De industrialisatienota Het weer Communistische partij van Argentinië verboden Tijdsbesteding gedurende het weekend De kabinetsformatie Persstemmen over de Navo-conferentie ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT HOOGWATER DINSDAG 28 MEI 1963 19e Jaargang No. 5923 Prinses Irene voor een tijdje naar Spanje Wangedrag van Amerikaanse diplomaat? CHINA EN INDIA De anti-Chinese relletjes op West-Java SOEKARNO PEST IN SAIGON ZITTING STATEN-GENERAAL SLUIT OP 1 JUNI Wassende rivieren in centraal China LICHTE VERBETERING IN TOESTAND PAUS HOUDT AAN Zuid-Afrika en de Afrikaanse topconferentie Frankering bij abonnement: Terneuzen Direeteur-Hoofdredartenr I. van Be SanBe Redactie, adres; Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswai Telefoon 01150 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,per kwartaal: per maand f2,]>er week 48 et. Losse nrs 9 et. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. 3. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels, advertenties): 5 regels ƒ1,10. Tedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. DEENSE KROONPRINSES STER VAN FRANS BAL Kroonprinses Margaretha van Denemarken, die hier niet een Franse officier danst, was een van de belangrijkste en char mantste! gasten op een bal, dat de Franse graaf De Gansay heeft gegeven in zijn kasteel te Fleury-en-Biere, ter gelegenheid van de tweede internationale jacht- en visserijtentoonstelling in Parijs. Vele figuren uit de Europese aristocratie woonden dit „Bal des Trophees" bij. Naar het ANP verleemt zal Prinses Irene de komende zomer ongeveer twee maanden te Bar celona gaan doorbrengen. De rijksvoorlichtingsdienst deelt nog mee, dat de Prinses deze zomer inderdaad, samen met een vriendin, enige tijd in Spanje zal logeren bij een Spaans-spre kende Nederlandse familie. Tij dens haar verblijf in Spanje zal de Prinses zich voorbereiden op het tolkexamen Spaans, dat zij voornemens is te doen. Volgens een artikel in het Russische regeringsblad „Izves- tia" zou een Amerikaanse diplo maat tijdens een vroliik avondje een ongenood bezoek hebben gebracht aan een studentenhuis in Moskou, waarbij hij zich vis een raam toegang verschafte. De Amerikaan, die door de „Izves- tia" werd aangeduid als „de heer Kerst", bevond zich in ge zelschap van een dame en en kele vrienden. Het gezelschap had zich voorgenomen om de studenten in het tehuis met een bezoek te vereren en, aldus het blad, betrad te middernacht het tehuis via een raam dat zich twee meter boven de grond be vond. Toen een functionaris van het tehuis de ongenode gasten verzocht te vertrekken zou de diplomaat een dreigende hou ding hebben aangenomen en de man om zijn identiteitspapieren hebben gevraagd. Het gezel schap was tenslotte langs dezelf de weg vertrokken. Een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade in Mos kou beschreef het artikel als „een hoop onzin". De eerste secretaris op de politieke af deling van de ambassade, Ken neth Kerst, wenste geen com mentaar te leveren. uw moderne wasmachine vraagt om een speciaal sop PLAATSELIJK EEN BUI Het belangrijkste weersysteem voor het weergebeuren in ons land is een langegerekte gordel van hoge luchtdruk die zich van Noord-Rusland via Noorwegen en de Noordzee naar de omge ving van de Azoren uitstrekt. Aan de flank waar ons land zich bevindt komt een noordoos telijke stroming voor. Hierin trekt een frontensysteem mee dat de voorste begrenzing vormt van warme en vochtige lucht, welke al verscheidene dagen boven Oost-Europa aanwezig is. Het veroorzaakte maandag in het uiterste noorden van ons land plaatselijk al wat lichte regen, in Noord- en Oost-Duitsland evenwel hier en daar fikse on weersbuien. Wij komen vandaag geleidelijk ZON op onder Mei 28 4.31 20.44 9.52 29 4.30 20.45 11.03 30 4.29 20.46 12.12 31 4.28 20.48 13.20 MAAN op onder 0.58 1.30 1.56 2.17 meer onder de invloed van dit frontensysteem dat vrij veel be wolking zal veroorzaken met voornamelijk in de oostelijke helft van het land eveneens kans op onweer. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Noordoostelijke wind Veranderlijke bewolking met voornamelijk in het oosten van het land later kans op een regen- of onweersbui. Overwegend ma. tige wind tussen noord en oost Vrij warm, behalve aan zee. DINSDAG 28 MEI v.m. Breskens 5.24 Terneuzen 5.59 Hansweert 6.39 Walsoorden 6.49 WOENSDAG 29 MEI v.m. Breskens Terneuzen Hansweert 'Walsoorden n.m. 5.47 6.22 7„02 7.12 n.m. 6.49 7.24 8.04 S.-14 NORSTAD HEEFT DE BOOG GESPANNEN In het Zweedse Falkenberg is een fabriek geopend voor de vervaardiging van fiberglaspro- dukten. De onderneming is voor 60 procent in Zweedse handen, een Amerikaanse fabriek neemt voor 40 proeent deel. Op de foto demonstreert de voor malige NAVO-opperbevelhebber in Europa, Lauris Norstad, een boog van fiberglas. Norstad is de internationale produktieleider van het concern. Links de heer Harold Boeschenstein, directeur van het Amerikaanse bedrijf. Naar aanleiding van de vrij lating van een laatste groep In dische krijgsgevangenen schreef het communistisch-Indische Volksdagblad maandag dat Chi na thans alle krijgsgevangenen, ruim 3200, van de grensgevech ten tussen beide landen in vrij heid had gesteld. Het blad noem de dit een gunstige sfeer voor een vraedzame regeling; Als In dia echter nog niet gereed is om onderhandelingen te beginnen dan kan de Chinese regering echter geduldig wachten, aldus het Volksdagblad, Bij de anti-Chinese relletjes, die zich vorige week op West- Java hébben voorgedaan, zijn ruim 200 voertuigen en acht aan Chinezen toebehorende fabrie ken verbrand. Dit deelde een Indonesische politiewoordvoer der maandag aan de pers mede. Er waren voorts bijna 400 win kels, twee bioscopen en 160 hui zen geplunderd. Volgens de woordvoerder was de toestand nog gespannen en bleven de speciale politiepatrouilles ge handhaafd. De Argentijnse regering heeft zaterdag de communistische par tij en de met haar verbonden organisaties verboden. Zij wil daarmee voorkomen, dat de communisten deelnemen aan de algemene verkiezingen van 7 juli. In het regeringsbesluit staat, dat de partij moet worden „ont bonden en geliquideerd". Er zijn strenge straffen op overtre ding van het verbod gesteld. Partijleden zijn uitgesloten van betrekkingen bij de over heid, het onderwijs en bij be drijfsverenigingen. Zij verliezen het actieve en het passieve kies recht. Met uitzondering van diplo maten moeten buitenlandse com munisten het land verlaten. Op het verspreiden van communis tische propaganda staat maxi maal zes jaar gevangenisstraf. De Argentijnse regering heeft verder besloten een scherpe con trole te doen uitoefenen op de aankomst uit en het vertrek naar Spanje van Argentijnen. Deze maatregel geldt tot 12 ok tober, het tijdstip waarop waar schijnlijk een nieuwe regering aan het bewind komt. (Het doel van de maatregel is het contact tussen de voormalige Argentijn se leider Peron, die in Spanje zit, en zijn aanhangers in Argen tinië te belemmeren). Krachtens een derde decreet kan de Argentijnse regering on derdanen, die zich in voorlopige hechtenis bevinden, het constitu. tionele recht ontzeggen, Argen tinië te verlaten. Het Imperial hotel in Tokio, waar president Soekarno van Indonesië, op weg naar Europa, verblijft, heeft de deuren voor nieuwe gasten gesloten vanwe ge 35 gevallen van disenterie onder het personeel. Soekarno en andere reeds in het hotel ver blijvende gevallen behoefden echter niet te vertrekken. Van het weekend (vrijdag avond toi en met zondag) wordt de zaterdagmorgen in sterke mate bepaald door de arbeid. Ondanks de invloed van de vijf daagse werkweek is toch nog ruim twee -derde gedeelte der be volking van 12 jaar en ouder werkzaam in beroep, huishou ding of op schoolDeze ge bondenheid aan het werk geldt in het bijzonder voor de gehuw de vrouwen van 1839 jaar, van wie op zaterdagmorgen 90 pet haar gewone, dus meest huis houdelijke werk doet, de helft met kinderen bezig is en een derde boodschappen doet, alles minstens een uur lang. Dit zijn enkele conclusies uit een zojuist door het Centraal Bureau voor de Statistiek uitge bracht rapport, dat over tijdbe steding gedurende het weekend een aantal voorlopige uitkom sten bevat van een onderzoek dat in november 1962 werd gehou den. Wat de vrije-tijdsbesteding be treft hebben gedurende het weekeinde rust, lezen, visites en televisiekijken de meeste beteke nis. Het op zichzelf grote aantal bezoekers van de vermaakeentra als bioscoop, café, dansgelegen heid e.d. valt daarmee vergele ken in het niet. Overigens is dit bezoek meer een mannelijke dan een vrouwelijke aangelegenheid, evenals het sport- en vereni- gingsbezoek. Vooral voor sport- bezoek op zondag geldt dit: 11 pet van de mannen kan men dan als toeschouwer langs de sport velden aantreffen tegen 2 pet van de vrouwen. Vrouwen vin den daarentegen vaker dan man nen gelegenheid tot het ontvan gen of afleggen van visities e.d. Het winkelen en boodschappen doen is nog een typische zater- dagmlddagbezigheid, ook al be steden velen hieraan, mede door de invloed van de vrije zaterdag, een deel van de zaterdagmorgen. Van de gehele bevolking is op zaterdagmorgen een derde deel geruime tijd aan het winkelen of boodschappen doen, van de vrouwen afzonderlijk genomen zelfs bijna de helft. In tegenstelling tot de vrijdag avond, die het wat dubbele ka rakter heeft van enerzijds veel werk en anderzijds veel televi siekijken en lezen, vertoont de zaterdagavond het beeld van een vrije of ontspanningsavond. Deze avond is voor ruim een derde deel der bevolking een bezoek- avond; voorts is hij een topavond voor de televisie: 40 pet van de bevolking zit dan lange tijd aan het televisietoestel. Bij een nadere vergelijking van radio en televisie kan men vaststellen dat de radio tijdens het weekeinde duidelijk minder in trek is dan de televisie, met uitzondering van de zondag waarop beide massamedia elk een derde deel van de bevolking bereiken. 's Zondags gaat de helft van de bevolking een of meermalen naar de kerk. Van degenen die bij een kerkgenootschap zijn aangesloten, gaat ruim een der de gedeelte niet. De helft van de Nederlanders slaapt minstens een uur uit, tegen bijna een kwart op zaterdagmorgen. Ook recreatie-bezigheden als lezen en het krijgen of afleggen van bezoek worden op zondag door de helft van de bevolking ver richt, aldus het rapport. Meer wetenschappelijk onder- Zoek, verruiming van de bouw markt en regionale industriali satie zijn de drie factoren, die de verdere welvaart in Nederland in de komende jaren in belangrijke mate zullen bepalen, zo blijkt uit de achtste industrialisatienota die de minister van Economische Zaken aan de Tweede Kamer heeft toegezonden. Deze nota, die minister De Pous in navolging van zijn voorgangers aan dit ministerie aan de Kamer uitbrengt, stelt voor de jaren tot 1970 een groei van de economie met vier pro cent per jaar in het vooruit zicht. Dit komt neer op een groei van 50 procent in verge lijking met 1960, een percentage dat ook door de andere landen van de O. E. S. O. (Organisatie voor economische samenwerking en ontwikkeling) wordt nage streefd. Deze industrialisatienota is naar minister De Pous meent, tevens de laatste in de serie stu dies in deze vorm, die in de af gelopen jaren als richtlijn heb ben gediend bij het bepalen van het beleid. In de afgelopen jaren is de industrialisatie voorname lijk van belang geweest voor het scheppen van werkgelegenheid en met het oog op de exportbe vordering ter bestrijding van de tekorten op de betalingsbalans. Nu is echter een niveau bereikt, waarop met een behoorlijk con junctuurbeleid deze vraagstuk ken in bedwang kunnen worden gehouden. De grote zorg wordt nu het bevorderen van een sta biele economische groei en daar bij zal de industrialisatie als zo danig meer in het algemene eco nomische kader moeten worden geplaatst, samen met weten schappelijke ontwikkeling, scho ling, het scheppen van ruimte op de bouwmarkt voor de bouw van nieuwe fabrieken (er ligt on geveer een miljard gulden aan industriële bouwplannen te wachten) en spreiding van de welvaart over het gehele land. Uit de industrialisatienota blijkt, dat in de afgelopen perio de van vijf jaar (1957-'62) alle doelstellingen zijn overtroffen, uitgezonderd die op het gebied van de werkgelegenheid. De in dustriële investeringen waren vijftien procent groter dan ge raamd; de industriële produktie en de produktie per arbeider ste gen boven de doelstellingen. Van belang was ook een kwalitatie ve verbetering van de industrië le produktie, met uitbreiding van het produktenassortiment, een sterke groei van de export en een verbetering van de indus triële produktie, met uitbreiding van het produktenassortiment, een sterke groei van de export en een verbetering van de sa menstelling van het exportpak ket. De belangstelling vóór het wetenschappelijk onderzoek is vergroot en het technische on derwijs belangrijk verbeterd. Tenslotte kan een organisato rische verbetering van de indus trie worden geconstateerd door fusie en intergratie van bedrij ven, waardoor de Nederlandse concurentiepositie op de Euro pese markt belangrijk is verbe terd. De voorgenomen ontwikkeling in het kader van de O. E. S. O. tot 1970 zal behoorlijke eisen stellen. De industriële ontwikke ling zal zeker 62 procent moeten toenemen, wil men het gemid delde van vijftig procent voor de gehele economie halen. Dit zal o.m. een investeringspeil in 1970 van 5,5 miljard gulden vergen. De Zuidvietnamese gezond heidsautoriteiten hebben Saigon en omgeving tot met pest be smet gebied verklaard en de vaccinatie van de twee miljoen inwoners bevolen. De maatregel geldt ook voor de provincie Khanh Hoa, ongeveer 320 km ten noord-oosten van Saigon waar de pest periodiek optreedt. De minister van Binnenlandse Zaken, mr. E. H. Toxopeus, is door H. M. de Koningin gemach tigd de lopende zitting van de Staten-Generaal in een verenig de vergadering te sluiten op za terdag 1 juni om drie uur 's middags. Op woensdag 5 juni 's middags om 1 uur zal, eveneens in een verenigde vergadering, de minis ter van Binnenlandse Zaken in naam der Koningin de nieuwe zitting van de Staten-Generaal openen. De kabinetsinformateur, mr. dr. C. P. M. Romme, heeft zon dag zijn „leidraad voor contro versiële punten", die de vorming van een kabinet in de weg kun nen staan, voltooid. Deze leidraad werd gisteren aan de leiders van de vijf grote fracties in de Twee de Kamer overhandigd. Gister avond om half acht kwamen zij in het kabinet van de minister president samen om deze lei draad met de informateur te be. spreken. Het ligt in de lijn van de verwachting, dat deze discus sie hedemorgen zal worden voortgezet. De fractieleiders zul len dan hedenmiddag gelegen heid hebben hun fracties te raad plegen, waarna zij naar wens mondeling of schriftelijk woens dag hun bevindingen aan dr. Romme kunnen mededelen. Het is nog niet zeker of de informa teur nadien een rapport of een tussenrapport aan Koningin Juliana zal uitbrengen. Op een vraag naar de omvang van de leidraad gaf dr. Romme te verstaan, dat deze „niet zo lang" is, ofschoon hij niet zei hoe lang. Volgens zijn woordvoerder gaat de leidraad punten na, waarover controversiële opvat tingen bestaan. Op sommige punten doet deze leidraad een Rivieren in drie provincies van Midden-China zijn tot voor deze tijd van het jaar ongeken de hoogten gezwollen, zo meld de het Chinese „Volksdagblad" maandag. Honderdduizenden mensen zijn gemobiliseerd om dreigende overstromingen tegen te gaan. In de provincies Hoe- peh, Hoenan. Anwhei en de graanstreek Honan is de laatste dagen zeer veel regen gevallen, waardoor het peil van o.a. de Yangtse-Kiang sterk is gestegen. poging tot oplossing, op andere niet. De leidraad beoogt dus geen program te zijn. Zaterdagavond heeft dr. Rom me een gesprek gehad met de minister van Landbouw, mr. Marijnen. Zondagmiddag ontving hij de staatssecretaris van On derwijs, Kunsten en Weten schappen, mr. Y. Scholten, te zijnen huize in Bloemendaal voor een gesprek over televisie aangelegenheden. De lichte verbetering die zon dagavond was ingetreden in de gezondheidstoestand van de Paus houdt aan. De artsen heb ben echter volkomen rust voor geschreven. Iedere, zelfs maar de kleinste, lichamelijke inspan ning zou zijn toestand onmid dellijk verergeren. Met name bestaat dan het grote gevaar dat de inwendige bloedingen in nog ernstiger mate en vaker op treden. Uit de gehele wereld komen brieven en telegrammen op het Vatikaan binnen, waarin met grote bezorgdheid geïnformeerd wordt naar de toestand van de Paus en waarin de beste wensen worden uitgesproken. Een woordvoerder van het Vatikaan heeft maandagochtend verklaard dat Paus Johannes een rustige nacht had gehad en dat hij gisterochtend kardinaal Cicognani had ontvangen. De lijfarts van de Paus, die de nacht in zijn nabijheid had door gebracht, was '-roeg in de mor gen vertrokken. Volgens het Italiaanse blad „Corriere Delia Sera" zou de Paus enkele dagen geleden heb ben gezegd: „Ik weet wat mij mankeert en ik weet ook dat ik nog slechts twee of drie weken te leven heb". Twee grote bladen in Enge land hebben hun teleurstelling uitgesproken over het resultaat van de NAVO-conferentie in Ottawa. De partijloze Times is van oor deel dat „het onjuist zou zijn te veronderstellen dat er iets van onmiddellijke waarde is bereikt". „De Amerikaanse bijdrage van drie duikboten met Polarisraket- ten is weinig meer dan een ver vanging van de Jupiterraketten die uit Turkije en Italië zijn weg gehaald. De overdracht van de Britse V-bommenwerpers aan de Navo is alleen maar woorden spel. Hun status blijft vrijwel ge lijk". „De nieuwe intergeallieerde strijdmacht, die op zichzelf slechts een kleine stap vooruit is, zal kennelijk een uitwisseling van verbindingsofficieren mee brengen en een vollediger delen van gegevens op politiek niveau. Door uitbreiding van dit begin sel kan de harmonie in het At lantisch bondgenootschap mis schien worden hersteld", aldus de Times. Het liberale blad The Guardian schrijft dat men in Ottawa wei nig heeft bereikt ter voorkoming van een verdere verspreiding van kernwapens binnen het bondge nootschap. Evenmin was er een versterking van de banden tus sen ,de twee helften van de At lantische wereld tot stand ge bracht. „Het is echter geen inter nationale strijdmacht waartoe men besloten heeft. Het is slechts een nieuw kader, waarbinnen de onafhankelijke atoomstrijdmach ten van Amerika en Engeland onveranderd blijven bestaan", aldus The Guardian. De Zuidafrikaanse minister van Defensie heeft maandag in een vraaggesprek gezegd dat Zuid-Afrika niet bevreesd is voor de bedreigingen die op de conferentie van Afrikaanse lei ders in Addis Abeba zijn geuit. Volgens minister Fouche is zijn land bezig het leger te verster ken om aan aanvallen van bui tenaf het hoofd te kunnen bie den, doch, zo zei hij, de Afri kaanse staten zijn te zwak om individueel tegen ons op te treden en ik zie nog geen „zwarte Napoleon" in Afrika opstaan. I

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1