Provinciaal nieuws AVE EVA RADIO EN TELEVISIE BURGERLIJKE STAND Pagina 2 D F V R I] F Z F F U W MAANDAG 27 MEI 1963' TERNEUZEN AXEL ZAAMSLAG Internationale brandweer wedstrijden te Schoondijke Brandweerkorps Cadzand verwierf de hoofdprijs Eerste nieuwe haring verkocht LOOP DER BEVOLKING Landbouwschap richt zich tot informateur -a B ca BRUG AVRO WIL ALGEMEEN PROGRAMMA WAARBIJ KLANT KONING IS Overdracht Elten en Tudderen op 1 augustus? Jongeren op oecumenische vormingsbijeenkomst. In het Parochiehuis alhier hebben vrijdagavond Katholieke jongeren, leid-ster)s van jeugd- en sportorganisaties en instuif uit geheel Zeeuws-Vlaanderen een vormingsbijeenkomst bijge woond georganiseerd door de Diocesane jeugdraad in het bis dom Breda en het instituut voor de Jeugdzielzorg in dit bisdom. Het was de laatste der vijf ge plande avonden, waarvan de voorgaande respectievelijk te Breda, Oosterhout, Roosendaal en Goes werden gehouden. Sprekers waren ds. N. K. van den Akker, Hervormd predikant te 's-Hertogenbosch, en drs. J. C. Dekkers, professor van het groot semenarie te Hoeven. In de eerste plaats gaf ds. Van den Akker een uiteenzetting over vele zaken, die men in de Katholieke ere-dienst aantreft en voor Protestants-Christelijke gelovigen evenveel vraagtekens zijn. Hieromtrent wordt onder de Protestantse jongeren een en quête gehouden, in verband met het oecumenische jongerencon- gres te Utrecht op 28 septem ber a.s. In de loop der laatste tien ja ren vooral, aldus ds. Van den Akker, zijn de verschillende con fessies veel dichter tot elkaar gekomen want „wij staan dich ter bij elkaar dan wij wel zouden menen". Anderzijds gal professor Dek kers een historisch overzicht van de verschillende denkwijzen van Katholieken over de Refor matie en over Luther. Ook van Katholieke zijde is daarin al enorm veel veranderd en al zal er nog veel tijd over heen gaari, moeten nog veel me ningsverschillen worden opge ruimd en zal men over het alge meen het christendom op een „andere" wiize moeten beleven, toch is er alle reden om te ver trouwen dat de Christenen el kaar uiteindelijk zullen vinden". Rektor Verdurmen uit Oost burg leidde deze met grote open hartigheid gehouden bijeen komst. Er werden vele on be langrijke vragen gesteld, die zo wel door professor Dekkers, als door ds. Van den Akker beant woord werden. Belangstelling voor het zwembad. Rond 2500 bezoekers geduren de het afgelopen weekeinde aan liet nieuwe zwembad is wel een bewijs dat het in een sedert vele jaren bestaande behoefte voor ziet. Vooral zaterdagmiddag was het zeer druk (ongeveer 1500 bezoekers). Maar ook gisterna- midag kon van een- zeer grote belangstelling: gesproken wor den. Ook rondom 't zwembad was er een grote drukte. Zeer velen kozen hun wandeling over het wandelpad op de Scheldediik om vanaf bepaalde punten de drukte in ogenschouw te nemen. Voor vele ouders (en wellicht ook voor de gemeentepolitie) is het Scheldebad gedurende enkele maanden een ware uitkomst. Leerlingen van dansschool Bilderbeek slaagden voor het bronzen en gouden insigne. Zaterdagavond hebben een aantal leerlingen van de dans school Bilderbeek examen ge daan voor het verkrijgen van het bronzen of het gouden insigne. De jury werd gevormd door de heer en mevr. J. Mine uit Brus sel, die daar eveneens een dans school leiden. Sedert de heer Bil derbeek in Zeeuws-Vlaanderen begon met het geven van dans lessen en het opleiden voor het examen om het bronzen, zilve ren of gouden insigne, zijn er al heel wat kandidaten geslaagd. Inmiddels is er, mede door de medewerking van geestelijke en wereldlijke autoriteiten, veel misverstand omtrent het dansen uit de wereld geholpen, ook door. dat de heer Bilderbeek tracht het dansen op een in alle op zichten verantwoord peil te hou den. Een hoopgevende omstan digheid was zaterdagavond de aanwezigheid van vele ouders die toch wel belangstelling heb ben voor het milieu waarin hun kinderen, gedurende een deei van hun vrije tijd verkeren. De uitslag van het dans-exa- men luidde: Bronzen insigne: de dames J. Meeusen, D. Guequierre, R. v. d. Linden, B. v. d. Hooft, J. Kaan, L. IJsebaert (met lof), L. den Exter (met lof), C. Dekker (met lof) en T. de Bokx (met hoogste lof) uit Terneuzen; A. de Blaay en C. Remeeuws (met lof) uit Hoek en S. Nijssen uit Zaamslag. De heren R. Wieland, F. Over- beeke, C. de Groot, H. Kools, K. Leenhouts en L. Dekker uit Ter- neuzen; J. Meeusen uit Sluiskil; L. de Putter (met lof) uit Sluis kil en W. Vinke uit Hoofdplaat. Gouden insigne: de dames L. Bilderbeek (met lof), G. Bilder beek (met hoogste lof), H. Vis ser, L. Schutte, J. Schutte, T. Keijzer, P. Padmos en E. Kegels, allen uit Terneuzen. De heren P. Hoefeyzers (met hoogste lof), C. Bilderbeek jr (met lof), H. Tollenaar, A. Geen- sen, R. de Braai en J. Geensen, allen te Terneuzen; B. de Feijter te Hoek en P. Scheele te Over slag. Opbrengst kollekte. De alhier gehouden huis-aan- huis-kollekte voor de sanatoria „Sonnevanck" en „Zonnegloren" heeft ƒ280 opgebracht, Hengehvedstrijd „G. O. A." Zaterdagmorgen van 7 tot 9.30 uur heeft de hengelsportvereni ging „Geduld overwint Alles" voor haar leden een hengelwed- strijd gehouden op de mooie en goed met vis bezette ijsbaanvij ver. Er waren voor deze wedstrijd 99 sportvissers aan de waterkant verschenen om te trachten de wisselbeker, welke op het spel stond, te bemachtigen. In totaal werden 80 vissen ge vangen welke, na gemeten te zijn, terug in het water werden gezet daar het visseizoen nog niet is geopend. Het was de heer Ch. Roeland uit Oudegem (,B.) die dit jaar de beker in zijn bezit heeft. De uitslag was: le pr. Ch. Roelandt te Oude gem (B.); 2e pr. G. van Dronge- len te Axel; 3e pr. A. Chalmet te Zelzate; 4e pr. S. Briquet te Axel; 5e pr, J. Deij te Axel; 6e pr. R. Chalmet te Zelzate; 7e pr. W. van Damme te Moerbeke (B.l; 8e pr, F. Briquet te Axel; 9e pr. J. A. Roose te Axel; 10e pr. Ad. van Laere te Westdorpe; lie pr. J. Bolland te Axel; 12e pr. C. M. Roose te Axel; 13e pr. Ch. Sijs te Axel; 14e pr. P. Dobbelaar te Axel; 16e pr. F. Saij te Oostakker B.)17e pr. G. Neijt te Sas van Gent; 18e pr. R. Hei-man te Zuiddorpe; 19e pr. Jac. van Meurs te Axel; 20e pr. Ph. Bruijsink te Sas van Gent en 21e pr. A- P. M. van Ricl te Axel. Verkeersongeval. Gistermiddag omstreeks half drie had op het rijwielpad tus sen Zaamslag en Zaamslag-Veer een aanrijding plaats tussen twee berijders van bromfietsen. Uit de richting van Zaamslag reden enige bromfietsers op het rijwielpad in de richting van het Veer, toen uit tegenovergestelde richting twee wielrijders en daarachter drie Belgische brom mers naderden. Bij het passeren van de ach terste brommer uit de richting Zaamslag en de achterste brom mer uit de richting van het Veer. respectievelijk bestuurd door Y. S. Heertsema uit Sneek en A. R. Venderhenne uit Belzele kwamen beide brommers met el kaar in aanraking waarbij de Belgische bromfietser zodanig kwam te vallen, dat hij een arm breuk en een wonde aan een van zijn benen opliep. Dokter Elenbaas, die de eer ste hulp verleende, liet de ge wonde naar het ziekenhuis te Hulst vervoeren. Aan beide bromfietsen was materiële schade. Zaterdag werden voor de twaalfde maal in West Zeeuws- Huijgen, bijgestaan door de com- weerwedstrijden georganiseerd. Ditmaal was Schoondijke de gastgemeente en was de organi satie te beurt gevallen aan het Schoondijkse brandweerkorps onder de energieke leiding van haar commandant de heer A. Huygen, bijgestaan door de com mandant van de brandweerkorp sen uit Waterlandkerkje, Groede, Hoofdplaat en Oostburg. De traditionele deelname van een aantal Belgische brandweer korpsen uit de provincie West- Vlaanderen verleende aan de wedstrijden het internationale karakter. De Belgische en Ne derlandse korpsen werden apart beoordeeld door resp. een Belgi sche en Nederlandse jury. Tijdens de wedstrijden was er een kleine show van brandblus- apparaten. brandweermateriaal, uitrustingstukken en hulpmid delen, terwijl de B. B.-kring Zeeuws-Vlaanderen liet zien welke maatregelen genomen kunnen worden ten behoeve van de zelfbescherming. Vóór de aanvang van de maaltiid welke evenals de shows en de monstraties in de demonstratie hal van de Landbouw-praktijk- school werd gehouden, sprak de burgemeester van Schoondiike J. C. Hoftijzer tot de talrijke aanwezigen een begroetings woord. Een bijzonder woord richtte spreker tot de Belgische vrienden met hun dames, voor hun bereidheid in Schoondiike aanwezig te zijn. Bijzonder waar derende woorden sprak burge meester Hoftiizer tot de inspec teur van het Brandweerwezen in West-Vlaanderen, de heer Geers, en de Belgische comman danten. Hü wees er on. dat naast het praktische nut, dat het deelnemen aan de wedstrijden oplevert, de verbroedering welke uit het contract wordt versterkt van groot belang is en dat de vriendschapsbanden elke keer steeds nauwer worden aange haald. Hierna werd nog het woord gevoerd door de inspecteur van het brandweerwezen in West- Vlaanderen de heer A. Geerst, en zijn Nederlandse collega uit Bre da de heer Kortus, de voorzit ter van de kring West Zeeuws- Vlaanderen van de B. B. de heer J. A. Leenhouts, burgemeester van Cadzand, en het hoofdbe stuurslid van de Ver. van Brand weercommandanten, de heer Matthijssen uit Middelburg, ter wijl de commandant van de brandweer te Schoondijke, de heer Huijgen, dank betuigde aan de directeur en het bestuur van de Praktijkschool voor het ge bruik van de demonstratiehal, en de directeur van de R. M. L. S. voor het gebruik van de werk tuighal. Namens de jury van de Ne derlandse korpsen bracht de heer D. Taekema, commandant van de brandweer te Goes een kri tisch verslag uit over de diverse onderdelen waaruit de werk zaamheden hadden bestaan. Hierop reikte de heer G. Kor tus, districtsinspecteur voor het Brandweerwezen na de resulta ten te hebben bekend gemaakt aan de Belgische korpsen de prijzen uit. Zo ontving de com mandant van het korps uit Heijst, de heer Abel Haleweijn, uit handen van de heer Kortus de persoonlijke prijs voor de bes te Belgische bevelvoerder. De hoofdprijs voor de Belgische korpsen ging naar het korps van Zwevegem met 191 punten. Een eerste prijs behaalden de korpsen uit Ardooie, Heijst en Isegem met resp. 187, 186 en 185 punten. Het korps Ingelmunster behaalde een tweede prijs met 168 punten. De prijzen door de Nederland se korpsen behaald werden be kend gemaakt door de inspecteur gisch West-Vlaanderen, de heer A. Geers, die ook de prijzen uit reikte. Als de beste bevelvoerder der Nederlandse korpsen ontving de commandant van het korps Oostburg, de heer Bronnenberg, de persoonlijke prijs. De hoofd prijs werd door het korps Cad zand behaald met 171 punten. Voor een eerste prijs kwamen voorts nog in aanmerking Zuid- zande - 171 punten, Biervliet - 170 punten, Oostburg - 167 pun ten, Aardenburg - 167 punten, Waterlandkerkje - 164 punten, Schoondijke - 164 punten, P. T. T. Bedrijfsbrandweer te Oost burg - 163 punten, Groede - 161 punten, Sluis - 159 punten en Breskens - 154 punten. Het korps van Hoofdplaat be haalde met 131 punten een derde prijs. Gezien de gastvrijheid, aldus de heer Geers, die we in Schoon, dijke hebben genoten en de vriendelijkheid waarmee men ons tegemoet is getreden hebben we gemeend u namens de Bel gische korpsen een aandenken aan deze dag te moeten geven. Hierop overhandigde de heer Geers aan burgemeester Hoft ijzer een. insigne. De heer A. Huijgen, brand weercommandant Schoondijke kreeg voor zijn korps een Belgi sche „lans" met diverse moge lijkheden, welke de heer Geers aanbeval bij de oefeningen van het korps Schoondijke te gebrui ken. Aan de heer S. H. J. de Roos, adj. insp. Brandweerwezen district 4 Breda, die de wed strijdleiding had, overhandigde de heer Geers de volledige cur sus voor officier bij de Belgische brandweer. Tot slot dankte de heer Ver- brugge, uit Deerlijk, voorzitter van de Koninklijke West Vlaam se Brandweerfederatie, namens het bestuur van deze federatie voor het feit. dat de Belgische korpsen in de gelegenheid zijn gesteld deel te nemen aan de wedstriiden te Schoondijke. Hij sprak de hoop uit, dat ook een aantal Nederlandse korpsen deel zullen kunnen nemen aan bvand- weerwedstrijden die in West- Vlaanderen georganiseerd zullen worden, welke uitnodiging door de Nederlandse brandweerlieden met gejuich werd begroet. Zaterdagochtend om 6 uur is in Vlaardingen de eerste Hol landse nieuwe afgeslagen. Et- bestond veel belangstelling voor, uit alle delen van het land. 200 van de 300 aangevoerd kantjes trawlharing waren door de keur meesters voor onmiddellijke con sumptie goedgekeurd. De kwali teit is uitstekend voor de tijd van het jaar. De kleine haring bracht van 301 tot 254 en de grotere soorten van 180 tot 170 gulden per kantje op. TERNEUZEN. Geboorten. 15 mei. Marc Harold Maria, z. van Roger Pierre Jose phine Coene en Rachella Maria Odila Maenhout, won. te Sas van Gent, St. Albertpolder 11. 16 mei. Annette Caroline, d. van Dirk Cornelis Houg en Adriana Wille- mina de Hullu, won. Marijkestr, 22 17 mei. Catharine Francina Maria, d. van Jozias Willem den Beer en Magaretha Elizabeth Crooy, won. to Axel, Irenestr. 10. 18 mei. Pie- ter Jacobus, z. van Henricus Jo hannes Antonius de Lange en Dina van der Pol, won. Margriet straat 27. Elisabeth Maria Robert, d. van Oswald Theodulus de Guy- tenaer en Maria Geertruda Hen- drika van de Vijver, won. West dorpe, Beatrixstr. 14. Jan, z. van Izak Anthonie Goudzwaard en Adriana van Dommelen, won. Ro- zenstr. 182. Tim Gerard, z. van Jan Louis Groen en Irenea Hen rietta Justina Jacoba Maria Klij- berg, won. Dokweg 4. Catharina, d. van Mels Scheele en Martha Catharina Overdulve, won. te Zaamslag, Drieschouwenstr. 4. 19 mei. Adriana Dina, d. van Corne lis Christiaan Bakker en Dina Bakker, won. Aagje Dekenstr. 5. Pieternella Hendrina, d. van Jo hannes Jacobus Neele en Ada Hendrika Groenenberg, won. Ma- risstraat 10. Huwelijks-aangiften. 16 mei. Klaus Gert Otto de Brauwer, 19 j., jm. (won. te Zelzate) en Emmy Marie Robert Rijckaert. 17 mei. Gerardus Johannis Luijk, 22 j., jm. en Sonja Helena Faas, 19 j., jd. 22 mei. Oswald Arthur Francois, 24 j., jm. (won. te Westdorpe) en José Marie Bracke, 21 j„ jd. Huwelijks-voltrekkingen16 mei. Gerard Jan Overbeeke, 29 j., jm. en Cornelia Janna Hubregtse, 20 j., jd. 17 mei. Tonny Marinus van Battum, 25 j., jm. (won. te 's-Gra- venhage) en Margo Maria Bliek, 23 j., jd. 18 mei. Antonius Algerus Albertus Aarsen, 25 j., jm. en Jopie de Bock, 23 j., jd. 21 mei. Peter Wilhelm Walter Riediger, 22 j„ jm. (won. te Neuenkirchen (Did.) en Maria Jacoba van Over beeke, 24 j., jd. Overlijden. 16 mei. Florentina Willemina van Driel, 70 j., echtg. van Gerrit Krijger. 17 mei. Valen- tina Florentina Pollet, 79 j., echtg. van Ceril de Letter (won. te Over- slag). 18 mei. Augustus Bernardus de Coninck, 89 j., echtg. van Ma ria Sophia Jacobs. 19 mei, Adriaan Hoogesteger, 73 j., gch. gew. met Jannetje Potter (won. te Axel). TERNEUZEN. In de week van 17 t/m 23 mei hebben zich in deze gemeente ge vestigd P. F. M. Verstraeten. Iepenlaan 148, van Axel; M. N. van den Bos, Wijk P (barak), van Meersen; A. A. Michiolsenvan Ooostende, v. Steenbergenlaan j63, van Oolt- gensplaat; A. de Poorter, Nieuw- straat 56, van Nijmegen; T. W. M. Reijmers, IJsbaanstr. 24, van Nij megen; J. Hamelink, Tholensstr. 20, van Axe); M. H. Mandemaker, Van Steenbergenlaan 25a, van Middelburg; P. Dees, Irenestr. 20, van Zaamslag: E. F. Hinsen, Den- nenstr. 9, van Dordrecht; D. in 't Veld, Dennenstr. 5, van Dor drecht; P. A. Lindenbergh, Em- malaan 3, van Breda. H a O a door - OLAF J. DE LANDELL 72) „Gut, Derk!" zei zijn moeder. „Tut, tut!" voegde de heer des huizes daaraan toe. „De eerstvolgende keer, dat ik haar de les haar zie, zal ik haar de les lezen," besloot Derk, in ijzige kalmte. „Laat ze vooral niet denken in mij een tweede meneer Zuivermans te vinden." Dat ontroerde Eva dieper dan ze zelf verwacht had. Zij kon een ogenblik niet zien van de tranen. Al was hij dan verliefd op een andere het was een heerlijk moment, en rijk moment. Rijker was ze in haar hele leven niet geweest. O, de warmte in je hart, als je iemand naast je vindt in zorgen en problemen Die avond, tijdens hun wande lingetje na het eten, gaf ze Derk in de tuin een kus uit pure dank baarheid. Wie kan de mannen begrijpen: Derk deed de hele avond geen mond meer open. Maar: terwijl Eva de volgende ochtend in haar eentje bood schappen deed, groette de juf frouw uit de taartjeswinkel, die een stofdoek uitklopte, nauwe lijks. Ze had een hooghartige stijlte in haar nek, welke alle ge loof aan misverstand voorkwam. Eva, als Wilde Heuvel-verloof de, voelde zich hierdoor niet belemmerd. Het was fris weer, met woest- zeilende wolken aan de blauwe lucht en windvlagen; en Eva meende, dat dit primitieve natu ren wellicht dérangeerde. Hoe langer ze echter op straat was, des te meer primitieve na turen kwam ze tegen. In de win kel van de dames Zwart (in ma nufacturen) stond men haar zeer afgemeten te woord. Stopzijde voor kousen? Ja. Die nuance. O. En een rolletje roze naaizij? Zeker. Er viel niets te zeggen over het weer, dat nu wel een poosje mei had gespeeld, doch geen juni wilde worden, of over de hoop, dat het tegen de zon dag geheel droog zou worden, of aangaande de wind, die nog guurtjes was. Nee, aÓes tezamen was 23 cent. Goedendag. En daar had je Teuntje, die ze nu toch intiem meende te ken nen, en die naar binnen ging toen Eva aan haar horizon doem de, Nou ja, dat kon toch wel zo In een bric! aan de informa teur," prof. mr. C. P. M. Romme, heeft het Landbouwschap de wensen van het landbouwbe drijfsleven ten aanzien van het in de komende regeringsperiode door de overheid te voeren land bouwbeleid kenbaar gemaakt. De algemene economische ont wikkeling, zo schrijft het Land bouwschap, roept in de land bouw grote poblerrlen op en dwingt het agrarische bedrijfs leven in snel tempo nieuwe vor men te zoeken. Grote verande ringen zijn reeds gaande op het platteland en zullen zich ook in de toekomst voordoen. Deze ver anderingen grijpen diep in de economie van de bedrijven in en nog dieper in de persoonlijke steer van velen die in de land bouw werkzaam zijn. Dat komt onder meer tot uitdrukking in dc- jongste gegevens van het Landbouw Economisch Insjtituut over de bedrijfsuitkomsten in de landbouw. Op vele bedrijven is het arbeidsinkomen in de laatste jaren aanzienlijk achter gebleven bij de algemene wel vaartsontwikkeling. Het regeringsbeleid in de ko mende periode zal de landbouw zodanig moeten helpen dat de noodzakelijke economische ont plooiing van de agrarische be drijfstak kan geschieden op een sociaal verantwoorde wijze. Daarvoor zijn naar het oordeel van het Landbouwschap de vol gende maatregelen nodig: Algemene voorwaarde is dat het prijsniveau voor landbouw- produkten wordt verhoogd en wei zodanig dat: 1) De kostenstijgingen worden vergoed. 2) De achterstand in de be loning van de landarbeid op korte termijn kan wor den ingehaald. 3) De landbouw de normale bedrijfsrisico's kan dragen. 4) De bedrijven in staat zijn de noodzakelijke investe ringen te doen. Het Landbouwschap is voorts van mening, dat voor het lopende melkprijsjaar de richtprijs voor de melk alsnog verhoogd zal moeten worden tot 28 cent per 100 kg, overeenkomstig het in het najaar gedane advies van het Landbouwschap. De overheid zal de nodige me dewerking moeten verlenen op dat voor zuivelprodukten en vlees een hogere prijs voor de produ centen uit de markt kan wor den verkregen. Ten aanzien van het loonbe- leid stelt het Landbouwschap, dat het mogelijk moet worden gemaakt de achterstand in de lonen en andere arbeidsvoor waarden van de landarbeiders snel in te lopen. Met betrekking tot het struc tuurbeleid schrijft het Land bouwschap dat het in te stellen sanerings- en ontwikkelings fonds voor de landbouw over ruime financiële middelen zal moeten beschikken, niet alleen voor de sociale begeleiding van de vrijwillige bedrijfsbeëindiging maar ook om de boeren te hel pen bij de verbetering van de bedrijfsstructuur. De uitvoering van de ruilver kavelingen zal moeten worden versneld tot 60.000 ha per jaar. In de brief aan de informateur wordt ook de aandacht geves tigd op de dringend noodzake lijke modernisering van bedrijfs gebouwen. Hiervoor is nodig: a) dat in de richtprijzen voor land- bouwprodukten en in de pacht prijzen de werkelijke gebouwen- kosten worden verdisconteerd, b) Dat voor investeringen in agrarische bedrijfsgebouwen de temporisering van de vervroeg de afschrijving ongedaan wordt gemaakt en de investeringsaf trek wordt verhoogd tot twee getroffen zijn. Trouwens in de stad had je dagen, dat alle men sen verkeersstommiteiten begin gen en liepen te dromen, dus waarom zou met stevige wind niet een deel van het dorp af koelen tot botte ongeanimeerd- heid! Het trof Eva weinig. Maar daar kwam ze langs de „Zwarte Hen", die vaal en rokerig lag uit te puffen van het bier- en bil- jartgeschal 's avonds; en juist, toen ze Rika Vuurman, de een zame bezitster, zou groeten, sloot die het raam met geloken ogen en onmiskenbaar kribbig be weeg. Toen vergat Eva prompt, vol gens het lijstje van mevrouw Van Hellenduyn twintig postze gels van 12 cent te halen en bij de kruidenier aan te gaan om Rijnwijn voor een bowl. Ze been de recht naar Geertje van Brig- ge. Geertje schrok. „Dag juf frouw," zei ze, en hinnikte ze nuwachtig, terwijl ze zichtbaar probeerde haar gedachten te ver zamelen. Zij conserveerden even, in de gemakkelijke stoelen met matten zitting gezeten, over de witte poes, die in de vensterbank zat. Als Eva Geertje wilde aankijken, blikte ze net door het horretje de straat op, waar alleen maar een klein jongetje in de wind liep te zingen met zwaaiende ar men. „Geertje," zei Eva, „kun je me inlichten?" „Waarover, juffrouw?" vroeg Geertje. Maar toen ontmoetten hun ogen elkaar en die waren al veel verder met het gesprek. En dat wel zo onloochenbaar, dat Geer tje opeens, met een stroom van onhandige, zenuwachtige waar den, alles zei wat Eva wilde weten. Het was een van die maal 8 c) Dat liet bouwvolu me voor de agrarische sector be langrijk wordt verhoogd, d) Dat onderzoek en voorlichting op het gebied van de gebouwenver betering door premies worden gestimuleerd. De temporisering van de kas senbouw in de tuinbouw dient te worden opgeheven. Omtrent het E. E. G.-beleid merkt het Landbouwschap onder meer op, dat de regering dient te blijven streven naar een snel le vrijmaking van het handels verkeer binnen de E. E. G., in het bijzonder voor produliten waarbij de Nederlandse land bouw grote belangen heeft, zo als zuivel- en veredelingspro- dukten. Op dit punt is nog een grote achterstand in te halen. Ten slotte brengt het Land bouwschap nog enkele wensen op fiscaal terrein onder de aan dacht van de informateur. Het zijn o.a.: afschaffing van de grondbelasting, handhaving van de zogenaamde landbouwvrij- stelling, spoedige invoering van de mogelijkheid tot middeling van inkomens ten behoeve van de inkomstenbelasting. Het Landbouwschap besluit zijn brief met een dringend be roep op het nieuwe kabinet om aan bovenstaande wensen uit voering te geven. Vrijdag is een brug van 3200 meter lengte tussen Canada en de Verenigde Staten plechtig geopend. Het bouwwerk heeft 20 miljoen dollar gekost. Het In diaanse opperhoofd William Ca meron was er ook bij. Hij ge noot vooral van de stralende zon, die de gebeurtenis opluis terde. De autoriteiten hadden hem vorige week gevraagd, of hij niet een zonnedans op de brug wilde uitvoeren om te be werken, dat het bh' de opening mooi weer zou zijn. Cameron danste maandag. Niet lang daar na begon het in de wijde omtrek hevig te regenen. „Dat hoort erbij", zei de Indiaan, „want deze dans heeft een zeer krach tige uitwerking. Hij haalt alle regen uit de lucht, zodat er vrij dag, bij de opening, niets meer over is". Hij kreeg gelijk. De AVRO is voorstandster van een algemeen televisie- en radio programma waarbij de klant ko ning is. Dit heeft de waarnemend voorzitter va nde AVRO, mr. W. Hoekstra, na afloop van dE za terdagmiddag in de AVRO-stu- die in Hilversum gehouden bui tengewone algemene vergade ring van do AVRO medegedeeld. Hij verduidelijkte op verzoek van een aantal journalisten een eerder afgelegde verklaring waarin hij aankondigde; dat „nu er binnen afzienbare tijd een be langrijke zendt ijdverruiming verwacht mag worden, zowel door instelling van een tweede televisienet als een derde radio-' net, de AVRO de tijd gekomen acht vorm te geven aan het in brede kringen levende verlangen naar een algemeen programma. De AVRO wenst daarbij vol gens rnr. Hoekstra rekening te houden met nieuwe stromingen welke zich in ons volk ontwikke- len, voorzover zjj eveneens ini de richting van een universeel, Nederlands totaal programma streven. Volgens de heer Hoekstra id de AVRO van oudsher krach- tens haar beginselen de algeme-i ne omroep, welke uit dien hoof de bij uitstek in aanmerking komt voor de verzorging van eert waarlijk algemeen programma. De landrost van Elten, H. G. X. baron van Tuyll van Seroosker- ken, vermoedt dat .de grenscor- rectiegebieden Elten en Tudde ren op 1 augustus officieel aan de Westduitse bondsrepubliek zullen worden overgedragen. De landrost zei dit in ant woord op een vraag, waarom er geen vergaderingen van de ad viesraad van het drostambt El ten meer werden gehouden. Volgens baron Van Tuyl van Serooskerken zijn de voorberei dingen voor de overdracht in volle gang, en wil het ministerie van Binnenlandse Zaken geen goedkeuringen meer verlenen op besluiten van de landdrosten. Vandaar dat vergaderingen van de adviesraad overbodig zijn. ge worden. MAANDAG 27 MEI HILVERSUM I: 7.00 Nws; 7.10 Dagopening; 7.20 Klass. gr.; 7.35 Sportuitsl. van zaterdag; 7.45 Radiokrant; 8.00 Nws; 8.15. Gewijde muz. (gr.)8.30 Piano spel (gr.); 8.45 Koorzang: volks liederen (gr.)9.00 Voor de zie ken; 9.35 Waterstanden; 9.40 Voor de vrouw; 10.10 Klass. gr.; 10.20 Theolog. etherleergang; 11.05 Klass. kamermuz.; 11.25 Orgelspel met ritmische begelei ding; 11.55 Lichte gram.; 12.25 Voor boer en tuinder; 12.30 Me- ded. t.b.v, land- en tuinbouw; 12.33 Gram., event, act.; 12.40 Triptiek vakantietips; 13.00 Nws; 13.15 Licht instr. ensemble; 13.45 Lichte gram.; 14.05 Schoolradio; 14.30 Fragmenten uit de opera Mathis der Mqler (gr.); 15.30 Vocaal ensemble met orgelbege leiding; 16.00 Bijbeloverd.16.30 Klass. kamermuz.; 17.00 Voor de kleuters; 17.15 Voor de jeugd; 17.30 Gitaarmuz. (gr.); 17.40 Beursber.; 17.45 Gram.; 17.50 Reg.uitz.; 18.00 Orgelspel: pop. muz.; 18.30 Klass. gram.; 19.00 Nws en weerber.; 19.10 Gi'am. voor de teenagers; 19.30 Radio krant; 19.50 Kozakkenkoor (gr.) 20.00 Bij de gratie Gods, klankb.; 21.30 Metropole-orkest-amus. muz.; 22.00 Pari, comm.; 22.15 Pianorecital: Mod. muz.; 22.30 Nws en SOS-ber.; 22.40 Avond- schokkende dopsverhalen. Ze ver. gat er de koffie voor, al kreeg de gast een Mariakoekje uit een trommeltje met gouden klaver blaadjes erop. Ja. Ze hadden meneer Derk immers zen opgroeien, in dit dorp. En ze hadden hem zien spelen met allerlei kinderen, van andere villa's en ook wel met „minder", want Derk's vriendschap hechtte zich niet aan het dure. En iedereen in de straat had hem zien ravoten met het blonde Heleentje van „Bos- lust" en had hem zien wandelen met bruine Margrietje van „Het Blauwe Hof", en had hem zien autorijden met zwarte Lotty van „Geertestein". En ook iedereen had roodharige Mia van „Snae- velberg" er achteraan zien mar cheren tot iemand haar eens met meneer Derk had gesigna leerd in het bos. Dat was twee jaar terug in de herfst, en dat rode meisje had paddestoelen gezocht. Geertje wist alle bijzon heden. Ze hadden naast elkaar op een boomstam gezeten en me neer Derk had aldoor gekeken naar dat meisje, terwijl ze praat te. Later waren ze elkaar dik wijls tegengekomen en ook wel eens samen op straat gezien. Men zei, dat Mia hem in de stad vaak opzocht. Dat had Mia een maal zelf verteld aan de dames Zwart. Ach, jonge mensen gingen zo hun gang tegenwoordig en oude ren zagen het met zorg en be langstelling aan; vooral van zo'n lieve, goeie jongen als meneer Derk. Zij, Geertje zelf, was wel eens bang geweest dat hij fouten zou maken, „want", zei ze, „een kind ken zien, dat meneer Derk lang geen kalme is!" (Wordt vervolgd.). overd.; 22.55 Boekbespr.; 23.05 Muzikale vraagbaak; 23.40 Lich te gram.; 23.55 Nws. HILVERSUM II: 7.00 Nws; 7.10 OchtendgymfÉ'f'w%0!Soc. strijdlied; 7.23 Klaarwakker: gr. rep., meded. en comm. (Om 7.35 Van de voorpagina, praatje); 8.00 Nws en soc. strijdlied; 8.18 Lichte gram.; 9.00 Ochtendgym. voor de vrouw; 10.00 Mijn spelen is leren mijn leren is spelen, lezing; 10.20 Onbewoond...: In terview en lichte gram.; 11.05 Voordracht; 11.20 Promenade orkest en zangsolisten; 12.00 Klass. pianomuz. (gr.); 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Elektr. orgel en zang; 13.00 Nws; 13.15 Voor de middenstand; 13.20 Licht instr. sextet; 13.45 Wikken en wegen, uitz. over consumen tenbelangen; 14.00 Radio-orkest van Hess-en: mod. muz.; 14.30 Klass. pianotrio (gr.); 14.40 Een boordenknoopje, hoorspel; 16.00 Zestig minuten voor boven de zestig; 17.00 Oude liedjes; 17/15 Lichte muz.; 17.50 Militair com.; 18.00 Nws en comm.; 18.20 Act; 18.30 Licht ensemble; 18.50 Open baar Kunstbezit; 19.00 Pari. over zicht; 19.15 Reg.uitz.; 19.30 Amus.orkest van de Belg. Radio en Televisie met solisten; 20.00 Nws; 20.05 Omroeporkest met solisten; klass. muz.; 21.20 In mijn kwaliteit van zoogdier, klankbeeld over Artis; 22.00 Cowboy-combo en zangsolisten; 22.30 Nws; 22.40 Tango-rumba orkest en zangsolisten; 23.10 Op de praatstoel; 23.30 Lichte gram;. 23.55 Nws.- BRUSSEL (VI.): 12.00 Nws.; 12.03 Lichte muz.; 12.30 Weer ber.; 12.35 Landbouwkroniek; 12.42 Lichte muz.; 12.50 Beurs ber.; 13.00 Nws.; 13.15 Kamer muz.; 14.00 Nws.; 14.03 School radio; 15.45 Lichte muz.; 16.00 Nws.; 16.03 Beursber.; 16.09 Voor de zieken; 17.00 Nws.; 17.15 Liederen voor tenor met piano- begel.; 17.50 Lichte muz.; 1S.00 Nws.; 18.03 Lichte muz.; 18.18 Paardespoftber.; 1S.20 Voor de sold.; 18.50 Radiokroniek; 19.00 Nws.; 19.40 In en om de opera; 20.00 Lichte muz.; 20.30 Voor de jeugd; 21.00 Gevar. muz.; 22.00 Nws,; 22.15 Israëlische uitz.; 22.45 De zeven kunsten; 23.0C Nws.; 23.05 Kamermuz.; 23.55 Nws.; 24.000.45 Voor de zeelie den. Televisieprogramma's NED. TV: 19.30 Logboek: het jeugdprogr .over de Bijbel; 19.45 Ken-Merk, een interkerkelijk ma gazine; 20.00 Journ. en weer- overz.; 20.20 Zendtijd politieke partijen: C. H. U.; 20.30 Leven in de brouwerij, document, film; 20.50 Mensen van Japan (deel I), film over Japan; 21.20 De sprong in het leven, speelfilm; 22.55 23.00 Journ. VLAAMS BELG TV: 19.30 Openbaar kunstbezit; 19.00 Pro- gr. voor de jongeren; 19.40 Cult, act.; 19.55 De Weerman; 20.00 Nws.; 20.20 Weer in de maak: Dans op vulkanen, gefilmd pro- gr.; 20.40 Moord op de Rivière, speelfilm; 22.05 Kunstkroniek; ^35_NWS.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 2