PROVINCIAAL NIEUWS AVE EVA Vliegtuigbevoorraders van de K.L.M. in staking Vader en zoon verdacht van oplichting voor een miljoen Opgeschoten jongens slaags met de politie in Delft Marktberichten Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Dinsdag 21 mei 1963 TERNEUZEN AXEL AARDENBURG GOES TWEE KOTTERS GESTRAND RETRANCHEMENT SLUIS VOGELWAARDE ZAAMSLAG Mr J. A. M. H. LUNS VERKREEG DE MEESTE VOORKEURSTEMMEN PERSONEEL WIL GEEN BESTEKZAKJES VULLEN IN TIJDEN VAN „LEEGLOOP" UITSLAG LOTING TWEEDE KAMER ZETELS Communiqué K. L. M. Knutselaars lijmen met VELPON van Ceta-Bever AGENDA Internationale honden tentoonstelling:. Te Gent werd een internatio nale hondententoonstelling ge. houden, waaraan o.a. werd deel genomen door een 60-tal Cocker Spaniels uit diverse Europese landen. De éénkleurige zwarte Cocker Spaniel Saltings Flicka behaalde in de jeugdklasse een eerste prijs met het predikaat uitmun tend. Deze Cocker Spaniel werd ge fokt in de kennel van de heer J. van Dixhoorn alhier. Gemechaniseerde oude molen uitgebrand. Maandagnamiddag om half zes bemerkte de heer E. Misseghers dat in de machinekamer en de olie-opslagplaats van zijn in de Molenstraat staande vroegere molen, welke van de wieken ont daan, thans gemechaniseerd is, brand was ontstaan. Onmiddellijk werd door hem hiervan mededeling gedaan aan de plaatselijke brandweer, terwijl hij zelf direct begon om het vuur te bestrijden. In minder dan een ogenblik had het vuur echter zijn weg ge baand in de molen en tevens de aangrenzende opslagruimte aan getast. Geweldige rookkolommen en vlammen sloegen uit de kop van de molen. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, begon direct met groot materiaal het vuur te be strijden en reeds om 20 minuten over zes was men de brand mees ter. Door deze korte maar felle brand is in de molen en in de op slagplaats veel schade aangericht aan de gebouwen en aan de voor- raden die hierin waren opgesla- §6n. De voorraden, welke niet door de vlammen waren aangetast, zijn door het bluswater voor het grootste deel verloren. De machinekamer met de daar- in geplaatste motoren, evenals de olie-opslagplaats zijn geheel uitgebrand. Ook aan de maalinrichting is grote schade aangericht. De ooi-zaak van de brand is nog niet bekend. De heer Misseghers is tegen brand verzekerd, doch de schade was nog niet, zelfs bij benade ring, te schatten. Het nablussen van de nog smeulende voorraden granen en veevoeder heeft nog geruime tijd in beslag genomen. Afsluiting wegen In verband met het uitvoeren van werkzaamheden heeft men in de wijk Eede een aantal wegen voor alle verkeer afgesloten. Dit geldt o.m. voor de Langeweg en de Groeneweg in de Biezen. De afsluiting zal duren tot 14 juni a.s. Gregoriaanse kerkmuziek De heer G. E. Dierick, dirigent van het R.K. mannenkoor, is ge slaagd voor het getuigschrift Directeur A voor de Gregoriaan se kerkmuziek. Drie broers negens inbraken gearresteerd. De gemeentepolitie van Goes, geassisteerd door de districts recherche van de rijkspolitie in Middelburg, is zaterdagmiddag overgegaan tot aanhouding van drie leden van de familie De K. Ze worden er van verdacht in de afgelopen maanden talloze in braken in Goes en omgeving te hebben gepleegd, waarbij de buit vele ouizenden guldens zou heb ben bedragen. Bezwarend mate riaal werd in de woningen aan- gdioffen. Het onderzoek wordt nog voortgezet en zo spoedig mogelijk zullen de gearresteer den worden voorgeleid aan de officier van justitie in Middel burg. Om te voorkomen, dat ze ook maar het geringste contact met elkaar hebben, zijn de drie verdachten ondergebracht in verschillende politiebureau's op Zuid-Beveland. Voor de arresta tie en huiszoeking had de politie ruim twintig man op de been ge bracht, ongeveer de helft van de korpssterkte. De familie De K. kreeg enkele jaren geleden landelijke bekend heid, vooral in de kringen van sportvissers, doordat ze vele ma len met de justitie in aanraking kwam. Leden van deze familie spitten namelijk zonder vergun ning zagers, een zeeworm, nood zakelijk aas voor de zeehenge laar, waarbij zeeweringen en oesterpercelen werden bescha digd. Twee kotters, de Br. 22 en de Th. 32, zijn gistermiddag tijdens het garnalenvissen gestrand in Zandvoort. De positie van de boten is circa 500 meter ten zui den van het eind van de zuid boulevard. Tijdens 't garnalen vissen gister middag kreeg een van de kotters een kabel in de schroef. Toen de andere hem wilde helpen, liepen beiden vast. De twee kotters, die bij Zand voort zijn de Br. 22, de Pax, 50 ton groot en gebouwd in 1962, eigdom van A. J. en N. J. de Hooy te Breskens. Het andere schip is de Th. 32, Johannes Cor- nelis, gebouwd in 1929 en 48 ton groot. Dit schip is eigendom van de firma J. C. Schot en zonen te Tholen. GEMEENTERAAD Uitbreidingsplannen voor Dorp en Zwinsector aanvaard De raad kwam vrijdagavond in voltallige zitting bijeen onder voorzitterschap van burgemees ter J. A. Leenhouts. Met betrekking tot het plan tot herindeling van de gemeen ten in West Zeeuws-Vlaanderen deelde de voorzitter mee, dat binnenkort aan deze voorstellen een bespreking zal worden ge wijd. Verkeersborden voor snel heidsbeperking bij de wijk Ter hofstede zijn thans in bestelling. Voorts deelde de voorzitter mede. dat B. en W. zich tot de P.Z.E.M. hebben gewend met het verzoek de straatverlichting in het uitbreidingsplan met twee lichtmasten te vermeerderen, Het kleedlokaal op het sport terrein zal van waterleiding wor den voorzien. Op voorstel van B. en W. werd besloten aan de gemeentewerk man P. v. d. Voorde 'n gratifica tie te verlenen van 50 voor de vele extra-uren, die hij werkte tijdens de koudeperiode. Het voorstel van B. en W. om toe te treden tot de gemeen schappelijke regeling inzake kos tenverdeling der Zeeuwse Mu ziekschool werd zonder hoofde lijke stemming aangenomen. De regeling gaat in op 1 september a.s. en zal voor de gemeente, met 13 leerlingen, ƒ513,33 kosten. Afwijzend werd-beschikt op de subsidie-aanvrage van de Cen trale van Katholieke Militaire Tehuizen. Uitvoerig werden de voorstel len tot herziening van de uitbrei dingsplannen in de kom der ge meente en in de Zwinsector be sproken. Uiteraard trok dit laat ste plan de meeste belangstel ling. Het betreft dan ook een veelomvattend project met bouw van grote en kleine bungalows, pensions, winkels, etc. en de aanleg van een groot pai-keerter- rein, speelweide en groenstro ken. Het huidige kampeerterrein zal tot een oppervlakte van 5 ha uitgebreid worden. Enige bezwaarschriften, die met betrekking tot deze plannen waren binnengekomen, werden ongegrond verklaard en het plan werd overeenkomstig het voor stel van B. en W. vastgesteld met dien verstande, dat het in de Zandpolder gepland agrarisch gebied zonder bebouwing gewij zigd wordt in uitbreidingsplan in verdere toekomst" en in de bebouwingsvoorschriften be paald wordt, dat zolang nog geen plan in onderdelen voor dit ge bied van kracht is, uitsluitend bedrijfsgebouwen ten behoeve van bestaande agrarische bedrij ven mogen worden gebouwd. De heer J. Davidse zal voor krotopruiming 700 ontvangen, in afwijking van het destijds vastgestelde bedrag van 674. De oude brandweerwagen werd verkocht aan de heer M. P. v. d. Voorde. Bij de ï-ondvraag drong de heer Kornelis aan op herstelling van het torenuurwerk en'de heer Versprille informeerde naar de kampeervoorschriften bij het Zwin. Filmavond. In het jeugdgebouw van de Ned. Herv. Kerk werd een film avond georganiseerd door de ontspaningsvereniging „De In stuif". Vertoond werd de film: „Help. ik ben onzichtbaar". De belangstelling was zeer groot en de heer M. A. Leenhouts. voor zitter, bracht dank voor liet ge- bodene en voor de grote belang stelling, Voorbereiding Interparochieel Sociaal Caritatief Centrum te Vogelwaarde. Met de installatie van een voorbereidingscommissie tot stichting van een interparochieel sociaal caritatief centrum te Vogelwaarde is de eerste stap gezet om te komen tot ontwik keling van het gemeenschaps- werk in deze gemeente. In de commissie, die werd geïnstal leerd door burgemeester P. J. G. Molthoff, hebben vertegenwoor digers zitting van de parochies Stoppeldijk, Hengstdijk en Osse- nisse. In de eerste vergadering van de voorbereidingscommissie werd de hoop uitgesproken, dat ook Boschkapelle, waar reeds in parochieel verband met dit werk is begonnen, zich bij het cen trum zal aansluiten. In zijn installatierede vroeg burgemeester Molthoff vooral de aandacht voor de positieve kan ten van het maatschappelijk werk. Waren voorheen armen zorg en sociale bijstand de hoofdschotels van dit werk, thans nu de gemeenschap is opengebroken zal overgeschakeld moeten worden naar de positie ve maatschappelijke zorg. Het schonk de burgemeester veel voldoening, dat het comité zich wil inzetten en hij was er van overtuigd, dat van deze vrijwilli gers veel werk gevraagd zal worden. Hij gaf daarbij toezeg ging van steun vanwege de geestelijke en wereldlijke over heid. Van groot belang achtte burgemeester Molthoff het aan trekken van een Maatschappelijk werkster, die het te vormen cen trum de nodige deskundigheid zal verschaffen. Drs. W. Dusarduijn, directeur van de Katholieke Raad voor Maatschappelijk Werk in Zee land, zei voor het eerst gecon fronteerd te worden met een si tuatie waar alles van de grond af moet worden opgebouwd. Hij zal daarom de ontwikkeling op de voet volgen en de commissie kreeg de toezegging dat hij graag in de aanloopperiode zal zorgen voor een deskundige in breng. Hij had uiteraard bepaal de ideeën, maar inbreng van ideeën en activiteiten uit het midden van het centrum achtte hij van het grootste belang. Er zullen nog heel wat forma liteiten vervuld moeten worden onder meer om erkend te wor den door het ministerie, maar parallel aan deze voorbereiding zal het centrum in de komende maanden de aandacht op zich doen vestigen. In dit stadium van voorberei ding is het bijzonder verheu gend, dat reeds de nodige stap pen gedaan zijn tot het opzetten van een programma voor het jeugdvacantiewerk. In de komen de vacanties hoopt men hiermee reeds van start te gaan. In de gemeente Vogelwaarde, waar terzake het gemeenschaps- werk een enorm terrein braak ligt, krijgt het sociaal caritatief centrum een uitermate belang rijke taak te verrichten. Als daarbij mag gerekend worden op de steun en medewerking van alle ingezetenen, kunnen de vruchten van dit werk vol ver wachting tegemoet gezien wor den. Bevolkingsonderzoek op t. b. c. In de periode van 19 tot en met 27 juni a.s. zal in deze ge meente weer een bevolkings onderzoek op longtuberculose worden gehouden. Het onderzoek staat open voor personen van 15 jaar en ouder. In ieder kerkdorp zal zowel in de middag- als in de avonduren voldoende gelegenheid gegeven worden om aan het onderzoek deel te nemen. Per persoon zal een bijdrage gevraagd worden van 1,met een maximum van ƒ5,per gezin. Het huisbezoek zal in de komende weken worden verricht door vrijwilligers uit het plaatselijk verenigingsleven. Opbrengst collecte De alhier gehouden collecte voor de sanatoria Sonnevanck en Zonnegloren heeft ƒ606,32 opge bracht. Bij de Tweede Kamer verkie- zi. -,i zijn op een aantal kandi daten voorkeurstemmen uitge bracht. Het vermelden van de voorkeurstemmen op alle kandi daten is niet uitvoerbaar. Wij hebben de grens getrokken bij die kandidaten die meer dan 5000 stemmen op hun naam ver kregen. De meeste voorkeur stemmen verkreeg de minister van buitenlandse zaken mr. J. A. M. H. Luns, die de derde plaats bezette op de westelijke lijst van de K. V. P. n. 1. 34.577 (8) (het tussen haakjes geplaat ste cijfer geeft aan in hoeveel kieskringen de kandidaat gesteld was). Tweede werd mevr. G. V. van Someren-Downer van de V. V. D. die 32.433 stemmen verkreeg (18). Vervolgens komen: H. van Rossum te Zeist 17.988 S. G.P. (18); M. W. Schakel te Hoornaar 16.199 A. R. (18); B. Roolvink te Hilversum in de kieskringen waar hij geen lijst aanvoerder was 15.479 A.R. (11); dr I. N. Th. Diepenhorst te Epe 12.032 C.H.U. (18); J. H. Ch Persoon te Weert 11.627 K. V. P. (1); mevr. mr. J. M. Stoffels- van Haaften te Utrecht 10.229 (18); J. H. A. Hennekens te Ge leen 9.752 K.V.P. (1); dr. J. G. H. Tans te Maastricht 9.115 P. v/d A. (3); J. B. Sens te Heerlen 8.556 K.V.P. (1); dr. ir. W. J. Droesen te Roermond 8.428 K.V.P. (1); mr. V. G. M. Marijnen te Den Haag 8.210 K.V.P. (2); mr. J. M. L. Th. Cals te Den Haag 7.807 K.V.P. (7); R. Zegering Hadders te Em- men 7.738 V. V. D. (18); prof. dr. H. J. Witteveen te Rotterdam 6.868 V. V. D. (18); mr. F. J. F. M. Thiel te Helmond 6.693 K.V.P. (2); G. A. A. M. Boot te Den Haag 6.551 K.V.P. (8); drs. F. J. W. Gijzeis te Eindhoven 6.381 K. V. P. (2)mr. J. A. Mom- mersteeg te Amserdam 5.163 K.V.P. (8); mej. A. A. M. Kes- sel te Breda 5.116 K.V.P. (2). Zes personen, die betrokken zijn bij een smokkelzaak van Zwitserse horloges, zijn maandag in Londen aangehouden. De ben de zou sinds 1956 horloges ter waarde van 500.000 pond sterling hebben gesmokkeld. De gearres teerden zijn voorwaardebjk in vrijheid gesteld. Er zijn nog meer arrestatiebevelen uitgegeven. De Amsterdamse recherche heeft maandag de 68-jarige ac countant H. J. A. M. C. uit Acr- denhout en diens 34-jarige zoon H. A. J. M. C. aangehouden, ver dacht van oplichting c.q. vals heid in geschrifte en verduiste ring tot een totaal bedrag van ongeveer een miljoen gulden ten nadele van de Cultuurbank N.V. te Amsterdam. Dc politie is tot aanhouding van het tweetal over gegaan: na een onderzoek, op verzoek van de officier van jus titie, dat maanden in beslag heeft genomen. De zoon was aandeelhouder en directeur van de plasticjassenfa- briek „Plastieonam N-V." in Vo- lendam, waarvan de vader aan deelhouder commissaris was. Het tweetal wordt ervan verdacht de gang van zaken in deze fabriek tegen beter weten in veel beter te hebben voorgesteld dan zij in werkelijkheid was. waardoor de leningen en financieringen van de Cultuurbank werden verkregen. Volgens de politie begon de fa briek, waarvan liet kantoor in Amsterdam is gevestigd, in 1961 slecht te lopen. Men raakte in schulden bij een bank, waarop vader en zoon besloten naar een nieuwe i'innacier om te zien. Uit het onderzoek van de politie is gebleken dat men op basis van een gefingeerde orderportefeuille (met bestellingen voor tiendui zenden plasticjassen) en een ge- flateerde balans per 30 september 1961 het vertrouwen van de Cul tuurbank heeft weten te winnen. De politie wijst er in dit verband op dat C. Sr. een erkend accoun tant was met een zeer goede naam. Bovendien is gebleken dat machines en goederen uit het ver mogen van de fabriek als onder pand waren voor andere lenin gen. Eind 1961 en in de loop van 1962 wist men zodoende ongeveer een miljoen gulden van de Cul tuurbank los te krijgen. Begin van dit jaar is de N.V. Plastico- Moeilijkheden over nieuwe werkzaamheden voor het onder de civiele dienst ressorterende vliegtuig-afhandelingspersoneel van de K. L. M. hebben er toe geleid, dat gisterochtend eerst 2 platformchauffeurs en 2 vlieg tuigbeladers 't werk neerlegden, waarop gistermiddag de om 3 uur voor het werk aangetreden ploeg van 12 beladers zich soli dair verklaarde en in staking ging. Tien kofferkoeriers boden naar aanleiding van dezelfde moeilijkheden schriftelijk hun ontslag aan. Het stakende personeel is be last met het bevoorraden van vertrekkende vliegtuigen met etenswaren en andere goederen. In het licht van de huidige be zuinigingsmaatregelen had de K.L.M.-directie deze afdeling op gedragen in de stille uren be stekzakjes te vullen, werk dat vroeger werd uitbesteed en naar verluidt door blinden werd ver vuld. Het is dit extra werk, dat de beladers niet wensen uit te voeren. Gistermiddag is in het oude stadhuis van de gemeente Den Haag aan de Groenmarkt door de kiesraad de officiële uitslag der Tweede Kamer-verkiezingen bekend gemaakt, alsmede de uit slag van de loting voor de bezet ting van drie zetels voor de partij van de Arbeid, één voor de Pac. Soc. Partij, en één voor de Boe- ren-partij. Voor de P. v. d. A. zullen in de Tweede Kamer zitting nemen: mevrouw mr H. Singer—Dekker uit Rijswijk, en de heren C. Brandsma uit Heemstede en mr H. B. Engelsman uit Schiedam. Mevr. SingerDekker woonde de zitting bij en werd van vele zijden gelukgewenst. De vierde zetel van de P. S. P. zal worden bezet door de heer A. J. Bruggeman (Amsterdam). De derde afgevaardigde van de Bóeren-Partij zal zijn de heer P. Voogd (Stolwijk). KANON VAN DE VERGULDE DRAECK" OPGEVIST Australische duikers hebben een kanon opgevist uit de wate ren bij de westkust van Austra lië, dat afkomstig zou zijn van het Hollandse schip „Vergulde Draeck", dat 307 jaar geleden is vergaan. Het kanon draagt de inscriptie V. O. C. (Verenigde Oostindische Compagnie) en de letter A, waaruit blijkt dat het wapen toebehoorde aan de Am sterdamse kamer van de com pagnie dezelfde kamer waar toe de Vergulde Draeck behoor de. De K. L. M. deelt het volgende mede: Bij bepaalde categorieën van personeel betrokken bij het laden en bevoorraden van vliegtuigen van de K. L. M. brengt de aard van de uit te voeren taak met zich, dat er op gezette tijden ge durende de werkperioden nage noeg niets te doen is. Om hier in te voorzien, heeft de directie van de K. L. M. besloten deze personeelsleden gedurende de tijden van „leegloop" te belasten met andere passende werkzaam heden. Het betreft hier het vullen van de plastic bestekzakjes, die aan boord van de vliegtuigen worden gebruikt. Deze maatregel is te voren overlegd met de vakver enigingen en de ondernemings raad die zich met deze taakuit breiding volledig konden vereni gen. De betrokkenen zijn per brief van deze aanvulling van werkzaamheden op de hoogte gesteld. Gistermorgen hebben twee platformchauffeurs en twee vliegtuigbeladers (behorende tot bovengenoemde categorieën) bij de aanvang van hun dienst ge weigerd dit werk uit te voeren. Op grond van dienstweigering zijn zij daarop geschorst. Tien kofferkoeriers, die eveneens met de vliegtuigafhandeling belast zijn, hebben in antwoord op de brief van de directie hun ontslag aangeboden. De te 3 uur n.m. in dienst gekomen 12 vliegtuigbe laders hebben collectief gewei gerd enig werk uit te voeren in afwachting van een nadere be slissing inzake de reeds ge schorste chauffeurs en vliegtuig- beladers. Ook deze groep is ge schorst. Hedenmiddag na een vergade ring met de vakorganisaties zal. een beslissing worden genomen of voor het betrokken personeel ontslag zal worden aangevraagd bij het Gewestelijk Arbeids bureau. nam op verzoek van de Cultuur bank failliet verklaard. Tegelij kertijd is de recherche het onder zoek begonnen dat maandag tot de aanhouding van vader en zoon leidde. neem de voordelige grote tube. In de Delftse binnenstad is het zondagavond tot vechtpar tijen gekomen tussen opgescho ten jongens en de politie. Daar bij werden straatstenen als pro jectielen gebruikt, waardoor twee politiewagens en enige auto's van particulieren werden beschadigd. De politie moest tenslotte versterking laten aan rukken om de jongelui met de gummielat te verspreiden. Reeds vroeg in de avond was het rumoerig geworden in het centrum van de stad. Opgescho ten jongens groepten samen in de omgeving van de markt en namen een uitdagende houding aan tegenover de surveillerende politie-agenten. Deze deden aan vankelijk alsof zij dit niet be merkten, doch toen de jongelui de dranghekken die bij het stad huis stonden opgeslagen begon nen te verslepen en deze dwars over de rijbaan plaatsten, was de politie wel genoodzaakt op te treden. Toen enige automobilis ten voor de hekken moesten stoppen en zij geholpen door de politie deze trachtten te ver plaatsen, begonnen de jongelui met straatklinkers te gooien. Ook enige politïe-auto's werden daardoor beschadigd. De commissaris van politie die van een en ander in kennis werd gesteld besloot onmiddel lijk krachtig in te grijpen. Door middel van het alarmeringssy steem liet hij het gehele politie korps oproepen. Kort daarop trokken de agenten met de gum miknuppel in de hand de binnen stad in en werden de jongelui uiteengedreven. Hierbij werden rake klappen uitgedeeld. Een jongeman werd naar het bureau overgebracht. De jongelui vluchtten naar alle kanten en omstreeks half elf leek de rust te zijn weergekeerd. De politie bleef echter waakzaam. In vier groepen patrouilleerde zij dooi de binnenstad, die bo\j§ndien min of meer werd afgezet door het verkeer zo veel mogelijk om te leiden. Uit nadere mededelingen van de politie te Delft blijkt, dat er drie jongemannen zijn aange houden. Eén van hen, afkomstix uit Den Hoorn, had de voorrui™ van een auto vernield. De twee andere arrestanten, afkomstig uit Delft, zijn aangehouden we gens het plegen van verzet tegen de politie. Er zijn bij de ongeregeldheden drie auto's beschadigd, één van een particulier en twee van de politie. DINSDAG 21 MEI TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Die Brücke". Lokaal „Bethel", 7.30 uur: Evangelisatie-samenkomst. Zuidersportpark, 18.45 u.: MistrappersMeterfabriek. WOENSDAG 22 MEI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Die Brücke". Zuidersportpark, P.Z.E.M.—H.S.V. 18.45 uur; a a o CU doo: OLAF' J. DE C ANDELL 68) „Is dat waar?" schoot t"«+» overeind. „Natuurlijk!" zei Derk kalm. „Is dat waar ook van haar vallende ment weten. „Ja", antwoordde die meege sleept. „Dan heeft 'ie je in je onder jurk gezien!" fluisterde tante, uit haar voegen gerukt. „Die had ik per ongeluk méé verscheurd," murmelde Derk be rouwvol. „Ik ben nogal heftig." „Dat geloof ik niet," zei tante Gien uitgeput. „Ik geloof het niet!" „Ach, ik heb duizenden meis jes... ehantwoordde Derk dromerig. Toen waren ze in het bos. Het was er zo donker als in een sprookje. De bomen stonden als reuze pilaren in het groen-blau- we licht overeind, geweldige at lassen, die niet hun gekromde armen het eigen gewelf van smaragd droegen was het glas, was liet zijde, was het water? En daarboven stond ergens weer de zon te schijnen, en door stak het dak met hei-groene punten, zodat de schaduwen op de grond een kort ogenblik vluchtten en tegen de tomen scholen. Maar dat alles zag tante niet. „Bruut!" schreeuwde ze. Derk grinnikte. Eva zelf zat allang op baai- knuisten te kluiven, al groeide er in haar hart een ijzige schaamte, omdat ze ook eens zo naast, hem gezeten had. Er was iets in, wat haar diep verwond de, „Kijk," zei Derlt en liet de auto zacht uitrijden rot stilstand, „zie u dat smalle laanje daar?... Ja? Daar heb ik tot nog toe al mijn verloofden de eerste kus ge geven! Tegelijkertijd greep hij onver wachts tante's pols en keek baai- diep aan. 't Was erg ondeugend. „Tssjk!" zei tante, en schudde hysterisch de hand af. Ze zat zo recht als een potlood in de verste hoek. Indien ze op de treeplank had kunnen reizen zonder ge vaar voor wegwaaien, had ze het beslist gedaan. Eva wist niet meer of ze lach te of huilde 't was haar alle bei zeer na. Ze was over haar zenuwen van dit laatste, al te be lachelijke avontuur en had kun nen flauwvalllen van het schate ren, als niet tegelijkertijd de tra nen haar zo hoog hadden geze ten om Derks luchtigheid en tante Giens al te grif geloven. Ze mocht Derk zo bijzonder graag, omdat hjj door dik en dun haar partij koos; maar ze had 'm in zijn gezicht kunnen slaan om dat grove coquetteren met veroveringen. Hij zei en deed zulke onherstelbare dingen! De stad was al zomers. Er woei ëen zoele, stoffige wind door de straten en in de modewinkels stonden strooien hoeden met bloemen geëtaleerd. Derk belaagde een open tram, doch tegen de tijd, dat het pu bliek mouwloze vuisten schudde en tante de hand voor haar ogen had weggenomen, was de wagen al langs het kleurige plantsoen de brug overgereden. Nog drie straten, daar had je de winkel van Takels, met het venster vol clematis en rozen daar had je Eva's straat daar was de voor. deur. „Nee, we komen niet binnen, juffrouw Blomberg!" wees Derk af, hoewel tante geen woord ge zegd had. „Alleen, als er over veertien dagen op een stormach- tge avond bij u gebeld wordt en u vindt uw nicht op de stoep, totaal aan lager wal, met tranen in de ogen en in haar verkleum de hand de laatste halve stuiver klemt, wees dan gastvrij, en sluit dan niet uw deur, juffrouw Blombergh!" Juffrouw Blombergh stapte uit en strompelde verstard zwijgend met slechts de schaduw van fierheid in haar zwarte soutache- rug, naar de bedoelde deur. En opende die. En trad binnen. En sloot zonder omzien. Tegenover, voor een boven raam, zagen Derk en Eva de be langstellende wenkbrauwen van juffrouw Damper. „Wie is die regengodin?" wilde Derk weten. „Eef, knik dat mon ster toe, anders trek ik een lan ge neus tegen haar. Ze heeft be hoefte aan iets." Eva knikte toen naar haar en lachte. Doch juffrouw Damper deed niks terug, want ze wist even goed als tante Gien wat een dame was en wat niet. En Eva had de p. in, en wilde dat ze niet gegroet had, zodat Derk in juf frouw Dampers behoefte had kunnen voorzien. Eva moest nog een heleboel leren. (Wordt vervolgd.)) DODE EN GEWONDE BIJ AANRIJDING De 57-jarige bromfietser J. C. Zommer uit Apeldoorn is zondag middag op de Oud Apeldoornse- weg in Beekbergen door een per sonenauto aangereden doordat hij geen voorrang verleende. Z. kwam onder de auto terecht en liep een schedelbasisfractuur op. Hij werd overgebracht naar het St. Liduinaziekenhuis in Apeldoorn en is daar in de loop van de avond overleden- Zijn dochter, de 32-jarige mevrouw G. B.Z., die achter op de brom fiets zat, werd vrij ernstig ge wond. Zij brak beide benen en liep hoofdwonden op. Ook zij werd in het St. Liduinazieken huis opgenomen. SPOOR GEVONDEN IN WURGINGSZAAK MAASTRICHT? De politie te Maastricht zoekt naar een licht gekleurde bestel wagen, die mogelijk een rol heeft gespeeld in de zaak van de vori ge week gewurgd in een beek bij Wylre gevonden 31-jarige Maastrichtse vrouw A. E. Een inwoner van Heerlen heeft de politie verteld, dat hij op de bewuste avond een vrouw in een lichte, gesloten bestelauto had zien stappen bij de Heerlense schouwburg, een plek waar nog al eens prostituees vertoeven. De vrouw beantwoordde aan het signalement van de vermoorde. De man beschreef de bestelwa gen als licht grijs of beige met opschriften in witte letters, die hem vaag herinneren aan de naam van een loodgieter of van het een of andere sanitaire be drijf. De politie speurt ook naar een blauw gevlamde zijden sjaal. De gewurgde vrouw had deze om bij haar vertrek uit haar woning, maar de sjaal werd niet op haar lijk gevonden. AARDAPPEEBEURS ROTTERDAM Klei-aardappelen 38 mm op waarts voor het binnenland: Bintje 1416. Klei-aardappelen 35 mm op waarts: Bintje ƒ13ƒ16. Voor export; Bintje 35 mm op waarts van de kleigrond (2 ma ten gesorteerd)geen vraag. Furore 40 mm opwaarts: geen vraag. Binnenlandse handel zeer kalm, exporthandel: geen animo. Voer-aardappelen ƒ2,50 3,25. Prijzen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden, vast gesteld voor de verkoop van con sumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. GRAANBEURS ROTTERDAM Tarwe, doorsneekwaliteit 17 procent vocht, 34,80, deze week franco per schip Rotterdam. Zomergerst tot 27,25, haver tot ƒ25,50. Groene erwten 3038, schokkers 35—48. franco Rotterdam. VEEMARKT ROTTERDAM Op de veemarkt te Rotterdam werden 1833 koeien aangevoerd. De notering was als volgt: Vette koeien ƒ2,403,25. Overzicht: Vette koeien- aan voer ruim. handel redelijk, prij zen onveranderd, afloop iets ge drukt, vooral 2e en 3e kwaliteit prima's boven notering.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 2