Daarom BP [super IMix benzine Kies de soort die bij Uw auto hoort Turkije verwacht(te) staatsgreep IS juni Structurele verhoging van de A. O. W.? Winkelgalerij te Cadzand door de Commissaris der Koningin geopend Wie gaat aardgas aan de industrie leveren? Eric de Noorman - De stille strijd Pagina 1 a.s. 1 KG GRATIS SUNDROP BANANEN Dank zij de juiste individuelevoeding! 'Zaterdag 25 mei 1963 P F. V H TJ F. ZEEUW Verrassend in de mili taire coup in de Turkse hoofdstad was slechts het tijdstip. Dat zoiets te ge beuren stond viel al gerui me tijd te voorzien. Het is een symptoom van de la biele toestand waarin de regering al sinds lang ver keert. De militairen hebben in dertijd onder leiding van Djelal Gurcel een eind ge maakt aan het kabinet van premier Adnan Menderes. Bij de processen die toen ter stichting van de Tur ken met veel publiciteit werden gevoerd, kwam een aanzienlijke hoeveelheid vuile was voor de dag, die de indruk gaf dat de be zwaren der legerleiders tegen het burgerlijke be wind zeker niet uit de lucht gegrepen waren. Wellicht hebben de soldaten gehoopt dat als ze eenmaal hadden laten zien welk een Augias stal ze uitgemest hadden, het volk ook wel zou be grijpen dat het voortaan heel anders moest. AANHANG SLONK NIET Die hoop is vrij ijdel geweest. Bij verscheidene gelegenheden bleek al dat de afkeer van wat Menderes en de zijnen hadden aangericht lang ni§t zo diep ging, vooral bij de bevolking van de plattelandsgebieden. De vrijlating van bij de poli tieke processen veroordeelden was aanleiding tot betogingen, die ervan getuigden dat hun aanhang door de onthulde schandalen niet was geslonken. Voor een deel was dat ook be- SLUIT DE SUNDROP SPAARKAARTEN-ACTIE Knip deze Sundrop zegel tjes uit en plak ze op de spaarkaart. Ze helpen U op wegnaar L____ Bedenk echter- wel dat de volgeplakte spaarkaarten uiterlijk 15 juni bij Uw leverancier ingeleverd moeten worden. SMUL VOLOP VAN Onder de kop „Structurele verhoging van de A. O. W." wijdt drs. J. P. de Heij uit Voor burg in het jongste nummer van „Economisch Statistische Be richten" een beschouwing aan de -AO.W. pensioenen, die op heGojenblik z.i. onvoldoende zijn-, om m het "minimum-levenson- derhoud te voorzien. De bejaar de, die naast zijn A. O. W. uit kering geen andere inkomens bronnen van enige betekenis heeft of geen vermogen bezit, is vandaag aangewezen op steun, hetzij van de overheid hetzij van familie of andere particu lieren. Onder invloed van het „wel vaartsklimaat" wordt sterke druk uitgeoefend om de pensi- trekken tóf' een sociaal mini- oenen op korte termijn op te mum. Een extra verhoging van de pensioenen tot het vandaag geldend sociaal minimum zou echter leiden tot een zeer aan 'zienlijke en permanente lasten verzwaring voor de actieve be volking ten opzichte van de las ten, die men in beginsel op zich heeft genomen bij de aanvaar ding van de wet. De totale las tenverzwaring; ,zou, terwijl de uitkeringen omstreeks 1962 een bedrag vergen van rond ƒ1200 miljoen, over twintig jaar reeds zijn opgelopen tot rond ƒ3340 miljoen per jaar. MUTATIE BIJ DE RIJKSVOORLICHTINGS DIENST De Rijksvoorlichtingsdienst deelt mede, dat de heer P. A. da Cos ta, die tot 1 januari 1963 publici- teitsregelingen betreffende het koninklijk huis verzorgde, met ingang van die datum werd be last met de functie ontvangst van buitenlands bezoek. Voor het treffen van publici- teitsregelingen bij bezoeken van leden van het koninklijk huis werd met ingang van diezelfde datum tijdelijk aangewezen de heer G. van der Molen. Laatst genoemde werd per 1 mei j.l, be noemd bij het ministerie van O. K. en W. Op 8 mei kon met de Leger- voorlichtingsdienst een regeling worden getroffen, waarbij reser ve-majoor J. Polman van die dienst met ingang van 16 mei bij de R.V.D. werd gedetacheerd tot de nieuwe functionaris veor pu- bliciteitsregelinge-i met betrek king tot het koninklijk huis zal zijn benoemd. Tot 16 mei heeft de heer Da Costa in enkele geval len zijn oude functie waargeno men. KENNEDY VIERDE VERJAARDAG ZES DAGEN TE VROEG President Kennedy heeft don derdagavond zes dagen te vroeg in het Waldorf-Astoria hotdl in New York zijn 46ste ver jaardag gevierd in gezelschap van prominenten, die bereid en in staat waren duizend dollar per couvert te betalen. Het geld is na aftrek van de kosten be stemd voor de democratische par tijkas. "Tot de aanwezigen behoorden de actrice Audrey Hepburn en de jazztromeettist Louis Armstrong. Volgens de heer De Heij be hoeft een snelle optrekking van de A. O. W. pensioenen tot het sociaal minimum overigens niet noodzakelijk gekocht te worden met een blijvende zwaardere be lasting. Indien men vanaf de da- :tum van de structurele herzie ning, de pensioenen voorlopig zou willen koppelen aan de kos ten van levensonderhoud moet er een moment komen, dat de uitkeringen weer gelijk worden aan die, welke zouden hebben gegolden bij een „normale ont wikkeling van de A. O.W. Volgens recente schattingen zal het aantal pensioentrekkers in 1982 circa zestig procent gro ter zijn dan in 1962, terwijl de actieve beroepsbevolking slechts met 25 procent zal zijn toegeno men de extra-lasten, die de ac tieve beroepsbevolking in de na bije toekomst zou moeten dra gen, blijven zeer hoog. Voorals nog ziet de schrijver dan ook niet, hoe een verhoging van de A. O. W. tot een sociaal mini mum op korte termijn zou kun nen worden verwezenlijkt, zon der dat nieuwe knelpunten zou den worden geschapen. Het zou z.i. goed zijn indien men zich nog eens terdege zou bezinnen op de vraag of niet met minder genoegen moet worden genomen. Tot aan het jaar 2007 geldt een overgangsregeling, waarbij het volle pensioen wordt toegekend aan een ieder, ongeacht het feit, dat niemand gedurende de volle periode van vijtig jaar althans in beginsel premieplichtig is ge weest. Uiteraard profiteren de huidige bejaarden van deze overgangsregel het meest. Het is, volgens de heer De Heij, een bij zonder gelukkige omstandigheid dat het omslagste1-?! deze over gangsregeling heeft mogelijk ge maakt. grijpelijk. Menderes had jaren lang juist de plattelandsbevol king bevoordeeld om daar de voor zijn parlementaire macht noodzakelijke meerderheid te kweken bij verkiezingen. Die voordelen vervielen gelei delijk aan toen de militairen de staatshuishouding wat zinde- lijker maakten en de boeren konden over de ruil van voor delen voor veel fatsoenlijker na delen niet blij zijn. GEEN VERBETERING Daarbij komt dat ook onder de veteraan Inönü de economie van het land die al in geen beste staat verkeerde, niet noemens waard is verbeterd. De levens standaard ging zelfs iets terug. Voeg daarbij dat allerlei poli tieke veten weer oplaaiden en men kan zich voorstellen dat vele militairen spijt kregen dat ze na hun succesvolle revolutie de macht weer teruggegeven hebben aan de burgerlijke over heid. Hier komt bij dat ze in hun eigen omgeving zien hoe daar militairen de macht grepen en behielden en hun land er beslist bovenop hielpen. Dat geldt spe ciaal voor Egypte, dat geldt ook we] voor Pakistan. Dat zijn voorbeelden die hen tot navolging moeten inspireren. En zullen inspireren, tot hetzij een coup slaagt, hetzij een bur gerlijk bewind met meer élan en meer verloochening van kleine onderlinge geschillen orde op zaken stelt. (Nadruk verboden.) In eerste vier maanden bijna 8500 zeeschepen in Rotterdamse haven De Rotterdamse haven heeft de achterstand, die in januari en februari door de strenge vorst werd veroorzaakt, al weer inge lopen. Volgens de officiële cij fers Zijn in de eerste vier maan den van dit jaar namelijk 8482 zeeschepen met een gezamelijk netto-register-tonnage van 20,9 miljoen ton de haven binnenge lopen. Vorig jaar waren dat er 8450 met 20,7 miljoen netto-re- gister-tonnage en in 1961 in to taal 8179 schepen met 19,6 mil joen netto-register tonnage. On geveer 1/3 van de schepen droeg de Nederlandse vlag. Westduits- land was ook nu, met 1685 sche pen, tweede. Groot was woensdag de offi ciële belangstelling bij de ope ning van de winkelgalerij te Cadzand, die een grote winst be tekent voor Cadzand als bad plaats. In de lunchroom Cocagne, die in de winkelgalerij is onderge bracht, werd een select gezel schap genodigden ontvangen. Burgemeester J. A. Leenhouts ontving zijn officiële gasten waaronder de Commisaris der Koningin in de provincie Zee land jhr mr A. F. C. de Casem- broot, het gemeentebestuur van Cadzand, burgemeester A. P. Kostense van Biervliet, voorzit ter van de vereniging van B. S. en O. in Westelijk Zeeuws- Vlaanderen, de dijkgraaf van het Waterschap het Vrije van Sluis de heer J. B. Becu, het Statenlid mevrouw E. van den Broecke de Man, oud-directrice van de Kievitenpolder te Cadzand, en vele andere genodigden. De burgemeester zette in zijn toespraak uiteen, dat de taak van het gemeentebestuur van Cadzand een tweeledige is, n.l. de behartiging van de belangen van de op de landbouw ingestelde bevolking, en die van het toe risme. De toeneming van het toeris me veroorzaakt wel eens bot singen tussen de beide groepe ringen, doch de burgemeester constateerde verheugd, dat er in toenemende mate een begrip groeit voor eikaars belangen. Cadzand geniet als badplaats vooral om zijn rust een grote bekendheid. De burgemeester, die verge zeld was van zijn echtgenote, sprak er zijn vreugde over uit, dat de Commissaris der Konin gin bereid was geweest de win kelgalerij, die 12 moderne win kels, alsmede een gelijk aantal woonlagen omvat, te openen. Vervolgens namen de Commis- sax-is der Koningin, alsmede de burgemeester en zijn echtgenote plaats in een zeer antieke auto. Zij deden dit met kennelijk ge noegen. De auto reed daarna het lint, dat de winkelstraat nog af- sluitte van de rest van de bad plaats, stuk. In hotel De Wielingen ver enigde het gezelschap zich aan een geanimeerde maaltijd. De Commissaris der Koningin was de eerste die hier het woord voerde. In een geestige toespraak prees de Commissaris de onder nemersgeest van de exploitanten en het gemeentebestuur van Cadzand, dat steeds nieuwe ini tiatieven ontplooit om van Cad zand een bloéiende badplaats te maken. Cadzand noemde hij een pax-el onder de Nederlandse badplaat sen, waar velen weer kracht op komen doen in de vakantiepe riode. Met de wens uit te' spreken, dat het Cadzand goed mag blij ven gaan, en velen de weg naar deze rustige badplaats zullen weten te vinden beëindigde de Commissaris zijn toespraak. Vei-volgens werd nog het woord gevoerd door burgemees ter Kostense van Biervliet, als voorzitter van de vereniging van B„ S. en O. in West Zeeuws- Vlaanderen, de dijkgraaf van het Waterschap Het Vrije van Sluis, de heer Becu, de oud-directrice van de Kievitenpolder mevr. Van den Broeckede Man uit Aar denburg, de aannemer de heer Van der Poel te Terneuzen en de architect de heer Rozenkranz uit Oostburg. De Commissaris der Koningin ontving als herinnering aan deze dag een fraaje foto van zich zelf, zittend in de antieke auto, op het moment dat het lint van de winkelstraat werd stuk ge reden. Het was al rond de kleine uur tjes, toen het gezelschap na de zeer verzorgde maaltijd opbrak.. EERSTE HARINGJAGER BINNEN De eex-ste haringjager is bin nen. Het is de Sell. 162, „Clara", van de rederij Jaczon te Sche- veningen, die gisternacht om streeks twee uur de thuishaven binnenliep. De „Clara" heeft honderd kantjes aan boord, de voor de eerste aanvoer toege stane maximale hoeveelheid. Niet eerder dan vanmorgen tus sen half zeven en zeven uur mocht deze haring aan de afslag komen. Gistermiddag werden van de zelfde ï'oderij de Sch. 133 en de Sch. 125 in Sclieveningen ver wacht. De commissie samenwerking regionale organen gasvoorziening, waarin zijn vertegenwoordigd de zes op het gebied van de open- bare gasvoorziening in Neder land werkzaam zijnde regionale organen zomede het provinciale bestuur van Zeeland, heeft zich in een communiqué gesteld ach ter de verklaring die de heer mr. dr. K. F. O. James, voorzitter van de gemeentelijke gasvoorziening Zuid-Holland op 15 februari 1963 heeft gedaan, dat de levering van aardgas aan grote industriële verbruikers via de gemeentelijke gasbedrijven dient te geschieden. RUSSISCH BLAD TREKT ARTIKEL IN Het Russische weekblad voor internationale vraagstukken, de „Nieuwe Tijd" heeft voor het eerst in zijn twintigjarig bestaan een artikel ingetrokken, omdat de inhoud onjuist bleek te zijn. Het artikel, van de hand van de Russische journalist Sjejnis, ging over Griekenland. O.a. werd gezegd dat op het vliegveld van Athene zware Amerikaanse bom- menwerpers waren gestal ioneerd en dat zich in de nabijheid raket- lanceex'plaatsen bevonden. Voorts waren bijzonderheden vermeld omtrent de levensstandaard en de levensmiddelenpiijzen in Grie kenland. Naar aanleiding van dit arti kel, dat begin april in het in acht talen verschijnende blad werd afgedrukt, kwamen vele ingezonden stukken binnen, waarin gewezen werd op talrijke onjuistheden. De redactie van het blad besloot hierop het arti kel in te ti-ekken. In haar ver klaring werd gezegd, dat Sjejnis tegen de „grondregels van de Sowjet-journalistiek" had gezon- ,digd en het vertrouwen van de I redactie had beschaamd. De commissie C.R.O.G. zegt in haar communiqué dat zij er prijs op stelt te verklaren, dat de door de heer James destijds gedane mededelingen het algemeen bij de gemeentebesturen op dit punt levende gevoelen vertolken. De commissie S.R.O.G. zegt als vertegenwoordigster van de Ne derlandse gaswereld over dit on derwerp thans in onderhandeling met de N.V. Nederlandse Gasunie te zijn. Hangende deze onder handelingen kunnen uiteraard geen vei-dere mededelingen wor den verstrekt, aldus de commis sie. Het communiqué is uitgegeven naar aanleiding van de berichten dat o.a. de energiecommissie der drie werkgeversverbonden zich over de levering van aardgas aan de industrie heeft gewend tot de minister van Economische Zaken. BROMFIETSER EN FIETSER BIJ AANRIJDING GEDOOD Donderdagavond om kwart over elf zijn als gevolg van een aanrijding op de Rijkskanaaldijk tussen Helmond en Weert twee jongemannen om het leven ge komen. Het waren de 28-jarige J. M. Kiggen en de 25-jarige P. J. M. Nies, die naast elkaar, de heer Kiggen op zijn brom fiets, de heer Nies op de fiets, reden, toen zij in botsing kwa men met een auto, bestuurd door de heer V. uit Someren. Het on geluk gebeurde onder Neder- weert. De chauffeur van de auto, die 't tweetal heeft aangereden, werd, toen hij naar de slachtoffers ging kijken, zelf aangereden door een uit de richting Someren komende personenauto. Hij is naar het ziekenhuis in Weert overge bracht. 20. Verbouwereerd knippert Erie met de ogen en Olaf de Beren jager, wiens hersens het toch al nauwelijks bij kunnen benen, gaat met een plof zitten. „Wat zeg je me daai', Ingrid?" prevelt Ei'ic dan. „Erwin koning in het Britse rijk? Maar... hoe... waarom. Met een ruk staat het meisje van haar zetel op. „Ik heb u nu gezegd wat ik weet; tegen al Er- wins verlangens in heb ik het ge- I zegd, om aan te tonen dat Erwin I geen reden heeft Thorfinn te ver moorden... Geen woord spreek ik meer, want ieder woord is al te veel geweest..." „Hola meisje," gromt Olaf de Berenjager hulpeloos achter haar aanstappend, „als die rare snijboon van je het niet gedaan heeft, wie dan?" „Zoek dat zelf maar uit," bitst ze terug. En met een hooghartige blik verlaat ze hot vertrek. „Nou die zoon van je is ook een mooie koning," gromt Olaf de Berenjager, maar als hij de blik in Erics ogen ziet, zwijgt hij ont hutst. „Heb ik dan zo gefaald," mom pelt de Noorman triest, ,,'t Is waar, mijn zoon wilde zo graag mijn taken overnemen en ik dwaas die ik bén..." „Och, houdt op koning," gromt Olaf, „wat dacht je wat er ge beurde als jij de zaken overgaf aan Erwin... Oorlog... De meeste Yarls mogen je zoon nu eenmaal niet en zullen zich'zeker niet door hem willen laten regeren... Nou, als hij koning kan worden in Brit- tannië moet hij dat doen! Dat is een mooie oplossing..." „Misschien," prevelt Eric, „mis schien... maar toch betwijfel ik het of het allemaal wel zo simpel ligt, want waarom'hield Erwin dan Art® gevangen? Nee, er zit meer achter, dat zegt mijn gevoel mij..." Hij wendt zich resoluut om. „Olaf, je moet me helpen, maak je gereed, neem krijgers mee, jij probeert Artor op te sporen, ter wijl ik naar Erwin op zoek ga. En Ingrid, die schaamteloos aan de deur heeft meegeluisterd, wijkt verschrikt achteruit... „Waar be moeien die ouwe kerels zich mee?" fluistert ze geludiloos, „ik moet Erwin waarschuwen vóór er iets misgaat." Ik houd het voortaan op Super Mix 50. Die Mix van 50super en 50% gewoon is precies wat mijn motor eist. Ik ga toch weer terug op Super Mix 75. Mijn motor is dan pittiger en feller. Dat mag ik wel - met mijn manier van rijden. Geen twee auto's, hoe gelijk van merk, type en bouwjaar ook, worden onder dezelfde omstandig heden gereden. Geen twee automobilisten hebben dezelfde rijstijl. Gevolg: elke motor ontwikkelt zich anders. Ook de uwe. Daarom ook voor u: 'motorzuiver' tanken bij een BP-pomp. Vijf verschillende soorten benzine om uw motor de meest geschikte voeding te geven. Probeer het zelf.. Na twee- of driemaal tanken bij een BP-pomp merkt u als tien- en tienduizenden andere automobilisten: Ja, nu presteert mijn motor precies wat ik wens. Benzine? Kies zelf uit: BP benzine - BP Super Mix 25 BP Super Mix 75-BP Super. BP Super Mix 50*

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 7