Ontmoeting Prins Bernhard-President Soekarno? Veel slachtoffers door instorting stationsoverkapping Bureau Wijsmuller verrichtte berging aan Afrikaanse Westkust De kabinetsinformatie Europese crisis nog niet ten einde Gezondheidstoestand van Paus Johannes XXIII is hopeloos WOENSDAG 29 MEI 1963 19e Jaargang No. 5924 PRINS BERNHARD BEZOCHT EERSTE LEGERKORPS IN APELDOORN Lagerhuis verwerpt motie van afkeuring ZWEEDS KONINKLIJK PAAR TE PARIJS De rassenscheiding in Mississippi HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Frankering do abonnement: Temetsen Wreeteur-Hooftfredaefmrr 1. van 8e Sande Redactie, adres; Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smldswa) Telefoon 01150 2073 Gironummer 38150 Ahórmementspriis: ƒ6,— per Kwartaal? per maand ƒ2,per week 48 et. Losse nrs 9 et DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. 3. van de Sande te Terneuren Advertentieprijs per mm 16 et; minntram per advertentie 2,40. Rubriek: Kleine Advertenties '(géén handels, advertenties)5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 nur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. De vroegere directeur van de K.L.M., dr. E. van Konijnenburg, speelt een leidende rol in pogin gen een ontmoeting te bewerk stelligen tussen Prins Bernhard en president Soekarno van Indo nesië, zo werd uit betrouwbare bron vernomen. De ontmoeting zou begin volgende maand in Wenen moeten worden gehou den, waar president Soekarno zal verblijven. Een officiële woordvoerder van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken zei dins dag echter dat hij de berichten, dat „wederzijdse vrienden" de ontmoeting zouden hebben gear rangeerd, „niet kon bevestigen of tegenspreken". Dr. Van Konijnenburg die se dert het akkoord inzake West- Irian, dat in augustus tot stand kwam, geregeld bezoeken aan Indonesië heeft gebracht, is maandag in Nederland terugge keerd. PRINSES DINA ZAG NA ZES JAAR HAAR DOCHTERTJE TERUG. Het 14-jarige zusje van koning Hoessein van Jordanië, prinses Basma, doet een pas opzij om de weg vrij te maken voor prin ses Dina (midden) die achter haar dochtertje Alia (rechts) het paleis van Amman binnen stapt. Pas nu haar dochtertje zeven jaar is geworden, heeft prinses Dina, die hierom jaren lang heeft verzocht, na ha ar scheiding van koning Hoessein in 1957, toestemming gekregen ■prinses Alia te bezoeken. Hij wordt binnen enkele we ken weer in Djakarta verwacht om verder te werken aan het herstel van de zakelijke contac ten tussen Nederland en Indo nesië. Naar aanleiding van het Reu- terbericht uit Djakarta als zou de vroegere directeur van de K.L.M., dr. E. van Konijnenburg, een leidende rol spelen in pogin gen om een ontmoeting tussen Prins Bernhard en president Soekarno van Indonesië te be werkstelligen, deelde de heer Van Konijnenburg het ANP me de, dat hij het betreurt dat door De diplomaten bij het Vaticaan zijn ervan overtuigd dat de ge- zondheidstoestand van Paus Jo hannes XXIII hopeloos is. Zij wij zen erop, dat Paus Johannes lijdt aan kanker van de maaguitgang. Hij kan niet meer geopereerd worden en heeft steeds nieuwe ernstige bloedingen. Zelfs al kunnen deze bloedin gen in enige mate worden tegen gegaan, dan kan er toch geen blijvende verbetering intreden. De laatste bloeding had de Paus zondag tengevolge van zijn po ging om op te staan en voor het venster van zijn kamer de menig- Op een spoorwegstation in Lis sabon zijn dinsdagmiddag 46 per sonen om het leven gekomen en .",8 gewond, doordat de betonnen overkapping instortte. Een voile trein was juist op het Cais do Sodre-station aangeko- men toen de instorting plaats had. Het ongeluk schijnt te wijten ie zijn aan ondeugdelijk mate riaal, waarmee de overkapping ruim twee jaar geleden is gere pareerd. Kort vóór de instorting had een spoorwegemployó alarm geslr gen nadat hij verdachte geluiden bad gehoord en scheuren in het stationsdak opmerkte. Een politiechef heeft meege deeld, dat er tot dusver geen aanwijzingen zijn die op sabotage duiden. Volgens ooggetuigen heeft zich geen ontploffing voor gedaan vóórdat het dak viel. De gedachte aan sabotage was op gekomen omdat twee jaar gele den een telefooncel op hetzelfde station door een ontploffing is verwoest en omdat het huidige regiem thans precies 37 jaar be staat te op het St. Pietersplein de zegen te geven. Deze bijzonder ernstige bloe ding was de derde sinds donder dag. De diplomaten wijzen er verder op, ,dat ook de zwakte van de Faus het ziektebeeld nog verder compliceert. Tengevolge van de bloedingen mag de Paus geen vast voedsel gebruiken en be staat voor hem geen mogelijk heid weer enigermate op krach ten te komen. Paus Johannes blijkt zelfs slechts met de grootste moeite 's morgens te kunnen communi ceren. Hij is dan ook bijzonder zwak, al denkt hij zelf dat 't nog wel gaat. Men meent erop te moeten rekenen dat het einde niet lang meer op zich zal laten wachten, daar ook het hart het begint te begeven. Van weiingelchte medische zijde wordt in Vaticaanstad vernomen, dat de Paus nog weken en zelfs maanden weerstand aan zijn maagaandoening kan bieden. TRANSPORTVLIEGTUIG NEERGESTORT Een transportvliegtuig van een Oostenrijkse luchtbasis is dinsdag in de omgeving van de luchtbasis Tangelebarn op 25 km van Wenen neergestort. De zes inzittende militairen kwa men om het leven. Noordstraat 102 Telefoon 8138 Vernemen dit bericht zijn naam ten on rechte zo uitdrukkelijk in dit ver band naar voren is gebracht. Het is voldoende bekend dat dr. Van Konijnenburg wel bij voort- ffaCllO KOCK during alles in het werk stelt om zijn bijdrage te leveren tot1 verbetering en versterking van de verhoudingen tussen beide landen. Van ,de zijde van de rijksvoor lichtingsdienst herhaalde men dinsdag de reeds eerder gege ven verklaring dat van een ont moeting tussen Prins Bernhard en president Soekarno niets be kend is. Prins Bernhard heeft gisteren een bezoek gebracht aan het eer ste legerkorps in Apeldoorn, ter gelegenheid van de legerkorps- troependag die daar wordt ge houden. De hoge gast landde met een helikopter op een geïmprovi seerd landingsterrein nabij het sportpark „Orderbos". De Prins liet zich bij elk wed- strijdonderdeel door de wedstrijd leiders voorlichten. Hij gebruikte de lunch in het stafgebouw van het eerste legerkorps. Omstreeks half twee vertrok het gezelschap per auto naar Arnhem, waar de Prins de daar gelegerde onderdelen ging inspec teren. Het Britse Lagerhuis heeft met 313 tegen 225 stemmen een motie van de socialisten ver worpen. waarin het aftreden van de minister van Binnenlandse Zaken, Henry Brooke, werd ge- eist, omdat deze zich in de kwestie van de Nigeriaanse op positieleider Enahoro schuldig zou hebben gemaakt, aan plichts verzuim. De leider van de Labourfrac- tie, Harold Wilson, die de motie van afkeuring indiende, nam het de minister vooral kwalijk, dat hij het feit zou hebben ver zwegen, dat Enahoro, die op 16 mei uit EngelJnd werd ge deporteerd, niet zelf zijn advo caat zou mogen kiezen als hij zich in zijn land zou moeten verantwoorden wegens landver raad. De minister verklaarde gegronde redenen te hebben ge had om niet over deze kwestie in het Lagerhuis te spreken. Na een stormachtig debat, waarin de oppositie luidkeels .aftreden, aftreden" riep, werd de Labourmotie met een meer derheid van 88 stemmen ver worpen. Het bergingsvaartuig „Help" van N.V. Bureau Wijsmuller in IJmuiden is er in slechts zes we ken in geslaagd het wrak van de grote Franse zuiger „Antwerpen 3" te verwijderen uit de haven mond van Ponte-Noire, Kongo, aan de Westkust van Afrika. De zuiger was daar vorig jaar op 30 november tijdens onderhouds werkzaamheden op 250 meter uit de havenmond in de vaarroute gekapseisd en gezonken in ruim 11 meter diep water. De „Help" (hefvermogen 250 ton) arriveerde op 3 april in Pon te-Noire en na het treffen van vele voorbereidingen meerde het drijvende bergingseiland tien da gen later bij het wrak af en kon een begin worden gemaakt met de werkzaamheden. Vrijdag j.l. kreeg men de „Antwerpen 3" met de kiel drijvende naar boven. Het wrak is inmiddels, op aan wijzingen van de havenautoritei ten, ver van de havenmond en de vaarroute aan de grond gezet. De berging van de Franse zui ger, die 1050 ton meet, is een bijzonder karwei geworden. De havenautoriteiten van Pointe- Noire zagen er aanvankelijk niet veel mogelijkheden in en wilden het wrak in stukken laten schie ten. Maar op aandringen van Wijsmuller werd besloten eerst nog een grootscheepse poging te doen om de „Antwerpen 3" (leng te 65 meter, breedte 10,80 meter) met geperste lucht naar boven te krijgen. Het hoofdkantoor in IJmuiden voerde in drie weken tijds berekeningen uit, die alle hoop op succes gaven: het zou mogelijk zijn het wrak in zijn geheel te verwijderen, zodat men niet achteraf met brokken en scherven zou blijven zitten. Voor het lichten van het wrak had de „Help" veel materiaal aan boord, o.a. grote luehtcompresso- ren, kikvors- en standaarddui- keruitrustingen. Voorts ook z.g. camels (rubber heftanks), die het hefvermogen van de „Help" op voerden tot 2000 ton. Het gereedmaken van de „Ant werpen 3" om het wrak in zijn geheel drijvende te brengen was voor de duikers een moeilijk werk. Er moesten o.a. speciale voorbereidingen worden getrof fen om hem te beschermen tegen de haaien. Het wrak bleek verzand te zijn en ook de bun van de zuiger was nog voor een deel gevuld. Met onderwater-snijapparatuur en on derwater-zagen moesten de mast, drie ankers en kettingen van de zuiger worden verwijderd. Scheerdraden werden onder de zuiger doorgenomen. Vóór de lucht in het wrak werd gepompt werden voorts alle openingen, deuren en gaten onder water ge dicht. Daarbij moest ook onder water worden gelast. Na laatste inspecties kon de operatie tenslotte op 23 mei be ginnen en zij had succes. Er ontstond beweging in het wrak, het gevaarte kantelde en kwam met de kiel naar boven drijven. Terwijl men met een mobiele compressor en de compressoren van de „Help" lucht in het wrak bleef pompen, werd de „Antwer pen 3" naar de door de haven autoriteiten aangewezen Banc de l'Astrolabe op anderhalve mijl ten noorden van de vaarroute ge sleept. Daar is de zuiger aan de grond gezet. De „Antwerpen 3" was eigen dom van de Sociëté Hersent in Parijs. Het schip werd in 1933 ge bouwd door de werf Gusto in Schiedam. BELGISCH KONINGSPAAR ONTVING JONGEREN In de tuin van het kasteel Lae- ken hebben koning Boudewijn en koningin Fabiola een ont vangst voor jongeren gehouden, welke in een ongedwongen sfeer verliep. Koning Gustaaf Adolf en ko ningin Louise van Zweden zijn dinsdag per vliegtuig te Parijs aangekomen voor een officieel bezoek van vier dagen aan Frankrijk. Dit is het eerste offi ciële Zweedse koninklijke be zoek aan Frankrijk sinds vijftig jaar. Men verwacht dat tijdens het bezoek de ministers van Buiten landse Zaken van Frankrijk en Zweden, Couve de Murville en Torsten Nilsson, besprekingen zullen voeren over het Zweedse verlangen een „handelsbrug" te slaan tussen de Europese ge meenschap en de door Engeland geleide „Europese vrijhandels associatie" waarvan Zweden lid De vijf grote fracties uit de Tweede Kamer hebben zich gis teren langdurig beraden over de door de kabinetsformateur, mr. dr. C. P. M. Romme, opgestelde leidraad, die tot een oplossing van een aantal controversiële punten zou kunnen leiden. De fractie van de P. v. d. A. kwam om twee uur bijeen. Toen waren de fracties van de K.V.P. al een vol uur aan de gang en die van de C.H.U. en de V.V.D. een half uur. Om kwart vóór vier kwam de A.R.P.-fractie samen. Reeds om half vijf kon de liberale fractie leider, mr. E. H. Toxopeus, het beraad met zijn fractieleden be sluiten. „Ik houd er van met vaart en verve de hamer te han teren" was de enige verklaring, die van hem los te krijgen was. Op een vraag of, althans voor hen), alle controversiële punten Het is natuurlijk verheugend dat het gesprek tussen de zes E. E. G.-landen in Brussel over de verdere ontwikkeling van de gemeenschap weer op gang is gekomen, maar men kan nog niet zeggen dat de vertrouwens crisis is overwonnen, zo heeft dr. S. L. Mansholt, vice-voorzit- ter van de E. E. G.-commissie, dinsdag verklaard in een artikel in de Westduitse „Industrie-Ku- rier". Mansholt veroordeelde de Europese opvattingen van presi dent De Gaulle als „reeds door de tijd achterhaald". Voorts was hij niet van mening dat men het wat langzamer aan kon doen bij de verdere ontwikkeling van de gemeenschappelijke landbouw politiek. De landbouw is met grote achterstand op de andere bedrijfstakken in de gemeen schap gestart. Als men ook voor landbouwprodukten in 1970 een gemeenschappelijke markt wil hebben bereikt, zal in deze sector meer moeten gebeu ren dan in de andere, zo ver klaarde hij. De vice-voorzitter van de Westduitse socialistische partij, Herbert Wehner, heeft dinsdag op een Europese bijeenkomst te Bergisch Gladbach eveneens be toogd, dat de Europese crisis nog niet voorbij is. In tegen stelling tot de christen-democra ten geloofden de Duitse socia listen, dat die crisis niet alleen voortduurt, doch wellicht nog niet haar diepste punt heeft be reikt. Ook in de bondsrepubliek zijn wij daarom gedwongen tot nieuwe bezinning, aldus Weh ner. Volgens hem ging het voorts niet aan, dat voor gehele groe pen van de beroepsbevolking verzwegen wordt, wat men van de E. E. G. moet verwachten. Dat gold in het bijzonder voor de landbouwpolitiek. Ook de boeren moesten over de gevolgen van de gemeenschappelijke markt beter voorgelicht worden, zo zei hij. Joachim von Merkatz ver klaarde als woordvoerder van de C. D. U. op deze bijeenkomst, dat de tegenstellingen alleen op hoog, supranationaal niveau kunnen worden weggewerkt. Europa kon niet door een coali tie met hegemoniegedachten of door niets ontzienende meerder heidsbeslissingen verwezenlijkt worden. Von Merkatz betoogde dat de C. D. U. de grote moeilijkheden voor toetreding van Engeland en andere E. V. A.-landen tot de E. E. G. onderkende, doch de partij wist óók dat de vereniging van Europa de voorwaarde was voor een succesvolle, vreedzame herenigingspolitiek. Een groepje jeugdige blanken mishandelden dinsdag te Jackson, in de Amerikaanse staat Missis sippi, een jonge neger die bij wijze van demonstratie in een eetgelegenheid voor blanken was gaan zitten. Ook twee negermeis jes, die daar waren binnengegaan kregen enkele trappen. De politie sleepte de negerjongen tenslotte naar buiten. In het centrum van de stad werden dinsdag voorts vijf beto gers drie negers en twee blan ken door de politie aangehou den. Deze incidenten vormen waar schijnlijk het begin van een door de negers in deze stad aangekon digde serie betogingen tegen de rassenscheiding. Later brak in de eetgelegenheid opnieuw een vechtpartij uit, toen blanken peper-, zout. en mosterd vaatjes naar de betogers wierpen. Een blank meisje kneep een tube tomatenketchup boven het hoofd van een demonstrante uit, maar deze bleef onverstoorbaar zitten. Toen een negerstudent in elkaar zakte, waarschijnlijk als gevolg van mishandeling, maak te de politie er een einde aan, sloot de zaak en verspreidde de menigte. Te Biloxi, eveneens in Missis sippi, heeft de negerstudent Cle- ve McDowell een federale recht bank verzocht, een uitspraak te doen volgens welke hij moet worden toegelaten tot de univer siteit van Mississpippi, waar hij rechten wil gaan studeren. Slechts één neger is tot dusver op deze universiteit ingeschreven. Dit is James Meredith die verle den jaar na hevige onlusten werd toegelaten. De federale rechter te Biloxi gelastte later de rechtskundige afdeling van de universiteit van Mississippi, de negerstudent Cle- ve McDowell nog op tijd voor de zomercolleges, die 5 juni beein- nen, in te schrijven. tot een redelijke oplossing te brengen zijn, of gebracht zijn, liet hij doorschemeren, dat dit niet het geval was. De socialistische fractieleider, prof. dr. ir. A. Vondeling, die tegen zessen het Kamergebouw verliet, was niet tot enige ver klaring te brengen. Hij vond dit op het ogenblik zinloos. Ook uit de C.H.U.-fractie, die ongeveer t.z.t. de bijeenkomst besloot, was niemand tot enig commentaar bereid. Tegen zeven uur gisteravond waren de fracties van de K.V.P. en de A.R.P. nog bijeen. In leidende politieke kringen in Den Haag heeft men sterk de indruk, dat dinsdag in de frac ties geen beslissingen ten aan zien van een al of niet deel nemen in een te vormen re gering zijn genomen. Veeleer is men van opvatting, dat de pun ten uit de leidraad van dr. Rom me duchtig onder de loupe zijn genomen, zodat de fractielei ders ieder voor zich aan dr. Romme voor hun fracties aan vaardbare antwoorden op de gestelde kwesties kunnen geven. Zoals bekend, zullen deze ant woorden op schrift gesteld wor den en vandaag persoonlijk aan de informateur worden over handigd. HETZELFDE WEERTYPE Het K.N.M.I. deelt mede: Tussen een langgerekte gor del van hoge luchtdruk, die zich uitstrekt van de Azoren via Ier land en Schotland naar Finland, en een lagedrukgebied boven de Middellandse Zee, staat in onze omgeving een stroming uit noord tot noordoost. Hiermede werd vochtige lucht aangevoerd waarin veel bewolking voor kwam, terwijl de lange weg over zee aanleiding gaf tot lage tem peraturen, die aan de kust circa 12 graden en in het binnenland omstreeks 16 graden bedroegen. Iets warmere boven Duits land aanwezige lucht dringt maar langzaam op in de richting van ons land. Vandaag zal het weerbeeld dan ook nog niet veel verschil len van dat van dinsdag. Mist- velden, die zich op de Noordzee vormden, kunnen af en toe oolr de kuststreken binnendrijven. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Noordelijke wind In het zuidoosten van het land enkele opklaringen, elders me rendeels zwaar bewolkt. Aan de kust nu en dan van zee binnen- drijvende mistvelden. Overwe gend droog weer. Matige en aan zee vrij krachtige wind tussen noord en noordoost. Maximum temperaturen van 12 graden aan de kust tot 18 graden in Lmburg. WOENSDAG 29 MEI v.m. n.m. Breskens 6.22 6.49 Terneuzen 6.57 7.24 Hansweert 7.37 8.04 Walsoorden 7.47 8.14 DONDERDAG 30 MEI v.m. n-m. Breskens 7.27 7.57 Terneuzen 8.02 8.32 Hansweert 8.42 9.12 Walsoorden 8.52 9.22 ZON MAAN op onder Op onder Mei 29 4.30 20.45 11.03 1.30 30 4.29 20.46 12.12 1.56 31 4.28 20.48 13.20 2.17

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1