Radio en Televisie Europese economie aan brokken Op Cyprus spant 't weer Maatregelen tegen de Peronisten Dinsdag 21 mei 1963 Conflict tussen Athene en Ankara Een reeks economische confe renties in Europa die nu aan de gang is vormt de inleiding voor de zeer belangrijke bijeenkomst van de G. A. A. T. de onder zijn Engelse voorletters bekend geraakte overeenkomst over han del en tarieven die op de zes tiende mei in Genève begint. Daar zal een transatlantisch gesprek worden voorbereid over de zo genaamde ronde van Kennedy. Het ziet er naar uit dat de uit slag daarvan zeer teleurstellend zal zijn en weer een nieuw punt van wrijving binnen de landen van de atlantische gemeenschap gaat opleveren. De ronde van Kennedy behelst het wederzijds halveren van de importheffingen aan beide zijden van de oceaan, zulks ter bevor dering van de onderlinge handel. Aanvankelijk stond de Ameri kaanse volksvertegenwoordiging haar president ook toe da in voerrechten geheel af te schaf fen voor produkten waarvan de onderlinge handel tachtig pro cent van da wereldhandel uit maakte, maar dat was gebaseerd NIET AFGESPROKEN En ook op andere punten de concessie onlangs van De Gaulle aan de veeboeren spre ken duidelijke taal steunt Pa rijs zijn duur producerende land bouw op een manier als in het Verdrag van Rome nooit bedoeld kan zijn. En weliswaar is het vooral Duitsland (en voorzover het de granen betreft ook bij voorbeeld Nederland) liever het goedkoopste produkt te impor teren om de prijs van het voed selpakket laag te houden, maar ook daar heeft men zijn land bouwkundige beslommeringen. Daar komt bij dat de indu strieën afschaffing van de invoer rechten wel aardig zouden vin den, maar voor de halvering minder voelen. De V. S. expor teren al meer naar Europa dan ze eruit invoeren en hebben bo vendien doorgaans hogere in voerrechten, zodat ze hun voor delige positie relatief zouden handhaven. De Franse idee dat de V. S. eerst hun tarieven maar wat moeten aanpassen aan Euro pees peil spreekt hen dus wel aan. Bij de E. V. A. is het niet veel anders. Vooral de Denen staan erop dat in deze club eindelijk de agrarische integratie wat ge lijke tred gaat houden met de industriële. Hier wordt de zaak nog moeilijker omdat E. V. A.-lid Engeland zo zijn landbouwover- eenkomsien neeft met het ge menebest. OMGEKEERD RESULTAAT Hier zijn allerlei praktische bezwaren die maar niet een twee drie overwonnen kunnen wor den. In Frankrijk rouwt men daar geenszins om, maar in de meeste Europese landen neemt men het feit dat de komende onderhandelingen een drama moeten worden minder gelijk moedig voor kennisgeving aan. Verruiming van de wereld-' handel is een economisch be lang van de eerste orde en die loopt ongetwijfeld terug als di verse kampen zich achter pro tectionistische muren terugtrek ken. En protectionisme kweekt protectionisme: er is altijd een neiging de eigen muur even hoog te maken als die van de ander en liefst nog een streep of wat hoger. Het initiatief van Kennedy kan zo gemakkelijk uitlopen op het tegendeel van wat het be oogde: in plaats van de wereld handel opener, groter en wel- vaartspreidend te maken, kan die erdoor beperkt worden en lei den tot stimulering van autarkie, die wat de E. E.G. betreft voor al de veel naar buiten de ge meenschap exporterende landen veel kansen moet laten verlie zen. (Nadruk verboden.) op dc toen nog redelijke veron derstelling dat Groot-Brittannië deel zou gaan uitmaken van de E. E. G. Sinds De Gaulles veto is dat aspect van de zaak onder de tafel gegleden. NOG VEEL STUBBELINGEN Niettemin blijft de zaak nóg penibel genoeg. De Amerikanen hebben nu niet met de verhoop te vergrote E. E. G. te maken maar met twee economische blokken, de E. E. G. van zes en de E. V. A. van zeven. De één in Brussel en de ander in Lissabon stippelen nu hun handelspolitiek uit voor de komende tijd om welvoorbereid ter conferentie van de G. A. T. T. te verschijnen. Daarna is er in Londen nog een gesprek op dit gebied. En het is op geen van die drie voorberei dende congressen al zo koek en ei dat de G. A. A. T. mag hopen op een vlotte vergadering met vrijwel uitsluitend hamerstuk ken. Integendeel. Wat de E. E. G. betreft heeft Frankrijk helemaal geen haast om over Kennedy's ronde te gaan praten. Laten we eerst de gemeenschap maar eens voltooien, zegt Parijs en dat be tekent dat dan de landbouwza ken ook geregeld moeten zijn. Dat houdt uitstel in tot zeker 1965, volgens een recente pessi mistische verklaring van vice- voorzitter Mansholt van de Euro pese commissie. Dit Franse ver zet is niet onverklaarbaar, voor al niet nadat de V. S. min of meer ontactisch te kennen heb ben gegeven dat ze alleen wil len praten over tariefverlagin gen voor industriële en agra rische produkten tegelijkertijd. Frankrijk wenst immers zijn landbouw de eerste viool te laten spelen vooral wat granen be treft in de E. E. G. Kleine meningsverschillen in het communistisch blok zoals bijvoorbeeld de laatste tijd de economische meningsverschillen met aanverwante wederzijdse speldeprikken tussen Roemenië en de Sowjet-Unie krijgen in het westen rijkelijk aandacht en tercht. Het zijn tenslotte symp tomen van spanningen of al thans spanninkjes die hun weer slag hebben in de grote spanning tussen oost en west. Maar men möet dergelijke pro blemen in Chroesjtsjows domein niet zwaarder laten wegen dan •wat ze zijn, zaken van onderge schikte betekenis, die enkel op gelost moeten worden om er geen al te nare kpnsekwenties uit te laten, die voortvloeien. En men moet zeker niet aan de nei ging toevoegen er een soort ver val van het communistische rijk in te zien, daarvoor zijn dit soort meningsverschillen te gewoon en te algemeen in alle mense- ijke verhoudingen. Tenslotte biedt het Westen een even grote xeus aan dergelijke spanningen /oor de beschouwer aan de an dere kant van het ijzeren gor dijn. Een goed voorbeeld daarvan Griekenland het einddoel moest wezen. In Ankara verklaarde de minster van buitenlandse zaken Erkin dat Turkije niet met de armen over elkaar zou blijven toezien als de rechten van de Turkse minderheid geschonden werden. In Athene dringt men op matiging aan, maar men kan daar slechts ontkennen dat Ma- karios lof voor de enonis, aan sluiting bij het moederland, daar uiteraard als juist wordt erva ren. Om de verhouding stusen Athene en Ankara nog wat meer te vergallen, ging het Turkse parlement redeneren over uit breiding van de territoriale wa teren in de Egeïsche Zee, in het belang van de visserij, dat wil zeggen van de Turkse visserij, niet de Griekse, die hevig pro testeerde. Athene kondigde ai aan dat als dit Turkse plan door gaat de Griekse vloot zijn vis sers zal beschermen als ze wen sen te vissen in zeegebieden die Turkije zich aanmatigt. En zo ziet men maar weer hoe hartelijk de omgang is tus sen twee in de N.A.V.O.-broe- derschap verbonden naties, kan men in Moskou meesmuilen. Het antwoord is dat dit soort span ningen bepaald wel ernstig is en beslist niet gewenst maar dat dit conflict toch zeker ook weer niet betekent dat de N.A.V.O. in zijn voegen kraakt, net zo min als de kwestie tussen Boekarest en Moskou de eenheid der com munistische wereld ernsti0 aan het wankelen brengt. (Nadruk verboden) FABRIEKSBRAND IN ALMELO Een korte, hevige brand heeft vrijdagmiddag tussen twaalf en één uur een schade van naar schatting ƒ75.000,-— veroorzaakt in de diivan. en matrassenfabriek F. iBroekhuis aan de Adastraat in Almelo. Tijdens verbouwings werkzaamheden werd een ijze ren buis gelast, waardoor brand ontstond op de bovenverdieping, waar ook alle meubels van de ontruimde benedenverdieping waren opgeslagen. Het vuur greep zeer snel om zich heen en de eigenaar kreeg nauwelijks kans het pand te ver laten. Het achterste gedeelte van het perceel werd geheel ver woest. De Almelose brandweer trad met groot materieel op tegen het vuur dat gepaard ging met sterke rookontwikkeling. Het verkeer in de binnenstad werd danig ontwricht. DADER VAN AANSLAG IN HAAGSE IJSSALON BIJ DE GRENS AANGEHOUDEN Vrijdagnacht omstreeks kwart voor vier is bij de Nederlands- Duitse grensovergang Maalbroek (bij Roermond) de 3S-jarige C. W. H. uit Delft aangehouden die vrijdagmiddag in Den Haag een poging heeft gedaan zijn 39-jari- ge echtgenote te vermoorden. De man kwam omstreeks kwart over drie in de ijssalon van zijn vrouw binnen en schoot op haar met een Parabellum pistool. De vrouw werd in de buik getroffen en is in een zie kenhuis geopereerd. Haar toe stand was zaterdagochtend nog kritiek. H. is herkend door leden van de marechaussee aan de hand van een via de telex door de Haagse politie verspreid signale ment. Hij is zaterdagochtend op transport naar Den Haag ge steld. is Cyprus. NIEUWE BURGEROORLOG De strijd daar tussen Grieken en TUTKen, cue besiccnt scheen m een bestand bij de stichting .an ae republiek met aartsbis schop Makarios als staatshoofd, arergt' weer uit te groeien tot een omvang die men gerust een ourgeroonog mag noemen. Sinds een week 01 wat zijn de harts tochten waarom het eiland in zijn laatste jaren onder Brits be stuur berucht is geworden, weer opgelaaid. In Nicosia ontploften oommen in een Turkse bioscoop, en andere steden werden Grie ken mishandeld. De grondwet van 1959 voorzag erin dat de 5 grootste plaatsen verdeeld werden in een sector onder een eigen bestuur voor de Grieken en voor de Turkse min derheid elk. Over de vraag wel ke wijk bij welk stadsbestuur hoorde, ontstonden grote moei lijkheden, zozeer zelfs dat om de kool en de geit te sparen de voorlopige stadsbesturen uit de Britse tijd maar werden besten digd. Een oplossing die natuur lijk geen van beide partijen be viel. Waarop Makarioc besloot dan maar het hele systeem van kant te zetten en het bestuur gemeenteraden voorlopig aan de van de vijf steden op te dragen aan commissarissen, die door de regering waren benoemd. Dat maakte de Turken pas goed boos en ze kozen eigen gemeentera den voor de Mohammedaanse kwartieren der steden. Wat doen nu de Grieken en Turken, onder wier auspiciën mede de nieuwe staat Cyprus tot stand kwam, en president Ma karios om de gemoederen te kalmeren? OLIE OP HET VUUR. Makarios verklaarde in een officieel communiqué, dat Cy prus toch eigenlijk een Grieks eiland was en dat aansluiting bjj Reumatiek Griep Migraine Menstruatiepijn Verkouden Hoofdpijn Spit (Adv.) TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT Feestelijk nieuws over Blue Band. Kijk dat pakje, dat ziet er nog frisser, nog rijker uit. En proef Blue Band nu eens. Die is smeuïger geworden en rijker van smaak. Door êen nog betere bereiding, 't Worden boterhammen extra, moeder. Beste boterhammen extra! ...EN ALTIJD DIE ZEKERHEID: BLUE BAND BEVAT VOLOP VITAMINE! Vitamine A en D, provitamine A voor groei en weerstand. U geeft dat alles met iedere boterham die U klaarmaakt. Wat een plezier dus om de kinderen flink te zien eten. 'n Boterham extra? goed zo! DINSDAG 31 MEI 1963 HILVERSUM I; 7.00 Nws.; 7.10 Morgengebed; 7.15 Lichte gram. en strip voor de jeugd; 7.55 Overweging; 8.00 Nws.; 8.15 Lichte gram.; 8.50 Voor de huis vrouw; 9.35 Waterst.; 9.40 Schoolradio; 10.00 Voor de kleu ters; 10.15 Moderne gram.; 10.45 Klas. gram.; 11.00 Voor de vr.; 11.30 Lichte gram.; 11.50 Vol- aan... vooruit, lez.; 12.00 Middag klok; 12.04 Lichte gram.; 12.30 Meded. t.b.v. land. en tuinb.; 12.33 Lichte gram.; 12.50 Act. en Kath. nieuws; 13.00 Nws.; 13.15 Platennws.; 13.30 Metropole ork. en zangsol. en klein koor; 14.10 Operettemuz.; 14.35 Voor de plattelandsvr.; 14.45 Tierelantij nen, gevar. progr. (herh. van zaterdag jl)15.45 Lichte gram. 16.00 Voor de zieken; 16.30 Zie- kenlof; 17.00 Voor de jeugd; 17.45 Beursber.; 17.50 'Regerings- uitz.: De Nederl. Antillen in de historie, door W. Meyer; 18.00 Licht instrument, kwartet met zangsol.; 18.20 Kaarten op tafel, gespr. over act. problemen; 18.30 Radio Volksuniversiteit; Van sluier tot stimulans. De positie van de vrouw in de Mohamme daanse wereld, door Cor Huis man; 19.00 Nws.; 19.10 Act; 19.25 Lichte gram.; 20.00 Cante- mus Domino: een beschouwing over Gregoriaanse gezangen; 20.20 Bas en orgel; Geestel. lie deren; 20.50 Klein taaigeding; 21.05 Kamerork. en pianosol.; Klas. muz.; 22.15 7; 22.25 Boekbespr.; 22.30 Nws.; 22.40 Vioolrec.; klas. muz.; 23.10 Lich te gram.; 23.5524.00 Nws. HILVERSUM H: 7.00 Nws.; 7.10 Ochtendgymn.; 7.20 Lichte gram.; 7.50 Dagopening; 8.00 Nws.; 8.15 Lichte gram.; 9.00 De groenteman; 9.05 Klas. gram.; 9.40 Morgenwijding; 10.00 Ar beidsvitaminen; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Radio-Volks-Uni- versiteit; 'Grote kleine - en kleine grote films van Nederl. cineas ten, door H. Wielek; 11.30 Voor de zieken; 12.00 Licht ensemble en zanigsol.; 12.20 Regerings- uitz.: Voor de landib.; 12.30 Me ded. t.b.v. land- en tuinb.; 12.33 Lichte orkestmuz.; 13.00 Nws.; 13.15 Meded., event, act. of gr.; 13.25 Beursber.; 13.30 Licht en semble en zangsol.; 14.00 Moder ne kamermuz.; 14.40 School radio; 15.00 Met naald en schaar; 15.30 Zangrec.: klas. liederen; 16.00 Amusementsmuz.16.30 Voor de jeugd; 17.25 New York calling; 17.30 Gram. voor de jeugd; 18.00 Nws.; 18.15 Event, act.; 18.20 Gevar. muz. voor de militairen; 19.00 Paris vous par- le; 19.05 In het vooruitzicht: Zoeklicht op AVRO 40 - juni '63; 19.45 Lichte muz.; 20.00 Nws.; 20.05 Operafragmenten; 21.00 Gevar. gram.; 21.40 Met het oog op het heelal, lez. over act. pro blemen in de astronomie (1); 22.00 Pianospel a quatre mains: Klas. en moderne muz.; 22.30 Nws.; 22.40 Act.; 23.00 Moderne gram.; 23.5524.00 Nws. BRUSSEL (VI.): 12.00 Nws.; 12.03 Lichte muz.; 12.30 Weer- ber.; 12.35 Lichte muz.; 12.50 Beursber.; 13.00 Nws.; 13.15 Kamermuz.; 14.00 'Nws.; 14.03 Schoolradio; 15.45 Lichte muz.; 16.00 Nws.; 16.03 Beursber.; 16.09 Duitse les; 16.24 Kamer muz.; 17.00 Nws.; 17.15 Voor de kind.; 17.40 Lichte muz.; 18.00 Nws.; 18.03 Lichte muz.; 18.18 Paardesportber.18.20 Voor de sold.; 18.50 Radiokroniek; 19.00 Nws.19.40 Schoolwedstrijd Vlaamse radiozangertjes 1963; 19.50 Syndicale kroniek; 20.00 Koningin Elisabethwedstr. voor viool; 23.00 Lichte muz.; 23.30 Nieuwe gram.; 23.5524.00 Nws. Televisieprogramma's NED. TV19,30 De Langstraat laat u lopen, document, film; 20.00 Journ.; 20.20 Televizier; 20.30 Muziek Mozaiek; 21.15 Julie en Carole in Carnegie Hall, show; 22.05 Ho.u je aan je woord, een literair spel met woorden; 22.3522.40 Journaal. Bij de op 7 juli te houden al gemene verkiezingen in Argen tinië mogen aanhangers van de verdreven dictator Peron zich niet kandidaat stellen voor het presidentschap, het vice-presi- dentschap, het gouverneurschap ef het lidmaatschap van de senaat. Wel mogen zij meedin gen naar een zetel in de Natio nale Kamer van Afgevaardigden, de provinciale wetgevende orga nen, de gemeenteraden en de onderwijsraden. De Peronistische beweging, de Unie-Partij, mag samen met an dere partijen kandidaten stellen, maar een dergelijke alliantie moet openbaar worden gemaakt. Overigens blijven de genoemde beperkingen ook dan van kracht. Het decreet waarin een en an- VLAAMS BELG. TV; 19.00 De Kath. gedachte en actie; 19.30 Oostenrijk, land van muz., film report.; 19.55 Sportuitz.; 20.00 Nws.; 20.20 Schipper naast Ma- thilde, feuilleton; 21.00 Mandara, exploratiefilm over een primi tieve volksstam in het Kame roengebergte; 22.20 Nws. der is geregeld, vormt een po ging om de vrees weg te nemen, dat de Peronisten wellicht een meerderheid zullen krijgen. Deze vrees heeft in de afgelopen tijd tot een reeks crises geleid. Bij vorige verkiezingen in 1962 kre gen de aanhangers van Peron enkele belangrijke posten, zo als het gouverneurschap van enige staten. Hun overwinnin gen werden toen ongeldig ver klaard. DE POKKENGEVALLEN IN ZWEDEN In Stockholm zijn zaterdag morgen twee vrouwen met ver schijnselen van pokken in "een ziekenhuis opgenomen waar door het aantal vaststaande, c.q. verdachte 'gevallen van 'deze ziekte in de Zweedse hoofdstad tot 13 is gestegen. In Bispgaarden, Midden-Zwe- den, heeft zich een heel gezin vrijwillig in quarantaine gesteld, nadat gebleken was dat één van de leden ervan contact had ge had met familieleden van een vrouw in Stockholm, die aan pokken was overleden.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 5