Gordon Cooper veilig geland Druk politiek beraad in Den Haag De verkiezing voor de Eerste Kamer Het verzet tegen de rassenscheiding in Amerika De Gaulle in Griekenland HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN VRIJDAG 17 MEI 1963 19e Jaargang Nr 5915 Frankering WJ abonnement: Ternevzen OJrecteur-HoofdredaeteOT 1. van 'ie Sande Redactie, adres; Noordstraat 55—57 Administratie-adres; Smidswal Telefoon 01150 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal: per tnaand ƒ2.per week 48 et. Losse nrs et. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; mmmram per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties '(géén handels- advertenties): 5 regels ƒ1,10. Tedere regel meer 22 ct Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 nur. Ruimtevaarder majoor Leroy Gordon Cooper heeft donderdag nacht om 00.25 uur Nederlandse tijd een perfecte landing gemaakt en is op een afstand van 2 mijl van het vliegdekschip „Kearsarge" in zee geland. Onmiddellijk stegen drie hef- schroefviiegtuigen van het vlieg dekschip op. Cooper verzocht hem in de cabine aan boord van de „Kearsarge" te hijsen. Majoor Cooper heeft met zijn 22 omwentelingen om de aarde een Amerikaans ruimterecord gevestigd. Kikvorsmannen hadden een ketting van boeien om het ruim teschip gelegd. Eén van hen had een groene lichtfakkel afgescho ten om aan te geven, dat Cooper het uitstekend maakt. De kikvorsraannen bevestigden een trog aan de cabine, toen de „Kearsarge" langszij lag. Het op- De aanhouding van Oostduitse Journalisten in West-Duitsland Tegen één van de dinsdag in de Duitse bondsrepubliek aange houden Oostduitse journalisten is woensdag officieel 'n arrestatie bevel uitgevaardigd. De betrok kenen zou zich schuldig hebben gemaakt aan staatsvijandige ac tiviteit. De politie heeft in zijn kantoor een grote hoeveelheid belastend materiaal aangetrof fen, zo werd meegedeeld. De journalist was dinsdag te zamen met tal van andere cor respondenten van Oostduitse pu- bliciteitsorganen in West-Duits land en West-Berlijn in voorlo pige hechtenis genomen. Het merendeel van hen werd nog dezelfde dag vrijgelaten, terwijl er woensdag nog vier op vrije voeten werden gesteld. hijsen aan boord van het schip geschiedde door een groep ma trozen, die de cabine langzaam met handkracht aan boord bracht. Voor majoor Cooper het luik van de cabine opende werkte hij een controlelijst af. De 36-jarige „baby" onder de Amerikaanse astronauten had de moeilijkste taak van allen. Hij moest namelijk zijn ruimteschip naar het zee-oppervlak sturen zonder dat de automatisch wer kende besturing dit van hem kon overnemen. De" kleinste fout zou verschrikkelijke gevolgen voor Cooper kunnen hebben. Hij volg de echter koelbloedig' de aanwij zingen op die zijn voorganger in de ruimte, kolonel John Glenn, hem van het grondstation af gaf en landde perfect op ge zichtsafstand van het vliegdek schip „Kearsarge". Over de gehele wereld zaten de mensen aan hun radio- en televisietoestellen gekluisterd. De Europeanen konden eefi direct verslag van de gebeurtenissen volgoj in een uitzending die door de communicatiesatelliet Telstar werd gerelayeerd. Een New Yorks radiostation verzocht zijn luisteraars voor de astronaut te bidden. Toen de „Faith VII" in het wa ter lag zei Cooper dat hij kon ho ren hoe de kikvorsmannen hun werk verrichtten. President Kennedy heeft on middellijk na de geslaagde lan ding van ruimtevaarder Cooper zijn bewondering uitgesproken over de nauwkeurigheid van de hele operatie. Astronaut Cooper stapte om 01.11, nadat de ruimtecapsule aan boord van het vliegdekschip was gehesen, lachend en zwaai end uit zijn cabine. Te voren had den artsen zijn helm verwijderd en met hem gesproken. Amerik. negerstudenten gearresteerd Woensdagavond zijn in Greensboro in de Amerikaanse staat North-Carolina ongeveer 220 negerstudenten en vier blanke studenten gearresteerd na een demonstratie tegen de -ras senscheiding. Ongeveer duizend demonstranten hadden de toe gang tot twee bioscopen en een cafetaria versperd. Er werd geen geweld gebruikt. Voedselschaarste op Bali Het Indonesische persbureau Antara meldt dat op Bali 80.000 mensen met voedselgebrek kampen als gevolg van de uit barsting van de Goenoeng Agoeng in maart. Er verloren toen 1500 mensen het leven, ter wijl ook 300.000 ton voedsel ver nietigd werd. AANVAL VAN ITALIAANSE BALLINGEN? Haitiaanse tegenstanders van het bewind van president Duva- lier bereiden zich voor om van de Dominicaanse republiek uit een aanval te doen op Haiti. Dit heeft één van de leiders van het Hai tiaanse nationaal democratisch verbond woensdag in San Do mingo, de hoofdstad van de Do minicaanse republiek, bekendge maakt. Hij zei dat het verbond over ongeveer tweehondrd ge oefende manschanpen kan be schikken. De Haitiaanse vluchte lingen in de Dominicaanse repu bliek zeggen dat zij de Haitiaanse regering in ballingschap, die on langs op Porto Rico gevormd is, niet erkennen. Frans-Duits verdrag door Bondsdag aanvaard De Westduitse Bondsdag heeft donderdag het Frans-Duitse vriendschapsbedrag met bijna algemene stemmen aangenomen. Hiermee heeft voor de eerste maal in het bestaan van de Westduitse bondsrepubliek een belangrijk politiek verdrag de goedkeuring van zowel de re- gèrings- als oppositiepartijen verkregen. Reeds de dag na de verkiezin gen gonsde parlementair Den Haag van politieke bedrijvigheid. Gistermiddag om 4 uur kwam de K.V.P.-fractie bijeen. Niet alle nieuw-gekozenen waren aanwe zig en ook de ministers Luns en Cais ontbraken. Voorts kwam op dezelfde tijd de fractie van de V.V.D. bijeen. Tijdens deze frac tievergadering, die vijf kwartier- duurde, werd mr. E. H. Toxopeus tot voorzitter gekozen. Een uur later ging de fractie van de Par tij van de Arbeid in vergadering. Om 6 uur kwamen de anti-revo lutionairen bijeen en om 8 uur de fractie van de Christelijk Historische Unie. Na afloop van de vergadering van de nieuwe K.V.P.-fractie in Den Haag werd bekend, dat dr. W. L. P. M. de Kort het presi dium van deze fractie blijft voe ren. Men kreeg na afloop van de vergadering de indruk, dat dte fractie zeer geanimeerd verga derd heeft. Wat in deze bijeenkomst werd besproken bleef verder geheim. Welingelichte kringen kunnen zich echter niet aan de indruk onttrekken, dat wellicht gepoogd zal worden met de fracties van de C. H. U. en de A. R. (samen een krappe meerderheid van 76 zetels) tot samenwerking bij de formatie te komen, zij het niet in de vorm van een officieel christen-democratisch front. Een dergelijke samenwerking zou tot resultaat kunnen hebben, dat zo wel t.o.v. de V. V. D. als t.o.v. de P. v. d. A. een sterke onderhan- In de Newyorkse negerwijk Harlem heeft de politie woensdag versterking gekregen nadat daar dinsdagavond ongeregeldheden waren voorgekomen na een bij eenkomst ten gunste van de negers in Birmingham, in de staat Alabama. Op deze bijeenkomst was de voornaamste spreker dr. President De Gaulle is don derdag in Athene aangekomen voor een officieel bezoek van drie dagen. Op het vliegveld, 19 kilometer buiten de Griekse hoofdstad, werd het echtpaar- De Gaulle begroet door koning Paul, koningin Frederika en leden van de Griekse regering. Dcarna vertrok het gezelschap per auto in een stralende zon n^ar Athene, toeg.Juicht door de duizenden -nsen die langs de route stonden. Er was vrij wel niets nagelaten om de vei ligheid van het Franse staats hoofd te ve-"ekeren. Zo moch ten de toeschouwers geen bloe men naar de auto's gooien. Iedereen die in de buurt van de route een pakje bij zich had werd door do politie staande gehouden en moest laten zien wat erin zat. Alle politieman nen uit het gebied van Athene en Piraeus waarover men maar kon beschikken, .waren opge trommeld en hadden bovendien versterking gekregen van een 4.000 rechercheurs in burger. Volgens welingelichte kringen zal De Gaulle in Griekenland tijdens redevoeringen in het openbaar of vertrouwelijke ge sprekken de nadruk leggen op twea punten: 1. De behoefte aan een po litieke eenheid van Europa, rekening houdend met de mo gelijkheid dat er eens een tijd zal komen, dat West-Europa niet meer in die mate op de be scherming van de Verenigde Staten kan rekenen als bij de oprichting van de Navo het ge val was. 2. De waarde voor geheel West-Europa van een onafhan kelijke Franse kernmacht. Men verwacht niet, dat de Griekse regering De Gaulle definitieve toezeggingen zal doen. HET STAATSBEZOEK AAN ENGELAND Woensdagmiddag: werd het Bel gische koninklijke paar een lunch in de Londense „Guild hall" aangeboden. Op de foto zien we hoe prinses Margaret van Engeland de koninklijke gas ten met een hoofse reverence verwelkomd op de achtergrond, links de Londense „lord mayor", sir Ralph Perring. Spoorwegen vervoeren weer niet gevaccineerde honden Met ingang van 16 mei mogen ook niet-gevaccineerde honden weer per trein worden vervoerd, mits ze worden meegenomen in gesloten mandien, kisten of krat ten. Voor de hondeneigenaars, die wel een rabiës-vaccina tiebe. wijs kunnen tonen, blijft de be paling van kracht dat zij hun dieren in de treinen en op de stations kort aangelijnd moeten houden, A. D. King, een broer van de negerleider Martin Luther King. Be woning van dr. King werd zaterdag ernstig beschadigd door een bomaanslag. Hoewel de spre kers de nadruk hadden gelegd op een geweldloze benadering van de rassenvraagstukken trok na afloop een opgewonden menigte door de straten en werden win kelruiten vernield en auto's om vergegooid. De gouverneur van Alabama, George Waliaci v'heeft woensdag meegedeeld dat hij bij een fede rale rechtbank een zaak aanhan gig wil maken omdat hij presi dent Kennedy het recht betwist, in Birmingham federale troepen in te schakelen. Zelfs al bestaat er epn dergelijke wet, dan is deze hier nog niet van toepassing om dat de autoriteiten van Alabama en Birmingham niet geweigerd hebben, de rassenonlusten de kop in te drukken, en daarin ook niet gefaald hebben, zo zei Wallace. Uit Birmingham zijn woensdag overigens geen ernstige inciden ten gemeld. We] is er enkele ma len met stenen gegooid en werd een wagen van een neger licht beschadigd. Gouverneur Wallace van Ala bama verklaarde woensdag op een perconferentie dat hij het oordeel van een „bevoegde fede rale rechtbank" zou vragen over de rechtsgeldigheid van het zen den van federale troepen naar Birmingham. Men gelooft, dat de gouverneur op het opperste ge rechtshof in Washington doelde. PENKOVSKY TERECHTGESTELD De Rus Penkovsky, die in Mos kou ter dood was veroordeeld wegens spionage, is volgens een mededeling van Tass gefusil leerd. Het presidium van de Opper ste Sowjet had een gratieverzoek van Penkovsky verworpen. Zoals bekend was hij veroor deeld wegens het verstrekken van geheime gegevens aan de Ver. Staten en Engeland. Som- mige gegevens waren volgens de aanklacht via de Britse zaken man Greville- Wynne aan het Westen overgebracht. Wynne werd tot acht jaar veroordeeld. LOTING ZETELS EN KANDIDATEN Zaterdag a.s. om twaalf uur zal voor de Kiesraad, zitting hou dende in Binnenhof 19 te Den Haag, de loting plaats hebben voor Zuid-Holland resterende ze tels voor de Eerste Kamer. Deze loting moet uitwijzen aan welke partijen zij zullen toevallen. Maandag a.s. om twaalf uur zal voor hetzelfde college, dan zitting houdende in het oude stadhuis op de Groenmarkt, de lotjng plaats hebben voor de kan didaten, die gekozen verklaard worden in de Tweede Kamer. Uit de verkiezing voor de Eer ste Kamer door Provinciale Sta ten in Zuid-Holland is gebleken, dat twee communistische leden hun stem hebben uitgebracht op de lijst van de P.S.P. en een van de V.V.D.-leden zijn stem heeft uitgebracht op de lijst van de C.H.U. In Groningen verklaarde het communistische Statenlid Neis, dat zijn fractie (twee leden) op de lijst van de P.v.d.A. zou stem men. Uit de uitslag daar blijkt tevens clat ook een P.S.P.-lid op de lijst van de P.v.d.A. heeft ge stemd. Gistermorgen kwamen in de elf provinciale hoofdsteden de Provinciale Staten bijeen om een geheel nieuwe Eerste Kamer te kiezen. Deze verkiezing geschied de in vier groepen te weten: Groep I: omvattende de pro vincies Noord-Brabant, Zeeland, Utrecht en Limburg; Groep II: omvattende de pro vincies Gelderland, Overijssel, Groningen en Drenthe; Groep III: omvattende de pro vincies Noord-Holland en Fries land; en Groep IV: omvattende de pro vincie Zuid-Holland. De uitslag in groep I luidt: K.V.P. P.v.d.A V.V.D. A.R. C.H.U. S.G.P. P.S.P. Totaal Nieuw Oud 14 14 4 1 1 1 21 21 In deze groep zijn de volgende leden gekozen: Voor de K.V.P.: Prof. dr. J. E. de Quay, 's-Gravenhage; H. M. van Lieshout, Eindhoven; J. A. Middelhuis, Utrecht; J. L. P. M. Teijssen, Waalwijk; Dr. H. J. J. van Velthoven, 's-Hertogen_ bosch; N. Schuurmans, 's-Herto- genbosch; Mr. Ph. C. M. van Campen, Eindhoven; Prof. dr. Th. L. M. Thurlings, Wagenin- gen; Ir. J. G. Gooden, Breda; C. G. A. Mertens, Venlo; J. H. En- sinck, Maastricht; Ir. C. E. P. M. Raedts, Heerlen; Mr. R. G. A. Höppener, Roermond; Jhr. dr. P. G. M. van Meeuwen, Ulestraten. Voor de P.v.d.A.: Prof. dr. I. Samkalden, OegstgeestMr. G, J. P. Cammelbeeck, Eindhoven; S. de Jong, Zutphen en Dr. E. Bron. gersma, Heemstede. Voor de V.V.D.: Mr. D. A. Del- prat, Amsterdam. Voor de A.R.: Prof. dr. I. A. Diepenhorst, Amsterdam. Voor de C.H.U.Jhr. mr. L. E. de Geer van Oudegein, Vrees wijk. De uitslag in groep II luidt; K.V.P. P.v.d.A V.V.D. A.R. C.H.U. Nieuw Oud 5 5 7 2 2 3 19 19 In deze groep zijn de volgende leden gekozen: Voor de K.V.P.: Prof, dr. J. J. Gielen, Nijmegen; Ch. G. Matser, Arnhem; F. H. Terwindt, Nijme gen; Mr. J. L. M. Niers, Henge lo (O.) en F. T. van der Maden, Assen. Voor de P.v.d.A.: Mr. J. A. Jonkman, 's-Gravenhage; Mr. J. A. W. Burger, Wassenaar; Dr. A. Querido, Amsterdam; C. van der Waerden, Amsterdam; C. W. van Wingerden, Amstelveen; P. J. Kapteyn, Heemstede en E. Mees ter, Amsterdam. Voor de V.V.D.: Ir. J. Baas, Zutphen en Ir. H. J. Louwes. Ui- rum. Voor de A.R.: Dr. W. P. Berg huis, Kampen en J. Tjalma, Hoo- geveen. Voor de C.H.U.: Ir. M. A. Geu ze, Poortvliet; Dr. J. W. Beere- kamp, Hoogeveen en S. R. Knott- nerus, Stadskanaal. De uitslag in groep III luidt: Nieuw Oud K.V.P 4. 3 P.v.d.A. 6 6 V.V.D 2 2 A.R. 2 2 C.H.U. 1 2 CPN. 1 2 P.S.P. 1 Totaal 17. 17 In deze groep zijn de volgende leden gekozen: Voor de K.V.P.: J. H. M. Derk- sen, 's-Gravenhage; Mr. W. E. Siegmann, Amsterdam; Mej. L. A. M. Vuylsteke, Rotterdam; en Pater Mag. dr. J. G. Stokman, Vleuten. Voor de P.v.d.A.: Ir. H. Vos, Wassenaar; Mej. mr. M. Tjeenk Willink, 's-Gravenhage; D. de Loor, Delft; J. B. Broeksz, Hil versum; Dr. ir. J. P. Mazure, 's-Gravenhage; en A. H. Kloos, Amsterdam. Voor de V.V.D.: Mr. J. de Wil- Hje, Amsterdam en Dr. P. G. van de Vliet, Hilversum. Voor de A.R.: H. Algra, Leeu warden en Prof. dr. J. Zijlstra, 's-Gravenhage. Voor de C.H.U.: Mr. R. Poile- ma, Leeuwarden. Voor de C.P.N.: Mevr. H. J. van OmmerenAvering, Haarlem. Voor de P.S.P.A. G. van der Spek. Amsterdam De uitslag in groep IV luidt: Nieuw Oud K.V.P. 3 4 P.v.d.A. 7 7 V.V.D. 2 3 A.R. 2 2 C.H.U. 2 2 P.S.P. Totaal 18 (16 toegekend) 18 Om de resterende twee zetels moet door K.V.P., P.v.d.A. en P.S.P. worden geloot. In deze groep zijn de volgende leden gekozen: Voor de K.V.P.: Jhr. mr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, Hillegom en Ir E. H. A. Kraaij- vanger, Rotterdam. Voor de P.v.d.A.: Mr. J. in 't Veld, 's-Gravenhage; Mr. G. van Hall, Amsterdam; Mr. M. de Niet Gzn, Wageningen; Mej. mr. J. Zeelenberg, Rotterdam; Dr. M. Troostwijk, Groningen; W. Tho massen, Enschede; en S. van der Ploeg, Utrecht. Voor de V.V.D.: Mr. H. van Riel, 's-Gravenhage en Mevr. J. F. SchouwenaarFranssen, Bilt- hoven. Voor de A.R.: J. Schipper, Utrecht en Prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, 's-Gravenhage. Voor de C.H.U.: J. W. van Hulst, Amsterdam en H. C. Kra nenburg, Rotterdam. Om de resterende 3 zetels moet worden geloot tussen de kandi daten Th. S. J Hooij, Aerden- hout (K.V.P.1P. J. S. de Jong, 's-Gravenhage (K.V.P.); Prof. mr. dr. F. L. Polak (P.v.d.A.) en M. van Pelt (P.S.P.) De samenstelling van de Eer ste Kamer luidt als volgt; Nieuw Oud K.V.P. 26 26 P.v.d.A. 24 23 V.V.D. 7 8 A.R. 7 8 C.H.U. 7 8 C.P.N. 1 2 P.S.P. 1 0 Totaal 75 75 (73 direct gekozen). P.S.P De K.V.P., P.v.d.A. en moeten om de resterende twee zetels loten. Bommenwerper op Japanse psychiatrische inrichting gestort Een Amerikaanse B-57 bom menwerper is donderdag op een psychiatrische inrichting op 50 km ten noorden van Tokio ge stort. Twee gebouwen vlogen in brand, vijf personen werden ge wond. De drie bemanningsleden van de bommenwerper hebben zich met htm valscherm kunnen redden. Later werd gemeld dat bij het ongeluk één persoon het leven heeft verloren en 13 werden ge wond. delingspositie zou worden inge nomen. Uit verkiezingsredevoe ringen is gebleken, dat de drie confessionele groepen zowel als de V.V.D. zich duidelijk hebben uitgesproken voor doortrekking van het beleid van het kabinet- De Quay. Naar in K. V. P.-kring verluidt heeft reeds in een vroeg stadium van de verkiezingsstrijd oriënta tie naar personen, die eventueel in een te vormen kabinet zitting zouden kunnen nemen, plaats gevonden. Hierover worden van K. V. P.-zijde optimistische gelui den vernomen. Men meent bij wijze van spreken voor iedere ministerspost wel vijf geschikte kandidaten achter de hand te hebben. In V. V. D.-kring werd over de formatie grote geslotenheid be tracht, ofschoon ook hier de vro lijke noot niet ontbrak. De her kozen vrouwelijke leden van de fractie werden verrast met grote boeketten, langstelige, warmrode tulpen. In de gisteravond gehouden vergadering van de Tweede Ka mer-fractie van de A. R.-partij is de heer H. van Eijsden aange wezen als voorzitter van de fractie. Als voorzitter van de fractie van de C. H. U. in de Tweede Kamer is aangewezen mr. H. K. J. Beernink. Donderdagmorgen heeft de Kamervoorzitter mr. F. J. van Tiel een zeer langdurig onder houd gehad met de fractieleider van de Partij van de Arbeid, prof. dr. A. Vondeling. In de gehouden fractieverga dering van de P.S.P. te Ouder kerk a/d Amstel is de heer H. J. Lankhorst herkozen als frac tie-voorzitter. ORIëNTATIE KABINETSFORMATIE BEGINT VANDAAG Naar uit parlementaire kring vernomen wordt za] Koningin Juliana hedenochtend tussen 10 en 12 uur achterec volgens de vooaziiters „ycl ,ude. Eerste en Tweede Kamer mr. J. Jonkman en mr. F. J. van Thiel ontvan gen. Rond het middaguur zal de vice-voorzitter van de Raad van State, prof. dr. L. J. M. Beel, zijn opwachting op Huis ten Bosch maken. Daarmede kun nen de consultaties rond de ko mende kabinetsformatie als be gonnen worden beschouwd. Het stond gisteravond nog niet vast of de Koningin reeds vanmiddag een begin zal maken met de fractieleiders uit de Tweede Kamer bij toerbeurt bij zich te ontbieden. Met deze mo gelijkheid wordt rekening ge houden. Deze consultaties zul len zaterdag waarschijnlijk nog voortduren. Zoals men weet dragen de ad viezen van de fractieleiders een zeer persoonlijk karakter. Meer bewolking De rug van hoge luchtdruk die donderdag flinke zonnige perio den heeft gebracht, trekt lang zaam naar het zuidoosten weg. Zij wordt gevolgd door een fron tensysteem. Verwacht wordt dat dit vandaag boven onze omge. ving veel bewolking zal veroor zaken terwijl plaatselijk wat regen zal vallen. De wind zal daarbij uit rich tingen tussen Z. en W. waaien en zwak tot matig zijn. Hoewel bij deze toestand iets zachtere lucht wordt aangevoerd, zal de bewolking een temperatuurstij ging van betekenis waarschijn- 1'"" niet toelaten, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Meer bewolking Meer bewolking met plaatse lijk enige regen. Zwakke tot ma tige wind tussen zuid en west. Dezelfde of iets hogere tempera turen. VRIJDAG 17 MEI v.m. n.m. Breskens 8.0S 8.36 Terneuzen 8.43 9.11 Hansweert 9.23 9.51 Walsoorden 9.33 10.01 ZATERDAG 18 MEI v.m. n.m. Breskens 9.25 9.55 Terneuzen 10.00 10.30 Hansweert 10.40 11.10 Walsoorden 10.50 11.20 ZON MAAN op' onder op onder Mei 18 4.43 20.30 3.04 14.00 19 4.42 20.32 3.28 15.22 20 4.40 20.33 3.50 16.46

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1