blijf jong... blijf fit... De agrarische beroepsbevolking en de werkgelegenheid Binnenlands nieuws Een goede fiets koopt u alleen bij de vakman! Dat spreekt vanzelf! Sportnieuws VOETBAL Pagina 4 DE VRIJE ZEEUW DONDERDAG 30 MEI 1963 DE SPORTTOTO DREIGENDE WATERNOOD „Rebellen" weer tot labourfractie toegelaten Van 30 maart tot en met 1 juni: Elke dag een fiets voor niets! Hoe? Vraag het uw fietsenhandelaar PRESIDENT KENNEDY 46 JAAR „Een van de belangrijkste doel stellingen van de sociale en eco nomische politiek in Nederland is het bewaren van het even wicht tussen de totale beroeps bevolking en de totale werkge legenheid. Wij willen zoveel mo gelijk voorkomen dat er werk loosheid ontstaat of een tekort aan arbeidskrachten voorkomt". Dit zei de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezond heid, de heer B. Roolvink, gister middag te Zierikzee in een toe spraak voor de Zeeuwse Chris telijke Boeren- en Tuindersbond (C.B.T.B.) en de Zeeuwse Chris telijke Plattelaidsvrouwenbond. In zijn rede besteedde hij vooral aandacht aan een aantal vraagstukken, die verband hou den met de aanpassing van de agrarische beroepsbevolking aan de agrarische werkgelegenheid en de mogelijke betekenis van de ob jectieve beroepskeuze in het agra rische gezin voor deze aanpas sing. Het gaat om het bewaren van een evenwicht tussen enerzijds degenen, die geschikt en bereid zijn te werken en anderijds het aantal arbeidsplaatsen, dat ter beschikking staat of moet staan, aldus spreker. „Doordat zowel in de omvang als de samenstelling van de beroepsbevolking en de werkgelegenheid voortdurend ver anderingen optreden, wordt het evenwicht constant beïnvloed. Niet alleen de jeugdigen nemen door het steeds meer volgen van voortgezet dagonderwijs minder deel aan het arbeidspro ces, ook bij de arbeidskrachten boven de 65 jaar is dit zij het dan wat minder spectaculair dan bij de jeugdigen het geval. On getwijfeld weerspiegelt zich in deze ontwikkeling de invloed van de verbetering van de oudedags voorziening. Er treden niet alleen veranderingen in de omvang van de beroepsbevolking op, ook bin nen de beroepsbevolking zijn, als we de beroepsbeoefenaren inde len naar de verschillende bedrijfs takken, belangrijke wijzigingen waar te nemen. Heel sterk spreekt dit bijvoorbeeld ten aanzien van de agrarische beroepsbevolking. Uitgedrukt in een percentage van de totale beroepsbevolking daal de deze van 19 °,o in 1950 tot 11 in 1960, aldus spreker. Sprekende over de ontwikkeling van de beroepen en de beroeps keuze in het algemeen consta teerde de heer Roolvink, dat er een duidelijke tendens te bespeu ren is, dat niet het sociale milieu, niet het gezinsmilieu bepalend zijn voor de beroepskeuze, maar dat de intelligentie en de aan- legstructuur van het kind bepa lend worden. „Ik heb mij echter afgevraagd of men, met name in de boeren- en tuindersgezinnen, voldoende met deze ontwikkeling meegaat", aldus de heer Roolvink. Spreker meende, dat dit voor de meeste kinderen wel het ge val is, behalve ten aanzien van de toekomstige opvolger. Voor hem is er behoudens uitzonde ringen nog geen sprake van beroepskeuze. Geconstateerd kan worden, dat het in het algemeen nog als vanzelfsprekend wordt geacht in de boeren- en tuinders gezinnen, dat voorzover het bedrijf daar voldoende ruimte voor biedt minstens één van de zoons de vader op het bedrijf gaat opvolgen. Alhoewel het op zichzelf als een gelukkige ont wikkeling moet worden be schouwd, dat in toenemende mate het toekomstperspectief van de opvolgingsplaats in ogen schouw wordt genomen, vraag ik mij af of dit toekomstperspectief voldoende op zijn economische verdienste wordt bezien", aldus spreker, die hieraan twijfelde. „Ik zou willen vragen of men in alle oprechtheid, waarbij zowel het belang van het kind als dat van het gezin, het bedrijf en mis schien de gehele boerenstand in ogenschouw worden genomen, eens zou willen nagaan, waarom het gewenst, verantwoord of noodzakelijk is, dat minstens één boerenzoon of tuinderszoon de vader op het bedrijf opvolgt, Wordt bij de beroepsbestem ming niet in vele gevallen gedaan alsof er echt sprake is van een objectieve beroepskeuze. Men zegt zo gemakkelijk, dat een kind zich als een goede toekomstige boer ontwikkelt. Soms weet men bij wijze van „prenatale" beroeps bestemming vóór de geboorte reeds, dat indien het een zoon zal worden, het een goede boer zal zijn. Staat dit niet gelijk met het toeredeneren naar een reeds genomen beslissing, zo vroeg hij zich af. Moet men zich er niet op instellen, dat een beroepsvervul ling buiten de agrarische sector niet evenveel levensgeluk, dat bovendien vrij is van emotionele elementen, kan verschaffen? De vragen zullen open en eerlijk on der ogen gezien moeten worden. Spreker zei ervan overtuigd te zijn dat de beroepskeuze in de agrarische gezinnen een verre van eenvoudig vraagstuk is en dat door de verwevenheid van gezinsleven en bedrijfsuitoefening de ouders, maar met name de vader, voor een menselijke twee strijd kan komen te staan. Slechts na de tweestrijd zullen we kun nen zeggen: „Ik worstelde en kwam boven", zo besloot de staatssecretaris van Sociale Za ken en Volksgezondheid, de heer B. Roolvink, zijn rede. Voor het nieuwe treffer tips- spel in de sporttoto (no. 34), dat op Hemelvaartsdag voor het eerst werd gespeeld, was 'n totaal prij- zenbedrag van ƒ76.933 beschik baar. Van de 227.162 deelnemer? vulde niemand zes juiste tips in daarentegen kwamen wel 85 mel dingen van vijf goede voorspel lingen binnen. De 85 gelukkigen ontvangen elk een bedrag van ƒ894,-. In de „normale" toto van afge lopen zondag (no. 35) speelden 514.867 personen, die voor een prijzenbedrag van 200.994,— zorgden. Van dit bedrag was ƒ110.546,70 beschikbaar voor de eerste prijs, waarvoor overigens geen meldingen binnenkwamen. Het geld van de eerste prijs werd daarom reglementair by de twee de prijs (ƒ60.298,20) gevoegd, zo dat de drie deelnemers, die 12 juiste voorspellingen deden per persoon een bruto bedrag van ƒ56.948,20 ontvangen. De prijs van de gelijke spelen (ƒ30.149,10) wordt gedeeld door 22 gegadigden, die elk 1310,80 krijgen uitgekeerd. Professor E. S. Hills uit Mel bourne heeft woensdag na af loop van een conferentie in het Unesco-gebouw in Parijs ge waarschuwd, dat de wereld snel het stadium nadert van een werkelijk tekort aan water, niet alleen in droge maar ook in vochtige gebieden. Op de conferentie hebben des kundigen uit 48 landen w.o. de Verenigde Staten en de Sowjet- Unie voorstellen opgesteld om het groeiende tekort aan water in de wereld het hoofd te bicden. Deze voorstellen zullen in maart 1964 aan een intergouvernemen tele conferentie worden voorge legd. Volgens prof. Hills zullen in alle klimatologische zönes van de wereld stations worden ge vestigd voor een studie van de regenval, de verdamping van water en de loop van het water boven en onder de grond. VIJF GEWONDEN BIJ ONGEVAL. Bij een ernstig ongeval in Heesch zijn woensdagavond twee personen levengevaarlijk en drie minder ernstig gewond. De 17-jarige S. uit Heesch hield met enkele jongelui met bromfietsen op de niet meer in gebruik zijnde wielerbaan Stap- pershoef „races". Daarbij is S., die 'n motor bereed, van de baan geraakt en met zijn voertuig over de dijk bij de baan gevlogen. De motor raakte enkele palen op de dijk en vervolgens het 15-jarige meisje W. uit Heesch, dat met haar vader en 11-jarige broer naar de jongelui stond te kijken. Het meisje en S. zijn levens gevaarlijk gewond opgenomen in het ziekenhuis te Oss. De vader 3ii de broer van het meisje wer den licht gewond. Een 'andere beschouwer, de heer V. uit Oss, s met een shock overgebracht ïaar het ziekenhuis. BERGING PER HELIKOPTER Een helikopter heeft in Zwitser land twee sportvliegtuigjes, die waren beschadigd bij een landing op een sneeuwveld op de Hüfi- firn, opgepikt en naar het vlieg veld van Molles bij Glarus ge vlogen. Eén van de vliegtuigjes werd nog erger beschadigd, door dat de helikopter, die het tien meter had opgetild, defect ge raakte en zijn last moest laten vallen. De foto toont de wentelwiek op pad niet één van de toestellen. BESTUURDER OVERLIJDT IN AUTO EN BOTST TEGEN BUS. Het hoofd van de landbouw school uit Epe (Gld), de 48- jarige heer Otte, is gistermiddag op de weg Elspeet-Vierhouten in zijn auto, waarschijnlijk aan een hartverlamming, overleden. De heer Otte, die juist een vergadering in Uddel had be zocht, reed met zijn auto in op een bus met schoolkinderen van de Burgemeester de Vlugtschool uit Amsterdam. Drie kinderen liepen lichte verwondingen op. Als gevolg van de botsing ont stond een grote ravage. TWEE DODEN BIJ BOTSING OP OVERWEG Op een niet beveiligde over weg in Liempde, tussen Boxtel en Best, is een personenauto gistermiddag om 14.45 uur in botsing gekomen met de snel trein Amsterdam-Maastricht. De twee inzittenden, de heer Otto Johan Wilhelm Tasto en zijn echtgenote mevr. Dora Sophie Tasto, beiden afkomstig uit Duitsland, kwamen hierbij om het leven. VERDELGINGSMIDDEL De 39-jarige huisvrouw W. S. uit Losser is dinsdagmorgen door de rechtbank in Almelo ver oordeeld tot een jaar gevange nisstraf met aftrek van voorar rest en voorwaardelijke terbe schikkingstelling van de rege ring. De vrouw had vorig jaar augustus enige malen gepro beerd haar man door vergifti ging om het leven te brengen door een gevaarlijk vliegenver- delingsmiddel in zijn soep en koffie te doen. RAZZIA OP BR031FIETSDIEVEN HEEFT SUCCES De razzia die enige tientallen Amsterdamse rechercheurs en geüniformeerde politiemannen vrijdagavond in cafétaria's e.d. in de omgeving van de Jan Evertsenstraat in verband met de vele diefstallen van bromfietsen en onderdelen zijn begonnen en die op minder grote schaal wordt voortgezet, heeft tot nu toe als resultaat ge had dat negen jeugdige ver dachten zijn ingesloten. Deze knapen zullen een der komende dagen voor de officier van Jus titie worden geleid. Een hunner heeft niet minder dan dertig diefstallen bekend van zestien bromfietsen en voorts van velerlei, o.m. kost bare, onderdelen. In verscheidene gevallen is de politie gebleken dat van de ver missing (nog) geen aangifte is gedaan. Zy dringt er nogmaals bij het publiek op aan nimmer na te laten haar terstond van diefstallen enz. in kennis te stellen. LANDBOUWER GEARRESTEERD Omdat hij weigerde aan zijn verplichtingen ten opzichte van het Landbouwschap te voldoen is woensdagochtend de landbouwer G. D. uit Apeldoorn door de poli tie in deze gemeente gearresteerd en later overgebracht naar Zut- phen om er een gevangenisstraf van zeventien dagen uit te zitten. WONINGMOEILIJKHEDEN IN DE VOGELWERELD Een Aaltense koolmees heeft, kennelijk met huisvestngsmoei- lijkheden kampende, een zwabber uitgekozen om zijn nest in te bouwen. De zwabber stond tegen de muur van de woning van de familie Schouten te Aalten. De vogel was net begonen met de bouw, toen de vrouw des huizes de zwabber gebruikte. Nadat zij hem weer tegen de muur had ge- zet bouwde de mees enthousiast verder. Het nest is nu voltooid en er liggen al eitjes in. VIJFTIG INBRAKEN Het is de recherche van de ge meentepolitie van Oss, in samen werking met de rfj'kspolitie, ge lukt een serie van vijftig inbra ken, die gedurende een half jaar zijn gepleegd in fabrieken en kantoren in vele plaatsen in Gel derland en Noord-Brabant, op te helderen. Verdacht van al deze inbraken is op 21 mei in Nijme gen aangehouden en in het huis van bewaring te 's-Hertogen- bosch ingesloten de 22-jarige bak kersknecht J. van R. uit Nijme gen. Na een sorteerproef door de speurhond van opperwachtmees ter De Letter te Rosmalen en van die van wachtmeester Van Houten te Waalwijk, heeft J. van R. dinsdag, tijdens een verhoor door de Osse recherché, bekend ongeveer vijftig inbraken te heb ben gepleegd. Tien daarvan in Nijmegen, zeven jn Oss en de overigen in Arnhem, Zutphen, Zevenaar, Eist, Lent, Weurt, Berg en Dal, Groesbeek, Zaltbommel, Wijchen, Culemborg, Eindhoven, Tilburg, Grave en Ravenstein. De meeste inbraken werden ge pleegd in fabrieken en kantoren, enkele in scholen en winkels. Na vijf inbraken in Oss, waar bij alleen dezelfde stippen van glacé handschoenen werden ach tergelaten, werd contact opgeno men met de politie in Grave en Wijchen, waar het spoor in de richting van dezelfde dader wees. Bij een inbraak in Grave kon het nummer opgegeven worden van een auto, waarmee de inbreker wegreed. Zodoende kon vardach- te in Nijmegen worden opge spoord. Enkele inbraken bekende hij toen. Gedurende enkele dagen werd hij door de Osse recherche aan de tand gevoeld, totdat hij ook de rest bekende. De buit was meestal niet groot. Een keer zag hij een flinke som gelds, die voor het grijpen lag, over het hoofd. Hij heeft nog getracht uit zijn cel in het politiebureau te Oss te ontvluchten, toen hij daar voor verhoor enkele dagen zat opge sloten. De Labourfractie in het Britse Lagerhuis heeft woensdag vijf linkse „rebellen", die twee jaar geleden werden buitengesloten omdat zij in een defensiedebat de officiële partijlijn niet wil den volgen, weer opgenomen. Het betreft Michael Foot, Syd ney Silverman, Emrys Hughes, S. O. Davies en William Baxter. Zij hebben thans verzekerd zich aan de partijdiscipline te onder werpen. In de afgelopen twee jaar zaten zij als „onafhanke lijke" Labourleaen in het par lement. Zij waren niet uit de partij getreden. President Kennedy vierde gis teren zijn 46ste verjaardag. Hij had voor deze dag geen „vrij af" genomen en geen enkel punt van zijn druk bezette agenda afgevoerd. De enige feestelijkheid was een „etentje" aan boord van het marinejacht „Sequoia", dat de Potomac-rivier opvoer. Kenne dy had 25 personen familie leden en vrienden uitgeno digd. AANVARING. Het onder Liberiaanse vlag va rende schip „Elpidoforos" (4963 brt) dat woensdagavond na een aanvaring op de Noordzee met het Duitse schip „Anne Marie" (1516 ton) bij Texel aan de grond was gelopen, is om kwart over elf zonder sleepboothulp vlot ge komen. Het schip zal nu op eigen kracht naar Rotterdam varen. Het Duitse schip heeft de reis kunnen voortzetten. Verschillende sleepboten en en. kele reddingboten waren op het bekend worden van de aanvaring uitgevaren. De „Elpidoforos" heeft echter van hun diensten geen gebruik behoeven te maken. De aanvaring geschiedde in de mist. Persoonlijke ongevallen hebben zich niet voorgedaan. Het Liberiaanse schip kreeg een gat van enkele vierkante meters. Het lek bleek echter mee te vallen. 24. „Vader," klinkt Erwins stem en even is hij in de war gebracht, „wat doe je hier?" „Dat vraag ik jou", antwoordt Eric ijzig. „Een woordje met je, jongeling, over de moord op Thor- finn." „Moord op Thorfinn?" herhaalt de Noorse prins. „Is Thorfinn dood?" „Kom nu," schampert Eric, „en wist je dat dan niet?" Er vliegt een blos over Erwins gezicht en in een oogwenk veran dert zijn houding. „Ik heb geen tijd voor praatjes," zegt; hij afgemeten, „wij moeten verder. Ik „Je blijft hier," snauwt Eric, „tot ik klaar met je ben jongen. De moord op Thorfinn is punt één! Jjj doodde hem „Kletspraat", snijdt Erwins stem. „Leugens!" „Goed, dat zoeken we nog wel uit,'' gaat Eric voort „Punt twee is de vraag: „Wat spook jij uit? Wat hoor ik van een koninkrijk in Brittannië? Is Noorwegen niet goed genoeg voor je?" Er win lacht; een kort onplezie rig lachje. „Ach, Ingrid heeft haar mond voorbij gepraat... Ik ben niet goed genoeg voor Noor wegen bedoel je. De brave yarls willen me niet, hahaha... Boven dien... Jij bent hier toch de ko ning? Maar genoeg gepraat. Mijn mannen wachten buiten. Tot ziens... vader..." Ais een schaduw is Erwin ver dwenen. „Wacht," roept Eric hem na, terwijl ook hij naar buiten treedt, maar met een kort handgebaar rijdt Erwin achter zijn krijgers aan. Eric de Noorman blijft versla gen alleen achter ZWITSERSE MILITIE OEFEN3»' Éénmaal per jaar worden in heel Zwitserland schietwedstrijd den gehouden voor de leden van de militie, die naast hun ver dere militaire uitrusting ook hun vuurwapen thuis bewaren. De meeste Zwitsers zijn dol op schieten en nemen dan ook elk jaar vol enthousiasme, zoals hei nazaten van Willem Teil be taamt, aan de wedstrijden deel. Op deze foto, welke werd gemaakt in Oehn bij Bern, komt duidelijk het nieuwe snelvuur wapen (voorgrond) uit, dat bin nen een paar jaar geheel het oude modelgeweer achter grond) zal hebben vervangen Op de voorgrond twee linkshan dige schutters. Bij de hier ge toonde wedstrijden staat de schijf op 300 meter. COÖP. VRUCHTENVEILING „ZEEUWSCH-VLAANDEREN" TERNEUZEN Veiling- van 29 mei. GROENTEN Per 100 stuks: Sla I ƒ3,50—' 7,50. Per stuk: Bloemkool A 124— 129 et, A II 128 ct, B 128 ct, B II 69—73 et, D II 31—34 ct, C II 4047 ct, afw. 3839 ct; Groene komkommers B 3953 ct, C II 30—34 ct, afw. 39 ct. Per bos: Selderij 1116 ct, Peen II 68—88 ct; Radijs H 17 ct. Per kg: Prei A II 4869 ct, B II 45 ct; Spinazie II 3560 ct, III 1015 ct; Tomaten A II 184 —187 ct, B II 183—185 ct, C. II 156—158 ct, CC II 84 ct, kriel 39 ct; Uien 2432 ct; Asperges B 282—300 ct, B II 200—288 ct, C II 122246 ct, afw. 104140 ct. AARDAPPELEN Per 100 kg: Meerlanders I 6,90. FRUIT Per doos: Aardbeien I 7796 ct. II 65—81 ct. Per kg: Appelen. Golden Deli cious III grof 5863 ct, III fijn 3257 ct; Jonathan III fijn 23— 30 ct. Peren. St. Remy III grof 37 ct, VOETBALUITSLAG K.N.V.B. TWEEDE DIVISIE B NOAD—Hermes DVS 1—1. OM DE K.N.V.B.-BEKER De uitslagen van de wedstrij den, gisteravond gespeeld voor de kwart finales van het toernooi om de Nederlandse Voetbalbekerj luiden: ADOEindhoven 3L;l Alkmaar—GVAV 2—0; MVV—1 Willem II 0—0 (Willem II wint na het nemen van strafschoppen;' NEC—Spel. Enschedé 21. NEDERLANDSE EN ENGELSE OUD-INTERNATIONALS SPEELDEN GELIJK De Engelse oud-internationals hebben hun eerste optreden op het Europese vasteland niet kun nen vieren met een overwinning. In Groningen speelden de oude garde van Nederland en Enge-' land namelijk met 44 gelijk, na, dat Nederland bij de rust met 2—1 de leiding had. De spelers van beide landen hebben de 10.000 toeschouwers getoond nog steeds over de nodi ge capaciteiten te beschikkenj Nederland had een aanzienlijk jongere ploeg opgesteld dan En geland, maar spelers als Billy Wright, Tom Finney en Nat Loft. house waren hun jongere tegen standers toch dikwijls te snel af. Vooral Finney schitterde en stel de de geheel uit ere-divisiespe- lers samengestelde Nederlandse verdediging, Wiersma, v. d. Hart, Kuys keer op keer voor grole problemen. ENGELAND VERSLOEG TSI1XHOSLOWAKITE Engeland heeft woensdag in Bratislava het team van Tsjecho- Slowakije, tweede in het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal 1962, met 4—2 verslagen., Bij de rust leidde Engeland met 2—0.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 4