31% de meest gebruikte koffiemelk in nederland Eric de Noorman - De stille strijd de fles waar méér in zit' Er zijn veel soorten koffie melk l Maarniet voor niets is "Friesche Vlag" GOUDBAND de meest gebruikte koffiemelk in Nederland, Een klein scheutje in het héérlijke kopje koffie, zoals dat zet, Mevrouw, en proef maar: dat is een Zondags kopje koffie waar mee U Uw man en Uw gasten echt kunt verwennen! 31% VASTE MELKBESTANDDELEN DONDERDAG 16 MEI 1963 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 Gemeenteraad van Breskens WEST-BERLIJN DE NIEUWE V.A.R. ABDOELGANI OVER IRIAN f.16.000,- aan prijzen WOORD IS AAN U In de kroonkurken-lotto: d.w.z. méér voedzame opbouwstoffen waar u niet dik van wordt en zuinig in het gebruik dank zij de hoge concentratie. Verkrijgbaar in flessen van 1/4 liter (270 gr.), 0,4 liter (432 gr.), 1/2 liter (540 gr.), en 1/1 liter (1080 gr.) De raad gaat akkoord met de voorstellen van Ged. Sta ten inzake de herindeling van gemeenten. De gemeenteraad van Bres kens heeft zich maandagavond als eerste raad van Westelijk Zeeuws-Vlaanderen uitgesproken over het voorstel van Ged. Sta ten inzake de gemeentelijke her. indeling. In een kort prae-advies hadden B. en W. aan de raad voorgesteld, aan Ged. Staten te berichten, dat men de gedacht-engang betref fende de herindeling van dit col lege kan volgen en onderschrijft. Wil men, aldus B. en W., werke lijk en met kracht aan onze zijde van het Westerscheldebekken de noodzakelijke ontwikkeling kun nen aanvatten, dan zal samen voeging tot grotere gebledseen- heden daaraan ten grondslag moeten liggen. Samenvoeging van de vier, bij het Industrie schap betrokken gemeenten tot een éénheid, zal naar het oordeel van B. en W. dan ook nodig zijn. Nadat burgemeester J. A. Eek hout dit punt aan de orde had gesteld, was de eerste spreker de heer De Kruijter, die het betreur de dat bjj Breskens wel Groede gevoegd wordt, doch dat een deel van de recreatieterreinen, welke thans bij Groede behoren niet bij de samenvoeging naar de zijde van Breskens betrokken zullen zijn. Hij betreurde dit, om dat Breskens dan niet de nodige armslag krijgt op reereatiege. bied. De heer Cambier zeide dank baar te zijn, dat er een begin is gemaakt met samenvoeging. Hij sprak de wens uit, dat alles snel zijn beslag zal krijgen, doch be treurde het, dat juist de vier ge meenten zijn uitgekozen, die sa men het industrieschap vormen, Waarom, aldus spreker, wer den de vijf gemeenten die samen werken in de kustgemeenschap niet saamgebundeld met de in- dustrieschapgemeenten tot een groot geheel? Nog liever had de heer Cambier gezien, dat van ge heel Westelijk Zeeuws-Vlaande- ren één gemeente gemaakt zou zijn. De concentratie b.v. van de polders wees uit, dat men met grotere eenheden veel meer kan bereiken. De heer Cambier be treurde het, dat het grondgebied van de nieuwe gemeente zo klein is. Er zit ook voor de toekomst te weinig expansiemogelijkheid in. Dit te kleine grondgebied, al dus spreker, die er met nadruk op wees bij deze behandeling van dit samenvoegingsvraagstuk niet in details te willen treden. De heer Vergouwe zeide dat zijn fractie zich ten volle bewust is van de grote gevolgen, die de voorgestelde herindeling van de i gemeenten in Westelijk Zeeuws- Vlaanderen zal hebben. Toch avond oo^rhij-ftet plan onvoldoen de, en zou eveneens graag ge zien hebben dat er van geheel Westelijk Zeeuws-Vlaanderen één grote gemeente gemaakt zou zijn. De huidige voorgestelde op lossing noemde de heer Vergou we een produkt van diepgaand chauvinistisch denken van veie gemeentebestuurders met daar naast het bespelen van allerlei sentimenten, die meestal meer een zelfbevredigend doel hebben, dan werkelijk bestuursrende- ment. Strevend echter naar het meest haalbare, merkte hij op, dat afgezien de voorstellen be treffende Sluis en Aardenburg het geheel een aanzienlijke stap vooruit is. Indien niet gestreefd kan worden naar één gemeente, had spreker liever een oplossing gezien van twee gemeenten. In het algemeen kon ook hij ak koord gaan met de plannen voor wat betreft de samenvoeging van Breskens met de vier gemeenten, die thans samen het industrie- schap vormen. Er zullen een groot aantal ge meentelijke functionarissen moe ten afvloeien. Ook de wethou ders en raadsleden zullen voor een groot deel niet meer kunnen deelnemen aan het bestuur van de nieuwe gemeente. Grote ver beteringen zag de heer Vergou we in de toekomst voor het jeugd- en bejaardenwerk is de nieuw te vormen gemeente, ter wijl het een eis zal zijn het ver- zorgingspeil van de woonkernen hoger op te voeren. De intergemeentelijke samen werking zal tussen de vier ge meenten die overblijven nog in tensiever moeten worden. Het zal echter gemakkelijker zijn met vier gemeentebesturen tot over eenstemming te komen, dan met veertien, aldus spreker. De heer Carels vond dat de raadsleden te weinig tijd was ge laten, om alle problemen rond de herindeling grondig te kunnen bestuderen. Hij vroeg zich af, waarom zo'n haast was gemaakt met de plannen. Ook hij betreur de het, dat Ged. Staten niet tot het voorstel zijn gekomen van heel Westelijk Zeeuws-Vlaande ren één gemeente te maken, en betreurde het eveneens, dat als dit niet mogelijk is, waarom dan ook de kustgemeenten niet tot één geheel zijn samengevoegd. Spreker was bezorgd over het geringe grondoppervlak dat de gemeente ter beschikking krijgt, en betreurde het in hoge mate, dat, waar Nieuwviiet met Groede bijna een geheel is, beide ge meenten uit elkaar gehaald wor den. Hij noemde deze eenheid vooral van zeer groot belang op het terrein der recreatie. De heer Carels informeerde voorts nog, of er overleg geweest is omtrent de kern, waar in de toekomst de gemeentelijke administratie ge vestigd zal zijn. Wethouder Van der Hooft had de taak in eerste instantie de raadsleden te beantwoorden. Hij zeide o.m. verheugd te zijn met de voorstellen, en zag hierin een streven naar de realisering var) het haalbare. Hij meende dat het plan een grote stap vooruit is, en vond dat de nieuwe gemeente bestuurlijk grote versterking krijgt. Ook voor de recreatie zag hij grote voordelen in de samen voeging. Hij sprak de wens uit, dat nu men slechts met twee ge meenten te doen heeft, in de toe komst zal kunnen komen tot de vorming van een strandschap. In tweede instantie merkte me vrouw NiermansGosseije nog op, dat het voorstel te vroeg in de raad gekomen was. Zij stelde voor een grote bijeenkomst te beleggen met alle raden van de gemeenten uit Westelijk Zeeuws- Vlaanderen om dit probleem te kunnen bespreken. Ook zij was zeer voor overleg tussen de ge. meenten onderling. Wethouder Zegers zeide er van overtugd te zijn, dat de her indeling grote moeilijkheden met zich zal brengen. Indien de vier gemeenten, die samen het indus trieschap vormen, samen worden gevoegd zullen we in staat zijn deze gemeente naar boven te brengen. De Voorzitter, burgemeester Eekhout, meende dat de ontwik keling, die thans aan de gang is, door de samenvoeging en het vormen van een grote kern, ge stimuleerd kan worden. De bestuurskracht zal toene men, terwijl de economische ont wikkeling t.a.v. deze zijde van de Westerschelde in de hand ge werkt zal worden. In hun overwegingen hebben Ged. Staten o.m. gesteld, dat waar de samenwerking er tussen verschillende gemeenten al is, deze bevorderd zal dienen te worden door samenvoeging. Wel moet men in zijn overwegngen betrekken, dat het niet zó is, dat Groede, Hoofdplaat en Schoon- dijke bij Breskens gevoegd wor den, doch dat deze vier gemeen ten samen een nieuwe gemeente zullen gaan vormen, die ruim 8000 inwoners heeft en een op pervlakte van ruim 6000 ha; dit biedt voldoende armslag voor de verdere economische uitbouw, aldus de Voorzitter. Vóórdat de herindeling aan de orde kwam werd een korte agen da afgewerkt, waarin de heer D. Luteijn tot raadslid werd be ëdigd. De heer Buteijn legde de zui- verings. en ambtseed af. Het bestuur van de Ghr. school te Breskens zag haar ver zoek tot medewerinkg voor de bouw van een fietsenloods bij de school ingewilligd. De Raad besloot nog een gara ge te bouwen voor de brandweer auto, die tevens als opslag kan dienen voor de dienst van ge meentewerken. De garage zal gebouwd worden ongeveer op de plaats waar nu het oude vereni- gngsgebouw staat aan de Weijk- manlaan. Geïnformeerd werd nog waar om deze-garage niet achter het gemeentehuis wordt gebouwd. Ter plaatse kan men niet be schikken over een goede uitweg, waardoor de bouw achter het nieuwe raadhuis niet mogelijk was, aldus werd de gestelde vraag beantwoord. De Oostduitse overheid schijnt de laatste tijd terug te komen van haar stelling, dat West-Ber- lijn bij Oost-Duitsland hoort. Het Oostberlijnse tijdschrift „Deut sche Aussenpoiitiek" schrijft, dat de verantwoordelijkheid voor West-Berlijn bij de grote vier blijft berusten, zolang er geen Duits vredesverdrag is tot stand gekomen en de „bezetting" van West-Berlijn door de Westelijke drie voortduurt. Hetzelfde geldt volgens het blad voor de verbin dingswegen met het westelijk stadsdeel. Het blad keert zich fel tegen de stemmen die in West-Berlijn opgaan om de Westberiijnse be volking te laten stemmen over de vraag, of West-Berlijn tot de bondsrepublek behoort en of de Westelijke troepen in dit stads deel moeten blijven. Het is van mening, dat de status van West- Berlijn een internationale aan gelegenheid is. Naar aanleiding van de vor ming van een nieuwe regering in Syrië onder premier Bitar, de voorzitter van de Baath- partij, schreef het gezaghebben de Egyptische blad „Al Ahram" dinsdag, dat naar de mening van Kairo de gebeurtenissen in Sy rië een „ernstige slag" beteke nen voor de beoogde unie tus sen Egypte, Syrië en Irak. De revolutie van 8 maart in Syrië neemt nu het karakter aan van een militaire staatsgreep, aldus het blad, daaraan toevoegend dat de Arabische eenheid nu het onderwerp van partijpolitiek is geworden. Kairo is niet van plan een door een militaire staatsgreep gesteunde partij- overheersing te accepteren, al dus de „Al Ahram" nog verder. De Indonesische minister van Voorlichting, Roeslan Abdoelga- ni, heeft opdracht gegeven tot een „actieve en positieve" propa gandacampagne tegen de over eengekomen volksstemming over zelfbeschikking in West-Irian. Elke poging om West-Irian ju ridisch van Indonesië te schei den, moet de kop worden inge drukt, zei hij. De uiterst linkse Partai Indo nesia heeft de regering verzocht haar belofte om onder VN-toe- zicht een volksstemming in Irian te houden, te herroepen, VASTE MELKBESTANDDELEN Elke fles "Friesche Vlag" koffiemelk is voorzien van een kroonkurk waarop een WOORD staat afgedrukt Spaar deze kroonkurken en vorm van de (tientallen verschillende!) woorden een slagzin over "Friesche Vlag" koffiemelk. Staat op de kroonkurk een joker afgebeeld, dan mag U die gebruiken voor een wille keurig eigenbedacht woord. Dat zijn de énige spelregels! DERDE RONDE. De "Friesche Vlag" kroonkurken lotto wordt gespeeld i over zeven ronden, elk van één maand. Totaal; zestienduizend gulden aan geldprijzen! Voor de derde rorsde kunt U tot uiterlijk 13 juni Uw kroonkurken met de daarvan geformuleerde slagzin zenden aan: "Het woord is aan U", Postbus 275, Leeuwarden. Inzendingen die na die datum binnenkomen dingen mee in de volgende ronde. Voor ronde no. 3 worden de volgende prijzen beschikbaar gesteld: eerste prijs f 500,-, tien prijzen van f100.- enrweenonderdvijftig prachtige, verchroomde fleshouders voor de 1/2 literfles Goudband, De inzendingen worden beoordeeld door een onpartijdige, deskundige jury. Zend alleen DIE kroonkurken, die U voor het vormen van Uw op EEN BRIEFJE VERMELDE SLAGZIN nodig had, zorg voor voldoende frankering en vermeld duidelijk Uw naam adres! De uitslag wordt 27 juni in dit blad bekendgemaakt! UITSLAG 2 e RONDE Hoofdprijs f. 500.-: J. G. Boer, Berkelslraat 3B, Groningen. Prijzen van f. 1 00.-: Mevr. A. Plantihg—v. d. Hoop, Sierksmostroat 37, Leeuwarden; Y. Terkstra, Pasteurstraat 8, Apeldoorn; M. J. L. von Nier op, Leidseweg 257, Voorschoten; Fam. W. v. d. Pavert, Mr. Troelstrastraat 51, Dieren, Geld.; Min. de Visserschool, Fenacoliuslaan, Maassluis; Mevr. G. Bos—Gankema, Hoofdstraat 29, Dalen, Dr.; Mevr. Viswat, Parkweg 70a, Groningen; Mevr. Oorthuijsen, Hasseltsestraat 38, Scheveningen; J. Leemburg, Kwelderstraat 58, Leeuwarden; Mej. S. Postma, Westelijk Achterom 170A, Tzum. De 250 winnaars van de fleshouder ontvangen schriftelijk bericht. 13. „Gegroet Tliorfinn," klinkt in de diepe stilte de stem van Erwin. „Ik wist de hele tijd dat jij mij volgde, pijnlijk voor een groot jager om zo in de val te lopen." De Noorse prins lacht spottend. „Jullie zitten daar knus met 2*h tweeën.en maar bab belen Artor zal je jyel een boel vertellen, tevéél naar mijn smaak, om je kalm rond te laten lopen, Thorfinn, en aangezien deze hut toch ook niet zo veilig is als ik hoopte, zal ik andere maatregelen moeten nemen...." Dat is het laatste voorlopig wat de twee gevangenen van Erwin horen, En ver weg in Olafs burcht ijs beert de Noorman naar mate de dagen verstrijken ongeduldiger door zijn gastvertrek. Fronsend staart hij naar de witte wereld buiten zijn venster, wachtend op Thorfinn's terugkeer. Hij weet dat Thorfinn op zichzelf passen kan, maar toch, helemaal gerust is hij niet. De komst van een bode van Winonah geeft enige afleiding. Het blijkt dat de man gezonden is met een verzoek aan Axe terug te komen in verband met Aran- rod. Reeds enkele uren later staat de jongeman gereed om met de boodschapper de terugreis te aanvaarden. „Zeg niets van wat hier ge beurt aan de koningni," drukt Eric hem op het hart. „Zend een krijger met m'n hond Wolf, dan ga ik achter Thorfinn aan, want ik vrees dat er iets gebeurd is.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 3