Tweekamp Moskou-Peking I De rassenonlusten in de Verenigde Staten Bewustzijn bij de Paus teruggekeerd Ruim 3.000 doden in Oost-Pakistan Otto von Habsburg mag naar Oostenrijk terug Het weer (A HOOGWATER WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN MEDEDELING J. H. Kemper RELLETJES IN GEORGETOWN WESTDUITSE STAATSSECRETARIS IN OPSPRAAK Radio De Koek „ALEX" IS THUIS RECHTSPRAAK NA 32 JAAR WRAK VAN THRESHER GEVONDEN Toeristen-invasie op Schouwen-Duiveland ULBRICHT OVER DUITSE KWESTIE FRANS-DUITS VERDRAG DOOR BONDSRAAD GOEDGEKEURD Russiscüe toeristen uitgemaakt voor „yankee-imperialisten" Frankeririg btj abonnement: Terneuzen Wrecteur-Hoofdredaeteur I. van 8e Sandt Redactie, adresNoordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 01150 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per Kwartaal: per maand ƒ2,per week 48 et. Losse nrs 9 ct DE VRIJE ZEEUW ZATERDAG 1 JUNI 1963 19e Jaargang No. 5927 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. 3. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per nam 16 cl: nunimum pér advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties Tfféên handels- advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags Z uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Wat op 5 juli in Moskou staat te beginnen wordt door de Russen en Chinezen in principe voorgesteld als een redelijk gesprek tussen twee groepen die van mening verschillen over de uitleg die aan de Marxistische leer gegeven moet worden. In gezamenlijk overleg kan men dan tot de waarheid geraken en de partij die dan zou blijken te zijn afgeweken van de ware leer, behoeft slechts terug te keren van de dwalingen haars weegs. Het is, zó gesteld, een vrij eenvoudige zaak, die men niet behoeft op te blazen tot een diepgaand conflict, laat staan een zo goed als voltooide splijting van de commu nistische eenheid. Dat is dan de beleefde versie van het verhaal en een waaraan slechts een happy end geschreven hoeft te worden om het te vol tooien Peking en Moskou kunnen inderdaad zeggen dat zij zich onderling onthouden hebben van regelrechte scheldpartijen, maar men moet al zeer weinig begrip hebben om niet te horen dat Mao Tse-toeng Chroesjtsjov op het oog had als hij Tito uitschold en omgekeerd dat de vegen uit de Moskouse pan die Hoxha kreeg toegediend meer voor de Chinese meester van deze Albanees waren bedoeld. Op dit amper gecamoufleerde scheidfront is het de laatste tijd vrij rustig. Maar dat betekent niet dat beide partijen besloten heb ben het maar kalm aan te doen tot het grote debat plaats vindt in juli. De controverse heeft zich nu meer verplaatst naar het terrein waar het eigenlijk om gaat: om de zeggenschap in de communis tische wereld. gevecht om aanhang te werven kan weinig geloof wekken dat het straks in Moskou zo redelijk zal toegaan. Peking zal zeker pro beren om door zijn uitlatingen daar de toeziende wereld, vooral de onderontwikkelde landen, goed te laten horen dat het élan om de armen er bovenop te hel pen van de Chinezen uitgaat en niet van de Russen. En Chroesjt- sjow kan daar niet veel tegen be ginnen. Waarschijnlijk kan hij slechts betreuren dat hij mét het ontluisteren van Stalin ook ver nield heeft wat deze van Moskou had gemaakt: het centrum van communistische tucht. Hij is zelf begonnen aan de grote klok te hangen dat deze po- litie-agent van het communisme wel eens faalde en dat betekent tevens dat daarmee ook de ver plichting is vervallen het stom weg eens te zijn .met wat uit Mos kou verluidde. De mogelijkheid om anders te denken dan de grote baas van de Sowjet-Unie heeft hij opengesteld en er wordt nu gebruik van gemaakt. Ett hoe zeer het hem wellicht ook spijt, de geschiedenis is in dit opzicht niet terug te draaien. (Nadruk verboden.) In verband met de Pinksterda gen zal ons eerstvolgend nummer dinsdagmorgen verschijnen. INDONESIËRS SOLIDAIR Peking heeft daarbij een paar aardige successen gehaald. N. Korea en Noord-Vietnam, vooral het laatste dat lange tijd de kat uit de boom keek, staan nu wel achter de opvattingen van Pe king. Het bezoek van de Chinese president, die zijn land haast niet uitkomt, aan Indonesië had zijn bedoelingen: in de eerste plaats om de relaties tussen Peking en Djakarta te verbeteren, maar ook om de Indonesische commu nistische partij, de grootste van Azië, zich solidair te laten ver klaren met de Chinese, wat tot op grote hoogte gelukt schijnt te Zijn. Van zijn kant heeft Chroesjt- jov evenmin stil gezeten. De vie ring van Castro tijdens zijn be zoek aan de U.S.S.R. had het doel deze in het Moskouse kamp, dat wil zeggen als een waardevol stuk op het schaakbord tegen Peking, aan te werven. Het was de voornaamste Russische tegen zet in een partij met voorname lijk Chinese initiatieven. Het lijmen van Castro was hier bij voor de Chinezen een belang rijke strop omdat het een streep door de rekening haalt van wat een van hun beste troeven be loofde te worden in de strijd om de sympathie van zoveel moge lijk communistische partijen in de wereld. HET OORD DER LEGE MAGEN Castro's hoofdstad Havana was volgens het Chinese plan het ideale oord voor een conferentie der lege magen, een bijeenkomst voor de communisten uit de niet- welyarende landen. China kan zich in hun gezelschap presente ren, als een der hunnen, ook ge zegend met weinig aardse goede ren en daarom een betrouwbaar der behartiger van hun belangen dan de Sowjet-Unie, die vooral in de ogen van de arme inwoners van Aziatische en Latijns-Ameri kaanse landen beslist niet meer voor een, net als zij onder ge brek gebukt gaande door kan gaan. Waarbij China in vele gevallen als argument kan gebruiken dat de Russische beloften van hulp wel schoon klinken, maar door gaans niet veel betekenen. Cuba zou daarvoor een schoon voor beeld zijn geweest. Er zal Chroesjtsjow veel am gelegen zijn geweest dit. te voorkomen en men kan aannemen dat Castro ervan heeft geprofiteerd. Dit elkaar hakken zetten in het speciaal, voor voeten die het druk hebben^-BK- Btbroban wit l«dar 34,90 footaavera Alléén bij Noordstraat 68 Terneuzen Telefoon 2476 „onvermoeibare" pasvorm In Georgetown, de hoofdstad van Brits Guyana zijn donder dagavond bij relletjes 50 mensen gewond en 20 gearresteerd. De ongeregeldheden ontstonden toen tegenstanders van de regering slaags raakten met Hindoestanen, van wie velen de regering steu nen. De politie maakte gebruik van traangas om een einde te maken aan de gevechten, die volgden op wanordelijkheden bij de begra fenis des middags van de minis ter van Binnenlandse Zaken, Claude Christian, die woensdag is overleden. Een vijandige me nigte, die zich bij de kerk en de begraafplaats had verzameld, wierp met stenen naar dr. Ched- di Jagan, de eerste minister van Indische afkomst, en andere mi nisters. Paus Joannes, die vrijdag on danks zijn zeer sleehte toestand volledig bü kennis was gebleven en zelfs nog dé kracht had ge vonden om vanuit zijn bed zijn zegen te geven aan degenen, die in zijn nabijheid een Mis bijwoon den, is even na acht uur vrijdag avond buiten bewustzijn geraakt. In zijn naaste omgeving vreest men, dat hij niet meer bij kennis zal komen. Aan het sterfbed bevinden zich drie broers van de Paus en zijn zuster. De Paus herkent hen echter niet. Later verlieten de familie leden van de Paus en alle kar dinalen de ziekenkamer. De eni gen die zich daar nu nog be vinden, zijn de particuliere secretaris mgr. Loris Capovilla en leden van de Pauselijke huis houding. Op het St. Pietersplein was gisteren een grote menigte sa mengestroomd. Velen knielden en baden de Rozenkrans. In het paleis van het Vaticaan zijn zes vensters naast dat van de ka mer van de Paus verlicht, maar de slaapkamer zelf is donker. Volgens een Vaticaanse zegsman kan het overlijden van de Paus ieder ogenblik worden ver wacht. Een Vaticaanse woordvoerder heeft meegedeeld, dat het nieuws van het overlijden van de Paus het eerst door Radio-Vaticana zal worden omgeroepen. Naar verluidt verkeert de Paus in een op slaap lijkende toestand, het geen gedeeltelijk komt door de uitwerking van pijnstillende middelen. Een 98-jarige vrouw uit de Romeinse armenwijk Trastevere, Albertina Ansaldi, die de ge hele dag biddend en wachtend op het St. Pietersplein had door gebracht, zei vrijdagavond: „Ik heb vier Pausen zien sterven. Deze heeft mij het meest be wogen. Deze Paus is een hei lige. De gehele wereld zal hem bewenen". BEWUSTZIJN BIJ DE PAUS TERUGGEKEERD. Hedennacht om tien minuten vóór drie meldde een Vaticaanse woordvoerder, dat de Paus weer bij kennis is. De Paus zegende allen die in zijn kamer aanwezig waren. Zijn familieleden spraken met hem in hun plaatselijk dialect. De Paus heeft een zuurstof masker op, aldus de woordvoer der. Deze berichten zijn afkomstig van mgr. Angelo Dell-Acqua, plaatsvervangend staatssecreta ris. De politie heeft in de omgeving met ingang van hedenochtend zes uur verboden. De politie ver wacht een grote toeloop op het Sint-Pietersplein. In Israël zijn belangrijke do cumenten gevonden, waaruit zou blijken dat Friedrich Karl Vialon, die op het ogenblik staatssecretaris voor economi sche samenwerking in Bonn is, verantwoordelijk is voor de or ganisatie van de concentratie kampen in de Baltische landen, toen de Duitsers deze landen in de laatste wereldoorlog bezet hadden. Hillel Seidel, één van de lei ders van het Israëlische vakver bond Histadroet die destijds aan het hoofd stond van de verbo den zionistische organisatie in de Baltische landen, verklaarde dat hij deze documenten, waar op de handtekening van Vialon voorkomt, in zijn bezit heeft. Volgens Seidel blijkt uit deze stukken ook, dat Vialon verant woordelijk is voor de beroving van de slachtoffers van de nazi's vóór zij naar de kampen ge stuurd werden. De wervelstorm die woensdag grote stukken van Oost-Pakistan heeft geteisterd, heeft alleen al in het district Chittagong meer dan 3.000 mensenlevens geëist, is vrijdag officieel bekend ge maakt. Hoeveel doden er in de andere gebieden langs de Golf van Ben galen zijn gevallen is nog niet bekend. Volgens het Pakistaan se persbureau zouden er min- Hoofdstraat 102 - Telefoon 8126 VerneuMB stens 5.000 doden zijn. Militairen nemen deel aan het hulpverle- ningswerk. Op grote schaal wor den de mensen ingeënt met het oog op eventuële epidemieën. De getroffen gebieden hadden vrijdag te lijden van zware re genval met hevige windvlagen. Bruingebrand door de zuidelijke zon en in-gelukkig is prinses Alexandra van Kent met haar echtgenoot Angus Ogïlvy don derdag in Londen teruggekeerd uit Spanje, waar zij ondanks ge duchte kritiek in Engeland, na haar huwelijk enige weken heeft doorgebracht. Foto links: Op het vliegveld Gatwick bij Londen, waar het paar met een speciale Herald- machine uit Malaga aankwam. Midden: Bij het huis in Uur- loss Street in Mayfair, Londen, wat verlegen lachend tegen de massaal opgekomen pers. Rechts: Eindelijk thuis Vermoedelijk omdat er zo bij zonder veel belangstelling was, droeg Ogïlvy zijn jonge vrouw niet over de drempel. De plaatsvervangend politie chef van Jackson in de Ameri kaanse staat Mississippi, J. L. Ray, heeft donderdag de arresta ties geleid van veertien negers en blanken, die op de trappen van het postkantoor van deze stad stonden te bidden „om liefde en leiding". Bij kleine rassendemon- straties, die dinsdag vyaren be gonnen, waren al 38 negers ge arresteerd. In Birmingham (Alabama) hebben de autoriteiten, op grorid van berichten over komende nieuwe massademonstraties, twee grote hallen klaargemaakt als Een administratieve rechtbank in Wenen heeft aartshertog Otto von Habsburg, de verbannen Oostenrijkse troonpretendent, verlof gegeven om naar Oos tenrijk terug te keren. De recht bank de hoogste gerechtelijke instantie voor administratieve zaken van Oostenrijk bepaal de dat er geen reden meer is voor uitvoering van de wet van 3 april 1919, nu Otto von Habs burg zich verplich heeft om van ai zijn prerogatieven afstand te doen. De wet van 3 april 1919 bepaalt, dat leden van hetHabs- burgse Huis nooit meer naar Oostenrijk mogen terugkeren. De rechtbank was van oor deel, dat de loyaliteitsverklaring van de aartshertog „voldoende" was. Zoals gemeld had de coali tieregering van de R.-K. volks partij en de socialisten deze ver klaring verworpen, omdat de socialisten gekant zijn tegen de terugkeer van de Habsburgers. Op een verzoek van aartshertog Otto van februari 1962 ging de administratieve rechtbank zich met de kwestie bezig houden. Zij verzocht de regering om een uitleg van haar weigering om de verklaring te accepteren, doch de coalitie kon het over een antwoord niet eens worden. Tenslotte kwam de rechtbank tot de slotsom, dat de verwer ping ongerechtvaardigd was en de verklaring van de aartsher tog voldoende om een einde te maken aan zijn ballingschap. De thans 50-jarige aartshertog Otto is de oudste zoon van de laatste keizer Karei. Hij woont nu in Beieren, maar wil naar Wenen terugkeren om daar te solliciteren naar een hoogleraar schap. De Amerikaan Frank Dyer, die sinds 31 jaar in de krankzinni genafdeling van de centrale ge vangenis in Nashville is opgeslo ten, is door de psyhiaters van de gevangenis genezen verklaard. Dit houdt in, dat de thans 82 jaar oude Dyer naar de gevangenis in Knoxville is overgebracht in afwachting van zijn berechting. In oktober 1931 heeft Dyer in Knoxville (Tennessee) zijn twee zonen Raymond (9 jaar) en Tho mas (12 jaar) met een bijl ver moord. Een jaar later begon zijn proces, de jury was echter van oordeel, dat Dyer op dat moment niet over zijn verstandelijke ver mogens beschikte. De nog levende kinderen van Dyer hebben de rechter laten weten, dat zij bereid zijn voor de oude man te zorgen. Het is mo gelijk, dat de rechter, rekening houdend met de leeftijd van be klaagde, het proces annuleert en hem aan de zorg van zijn kin deren toevertrouwt. noodgevangenissen. In deze hal len kunnen duizenden mensen worden ondergebracht. De auto riteiten willen alle demonstran ten onmiddellijk opsluiten. De politie in Tallahassee (Flo rida) heeft donderdagavond 200 negers met traangas verdreven van een bioscoop voor blanken, waar zij wilden demonstreren. Eerder op de avond werden daar 125 negers gearresteerd op be schuldiging van minachting van het hof, omdat zij het gerechte lijk verbod op demonstraties bij deae bioscoop hadden genegeerd. Van de tweede groep werden on geveer 80 negers gearresteerd. Vrijdag zijn in Philadelphia 20 personen gewond by botsingen tussen neger-betogers en de po litie. Vier mensen moesten in 'n ziekenhuis worden opgenomen en acht politiemannen hadden steekwonden opgelopen. Later werd bericht, dat ne gers en blanken in Philadelphia zijn overeengekomen de rassen discriminatie bij het werven van werklieden voor de scholenbouw in Philadelphia op te heffen. De Amerikaanse marine heeft donderdag bekendgemaakt dat het wrak van de kernonder zeeër „Thresher" die op 10 april met 129 man aan boord is ver gaan, is gevonden. Vice-admi- raal Elton Grenfell verklaarde dat de foto's, die op 220 mijl ten oosten van Boston op grote diepte zijn genomen door het schip voor oceaanonderzoek „Conrad", wrakstukken tonen die zeker afkomstig zijn van de „Thresher". De batyscaaf „Tries te", die momenteel in Boston ligt, zal onmiddellijk naar de plaats waar het wrak ligt ver trekken om nieuwe foto's te gaan nemen. De Pinksterdrukte van toeris ten naar Schouwen-Duiveland is reeds gisteren begonnen en sedert gistermiddag staat een kilometerslange file van auto's tot aan het Veer te Anna Ja- cobapolder te wachten om te worden overgezet. De veer dienst wordt met twee ponten uitgevoerd en er worden per uur wel 150 auto's overgezet, maar de stroom van bezoekers is zó groot, dat men niet in staat is de aanvoer voor te komen. Er zijn veel buiten landers bij. De Oostduitse communistische leider en staatshoofd Walter Ul- brioht heeft, naar uit een bericht in „Neues Deutschland" blijkt, een regeling van de kwestie van een vredesverdrag met Duitsland thans afhankelijk gesteld van de oplossing van internationale pro blemen. Hij had woensdag in Oost-Berlijn tegenover afgevaar digden van de Oostduitse jeugd organisatie gezegd dat een Duits vredesverdrag niet denkbaar was De Westduitse bondsraad (se naat) heeft vrijdag éénstemmig het Frans-Duitse vriendschaps zonder overeenstemming tussen de grote mogendheden tenminste over stopzetting van de kernwa penproeven en van de bewape ning en over geleidelijke ontwa pening in West-Duitsland. Ul- bricht zei ook nog dat het be staan van twee Duitse staten niet als een theorie moest worden voorgesteld, maar dat dit een on loochenbaar feit was. Drie groepen Russische toeris ten die op het vliegveld van Dja. karta aankwamen om de terug reis te aanvaarden, werden don derdag begroet met kreten als „Yankee-imperialisten" en „Ga naar huis kolonisten". Een van de Russen wendde verdrag goedgekeurd. De bondsraad, waarin de elf i zich daarop tot een groep toe regeringen van de Westduitse i schouwers, haalde zijn schouders deelstaten vertegenwoordigd zijn, had tevoren een verslag van tien minuten over deze aan gelegenheid aangehoord. Bonds kanselier Adenauer was op de vergadering aanwezig maar voerde niet het woord. Het wetsontwerp gaat nu naar president Lübke voor onder tekening en daarna moeten de bekrachtigingsoorkonden wor den uitgewisseld. op en gaf als commentaar: „Zo gaat het nu eenmaal". De jonge demonstranten zagen de Russen kennelijk aan voor vrijwilligers van het Amerikaan se vredeskorps die later uit Bangkok aankwamen. Ook deze werden begroet met het roepen van „Yankee-imperialisten". Voorts waren er leuzen aange bracht met 't opschrift; „Vredes- korps ga naar huis", IETS MINDER WARM Het weer in Europa wordt be paald door een hogedrukgebied waarvan het centrum boven Noord-Scandinavië ligt. Het ver oorzaakt boven onze omgeving oostelijke winden waarmee war me en droge lucht wordt aange voerd. Boven Finland en de randsta- ZATERDAG Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 1 JUNI v.m. 9.46 10.21 11.01 11.11 n.m. 10.14 10.49 11.29 11.39 ZONDAG 2 JUNI ten bevindt zich minder warme lucht die naar het westen en zuiden uitvloeit wat in Polen ge paard gaat met onweersbuien. Deze lucht zal vandaag ook ons land bereiken zodat de middag- temperaturen in een groot deel van het land wat lager zullen Zijn. Het blijft evenwel droog en vrij zonnig. medegedeeld door het K.N.M.Ï., geldig tot hedenavond. Noordoostelijke wind Droog en overwegend zonnig weer met over het algemeen iets lagere temperaturen. Breskens v.m. 10.51 n.m. 11.11 Terneuzen 11.26 11.46 Hansweert 0.06 12.26 ZON MAAN Walsoorden 0.16 12.36 op onder op onder MAANDAG 3 JUNI Juni v.m. n.m. 1 4.27 20.49 14.26 2.36 Breskens 11.25 11.44 2 4.26 2050 15.32 2.54 Terneuzen 12.19 3 4.25 20.51 16.38 3.11 Hansweert 0.40 12.59 4 4.24 20.52 17.44 3.30 Walsoorden 0 50 1.09 5 4.24 20.53 18.50 350 i

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1