KIEST PARTIJ sa ons robert De onrust in Birmingham SUURHOFF Misverstand over persconferentie van Prins Bernhard Vergeefse uitbreekpogiog uit Oost-BerlijD Syrische kabinet afgetreden De anti-Chinese relletjes in Indonesië De E.E.G.-ministerraad HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN KIEST PARTIJ VAN OE ARBEID Lijst 2 Frankertag bJJ abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sands Redactie, adres; Noordstraat 55—57 Admlnlstratie-adresSmidswal Telefoon 01150 2073 Gironummer 38150 SST!#***" fe>- per kwartaal» per maand f 2,—; per week 48 ot. T,os<s» nrs 0 ct. DE VRIJE ZEEUW MAANDAG 13 MEI 1963 19e Jaargang Nr. 5911 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum pei advertentie f2,40. Rubriek: Kleine Advertenties '(géén handels advertenties)5 regels 1,10. Iedere regel meei 22 et. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur Duizenden negers zijn zater dagavond in Birmingham in „op stand" gekomen, nadat blanken bomaanslagen hadden gepleegd op een door negers gedreven mo tel en ip het huis van een broer van de negerpredikant Martin Luther King, één van de leiders van de beweging tegen rassen scheiding. Er ontstonden branden, win kels werden geplunderd en de ruiten van politie- en brand weerauto's werden door stenen verbrijzeld. De ongeregeldheden duurden tot zondagochtend voort. Toen keerde de rust terug. Bijna 50 gewonden, waaronder politiemannen en brandweerlie den, zijn in een ziekenhuis opge nomen. De schade loopt in de duizenden dollar. President Kennedy heeft zon dag zijn weekeinde buiten Wash ington bekort en is naar het Wit te Huis teruggekeerd. Gouverneur George Wallace van Alabama heeft communisten de schuld gegeven van de bom aanvallen in Birmingham en een beloning van 5.000 dollar uitge loofd voor inlichtingen die leiden tot de arrestatie van de daders. De hoofdcommissaris van poli tie van Birmingham, Eugene Connor, die een overtuigd vóór stander is van handhaving der rassenscheiding, heeft er via de radio bij de ingezetenen van Bir mingham op aangedrongen niet te kopen in winkels, welke eige naren ermede hebben ingestemd om binnen drie maanden hun za ken ook voor neger-klanten open te stellen. „Blanken en andere inwoners van de stad moeten niet in deze winkels kopen. Dit is de beste manier om een einde te maken aan het streven tot opheffing der rassen in Birmingham", aldus Connor. De (nieuwe) burgemeester van Birmingham, Albert Boutwell, die algemeen als een gematigd man wordt beschouwd, is echter een geheel andere mening toegedaan. „Birmingham moet geen geweld daden toestaan en zeker het ge drag van de laffe bommen- gooiers, die hun wraaklust wil len uitvieren zonder acht te slaan op een eventueel verlies van mensenlevens of goederen, kan niet worden aanvaard. Het stadsbestuur zal, zo nodig, van alle bevoegheden, waarover het beschikt, gebruik maken bij het opsporen van de plegers der aan slagen", aldus burgemeester Boutwell. Staat van beleg in Paraguay verlengd De staat van beleg in Para-» guay is voor een termijn van 90 dagen verlengd. Volgens een decreet was dit nodig met het oog op de weer toenemende hoeveelheid daden van terroris me in het land. Een aangekondigde persconfe rentie, die Prins Bernhard zater dagochtend bij zijn terugkeer uit Amerika op Schiphol zou geven, is niet doorgegaan omdat na aan komst van de Prins bleek, dat alles op een misverstand berust te. De Prins zelf was daarover lichtelijk gebelgd en gaf openlijk de schuld aan „een of andere idioot van het ministerie van Buitenlandse Zaken." „Ik zou niet weten wat ik te vertellen heb," zei de Prins in de ontvangstkamer tot de Koningin en zijn particulier secretaris, die hem waren komen afhalen en hij liet zich door middel van de heer F. A. da Costa van de rijksvoor lichtingsdienst bij de op hem in de perskamer wachtende journa listen verontschuldigen. „Mijne heren," zo begon de Het Syrische kabinet is afge treden. Het ontslag van de re- gering-Salah Bitar is aanvaard door de nationale revolutionaire raad. Dit werd zaterdagochtend door Radio-Damascus bekend gemaakt. De regering-Bitar werd op 9 maart van dit jaar, na de om wenteling op 8 maart, gevormd. De revolutionaire raad heeft dr. Sami El Joendi, die in het aftredende kabinet minister van Cultuur was, met de vorming van een nieuwe regering belast. In de regering-Bitar waren de Baath-socialisten in de meer derheid. Zowel de Baathisten als de Nasser-gezinden zijn Pan-Arabische socialisten. De OPVOUWBARE HELIKOPTER De eerste opbouwbare helikopter ter wereld, een toestel van 270 kg. dat door Dornier is gebouwd, heeft in Friedrichshafen zijn proefvlucht gemaakt. De „Do. 32" zoals de wentelwiek is ge noemd, kan op vele brandstoffen vliegen. Hij kan als kleine aan hangwagen achter een auto worden vervoerd (linksboven). De wagen kan als een soort mo biele helihaven worden gebruikt (linksonder) waarop elke vlucht kan beginnen of eindigen (rechts). Na een tiental lessen zou men kunnen vliegen met dit toestel, dat een snelheid kan halen van 110 km per uur. De rotor wordt aangedreven door een gasturbine met een vermo gen van .90 pk. De prijs zou komen te liggen in de buurt van 32.000 gulden. eersten "hebben echter grote be zwaren tegen een beperking van de politieke activiteit, zoals die door Egypte, de grootste partner in de nieuwe verenigde Arabi sche federatie, wordt voorge staan. In Egypte heerst naar bekend het één-partijstelsel. Enkele dagen geleden zijn in Syrië heftige betogin<*°n gehou den waarbij de politie met kracht optrad tegen studenten die leuzen voor N'v»r e" tegen de Baathpartij riepen. In de Noordsyrische stad Aleppo werd woensdag zelfs een uitgaansver bod afgekondigd nad=t daar en kele doden waren gevallen. In Damascus en Aleppo werden rond 300 mensen gearresteerd. Volgens leden van de Baath partij zijn 47 Syrische officieren en onderofficieren ontslagen omdat zij een staatsgreep in de zin hadden. Aanhangers van Nasser beweren echter dat dit aantal veel hoger ligt. Dr. EI Joendi heeft vroeger deel uitgemaakt van de socialis tische Baath-partij. Nu noemt hij zich echter een unionistische socialist en wordt hij beschouwd als een voorstander van nau were banden met Egypte. Ten tijde van de unie tussen Syrië en Egypte was hij directeur- generaal van Voorlichting. Dr. Joendi zat in de Syrische dele gatie die zich op 6 april naar Cairo begaf om daar met Egyp tische en Iraakse functionaris sen overleg te plegen over de vorming van een federatie tus sen de drie landen. De afgetreden premier Bitar behoorde tot de oprichters van de socialistische Baath-partij. heer Da Costa officieel. „De Prins heeft mij» zo juist verzocht u mede te delen, dat de een of andere idioot van Buitenlandse Zaken hem een telegram heeft gestuurd met het verzoek of hij bij zijn terugkomst op Schiphol namens de regering een verkla ring wilde afleggen. De Prins wilde zich hiertoe uiteraard be schikbaar stellen, maar nu blijkt dat er niets te verklaren valt en hij zelf heeft ook niets te zeg gen. Hij zou niet weten wat." Terwijl de verblufte journalis ten dit begonnen te noteren, ver volgde de heer Da Costa: „De Koningin zei nog voorzichtig te gen de Prins: Mag meneer Da Costa geen ander woord dan idioot gebruiken? Maar de Prins antwoordde: Nee, idioot." „Het is een heel nare zaak," verduidelijkte de heer Da Costa na telefonisch overleg met Den Haag. „De R. V.D. heeft vrijdag enkele verzoeken van de pers ge kregen of de Prins bereid zou zijn bij zijn terugkomst iets te zeggen. Wij hebben dit verzoek aan de Prins willen voorleggen. Dat gaat dan met een regerings telegram door bemiddelling van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Helaas heeft het verzoek de Prins uiteindelijk bereikt in een vorm die geheel afweek van de originele vraag. De bedoeling was slechts te vragen of hij even tueel bereid zou zijn de pers te woord te staan. Het telegram is gestuurd aan onze ambassadeur in Washington, dr Van Roijen. Die heeft vermoedelijk tegen de Prins gezegd, dat hy van de re gering een telegram had ont vangen met het verzoek of de Prins een persconferentie wilde geven en de Prins, die dit ver keerd begreep, stemde er in toe." Zo seinde dr. Van Roijen een bevestigend antwoord terug en zo gaf de R. V. D. aan pers, radio en T.V. door, dat Prins Bernhard op schiphol een persconferentie zou geven. Intussen liep alles zaterdag ochtend een beetje stroef, want vrijwel gelijktijdig zou de han delsdelegatie uit Rood-China naar Azië terugkeren. Aangezien, men voor Prins Bernhard de perskamer had gereserveerd, di rigeerde men de Chinese gasten naar de ontvangstkamer in de ver weg gelegen Icahal. Onverwacht arriveerde echter ook de Koningin en die wordt al tijd in deze, fraai ingerichte ka mer met een in- en uitgang bij het platform ontvangen.. Dat kon thans onmogelijk geschieden, maar onze landsvrouwe had geen enkel bezwaar tegen vast naar de aankomsthal te gaan, aange zien de Prins reeds over vijf minuten uit het vliegtuig zou stappen. Terwijl zjj vlak buiten de aankomsthal aan de rand van het platform stond te wachten» en gemoedelijk te praten met enkele officials van de hofhou ding, van de marechaussee, de luchthaven en de K.L.M., hield ze ter bescherming van haar kapsel tegen de hevige wind een licht blauw sjaaltje om het hoofd. Achter haar rug ontstond in de hal plotseling enige consternatie, omdat radio en T.V., bijgestaan door de directeur van de econo mische voorlichtingsdienst en met hulp van de K.L.M. per plat formbus de leider van de Chinese handelsdelegatie plus diens tolk uit de ontvangstkamer hadden gehaald voor een interview in de perskamer, waar de apparatuur stond opgesteld. „Nee, dat gaat nu niet meer," riep de heer Da Costa uit, „want direct komt de Prins aan en die gaat met de Koningin naar de perskamer." Er ontstond een pijnlijke stilte en het was maar goed, dat zelfs de tolk geen Nederlands ver stond, want er werd gefluisterd; „We moeten er nu mee doorgaan. We kunnen die Chinese minister toch nu niet weer terugbrengen naar de Icahal." Intussen was er nog wel de iets minder royale ontvangstka mer in de Europahal, maar daar in stonden geen camera's en bo vendien had men die voor alle zekerheid in reserve gehouden voor de Koningin. „Een kwestie van twee minu ten", riep de N.T.S.-vertegen- woordiger wanhopig, „dan zijn we er weer uit. Alleen maar een korte verklaring." 'Aldus geschiedde en bij nader inzien had dit in het Engels ver tolkte interview veel langer kun nen duren, want de Prins wilde van de perskamer immers geen gebruik maken. Hij werd met de hem op het koude platform har telijk begroetende Koningin naar de ontvangstkamer in de Euro pahal gebracht, waar zich het misverstand over de persconfe rentie ontvouwde. Een woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken deelde op een verzoek om com mentaar mede geen commentaar te hebben. Hij verwees daarvoor naar de Rijksvoorlichtingsdienst. Naar aanleiding van het niet- doorgaan van het gesprek met de pers bij aankomst van de Prins, wijst de Rijksvoorlichtingsdienst erop, dat de telegrammenwisse- ling over de persconferentie Ver minkt in de Verenigde Staten is doorgekomen, waardoor in Ne derland ten onrechte de indruk is ontstaan, dat de Prins bij aan komst op Schiphol een verkla ring zou afleggen, hetgeen ech ter niet in zijn bedoeling lag. Dat een en ander door een woord voerder van de R.V.D. op Schip hol foutief is weergegeven, wordt door deze instantie in hoge mate betreurd. MMMH Mb I Een twaalftal personen heeft zondag vergeefs gepoogd in een autobus door de muur tussen Oost- en West-Berlijn te breken en het Westen te bereiken. De inzittenden, jonge mannen en vrouwen van 20 tot 28 jaar, kwamen met grote snelheid uit een zijstraat de Invalidenstrasse opgereden, die langs de Sand- krug-brug voert. Deze brug is een kruispunt, dat toegang geeft tot de Britse sector van Berlijn. De bestuurder wist, met een zigzag-koers, de hinderpalen te vermijden, die in de Invaliden strasse zijn aangebracht, om het verkeer tot langzaam rijden te dwingen. Toen reed hij, onder een hevig vuur van de Oostduitse grenswacht, op de opening voor het verkeer af ,die zich bij de Sandkrug-brug bevindt. Hij schatte echter, onder deze moei lijke omstandigheden, de breedte van de doorlaat niet geheel goed en kwam aan één kant in botsing met de muur, die hier anderhalve meter dik is. Hij reed achteruit, om een nieuwe poging te wagen, doch hij moest stoppen onder het hevige Oostduitse vuur, dat zeker tien minuten had geduurd en waarbij naar schatting verschei dene honderden schoten op de bus waren afgegeven. Toen de bus moest stoppen, be vond zij zich op ongeveer 1 jjieter afstand van de slagboom op de brug, waardoor het verkeer wordt doorgelaten. Tenminste drie inzittenden van de bus naar later bleek een autobus voor het passagiersver voer naar en van het Oostberlijn- se vliegveld zijn gewond. Deze drie inzittenden werden op draagbaren weggevoerd. Drie vrouwelijke inzittenden werden, met de handen boven het hoofd, door Oostduitse grens wachten. die machinepistolen op haar ruggen gericht hielden, weggebracht. r da kipper mat Ml spuria cachet, déposltaire: huidverzorginjrs- producten „lancöme" „dr. payot" jarenlange ervaring, dus vertrouwd advies. Nog een vierde, in het groen geklede man werd op een draag baar weggedragen. Mogelijk is dit een Oostduitse grenswacht, die door het vuur van zijn kame raden werd gewond. Zes inzittenden renden, toen de bus moest stoppen, in alle richtingen weg, in een vergeefse poging om aan hun op hen schie tende belagers te ontkomen. De mislukte vluchtpoging werd te ongeveer 1 uur 's middags plaatselijke tijd uitgevoerd. On geveer een kwartier later werd de autobus door twee Oostduitse pantserwagens weggesleept. Eén ervan keerde later terug en ver sperde de weg. De Oostduitse grenswachten op de Sandkrug-brug werden met dertig man versterkt. Ook een Sowjetrussische jeep reed naar de brug. De gemeenteraads- e verkiezingen in Engeland De definitieve uitslagen van de verkiezingen voor 400 ge meenteraden in Engeland, die donderdag werden gehouden, hebben voor de socialisten een netto-winst van 540 zetels opge leverd. De conservatieven ver loren per saldo 587 zetels. De liberalen kregen in vergelijking met drie jaar geleden er 80 zetels bij. De Indonesische regering heeft er zaterdagavond voor de radio voor gewaarschuwd dat de op heffing van de staat van beleg op 1 mei geen terugkeer naar on beperkte vrijheid inhoudt. Zij zei dat zij de relletjes van vrijdag in Bandoeng diep betreurde en dat de autoriteiten de „nodige maat regelen getroffen hadden." Groepen Indonesische jongeren hebben vrijdag zes uur lang de straten van Bandoeng onveilig gemaakt. Zij sloegen ruiten in en staken winkels van Chinezen in brand. Militairen in vrachtauto's schoten in de lucht om de jonge lui te verspreiden. Er werd een uitgaansverbod ingesteld dat geldt van 21 uur tot zonsopgang. Ook hebben zich onlusten voor gedaan in plaatsen ten noorden van Bandoeng. De politie van Djakarta is in De ministerraad van de E.E.G heeft tijdens een vergadering welke tot diep in de nacht voort duurde besloten de verdere uit bouw van het gemeenschappelijk landbouwbeleid te koppelen aan de komende onderhandelingen met de Verenigde Staten over HET VLAGGEN OP 5 MEI Het lid van de Tweede Kamer de heer Aantjes (ARP) heeft schriftelijk aan de minister-pre sident gevraagd of de regering het als regel heeft aanvaard dat indien een gelegenheid waarbij de vlag wordt uitgestoken op een zondag valt, op de maandag daaraanvolgend dient te worden gevlagd. Als dat juist is, zo zegt de heer Aantjes, wil de minister dan meedelen waarom op zondag 5 mei deze regel niet door de rijksdiensten is gevolgd. Iraakse regering afgetreden Radio-Bagdad heeft zaterdag bekend gemaakt dat de Iraakse regering is afgetreden. De aftredende premier Achmed Hassan el Bakr is belast met de vorming van een nieuw kabinet. Kennedy: VOLLEDIGE WERKGELEGENHEID BINNEN TWEE JAAR IN DE VER. STATEN President John Kennedy heeft voorspeld, dat er in de Verenig de Staten binnen twee jaar volledige werkgelegenheid zal bestaan als het congres zijn pro gramma's voor belastingverla gingen en staatsuitgaven aan vaard. Hij zei op een bijeenkomst van de commissie voor econo mische ontwikkeling van me ning te zijn, dat de voorgestelde combinatie van staatsuitgaven en belastingverlagingen op de begroting 1963/64 van de juiste omvang is om bij te dragen tot vrijwel volledige werkgelegen heid binnen twee 'jaar, verlaging van de douanetarie ven. Aan dit besluit ging een lang durig soms heftig debat vooraf. De Franse delegatie geleid door de minister van Buitenlandse Zaken Couve de Murville was aanvankelijk niet geneigd aan deze koppeling haar goedkeu ring te geven. Zij werd echter met kracht van argumenten verdedigd door zijn Duitse ambt genoot Schroder, gesteund door de Nederlandse minister van landbouw Marijnen. „Het was onze bedoeling tot een even wichtig programma te komen dat de interne en externe be langen van de gemeenschap kan dienen", verklaarde minister Marijnen na afloop van de raadsvergadering. Egyptisch vliegtuig verongelukt Het Egyptische persbureau van het Midden-Oosten meldt, dat zondagavond 'n Egyptisch vlieg tuig met 25 inzittenden in de Nijldelta is neergestort. Aanvaring tussen Amerikaans vrachtschip en Nederlandse coaster voor de Wezer Voor de monding van de rivier de Wezer, tijdens een zeer dichte mist, het ruim 8000 brt. metende Amerikaanse vracht schip „Harry Culbreath", eigen dom van de Lykes Lines, in aan varing gekomen met het Neder landse kustvaartuig „Fivelborg" van de rederij Wagenborg uit Delfzijl. De Nederlandse coaster liep hierbij enige schade aan de boeg op. Het schip heeft niet om assistentie gevraagd. Doordat de dichte mist het zicht in de monding van de We zer tot slechts enkele meters had gereduceerd was de „Fivel borg" voor anker gegaan. Kort daarop werd het schip door de „Harry Culbreath" aan bak boordzijde aangevaren. Ook de Amerikaan heeft nagenoeg geen schade opgelopen. staat van alarm gebracht. Tot nu toe is er melding gemaakt van één incident in de hoofdstad. Za terdagmorgen werd namelijk in de zakenwijk een auto van een Chinese zakenman in brand ge stoken. In de regeringsuitzending van zaterdagavond werden geen bij zonderheden gegeven over de anti-Chinese relletjes. Er werd alleen maar gezegd, dat er zich „ongewenste incidenten" hadden voorgedaan in West- en Midden- Java, onder meer in Cheribon en Tegal. IETS HOGERE TEMPERATUREN Ten zuiden van IJsland ligt een diepe depressie, die op een groot deel van de Atlantische Oceaan zware stormen veroorzaakt. De depressie begint nu echter lang zaam op te vullen en verandert maar weinig van plaats. Het front van deze depressie heeft Schotland en West-Engeland be reikt en veroorzaakt plaatselijk regen. De oostwaartse beweging van het front is vertraagd, waar door het waarschijnlijk ons land niet voor de avond zal bereiken. Hierdoor zullen in een groot deel van het land opklaringen voorkomen, maar in de kustpro vincies is vrij veel bewolking te verwachten, met op enkele plaat sen wat regen. De wind neemt toe tussen zuid en zuidwest, waarbij de temperaturen over het algemeen iets hoger zullen zijn dan zondag, vooral in het oosten en zuidoosten van het land. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Overwegend matige-wind In de kustprovincies vrij. veel bewolking met op enkele plaat sen wat regen, elders opklarin gen. Overwegend matige wind tussen zuid en zuidwest. Iets ho gere temperaturen vooral in het oosten en zuidoosten van het land. MAANDAG 13 MEI v.m. n.m. Breskens 4.27 4.48 Terneuzen 5.02 5.23 Hansweert 5.42 6.03 Walsoorden 5.52 6.13 DINSDAG 14 MEI v.m. n.m. Breskens 5.07 5.27 Terneuzen 5.42 6.02 Hansweert 622 6.42 Walsoorden 6.32 6.52 ZON MAAN op onder op onder Mei 13 4.51 20.22 0.03 8.09 14 4.49 20.24 0.53 9.06 14 4.49 20.24 0.53 9.06 15 4.48 20.26 1.35 10.12 16 4.46 20.27 2.09 1L24

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1