Westen verwerpt Russische aanval op voorgenomen NAVO-kernmacht salons robert Kennedy sprak met gouverneur wallace Algemene premie-spaarregeling Ongeregeldheden op West-Java duren voort Commentaren op ruimtevlucht De Nederlandse vertegenwoordiging in Djakarta HFI wm WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN De Gaulle in Griekenland Frankering bQ abonnement: Terneczen Sfrecteor-HooMredaefeur I. van 0e Sande Redactie, adres? Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smldswa) Telefoon 01150 2073 Gironummer 38150 Aboniitmentsprljs: 6,— per kwartaal: per maand f 2,—: per week 48 ct. Lossf nrs 9 et. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks MAANDAG 20 MEI 1963 19e Jaargang Nr 5917 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Ternemen Advertentieprijs per mm 16 et: minimum per advertentie 2,40. Rubriek: Kleine Advertenties '(géén handels- advertenties): 5 regels f 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. De ambassadeurs van de Ver enigde Staten, Engeland en W. Duitsland hebben zaterdagoch tend in krachtige bewoordingen gestelde nota's op het Sowjet- russische ministerie van Buiten landse Zaken overhandigd, waarin de Sowjetrussische aan vallen op het plan, om een mul tilaterale Navo-kernmacht in het leven te roepen, ongegrond wor den verklaard. In de Britse nota wordt gezegd dat de Sow jet-Unie over meer dan 700 raketten voor de middel bare afstand beschikt „waarvan verreweg het grootste gedeelte is gericht op het Verenigd Konink rijk en zijn Europese bondgeno ten." De Westerse nota's zijn ant woorden op Sowjet-nota's, die 8 april j.l. aan de drie Westerse ambassadeurs werden overhan digd. In deze uitvoerige Russische nota's waren scherpe aanvallen gedaan op de voorgenomen stichting van 'n Navo-kernmacht. Er werd onder meer in gezegd dat „verwezenlijking van dit plan zal leiden tot een alle grenzen overschrijdende wedloop op het gebied der kernbewapening." In de Sowjet-nota's was ook gesteld dat stichting van een Navo-kernmacht „niet gerecht vaardigd" was en dat bij voorbaat elke vordering bij het ontwapeningsoverleg onmogelijk zou maken." In de Amerikaanse antwoord nota wordt, na de verwerping van de Russische nota, verklaard dat het Westen zich er niet door bedreigingen van zal laten weer houden de maatregelen te nemen, die het voor zijn beveiliging noodzakelijk acht. Hieraan wordt toegevoegd: „De Verenigde Sta ten blijven niettemin bereid tot het volgen van alle wegen, die beloven te leiden naar ontspan ning en verbetering van de voor uitzichten voor het handhaven van de vrede." De Verenigde Staten wijzen er op dat de Navo in 1949 werd ge sticht „als een spontane uiting van vrije landen, die niet door de Sowjet-Unie overheerst wensten té worden." „De Verenigde Staten geloven dat het Noordatlantische bond- ONDER DEPRESSIE -INVLOED Op de Atlantische Oceaan be vindt zich ten noorden van de' Azoren het centrum van een krachtig en omvangrijk gebied van hoge luchtdruk. Hieromheen trekken depressies, die ten zui den van IJsland langs hun koers in de richting van Zuid-Scandi- navië vervolgen. Deze weerstoestand bracht ons een weekeinde met vrij veel wind uit zuidwest tot noordwest waar mede koude lucht werd aange voerd. Weinig actieve regen fronten en buiengebieden van de depressie brachten daarbij voor namelijk ten noorden van de grote rivieren regen met de grootste hoeveelheden in het noorden van het land. In de loop van zondag ontwik kelde zich een actief regengebied westelijk van Ierland dat zich in de avond met vrij grote snelheid in oostelijke richting uitbreidde. Het laat zich aanzien dat het vandaag ook in ons land tijdelijk regen zal brengen. Matige tot vrij krachtige winden uit zuid wést tot west blijven voor de tijd van het jaar koude lucht aanvoe ren. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. TJJdelijk regen Veel bewolking met tijdelijk regen. Matige tot vrij krachtige wind, aanvankelijk uit zuidwest tót' zuid, later ruimend naar west, Nog steeds vrij koud. MAANDAG 20 MEI v.m. Breskens 11.46 Terneuzen 12.21 Hansweert 1.01 Walsoorden 1.11 DINSDAG 21 MEI v.m. Breskeng 0.06 Tterneuzen 0.41 Hansweert 1.21 Walsoorden 1.31 n.m. 11.25 1.40 1.50 n.m. 12.39 1.14 154 2.04 ZON MAAN op onder Op onder Mei 20 4.40 20.33 3.50 16.46 21 4.39 20.35 4.14 18.12 22 4.38 20.36 4.41 19.38 23 4.36 20.37 5.12 21.02 24 4.35 20.39 5.51 22.19 genootschap zowel het recht als de plicht bezit zodanige maatre gelen te nemen, dat de vrijheid en onafhankelijkheid van zijn le den gewaarborgd zijn. Dit recht en deze verantwoordelijkheid omvatten het bezit van moderne wapens, nodig voor het handha ven van een tegenwicht tegen over elke bedreiging van een land of groep van landen, die overeen komstige wapens bezitten", aldus de Amerikaanse nota. De Amerikaanse nota vervolgt: „Het is belachelijk om staande te houden dat de Sowjet-Unie het voorrecht moet hebben om te beschikken over kernwapens, die zodanig zijn opgesteld, dat zij een bedreiging vormen voor Westeuropese steden, terwijl de Navo niet het recht zou bezit- en om afweermaatregelen te ne men. Het in 1957 door de Navo genomen besluit, om de beschik king te verwerven over kernwa pens, was slechts een reactie op de telkens weer herhaalde Sow jetrussische bedreigingen en op de buitengewoon grote krachtin spanning, die de Sowjet-Unie ge troostte om een kernmacht op te bouwen." Er wordt in de Amerikaanse nota op gewezen dat de voorge nomen Navo-kernmacht, die multilateraal zal zijn, zowel wat betreft het eigendom ervan, als in de samenstelling van de be manningen der oorlogsbodems, niet ter beschikking van één en kele regering zal staan. Voor haar zullen dezelfde waarborgen gelden, als voor andere Navo- strijdkrachten, om een ongeoor loofd of door toevallige omstan digheden uitgelokt gebruik ervan te voorkomen. In de Amerikaanse nota wor den de Sowjet-beschuldigingen aan het adres van West-Duits- land als „onbeheerst en onge grond" verworpen. In de Russische nota was ge steld dat totstandkoming van een Navo-kernmacht zou betekenen dat West-Duitsland de beschik king zou .krijgen oyer kernwa pens en dat de Westduitse rege ring deze mogelijk zou gebrui ken in een poging om het gebied, dat Duitsland als gevolg van de tweede wereldoorlog heeft verlo ren, weer in haar bezit te krij gen. Hierover wordt in de Ame rikaanse nota gezegd: „Alle ob jectieve waarnemers weten dat de spanningen en gevaren in Europa niet voortvloeien uit de politiek van de bondsrepubliek, doch dat zij zijn opgeroepen door de onnatuurlijke verdeling van Duitsland, welk haar meest on menselijke hoogtepunt vindt in de muur, die dwars door Berlijn loopt. En deze waarnemers weten ook dat een andere oorzaak van de spanning in Europa wordt ge vormd door de weigering der Sowjet-regering, om het Duitse volk het onvervreemdbare recht tot zelfbeschikking te verlenen", besluit de Amerikaanse nota. In de Britse nota wordt nog gezegd da 't voornemen, om een Navo-kernmacht te stichten, „uitsluitend bedoeld is om de wettige zelfverdediging van het Westerse bondgenootschap te versterken" en dat het daarom „geheel in overeenstemming is met hot streven om tot standko- ming van nieuwe programma s voor de vervaardiging van kern wapens te voorkomen. In de Westelijke delen der Sowjet-Unie en in OostEuropa staan ongeveer honderd Sowjet russische divisies in eerste linie. Het is betreurenswaardig, dat in het hart van Europa machtige strijdkrachten tegenover elkan der staan. Doch deze toestand is het gevolg van door de Sowjet- Unie zelf genomen beslissingen", aldus de Britse nota. De Britse regering spreekt in haar nota haar medeleven uit voor „het Sowjetrussische volk, dat de last van de grootste mili taire uitgaven ter wereld torst." De Britse regering bevestigt, evenals de Amerikaanse, dat zij bereid is om, tezamen met de Sowjet-Unie, te streven naar totstandkoming van ontwape ningsmaatregelen. In de Westduitse nota wordt, als gemeld, de Sowjetrussische veroordeling van een voorgeno men Westduitse deelneming aan de te stichten multilaterale Na vo-kernmacht verworpen. Er wordt in de nota aan herinnerd dat West-Duitsland in 1954 vrij willig heeft afgezien van de ver vaardiging van wapens voor de oorlogsvoering met kern-, biolo gische- en scheikundige wapens. c*eh* OT 0IMM0 dépositaire: huidverzorginjrs- producten „lancöme" „dr. payot" jarenlange ervaring, dus vertrouwd advies. Felle Zuidslavische reactie op Chinees-Noordviet- namese verklaring Een Zuidslavische regerings woordvoerder heetf vrijdag een dezer dagen uitgegeven Chi- nees-Noordvietnamese verkla ring, waarin Zuid-Slavië wordt aangevallen, bestempeld als „een buitengewoon vijandige officiële daad". In de door het Chinese staatshoofd, Lio Tsjao-Tsji. en president Ho Tsji-Min van Nrd- Vietnam ondertekende verkla ring wordt de „Zuidslavische revisionistische kliek" beschul digd van verraad ten opzichte van het Marxisme-Leninisme en van sabotageactiviteit tegen het socialistische kamn en de com munistische wereldbeweging. President Kennedy en gouver neur George Wallace van de staat Alabama hebben zaterdag tijdens een tocht van 35 minuten met een hefschroefvliegtuig een „niet onvriendelijk gesprek" ge had over de toestand in Bir mingham, waar zich de laatste tijd felle ongeregelheden hebben voorgedaan naar aanleiding van het verzet van de negers tegen de rassenscheiding, zo heeft de perschef van het Witte Huis, Sa linger, meegedeeld. De Amerikaanse president bracht zaterdag een bezoek aan de staten Tennessee en Alabama in verband met het dertigjarig bestaan van de „Tennessee Val ley Authority". In een toespraak te Nashvill was Kennedy voor de rechten van de negers opgekomen en had hij, zonder Birmingham rechtstreeks te noemen, gezegd dat de negers steeds meer rechten zullen krij gen „tot alle Amerikanen gelijke rechten en vrijheden binnen de wet zulle nhebben." Niet alleen Amerika maar de gehele wereld „had de recente gebeurtenissen in de Verenigde Staten met ongerustheid en ont zetting gadegeslagen. De presi dent bracht zaterdag voor het De Sociaal-Economische Raad zal zich in zijn vrijdag 24 mei te houden openbare vergadering o.m. bezig houden met een her zien ontwerp-advies over een algemene premiespaarregeling. De staatssecretaris van Algeme ne Zaken had de raad in februa ri 1962 advies over deze materie gevraagd én wel in het bijzonder de inkomensgrens en de verhouding tot de bedrijfsspaar- regeling alsmede de premie spaarregeling rijksambtenaren. De S.E.R. nam het door zijn commissie algemene premie spaarregeling onder voorzitter schap van prof. dr. C. Goedhart voorbereide ontwerp-advies in juli 1962 in behandeling. De raad was toen van oordeel dat het hem niet mogelijk was zich uit te spreken over de concrete vraagstelling van de staatssecre taris zonder ook de meer alge mene acpecten daarbij te be trekken. De raad verwees het ontwerp-advies terug naar de commissie en lichtte de staats secretaris in. Deze liet aan de raad over of de algemene aspee, ten ook bij de beoordeling moes ten worden betrokken en kon digde aan dat omstreeks de jaar. wisseling 1962/1963 een wetsont werp inzake een algemene pre miespaarregeling bjj de Tweede Kamer zou worden ingediend. Dit is inmiddels op 14 januari j.l, geschied. De commissie van voorbereiding heeft dit wetsont werp in haar beschouwingen be trokken, zonder er evenwel breedvoerig op in te gaan. In haar herzien ontwerp-al- vies deelt de commissie mede dat zij positief staat ten opzichte van de bevordering van de bezitsvor ming van duurzaam p«rsoonl"k bezit bij brede lagen der bevol king. Uit dien huji-e is e.' uus geen aanleiding de wenselijkheid der invoering van een algemene premiespaarregeling in twijfel te trekken. De commissie meent evenwel dat van een werkelijk algemene regeling niet kan wor den gesproken omdat een alge mene premiespaarregeling geen bijdrage tot de bezitsvorming kan leveren voor die groep der bevol king die op grond'van inkomen en bijzondere omstandigheden nagenoeg niet tot sparen in staat is. Hoewel eer. algemene premie- spaarregeling naar het oordeel der commissie niet uitvoerbaar is zonder een grote overpremië- ring tengevolge waarvan de doel matigheid van een dergelijke re geling onzeker kan worden ge acht, meent de commissie dat invoering aanvaardbaar is. Dan moet die regeling echter zo zijn opgezet dat de vereisten van bil. lijkheid, uitvoerbaarheid en be perking van de overpremiëring zo goed mogelijk tot hun recht komen. De commissie meent daarom dat maximaal tien jaar na de invoering van zulk een regeling moet worden overwogen haar een meer blijvend karakter te geven. De commissie geeft in haar ontwerpadvies aan de vereisten van billijkheid, uitvoerbaarheid en beperking van de overpre miëring. De commissie sluit zich aan bij het voorstel in het wetsontwerp het maximum spaarbedrag te be palen op 250 per persoon. Zij gaat eveneens akkoord met de voorgestelde begrenzing der re geling tot ingezetenen van 20 tot 60 jaar. De commissie meent dat iede re ingezetene, binnen de gestelde grenzen, van de algemene pre miespaarregeling gebruik moet kunnen maken. De ontworpen regeling be perkt de schuldaflossing als toe gelaten spaarvorm tot aflossin gen op leningen onder hypothe cair verband, met uitzondering van krediet-hypotheken. Een deel der commissie kan zich met deze beperking verenigen. Een ander deel acht het gewenst en uitvoerbaar de toegelaten spaar vorm uit te breiden tot aflossin gen op bedrijfsuitrustingskredie- ten, overnamekredieten en daar mee vergelijkbare kredietvormen die met medewerking der over heid ten behoeve van het mid den- en kleinbedrijf in het leven zijn geroepen. eerst sinds het uitbreken van de jongste rassenonlusten een be zoek aan zuidelijke staten. Gouverneur Wallace had vóór zijn onderhoud met Kennedy het Amerikaanse hooggerechtshof om een uitspraak verzocht, waar in zou moeten worden vastge steld dat president Kennedy de grondwet had geschonden door federale troepen naar Birming ham te zenden. Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft geréageerd met de opmerking, dat dit ver zoek „van elke grond ontbloot" is. Later werd vernomen dat de ontmoeting tussen Kennedy en Wallace, toen zij per helicopter op weg waren van Muscle Shoals naar Huntsville in Alabama, bij zonder koel was verlopen. Zij zouden slechts enkele woorden hebben gewisseld. Op het vlieg veld van Huntsville spraken zij pas even met elkaar toen zij een aantal fotografen ontwaarden. De president begaf zich onmid dellijk daarop aan boord van zijn particuliere vliegtuig waarmee hij naar Washington terugkeerde. Gouverneur Wallace daaren tegen richtte zich tot de op het vliegveld aanwezige journalisten om uiting te geven aan zijn bit tere gevoelens naar aanleiding van de aanwezigheid van fede rale troepen in de buurt van Birmingham. De plaatselijke autoriteiten zijn zeer wel in staat de „agressieve activiteiten" van de negerbevolking te beteugelen, zo zei hij. President Kennedy had volgens hem in Alabama een „volkomen ontoelaatbare" mili taire dictatuur ingevoerd. Hij kondigde aan dat hij de kandi datuur van Kennedy bij de ver kiezingen voor het president schap van 1964 niet zou steunen. President Soekarno heeft vrij dag beperkingen opgelegd aan het houden van politieke bijeen komsten in Indonesië. In Bogor (het vroegere Buitenzorg) is een uitgaansverbod van zonsonder gang tot zonsopgang ingesteld, nadat benden acht Chinese win kels hadden vernMd. De onge regeldheden duurden de gehele vrijdagmiddag voort. Organisatoren van politieke bijeenkomsten kannen onder het door de president uitgevaar digde decreet tot maximaal vijf jaar gevangenisstraf worden veroordeeld, wanneer zij ver zuimen de regering ten minste drie dagen tevoren toestem ming te vragen voor het houden van een dergeb'ke bijeenkomst. Waarnemers zien het besluit van president Soekarno als een noodmaatregel om te verhinde ren dat oppositiepartijen munt slaan uit de huidige golf van gewelddaden. Als voorzorg tegen de moge lijkheid van uitbreiding tot de hoofdstad van de anti-Chinese onlusten, die zich de laatste tijd in verschillende plaatsen op De Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiging in Djakarta wordt in toenemende mate over stelpt met verzoeken van spijt optanten, niet alleen om visa, maar ook om steun. Het aantal brieven en bezoeken loopt in de vele honderden en vele nieuwe, vaak schrijnende gevallen blij ken daarbij te zijn. Zo werd een verzoek ontvan gen van een vrouw om twee dui zend roepias om „.sleutelgeld" te kunnen betalen voor een huisje in één van de kampongs bij Dja karta daar zij anders op straat gezet zou worden. De Nederlandse zaakgelastig de drs. C. D. Barkman heeft voorts een groot aantal sollici tatiebrieven ontvangen en ver scheidene schriftelijke gelukwen sen met zijn benoeming van In donesische rijde. Van particuliere zijde zijn drs Barkman ook aanbiedingen ge daan voor huisvesting van de Nederlandse vertegenwoordiging. Daarbij worden prijzen gevraagd die tot tachtig miljoen roepias gaan. Drs. Barkman en zijn staf be helpen zich nog steeds in enkele kamers van het hotel „Indone- sin". Het huisvestingsprobleem werd wel reeds met de Indone sische autoriteiten besproken, doch een oplossing is nog niet gevonden. Inmiddels heeft de Nederland se zaakgelastigde een eerste, toe vallige, ontmoeting gehad met president Soekarno. Dit gebeur de tijdens een lunch die de gou verneur van West-Java, aanbood aan diplomaten, die de openings vergadering in Bandoeng van de Indonesische „Madelis Permusj- waratan Rakjat" (het enige lichaam waaraan president Soe- RASSENINCIDENT TE GREENSBORO De politie van Greensboro in Noodl-Carolina heeft vrijdag ruim 200 negers aangehouden, die demonstreerden voor restau rants en bioscopen waar de ras senscheiding nog van kracht is. Dergelijke geweldloze beto gingen waren deze week al ver scheidene malen georganiseerd. De negers willen er mee door gaan totdat overal in de stad de rassenscheiding zal zijn opgehe ven. karno verantwoording schuldig is) hadden bijgewoond. Het In donesische staatshoofd was ere gast aan deze lunch, waarbij hij alle buitenlandse vertegenwoor digers, onder wie zich ook drs Barkman bevond, persoonlijk be groette. CHROESJTSJOV NAAR ZWEDEN Premier Chroesjtsjov van de Sowjet-Unie heeft een uitnodi ging voor een officieel bezoek aan Zweden aanvaard. Het tijd stip van dit bezoek zal later wor den vastgesteld. Dit heeft de Zweedse minister van Buiten landse Zaken, Torsten Nilsson, vrijdagavond meegedeeld. Hij had vrijdagochtend een on derhoud van bijna drie uur ge had met de Russische leider over internationale vraagstukken. Het Russische voorstel van twee of drie inspecties per jaar was een maximale concessie van de Sowjet-Unie geweest in de onderhandelingen over een ver bod op kernwapenproeven. Wat Berlijn aangaat had de Zweedse minister van Buiten landse Zaken de indruk dat de regering van de Sowjet-Unie van plan is deze kwestie binnenkort opnieuw aan de orde ts stellen. Het Russische persbureau Tass heeft gisternacht melding gemaakt van de geslaagde lan ding van de Amerikaanse ruim tevaarder Cooper nabij 't eiland Midway. In het bericht werd ge zegd, dat Cooper als gevolg van een defect in de installatie bij zijn landing de cabine zelf had moeten besturen. Voorts werd gezegd dat Cooper er niet in was geslaagd tijdens zijn vlucht een ballon uit te werpen, zoals het plan was geweest. De Westduitse president, Hein- rich Lübke, stuurde president Kennedy een boodschap met ge lukwensen. Hij zei dat het be richt van de geslaagde vlucht van majoor Cooper in de Bonds republiek met vreugde en be wondering was ontvangen. De Newyorkse pers heeft veel aandacht aan de geslaagde ruim tereis van Cooper gewijd. Alge meen worden de precisie waar mee 't experiment is uitgevoerd en de koelbloedigheid van de ruimtevaarder geprezen. De New Ernstig autobusongeluk in Florida Minstens 27 landarbeiders zijn zaterdag in de buurt van Paho- kee, in de Amerikaanse staat Florida, verdronken toen de autobus waarin zij zaten door een passerende vrachtwagen werd geraakt en in een langs de weg lopend kanaal terecht kwam. vijftien inzittenden konden wor den gered. MINDER KOSTEN V.N.-BESTUUR WEST-IRIAN De vertegenwoordiger van secretaris-"en«-'-a=)l Oe Thant, de heer C. V. Narasimhan, heeft donderdag gezegd, dat Neder land en Indonesië een korting van gezamenliik 15 miljoen gul den zullen krijgen van hun aan deel in de kosten van het tijde lijk V. N.-bestuur over West- Irian. De korting kon worden gegeven wegens de gezonde fi nanciële omstandigheden waar in de Verenigde Naties Nieuw- Guinea hadden achtergelaten. York Times knoopt hieraan een beschouwing vast, dat het in alle opzichten te betreuren is, dat de Ver. Staten en de Sowjet-Unie op het gebied van de ruimtevaart niet samenwerken maar elkaar de loef trachten af te steken. Ruimtevaarder Cooper terug in Cap Canaveral De jongste Amerikaanse astro naut, Gordon Cooper, heeft zon dag op een persconferentie te Cap Canaeral, de plaats waar hij vorige week werd gelanceerd, gezegd dat hij gedurende zijn tweede baan om de aarde korte tijd zo goed had geslapen dat hij aanvankelijk niet wist waar hij zich bevond toen hij wakker werd. Dit niet in het schema staande „uiltje" was volgens hem voldoende geweest om antwoord te geven op de vraag of men in de ruimte kan slapen. Bij zijn autotocht naar de basis was de ruimtevaarder door een enorme menigte geestdriftig toe gejuicht. Cooper verklaarde vervolgens dat hij van zijn cabine uit nauw keurig bijzonderheden op aarde had kunnen waarnemen. Bij de lancering had hij zeer weinig trillingen gevoeld. Op een zeker ogenblik had hij over zijn radio een uitzending in een vreemde taal gehoord. Java hebben voorgedaan, hebben vrijdag in Djakarta tientallen winkeliers hun deuren gesloten en étalages met planken bevei ligd. 'Bij de ongeregeldheden, die zich donderdag in Bogor, het vroegere Buitenzorg, hebben af gespeeld, is één dode gevallen, toen de politie in een poging om plunderaars van Chinese toko's te verspreiden, waarschuwings schoten loste. Er werden vijftig arrestaties verricht. Vrijdag patrouilleerden mili tairen en pantserauto's door de straten van de stad, waar voor onbepaalde tijd een uitgaansver bod van negen uur 's avonds tot zonsopgang, is afgekondigd. De Chinezen houden intussen hun winkels nog dicht. DE SAMENSTELLING VAN DE EERSTE KAMER Zaterdagmiddag rijn door loting aangewezen tot lid van de Eerste Kamer: Th. S. J. Hooij (K.V.P.), thans ook lid van de Eerste Kamer; prof. dr mr F. L. Polak (P.v.d.. A.), directeur van een textielfa briek, wonende te Boekelo, en M. van Pelt (P.S.P.), leraar in Den Haag. De kiesraad moest tussen vier kandidaten over drie zetels door het lot beslissen. Bij deze loting viel uit de heer P. J. s. de Jong (K.V.P.), thans staatssecretaris van Defensie. De zetelsverdeling in de Eerste Kamer: nieuw oud K.V.P. 26 26 P.v.d.A. 25 23 A.R.P. 7 S C.H.U. 7 8 VVD 7 8 CPN 1 2 PSP 2 0 De nieuwe vulkaanuitbarsting op Bali Minstens 87 mensen zijn don derdag gedood bij een nieuwe uitbarsting van de vulkaan Goe- noeng Agoeng op Bali. De aard schok die de uitbarsting veroor zaakte was voelbaar in de hoofd stad van het eiland, Den Pasar. Bij de vorige uitbarstingen van de vulkaan in februari en maart zijn 1.583 mensen omgekomen. 75.000 vierkante kilometer cul tuurgrond werd verwoest en 100.000 mensen moesten worden geëvacueerd. Koning Paul geopereerd Koning Paul van Griekenland werd zaterdagavond getroffen door een acute blindedarm-ont steking en is zondagmorgen ge opereerd. Volgens een bekend making van het Griekse hof is de toestand van de koning bevre digend. De operatie is goed ge slaagd. President De Gaulle heeft gis teren, op de tweede dag van zijn officiële bezoek van vier dagen aan Griekenland, in de Griekse volksvertegenwoordi ging verklaard dat het Noord atlantische bondgenootschap on der de huidige gevaarlijke in ternationale omstandigheden de enige waarborg vormt voor de vrede der vrije volken „en Griekenland is een voorpost van de NAVO". „Doch Frankrijk en Grieken land bewijzen, ook al is het voor onze landen noodzakelijk in bondgenootschappelijk verband met andere staten samen 1® werken, ook aan de internatio nale samenleving in haar ge heel een grote dienst, door zich als zelfstandige naties te hand haven", verklaarde het Franse staatshoofd. De president sprak vervol gens over de saamhorigheid tus sen Frankrijk en Griekenland. Sprekend over hun beider Navo- lidmaatschap zei hij nog: „Welk land kan beter dan Grieken land, deze voorpost van het Westelijke bondgenootschap, het begrip opbrengen voor de nood zaak van het bestaan der Navo? En welk land dan Frankrijk kan zich beter voor ogen stellen, dat twijfel het gevaar der ontwrich ting in zich bergt?", aldus De Gaulle.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1