Verenigde Staten ervaren pijnlijk hoge kosten van de ruimtevaart Na de ruimtevaart van Cooper Land- en tuinbouwtentoonstelling Kruiningen te HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZATERDAG 18 MEI 1963 19e Jaargang Nr 5916 Benadeeld Wat is het nut? Costa Rica schort betrekkingen met Haiti op GROTE BRAND IN MUNCHEN COOPER ZAL ZONDAG PERSCONFERENTIE GEVEN BELGISCH KONINGSPAAR WEER THUIS Radio De Koek INSTORTING IN MACAO DE SCHELDE—RIJN VERBINDING ZON- en MAANSTANDEN Terneuzen heeft 17.000 inwoners GROOT AANTAL DOODSTRAFFEN GEEIST IN IRAK GELUKWENS VAN CHROESJTSJOV 120-JARIG BESTAAN VAN DE Z. L. M. Tuinbouw in bal I Maquette Zuid-Beveland frankerine bfl abonnement! Terneuzen Wrecteur-Hoofdredaeteur I. van de Sande Redactie. adresr Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 01150 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal! per maand f2,-— per week 48 et. TjOs««* nrs 9 et. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de sande te Terneuren Advertentieprijs per mm 16 et« minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties '(géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Tedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. De grote technische en wetenschappelijke prestatie om een ruimtevaarder rond de aarde te brengen was natuurlijk voor de burgers en de politici van de Verenigde Staten reden voor geest drift Maar rond de vlucht van Gordon Cooper klonk die toch bepaald gematigder dan bij voorgaande verkenningen in het heelal, tenslotte gaat meer en meer de vraag meespelen of deze kostbare onderneming om een man naar de maan te brengen inderdaad wel zoveel zin heeft. en die voor militaire zaken waar. onder ook de ruimtevaart resor- teert, zelfs pertinent een groot gevaar. De miljarden die nu als een stuk metaal in een gat in de grond eindigen of als wat schroot dat door de ruimte blijft draaien, kan volgens hen beter besteed worden om de gebreken in de samenleving van nu tastbaar te verbeteren. .(Nadruk verboden.) Voor senator William Ful- bright, de machtige voorzitter van de Senaatscommissie voor Buitenlandse Zaken, is die vraag al beantwoord: „Wat voor goeds zal het een natie van ongeletter- den doen om eerder dan de Rus sen een man op de maan te brengen?" vroeg hij zich enige tijd geleden af. Er spreekt uit zijn woorden enige ergernis dat Senaat en Huis van Afgevaardigden keer op keer toegestemd hebben in het besteden van miljarden en mil jarden dollars voor de ruimte vaart, min of meer zonder slag of stoot, zo gauw het geld ge vraagd werd, terwijl nu vijftien jaar nadat voorstellen over het onderwijs werden ingediend het debat nog altijd aa nde gang is. Zo is berekend dat in de komen de jaren van het dure ruimte vaartprogramma om en nabij zeven en een half miljoen jonge Amerikanen een baantje gaan zoeken zonder een middelbare schoolopleiding te hebben ge volgd Andere Amerikanen becijferen dat er hier op aarde, en wel op de Amerikaanse aarde, nog heel wat zaken zijn die met geld rechtgezet kunnen worden werkloosheid, kankeronderzoek, verzorging van geesteszieken. Maar het voornaamste hiervan is toch wel onderwijs. Het ruimtevaartproject bena deelt dat eigenlijk op twee ma nieren. Niet alleen doordat de uitgaven voor raketten en cap sules enorme sommen vergen waarvoor het onderwijs uitge breid en verbeterd kon worden, maar ook doordat volgens schatting van het ministerie van Handel alle dertigduizend in genieurs, natuurkundigen, ma thematici en dergelijke weten schapsmensen, die dit jaar be schikbaar komen voor weten schappelijk speurwerk, worden opgeslokt door de ruimtevaart- projecten met alles wat er aan vast zit. Nu is het niet zó, dat uit hun research voor de ruimtevaart niets nuttigs komt voor het maatschappelijk leven. Integen deel: de hoge eisen die de ruim tevaart aan materialen stelt heb ben de ontwikkeling van vele produkten gestimuleerd, die ook voor het alledaagse bestaan van belang zijn. Maar men komt toch tot de bange vraag of Amerika niet teveel geld en intellect steekt in de race naar de maan, hoe groot het prestigevoordeel ook zou zijn als de Verenigde Staten die van de Russen wonnen. Kennedy's wetenschappelijke adviseur prof. Jerome Wiesner ziet trouwens weinig weten schappelijk heil in het hele kost bare program. Zijn economische adviseurs zien in de onevenwich tigheid tussen burgerlijke, indus triële research die ons leven in de toekomst beter moet maken De arts van majoor Cooper, dr. Berry, heeft vrijdag ver klaard, dat de ruimtevaarder 80 minuten vóór hij de remra- ketten in werking moest stel len, een stimulerend had ingenomen. Cooper had d't ge daan op aanraden van dr. Berry teneinde zijn geest te scherpen voor de moeilijke manoeuvres die hij moest uitvoeren, toen bekend was dat de cabine met liandbesturing naar de aarde moest worden teruggebracht. Majoor Cooper heeft vrijdag COOPER VEILIG GELAND Mevr. Trudy Cooper en haar dochters Jan (1.) en Cam vertel len voor de microfoons trots te zijn en vol vertrouwen te zijn geweest. Costa Rica heeft donderdag zijn diplomatieke betrekkingen met Haiti opgeschort, omdat het de regering van president Duva- lier als onwettig beschouwt. Zo als gemeld heeft Duvalier gewei gerd af te treden, hoewel zijn ambtstermijn officieel op 15 mei afliep. In een nog niet geheel voltooid gebouw van een brouwerij in München is vrijdagmorgen brand ontstaan, vermoedelijk als ge volg van het ontploffen van uit een lek ontsnappend gas. Vijf personen, die door de snel om zich heen grijpende vlammen het gebouw niet tijdig konden verlaten, vluchtten naar een ho ger gelegen verdieping, waaruit zij later met behulp van brand'- weerladders werden bevrijd. Al len hadden reeds lichte verwon dingen opgelopen. De brandweer was het vuur na twee uur meester. De vijf met moeite geredde mannen blijken aan rookvergif tiging te lijden. aan boord van de „Kearsarge" doorgebracht met uitrusten. Een plechtigheid op het Witte Huis om Cooper te huldigen is 24 Uur uitgesteld om hem wat rust te gunnen. De huldiging door president Kennedy zal nu op dinsdag geschieden. De ontvangst van Cooper in Washington zal gelijk zijn aan die welke een staatshoofd krijgt. President Kennedy zal hem on derscheiden met een speciale medaille, die is ingesteld door het burgerbureau voor de ruim tevaart. Het feit, dat Cooper 34 uur van gewichtloosheid heeft door staan. duidt dat hij in staat is zeer lange tfsd in de r- te verblijven. Dit heft - - aan boord van het vliegdek- schip „Kea-ver klaard. De ruimtevaarder had na zijn vlucht veel dorst. Na zijn terug keer dronk hij zes glazen melk en vier glazen annanassap. Tijdens zijn verblijf op het vliegdekschip Kearsage wordt majoor Cooper door ruimtevaart deskundigen ondervraagd. Hij moet alle gebeurtenissen tijdens zijn vlucht opsommen, nu deze nog vers in zijn geheugen liggen. Na afloop van de plechtig heden op Hawaii zal Cooper en kele uren rustig met zijn gezin kunnen doorbrengen. Daarna gaat hij per vliegtuig naar Cape Canaveral, waar hij zondag, na afloop van een te zijner ere te houden parade, een persconfe rentie zal houden. De Amerikaanse senaat heeft donderdagavond een resolutie aangenomen, waarin de jonge ruimtevaarder wordt geluk ge wenst met het succesvol vol brengen van zijn ruimtevlucht. Na een bezoek van drie dagen zijn koning Boudewijn en konin gin Pabiola vian België vrijdag uit Londen naar Brussel terug gekeerd. Zij hadden bij de ingang van het paleis van Buckingham afscheid genomen van koningin Elizabeth en de hertog van Edin burgh, waarbij een grote menig te toekeek. Het vertrek van de gasten naar het vliegveld leed enige minuten vertraging door dat gewacht moest worden op het voltrekken van de traditio nele aflossing van de wacht door de „beremutsen". Dit was het eerste Belgische staatsbezoek aan Engeland sedert 24 jaar. Donderdag had koningin Fabiola alleen het Brits nationaal museum bezichtigd ter wijl koning Boudewijn een kijkje nam bij de luchtvaartindustrie. Noordstraat 102 - Telefoon 8126 Terneuzen Vrijdagmorgen vroeg zijn zes mensen gedood en 27 gewond, toen twee aan elkaar grenzende oude gebouwen instortten. Tot de slachtoffers behoren drie kinde ren. Van de negentig overlevenden van dit ongeluk, dat zich voor deed toen de bewoners nog lagen te slapen, moesten velen uit de puinhopen worden gegraven. Het Portugese bestuur heeft de dak lozen tijdelijk onderdak verleend, aldus een officiële verklaring. In het laatste nummer van „Combat", het weekblad van de linkse Waalse volksbeweging, wordt de Belgisch-Nederlandse overeenkomst over de nieuwe Schelde-Rijnverbinding 'n schan daal genoemd. Wallonië heeft deze verbinding niet nodig en het is bijgevolg ongehoord, dat ook de Walen er aan mee zullen moeten betalen. Volgens het blad zou het industriegebied rondom Luik de Antwerpse haven in het ge heel niet meer nodig hebben. Over Ternaaijen kunnen de sche pen uit Luik gemakkelijk Rot terdam bereiken, aldus het blad, volgens hetwelk men het Albert- kanaal zou mogen dempen en dat voorts opmerkt, dat de haven van Antwerpen ten dode is op geschreven en zal verzanden. AANHOUDEND KOUD Nog steeds handhaaft zich op de Oceaan op een tamelijk noor delijke breedte een hogedrukge- bied, hetgeen tot gevolg heeft dat bij ons de luehtaanvoer uit het noordwesten tot westen blijft plaats vinden. In deze luchtstroming kwam vrijdagavond ten noorden van Schotland een nieuwe storing voor die zich in oostzuidooste- 'ijke richting verplaatst. Deze zal het weer vandaag in ons land be palen. Een frontensysteem dat bij de storing behoort kan namelijk wat regen brengen, terwijl daarachter een toeneming van de wind is te verwachten uit westelijke rich ting. Het is daarbij niet uitgeslo ten dat aan de kust de wind tot hard zal aanwakkeren. Het blijft koud weer. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Westelijke wind. Enkele opklaringen maar ook plaatselijk een bui. Matige tot krachtige westelijke wind. ZATERDAG 18 MEI v.m. n.m. Breskens 9.25 9.55 Terneuzen 10.00 10.30 Hansweert 10.40 11.10 Walsoorden 10.50 11.20 ZONDAG 19 MEI I v.m. n.m. Breskens 10.39 11.07 Terneuzen 11.14 11.42 Hansweert 11.54 0.22 Walsoorden 0.04 0.32 MAANDAG 20 MEI v.m. n.m. Breskens 11.46 11.25 Terneuzen 12.21 Hansweert 1.01 1.40 Walsoorden 1.11 1.50 ZON MAAN op onder op onder Mei 19 4.42 20.32 3.28 15.22 20 4.40 20.33 3.50 16.46 21 4.39 20.35 4.14 18.12 22 4.38 20.36 4.41 19.38 23 4.36 20.37 5.12 21.02 24 4.35 20.39 5.51 22.19 De heer D. C. Houu tekent de aangifte van de 17.000ste inwoonster, Annette Caroline, in het geboorteregister. In de eerste plaats feliciteer ik U, mijnheer Houg", zei burge meester mr. H. Rijpstra van Ter- neuzen tegen de gelukkige va der van de 17.000ste inwoner van zijn gemeente, de heer D. C. Houg, die wat verwonderd stond te kijken, toen hij bij de aangif te van de geboorte van zijn twee de dochtertje, Anette Caroline, enige tijd moest wachten, om daarna de burgemeesterskamer te worden binnengeleid en zich in gezelschap zag van, behalve de burgemeester, de gemeente-secre taris, de heer A. J. van Pagee, en een tweetal secretarie ambtena ren. ,,Ik kan ook de gemeente Ter- neuzen een beetje feliciteren," zo ging mr. Rijpstra verder, want u zult wel al begrepen hebben dat er iets bijzonders aan de hand is. Uw dochtertje is n.l. de 17.000 ste ingezetene van onze gemeente. Ik stel U hierbij een spaar bankboekje met 100 ter hand, vorig jaar bij de opening van de Twentsche Bank door de directie beschikbaar gesteld voor de 17.000 ste inwo(o)ner(ster). De heer D. C. Houg is 33 jaar oud, woont in de Marijkestraat 22 en is technisch tekenaar bij de P.Z.E.M. kantoor Terneuzen. De heer en mevrouw Hougde Hullu hebben reeds één dochter tje. De 17.000 ste werd op 16 mei om 8.45 uur geboren. De aan gifte van haar had plaats op de 17e mei. Een tweede merkwaardigheid is, dat de 15.000 ste ook in de Marijkestraat werd1 geboren. De openbare aanklager van de militaire rechtbank van jVIosoel in het noorden van Irak heeft vrijdag de doodstraf geëist tegen 50 militairen, die ervan worden beschuldigd deel te hebben ge nomen aan een mislukte „com munistische samenzwering" om de regering van Irak omver te werpen- De militairen, voornamelijk on. der-officieren en manschappen, zouden het plan hebben gehad loyale officieren te vermoorden, legerplaatsen in bezit te nemen en het hoofdkwartier van de re gering in Bagdad te bombarde ren. De openbare aanklager zei, dat de opstand op 26 februari in het gebied van Mosoel had moeten beginnen. De opstand had dan in drie fasen moeten worden uitge voerd. Eerst zouden allen, die de regering trouw bleven, officie ren, onderofficieren en man schappen, moeten worden ver moord, daarna moesten de op standelingen bruggen en vlieg velden in bezit nemen om ten slotte het radiostation in Bagdad te bezetten en het hoofdkwartier van de nationale raad te bombar deren. Premier Chroesjtsjov heeft aan president Kennedy telegra fisch zijn gelukwensen gezon den met het welslagen van de ruimtevlucht van Gordon Coo per die de Sowj et-premier een nieuwe bijdrage tot de verken ning van het heelal noemt. „Het Sowjet-volk zendt gelukwensen en beste wensen voor de moe dige Amerikaanse astronaut Gordon Cooper", aldus Chroesjt sjov. De Zeeuwse Landbouw Maai.schappij herdenkt dit jaar haar 120-jarig bestaan. Ter gelegenheid van dit heuglijke feit wordt te Kruiningen een grote land- en tuinbouwtentoonstelling georgani seerd. Op 13, 14 en 15 juni 1963 zal daar tevens het grootste aantal machines en werktuigen te zien zijn, dat ooit op een Z. L. M.-ten- toonstelling werd bijeengebracht. Naast dit „dode" materiaal zullen belangrijke inzendingen van Zeeuwse land- en tuin- bouwprodukten de onmisbare fleur aan de expositie verlenen. Een rijkdom van groenten en fruit zal naast een demonstratie van een 12-tal in Nederland in gebruik zijnde paardenrassen hei geheel nog een grotere al lure geven. Verder staan op het programma een concours-hip- pique, het optreden van de Ma rinierskapel der Koninklijke Marine en kaatsdemonstraties. In Zuid-Beveland, waar 65 van de Zeeuwse tuinbouw te vinden is, zal deze zich voor het eersi in een aparte stand pre senteren. Het bestuur heeft de stands van t'hnbouw-organisa- ties en instituten in één gebouw kunnen onderbrengen. Voor tuinbouwend Zeeland is het van belang, dal de vakmen sen zich op de hoogte kunnen stellen van wat er in hun be drijfstak gaande is. De ontwik keling in de tuinbouw en met name in de intensieve tuinbouw gaat razend snel. Steeds meer komen er nieuwe middelen op de markt, die de tuinder in de gelegenheid stellen zijn werk gemakkelijker te verrichten of tijd uit te snaren. De ontwikke ling in de tuinbouw is zodanig, dat de bedrijven meer en meer kapitaalsintensief worden. Voor lichting, handel en techniek zul len de tuinder daarbij ten dien- sta staan. De tuinbouworganisaties en instituten brengen het volgende: De Zeeuwse Groentetelers- Vereniging als teel'.technische hulp van de standsorganisaties, vestigt de aandacht op de voor lichting, het onderzoek en de se lectie in de groenteteelt. Het Produktschap voor Groen, ten en Fruit toont veel wetens waardigs over groenten en fruit, waarbij de huisvrouw niet is vergeten. Het Instituut voor Tuinbouw techniek vestigt de aandacht op de onderwerpen: kassenbouw, gladiolen drogen en witlofver zorging, die in de diverse sek toren van de tuinbouw in het middelpunt der belangstelling staan. De Nederlandse Fruittelers organisatie afd. Zeeland vraagt aandacht voor de betekenis en het werk van de vaktechnische organisatie. Het Rijkstuinbouwconsulent- schap toont op verschillende wijze het belang vaft de speciali satie in de diverse tuinbouwsek- toren. Voor de fruitteelt zullen o.m. het plantsysteem, rassen- sortiment en investeringen de belangrijke onderdelen zijn. Over de teelt van groente en klein-fruit in de volle grond zal door voorbeelden getoond wor den wat mogelijk is. Voorts zijn aanwezig schema's voor glas teelt c.q. teeltplannen in de glastuinbouw. Ook het gemengd bedrijf met klein-fruit en enkele groentegewassen zal. niet ontbreken. Voor de bloem bollenteelt zullen gladiolen en enkele algemene onderwerpen de aandacht vragen. De Stichting Nederl. Uien- i Federatie zal in samenwerking bouwgebied presteert. Hier volgt een kort overzicht van het programma der tentoon- stellingsdagen. DONDERDAG 13 JUNI Openstelling van de tentoonstelling. Vergadering van dagelijks- en hoofdbestuur Officiële opening van de Z. L. M.-tentoonstel ling door de Commissaris der Koningin. Algemene ledenvergadering der Zeeuwse Land bouw Maatschappij in „Het Dorpshuis" te Ril land. Spreker: Prof. C. Boon, hoogleraar aan de uni versiteit te Leuven (B.), over het onderwerp: „De komende ontwikkeling van de Europese landbouw". Officiële ontvangst door het gemeentebestuur van Kruiningen in „Het Dorpshuis". met het Instituut voor de Ver edeling van Tuinbouwgewassen alles over de teelt en de be waring van uien laten zien. De Plantenziektek. Dienst zal tonen hoe ziekten en plagen in land- en tuinbouwgewassen en hun bestrijding naast onkruid- bestrijding met chemische mid delen worden aangepakt. De tuinbouwschool te Kapelle zal het doel en belang van goed tuinbouwonderwijs duidelijk naar voren brengen. De veilingen Krabbendijke en Kapelle-Biezelinge geven met medewerking van de tentoon stellingsarrangeur van het Cen traal Bureau van Tuinbouwvei lingen in een grote stand een overzicht van wat Zeeland in die tijd van het jaar aan tuin- bouwprodukten biedt. In de vorm van het eiland Zuid-Beveland worden in een grote maquette op het voorter rein de typische teeltgebieden met de diverse gewassen aange geven. Met groen en bloemen zal deze maquette een levendig geheel vormen. Met de stand van de veilingen zal men kun nen zien wat Zeeland op tuin- 8.30 uur: 9.00—12.00 uur: 13.30 uur: 14.30 uur: 18.30 uur: VRIJDAG 14 JUNI 8.3012.30 uur: 9.30—11.30 uur: 13.30—14.15 uur: 14.30—16.00 uur: 16.00—17.00 uur: 17.0017.45 uur: 9.0012.00 uur: 13.3014.00 uur: 13.3016.00 uur: 14.00—16.00 uur: 16.00—17.00 uur: 17.00—17.45 uur: schapen Voorkeuringen van paarden, rundvee, en geiten. Rijtoer over 60 km voor de leden der Zeeuwse Landbouw Maatschappij door het werkgebied van de kring Oostelijk Zuid-Beveland der Z. L. M. Concert door de Mariniers Kapel van de Ko ninklijke Marine o.l.v. de kapitein-directeur H. C. van Lijnschooten. Demonstratie en voorbrenging van de bekroon de dieren. Demonstratie van een 12-tal verschillende in Nederland gefokte paardenrassen. Concert door de Mariniers Kapel van de Ko ninklijke Marine o.l.v. de kapitein-directeur H. C. van Lijnschooten. ZATERDAG iö JUNI Voor wedstrijden en -keuringen van de Bond van Landelijke Rijverenigingen, afd. Zeeland. Concert door het harmoniegezelschap „E. M. M." uit Kruiningen. Boogschutterswedstrijden op de „liggende wip", Concours-hippique van de Bond van Landelijke Rijverenigingen, afd. Zeeland, afgewisseld door het optreden van de mandólinevereniging „Ex celsior" uit Kruiningen. Demonstratie kaatsen door een groep leden van de Koninklijke Nederl. Kaatsbond uit Leeuwar den, Concert door het harmoniegezelschap „Schelde- galm" uit Hansweert. 7

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1