Nieuwe barst in de VAR. BINNENLANDS NIEUWS Radio en televisie Rechtszaken Ontslagen in Tsjecho-Slowakije Rassenincident in Nashville 1 Marktberichten WOENSDAG 15 MEI 1963 DE V R IJ E ZEEUW Pagina 5 GOLF GREEP TOERISTEN AFGELASTING AMERIKAANSE KERNONTPLOFFINGEN DE SCHELDE—RIJN VERBINDING HET GESCHIL TUSSEN DOMINICAANSE REPUBLIEK EN HAITI ZWARTE BEERTJES Oostduitse journalisten in Bonn aangehouden Dat na de Syrische nu ook de Iraakse regering afgetreden is toevallig juist op de dag dat in Egypte een soort verkiezingen zijn begonnen voor het leiding gevend orgaan van de nieuwe Verenigde Arabische Republiek mag amper verwonderen. Bei de landen hebben tenslotte een reputatie op te houden op het geb:ed van omwentelingen en dergelijke: Syrië drie in de laat ste twee, Irak drie in de laatste vijf jaar. Plotseling grote rust kan men hier niet verwachten. Evenmin als plotselinge eenheid. In Portugal zijn maandag zes mensen verdronken, nadat zy in een grot nabij Lissabon door een hoge golf waren meegesleurd. Onder de slachtoffers bevindt zich een Nederlander, de heer Jacob Blokker uit de Zwitserse plaats Diessbach. Een gezelschap van ongeveer dertig toeristen, dat op 4 mei uit Zurich was vertrokken, bezich tigde bij Cascais, op 20 km ten westen van de Portugese hoofd stad, een grot die bekend staat als de „Boea do inferno," de „Muil van de hel" toen een grote golf acht van hen meesleurde. Slechts drie vrouwen konden door een vissersboot worden ge red. De overige vijf de heer Blokker, twee Oostenrijkers, een Zwitser en de Franse chauffeur van de autobus kwamen om het leven. Dit lot trof ook een Portugese fotograaf, die in het water was gesprongen om hulp te verlenen. De Amerikaanse commissie voor kernenergie heeft bekend gemaakt, dat de plannen om deze maand in Nevada twee kleine kernontploffingen teweeg te brengen, ziin afgelast. Een reden voor de afgelasting is niet gegeven. Diplomatieke waarnemers zijn echter van mening, dat zij ver band kan houden met het ver langen -van de regering Ken nedy de ontketening van een nieuwe ronde van kernwapen proeven te voorkomen. Opvallend is overigens dat de pogingen van Joendi in Syrië waar hij na uit de Ba'athpartij getreden te zijn als een nasserist werd beschouwd door radio- Caïro geenszins worden aange moedigd. Daar wordt rondweg tegen hem gewaarschuwd als een verkapte Ba'athist die tracht bin nen te dringen met bedenkelijke ideeën in het geheiligd streven naar Arabische eenheid volgens Nassers patroon. Een treffend blijk hoe vrienden, die elkaar pas gevonden hebben zich onder elkaar gedragen. K. O. VOOR MACMILLAN De overwinning van de Britse socialisten in een reeks plaatse lijke verkiezingen heeft vooral belang als een niet onverwacht bewijs dat de afkeer van de con servatieven, zoals die enige ma len duidelijk werd, geen gril van de kiezers is geweest. Als nu een Lagerhuis gekozen moest wor den, dat is duidelijk, zou de vol gende premier Wilston heten. Macmillan is niet verplicht verkiezingen uit te schrijven voor volgend voorjaar en het ziet er naar uit dat ze als het aan hem ligt ook niet eerder ge houden worden. Het is de vraag of hij in die tijd vooral op econo misch binnenlands gebied zulke successen kan boeken dat hij het vertrouwen herwint van de kie zers dat de conservatieve politiek de beste voor hen is. Waarschijn lijk is het antwoord: nee. KINGS ZEGE Dominee Luther Kings geweld loze negeractie in Alabama is alle gewelddadige protesten ten spijt met een overwinning ge eindigd. Vertegenwoordigers van de blanke bevolking hebben toe gezegd dat ze een begin zullen maken met het vervullen van de eisen der negers, die neerkomen op het afschaffen van vernede rend onderscheid voor degenen wier huid donkerder is getint. Dat beloofde let wel een groep die zelf geen gezagsfunc- tes bekleedt, maar wel aanzien in de blanke gemeenschap ge niet. Dat als eerste reactie een bom ontplofte voor het huis van ds Kings broer mag geen al te hoopvol begin worden genoemd. Maar waarschijnlijk zullen de do minee met zijn van Gandhi ge leerde beginselen en zijn mede standers daarover niet al te ver baasd zijn. Voor de negerhatende blanken is de nederlaag zeer pijn lijk. Temeer omdat niet de geha te Kennedy uit het noorden door zijn bevel of door zijn federale troepen iets afdwong: het zijn de negers zelf geweest die hun te sterk zijn geweest. Kings actie heeft wel degelijk baat gehad bij de opinie van Ken nedy die bekend was: Birming ham wist dat er maar iets ern stigs behoefde te gebeuren of Washington zou ingrijpen en daardoor heeft de politie niet verder durven gaan dan met hon den, gummistokken en brand slangen te werken. Het belang van zijn zege is voor dominee King ook niet of morgen al negers net als blanken hun broodjes kunnen eten in restaurants in de binnenstad van Birmingham. Dat komt ongetwij feld wel een keer. Maar voorlo pig maakt dit succes iedere vol gende actie van negers elders om eerbiediging van hun rechten af te dwingen van te voren al veej kansrijker, nu in het zwart ste en meest door rassenschei ding bekende Alabama de blan ken niet hebben kunnen weige ren. (Nadruk verboden) „Een overwinning voor Bene lux" noemt het Brusselse blad „Het Laatste Nieuws" de over eenkomst betreffende de Schel deRijnverbinding, die maan dagmiddag werd ondertekend. Soortgelijke uitspraken worden ook gedaan in andere Belgische dagbladen, waarvan de meeste grote aandacht besteden aan de ondertekening van de overeen komst in Den Haag. „Dit einde van een honderdjarig geschil zal bijdragen tot de economische welvaart van heel ons land", schreef de „Nieuwe Gids". En 't Katholieke „Het Volk" besluit een artikel over het verdrag als volgt: „Dank zij Benelux is een oud twistpunt tussen Nederland en België uit de wereld geholpen, zodra, zoals mag worden ver wacht, de overeenkomst door de parlementen zal zijn goedge keurd. De werken zullen, zoals bepaald in het verdrag, zo spoe dig mogelijk na de ratificatie worden begonnen. Men moet ho pen dat de Nederlandse water staat met zijn voortreffelijke technische diensten hiermee op korte termijn zal klaarkomen' Drie leidende Tsjechoslowaak- se communisten, Karol Bacilek, Bruno Köhler en Vaclav Slavik, zijn volgens het persbureau Ce- teka vorige maand uit hun func ties ontheven. Een reden voor deze ontslagen werd niet opge geven. Het persbureau zegt dit be richt ontleend te hebben aan het blad van de communistische par tij Rude Pravo. Karol Bacilek was lid van het presidium van het centrale comité van de na tionale communistische party en eerste secretaris van het centrale comité van de Slowaakse com munistische partij. Köhler was secretaris van het centrale comi té van de Tsjechoslowaakse par tij. Het centrale comité zou deze besluiten op 3 en 4 april hebben genomen. Slavik is „om redenen van ge zondheid en werkzaamheden" ontheven van zijn functie van se cretaris van het nationale cen trale comité en heeft andere ta ken gekregen. Bacilek is in beide functies vervangen door Alexand Dubeek, een wisselend lid van het presi dium. De beide anderen zijn ver vangen door Frantisek Pene, voordien hoofd van de afdeling brandstof en stroomvoorziening van het nationale centrale comi té, en Cestmir Cisar, hoofdredac teur van het partijblad Nova Mysl. Deskundigen in Bonn zeggen dat Bacilek en Köhler worden beschouwd als de drijvende krachten van de politieke proces- De Dominicaanse troepen die in verband met het geschil met Haiti naar de grens tussen de twee landen waren gezonden, worden geleidelijk teruggetrok ken, zo is maandagavond van gezaghebbende zijde te San Do mingo vernomen. In politieke kringen beschouwt men dit als een beslissende stap in de rich ting van een regeling van het conflict Intussen onderneemt een com missie van de Organisatie van a— o,-jkaanse Staten een nieuwe poging om de leiders van de twee landen tot elkaar te bren gen. sen die in het Stalintijdperk in Tsjecho-Slowakije zijn gevierd. Rudolf Slanski, destijds algemeen secretaris van de Tsjechoslo waakse communistische partij, is het slachtoffer geworden van een dezer zuiveringen. De 67-jarige Bacilek is in de tijd dat Stalin overleed minister van Staatsveiligheid geweest. Köhler was van 1947 tot 1953 be last met de kadersectie van de Tsjechoslowaakse communisti sche partij, Slavik is onder Sta lin tot 1949 hoofdredacteur van de Rude Pravo geweest. EEN JAAR EN DRIE MAANDEN GEËIST TEGEN VROUW BESCHULDIGD VAN POGING TOT MOORD OP HAAR MAN Tegen de 39-jarige huisvrouw M. S.B. uit Losser heeft de officier van Justitie te Almelo, mr. C. H. Nuis, dinsdagmiddag één jaar en drie maanden ge vangenisstraf met aftrek geëist, alsmede voorwaardelijke terbe schikkingstelling van de re gering met drie jaar proeftijd en toezicht van de Protestants- Christelijke Reclassering. De vrouw stond terecht, om dat ze meermalen zou hebben getracht, haar man van het leven te beroven door een vlie- genverdelgingsmiddel in zijn soep en koffie te doen. De man had telkens een bittere smaak geconstateerd, waarna de vrouw het restant had weggeworpen. Eens had de man opgemerkt: „Ik geloof dat je me kwijt wilt". Het onderzoek heeft uitgewezen, dat dit ook de bedoeling was. De verhouding tussen man en vrouw was niet best. De vrouw zou nimmer van haar man heb ben gehouden. Toen de man in een ziekenhuis werd opgeno men, ontstonden moeilijkheden, omdat de vrouw een verhouding kreeg met een andere man. Na dien werden de moeilijkheden weer bijgelegd. Het vorig jaar echter kwam een neef bij het gezin inwonen en ontstonden opnieuw moeilijkheden, omdat de vrouw liever met de neef ge trouwd zou zijn. Ze stelde de neef voor haar man in het ka naal te riiden, maar de neef voelde daar niets voor. De vrouw probeerde daarna haar man te vergiftigen. Ook had ze geprobeerd hem in het diepe gedeelte van een zwembad te lokken, wetende dat hij niet kon zwemmen. De officier achtte poging tot moord bewezen. Verdachte heeft gespeeld met het leven van haar man. Het vliegenverdelgings- middel was levensgevaarlijk. Verdachte deelde mee, dat tussen haar en haar man alles weer goed was. De president, mr. A. J. van Rhede van der Kloot, vond dat niet alleen nobel van de man, doch ook moedig. Mr. P. J. Jebbink, raadsman van verdachte, betoogde, dat de vrouw onderhevig was aan een dwanghandeling. Ze moest wat doen. Hij pleitte voor een zo spoedig mogelijke invrijheid stelling. Uitspraak op 28 mei. ZES JONGELUI AANGEHOUDEN VERDACHT VAN INBRAAK IN KLEDINGMAGAZIJN De Haagse politie heeft in de afgelopen weken zes jongelui aangehouden, verdacht van een inbraak in een Haags kleding magazijn in de nacht van 1 op 2 april. De buit bestond uit kleding ter waarde van ongeveer 2.000. In de nacht van 2 op 3 april werden op het Noordeinde drie jongemannen op heterdaad be trapt bij 'n poging een juweliers winkel te forceren. Het waren de 22-jarige portier C. G. R., de 20- jarige kelner H. D. en een 16-ja- rige scholier. De scholier droeg een nieuwe trui, die afkomstig was van het kledingmagazijn. In zijn auto werden ook prijskaar tjes uit deze winkel gevonden. Op 4 april werd aangehouden de 19-jarige dienstplichtig sol daat F. E. J. E.,. en maandag zijn nog gearresteerd de 20-jarige binnenhuisarchitect A. de K. en de 22-jarige koopman B. M. van der V. De scholier heeft volgens de politie de rol van heler ge speeld. De vijf anderen zouden zich aan de inbraak schuldig hebben gemaakt. Na voorgeleid te zijn voor de officier van Justitie is de scho lier opgenomen in een observa tiehuis te Zeist en de militair naar zijn onderdeel teruggezon den. R. en D. zitten nog in voor arrest. DODELIJK VERKEERSONGELUK IN N.O.P. Een botsing tussen twee per sonenauto's op het kruispunt KuinderwegOosterringweg in Lutelgeest (N.O.P.) heeft dins dagochtend aan een der bestuur ders de 41-jarige vertegenwoor diger van een zaadhandel M, Verhulst uit Bant, het leven ge kost. De andere automobilist de 63-jarige heer Th. J. Sluyter uit Garderen, directeur van de rub berfabriek „Ruban" te Oude- schoot, werd zwaar gewond. De heer Verhulst is na het on geluk aan zijn verwondingen be zweken. Hij laat een vrouw en zes kinderen achter. De heer Sluyter is naar een ziekenhuis in Zwolle overge bracht. WEER POGING TOT AANRANDING IN ROTTERDAM Dicht bfj haar woning in de Dresselhuijsstraat in Rotterdam- Noord, is gisternacht omstreeks half één een 68-jarige weduwe van achteren aangevallen door een man, die haar op straat wierp en haar bij de keel greep. De vrouw verweerde zich heftig en wist zich na een langdurige worsteling aan de greep van haar belager te onttrekken. Toen zij ook nog om hulp riep verdween de man in het duister. De vrouw moest met enige lich Voorn uit Amsterdam tengevol ge van een verkeersongeval om het leven gekomen. Hij reed met zijn auto, komende uit de Burge meester de Vlugtlaan, de Haar lemmerweg op. Volgens de poli tie verleende de heer Voorn hier- by geen voorrang aan een ande re personenauto, wat tot gevolg had dat beide auto's met elkaar in botsing kwamen. De heer Voorn raakte in zijn auto be kneld. Bij aankomst in het Wil- helminagasthuis, waarheen hij werd overgebracht, bleek hij te zijn overleden. De bestuurder van de andere auto, de 36-jarige heer M. E. Spruit uit IJmuiden, die eveneens naar het W.G. werd vervoerd, is daar ter observatie opgenomen. SLACHTOFFER AANRIJDING OP ZEBRAPAD OVERLEDEN De 84-jarige heer W. Dijst, die maandagmiddag omstreeks te verwondingen aan de benen v'er uur ?P Admiraal de Ruy- InmtT/MY n-» AiviofnuHTm hn ri or en aan de keel naar het Dijk- zigtziekenhuis worden overge bracht. DODELIJK VERKEERSONGEVAL Gisternacht is in Laren over leden de 77-jarige A. J. Hooge- boom uit Laren, die maandag bij een verkeersongeval werd ge wond. De man kwam per fiets uit een zijstraat. Daar hij een auto van rechts zag naderen, bleef hij op het linker wegdeel, waardoor hij in aanrijding kwam met een hem tegemoetkomende bromfietser. AUTOMOBILIST VERONGELUKT Dinsdagochtend omstreeks acht uur is de 72-jarige heer G. terweg in Amsterdam bij het oversteken op een zebrapad door een personenauto, bestuurd door een 21-jarige leerling-verpleeg ster werd aangereden, is maan dagnacht in het Wilhelminagast- huis aan zijn opgelopen verwon dingen bezweken. HUIS UITGEBRAND Zondagavond ongeveer acht uur is brand uitgebroken in de woning van de heer C. Ver- schueren in Alphen (N.B.). De brand werd ontdekt door voor bijgangers. De bewoners waren naar een familiefeestje te Baarle-Nassau. Hoewel de brandweren van Alphen en Riel spoedig ter plaatse waren, kon den zij niet voorkomen dat de woning geheel uitbrandde. Een gedeelte van de huisraad werd door de buren gered. In de stad Nashville in Ten nessee ziin maandagavond 200 negers, die een protestdemon stratie hielden bij twee restau rants die de rassenscheiding handhaven, door jonge blanken met stenen bekogeld. De politie kwam tussenbeide en hield drie negers en één blanke aan. Van gewonden werd geen melding gemaakt. Later op de avond werden schoten gelost op de zitkamer Boekhandel VAN DE SANDE Dinsdagochtend zijn in Bonn vier Oostduitse journalisten in voorlopige hechtenis genomen nadat huiszoeking was verricht in de kantoren te Bonn van het Oostduitse persbureau A. D. N„ het blad „Neues Deutschland" en de „Deutschlandsender". Ge lijktijdig is huiszoeking gedaan in alle andere kantoren van Oostduitse publiciteitsorganen in de bondsrepubliek. Er zijn veel papieren in beslag nomen. van één der leiders van de negerbevolking in Nashville, de heer Bradden, die met zijn gezin naar de televisie zat te kijken. Een kogel vloog rakelings langs het hoofd van mevrouw Brad den. De negerleiders hebben voor vandaag nieuwe demonstraties aangekondigd, tenzij hun eisen tot afschaffing van de rassen scheiding worden ingewilligd. Maandagavond hebben zich in Birmingham, Alabama, nieuwe ordeverstoringen voorgedaan, waarbij een neger en een blanke werden gewond. Van een aantal auto's werden de voorruiten vernield. Intussen zijn de oud-wereld kampioen boksen Floyd Patter son en de baseball-ster Jackie Robinson maandag in Birming ham aangekomen, waar zij door da negerbevolking enthousiast werden ontvangen. Beiden spra ken later een massa-bijeen komst toe, waarin zij verklaar den dat de negers niets anders eisen dan als alle andere Ame- ge- rikaanse burgers te worden be handeld. AVE EVA a x K H a door - OLAF J. DE LANDELL - &4) „Daag!", zei Mia, van argeloze afstand. „Wat een lieve geitjes. Toen ontdekte ze Eva's gezicht, dat kookpunt verried, en Derk's manuaal er hingen woeste, losgeschoten lokken voor zijn ogen, een ogenblik neep haar gelaat tezamen. „Zo Mia'tje", begroette Derk, met 'n kwajongensachtige grijns, „kom je d'r ook bij zitten, meis je!" Ze stond stil. „Ik geloof, dat ik stoor! „Heus?" vroeg Derk. „Ja", hijgde ze en smulde zicht baar van Eva's verkreukelde rose zij. „Moet je niet doen", raadde Derk broederlijk. „Is niet netjes, Mia'tje". Eva moest zich met geweld herstellen en ondanks haar woe de op Derk, voelde ze zich tegen over de andere vrouw zonder ling voldaan. „Pas maar op", waarschuwde ze. „Hij stoeit vanavond met iedereen!" Doch Derk wees de diverse hokken aan: „Kijk, Mia; hier zit de geit, en daar zit de bok. Voor wie kwam je, kind?" En Mia, in gewone doen al zo'n uitstekend verstaandster, gaf het andere meisje niets toe in blos of verlegenheid maar Eva ver stond het beter! De hele dinsdag en woensdag werden nog doorgebracht op de bovenomschreven wijze: in zon nig gekibbel en sehijntederheid, zwaaiend tussen verrukking over het buitenleven, ontroering over kleine menselijke dingen, en be nauwende situaties. Meneer Van Hellenduyn kal meerde wel weer, doch toonde desniettegenstaande een grieze lige belangstelling voor Eva's verleden en voor Derk's toe komstplannen. Eenmaal, dat was woensdag middag, en Derk was inderdaad door Eva's opmerking een kort ogenblik tot tekenijver geraakt, was zij alleen met de heer des huizes. Met brommerige vriendelijk heid Informeerde hij naar haar werk, naar Sally, naar velerlei in Eva's leven. Ze vertelde zeer overdacht bij zonderheden, zich voelend als een koorddansereselke volgende stap kon een tuimeling worden. Ze tuimelde echter niet. De ruige wenkbrauwen werden ge fronst voor tante Gien en voor Eva's salaris. (Ze had honderd gulden per maand bedacht). En wat ze voorvoeld had met haar hele bonzende hart, gebeurde. „Wij staan zover buiten jullie plannen", zei haar schijn-schoon- vader-in-spé. „Wanneer zijn jul lie eigenlijk van plan te trou wen?" Daarop haalde Eva de schou ders op en glimlachte wereld wijs. Of ze daar nooit eens over ge praat hadden? Verbaasd. Ja, toch wel. Dat leek haar het na tuurlijkste. Nou dan?? „Ik weet niet", antwoordde Eva. „Wij zijn allebei nog jong". „Met trouwen moet je niet wachten tot de ouderdom", gromde meneer Van Hellenduyn. „Derk is vijf-en-twintig, en jij?" „Drie-en-twintig". „En hij verdient genoeg". „Ja..." Er werd niet veel méér gezegd. Een scherpe blik van onder de wenkbrauwen trachtte haar ge moed te doorlichten. Maar vrou wen zijn raadselen. Of ze niet van Derk hield? O, heel veel! Hm. Er waren vreemde verdenkin gen in de lucht, dat liet zich zo aanvoelen. Eva besloot voor de aller-aller- allerlaatste maal, nu beslist géüw weg te moeten gaan. Er dreigde iets... „Jullie moeten trouwen", oor deelde meneer Van Hellenduyn opdringerig. „Je kent Sally al jaren, dus Derk ook, van steeds weer dat ontmoeten bij haar... Een verloving doet 't 'm niet. Ik zou blij zijn, als ik Derk binnen een maand getrouwd wist!" Zie je wel, dat er iets dreigde! Het was al te laat voor vier uur drie; doch zes uur één-en- twintig kon ze nog best halen. Zij bleef. Hoe had ze ooit zo lamlendig kunnen zijn? Ze blééf! Er dreigde iets véél ergers dan ze raden kon, uit een doodstille hoek. De volgende middag aan de lunch, na een afmattend bezoek bij drie verschillende dorpsbewo ners en een ontmoeting met freule lanshoven plus Heintje, kwam tijdens de croquetjes Kees binnenglijden, en meldde, kies voor zich uit starend: „Er is be zoek voor freule Blombergh". Hij had haar van de beginne af met de adellijke titel versierd, tot haar nederige ergernis en Derk's groot vermaak. „Voor mij?", zei ze, alleen-op- -de-wereldlijk. „Uw tante", detailleerde Kees. Een vries-koude stolde haar bloed. „O, wat enig!" kirde mamaatje Van Hellenduyn. „Wat lief van haar! Laat mevrouw direct hier, Kees". Ze had niet zo luid moeten praten. Tante Gien had haar leven luisterend doorgebracht en beschikte over scherpe oren. Ook over een grote, alhoewel conven tioneel gebonden vrijmoedigheid. Ze had geen verdere aanmoedi ging nodig om achter Kees langs naar binnen te stappen op luid klinkende halfhoge hakken. Daar stond ze, in haar zwarte mantel, met het rechte, donker bruin strooien hoedje op. Ze keek de kring van volmaakt on bekenden rond, keurde met één oog de tafel vol lekkers, en zei: „Goedemiddag". (Wordt vervolgd) DONDERDAG 16 MEI HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Morgengebed; 7.15 Muziek programma, strip voor de jeugd en actualiteiten; 7.55 Over weging; 8.00 Nws; 8.15 Com mentaar op de uitslagen Twee de-Kamerverkiezing; 8.25 Lich te gram.; 8.50 Voor de huisvr.; 9.35 Waterstanden; 9.40 School radio; 10.00 NCRV-lied; 10.03 Kerkorgelconcert; 10.15 Mor gendienst; 10.45 Geestelijke lie deren in Friese berijming; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Geeste lijke liederen; 12.00 Middagklok, 12.04 Lichte muziek; 12.25 Voor de boeren; 12.35 Meded. t.b.v. land- en tuinb.; 12.38 Draaien maar! 12.55 Katholiek nws; 13.00 Nws; 13.15 Draaien maar! (vervolg); 13.40 Licht progr.; 14.00 Bondsdag Geref. Vrouwen vereniging; 14.15 Klass. gram.; 15.00 Klass. en moderne orkest werken (gr.); 16.00 Bijbelover denking; 16.20 Klass. muziek; 16.50 Gram.; 17.00 V. d. jeugd; 17.30 Schoolzang; 17.40 Beurs berichten; 17.45 Amus. muz.; 18.15 Sportrubriek; 18.30 Licht instrumentaal ensemble; 18.50 Jaarvergadering van het Ver bond van Protestants-Christe lijke Werkgevers in Nederland; 19.00 Nieuws en weerber.; 19.10 Gewijde muziek; 19.30 Radio krant; 19.50 Politieke lezing; 20.00 Operaconcert (gr.); 22.00 Kerkorgelconcert; 22.30 Nieuws; 22.40 Avondoverdenking; 22.55 Boekbespr.; 23.00 Operaconcert (verv. - gr.); 23.5524.00 Nws. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Ochtendgymn.; 7.20 Lichte gram.; 7.30 Comm. op de uitsla gen van de gisteren gehouden Tweede-Kamerverkiezingen; 7.40 Lichte gram.; 7.50 Dagope ning; 8.00 Nws; 8.15 Herhaling comm. op verkiezingsuitsl.; 8.25 Lichte gram.; 9.00 Ochtend gymn. voor de vrouw; 9.10 De groenteman; 9.15 Oude kamer muziek (gr.); 9.40 Morgenwij ding; 10.00 Arbeidsvitaminen (gr.); 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Praatje; 11.15 Oude ka mermuziek; 11.50 Boekbespr.; 12.00 Dansorkest en zangsolis ten; 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw; 12.33 Lichte gram.; 13.00 Nws; 13.15 Meded.; 13.25 Beursber.; 13.30 Licht orkest; 14.00 Moderne muziek; 14.30 Voor de vrouw; 15.05 Lichte gram.; 15.30 Voordracht; 15.50 Moderne muziek; 16.20 Lichte gram. voor de jeugd; 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Nws; 18.15 Even tueel actueel; 18.20 Amus. muz.; 18.30 Sportpraatje; 18.35 Ge sproken brief; 18.40 Licht in strumentaal trio; 19.00 Voor de kleuters; 19.05 Licht program ma; 20.00 Nws; 20.05 Moderne muziek; 21.05 Hoorspel; 22.10 Koor en symfonieorkest (gr.); 22.30 Nws en meded.; 22.40 Ac tualiteiten; 23.00 Sportact.; 23.10 Discotaria; 23.5524.00 Nws. BRUSSEL (VI.): 12.00 Nws; 12.03 Amus. muz.; 12.30 Weer bericht; 12.35 Lichte orkestmu ziek; 12.50 Beursber.; 13.00 Nws; Nws; 13.15 Kamermuziek; 14.00 Nws; 14.03 Schoolradio; 16.00 Nieuws; 16.03 Beursber.; 16.09 Franse les; 16.24 Gevar. muz.; 17.00 Nws; 17.15 Voor de kinde ren; 17.50 Lichte muziek; 18.00 Nieuws; 18.03 Koorzang; 18.18 Paardesportber.18.20 Voor de soldaten; 18.50 Radiokroniek; 19.00 Nws; 19.30 Lezing; 19.40 Flitsen; 19.50 Politieke lezing; 20.00 Voor de vrouw; 20.30 Con certmuziek met koorzang; 21.50 Boekbespr.; 22.00 Nieuws; 22.15 Chansons; 23.00 Nieuws; 23.05 Wekelijks Opera- en Bel Canto concert; 23.5524.00 Nws. Televisieprogramma's NED. T.V.: 14.30 V. d. vrouw; 15.15 Pauze; 15.30—15.45 Voor de kinderen; 19.30 8 x Europa cup, documentair programma; 20.00 Journaal; 20.20 Actualitei ten; 20.45 Kunstkroniek; 21.15 Uitkomst, toneelstuk; 22.35 Epi loog; 22.4522.50 Journaal. BELGIë (VI.): 19.00 Voor de jongeren; 19.25 Voor de vrouw; 19.55 Sport; 20.00 Nws en film reportage koninklijk bezoek aan Engeland; 20.30 Het uur der on- schuldigen, T.V.-spel; 21.45 Een koninklijk huis, bezoek aan pa leis en museum; 22.15 Nieuws; 22.25 Eurovisie Rome: Finale kampioenschappen jumping. VEEMARKT ROTTERDAM Op de veemarkt te Rotterdam werden in totaal aangevoerd 4176 stuks vee, zijnde 400 vette koeien en ossen; 1094 gebruiksvee; 460 vette kalveren; 294 graskalve ren; 1449 nuchtere kalveren; 8 varkens; 55 lopers; 13 biggen; 53 paarden; 9 veulens; 96 scha pen of lammeren; 198 weide/ zuiglammeren; 47 bokken of gei ten. De noteringen waren als volgt: Vette koeien 2,403,25; Vette kalveren 2,40—3,20; Nuchtere kalveren 1,30—1,50; Slachtpaarden ƒ2,40—2,95, alles per kg. Graskalveren ƒ250ƒ350; Lo pers 8010; Schapen 90 ƒ120; Lammeren ƒ50—ƒ70; Kalf- en melkkoeien 800— ƒ1125; Vare koeien ƒ600—850; Vaarzen 550870; Pinken ƒ350520, alles per stuk. Overzicht: Vette koeien: aan voer iets groter, handel levendig en goed prijshoudend; Vette kal veren: even meer aanvoer, vlotte handel, prijzen hoger, enkele pri ma's boven notering; Graskalve ren groter aanvoer, luie handel, prijzen onveranderd; Nuchtere kalveren: aanvoer kleiner, han del willig en hogere prijzen; Lo pers, biggen: ruimer aanvoer, stille handel, prijzen als vorige week; Slachtpaarden: aanvoer iets kleiner, redelijke handel en wat stijver in prijs; Schapen en lammeren: even meer aanvoer, tamelijke handel en ruim prijs houdend; Kalf- en melkkoeien: aanvoer iets korter, matige han del, prijzen onveranderd; Vare koeienaanvoer als vorige week, kalme handel en staande prijzen; Vaarzen en pinken: matige aan voer, handel stroef, prijzen als vorige week; Weide/lammeren: gewone aanvoer, kalme handel en prijzen als vorige week.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 5