Provinciaal nieuws 1 Gemeenteraad van Terneuzen AGENDA Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW VRIJDAG 31 MEI 1963 TERNEUZEN AXEL BURGHSLUIS, UITVAARTHAVEN VAN OORLOGSTUIG HULST ZAAMSLAG HET INCIDENT OP HET LEIDSE POLITIEBUREAU Gemeenschappelijk kernonderzoek van Rusland en Amerika LICHTE VERBETERING IN GEZONDHEIDS TOESTAND VAN PAUS JOHANNES EN DE PLOEG, HIJ BOERDE VOORT.. Onbekend elftal wint de beker in Wales Spanje—Nrd-Ierland 1—1 es o - Show van huishoudelijke elektrische artikelen. De show van elektrische huis houdelijke artikelen, die de heer De Buck (Noordstraat - Ter- neuzen) woensdag en gisteren in de bovenzaal van hotel „Des Pays-Bas" hield, was voorna melijk bedoeld om enige nieu we snufjes te laten zien op het gebied van wasmachines. Erres heeft nieuwe modellen, verbete ringen van de oude en met een fraaiere lijn. Philips komt met een heel smal model op de markt (40 cm) dat bijzonder ge schikt is om in kleine keukens te plaatsen. Voor vele klein be- huisden een uitkomst. Stokvis heeft ook enkele mo dellen „vol-automatische", de droom van iedere huisvrouw. Daarbij werd door de aanwezige explicatrice opgemerkt dat het publiek er wel verstandig aan doet zich op dit gebied deskun dig te laten voorlichten. Ook een aantal koelkasten zullen ongetwijfeld de aandacht der bezoekers hebben getrok ken. In de tegenwoordige tijd is een dergelijk „meubel", ook al ko. men de levensmiddelenleveran ciers aan de deur, geen luxe meer nu in de meeste huizen een be hoorlijke kelder ontbreekt. Hoewel de prijzen sterk zijn gedaald, zijn er toch altijd nog enkele honderden guldens voor nodig, maar zij zijn hun geld meer dan waard. Wie er eenmaal een heeft, wil deze nooit meer missen. Behalve deze elektrische ap paraten werd de kollektie aan gevuld met Philips-stofzuigers en scheerapparaten en tenslotte de elektrische haardroger „voor thuis". Tot en met vandaag voor een zeer aantrekkelijke prijs nog verkrijgbaar en onmisbaar voor de dames die graag zelf hun coiffure verzorgen. V erkeersongeval. Gisteravond om 8 uur ontstond bij het schutten in de middensluis in de Westkolkstraat een file van wachtende auto's. Toen de brug weer voor het landverkeer was opengesteld, startten de bestuurders hun auto's en reden de brug op. Door een of andere oorzaak moest de bestuurder van één der auto's op de brug afremmen, waarop de achter deze auto rij dende Duitse auto, bestuurd door de heer W. H. uit Boehum, even eens afremde. Dit werd door de bestuurder van de daarop volgende auto, de heer E. L. B. uit Hulst, niet be merkt, tengevolge waarvan zijn auto tegen de achterzijde van de Duitse auto botste, welke daarop door de schok tegen de achter zijde van de eerste auto, bestuurd door de heer G. M. uit Terneu- zen, terecht kwam. Daar de auto's niet snel reden, werden de drie auto's slechts licht beschadigd. Opening Concours-hippique. De burgemeester van Axel, de heer M. K. van Dijke zal maan dag het concours-hippique offi cieel openen. Hiertoe zal de heer Van Dijke met zijn echtgenote, beiden in Axelse klederdracht, in een open Het anders zo stille haventje van Burghsluis, alleen maar aangedaan door wat vissers schepen en zeiljachten, wordt nu voor geheel het land de „uit- vaarthaven" van allerlei oor logstuig uit de afgelopen wereld oorlog. Alle gevonden en aangegeven bommen, granaten, landmijnen en andere gevaarlijke oorlogs herinneringen worden samenge bracht in twee aanvoerbunkers in ons land, n.l. in Venlo en in Deelen. De H. V. D. (hulpver leningsdienst) zorgt dan verder voor het transport naar Haam stede, waar een oude Rode- Kruisbunker van de Duitse Wehrmacht is omgebouwd tot voorraadbunker. Als de hoe veelheid groot genoeg is, wordt het oorlogstuig in vrachtauto's geladen en naar het havenpla teau van Burghsluis gereden waar een motorschip van de vaartuigendienst gereed ligt om er de ruimen mee te vullen. Vanuit de haven vertrekt het schip naar een 57 meter diepe plaats in de Oosterschelde, voor de ingang van de haven van Zierikzee. Op die plaats gaat alles overboord om voorgoed op de Oosterscheldebodem niemand meer tot last te zijn. Alle gra naten worden in kisten gepakt met een vulling van cement, zo dat het zeker is dat ze zinken. Dezer dagen gaat 130 ton naar de bodem der zee. Hierbij zijn twee „buitenbeentjes", n.l. zwa re kogels uit de tijd van Na poleon. Het zijn 30 kg zware van twee ringen voorziene kogels. Deze ringen werden gebruikt om de kogels met een takel in de loop van het afvuurkanon te laten zakken. Tot voor kort werd de munitie uit de oorlog op springplaatsen onschadelijk gemaakt. Nu is men er echter toe overgegaan dit materiaal in zee te depo neren, zo verneemt A. N. P. van de hulpverleningsdienst van het ministerie van Binnenlandse Za ken. landauer naar het terrein bil de Watenoren rijden en zal vanuit dit voertuig met een toespraak dit ^nn^ours openen. Cabaretavond voor ,.Het Dorp". Heden zal een cabaretavond gehouden worden in één der za len van het Klein Patronaat al hier. door de samenwerking van de R. K. en Hervormde jeugd organisaties ter plaatse. Het programma heet „Extra Editie" en wordt verzorgd door de inmiddels 'in onze streek be kend geworden cabaretgroep „De Hoepel" uit Terneuzen. De opbrengst is bestemd voor de Stichting „Open het Dorp" (Dr. Klapwijk en Mies Bouwman). Na afloop van het programma is er gelegenheid tot dansen tot half twaalf. Verkoop wrak Duits sleep- schip. Donderdag voormiddag werd ten gemeentehuize bij inschrij ving verkocht het wrak van het Duits sleepschip „Willy Corne lia", geschat gewicht 300 ton. Hiervoor schreven in de vol gende firma's: Koole te Utrecht voor ƒ78; Fliers te Vlissingen voor 61,10; Simons te Katen- drecht voor ƒ60,25; Schroot me taal Mij Zeeuws-Vlaanderen voor 58,20; Jonkman te Vlissingen voor ƒ51.20; Schrootmaatschap- pij Prenger te Amsterdam voor 37,75 en Schrijver te St Jan steen voor 35. De inschrijvingen golden per 1000 kg gewicht. De sloping werd gegund aan de hoogste inschrijver. KERKNIEUWS GEREF.. GEMEENTE (Vlooswijkstraat) Beroepen cand. M. van Beek, van Ederveen. Met de burgemeester van Lei den zijn de ministers van Justitie, mr. A. C. W. Beerman, en van Binnenlandse Zaken, mr E. H. Toxopeus, van mening dat een disciplinaire maatregel op zijn plaats is tegen de wacht commandant van de Leidse po litie, die op 2 maart j.l. betrok ken is geweest bij een incident op het politiebureau. De wachtcommandant had bij een handgemeen met een burger om het bezit van papieren ge bruik gemaakt van zijn wapen stok. Het is nog niet met zeker heid vastgesteld wie het eerst tot geweld is overgegaan, maar de bewindslieden achten het op zijn minst twijfelachtig of de wacht commandant alles heeft gedaan om het incident te voorkomen. Evenals de burgemeester van Leiden menen de ministers, dat in elk geval het gebruik van de wapenstok in de gegeven situatie als onjuist moet worden aange merkt. Het incident was ontstaan, na dat een automobilist, een inwo ner van Leiden, die een ver keersovertreding had begaan, met zijn auto was opgebracht, omdat hij had geweigerd zijn naam bekend te maken en de autopapieren af te geven. De eigenaar van de auto, die naar het politiebureau was ge komen, was daar tegen de wil van de politie in het bezit van enkele papieren geraakt en had' op zijn beurt geweigerd ze weer af te geven. In het handgemeen, dat toen volgde, had de wacht commandant van zijn wapenstok gebruik gemaakt. Van het onderzoek in deze zaak is proces-verbaal opgemaakt door de rijksrecherche te Den Haag in samenwerking met de gemeentepolitie te Leiden. De stukken zijn door de procureur- generaal bij het gerechtshof te Den Haag in handen gesteld van de Officier van Justitie aldaar, die aanleiding heeft gevonden het onderzoek onder leiding te doen voortzetten en ter zake overleg te plegen met de bur gemeester van Leiden. Dr. Seaborg, de voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie, heeft donderdag tijdens een persconferentie in Moskou gezegd, dat de Russisch- Amerikaanse samenwerking voor het vreedzaam gebruik van atoomenergie „goed op gang is gekomen". Hij zei, dat het be zoek van twee weken van de leden van de commissie aan Rusland „zeer de moeite waard en vruchtbaar" was geweest. Een verdere toeneming van de samenwerking zou er het gevolg van zijn. Dr. Seaborg heeft tijdens zijn bezoek aan Moskou een nieuwe overeenkomst met betrekking tot samenwerking op het gebied van het kernonderzoek getekend met Petrosjants, zijn Sowjet- Russische ambtgenoot. Volgens het Russische pers bureau Tass zal Petrosjants waarschijnlijk komende herfst een bezoek aan de Verenigde Staten brengen. PECHTANKER TERUG IN ONS LAND De door pech achtervolgde rcu- zentanker „Esso Den Haag" is met sleepboothulp de Nieuwe Waterweg opgesleept op weg naar de werf, waar de reparatie zal plaatsvinden. Als het schip weer hersteld is, zal de afgebro ken proefvaart worden voortge zet. Op de foto; De ,.Esso Den Haag" op de Nieuwe Waterweg. De nacht van woensdag op don. derdag is voor Paus Johannes rustig verlopen. In zijn toestand is overigens geen verandering gekomen. Dit is donderdagmor gen van gezaghebbende Vati caanse zijde meegedeeld. De Romeinse bladen lieten zich voorzichtig uit over de toestand van de Paus. Uit de berichten sprak een „gematigd optimisme". „II Messaggero" sprak over een „lichte verbetering", maar liet hier direct op volgen dat de ziek te van de Paus ongeneeslijk is. Zoals bekend heeft Paus Jo hannes een tumor aan zijn maag. Een woordvoerder van het Va- ticaan zei woensdagavond dat de Paus zijn kleur begint terug te krijgen. Prof. Pietro Valdoni, één van de artsen van Paus Johan nes, zou verklaard hebben, dat de Paus, zo de verbetering van zijn toestand mocht aanhouden, bin nen een week uit bed zou kunnen komen. Van betrouwbare zijde is in middels vernomen dat de Paus geen inwendige bloedingen meer heeft. Prof. Gasbarrini, die op weg was naar de Paus, zei tegen ver slaggevers, dat het „ijzeren ge stel" en de grote wilskracht van Paus Johannes „goede voorteke nen" zijn. Hij en zijn collega's Valdoni en Mazzoni geloofden dan ook dat de verbetering in de gezondheidstoestand zal aanhou den, Prof. Gasbarrini is donder dagmiddag naar Bologna, waar hij woont, teruggekeerd. Prof. Gasbarrini zei dat de Paus woensdag, het advies van de dok- ters negerend, voor enkele ogen blikken was opgestaan. „Hij schenkt nu eenmaal geen enkele aandacht aan zijn dokters", voeg. de de professor er glimlachend aan toe. Paus Johannes zou gezegd heb- ben zich thans meer dan ooit verenigd te gevoelen met de ve len die in het ziekenhuis of thuis liggen te lijden of op welke wijze dan ook in zorg zitten. De Paus heeft donderdagoch tend vroeg weer de Mis gehoord die in de kamer naast zijn slaap kamer werd opgedragen en de communie ontvangen. Keizer Hirohito van Japan heeft de Paus telegrafisch een spoedig herstel toegewenst. Deze ploeg, eigendom van boer Kucowski in Morristown in de Amerikaanse staat New Jersey, was al lang afgedankt toen zijn eigenaar ontdekte, dat hij best kon fungeren als stijlvol drager van een brievenbus. Zo ging de oude ploeg een nieuw bestaan in. Borough United heeft zich donderdag geschaard in de rij illustere namen van Britse voet balgrootheden als Tottenham Hotspur, Glasgow Celtic en Man chester United. Het buiten Wales volslagen onbekende clubje heeft namelijk de beker in Wales gewonnen door in de finale Newport Coun ty uit te schakelen. Het verwierf zich daarmee het recht deel te nemen aan het toernooi om de Europese beker voor bekerwin naars. Misschien zorgt het dan wel weer voor verrassingen In de eerste wedstrijd van de tweede ronde van het toernooi om de Europese beker voor lan denteams hebben Spanje en Nrd Ierland donderdag in Bilbao ge lijk gespeeld: 11. Bij de rust was er nog niet gescoord. Bij de aanvang van de openba re raadsvergadering, die gister avond onder voorzitterschap van burgemeester mr. H. Rijpstra werd gehouden, me'dde deze de afwezigheid van de heren C. Compiet, D. Ollebek, J. Huij- brecht en P. Fijn van Draat. De voorzitter zei verheugd te zijn, dat de wethouder van financiën, de heer H. A. M. A. de Meijer, weer aan de werkzaamheden kan deelnemen. Bij de behandeling der ingeko men stukken was een brief van Gedep. Staten inzake de staat van onderhoud van de weg langs de Hoogendjjk. De heer De Feijter vroeg of de gemeente deze polderweg niet kan overnemen. Uit de antwoorden en opmer kingen van de voorzitter en de wethouder van openbare werken, de heer De Vos, bleek dat hier voralsnog bij het gemeentebe stuur niet veel animo bestaat, AVE EVA <4 - door OLAF J. DE LANDELL m 76) HOOFDSTUK XII „Eefje," zei Derk plechtig, toen ze in de tuin waren aangeland, „nou ben je eigenlijk al met me getrouwd, kindje, want zó kern achtig doet geen enkele geeste lijke het, laat staan die vervelen de burgerlijke stand En hij 1 è.chte Terwijl Eva zich met knikken de knieën overeind probeerde te houden en innerlijk siste als een stuk ijs in 'tvuur, lachte Derk. „Zul je dan nóóit eens érnstig worden?" vroeg ze verwijtend. „Toch niet voor zóiets ant woordde Derk. „Ik heb me moe ten inhouden met alle mannelij ke beheersing om niet pal in va ders gezicht te bulderen van het lachen Dat benam haar de adem. Een dergelijke houding viel buiten de grenzen van normaliteit, meende Eva. Maar Derk leunde tegen een boom en schaterde vrij uit. „Zoals jij de ouwe heer de waar heid zei!" hikte hij. „Je bent een heldin, Eva Ik zou 't zó niet dur. ven En je ging alsmaar verder, zonder te zien hoe je 'm op hoog spanning brachtNee, lieverd, ik mag er geen meelij mee hebben, dat je nu met me trouwen moet Dat maakte de verontwaardi ging helemaal in haar los. Ze vroeg op hoge toon, wat ze dan had moeten doen, aangezien ze van haar schijn-verioofde niet voldoende hulp had ontvangen. „Je had moeten huilen," ant woordde Derk. „Maar jullie mo derne vrouwen zijn nog taaier dan kerels. Mams is de enige, die met vader weet om te gaan." Had ze dat maar eerder ge weten Nu had ze zich expres zo machtig voorgedaan Intussen zou Eva geen vrouw geweest zijn 't zij dan modern of ouderwets, als ze niet zo onver schillig over haar aanstaande hu welijk heengestapt was als Derk. Zij informeerde hoe hij dit meen de te moeten oplossen, daar een trouwpartij op hun programma niet voorkwam. „Niet?" verbaasde Derk zich. „Wat is dat nou, Eva? Ik meen duidelijk je belofte aan paps ver staan te hebben!" Maar hij kreeg toch een heel klein beetje medelijden met haai en opperde een schijn-huwelijk. „Je hebt nou toch je tante ver speeld." Wat Eva gemeen vond. Ovl andere oplossingen moest ze maar met zijn vader overleg gen. En alles zei hij met een ge zicht, dat straalde van plezier. „Wat zal je meisje ervan zeg gen?" wreekte Eva zich. „O, die maakt zich natuurlijk bezorgd," zei Derk. Zelfs dat scheen genoegelijk te zijn. Toen verloor Eva eindelijk alle zelfbeheersing en begon zó te trillen dat ze geen woord meer zeggen kon. En Derk toonde een waardig zoon van zijn vader te zijn, want hij werd op slag ern stig en vriendelijk en sloeg een arm om haar heen het was dus geen sprookje, dat zijn moe der het meest bereikte met hui len! Hij bracht Eva naar een paar vouwstoeltjes, vleide haar met zorg neer, en zei een glas water voor haar te zullen halen. Ze bleef een ogenblik alleen in de stille tuin en was daar intens dankbaar voor. Er was nu geen tijd meer te verliezen ze moest weg. Derk had gemakkelijk lachen en grap pen maken, doch zij stond er al leen voor. Hoe had hij dat ook weer tegen Gien gezegd?: „Als er over veer- tien dagen bij u gebeld wordt..." De tweeling behoorde zelfs theoretisch tot de onmogelijk- heden, en Eva was ook nog niet dadelijk aan de laatste stuiver toe; maar was ze óóit zó alleen geweest Dat ze bij tante Gien niet meer behoefde aan te kloppen, stond voor haar vast. Zonder geld zou ze haar al heel moeilijk accepte ren, mét beslist helemaal niet, aangezien dat Eva's moraal in hoge mate verdacht maakte. Bij Sally kon ze ook niet meer aankloppen. Nee, nu zou ze dan toch op eigen benen moeten staan. Derk kwam terug, met limona. de. Hij bediende Eva vol toewij ding. Ze kreeg zijn zakdoek te leen, met een ruime plens eau de Cologne erop. En Derk liet haar als een klein kind drinken, met een arm om haar schouders, en het hoofd vlak naast haar. Dat verminderde haar nervosi teit niet. Alleen wenste ze een ogenblik, dat zó zijn geliefde hen eens zien kon. En aangezien Derk juist vroeg, wat ze nu wel dacht, zei ze het hem. Had ze verwacht, dat hij lachen zou? Of eindelijk eens boos wor den? Hij keek haar nadenkend aan en glimlachte heel teder. „Ave Eva!", zei hij toen. „Wees gegroet vrouwmens!" Wat ze een walgelijke vertaling vond. Hij stond op en liet zich, met de hakken achter de dwarslat, langzaam op het tweede stoeltje neer op de manier, welke zijn va der zo irriteerde. „Ben je nooit eens bang, dat die lat breekt?" informeerde Eva, om haar gedachten van andere onderwerpen af te leiden. „De verwachting in je stem is muziek, Eva!" zei Derk. „Zou je lachen?" „Ik zou gieren!" antwoordde ze rancuneus. „Zelfs tegenover elkaar zijn we niet eerlijk", zei Derk peinzend. „Je zou dodelijk overstuur zijn, en je zelf de schuld geven van het een of ander. En als ik het niét overleefde, zou je verkrim pen van berouw, over alle onaar dige dingen, die je gezegd en ge dacht hebt". Zijn woorden gaven Eva zo'n raar gevoel, alsof ze naakt stond. Hoe kon iemand zo dwars door haar heen kijken! Het was aan grijpend. Ze wendde zich akelig getroffen af. „Ja, ik doorzie je hart, Eva!" voegde Derk er vriendelijk bij. „Je hebt héél wat onaangenaams gedacht, over mij. Maar lieverd diep in je hart heb je er geen woord van gemeend". Hij legde een hand op haar pols. „Weet je eigenlijk zelf wel, hoe 't er diep in je hart uitziet, Eefje?"... (Wordt vervolgd) ook al kan deze weg niet meer een polderweg worden genoemd daar hij langs het nieuwe indus trieterrein loopt. Als invalsweg naar dit terrein is hij ten enenmale ongeschikt, zo merkte de heer De Vos op. Er is in geen jaren ok maar iets aan gedaan en het polderbestuur heeft toch inderdaad de onder houdsplicht. Misschien zou er een akkoord bereikt kunnen worden met de gemeente als het polder bestuur eens zou komen praten om het gezamenlijk te doen, zo merkte de heer De Vos verder op. De voorzitter dacht dat er goed aan te doen af te wachten of het polderbestuur inderdaad gehoor zal geven aan de suggestie van het college van Gedep. Staten. Met algemene stemmen werd de heer R. T. Peters te Terneu zen benoemd tot hoofd van de openbare Zuidlandschooi en wel met. ingang van 1 oktober a.s. Mej. E. C. Ortelee te Axel werd in vaste dienst benoemd tot maatschappelijk werkster. Percelen grond in het uitbrei dingsplan „Sluiskil" zullen aan gegadigden verkocht worden evenals de ongeveer 1400 m2 in dustrieterrein, aan de N.V. Emile Lockefeer te Hulst. Ook de voorstellen tot verkoop van straten e.d.; te Sluiskil aan de Staat der Nederltyjdfsn en tot wijziging van het exploitatieplan „Sluiskil" werden g.opdgefceijgd-. Ook het voorstel tot onderhand se aanbesteding van de verlen ging van de riolering langs de mr. F. J. Haarmanweg aan de firma W. J. de Bruijn te Terneu zen voor een bedrag van ƒ80.200 ontmoette geen bezwaren. Het voorstel tot voorlopige goedkeuring van een plan tot onteigening van gronden gelegen in het uitbreidingsplan „Zuid II" en de partiële herziening „Zuid" van het uitbreidingsplan in hoofdzaak werd zonder op. en aanmerkingen goedgekeurd. Bij het voorstel tot wijziging van de gemeentebegroting 1963, dat overigens door alle raadsle den werd goedgekeurd, verzocht de heer Dieleman aantekening dat hij tegen het verlenen van een subsidie van maximaal 800 was aan de vereniging voor in strumentale muziek te Middel burg voor een te Terneuzen te houden concert. De heer Hamelink betreurde het dat de omgeving van de Es- senbrug over de Oostelijke Rijks waterleiding sterk op een vuil nisbelt lijkt, te meer daar nu het nieuwe zwembad er dicht bij ligt. Op die manier wordt daar een kweekplaats voor ratten gescha pen. Wethouder De Vos beaamde dit en zei dat er overal bordjes staan „Verboden vuilnis te wer pen". De politie kan er ook niet een gehele dag bij blijven staan. Hij riohtte zich over de hoofden der raadsleden heen to.t de Ter- neuzenaren, daar ter plaatse geen vuil te deponeren. De heer Hamelink herinnerde aan een raadsbesluit van vorig jaar augustus betreffende de verbetering der oude woningen van „Weifanansbelang". Het ver. wonderde hem dat daarvan nog niets is gebleken. Wethouder De Vos zette uiteen hoe een plan werd opgesteld en ingediend. De minister stemde toe in een bepaald bedrag, maar dit bleek te laag volgens de in schrijvingen van de aannemers. Toen moest er wel een nieuw verzoek worden ingediend. Dit is nog te Middelburg in behan deling maar zal binnenkort naar Den Haag worden doorgezonden, zodat hij durft te hopen dat er niet al te veel tijd meer overheen zal gaan. VRIJDAG 31 MEI. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „Verrader in opdracht". Zuidersportpark, 18.45 uur: RijkswaterstaatAtoom Boys en AdvendoH.S.V. ZATERDAG 1 JUNI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Verrader in opdracht". Concertgebouw, 8 uur: „Het geheim van Mr. Sardonicus". AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „Als twee druppels wa ter".

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 2