Scherpe kanten aan „informatie-steentjes Verkoudheid 'ASPRO' k Zittingsjaar Eerste Kamer gesloten Communiqué over Paus Nasleep van de zaak-Penkofsky HOOFDPIJNPOEDERS DONDERDAG SO MEI 1963 19e Jaargang No. 5925 33 De kernproeven Het Amerikaanse voorstel voor een multilaterale N avo-ker nmacht Wervelwind teistert Oost-Pakistan VLIEGTUIGONGELUK IN DE VER. STATEN DE TOESTAND IN LAOS HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN frankering bfl abonnement: Ternenzen WweteimHoofdredaeteor I. van de Sande Redactie, adres: Noordstraat 55—5? Administratie-adres: Smidswal Telefoon 01150 2073 Gironummer 38150 Uwrmementsprllsƒ6,per kwartaal» per maand f per week 48 ct. Loss*1 nrs 9 et. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Ternettëen Advertentieprijs per mm 16 etf mmfmwm per advertentie 2,40. Rubriek: Kleine Advertenties '(géén handels, advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bü vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder -nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 nur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Ofschoon dr. Romme zich vee] moeite getroost de scherpe kant jes van de controversiële bouw stenen voor een kabinet af te slijpen, bestaat in leidende krin gen van de Partij van de Arbeid de indruk, dat de informateur daarin nog niet geheel geslaagd is. De leidraad der bouwstenen, Üie eerst 35, later 34 en thans 37 punten omvat, wordt bijvoorbeeld niet ten voile duidelijk geacht op het punt van commerciële tele visie. De informateur schijnt op dit punt een gereviseerde op bouw van de niet-aanvaarde nota Scholten-Veldkamp na te streven, d.w.z. een met uit re clamegelden betaald onafhanke lijk geëxploiteerd tweede net. De Partj-j van de Arbeid heeft op dit vraagstuk een eigen visie, aerder neergelegd in de op ijs gezette motie-Kleywegt en thans Sn uitgewerkte vorm bij de in formateur gedeponeerd. In dit beeld past een samengaan van de bestaande televisie-organisa ties met eventueel andere groe peringen. In dezelfde kring van de P.v.d. A. bestaat de indruk, dat de in formateur ten aanzien van het vreagstuk van de woningbouw raak geschoten heeft. Daarbij gaan de gedachten weliswaar niet uit naar een staats-woning- bouwbedrijf, maar wel naar nau we samenwerking tussen lagere overheden, woningbouwvereni gingen en particuliere bouwbe drijven, desgewenst in te vormen maatschappijen. Denkbaar is, dat de lagere overheden dan zeg genschap zouden kunnen krij gen over het verdelen van con tingenten over premie- en wo- ningwetbouw, terwijl meerjarige contracten voor particuliere bouwers met zekerheden ook omtrent het toepassen van indus triële bouw, doelmatige metho den, afwenteling van risico's en financieringsfaciliteiten aantrek kelijk zou zijn. Door intensief gebruik van voorhanden bouw capaciteit ten behoeve van de prioriteit genietende woning bouw, zou dan ruimere bouw capaciteit voor de industriële expansie beschikbaar kunnen komen. Naar opvatting in leidende kringen van de P.v.d.A. is de lei draad van prof. Romme geen afgerond stuk, waarop een for matie zou kunnen plaats vinden. Verschillen van mening kunnen blijven bestaan over de grond prijzen. Naar mening van de P.v.d.A. zou het systeem van voorkeursrecht, dat thans voor pachters geldt, veralgemeend moeten worden. Dit houdt on geveer in, dat bij verkoop van grond, waarbij verkoper en ge gadigde het niet eens kunnen worden, bindende taxatie van de Grondkamers zou moeten wor den gevraagd. Een ander punt vormen de be lastingen. Het is duidelijk, aldus deze socialistische groepering, dat zowel de K.V.P., de P.v.d.A. als in de A.R.P. er geen verschil van mening over bestaat, dat de totale belastingdruk, gemeten naar percentage van het natio naal inkomen, niet verlaagd kan worden. Gezien echter de toe nemende welvaart, die de totaal ontvangen belastingen opstuwt, zal bij gelijk blijvende conjunc tuur correctie aan de voet voor middengroepen waarschijnlijk niet onmogelijk zijn. Algehele belastingverlaging wordt als niet mogelijk beschouwd. Een moeilijk punt is volgens genoemde groep het al of niet invoeren van eigen risico voor verzekerden in een ziekenfonds. Een daartoe strekkende sugges tie van minister Veldkamp vond in de Kamer een niet al te gun stig onthaal. Voorts zijn de scherpe kantjes van het vraag stuk van deling van ingehouden winsten bepaald ook nog niet afgeslepen. Ook over de herzie ning van de structuur van de on derneming is het laatste woord nop niet gesproken. Tussen de vijf fracties bestaat ten aanzien van het financieren van sociale wensen, bijvoorbeeld van de bij slag voor de twee eerste kinde ren van zelfstandigen uit over heidsgelden en het al- of niet wegnemen van de grens, waar boven zelfstandigen geen kinder bijslag genieten, bepaald geen eenheid van opvattingen. In de kring van de P.v.d.A. heeft men de indruk, dat dr. Romme reeds bü zijn informatie streeft naar binding van de fracties aan hetgeen thans tus sen informateur en fractielei ders, later door formateur en fractieleiders als gezamenlijke uitgangspunten zou worden overeengekomen. De leiders van de vijf grote fracties uit de Tweede Kamer hebben de kabinets-informateur, mr. dr. C. P. M. Romme, gisteren gemachtigd om hun afzonderlij ke antwoorden op de 37 punten van de „leidraad" aan alle be trokkenen bekend te maken. Dr. Romme ontving gister morgen om half elf prof. Von deling (P.v.d.A.), om half twaalf mr. Beernink (C.H.U.), om kwart over twaalf de heer Van Eijsden (AR.P.), om twee uur dr. De Kort (K.V.P.) en van kwart Voor vier tot kwart over vier mr. Toxopeus (V.V.D.). Hij nam met ieder der fractie-leiders de antwoorden op de „leidraad" door. De informateur gaat zich thans wijden aan bestudering van het gezamenlijke materiaal. Aan een termijn, waarop hij deze studie zal voltooien, wilde hij zich volstrekt niet binden. Dean Rusk, de Amerikaanse minister van Buitenandse Zaken, heeft op een persconferentie ge zegd dat hij onlangs bij een ge sprek met de Russische ambas sadeur Dobrynin geen enkele aanwijzing heeft ontdekt dat de Sowj et-Unie bereid zou zijn een verbod van kernproeven in de atmosfeer te aanvaarden. De minister is van mening, dat overeenstemming over een dergelijk verbod een belang rijke eerste stap zou betekenen naar een akkoord over het ge hele ontwapeningsprobleem. Rusk zei, dat Amerika, samen met Engeland, de Sowjet-Unie binnenkort nog eens zal voor stellen de kernproeven in de at mosfeer te staken. Voorkom Rillerig? Onprettig? Vlug: In een communiqué in het Vaticaanse blad Osservatore Ro mano wordt gezegd dat de Paus een rustige nacht heeft gehad. Des morgens heeft staatssecre taris Cicognani hem op de hoog te gebracht van de lopende za ken en hem verteld van de bood schappen met goede wensen die blijven binnenstromen. De Paus gaf vooral zijn blijd schap te kennen over de gebeden die te zijnen behoeve in Lourdes worden opgezonden. Daar zijn bedevaartgangers uit diverse lan den, ook uit Nederland onder lei ding van kardinaal Alfrink. Deze heeft een lange boodschap naar het Vaticaan gezonden. De Paus is volledige bij kennis en spreekt met iederene die hem bezoekt. De rest van de dag bracht hij in gebed door. Toen hij zich woensdagochtend om 10 uur duidelijk beter voelde, verliet In het Britse Lagerhuis heb ben de conservatieve rechter vleugel en de socialistische op positie een eerste offensief ge opend tegen het Amerikaanse voorstel voor een multilaterale Navo-kernmacht, waarover in het begin van de volgende maand in Londen tussen Enge land en Amerika besprekingen gevoerd zullen worden. De Britse onder-minister van Buitenlandse Zaken, Edward Heath, verzekerde het Lager huis, dat Engeland nog geen enkele verplichting is aange gaan en dat Britse deelneming aan een eventuele multilaterale Navo-kernmacht slechts een aanvulling zou zijn van een on afhankelijk kernwapen, dat de Britse regering wil behouden. De komst van admiraal Ricketts, plaatsvervangend chef van de Amerikaanse marine-operaties, naar Londen, had tot doel, de Britse deskundigen in de ge legenheid te stellen, kennis te nemen van de technische bij zonderheden van het Ameri kaanse plan. De kwestie, van de politieke controle zou onder werp van onderhandelingen uit maken. Verscheidene, weinig over tuigde conservatieve Lagerhuis leden, fekenden ondubbelzinnig verzet aan tegen het Ameri kaanse plan voor vaartuigen met polarisraketten die een in ternationale bemanning hebben. De socialistische woordvoerder gaf uiting aan bezorgdheid van de socialisten over een initia tief, dat het gevaar inhield dat West-Duitsland op de lange duur een soort autonomie op het gebied van de kernbewapening zou krijgen. Pokken en cholera Sedert het begin van het war me seizoen zijn in Sahibganj en omgeving, in de Indische staat West-Bengalen, meer dan twee honderd mensen aan de pokken gestorven. Sinds begin mei lijden in Ma- lakka ongeveer vierhonderd men sen aan cholera. Tot dusver zijn twaalf mensen overleden. zijn arts prof. Mazzoni het paleis. Hij zou niet vóór de avond terug komen. Een woordvoerder van het Va ticaan deelde woensdagavond mee, dat de verbetering in de toestand van de Paus voortduurt. Bovendien begint de Paus weer een normale kleur te krijgen. Prof. Mazzoni, assistent van de lijfarts van de Paus, verliet woensdagavond het Vatioaan na de Paus te hebben bezocht. In de loop van de avond is hij terug gekeerd om de nacht weer in de nabijheid van de Paus door te brengen. Woensdagavond werd verno men, dat de Paus nog langs kunstmatige weg wordt gevoed. Hoewe] de sfeer in het Vaticaan wat minder neerslachtig was dan de afgelopen dagen, deden Vati caanse functionarissen geen moeite, te verhelen dat de toe stand van de Paus nog steeds ernstig is. Oostenrijkse medicamenten naar Vaticaanstad. Twee vertegenwordigers van de „Actie van jonge Oostenrijkers" zijn woensdagavond naar Rome gevlogen met zeer kostbare bloedstelpende medicamenten van het Oostenrijks instituut van haemoderivaten. Het betreft hier 10.000 miligram fibrinogeen en 15.000 miligram anti-haemophiles plasma. Deze geneesmiddelen zijn vervaardigd uit bloed dat leden van de „Actie van jonge Oosten rijkers" hebben afgestaan en zijn afgegeven aan de artsen van de Paus. Uit gezaghebbende Vaticaanse bron werd woensdag vernomen, dat de Romeinse chirurg prof. Pietro Valdoni, één van de ge neesheren die de Paus behande len, heeft gezegd dat de Paus binnen een weel?: in staat zal zijn uit bed te komen en in een stoel plaats te nemen, als de verbete ring in zijn toestand die woens dag is geconstateerd doorzet. „Wilt u dat ik mijn dokter stuur? Hij heeft mijn vader van een soortgelijke ziekte als die van de Paus genezen een nederig Christen." Dit telegram, woensdagmorgen in het Vaticaan ontvangen en willekeurig uit een enorme stapel telegrammen en brieven gehaald, getuigt van het reusachtige medeleven dat de Paus omgeeft sinds de ernst van zijn toestand bekend werd. Van overal ter wereld stromen de te legrammen en boodschappen, uit alle lagen van de bevolking, bin nen. De Romeinen geven op bijzon dere wijze uiting aan hun grote De voorzitter van de Eerste Kamer, mr. J. A. Jonkman, heeft woensdagnacht om vijf over half één na een vergadering van 8Ve uur met slechts enkele korte onderbrekingen het zittingsjaar 1962/63 van de Senaat voor ge sloten verklaard. Slechts negen leden hoorden op dit late uur zijn sluitingsrede aan, waarin hij sprak van een „enigszins geforceerde eind spurt", die dinsdag tot deze lan ge vergadering genoopt had. Mr. Jonkman zei dat er na de opening van de nieuwe zitting van de Staten-Generaal op woensdag 5 juni voldoende stof ter behandeling was, om de Se naat na die datum op de dins dagen bijeen te roepen. Dit stond in verband met het „ontzagwek kend grote aantal wetsontwer pen", dat aan de overzijde van het Binnenhof in de afgelopen weken behandeld was. Ter ge ruststelling van de Kamerleden bracht hij in herinnering, dat de meeste van de nog ongeveer 20 op behandeling wachtende wets ontwerpen het stadium van de schriftelijke voorbereiding al ach ter de rug hadden. De voorzitter meende, dat de Senaat in de afgelopen weken bijgedragen had .tot „verbetering van onze buitenlandse betrekkin gen op een drietal gevoelige pun ten", te weten het Nederlands- Duitse verdrag, de financiële ge volgen van de overdracht van het bestuur over West-Nieuw- Guinea en bij de begroting van het ministerie van Verkeer en Waterstaat de „vriendelijke verwelkoming" van het Schelde- Rijn-verdrag met België. 21 Senatoren een uitzonder lijk groot aantal, meende mr. Jonkman zullen de Eerste Kamer gaan verlaten. Drie van hen zullen de gelederen in de Tweede Kamer gaan versterken, om zo bij te dragen aan een goed parlementair samenspel. „De po litiek is een hard vak, dat in on- Een wervelstorm heeft woens dag de voornaamste stad en ha ven van Oost-Pakistan Chitta- gang van de rest van het land afgesneden. Tot, nog toe is mel ding gemaakt van 32 doden. Drie schepen zijn gestrand, de elektrische stroom, en water voorziening is uitgevallen en hut. ten zijn verwoest of weggevaagd. De Pakistaanse radio heeft ge meld, dat de wind een snelheid had van 250 km per uur. genegenheid voor Paus Johannes. In de buurt van het St Pieters plein is het sedert enkele dagen zeer stil geworden. Het driftige getoeter waaraan de Italiaanse automobilisten zich zo dikwijls te buiten gaan, is gestaakt en ieder een verplaatst zich zo rustig mo gelijk in zijn voertuig. In de buurt van het pauselijk paleis staan de mensen in groepjes bij een en fluistert men elkaar de laatste berichten over de toestand van de Paus toe. ze Kamer voelbaar wordt ver zacht", zo besloot mr. Jonkman. Diverse wetsontwerpen. De Eerste Kamer heeft woens dagnacht tegelijk met de „pen sioenmaatregelen 1963" nog een zestal wetsontwerpen zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Deze wetsontwerpen behelzen nadere maatregelen van over- heidspensioenen in verband met de samenloop met pensioen krachtens de A.O.W. dan wel uit kering krachtens de A.W.W. en in verband met de huurverhogin gen van 1957, 1960 en 1962, ten aanzien van Indonesische pen sioenen in verband met een soort gelijke sameiloop van pensioenen en huurverhogingen. De wetsontwerpen behelsden verder een nadere wijziging van de wet buitengewoon pensioen 19401945, verhoging met een tijdelijke toeslag van de pensioe nen krachtens deze buitengewone wet, nadere wijziging van de wet buitengewoon pensioen zeelieden oorlogsslachtoffers en verhoging met een tijdelijke toeslag van de pensioenen krachtens laatstge noemde wet. Eerder op de avond ging de Senaat zonder hoofdelijke stem ming akkoord met een wetsont werp ter regeling van de verhou ding van de Staat tot de Natio nale Investeringsbank (Herstel- bank) N.V. en een wetsontwerp ter wijziging van de paragrafen 11 tot en met 16 van de Water- staatswet 1900. Een Constellation die was ge huurd voor het vervoer van sol daten naar fort R-iley in Kansas, is bij de landing te Manhattan irr Kansas verongelukt en in brand gevolgen. Een radiostation in Manhattan meldde dat de 64 militairen en 5 bemanningsleden zich hebben kunnen redden. Drie militairen liepen lichte verwondingen op, twee bemanningsleden werden eveneens met lichte verwondin gen naar een ziekenhuis overge bracht. Het Russische blad „Izwestja" schreef dat zes hoge officieren en wetenschappelijke werkers in de Sowjet-Unie, die op vriendschappelijke voet stonden met de terechtgestelde Russische spion Oleg Penkofsky, discipli nair zijn gestraft. De militaire procureur Gorny zei in een gesprek met het blad onder meer, dat maarschalk Serge Varentzov, opperbevel hebber van de artillerie, van zijn functie is ontheven en in rang is verlaagd. Varentzov is 62 jaar. Sinds 1955 is hij opper bevelhebber van de artillerie geweest. In 1942 onderscheidde hij zich aan het eerste Oekraïnse front. Hij nam deel aan de grote slag aan Oaer en Weichsel en aan de verovering van Berlijn. Op het 22ste partijcongres in 1961 werd hij tot plaatsvervan gend lid van het centrale partij- comité benoemd. Generaal Gorny noemde in het artikel onder meer nog de namen van een generaal-majoor en een kolonel, die evenals maarschalk Varen tsof „goede vrienden" van Penkofsky wa ren. De „Izwestia" spreekt in ver band met berichten, als zou Penkofsky's schoonvader de voormalige opperbevelhebber van de Russische strijdkrachten wijlen maarschalk Nedelin zijn geweest, van „waanzinnige ge ruchten". Penkofsky's schoon vader was „generaal G.", een politieke commissaris in het leger die niet bij de raketstrijd krachten heeft gediend, aldus het blad. Berichten in de Wes telijke pers volgens welke Pen kofsky niet terechtgesteld zou zijn, noemde generaal Gorny „schandalige kranteleugens". Gorny zei voorts nog in het interview, dat sommige Russen waren gaan geloven dat Pen kofsky „vrijwel alle geheimen met betrekking tot de militaire uitrusting en het defensiepoten- tieel van de Sowjet-Unie aan de viiand had verraden", maar dat deze indruk „ongegrond" was. Penkofsky had berichten door gegeven over bepaalde techni sche rapporten van Russische deskundigen, die in het buiten land waren geweest, voorts „losse gegevens van militaire aard", die hij uit de mond van „kletsende vrienden" had Verno men en uit geheime publikaties gehaald, en „zeker materiaal van binnenlands politiek karakter". Verderop in het artikel stond, dat de Russische spion ook „losse gegevens" over oude ra ketmodellen aan buitenlandse geheime agenten had doorge geven. Engeland en de Sowjet-Unie hebben woensdag als voorzitters van de Geneefse conferentie over Laos gemeenschappelijk een beroep op alle Laotiaanse partijen gedaan zonder verwijl bijeen te komen om te spreken over herstel van de vrede. De oproep vormt een ant woord op een brief van de neu- tralistische premier Soevanna Phoema en een schrijven van de internationale controlecommis sie waarin Engeland en de Sow jet-Unie werd gevraagd stappen te doen ter voorkoming van „de verergering van de militaire toestand in de „vlakte der krui ken". Zoals bekend, zijn daar schermutselingen voorgekomen tussen neutralistische troepen en strijdkrachten van de pro- communistische Pathet Lao. In het Brits-Russische schrij ven wordt goedkeuring uitge sproken voor het verlangen van de neutralistische groep in Laos „om de vrede, eendracht en strikte neutraliteit in het ko ninkrijk te handhaven". Alle partijen wordt verzocht mee te werken aan een doeltreffend op treden van de internationale controlecommissie waardoor iedereen op de hoogte kan zijn van „de werkelijke toestand" in Laos, RUIM VIJFTIG DODEN BIJ INSTORTING STATION LISSABON De instorting van het betonnen dak van het Cais do Sodre-sta- tion in Lissabon, heeft dinsdag, volgens de laatste berichten, 52 slachtoffers geëist. Er zijn een veertig mensen gewond. Foto: Politiemannen, brand-* weerlieden en burgerredders zoeken naar slachtoffers in de puinhopen. ►ER EIU1 VAN 6 SN 12 I VRIJ WARM WEER Het K.N.M.I. deelt mede: Samenhangend met het bin nenstromen van drogere lucht uit Scandinavië begon in ons land de bewolking geleidelijk te breken en deed de zonnewarmte de temperatuur in Twente b.v. al tot 24 graden stijgen. Terzelf der tijd wees het kwik langs de kust van Holland en Zeeland bij somber en mistig weer nog maar 12 graden. Onweersbuien met regen en hagel ontstonden in België en West-Duitsland. Hoewel de kans niet uitgeslo ten is dat zich vandaag ook in ons land plaatselijk buien ont wikkelen, neemt die kans door de toenemende stabilisering van de lucht geleidelijk af. Als ge volg van het zonnige weer zul len de temperaturen vooral in die gebieden waar het gisteren nog overwegend bewolkt was, verder omhoog gaan. Hoewel er dus warmer weer wordt ver wacht moet men vlak aan zee rekening blijven houden met af en toe binnenvallende koude zeewind. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Vrij zonnig Vrij zonnig weer en vrijwel nergens buien. Vrij warm, behal ve aan zee. Zwakke tot matige en langs de kust af en toe vrij krachtige wind tussen noord en oost. DONDERDAG 30 MEI v.m. n.m. Breskens 7.27 7.57 Terneuzen 8.02 8.32 Hansweert 8.42 9.12 Walsoorden 8.52 9.22 VRIJDAG 31 MEI v.m. n.m. Breskens 8.36 9.07 Terneuzen 9.11 9.42 Hansweert 9.51 10.22 Walsoorden 10.01 10.32 ZON MAAN op onder op onder Mei 30 4.29 20.46 12.12 1.56 31 4.28 20.48 13.20 2.17

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1