De Coöperatieve Vruchten veiling „Zeeuwsch-Vlaanderen" heeft grootse plannen Gemeenteraad van Oostburg BUERSOVERZICHT Zaterdag 25 mei 1963 Pagina 3 Zeer belangrijk besluit de bouw van een nieuw l eilingcomplex aan de nieuwe snelweg Breskens-Perkpolder te Ter neuzen HOCKEY Scholieren stemmen voor Tweede Kamer DE V R I] E ZEEUW Gisteren werd op de bovenzaal van eafgé „Du Commerce" op de Markt de jaarvergadering ge houden van de Coöp. Vruchten veiling „Zeeuwsch-Vlaanderen". De voorzitter, de heer A. P. E. Rammeloo, zeide, na de aanwezi gen te hebben verwelkomd, in zijn openingswoord o.m.: „Het is een goed gebruik om op de jaai-vergadering een terugblik te werpen op het afgelopen jaar en, zoals altijd, is het financiële jaarl-resultaat bij de leden zeer verschillend. Het afgelopen jaar heeft zich wel bijzonder gekenmerkt als een koud jaar en dat was voor veel leden een teleurstelling; alles was zeer laat en alle produkten ontwikkelden zich traag. Het ge volg hiervan was, dat de aanvoer enige tijd werd verschoven. Maar dit was niet het ergste. Erger was, dat de groeiperiode werd bekort en veel partijen fruit had den te weinig kleur, waardoor zij in het najaar niet verkoopbaar waren en bewaard moesten wor den. Door de zeer strenge, langdu rige winter was er minder vraag dan normaal en bovendien was vervoer van het fruit geruime tijd niet mogelijk. Hierdoor moest dit noodgedwongen langer be waard worden, zodat het uitein delijk een minder goede prijs op bracht, hetgeen voor de telers een schadepost was. De prijs voor het voldoend ge kleurde fruit viel echter mee. Overduidelijk is dit jaar dan ook weer gebleken, dat de handel en de consument een goede kwali teit weten te waarderen en bereid zijn daarvoor een goede prijs te betalen. Door het late voorjaar kwamen ook de groenten later aan de markt, evenals het klein-fruit, maar de prijzen waren in deze sectoren zeer bevredigend. Contractteelt In de vak- en weekbladen heeft men de laatste maanden heel wat kunnen lezen over de wijze van verkoop van princessebonen, knolselderij, enz. Tot nu toe ko- ,men de princessebonen veelal op ,de veiling en wordt daarvoor dé landelijke prijs betaald. Bij de knolselderij gaat iedere kweker zijn eigen weg en ver schillen de verkoopmethoden nog al belangrijk; de ene teler ver koopt vóór de winter, de ander na de winter. Wat het eerste be treft, betwijfel ik sterk, of de teler in dit geval voldoende sterk staat. Het is wel zeker, dat in ons veilinggebied de teelt van boven genoemde produkten zal toene men. Als iedere kweker op zich zelf gaat handelen, rijst de vraag of dit voor de teler de voordelig ste weg is. De betrokkenen moe ten wel beseffen, dat de fabrie ken en exporteurs zich moeten verzekeren van een bepaalde hoeveelheid en daarom sturen zij hun inkopers op pad. Zou het niet eenvoudiger en voordeliger zijn ais de producenten hun produkt gezamenlijk over de veilingklok verkochten, dus centraal in plaats van ieder afzonderlijk? In het blad „Groente en Fruit" van 9 januari 1963 stond een be langrijk artikel over: „De veiling en de supermarkt". Daarin zijn de verschillende aspecten behan deld betreffende de afzet van groente en fruit, die zich steeds verder ontplooit en vooral in de supermarkt een geweldige uit breiding heeft gevonden. Wil een combinatie van super- markts zich kunnen verzekeren van een regelmatige omzet, dan is eerst en vooral noodzakelijk, dat de aankoop in grote hoeveel heden van uniforme kwaliteit en va nweinig schommelende prijzen mogelijk is. Dat wil zeggen, dat het wel eens nodig kan zijn, dat kleinere veilingen hun te kleine partijen eventueel via een grotere veiling verkopen en aldus geza menlijk een groot kwantum van een zeker produkt van uniforme kwaliteit en prijs kunnen aanbie den. Deze hog vrijwel nieuwe ma nier van in- en verkoop wint steeds meer veld en het bestuur is er zich van bewust, dat een en ander nauwlettend moet worden gevolgd. Wij moeten ons terdege realiseren dat nu, meer dan ooit, de klant koning is. Zeer gunstige perspectieven. Door het inwerkingtreden van de E.E.G. vallen grenzen en han delsbelemmeringen geleidelijk weg en wordt het dus mogelijk regelmaitg te exporteren naar de bij de E.E.G. aangesloten landen. Omgekeerd wordt het voor die landen ook mogelijk bij ons op de markt te kopen. Meer dan ooit zal het er dan om gaan een produkt ten ver koop aan te bieden, dat in kwali teit gelijk of beter is dan dat van onze concurrenten. Wij hebben hier goede grond en een gunstig klimaat, bovendien vakbekwame telers op moderne bedrijven. Ik geloof dan ook, dat wij met een gerust hart de toekomst tege moet kunnen gaan, mits wij ons in alles aan de nieuwe methoden van de moderne tijd weten aan te passen. Een wijs besluit. Zoals u allen wel bekend, zijn et in het verleden heel wat po gingen gedaan om de Zeeuws- Vlaamse fruittelers, die bij de Z. H. E. te Rotterdam waren aan gesloten, over te halen bij onze veiling aan te sluiten en dit is gedeeltelijk gelukt. Met het vroegere bestuur van de Zuid-Hollandse Eilanden-vei ling zijn verschillende besprekin gen gevoerd om een regeling te treffen, dat de Z. H. E. zich van verdere activiteiten in Zeeuws- Vlaanderen zou onthouden, maar het resultaat was bedroevend. Het gevolg was, dat meerdere telers al of niet aangesloten, van de ophaaldienst, die de Z. H. E. had ingericht, profiteerden en hun produkten in Rotterdam veil den. De laatste jaren is dit ech ter sterk verminderd. Het huidige bestuur en directie^ van de Z. H. E. zagen dan ook" wel in, dat deze service wat al te ver ging. Verleden jaar hebben zij met ons contact opgenomen om te bespreken, en vooral om te weten, of onze veiling bereid zou zijn dezelfde diensten te ver lenen aan de nu nog bij de Z.H.E. aangesloten Zeeuws-Vlaamse te lers en hen als lid aan te nemen. Natuurlijk waren wij daartoe be reid. De Z.H.E. heeft thans aan de leden uit ons gewest de raad gegeven hun lidmaatschap op te zeggen en hen geadviseerd hun produkten via de veiling te Ter- neuzen te verkopen. De voorzitter bracht dank aan het bestuur van de veiling te Rotterdam voor de prettige wijze waarop deze zaak thans is afge- wikeld. De voorzitter sprak nog de wens uit, dat de twee zeer be langrijke punten omtrent de ont wikkeling van de veiling in de toekomst, die de agenda vermeld de, er toe zouden leiden dat de veiling uitgebouwd zal worden tot een goed en gedegen afzetap- paraat." Na dit openingswoord werden de notulen van de vorige verga dering goedgekeurd. Het door het bestuur uitge brachte jaarverslag over het jaar 1962 werd door de vergade ring aanvaard. Ook de door het bestuur over legde rekening en verantwoor ding over het boekjaar 1962 werd goedgekeurd, evenals de balans over 1962. Het verslag van de accoun tantsdienst van het Centraal Bu reau van Tuinbouwveilingen in Nederland werd voor kennisge ving aangenomen, evenals het verslag van de raad van commis sarissen. Door de goedkeuring van deze stukken werd het bestuur déchar. ge verleend over het jaar 1962, terwijl tevens werd besloten het netto batig saldo groot 880,05 toe te voegen aan de algemene reserve. Een 35-tal obligaties werd uit geloot. Bij de hierop volgende be stuursverkiezing werden de pe riodiek aftredende heren A. P. E. Rammeloo te Philippine, M. C. van Iwaarden et Aardenburg en A. Mangnus te Biervliet her kozen. De heer J. Luteijn uit Groede werd -als lid van de Raad van Commissarissen gekozen in de vakature van de heer A. J. v. d. Bliek die, ingevolge de statuten, niet herkiesbaar was. Bouw nieuw VeiHngssconi- plex. De hoofdmoot van de agenda was wel het voorstel van het be stuur om de huidige veilingge bouwen te verlaten en op het nieuwe industrieterrein van Ter- neuzen een geheel nieuw veiling complex te bouwen. In de overwegingen, welke tot deze ingrijpende beslissing leidde, werd door het bestuur gesteld, dat het steeds duidelijker wordt, dat de huidige outillage van de veilinggebouwen de ontwikkeling die er thans in Zeeuws-Vlaande- ren betreffende de aanplant van hard fruit aan de gang is, de vei ling binnen enkele jaren de afzet van telers in Zeeuws-Vlaanderen niet op behoorlijke wijze zal kun nen verwerken en ontvangen. In de toekomst kan verwacht wor den, dat rekening moet worden gehouden met een verdubbeling van de huidige omzet (ruim twee miljoen gulden thans). De voorzitter gaf de veergade- ring een uitvoerige uiteenzetting van de ontwikkeling die de Coöp. Veiling te Terneuzen sinds 1952 heeft doorgemaakt. Sinds de in gebruikname van het huidige vei linggebouw is de omzet n.l. met 500 procent gestegen. Niemand had in 1952 kunnen voorzien, dat de ontwikkeling van de aanplant van hard fruit zó snel zou gaan. Bovendien komt het merendeel van de fruitaanplant op de veiling terecht, daar maar weinig fruit in Zeeuws-Vlaanderen direct van af het hout. wordt verkocht. Voor de 600 ha fruit, die men over een aantal jaren volledig in produktie zal krijgen, moet vóór die tijd een redelijke afzetmoge lijkheid worden geschapen. Het huidige terrein groot 1,6 ha is veel te klein om deze afzet in de toekomst op te vangen. Er is op het nieuw te ontwik kelen industrieterrein een groot perceel goede grond beschikbaar. Desgevraagd wilde de voorzit- handelingen, niet mededelen wat de grondprijs van dit S ha groot terrein zou zijn. Het ligt, zo werd later duide lijk, aan de geprojecteerde snel weg BreskensPerkpolder, op een steenworp afstand sléchts van de kruising Terneuzen Gent .ongeveer in het midden van de huidige Blikstraat. De vergadering achtte de lig ging van dit terrein zeer gunstig ten opzichte van oost- en west- Zeeuws-Vlaanderen, hoewel er enkelen waren, die de nieuwe vei ling liever dichter bij de grens streek gebracht zouden zien met het oog op de verwachte export. Toelichting door de scereta- ris-penningmeesteer dr. ir. J. P. M. van der Wolf. De heer Van der Wolf lichtte het bouwplan en de opzet van de nieuwe veilinggebouwen op zeer deskundika wijze nader toe. Er zal een bouwplan op lange termijn worden opgesteld, in sa menwerking met het Centraal Bureau voor Tuinbouwveilingen, Men zal berekenen wat precies de behoeften zijn, aangepast naar het reeds ingeplante en de nog te verwachten aanplant van de fruitgewassen. De heer Van der Wolf was van mening, dat doelmatige gebou wen, gezien op lange termijn pro centueel minder zullen kosten, dan- de huidige gebouwen, die nogal wat onderhoud vragen. Ook de koelruimte zal in 't nieuwe complex uitgebreid worden. To taal zal met dit nieuwe complex een aanvangsbedrag van 2% a 3 miljoen gulden gemoeid zijn. Op langere termijn gezien achtte de heer Van der Wolf dit 'n be langrijke vermindering van de uit gaven, omdat men in staat zal zijn om op veel rationeler wijze het werk in te delen en de vei- lingprodukten te ontvangen. Voor het oude gebouwencom plex zal heus wel belangstelling zijn, meende het bestuur, zelfs meende men op de grond nog een belangrijke winst te kunnen ma ken. Uitvoerig werd door de verga dering over dit zeer ingrijpen de bestuursvoorstel gedebateerd. Men was vooral benauwd, dat waar de Coöperatieve veiling 200 leden telt, er maar 60 op de vergadering waren, die dus mede voor de 140 afwezigen moesten beslissen. De voorzitter meende, dat het aantal aanwezige leden van een zodanig gehalte was, dat voor wat betreft hun aanvoercapaci- teit, de vergadering zeker mon dig was een uitspraak te doen in deze kwestie. Nadat in grote lijnen het plan was toegelicht en de aanwezigen ruimschoots gelegenheid hadden gekregen hun oordeel over de plannen te geven, werd het voor stel in stemming gebracht. Van de 61 aanwezigen bleken er 59 vóór het bestuursvoorstel te zijn, en slechts 2 leden er tegen. Het bestuursvoorstel hield in, dat het bestuur door de alge mene vergadering gemachtigd werd de benodigde terreinen aan te kopen, de plannen tot de bouw nader uit te werken, en te voor zien in de financiën, leningen etc. waardoor de bouwplannen verwezenlijkt kunnen worden. De voorzitter dankte de leden voor hun besluit. De voorzitter bracht de leden dank voor het in het bestuur ge stelde vertrouwen, en sprak de hoop uit, dat dit besluit zal mo gen bijdragen tot een gunstige ontwikeling van de Coöperatieve veiling. Voorts werd nog gesproken over de organisatie van de afzet. Het bestuur polste de verga dering over de instelling van een Internationaal hockeylournooi te Terneuzen Heden en morgen, zondag, or ganiseert de Terneuzenso Mixed Hockey Club Olympia voor de eerste maal het internationaal hockeytournooi „De Vliegende Hollander". Elftallen uit Hulst, Tienen, Brugge en Terneuzen zullen vanaf zaterdagmiddag 15.00 uur op het hockeyveld van het Zui dersportpark proberen beslag te leggen op de wisselbekers en tal van andere prijzen. VALSTRIK DOOR VOPO'S AAN DE BERLIJNSE MUUR Twee Oostduitse grenswachters hebben donderdag een 24-jarige West-Berlijner ontvoerd. Zij had den de man, die in gezelschap was van een vriend en 'n vrouw, toegeroepen dat zij naar het Wes ten wilden vluchten en verzoch ten hem, het prikkeldraad door te knippen aan de Westberlijnse kant van de muur. De jongeman voldeed aan het verzoek en be gon de draad door te knippen. De Oostduitse grenswachters be dreigden hem toen plotseling met machinepistolen en sleepten hem op Oostduits gebied. De beide an dere Westberlijners wisten zich in veiligheid te stellen. AANRIJDING MET DODELIJKE AFLOOP.. Bij een aanrijding op de Hof- laan te Velzen-noord is de 23- jarige sluisknecht J. C. Oude- jans uit Beverwijk gisterochtend om het leven gekomen. Hij reed met zijn motorfiets naar de Spuisluis, toen een bromfietser uit tegenovergestelde richting plotseling linksaf sloeg naar de ingang van de Hoogovens. De heer Oudejans kwam bij de aan rijding op het wegdek terecht en overleed ter plaatse. De brom fietser, een 60-jarige inwoner van Haarlem, liep een gecom pliceerde beenbreuk op. Opmerkelijke aanhang van WD onder de jeugd. Het resultaat van de Tweede Kamer-verkiezingen, die de redac tie van de maandbladen „Reflector" en „Blikopener" (uitgave Sy- stemen-Keesing te Amsterdam) op 15 mei 1963 heeft georgani seerd voor de middelbare schooljeugd, is thans vastgesteld. Kiesgerechtigd waren leerlingen met minstens 3 jaar voortgezet onderwijs. In totaal hebben 290 scholen deelgenomen. Voorname lijk gymnasia, lycea, h. b. s.-'en, m. m. s.-'en, handelsdagscholen en kweekscholen. Het aantal geldig uitgebrachte stemmen bedroeg 31.012 (97.15 procent). De geldige stemmen werden als volgt over de 17 partijen ver deeld zgn. afzetcommissie, die in nau we samenwerking met de vei lingmeester de plannen voor de afzet per seizoen zou kunnen regelen. Besloten werd, alvorens men tot de instelling van een derge lijke commissie bijv, voor de af zet van hardfrqjt en voor het te len op contracten zou overgaan, aan het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen om advies gevraagd zal worden, terwijl deze instantie tevens verzocht zal worden omtrent deze materie een deskundige voorlichtings bijeenkomst voor dc leden te houden. Goede samenwerking tussen bestuur en personeel. De heer Van Es feliciteerde na afloop van de bijeenkomst het bestuur en de leden namens het personeel van de veiling met het belangrijke besluit, een nieuwe veiling te bouwen, terwijl hij tevens zijn erkentelijkheid uit sprak voor de goede samenwer king die er steeds tussen het Veilingbestuur en het personeel van de veiling is. De voorzitter sprak een kort slotwoord, waarin hij afscheid nam van de heer A. J. van der Bliek, die de veiling op verschil lende bestuursposten al ruim 25 jaar trouw heeft bijgestaan. De heer Van der Bliek dankte voor het vertrouwen dat men steeds in hem had gesteld, en gaf een historisch overzicht van het wel en wee van de Veiling in Terneuzen, die hij nog een goede toekomst toewenste. Hierop werd de bijeenkomst door de voorzitter gesloten. 1. Kath. Volkspartij 8.472 27.32 2. Partjj van de Arbeid 5.299 17.09 3. Volksp. voor Vrijheid en Democratie 8.003 25.81 4. Anti-Revolutionaire Partij 3.179 10.25 5. Chr. Historische Unie 2.514 8.11 6. Comm. Partij, Nederl. 237 0.76 7. Staatk. Geref. Partij 214 0.69 8. Pac. Soc. Partij 1.416 4.57 9. Liberale Staatspartij 460 1.48 10. C. N. P. 17 0.05 11. Grol 74 0.24 12. Econ. Appel 255 0.82 13. N. D. P. 132 0.43 14. Geref. Pol. Verbond 176 0.57 15. Veilig Verkeer 165 0.53 16. Bóeren-Partij 357 1.15 17. V olksref erendum 42 0.13 Totaal 31.012 100.00 43 (50) 26 (43) 40 (16) 16 (13) 12 (13) 1 4) 1 3) 7 4) 2 1 1 3) 1) 150 (150) Opmerkelijk vooral is de grote aanhang, die de V. V. D. onder de Nederlandse jeugd blijkt te hebben. Zou bovenstaande uitslag (kiesdeler: 31.012 150) beslissend zijn geweest voor de samenstelling van de Tweede Kamer, dan zou deze het volgende beeld hebben vertoond (tussen haakjes de samenstel ling van de huidige Tweede Kamer) Kath. Volkspartij Partij van de Arbeid Volksp. voor Vrijheid en Democratie Anti. Rev. Partij Christ. Hist. Unie Comm. Partij Nederland Staatk. Geref. Partij Pac. Soc. Partij Liberale Staatspartij Econ. Appèl Boerenpartij Geref. Pol. Verbond Vergelijkt men de verschillende groepen scholen, dan blijken on derling treffende verschillen te bestaan. Zo werd op de openbare scholen slechts 5,90 van de stemmen op de K. V. P. uitgebracht; 34,26% op de Partij van de Arbeid; 38,07% op de V. V. D. en 6,77 op de Protest. Christelijke Partijen. Deze percentages liggen bij de R. K.-seholen 82,23 (K. V. P.) 1,65% (P.v.d.A.)9,48% (V.V.D.);, 0,85% (Pr. Chr. partijen). De groep Protest. Christ, scholen leveren weer een heel ander beeld op, n.l. 1,23 (K. V. P.)8,05 (P.v.d.A.)21,14 (V. V. D,) en 62,68% (Pr. Chr. partijen). Nog interessanter wordt het beeld als men nagaat van welke scholen de stemmen afkomstig zijn, die op de diverse partijen zijn uitgebracht. Zo was het aantal stemmen op de P. S. P. uitgebracht 59,04 procent afkomstig van de openbare scholen, 7,35 van de R. K. scholen en 12,92 procent van de Pr. Chr. scholen en 20,69 procent van de overige bijzondere scholen. Veel meer dan bij de officiële verkiezingen zijn voorkeurstemmen uitgebracht. Een bijzonderheid van deze „Reflector"-verkiezingen was o.m. de mogelijkheid tot motivering van de keuze. Hiervan is op grote schaal en veelal weloverwogen gebruik gemaakt. Uitgebreide discussie ovel de heroprichting van de Oranjevereniging. Tijdens de rondvraag van de raadsvergadering te Oostburg, merkte de heer O. Dekker op, dat het toch wel bijzonder jam mer is, dat dit jaar te Oostburg geen feestelijkheden georgani seerd zijn ter gelegenheid van de verjaardag van H. M. de Ko ningin. Hij betreurde dit uiter mate, en vroeg als de Oranje vereniging of de commissie in de toekomst faalt het gemeente bestuur in ieder geval iets voor de Oostburgse kinderen wilde doen. Ook de raadsvoorzitter burge meester J. L. van Leeuwen be treurde dit in hoge mate, doch vertelde dat er binnenkort een voorbespreking gehouden zal worden om ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan als Staat der Nederlanden feestelijkheden voor de jeugd te organiseren. De heer Barendregt betreurde het ook, dat er geen feestelijk heden waren georganiseerd, en vroeg de burgemeester zijn schouders er eens onder te zet ten, dat er in Oostburg weer een Oranjevereniging- komt. Er staat zelf een flink bedrag op de bank, dat bij de heroprichting van een Oranjevereniging direct ter be schikking zal kunnen komen van de nieuw opgerichte vereniging. De burgemeester zegde toe, ter, gezien het stadium der onder- dat het gemeentebestuur alles in. het werk zal stellen om weer een Oranjevereniging op te richten, doch zette gelijk uiteen, dat het niet zo eenvoudig zal zijn, omdat er in het verleden rond deze Oranjevereniging heel wat ha ken en ogen zijn geweest, waar door het moeilijk zal zijn weer een goedgeleide organisatie te verkrijgen. De raad sprak eendrachtig de wens uit, dat er weer een Oran jevereniging zal komen, die bij voorkomende gelegenheden de feestelijkheden organiseert. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van de Gebr. Brugge, een garagebedrijf te Oostburg, waarin ernstige be zwaren werden aangetekend te gen de voorgenomen wijziging van het herbouwplan op het Ledelplein. De raad had n.l. in een vorige vergadering besloten, dat medewerking zou worden verleend voor de bouw van een algemeen tehuis voor bejaarden. Men was het er over eens, dat dit bejaardentehuis, zo midden in de gemeente grote voordelen biedt, daar de bejaarden dan niet van de gemeenschap worden af gesloten. Van Ged. Staten werd bericht ontvangen, dat de begroting voor 1962 werd goedgekeurd. Dit houdt echter niet in, dat het zwembad nu gebouwd kan wor den, daar de bij de begroting be horende wijziging nog niet werd goedgekeurd. Voor de bouw van een nieuwe B. L. O. school, die thans nog in enkel barakken gevestigd is werd een perceel bouwgrond aan de Stadhouderslaan gereser veerd. Aan de Baljuw Veltersweg zul len een viertal noodwoningen als tijdelijke huisvesting voor 3 klassen van de R. E. U. L. O. school worden ingericht. Tijdens de rondvraag ontstond een verschil van mening tussen de heren Barendregt en Le Nobel en het college van B. en W. om trent de ter visielegging van het plan Schuttebocht, de door de gemeente geprojecteerde nieuwe wijk voor de bouw van bunga lows. De heer Barendregt achtte de gevoerde beleidslijn niet juist. Hoewel de voorzitter het hier mede niet eens was zegde hij een nader onderzoek toe. De heer De Coene vroeg de burgemeester scherpe politie maatregelen ten aanzien van de overtreders van de maximum snelheid in de gemeente. Voorts vroeg de heer De Coene aandacht voor het open water van het Bastion, waarin nogal eens jonge kinderen terecht ko men. De voorzitter vond, dat overal waar open water is, dit niet af geschermd kan worden. Zo voer de hij als voorbeeld de kaden te Breskens en de Kaai te Sluis aan. Men zal op de kleine kin deren goed moeten letten, en ze niet zo maar vrijelijk rond dat water moeten laten spelen meende hij. JONGEREN UIT LEEGSTAANDE BOERDERIJ VERDREVEN De rijkspolitie te Weesp heeft woensdagavond enkele tiental len jongens en meisjes van om streeks 16 tot 20 jaar, afkomstig uit Weesp, Amsterdam en Het Gooi verdreven uit een leeg staande boerderij, die door de jeugd „in beslag was genomen" om er een dansfeest te houden. In de boerderij, die zonder ver lichting is, hadden de jongelui het zich gemakkelijk gemaakt op kleedjes. Ook rook het er naar sterke drank. Velen had den fototoestellen bij zich. De politieman, die aanvankelijk al leen een onderzoek instelde, moest de gummistok gebruiken, toen enkele jongelui op het be vel zich te verwijderen een drei gende houding aannamen. Te gen een aantal jongeren is pro ces-verbaal opgemaakt wegens het lopen op verboden grond het terrein behoort aan het mi nisterie van Defensie en de spoorbaan. DODELIJK VERKEERSONGELUK De 59-jarige gehuwde tabaks verwerker J. van den Broek uit Tilburg is gistermiddag met zijn bromfiets in de Abraham Kui perstraat te Tilburg in botsing gekomen met een hem tegemoet komende bromfietser. De man kwam zo ongelukkig te vallen, dat hij een schedelbasisfractuur opliep en enige uren later in het St. Elisabeth ziekenhuis over leed. TAYLOR EN DE TIENER S T'dens het optreden van da roek-zanger Vince Taylor die op de avond van Hemels vaartsdag met andere bekende artiesten het festival in de grote veilinghal van Blokker opende, geraakten sommige tieners zó opgewonden, dat zij dnigen deden waarmee de politie geen genoegen nam. Voor sommigen betekende dat een en kele reis onder geleide naar de buitendeur KALME MAAR VRIJ VASTE BEURS Ondanks het feit dat Wall Street twee dagen achtereen af brokkelende koersen heeft laten zien, en ondanks de weinig opge wekte houding van Londen en West-Duitsland, bleef in Amster dam de vaste ondertoon gehand haafd. Er was vraag van buiten landse zijde waardoor de koersen van de internationale waarden weer op iets hoger niveau kwa men dan woensdag. Grillig was het verloop voor AKU, welk fcr.ds prijshoudend opende op 479, om plotseling af te zakken tot 473 ingevolge een vrij grote verkooporder. Toen deze was af gewikkeld, herstelde AKU zich tot 476. De overige internationals handhaafden de koerswinst die zij terstond bij opening boekten. Zo kwam Kon. Olie bijna op 172 gulden, hetgeen een winst van anderhalve gulden betekende. Unilever trok aan tot 169.50, eveneens een avance van circa anderhalve gulden. Philips liep op tot boven ƒ168 terwijl Hoog ovens ten opzichte van woensdag drie punten verbeterde en daar mee op 627 de hoogste stand van deze week bereikten. De handel was vrij kalm, zoals trouwens op deze dag tussen de Hemelsvaarts- dag en het weekend niet anders verwacht kon worden. Vrijdag deden twee nieuwa claims hun intrede en wel Elaauwhoed uit hoofde van de uitgifte van nominaal ƒ2.778.000 tegen 300 procent. De claims wer den geadviseerd op circa 500. Op de incourante markt begon de handel in claims l-.V. Boek- en Kunstdrukkerij v/h Mouton en Co, die met een dubbele uitgifte komt van aandelen en convert teerbare obligaties. Er is woensdag veel omgegaan in de nieuwe staatslening. Het omzetcijfer beliep 4,8 min. In de koers kwam vrijdag een licht herstel. Gedaan werd 99% tot 99 3/16 tegen woensdag 99%. Het aanbod, zo zegt men ter beurze, droogt geleidelijk op. Er mochten vrijdag geen note ringen gemaakt worden in aan delen Heemaf en Hazemeijer irj verband met een bericht oveï algehele samenwerking. De markt ontwikkelde zich ver der zeer rustig maar met behoud van de niet ongustige ondertoon. Zo trokken scheepvaartwaarden hier en daar verder aan, althans handhaafden zij zich uitstekend met name Paketvaart. Ook HoJl.- Amerika lijn trok belangstelling en liep op tot 121. De cultuurwaarden behielden merendeels de vorige prijzen. Da belangstelling was vrijdag voor deze fondsen niet groot. Ook in de lokale industriefondsen was de stemming zeer kalm. De markt sloot overigens zonder fluctuaties van betekenis. Beursindicea 21/5 22/5 24/5 Intern, conc. 538.3 542.0 544.4 Industrie 354.1 354.2 354.2 Scheepvaart 151.2 151.2 152.2 Banken 246.7 246.4 247.7 Handel enz. 160.4 160.6 160. Algemeen 390.7 392.4 393.8 Nabeurskoersen AKU: 475 (576) Hoogovens: 624625 (624%)' Kon. Olie: (171.60) Philips: 168.30—168.50 gl. (168.00) Unilever: (169,30) H.VA.: 161% Stille prijshoudende fflarkt.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 3