Provinciaal nieuws (mmsezSk niemand de deur uit zonder een biinta ontbijt SPORTNIEUWS Binnenlands nieuws BREDA beugelbier AGENDA HET WEER WEERBERICHT VOETBAL KORFBAL SCHAKEN DONDERDAG 16 MEI 1963 Pagina 5 TERNEUZEN AXEL SLUIS STOPPELDIJK DE KERNPROEVEN SYRIë Ministers hebben bun portefeuille ter beschikking gesteld Droogte in Azië Onrustige Zenuwen? Nieuwe tyfusgevallen in Zwitserland Overstromingen in Perzië DE SPORTTOTO WATERPOLO DE VRIJE ZEEUW Verkeersongeval Vorige week woensdag (8 mei) des voormiddags te ongeveer 10 uur had aan de noodbrug over het buitenhoofd van de Westsluis, nabij de bootliedenwacht, een verkeersongeval plaats, waarbij betrokken waren de bestuurder van een rijwiel en een bestuur der van een rijwiel met hulp motor. Eerstgenoemde werd hierbij aan een been verwond. De korpschef van de gemeente politie te Terneuzen verzoekt de onbekend gebleven bestuurder van een rijwiel met hulpmotor, die met de rijwielbestuurder voor het stoplicht aan de brug heeft staan wachten en van het onge val getuige was, zich te willen melden aan het bureau van de gemeentepolitie, Schoollaan 2, Telefoon 01150—2100. j Middelbare akte pedagogiek. Aan het Nutsseminarium voor pedagogiek aan de Universiteit te Amsterdam is voor de mid delbare akte pedagogiek ge-' slaagd de heer A. J. Risseeuw, alhiet. Oliehaarden-demonstratie in hotel „Des Pays-Bas". Niet omdat er een koud sei zoen voor de deur staat al kunnen we 's avonds nog wel wat kachelwarmte hebben maar om een nieuw systeem te tonen, heeft de heer L. Hame link, Schependijk, Terneuzen, van de achterzaal van' hotel „Des Pays-Bas" voor gisteren en vandaag een showroom ge maakt,. Er staan enkele „Tobrux"- oliehaarden, welke zijn voorzien van 'n warmwatermantel waar door het mogelijk is ongeveer 5 radiatoren (gezamenlijke op pervlakte 11 m2) zodanig te ver warmen dat in de andere ver trekken van een woning een aangename temperatuur heerst. De haard wordt dus in de ka mer geplaatst en met heel wei nig moeite kunnen de radiato ren worden aangesloten. Velen schakelen voor de wo ningverwarming op olie over, omdat er blijkbaar belangrijke voordelen aan verbonden zijn, die met name bij de „Tobrux"- haarden duidelijk naar voren komen. Niet alleen voor de bestaande woonhuizen is dit systeem een ideale oplossing en zullen er ongetwijield velen hiervan ken nis willen nemen ook voor aannemers en architekten, dus zij die nieuwbouw ontwerpen en uitvoengn, is een bezoek aan deze show zeker de moeite waard Dat de heer Hamelink dit nu toont vindt zijn oorzaak in het feit, dat men nu binnen een zeer redelijke tijd kan leveren. Een tweede, eveneens opmer kelijk verwarmingssysteem is de „Viking Belair", een 1-, 2- en 'ó-kamerverwarming. Bij dit systeem wordt de geproduceerde warme lucht langs verschillende zijden over de vloer geblazen, terwijl de frontstraling onver minderd blijft. Dank zij de zeer vernuftige vindingen, is het brandstofverbruik vrij laag. Ook voor zakenpanden is „Vi king Belair" van bijzondere be tekenis. Grootste concours-hippique ooit in Zeeland gehouden. Op de persconferentie te Axel in hotel „Zomerlust" werd de pers ingelicht over het concours liippique dat op Tweede Pink sterdag te Axel wordt gehouden. Dit evenement op het gebied van de paardensport wordt tradi tioneel gehouden op het mooie terrein van de V. V. Z. F., te midden van het recreatie-oord van de gemeente Axel. Reeds jaren vóór de oorlog was het traditie dat op de ter reinen van de V. V. Z. F. hard draverijen werden gehouden. Na de oorlog zijn deze evenementen weer hervat, maar het werd steeds moeilijker om er finan cieel uit te komen. Thans berust de organisatie bij de Landelijke Ruiters, die kans hebben gezien om door een an dere vorm en indeling van pro gramma enz. alles weer crescen do te laten gaan en een enorme belangstelling hiervoor te wek ken. Het voornaamste is wel, dat men er de laatste jaren ook in geslaagd is deze grote belang stelling iets bevredigends te bie den. Zo ook nu. Men is dit jaar verzekerd van veel medewerking zowel uit België als Nederland. Het eerste hoofdnummer is in handen van het Beheer van paard en loopwedstrijden der bei de Vlaanderen te Oudenaerde .(België). Voor dit nummer is sterk fa voriet het paard Meimie van de stal van Charles de Boevere te Ingoiem. Het gaat hier over af standen van 1700 m en 2400 m. Vorig jaar werden hierbij snelheden bereikt van 40 a 45 km. Het tweede hoofdnummer is de Holland—België springwedstrij- den. De Belgen zijn de Spring ruiters van Hasselt. Voor deze kamp is beschikbaar gesteld de coupe van de Watertoren. De wedstrijd gaat over twee manches. De tweede manche gaat over hogere snelheden en hindernissen. Het derde hoofdnummer is het optreden van de ponny's, waarbij in 't oog zal vallen de plaatse lijke ponny-elub „De Klepper- tjes". Verder volgt de vrijheidsdres suur met een mogelijk défilé van veulentjes. De clou van het programma is de massale parade. Om het programma zoveel mogelijk afwisseling te geven en er alles bij elkaar een vier uur durend non-stop programma van te maken, zijn er naast de mu ziekgezelschappen gecharterd de beroemde „Trommelaeren van van Roesendaele". Deze band is vorig jaar wereldkampioen geworden op het internationaal muziekconcours te Kerkrade. Hun optreden is van dien aard, dat hiervan extra genoten zal worden. Alles bij elkaar zal het Axelse concours-hippique een evene ment worden dat alles wat tot nu toe op dit gebied heeft plaats gehad, volkomen in de schaduw stelt De organisatoren hebben niets aan het toeval overgelaten en alles grondig geregeld. Begunstigd door mooi weer zal de Tweede Pinksterdag voor Axel een onvergetelijke dag wor den. Verkoping woonhuis met erf. In café „Lamminsvliet" werd ten overstaan van notaris A. J. Herdink ten verzoeke van de heer A. Doolaege, in het open baar verkocht een huis met erf en opstallen groot 10,45 are, ge legen in de Dinsdagstraat 37. Koper werd de heer A. Ghijsels voor 14.100. Bij de inschijving was de inzet 10.250. Dodelijk verkeersongeluk. De 72-jarige heer E. Lauwers uit Axel is dinsdagavond om 8 uur op de provinciale weg bij het kruispunt RapenburgTol verongelukt. De heer Lauwers verleende met zijn bromfiets geen voor rang aan een auto, welke be stuurd werd door de heer J. de Z. uit Boschkapelle. Het slacht offer was op slag dood. Premier Chroesjtsjov van de Sowjet-Unie heeft Amerika en Engeland laten weten, dat zijn land al voldoende concessies heeft gedaan in de kwestie van een verbod van kernproeven, zo wordt van welingelichte zijde te Moskou vernomen. De Sowjet-premier maakte dit standpunt bekend in zijn antwoord op een voorstel van president Kennedy en premier MacMillan, dat ten doel had de impasse op dit stuk te door-* breken.. Het westelijke voorstel is op 24 april in Moskou overhandigd en Chroesjtsjovs antwoord is dezer dagen in Washington en Londen ontvangen. Over de inhoud van de brie ven is officieel nog niets ont huld, Oost en West zijn het niet eens kunnen worden over de in spectie op de naic-ving van een verbod Radio-Cairo heeft woensdag berichten uit Damascus omge roepen, volgens welke de Syri sche militairen de toestand in de Zuidsyrische stad Deraa, waar betogingen worden gehou den, niet meer in handen heb ben. Dinsdag heeft Radio-Cairo gemeld dat de betogers een aan tal regeringsgebouwen in deze stad hadden bezet. Volgens Radio-Cairo wordt er ook betoogd in de Noordsyrische stad. Aleppo en in verschillende andere delen van het land, „on danks de maatregelen, die de Syrische autoriteiten hebben genomen, om de toenemende opwinding onder het volk te be teugelen". Radio-Cairo meldt verder dat in Aleppo een uitgaansverbod is afgekondigd. Studenten zouden hier leuzen hebben geroepen, waarin „aanvallen worden ge daan op de overheersing door de Baath-partij". STAATSBEZOEK AAN ENGELAND Koning Boudewijn en koningin Fabiola van België brengen op het ogenblik een staatsbezoek aan Engeland. Op de bijgaande foto zien we de koninklijke gasten gefotogra feerd met hun gastvrouwen gastheer, koningin Elisabeth II en prins Philip van Engeland. Het kabinet der Koningin heeft gistermorgen meegedeeld: „Heden hebben de ministers hun portefeuille ter beschik king van H. M. de Koningin gesteld en hebben de staats secretarissen ontslag uit het door hen beklede ambt aan geboden. De Koningin heeft deze ter beschikkingstelling door de ministers, alsmede de aanbie ding van het ontslag van de staatssecretarissen in over weging genomen en de minis ters en staatssecretarissen ver zocht inmiddels de lopende zaken te blijven behandelen benevens zodanige aangelegen heden, die geen uitstel ge dogen". Een Londense arts die aan het ziekbed van een 99-jarige man werd geroepen, consta teerde dat de patiënt aan de bof leed. Het zou nog nooit zijn voorgekomen, dat iemand op zulk een ^oge leeftijd deze kinderziekte heeft. DONDERDAG 16 MEI TERNEUZEN Luxor-Theater, 7.45 uur: „De langste dag". Zuidersportpark, 18.45 uur: H.K.C.Mïstrappers. VRIJDAG 17 MEI. TERNEUZENGemeentehuis, 10 uur: Openbare vergadering Stichting „Afvalwaterleiding Kanaalzone Zeeuwsch-Vlaan- deren". Zuidersportpark, 18.45 uur: Advendo—Scheepswerf. Luxor-Theater, 8 uur: „Die Brücke". In verband met de droogte, die al drie maanden in de staat Singapore heerst, heeft de re gering de h"1^ van Australië in geroepen om kunstmatig regen te veroorzaken. Volgens C'on-radio maakt de provincie Kwangtoeng één der ergste droogteperioden in haar gescb;~denis door. De land bouwers moeten hard vechten om hun oogsten te redden. Miinhcrdt's Zenuwtab'.#ten In Zwitserland zijn woensdag vier nieuwe tyfusgevallen ge meld, waarvan drie in het dis trict Arlesheim in het kanton Bazel. Een Oostenrijkse hotel-em ployé, die enige tijd geleden de ziekte in Zermatt had opgelo pen en later als genezen uit het ziekenhuis was ontslagen, ver toont opnieuw tyfusverschiinse- len nadat hij in Locarno ander werk had gevonden. Als gevolg van zware regen val hebben zich in Perzië de af gelopen 24 uur ernstige over stromingen voorgedaan. Volgens de eerste berichten zouden tien tallen personen zijn omgekomen en zou er ernstige schade zijn aangericht. In dorpen in de omgeving van Ispahan in centraal Perzië zijn meer dan honderd huizen weg gespoeld en vijftien lijken ge borgen. In Zahidan in het oosten van Perzië zijn tien mensen ver dronken en in Mesjkinsjar in het noorden zijn reeds twaalf doden. In de zuidelijke steden aan de Perzische Golf zouden duizen den dakloos zijn geworden. DEZELFDE TEMPERATUREN De algemene luchtdrukverde ling is nog steeds van dien aard dat er zeer moeilijk aanvoer van warmere lucht naar onze omge ving kan plaats vinden. Woens dag kwam bij noordelijke winden het kwik nergens hoger dan 13 graden. Deze noordelijke winden werden veroorzaakt door een rug van hoge luchtdruk boven de Britse eilanden die zich geleide lijk naar het zuidoosten ver plaatst. In verband hierme zijn vandaag vooral aanvankelijk zonnige perioden te verwachten. De kans op een bui in het bin nenland blijft echter aanwezig. De genoemde rug van hoge luchtdruk wordt gevolgd door een in diepte toenemende depres sie bij IJsland. Deze depressie heeft tot dusverre een noordoos telijke koers gevolgd, maar de baan ervan buigt nu naar het oosten tot zuidoosten om. In ver band hiermee zal vandaag later op de dag de bewolking van de bijbehorende fronten tot boven ons land doordringen. De wind zal daarbij naar West krimpen en later iets aanwakkeren. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Dezelfde temperaturen Vooral aanvankelijk zonnige perioden en vrijwel nergens bui en meer. Zwakke tot matige wind tussen noord en west. Ongeveer dezelfde middagtemperaturen als gisteren, 20 lekker vcrs-20 heerlijk handig Shalvc-litcr flessen voor f. 1.50. OUDSTE INWOONSTER VAN NEDERLAND OVERLEDEN Op 105-jarige leeftijd is in Nijmegen overleden mevr. M. Kors-Dikker, de oudste inwoon ster van Nederland. Mevr. Kors, dc moeder van de oud-voorzit ter van de K. R. O., werd op 11 april 1858 in Amsterdam ge boren. Op haar 105de verjaar dag ontving zij nog een talrijk bezoek, waarbij zij een zeer vi tale indruk maakte. De oudste inwoonster van Nederland is thans waarschijn lijk mevr. J. A. de Bree uit Hoogkerk in Groningen, die vandaag 105 jaar wordt. VERMISTE MAN WAS IN VRIJGEZELLENHUIS. De vermiste 41-jarige G. J. Die- penbroek uit Terborg is terecht. Hij verbleef in een vrijgezellen- huis te Amsterdam. Maandagavond liet de groeps commandant der rijkspolitie in Terborg een extra politiebericht uitgaan, dat de man op 2 mei in overspannen toestand zijn ouder lijke woning had verlaten, en sedertdien spoorloos was. De vermiste hoorde zelf dit op sporingsbericht door de radio en telefoneerde naar huis dat men zich niet ongerust behoefde te maken. JONGETJE DOOR VALLENDE STELLING GEDOOD. In de nacht van dinsdag op woensdag is in het Dijkzigt-zei- kenhuis in Rotterdam de 6-jarige Karei Spiering overleden aan verwondingen die hij opliep toen een bouwstelling boven op hem viel. Het jongetje liep langs de stelling toen deze door een vrachtwagen werd aangereden en in elkaar zakte. - OPLICHTER VAN REPATRIANTEN AAN GEHOUDEN. De Haagse politie heeft dins dagavond de 47-jarige vertegen woordiger W. A. B.. zonder be kende woon- of verblijfplaats aangehouden. Volgens de politie heeft hij tenminste vijftien repa trianten uit Nieuw-Guinea in totaal zesduizend gulden afhan dig gemaakt. De man drong zich bij de repatrianten in, voorgevende dat hij huishoudelijke apparaten ver kocht. De mensen vertelden dan al gauw, dat ze daar op hun huurkamers geen plaats voor hadden, waarop hij zei, dat hij hen wel aan een woning zou kunnen helpen. Hij ging zelfs zo ver, dat hij in aanbouw zijnde huizen aan de „adspirant-iiuur- ders liet zien, hen voorspiege lend, dat het hun toekomstige woningen waren. Ze moesten legesgelden en één of twee maan den huur vooruit betalen, dan kwam volgens B. alles in orde. Daarna zagen de betrokkenen de man niet meer terug. B. heeft in Den Haag vijftien gezinnen be nadeeld en het schijnt dat hij ook Brabant „werkzaam" is ge weest. Daar zijn echter nog geen aangiften binnen gekomen. Hij kon worden aangehouden, omdat een agent hem herkende. De man is reeds talloze malen veroordeeld. OVER BOORD GEVALLEN EN VERDRONKEN De 60-jarige heer T. Dekker uit Bolnes is dinsdagmiddag op de scheepswerf Jonker en Stans in Hendrik Ido Ambacht bij zijn werkzaamheden op een kust vaarder over boord gevallen en verdronken. Zijn stoffelijk over schot is geborgen. RECORDDAG VOOR LUCHTHAVEN ROTTERDAM Een invasie van supporters van het Engelse Tottenham Hol- spuh dat woensdagavond in het Feijenoord-stadion de tegen stander was van Atletico Madrid in de eindstrijd, van het Euro pese bekertoernooi voor beker winnaars heeft van deze door-de-w'eekse woensdag een recorddag gemaakt voor de iuchthaven Rotterdam. In de loop van dc avond arriveerden namelijk dertig extra toestellen, die circa 1500 voetballiefhebbers naar de Maasstad brachten. Na de wedstrijd keerden zij weer terug en dai betekende dat de iuchthaven een extraatje kreeg van 3.000 binnenkomende en vertrekkende passagiers, dat met het normale daggemiddelde van 700 passagiers het nieuwe recordcijfer van 3700 opleverde. Het hoogste aantal dat to dus verre werd geregistreerd was enkele weken geleden ruim 240C. De luchthaven beleefde du.- een hoogtijdag als nooit te voren De reizen werden georgani seerd door de supportersclub van de Spurs in samenwerking met een Londens reisbureau. Zij kosten de voetbalfans 85 tot 100 gulden, c.q. 130 tot 15C gul- deD als zij de nacht in Rotter dam door zouden brengen. Drie duizend Tottenham-aanhangers hadden er voor ingeschreven. De meesten reisden door de lucht naar „Zestienhoven" (1500) o 1 Schiphol (850), waar de grotere toestellen landden; de rest maakte de overtocht per booi. De British Railways had den voor afgelopen nacht een extra boot ingezet, de „Amster dam", en de Nederlandse Spoor wegen zorgden woensdagmor gen voor extra treinverkeer. Na afloop van de wedstrijd stapten de boot-reizigers direct weer in de speciale trein, die op sta tion stadion-Feijenoord op hen wachtte en. hen naar Hoek van Holland bracht. De Rotterdammers keken gis teren met veel begrip naar het uitgelaten legioen van Totten- ham-supporters, dat de binnen stad zowat beheerste. Blauw wit, de kleuren van de Londen sc club, had de overhand in de rood-witte stad, die zelf pas een doldwaas voetbalavor.tuur heeft beleefd. „KUNST-STRAND" OP DELFTS SPORTPARK Het gemeentelijke sportpark aan de Brasserkade te Delft zal binnenkort de beschikking krij gen over een voor Nederland uniek trainingsveld. Dank zij subsidies van de N. S. F. (20.000 gulden) en van de K. N. V. B. (8.000 gulden) is het mogelijk op het Delftse sportpark een soort „kunst-strand" te creëeren van 60 x 24 meter. Door het grondwater van het zandveld constant op een bepaald peil te houden denkt men te bereiken dat het veld sterk op een nat, hard, strand zal gelijken. Het is de eerste accomodatie van dit soort in Nederland. Zes deelnemers met 13 juiste uitslagen hebben zich woensdag bij het bondsbureau van de K. N.V.B. gemeld. Zij verdelen de eerste prijs bijeengebracht door 578.117 deelnemers (groot j 225.884), hetgeen neerkomt op f 20.70'6,per persoon. Voor de tweede prijs van S 67.765,20 hebben zich 242 to- lo-isten gemeld. Zij krijgen ieder ƒ279, De extra-prijs van 33.882,60 zal, aangezien er geen vijf ge lijke spelen waren, in de toto nummer 33 worden opgenomen. In het jaarrapport van de Britse bond tér b^tr'iding van wrede soorten wordt kritiek geleverd op het jagen door de hertog van Edin burgh. Barbaars noemt de bond het, d->t de hertog tij dens een zomervakantie zijp 13-jarige zoon, de prins van Wales, op korte afstand een hert liet neerschieten. LUCTOR—ZUIDWESTERS 3—6 Luctor heeft zaterdag volgens de verwachting een nederlaag geleden tegen nummer 2 van de ranglijst, Zuidwesters uit Sou burg. In het veld wogen de par tijen goed tegen elkaar op, hoe wel Zuidwesters zekerder van zichzel! wal. In het begin golfde het spel heen en weer, maar het was Luctor die in deze periode de beste kansen kreeg. De ope ningstreffer viel echter aan de andere kant in de 13e min. En kele minuten later was het 11, na een goede combinatie die door Tholens afgerond werd. Na de vakwisseling werd Luctor veel sterker. Zij kreeg vee! kansen, terwij! do Zuid- westers-aanva! niet in haar doen was. Het duurde echter tot enkele minuten vóór de rust eer Ina de Bokx met een schot van achter de korf Luctor de leiding gaf. Kort daarop werd het 22 na een goede doorloopbal. Met deze stand ging de rust in. Na de rust was Zuidwesters overwegend sterker, en al spoe dig kon zij door een verdedi- gingstout van Luctor de leiding nemen. Daarna wikt zij geen succes meer te boeken, evenals de Luctor-aanval, die weinig lijn in haar aanvallen bracht. Het duurde tot 10 min. vóór het einde eer de Zuidwesters met een vei' schot succes hadden. Luctor gaf zich nog niet gewon nen en toen Tholens profiteerde var. een misverstand werd het 34 en was nog alles mogelijk. Met een ver schot maakte Zuid westers echter aan alle onzeker heid een einde en in de laatste minuut werd het zelfs 36 door een doorloopbal. Volgende week, 20 mei, begint de zomercompetitie waterpolo van de K. N. Z. B. De Zeeuwse heren-zeventallen, die ook dit jaar weer samen in vierde klas se zijn ingedeeld, behoren ech ter nog niet tot de „gelukkigen", die in de eerste week in het wa ter komen. De Zeeuwse zeven tallen zijn dit keer: Bruinvis (Sas van Gent), Ganze (Goes), Schelde (Terneuzen), S. Z. V.- (Souburg) en Schel destroom (Breskens), dat vorig jaar ge promoveerd L. Luctor uit Middelburg en Zeehond uit Vlissingen schijnen met spelers-moeilijkheden te zitten, want ze zjin dit jaar niet van de partij. Dat het ook dit jaar weer een onderonsje is voor de Zeeuwen en geen Zeeuws/Brabants^ af deling, was aa^'riding voor de Kring om stevig te protesteren, ja zelfs werd gedreigd met te rugtrekken van alle zeventallen. Het overleg d^ hiervan het ge volg was, leverde de belofte van de bond op, dat er iets aan ge daan zal worden en dat volgend jaar de Zeeuwen gesplitst zullen worden in 2 Brabants/Zeeuwse afdelingen, hetgeen het water polo in Zeeland ten goede zal komen. Inmiddels zijn ook voor de vierde klassers de nieuwe regels van kracht geworden, zodat er met wisselspelers gewerkt mag worden. De speeltijd is nu 4 x 4 minuten zuiver spel. Ging vorig jaar de strijd prak tisch gelijk on tussen Bruinvis en S. Z. V„ dit jaar liikt ons S. Z. V. de sterkste te zijn. En kele goede krachten uit andere verenigingen hebben overschrij ving aangevracd naar Sou- burgse club en dit lijkt ons doorslaggevend te worden. 20ste PARTIJ REMISE NA 21 ZETTEN De 20ste partij van de twee kamp om het wereldkampioen schap schaken tussen titelhou der Botwinnik en uitdager Petrosjan is na 21 zetten remise gegeven. Botwinnik speelde met wit. De stand is nu IIV28 Va in het voordeel van Petrosjan, die nog één punt nodig heeft uit de resterende vier partijen om zich ■wereldkampioen te kunrien noe men.,

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 5