Vreest Indonesië opdringen van de Chinezen in Zuid-Oost-Azië Het afbreken van de E.E.G.-onderhandelingen met Engeland Over drie jaar heeft het leger 600 nieuwe tanks nodig Het weer Oostduitse journalisten in West-Duitsland aangehouden HOOGWATER WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN WOENSDAG 15 MEI 1963 19e Jaargang Nr 5913 MACMILLAN OVER HET MIDDEN-OOSTEN Radio De Koek BELGISCH KONINGSPAAR IN ENGELAND HELANCA „EIGEN HAARD" OVERLEG OVER AFRIKAANSE EENHEID WAAROM COOPER NIET DE RUIMTE INGING Prof, C. Minderhoud commandeur in de Orde van Oranje-Nassau COUVE DE MURVILLE NAAR WASHINGTON DE RELLETJES OP JAVA Frankering btJ abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van Be Sands Redactie, adres; Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smldswa) Telefoon 01150 2073 r Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal: per' maand ƒ2,per week 48 et. Losse nrs 9 et. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et: minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties '(géén handels, advertenties)5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Vreest Indonesië een verder opdringen van de Chinezen in Zuid-Oost-Azië? Deze vraag dringt zich op door het felle ver. zet dat wordt gevoerd tegen de plannen om de ruim tien miljoen inwoners van Malakka, Singapo re en Brits-Borneo te verenigen in de federatie van Maleisië. Ter wijl men in Djakarta kan horen spreken van „het gele gevaar", formuleerde vice-premier en mi nister van Defensie generaal Abdul Haris Nasution het aldus: „Wy vrezen het ontstaan van een nieuwe basis voor buiten landse overheersing. Het reali seren van de federatie van Ma leisië zou een springplank ople veren voor vreemde dominering in politiek, economisch en mili tair opzicht in Zuid-Oost-Azië". In een gesprek met Nederlandse journalisten in zijn hoofdkwar tier in Djakarta betoogde gene raal Nasution dat Malakka en ook Noord-Borneo „door kolo niale en Chinese elementen thans reeds een dergelijke springplank voor economische subversieve activiteiten zijn, door het bedrij ven van zwarte ruilhandel en smokkel, die niet onbelangrijke schade aanricht aan de Indonesi sche uitvoerhandel. Maar deze gebieden zijn ook bases voor het behoud van de veiligheid van In donesië door de steun die is ver leend aan de Daroel Islam en de leiders van de opstand tegen de Indonesische regering." ONGEREGELDHEDEN IN NASHVILLE Ook in Nashville hebben zich on geregeldheden voorgedaan tus sen blanken en negers. On de foto springt een neger met getrokken mes op een blanke af, die zich schuldig maakte aan scheldpartijen. Generaal Nasution liet geen twijfel bestaan aan de Indonesi sche vastberadenheid om steun te verlenen „aan de strijd van de bevolking van Noord-Borneo de Britse kroonkolonies Serawak en Noord-Borneo en het protec toraat Broenei voor het zelf beschikkingsrecht." „In tegenstelling tot Malakka en de Philippijnen doen wij geen aanspraken gelden op Noord- Borneo. De steun die Wjj verle nen is een uitvloeisel van het in onze grondwet neergelegde be ginsel inzake kolonialisme en imperialisme. De vorming van de federatie van Maleisië zou steun betekenen aan het neo-kolohia- lisme en het feodalisme. Wij heb ben aan Toenkoe Abdoel Rah man van Malakka voorgesteld de bevolking van Noord-Borneo zelf te laten beslissen. Dit is ge weigerd. Daarom hebben wij be sloten steun te verlenen aan In donesische vrijwilligers, die daar aan de strijd willen deelnemen en aan strijders uit Noord-Bor neo aan wie Indonesië dezelfde militaire opleiding geeft, die onze eigen militairen krijgen." Generaal Nasution noemde de vorming van een Maleise federa tie voorts in strategisch opzicht „een gevaar voor Indonesië dat tot een onhoudbare toestand zou leiden." Wij zien liever Zuid-Oost-Azië als het gebied van de Maleise be volkingsgroepen. Wij verbieden de anderen niet hier binnen te komen, maar zij mogen geen enclaves vormen zoals dat in Malakka het geval is." Inmiddels is onder de Chinese gemeenschap in Djakarta grote ongerustheid ontstaan over de incidenten die zich de afgelopen week in verschillende plaatsen op Midden- en West-Java heb ben voorgedaan, en waarbij eigendommen van Chinezen wer den vernield. Volgens de officië le verklaring die in Djakarta werd verstrekt deden de inciden ten zich voor in Tsjeribon, Ban doeng, Tegal en enkele dorpen op Midden-Java en waren er ook studenten bjj betrokken. In de verklaring zei de regering „de ongewenste incidenten diep te betreuren" en werd een drin gend beroep gedaan op de bevol king voor „samenwerking en be grip bij het vinden van de beste oplossing en het nalaten van da den, die tot rechtsvervolging kunnen leiden.' Het afbreken van de onder handelingen tussen de E. E. G. en Engeland over de toetreding van 'Engeland tot de gemeenschap was een schokkende gebeurtenis. Een gebeurtenis, die voor de af zienbare toekomst een einde maakte aan de verwachtingen, die velen ten aanzien van de groei van de gemeenschapsge dachte meenden te mogen koes teren. Het verslag van de regering over 1962 van de werking van de E. E. G. en Euratom, waarin dat wordt opgemerkt, wordt verder gezegd, dat voorshands de basis is weggevallen voor een onver kort vertrouwen in een waarlijke ununautaire ontwikkeling van de E. E. G., die zich zou vol trekken in een geest van Euro pese en Atlantische solidariteit, alsmede in het bewustzijn van de wereldwijde verantwoorde lijkheden van de gemeenschap. Deze omstandigheid zo zegt het verslag verder heeft on vermijdelijk eert remmende in vloed op de benadering, door de meerderheid van de lid-staten, van de op zichzelf zo zeer ge wenste opbouw van de E. E. G. Aan deze terughoudendheid zal pas een einde kunnen komen, naarmate de gemeenschap in staat blijkt tot het leveren van daadwerkelijke bewijzen van een positieve gezindheid ten aanzien van de genoemde doelstellingen. De regering, zo wordt verder opgemerkt, stelt er prijs op nog maals te verklaren, dat ze al het mogelijke in het werk stelt om dit te bevorderen. Als u nd een nieuwe foto- of' filmcamera koopt, is uw oude fototoestel 7.50,10.— of 151— waard De Britse eerste minister heeft zich dinsdag in het Lagerhuis verenigd met dè recente verkla ring van president Kennedy, waarin te kennen wordt gegeven dat elk militair initiatief van de zijde van Israël of van die der Arabische landen een Westelijke interventie tot gevolg zou kun nen hebben. In antwoord op een vraag zei MacMillan, dat Engeland gekant blijft tegen elk gebruik van ge weld of elk dreigement om ge weld te gebruiken, zowel in het Midden-Oosten als in de rest van de wereld. Engeland is ook ge kant tegen inmenging van welk land ook in de aangelegenheden van een ander land. De Britse premier is van oordeel, dat de Verenigde Naties in de eerste plaats verantwoordelijk blijven voor de handhaving van de vrede in het Midden-Oosten. Noordstraat 102 - Telefoon 8120 Terneuzen Koning Boudewijn en koningin Fabiola van België zijn dinsdag ochtend met een vliegtuig, waar van de kabine met bloemen was versierd, voor een officieel bezoek van drie dagen in Engeland aan gekomen. Het eerste officiële be zoek van een Belgische vorst aan Londen in een kwart eeuw. Het straalvliegtuig met het Belgische koninklijke paar land de op het vliegveld Gatwick, 50 km ten zuiden van Londen, waar prinses Margaret en haar echt genoot, de graaf van Swowdon, de koninklijke bezoekers begroet ten. Het weer was typisch Engels: er viel een stage koude regen. Het Belgische vorstenpaar werd later op het Victoria-station in Londen officieel ontvangen door koningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh. Na de ontvangst op het Victo ria-station reed koningin Eliza beth met koning Boudewijn in een open staatsiekoets, gevolgd door een tweede koets met ko ningin Fabiola en de hertog van Edinburgh, naar het Buckingham paleis. Nadat in dit paleis de lunch gebruikt werd, heeft het Belgische koninklijk paar een krans gelegd op het graf van de onbekende soldaat in de West minster-abdijkerk. DAMESPANTALONS Alle maten en vele kleuren vanaf 24,50. Enorme sortering. SPORTHANDEL NOORDSTRAAT 76 In het jaar 1966 zal de Konink lijke landmacht de ongeveer 500 tot 600 tanks, waarmee zij op het ogenblik haar tankbataljons en enige verkenningsonderdelen heeft uitgerust, moeten vervan gen. Op het ogenblik zijn de be treffende onderdelen uitgerust met centurions, die nog onder M.D.A.P.-voorwaarden van Ame rika zijn verkregen. In 1966 zul len de centurions versleten zijn, terwijl bovendien dan geen reser ve-onderdelen meer te krijgen zijn. Aanschaf van een type mid delzware tank voor de tankba taljons zal een bedrag van onge veer 800.000.000 vergen. Vol gend jaar hoopt men te kunnen komen tot een keus uit de tanks die op het ogenblik in verschil lende landen of in beproeving of in ontwikkeling zijn. Dat zijn de Franse tank AMX 30, een Duitse middelzware tank, de Engelse Chieftain tank, de Amerikaanse M 60 Al en de Zweedse S-tank. De Franse AMX-tank kost op het ogenblik ongeveer 1,5 mil joen nieuwe Franse francs; de Duitsers vragen voor hun mid delzware tank een bedrag van 1.200.000 D.M. Een bijzonderheid is verder nog, dat de Nederlandse en de Belgische minister van Defensie besloten hebben om zoveel mo gelijk te trachten gezamenlijk een aantal tanks (ongeveer het zelfde aantal als Nederland) dat tegen 1966 vervangen moet wor den, aan te kopen. Als beide landen dezelfde soort tank zouden kopen, hoopt men sterker te staan bij de aankoop onderhandelingen. Verder zou men dan misschien omdat het om grotere aantallen gaat ook goedkoper de reservedelen kun nen bemachtigen. Als een bescheiden poging om tot een zekere integratie van de NAVO-strijdkrachten te komen, zal voorts vermoedelijk in juli van dit jaar gepoogd worden om in NAVO-verband een geza menlijke beproeving te arrange ren van de Franse AMX-30 en de Duitse middelzware tank. Hedenmiddag zal in de hoofd stad van Ethiopië een van de grootste bijeenkomsten van Afri kaanse ministers van Buitenland, se Zaken beginnen die ooit zijn gehouden. De ministers zullen een week lang besprekingen voe ren ter voorbereiding van de volgende week te houden top conferentie waarop men de een heid van de jonge staten van Afrika zal trachten te verster ken. Op de ministerconferentie, die onder voorzitterschap staat van de Ethiopische minister van Buitenlandse Zaken, Katema Jefroe, zal een programma wor den opgesteld voor de topbijeen komst. Volgens diplomatieke waarne mers hangt het welslagen van de topconferentie voor een groot deel af van het voorbereidend overleg. Tot de onderwerpen, die waarschijnlijk op de agenda staan behoren Zuid-Afrika, Zuid- west-Afrika en de Portugese ge bieden in Afrika. Ook verwacht men dat zal worden gesproken over nauwere militaire samen werking tussen de Afrikaanse landen en de kwestie van buiten landse militaire bases. De Ghanese minister van Bui tenlandse Zaken, Kojo Botsio, zei maandag bij zijn aankomst in Addis Abeba, voorstander te zijn van een continentale regering. De vorming van zo'n regering was volgens hem nodig als be scherming tegen „neo-kolonialis- me". SCHELDE—RIJN VERBINDING OFFICIEEL AKKOORD Maandagmiddag- is in de grote zaal van het ministerie van Bui tenlandse Zaken in Den Haag- het akkoord tussen België en Nederland over de ScheldeRijn. verbinding ondertekend. Foto: Op de goede verbinding V.l.n.r.: De Belgische eerste mi nister Tb. Lefèvre, mr. J. M. A. II. Luns, de Nederlandse minis ter van Buitenlandse Zaken; en de Nederlandse minister-presi dent prof. dr. J. E. de Quay. Vier uur en 55 minuten heeft Gordon Cooper, vastgebonden in zijn kleine cabine, gewacht op het sein dat hem de ruimte in zou brengen. Toen maakte kolonel John Powers bekend dat de ruimtevlucht is uitge steld in verband met moeilijk heden met het radarstation van Bermuda. Op Bermuda is één van de belangrijkste op sporingsstations gevestigd. Uit de gegevens van dit station moet men opmaken of Cooper, na de start van Cape Ca naveral, de juiste koers heeft. De bekendmaking van Powers kwam ruim 12 minuten vóór het tijdstip, waarop de start voor de tweede maal was vastgesteld. Eerder was de start twee uur uitgesteld, omdat een diesel motor, die tot ^e normale uit rustingsstukken van de lan- ceerplaats behoort, niet wilde aanslaan. Vandaag zal er om 14.00 uur op nieuw een poging worden ge daan om Cooper de ruimte in te schieten. Prof. dr. G. Minderhoud, de aftredend voorzitter van het be stuur van de Coöperatieve Cen trale Raiffeisen-Bank, is be noemd tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau. Dit is dinsdagmorgen bekend gemaakt op do door bijna 3.000 leden bezochte 65ste algemene vergadering van de Raiffeisen- bank in de Bernhardhal te Utrecht. Prof. Minderhoud was door zijn gezondheidstoestand verhinderd deze vergadering zelf bij te wonen. De Commissaris der Koningin De Westduitse politie heeft maandagavond een twaalftal in de bondsrepubliek werkzame cor respondenten van Oostduitse pu- bliciteitsorganen gearresteerd en hun kantoren doorzocht, zo heeft het Westduitse ministerie van Justitie dinsdag meegedeeld. De betrokken journalisten worden De Franse minister van Bui tenlandse Zaken, Couve de Mur- ville, zal tijdens een driedaags bezoek aan Washington, van 25 tot 27 mei, met zijn Amerikaan se ambtgenoot Dean Rusk be sprekingen voeren over inter nationale kwesties, zo is dinsdag in de Franse hoofdstad meege deeld. Couve de Murville zal zich naar Washington begeven na de conferentie van de Navo- ministerraad in Ottawa te heb ben bijgewoond. Op deze con ferentie zal voornamelijk wor den gesproken over de voorge stelde multinationale Navo- kernmacht. Volgens gewoonlijk welingelichte kringen is men het erover eens, dat deze kern macht moet worden gedacht als een gereorganiseerd Navo-on derdeel, niet als een nieuwe kernmacht. Volgens deze krin gen zouden de Fransen hierdoor eerder geneigd zijn met deze multinationale kernmacht ak koord- te gaan. De multinationale kernmacht zal, als de plannen worden uit gevoerd, bestaan uit Britse V- bommen werpers, Amerikaanse Polaris-duikboten en twee Fran se squadrons die in West-Duits land zijn gestationeerd, be nevens Nederlandse, Belgische en Westduitse squadrons. Antara meldt dat er bij de anti-Chinese relletjes, die zich de vorige week in Tegal en Ban doeng op Java hebben voorge daan, zes mensen om het leven zijn gekomen. De overige week maandag kwamen vier mensen om bij relletjes in Tegal. Vrijdag werden twee Indonesische stu denten geëlektrokuteerd, toen hoogspanningsdraden door scho ten van soldaten naar beneden kwamen. De gouverneur van Midden- Java zou verklaard hebben dat de onlusten in Tegal georgani seerd waren. De oproerkraaiers hadden daar niet alleen eigen dommen van Chinezen vernield, maar ook een munitiedepót en een levensmiddelenmagazijn van de overheid in de haven geplun derd. Op een gemeenschappelijke vergadering in Djakarta van po litieke, studenten- en jongeren organisaties heeft men een be roep op de „buitenlanders" (Chi nezen) gedaan om „zich te .voe gen naar de nationale verlan gens van het Indonesische volk". Het Indonesische boerenfront verklaarde dinsdag, dat men met deze relletjes de eendracht tus sen de Chinese volksrepubliek en Indonesië wil aantasten. verdacht van spionage, het deel uitmaken van een vanuil Oost- Duitsland geleide staatsvijandige organisatie en overtreding van de wet waarbij dé communisti sche partij in West-Duitsland verboden is. De politie heeft een grote hoeveelheid belastend ma teriaal in beslag genomen. In Bonn alleen al werden vier jour nalisten in voorlopige hechtenis genomen. Andere arrestaties werden uit Hannover en Dussel- dorp gemeld. De zorgvuldig voorbereide ac tie is volgens het plan verlopen. Volgens het ministerie van Ju stitie waren de kantonen van de Oostduitse journalisten al gerui me tijd in het oog gehouden. Het optreden van de politie was niet in strijd met de persvrijheid. Oostduitse journalisten kunnen in de bondsrepubliek hun werk in alle vrijheid verrichten, in tegenstelling tot de Westduitse correspondenten in Oost-Duits- land, aldus het ministerie van Justitie. Het Oostduitse perbsureau A. D. N. heeft gemeld', dat dinsdag vier journalisten door de West- berlijnse politie zijn aangehou den. Eén van hen, Eberhardt Schmidt, was correspondent van dit persbu'"--" In de woning van een zekere Peter Neuhof waren documenten over de Westduitse staatssecretaris dr. Hans Globke aangetroffen en in beslag g"T- '-5us A. D. N. Het Oostduitse persbureau noemde de politieke actie dins dagavond „een hernieuwd wil lekeurig optreden tegen voor uitstrevende journalisten" van de Justitie te Bonn. Volgens A. D. N. z.'jn alle in voorlopige hechtenis genomen jown'1" i, met uitzondering van de vier in Bonn, Westduitse staatsburgers. Een „groot aantal" mensen was gearresteerd, op de politiebu reaus „als misdadigers behan deld en urenlang verhoor'5" -1- dus dit persbureau. in de provincie Gelderland, mr. H. W. Bloemers, heeft prof. Min derhoud maandagavond in zijn woning in Wageningen mede deling gedaan van het besluit van H. M. de Koningin, hem tot het commandeurschap te ver heffen. Hierbij waren ook aan wezig de burgemeester van Wa geningen, mr. M. de Niet, de plaatsvervangend voorzitter van het bestuur van de Raiffeisen- bank, mr. C, Th. E. graaf Van Lijnden van Sandenburg, en de directeur van de bank, ir. J. S. Keyser. Prof. Minderhoud is op 26 januari 1889 geboren in Nieuw- dorp in de gemeente 's-Heer Arendskerke. Hij doorliep de Rijks-H.B.S. in Goes en stu deerde vervolgens aan de toen bestaande Rijks-Hogere Land-, Tuin- en Bosbouwschool in Wa geningen, waar hij in 1912 de akte landbouwkunde M. O. be haalde. Daarna werd de heer Minder houd aspirant-rijkslandbouw- ieraar, toegevoegd aan de rijks- landbouwleraar voor noordelijk Groningen, en leraar aan de middelbare landbouwschool en de rijkslandbouwwinterschool in Groningen. In 1914 werd hij be noemd tot rijkslandbouwleraar voor noordelijk Groningen. In 1918 werd hem eervol ontslag verleend uit genoemde functie en uit het rijkslandbouwonder- wijs. Van 1914 tot 1915 was de heer Minderhoud waarnemend secre taris van de Groninger Land- bouwbond. Toen deze in 1918 werd omgezet in de Groninger Maatschappij van Landbouw werd hij eerste-secretaris. Bo vendien was hij de eerste direc teur van het Groninger Land- bouwhuis en sinds 1919 redac teur van het Groninger Land bouwblad. Deze functies vervul de hij tot 1927. In 1925 promoveerde de heer Minderhoud tot doctor in de landboüwkunde op een proef schrift over de „Ontwikkeling en betekenis der landbouwin dustrie in Groningen". In 1927 volgde zijn benoe ming tot hoogleraar in de land huishoudkunde aan de land bouwhogeschool in Wagenin gen, welk ambt hij bekleedde tot 1959. Prof. Minderhoud werd in 1940 gekozen tot lid en in 1941 tot voorzitter van de Raad van Toezicht van de Coöperatieve Centrale Raiffeisenbank. Laatst genoemde functie werd in 1948 verwisseld voor die van vice- voorzitter van het bestuur. In 1950 werd prof. Minderhoud voorzitter van dit college, een functie, die hij nu bii zijn af treden 13 jaar onafgebroken heeft vervuld. AANHOUDEND KOUD Het K.N.M.I. deelt mee: Een kleine storing trok dins dagavond over Zuid West-En- geland. naar Frankrijk. Een om vangrijke bijbehorend regenge- bied bereikte daarbij ook tijde lijk het zuiden van ons land. Achter de storing stelt zich bo ven de Britse eilanden en de Noordzee een westelijke tot WOENSDAG 15 MEI v.m. n.m. Breskens 5.57 6.17 Terneuzen 6.32 6.52 Hans weert 7.12 7.32 Walsoorden 7.22 7.42 DONDERDAG 16 MEI v.m. n.m. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 6.57 8.12 8.12 8.22 7.20 8.35 8.35 8.45 noordwestelijke stroming in. Daarmee wordt onstabiele lucht naar West-Europa getranspor teerd waarin behalve enkele buien ook opklaringen voorko men. De temperaturen in deze lucht blijven aan de lage kant. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Aanhoudend koud Opklaringen maai' ook enkele buien. Matige tot vrij krachtige wind, ruimend naar west tot noordwest. Weinig verandering in temperatuur. Mei 15 16 ZON op onder MAAN op onder 4.48 4.46 20.26 20.27 1.35 2.09 10.12 11.24 j

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1