Öe koehandelsconferentie in Genève Tsjombe in woning opgesloten in Elisabethstad Den Haag niet verontrust over suikerpositie De Kabinets-formatie WEERBERICHT Huidverzorging HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Radio De Koek PUROL HET WFFR Frankertog bij abonnement; Terreuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie, adresNoordstraat 5557 Administratie-adres; Smidswa] Telefoon 01150 - 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,per kwartaal: per maand f2,per week 48 et. T,os<v nrs 9 et. DE VRIJE ZEEUW ZATERDAG 25 MEI 1963 19e Jaargang No. 5921 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Met allerlei compromissen is geprobeerd aan de groot ste conferentie op het gebied van handel, douaneheffin gen, quota, voorkeursrechten en dergelijke die ooit is gehouden, die van de G. A. T. T. in Genève, een zo fat soenlijk mogelijk slot te breien. De 71 delegaties, waar van er 46 zogenaamde minder ontwikkelde landen ver tegenwoordigen, moesten wel, en dat geldt dan speciaal voor die van de twee rijkste markten ter wereld, de Ver. Staten en de zes van de Euromarkt, die hier als groep optraden. Op deze conferentie, die eindelijk perspec tieven opent om onder de 71 die vier vijfde van de wereldhandel drijven wat in de loop der jaren ingeslo pen misstanden uit de weg te ruimen, was vrij wat hoop gevestigd. Het best kan men de confe rentie bezien vanuit het stand punt der minderbedeelden. Zij hebben er een uitermate groot belang bij dat vele handelsbar rières worden geslecht en de door de Verenigde Staten voor gestelde ronde van Kennedy die die barrières wil halveren klinkt hun zo al niet als juichende, dan toch zeer opgewekte muziek in de oren. En dat is voor de E.E.G.- partners wat pijnlijk, want met hun gesputter tegen Kennedy's ronde, vinden ze de hele rest tegen zich, een rest die door zijn meerderheid in de Verenigde Naties een politieke invloed heeft die men niet mag onder schatten. Bovendien is het in de ver houdingen Oost-West niet al te verstandig de bij de minder-ont- wikkelden gewekte hoop de bo dem in te slaan, omdat dit bijna automatisch ertoe moet leiden dat ze zo geen heil dan toch troost gaan zoeken bij Moskou. En het Kremlin kan heèl goed koop zeggen: foei toch dat die rijken jullie niet willen helpen, een kreet die er ongetwijfeld in zal gaan als koek. Dat daar tegenover niet de handelshulp staat, die deze armen moesten medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Oostelijke wind. Plaatseelijk zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Aanvankelijk weinig wind, daarna, zwakke tot matige ooste lijke wind. Hogere middagtempe- raturen dan gisteren. ZATERDAG 25 MEI v.m. n.m. Breskens 3.01 3.26 Terneuzen 3.36 4.01 Hansweert 4.16 4.41 Walsoorden 4.26 4.51 ZONDAG 26 MEI v.m. n.m. Breskens 3.49 4.09 Terneuzen 4.24 4.44 Hansweert 5.04 5.24 Walsoorden 5.14 5.34 MAANDAG 27 MEI v.m. n.m. Breskens 4.3S 4.57 Terneuzen 5.13 5.32 Hansweert Walsoorden 5.53 6.03 6.12 6.22 ZON MAAN op onder op onder Mei 25 4.34 20.40 6.39 23.25 26 4.33 20.42 7.37 27 4.32 20.43 S.43 0.18 28 4.31 20.44 9.52 0.58 29 4.30 20.45 11.03 1.30 30 4.29 20.46 12.12 1.56 31 4.28 20.48 13.20 2.17 ontberen van de twee rijken, dat kan niemand de Russen dan kwa lijk nemen, die zijn immers niet zo welvarend. Eigen belang Maar hoe mooi de ronde van Kennedy ook klinkt voor de have-nots, men moet niet ver geten dat er een grote dosis eigen belang van de Ver. Staten achter schuil gaat. De Amerika nen hopen er voornamelijk van dat ze meer handel met West- Europa kunnen drijven, wat hun handelsbalans een beetje in evenwicht kan brengen. De zes Europeanen stellen daartegenover dat ze graag het mes van twee kanten zien snij den en verlangen dat de concur rentiemogelijkheden over en weer wat gelijk worden getrok ken, dat wil zeggen, dat de Ver. Staten eerst hun buitensporig hoge tarieven wat meer naar E. E. G.-peil omlaag halen voor men aan het halveren slaat. Een niet onlogisch standpunt in de verhouding Ver. StatenEuropa, want anders wordt de Ameri kaanse concurrentiepositie in Europa relatief meer verbeterd dan de Europese in de Ver. Sta ten. Maar dat is een argumen tatie waar die grote meerder heid der armen buiten staat. Ook de Europese huiver om de landbouwprodukten hierbij te betrekken wordt daar niet ge waardeerd. Immers de uitvoer- produkten der minder-ontwik- kelden zijn doorgaans agrarische produkten of ruwe grondstoffen. Juist twee artikelen waarvan de wereldmarktprijzen door over- produktie de neiging hebben te dalen, wat de toch al geringe in komsten der have-nots nog ver der vermindert. Laatste kans En hier komen we bij punt twee: de landbouw. De E. E. G. ontwikkelt zich vooral door Frans toedoen tot een gebied waar met subsidies een dure landbouw tot vergroting van de produktie wordt aangezet, wat in Amerika ook geldt voor een overigens goedkoper produce rend agrarisch apparaat. Het re sultaat is dat landen die van agrarische export moeten leven, hun produktie niet kunnen af zetten en voorzover ze dat wèl kunnen door invoerremmende maatregelen gedwongen zijn te leveren tegen amper die kost prijs, of zelfs minder. Een ver schijnsel waarover Nederland met zijn boter bijvoorbeeld kan meepraten, met dien verstande dat de economie hier sterk ge noeg is om een strop op te van gen, wat van de minder ontwik kelde naties niet gezegd kan worden. Dr. Mansholt verklaarde niet ten onrechte dat nu een prach tige en wellicht laatste gelegen heid zich voordeed om de chaos op de agrarische wereldmarkt te laten wijken voor enige orde, orde die noodzakelijk is om de ronde van Kennedy waarover volgend jaar de definitieve be sprekingen gevoerd moeten wor den, er inderdaad in te laten slagen de wereldhandel te be vorderen en niet alleen ten voor dele van de twee machtigste han delsblokken, Ver. Staten en E.E. G. De manmoedige pogingen (om door zo weinig mogelijk te geven toch een soort compromis te be reiken) die Genève deze dagen heeft gezien, geven niet veel hoop dat de paar grootscheepse gebaren die zowel van de Ver. Staten als van de E. E. G. ge vraagd worden inderdaad ge maakt zullen worden. Wat niet alleen economisch, maar vooral politiek heel nare konsekwen- ties kan hebben. Erhard remt neergang C. D. U. De verkiezingen in het Duitse bondsland Nedersaksen hebben aangetoond dat de opgang van de socialistische partij nog steeds voortduurt. Door allerlei om standigheden is haast niet na te gaan hoe de christen-democrati sche partij het' eraf heeft ge bracht. Ze gaat van 51 naar 62 zetels in de Landdag en dat kan men als winst uitleggen. Maar bij die 51 waren er in de loop van de afgelopen zittingsperiode achttien opgekomen doordat af gevaardigden van de Deutsche Partei van de partij veranderden en dan slaat de winst van elf in eens om in een verlies van zeven. Hoe dan ook: de C. D. U. heeft het er aanzienlijk beter afge bracht dan iemand had verwacht na de recente reeks steeds zwaardere nederlagen. Het is onvermijdelijk dat men dit in verband brengt met het geharre war om Adenauer en het lijkt logisch het relatievesucces's der C. D. U. toe te schrijven aan de weerkeer van het vertrouwen der kiezers door Erhard. (Nadruk verboden) Noordstraat 102 Telefoon 3129 Terneuzen INDONESISCHE VLIEGTUIGEN SCHONDEN HET LUCHTRUIM BOVEN SINGAPORE Vliegtuigen van de Britse luchtmacht hebben maandag j.l. Indonesische toestellen achter volgd die het luchtruim van Singapore waren binnengedron gen, zo heeft de onderdirecteur van de burgerluchtvaart in Sin gapore, Tsjong Pak Tsjow, vrij dag meegedeeld. Hij vertelde voorts, dat woensdag j.l. vanuit de lucht een onbekende onder zeeboot in de Straat van Malak- ka was waargenomen. „Sinds dien wordt met vliegtuigen voortdurend boven de Straa' van Malakka gepatrouilleerd", zo zei hij. Indonesische torpedoboten in de wateren bij Malakka De Indonesische marine heeft vier snelle torpedoboten bestemd voor patrouilledienst in de wate ren bij Malakka, aldus wordt ge zegd in berichten die vrijdag uit Medan (Noord-Sumatra) in Dja karta zijn ontvangen. Volgens deze berichten heeft een woordvoerder van het mari nehoofdkwartier in Medan ge zegd, dat deze schepen zich ge reed moeten houden voor „even tuele onmiddellijke actie". Hij zei verder. dr.i„ idonesische ma rinevaartuigen voor de kusten van Sumatra binnenkort oefe ningen zullen houden. Adverfenfletirffs per mm 16 eï; mmwmtm per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties r(géên handels, advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. PRINSES IRENE OP FESTIVAL VOOR WERKENDE JEUGD IN TILBURG Op de avond van Hemelvaarts dag- heeft Prinses Irene in de stadsschouwburg van Tilburg een bezoek gebracht aan de voorstel ling van „Wat U maar wilt" van Shakespeare, welke hier door de Nederlandse Comedie werd gege ven in het kader van het festival voor de werkende jeugd. Foto: In de hal van de schouw burg werd de Prinses begroet door directeur Wim Bary (links) en burgemeester mr. C. J. G. Becth van Tilburg. Vierhonderd militairen van de V. N. en het centrale Kongolese leger hebben vrijdag zeven uur lang de residentie van president Tsjombe van Katanga omsingeld houden om de lijfwacht te ont wapenen. Aan Tsjombe was ver zocht hiertoe op vreedzame wijze mee te werken. De president liet tenslotte wel de wapens afgeven maar wilde de gardisten die in DE „RODE LIJN" MOSKOU- WASH1NGTON In de naaste omgeving van de reeds drie weken durende con ferentie van Amerikaanse en Sowjetrussische deskundigen over het tot stand brengen van een rechtstreekse verbinding tussen de regeringscentra in Moskou en Washington is thans uitdrukke lijk verklaard dat men de keuze heeft laten vallen op een verre schrijver-verbinding. Men geeft daaraan de voorkeur boven een telefoonverbinding gezien het mindere risico van fatale misver standen bij het gebruik van een telex. Het verloop van de in te stellen „rode lijn" is reeds vast gesteld en de besprekingen zou den medio-juni beëindigd kunnen worden. het paleis dienst hadden niet uit leveren. In een afzonderlijke operatie vóór het aanbreken van de dage raad waren 74 leden van de gar de in hun kamp aan de rand van Elisabethstad aangehouden en een driehonderdtal geweren werd hierbij in beslag genomen. Een officier van de V. N.-staf zei dat men niemand in het land kon toestaan er een eigen leger op na te houden. Tsjombe had na een overeenkomst van 17 januari met de V. N. toestemming gekre gen om voorlopig nog een lijf wacht ter sterkte van een com pagnie en bewapend met gewe ren aan te houden, in afwachting POOLVLUCHT PER SPORTVLIEGTU1G De eerste vlucht over de Noordpool met een éénmotorig sportvliegtuig is gemaakt door twee jonge Zweedse vliegers, Elle Ringstrand en Sven Hall- stroem, die op deze wijze in 28 uur tijds van Anchorage in Alas ka naar Stockholm zijn gevlo gen. Zij tankten in Isachsin (Noord-Canada) "en Bodoe (Noorwegen) en kwamen vrij dagochtend zonder tegenslag in de Zweedse hoofdstad aan. van een regeling ter samenvoe ging van de Katangaanse gendar merie met de Kongolese strijd krachten. Als uiterlijke datum voor die samenvoeging was 5 maart gesteld en de V. N. be schouwde Tsjombes lijfwacht daarna als onwettig. Bij het Ministerie van Land bouw in Den Haag ziet men in de plotselinge prijsstijging op de Londense suikermarkt geen re den tot ongerustheid voor Ne derland. Tot het einde van de zomer is de binnenlandse suiker voorziening gewaarborgd en zal de prijs niet verder hoeven te stijgen dan de ene cent per kilo, waarmee hij enkele weken ge leden al verhoogd is. Of het op langere termijn nodig zal zijn, voor de directe binnenlandse consumptie suiker op de wereld markt bij te kopen, zal afhangen van het aantal hectares suiker bieten, dat dit voorjaar inge zaaid is en verder van de Op brengst per hectare en het sui kergehalte. Het zal nog wel enige tijd duren voor de gege vens van de nu aan de gang zijnde mei-investarisaties uit sluitsel verschaffen over het aantal hectares. Hectare-op brengst en suikergehalte zullen uiteraard nog later bekend zijn. Zou bijkopen op de wereld markt nodig worden, dan is het nog de vraag of de prijzen daar nog zo hoog zullen zijn als nu. Het Ministerie in Den Haag her innert aan voorspellingen, die ongeveer een half jaar geleden gedaan zijn. Het Amerikaanse Ministerie van Landbouw schat te toen de oogst 1962 op 51 mil joen ton, gezaghebbende kringen uit de internationale suikerhan del meenden dat het 53 miljoen ton zou worden. Deze gezagheb bende kringen schatten toen het verbruik op 55 miljoen ton, twee miljoen ton meer dan de door hen verwachte oogst dus, maar meenden dat er nog zestien mil joen ton aan suikervoorraden van oude oogsten „boven de markt hingen". Nederland had in 1962 een sui kerbietenareaal van 77.400 ha, dat was 7.400 hectare minder dan in 1961. De oogst 1962 be droeg 420.000 ton, 80.000 ton minder dan het binnenlandse verbruik. Het tekort kon worden aangevuld met surplusvoorraden van vorige oogsten en met hef fing- en rechtenvrije invoer, voorzover in het verleden in suikerhoudende goederen ver werkte surplussuiker was uitge voerd. zacht-zuiver-gezond Puistjes drogen in met Purolpoeder DE HOGE PRIJZEN OP DE WERELD- SUIKERMARKT In de vergadering van de com missie van goederenvraagstukken uit de Voedsel en Landbouw Or ganisatie (F.A.O.) der Verenigde Naties heeft de directeur van de internationale suikerraad R. Sted- man. donderdag gewaarschuwd tegen de „ernstige ramp" van de tegenwoordige hoge prijzen op de suikermarkt. De huidige toestand op de markt houdt gevaar in, niet alleen voor de invoerlanden, die een „fantastische prijs" voor sui ker betalen, maar ook voor de uitvoerlanden. De heer Stedman zei te hopen dat maatregelen om de crisis te overwinnen door snel meer sui ker te produceren, op lange ter mijn niet in het nadeel van de uitvoer van onderontwikkelde landen zal zijn. Hij deelde mede dat de secretaris-generaal der Verenigde Naties, Oe Thant, het plan heeft in de eerste weel; van juli een korte conferentie bijeen te roepen met het speciale en be perkte doel de bestaande interna tionale suikerovereenkomst te verlengen en de suikkerraad in leven te houden. Hogere middagtemperaturen Een klein hogedrukgebied, dat vrijdag van Frankrijk naar het noorden bewoog, zal het weer in ons land vandaag beheersen. Het brengt ons plaatselijk zon nige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. De wind, die aanvankelijk zwak blijft, wordt later zwak tot matig uit richtingen tussen oost en zuid. Er zullen over het algemeen ho gere middagtemperaturen op treden dan gisteren. RUSSEN LANCEREN OPNIEUW EEN KUNSTMAAN „KOSMOS ACHTTIEN" Gisteren is in de Sowjet-Unie een nieuwe kunstmaan in de „Kosmos" serie, de achttiende, gelanceerd. Deze bevat weten schappelijke instrumenten voor voortzetting van het onderzoek van de ruimte volgens het op 16 maart vorig jaar aangekondigde program. De apparaten werken normaal. De Kosmos-achttien beschrijft een baan om de aarde met een grootste afstand van 301 km en een kleinste van 209 km, met een omlooptijd van aan vankelijk 89 minuten en 44 se conden en een hoek van 65.01 graden met de evenaar. De ra diozender van de Kosmos-acht tien werkt op een frequentie van 19.996 megacycles. Verder heeft de kunstmaan een radio- telemetrisch systeem aan boord voor het naar de aarde zenden van gegevens over de werking van de instrumenten. ENGELAND EN DE SOWJET-UNIE GEVRAAGD OM EEN BEROEP TE DOEN OP STRIJDENDE PARTIJEN VUREN TE STAKEN IN DE VLAKTE DER KRUIKEN Volgens welingelichte kringen in Londen heeft de internatio nale controle commissie in Laos Engeland en de Sowjet-Unie ge vraagd onmiddellijk een beroep op de strijdende partijen in de Vlakte der Kruiken te doen om het vuren te staken. Volgens de controlecommissie, waarin India, Canada en Polen zijn vertegenwoordigd, wordt de militaire situatie daar slechter. Engeland en de Sowjet-Unie fungeerden beiden als voorzitter op de Geneefse conferentie over Laos en zijn ervoor verantwoor delijk, dat de overeenkomst van 1962, om van Laos een neutrale eenheidsstaat te maken wordt uitgevoerd. Inmiddels heeft een. woord voerder van het Engelse 1 Mini sterie van Buitenlandse Zaken vrijdag verklaard, dat de situatie in Laos „duidelijk kwetsbaar" is, zolan« er «een bestand is en de controle commissie niet over voldoende faciliteiten kan be schikken De regering van Laos heeft gisteren de correspondenten in Vientiane onder censuur gesteld. Volgens de autoriteiten is de maatregel genomen omdat cor respondenten uit de Chinese volksrepubliek hadden geschre ven, dat Laos een politiestaat is en dat de Laotiaanse ministers bang zijn vermoord te worden. De ministerraad, die vrijdag morgen om negen uur begon, zal niet steeds voltallig zijn, daar de kabniets-informateur mr. dr. C. P. M. Romme, de minister van Economische Zaken, drs De Pous, vrijdagmorgen voor een nader onderhoud heeft uitgenodigd. In de namiddag hadden minister president dr. De Quay en de mi nister van Financiën, dr. Zijlstra, een onderhoud met dr. Romme over de onderlinge'samenhang der vraaggstukken, waarmee een nieuw kabinet geconfronteerd zal kunnen worden. Dr. Romme verklaarde vrijdag morgen, dat hij nog niet alle ge gevens van alle ministers heeft ontvangen,maar toch wel zo'n grote stapel, dat hij er op Hemel vaartsdag niet volledig doorge komen is. Hij bleek zeer tevre den over de zeer ruime medewer- N AV O-MINISTERR A AD AKKOORD MET EEN INTERGEALLIEERDE KERNMACHT OM WESTELIJKE DEFENSIE TE VERSTERKEN Be ministerraad van de Noord- atlantisehe Verdragsorganisatie heeft vrijdag zijn driedaagse bij eenkomst in de Canadese stad Ottawa besloten met de definitie ve goedkeuring voor een inter- geallieerde kernmacht om de Westelijke defensie te versterken. In 'n communiqué dat na afloop van de slotbijeenkomst werd uit gegeven wordt gezegd, dat de ministers maatregelen toejuichen om te komen tot een grotere doeltreffendheid van het kern- potentieel waarover het bondge nootschap beschikt en tot een betere coördinatie en beter be heer over zijn schrikkernmaeh- ten". De ministerraad keurde de vol gende stappen ter vorming van een intergeallieerde kernmacht goed: 1. Toewijzing van de Britse V- bommenwerpers en drie Ame- king, die hem wordt verleend. Dr. Romme verklaarde vrijdag morgen opnieuw zich strikt aan zijn opdracht te houden. Hij zei- de buiten kritische opmerkingen te staan, dat geen parlementa riër met de informatie-opdracht werd belast. De informateur wil zich niet bezig houden met de vraag, wie formateur moet wor den. Hij zal zich ook onthouden van het opstellen van een vol ledig regeringsprogramma, het geen hij tot de taak van een t'cr- meteur rekent. Hij zeide slechts bezig te zijn een onderzoek in te stellen naar controversiële pun ten om het pad van een forma teur te effenen. Deze zal dan kunnen zien wat past en niet zou passen in een regeringsprogram. Dr. F' mme bepaalt zich, naar hij zeide ertoe „de kantige stenen van een regeringsprogram in te passen in een gebouw". Gedurende het weekeinde zal dr. Romme zich verder wijden aan studie en oriëntatie op basis van de verkregen gegevens. Be gin volgende week hoopt hij de leiders der fracties opnieuw bij zich uit te nodigen. rikaanse Polaris-onderzeebo- ten aan de opperbevelhebber van de NAVO-strijdkrachten in Europa, generaal Lyman Lemnitzer. 2. Toevoeging door de opperbe velhebber aan zijn staf van een plaatsvervanger die de verantwoording voor kwesties betreffende de kernmacht draagt. 3. Regelingen officieren uit de NAVO-landen nauwer te be trekken bij de werkzaamheden inzake kernwapens op het hoofdkwartier van de NAVO in Europa en bij de operatio nele planvorming op 't hoofd kwartier van de Amerikaanse strategische luchtstrijdkrach ten te Omaha, in Nebraska. 4. Het verstrekken van meer in lichtingen aan de nationale autoriteiten, zowel politieke als militaire.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1