordering van het Landbouw schap, zijn zaterdagmorgen, ter stond na de indiening van een rekest bij H. M. de Koningin, op vrije voeten gesteld. Hangende de behandeling van de rekesten, zo had de minister van Justitie, mr. A. C. W. Beerman, zaterdag morgen bepaald, is de vrijheids straf van de beide „vrije boeren" geschorst. Boer Voortman was veroor deeld tot een boete van 45 gul den subsidiair 9 dagen hechtenis, zijn oom. de heer Dijkerman, moest twee boetes van in totaal 80 gulden (subsidiair 16 dagen hechtenis) betalen. In zijn zaterdagmorgen aan de Koningin geschreven brief zegt de heer Voortman, dat hem door het arrest van de Hoge Raad van 22 oktober 1962 in een zaak tegen hem gewezen, is gebleken, dat de vroegere vonnissen, die tegen hem waren gewezen, onjuist wa ren. Het is daarom niet juist, zo betoogde hij, dat deze vonnissen alsnog werden geëxecuteerd. Boer Voortman's veroordeling tot 45 gulden boete subsidiair 9 da gen hechtenis was namelijk een vonnis in een oudere dan de zaak, waarin de Hoge Raad op 22 ok tober 1962 tegen hem arrest had gewezen. De heer Voortman stelde ver der in zijn brief aan de Koningin, dat hij in die oude zaak verzuimd had een schriftuur met cassatie middelen in te dienen, waardoor de Hoge Raad aan behandeling ervan niet kon toekomen. Daar door werd »jn baroep door de Hoge Raad niet-ontvankelijk ver klaard. De nalatigheid van de Voortman in deze oude zaak vloeide voort, zo zegt hij in de brief aan de Koningin, uit onbe kendheid met de zeer speciale regeling van de wet economische delicten. Naderhand, in een late re zaak, heeft hij dit verzuim niet gepleegd en toen is hij ont slagen van rechtsvervolging. De heer Voortman stelt verder in zijn rekest, dat hij onoverko melijke bezwaren heeft, te vol doen aan voorschriften van het Landbouwschap. Ook zegt hij, dat hij de boete niet kan betalen, omdat dan een vrijwillige daad zou zijn. Een soortgelijk rekest is inge diend door de heer B. Dijkerman. Ook deze stelde, dat hij zijn zaak bij de Hoge Raad niet op juiste wijze naar voren had gebracht. De heer Voortman, zoals be kend, voorzitter van 't „Comité handhaving van vrijheid en recht", dat zich ten doel stelt „met wettige middelen onoirbare P.B.O.-dwang te bestrijden". Politieke vonnissen in Portugal Zeven Portugese spoorwegar beiders uit Barreiro aan de Taag zijn zaterdag tot voorwaarde lijke gevangenisstraffen, va riërend van 14 tot 18 maanden, met een proeftijd van vijf jaar, veroordeeld wegens „subversie ve activiteit". De beklaagden hadden toege geven, dat zij getracht had een algemene staking te orga niseren voor een verbetering van de Ionen. Zij ontkenden dat zij lid waren van de verboden communistische partij. Ook zei den zij niet gestreefd te hebben naar omverwerping van het huidige bewind. Toxopeus in de verenigde ver gadering der Kamer luidde als volgt: „Hare Majesteit de Koningin heeft mij opgedragen de huidige zitting van de Staten-Gneraal in haar naam te sluiten. In deze zittingsperiode, welke in verband met de voorstellen tot wijziging van de Grondwet een kortere dan de normale duur heeft gehad, is opnieuw in belangrijke mate een beroep ge daan op uw werkkracht. Een bijzonder groot aantal onder werpen heeft uw aandacht op geëist. Tal van wetsontwerpen werden in behandeling geno men; een aanzienlijk aantal wetten is tot stand gekomen. Vraagstukken van bijzondere betekenis werden aan uw oor deel onderworpen, waarvan ge noemd mogen worden de uit eindelijke regeling van de toe komst van Nieuw-Guinea en de wettelijke regeling van het voortgezet onderwijs. Het overleg tussen Staten- Generaal en Regering is uitvoe rig en vruchtbaar geweest Zowel door houden van tal rijke en vaak langdurige ver gaderingen als door hét streven naar een zo efficient mogelijke werkwijze is de volksvertegen woordiging er in geslaagd, het merendeel van de haar voorge legde wetsontwerpen af te han delen. Voor de inspanning, die deze arbeid heeft gevergd en die voor velen uwer nog wordt verzwaard door de taken in su pra- en internationaal verband, past grote erkentelijkheid. Tenslotte zij nog gememo reerd, dat voor enkelen uwer de sluiting van de huidige zitting tevens van de zeer langdurig en niet ere vervuld Kamerlidmaat schap betekent. Hare Majesteit de Koningin heeft mij verzocht U dank te zeggen voor de toewijding en ijver, bij de behartiging van 's lands belangen getoond. In naam der Koningin ver klaar ik deze zitting van de Staten-Generaal te zijn geslo ten", aldus minister Toxopeus. Zonnigste Pinksteren van 20ste eeuw Pinksteren is ditmaal bijzon der zonnig geweest, vooral in het noorden en midden van ons land Gedurende de beide Pinksterda gen te zamen zijn in De Bilt in totaal dertig uren zonneschijn geregistreerd, een aantal dat tot dusver in deze eeuw nog niet eerder tijdens de Pinksterdagen was bereikt. Het record in djt op zicht had tot nu toe 1944 gehou den, toen werd op deze feestda gen (28 en 29 mei) in totaal 29.4 uren zon opgetekend. Mede door dat het ditmaal een late Pink steren was, kon het aantal uren zonneschijn zo groot worden, aangezien de daglengte nu gro ter is dan wanneer deze feestda gen in mei vallen. In het dorp Yerbabuena in Noord-Mexico zijn een man en een vrouw, die in de ogen van de dorpsbevolking had den „gezondigd", op een reusachtige brandstapel ge dood. Toen militairen en po litiemannen uit een naburige stad wilden ingrijpen, ont stond een veldslag waarin 11 mensen sneuvelden en 12 ernstig werden gewond.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1