Daarom BPI super IMix benzine Kies de soort die bij Uw auto hoort Eric de Noorman - De stille strijd BEURSOVERZICHT Gordon Cooper noemt zijn ruimtevaartuig „geloof 7" Binnenlands nieuws Politie zoekt naarstig naar oplossing van de wurg-moord te Rotterdam Zaterdag 11 mei 1963 DE VRIÏE ZEEUW Pagina 3 z!efc béide auto's zijn aan effcaar gelijk, In merk. type en bouwjaar. Maar onder de motorkap houdt de gelijkenis op. Beide motoren hebben zich anders ontwikkeld. Hetzelfde geldt voor uw auto. Ook uw motor heeft een eigen karakteristiek. BP Super Mix komt er aan tegemoet met 5 verschillende soorten benzine. Voor elke motor de juiste individuele voeding. Probeer het zeü Na twee- of driemaal tanken bij een BP-pomp merkt u het verschil. Uw motor loopt inderdaad soepeler, reageert scherper en accurateri Benzine? Kies zelf uit: BP benzine - BP Super Mix 25-BP Super Mix 50 BP Super Mix 75-BP Super. ADSpRANT ASTRONiföJT BEREIDT ZICH VOOR OP RUIMTELIJKE OMMETJES INTERNATIONALS EN LEIDENDE CULTURES VAST Een goede fiets koopt u alleen bij de vakman! Dat spreekt vanzelf! 9. Thorfinn knikt ten teken, dat hij de opdracht begrepen heeft en met een glimlach steekt Eric hem de hand toe. „Tot weerziens vriend, goede jacht." Thorfinn aarzelt en hij trekt een diepe rimpel in zijn voorhoofd. „Bezwaren?" vraagt Eric. „Tja, ik geef toe het is niet..." „Nee", valt Thorfinn hem in de reden, „daar gaat het niet om koning". Hij trekt zó'n ongelukkig gezicht dat Eric hem min of meer ongerust gadeslaat. „Heeft Erwin je vertelt over de komst van die vreemdeling, Artor genaamd?" „A-Artor", herhaalt de Noor man verbaasd, „Artor, de held der Britten? Hoe... nee daarover heeft hij mij niets gezegd." Thorfinn kijkt grimmig. „Dan durf ik nu gerust mijn belofte te breken," zegt hij, „want als het werkelijk 's lands belang geweest was, had Erwin het toch zeker de koning behoren te vertellen." „Je praat in raadsels", roept Eric uit. „Belofte? 's Lands be lang?" „Het gebeurde terwijl gij afwe zig was", vertelt Thorfinn. „Er win en ik waren op jacht, het stormde en ik volgde een wild spoor. Toen ineens die man, die Artor voor me stond. Hij had schipbreuk geleden op de kust en wilde de koning spreken. Ik bracht hem naar Erwin en zij praatten samen, waarover weet ik niet... maar na afloop van het gesprek moest ik Erwin plechtig beloven, dat ik niemand iets zou vertellen over de aanwezigheid van deze Artor.., in 's lands be lang." In stijgende verbazing en onrust heeft Eric geluisterd. „Is Artor weer naar zijn land terugge keerd'" vraagt Eric dan. Maar Thorfinn weet het niet. ,,'tls goed dat je me dit vertél de", zegt Eric. „En ik geloof dat het zeker in 's lands belang zal zijn om er achter te komen, wat Erwin in zijn schild voert." Deze aulo heeft uitsluitend een privê-leven. Korte ritten voor bezoek of boodschappen. Verder alieen-voor-het-weekeod. Het recherche-onderzoek dat de oplossing moet brengen van de moordzaak „Van den Hoon aardstraat" heeft donderdag, naar eerst thans wordt meegedeeld, geleid tot de aanhouding van de 29-jarige C. J. van der H. uit Rotterdam. Hij bekende vlot een tiental gevallen van openbare schennis der eerbaarheid, die hij in de afgelopen weken in het noordelijk stadsdeel heeft ge pleegd. Voor de bewuste nacht (van maandag op dinsdag j.l.), waarin de wurg-moord is ge pleegd, had hij evenwel een wa terdicht alibi. De politie schreef een proces-verbaal en de man kon naar huis terugkeren. Aan het bureau Bergsingel ko men nog voortdurend tips binnen van vrouwen, die op de een of andere manier zouden zijn lastig gevallen. Men hoopt uit deze aan wijzingen en uit de gegevens van het nog in volle gang zijnde buurtonderzoek, de sleutel tot de oplossing van dit trieste misdrijf te vinden. In verband met het feit dat de 53-jarige mejuffrouw Johanna Th. Ludewigs waar schijnlijk na een poging tot aan randing om het leven is gebracht, gaan de rechercheurs nog steeds de gangen na van enkele figuren die bij de politie een kwalijke reputatie genieten op zedenge- bied. V. d. H. was de eerste onder hen die werd aangehouden. Over het onderzoek van de kle ding van de vermoorde vrouw kon tot op heden nog geen uit sluitsel worden gegeven. Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor bui tenlands bankpapier geldend in Amsterdam op de volgende werkdag luiden: Engelse pond 10.0210.12, Amerikaanse dollar 3.573.61, Canadese dollar 3.31Va3.361/», Franse frank (100) 73.25—73.75, Belgische frank (100) 7.147.19, Duitse mark (100) 89.809n 30, Zweedse kroon (100) 68.70 69.70, Zwitserse frank (100) 82.95— 83.45, Italiaanse lire (10.000) 57.00 59.00, Deense kroon (100) 51.7052.70, Noorse kroon (100) ^9.8050.80, Oostenrijkse schilling (100) 13.90—14.00, Portugese escudo (100) 12.50 12.65, Spaanse peseta (100 gr coup) 5.95—6.10. Nabeurskoersen A.K.U. (475%) Hoogovens 572573 (571Vis) Kon. Olie 170.30—171.30 g.l. (176.90) Philips 157.80—158.00 (158.10) Unilever 166 (165.10) Stemming stille prijshoudende markt. MOTIEF VOOK MOORD ROOF? Naar thans mag worden aan- dagen door de rijkspolitie te genomen was roof voor de dezer Driebergen aangehouden 36-ja- rige W. V. uit Driebergen het motief voor moord op zijn 81- jarige tante de weduwe A. Ger- ritsen-Vermeer, die op 23 april door wurging met een sjaal om het leven werd gebracht. Uit de kleine woning aan de Catharij- nestraat te Driebergen, waar de bejaarde vrouw alleen woonde, wordt een enveloppe met een bedrag van 350,— vermist. Mevrouw Gerritsen, die al 23 jaar weduwe was, stond bij haar familieleden als zeer spaarzaam bekend. Ze was volgens de naas te familie erg bang voor haar neef, die ze meermalen de toe gang tot haar woning had ge weigerd, omdat hij dronken zou zijn. V., een fabrieksarbeider, geniet in Driebergen een alles behalve gunstige reputatie. Hij leidde een min of meer zwer vend bestaan en maakte veel vuldig gebruik van de ziektewet. DRIE ECHTPAREN IN DELFT 60 JAAR GETROUWD In Delft zijn maandag 20 mei drie echtparen 60 jaar getrouwd, t.w. de heer J. J. Breetveld en mevrouw M. Breetveld-Burg- hoorn, de heer P. F. A. van Bommel en mevrouw A. van Bommel -Den Hollander en de heer D. Koster en mevrouw J. Koster-Langestraat Deze auto heeft overwegend een beroepsleven. Iedere dag uren achtereen in touw. to de stad en dan weer op de buitenweg. De Amerikaafi L. Gordon Coo per, die volg-énde week 22 om- wentelingen om de aarde gaat maken, is op het ogenblik op Cape Canaveral in training voor zijn ruimtevlucht. Foto: In zijn ruimtepak verlaat Cooper hier de lagedruk-kamer van de basis. U.O. De 36-jarige majoor van de Amerikaanse lustmacht Leroy Gordon Cooper heeft de naam „Faith 7" (geloof 7) uitgekozen voor het ruimtevaartuig, waarin hij volgende week dinsdag in 34, uur 22 omwentelingen om de aarde hoopt te maken. Gedurende zijn ruimtevlucht zal Cooper spaghetti met vlees- saus eten, acht uur slapen en als hij wakker wordt mogelijk een „pep" pil slikken. Hij zal meer dan 12 wetenschappelijke experimenten uitvoeren. Volgens het Amerikaanse na tionale bureau voor de lucht- en ruimtevaart zal de „Faith 7" met Cooper, als alles volgens plan verloopt, tussen 14.00 en 16.30 Nederlandse tijd worden gelan ceerd. In tegenstelling tot zijn voor gangers zal Cooper na zijn ruim tevlucht niet in de Atlantische Oceaan neerkomen, maar op 130 kilometer ten zuidoosten van het eiland Midway in de Stille Oceaan. De „Faith 7" zal op zijn reis door de ruimte worden gevolgd door 19 op het land gevestigde waarnemingsposten en vier schepen, 22 schepen, verdeeld over de Atlantische en de Stille Oceaan, zullen postvatten voor het geval Cooper zijn ruimte vlucht moet beëindigen vóór de 22 omwentelingen zijn volbracht. Meer dan 100 vliegtuigen zullen gereed staan voor noodgevallen. Cooper, die onder meer een televisiecamera meeneemt, hoopt op zijn vlucht enkele di recte uitzendingen te kunnen ver^"r^ ils hi; ----- bepaalde grondstations komt. Europese televisiekijkers zul len de lancering waarscb::-1"k kort nadien op hun beeldbuis kunnen zien. Het Damrak heeft gistermid dag afscheid van deze beurweek genomen met een vaste stem ming voor de internationale waarden, speciaal voor Unilever. Daarnaast lagen de leidende cultuurwaarden vast tot zeer vast in de markt. In verband met het naderende weekeinde was de handel in de meeste hoe ken van de hoofdfondsen kalm. Het Damrak blijft steun onder vinden van de aanhoudende vaste tendentie, die de Westduit- se beurzen te zien geven, ter wijl Wall Street nog steeds goed voor de dag komt. Unilevers ontmoetten goede belangselling van het publiek waardoor de prijs kon oplopen van 164,50 tot 165,30. De slotprijs van donderdag was 162,60. Van de overige internationals lag Hoog ovens ruim twee punten hoger op 573. A.K.U. steeg van 471 tot 474 (471). Philips en Kon. Olie openden praktisch onveranderd op resp. 158,10 en 170,80. De gepubliceerde gunstige eerste kwartaalcijfers over 1963 van de Kon./Shell groep, waren reeds eerder in de koers van de aan delen verdisconteerd. Later op de middag steeg Kon. Olie als gevolg van lokale vraag tot f 171,30, terwijl PhiR'-'s ev-igsns door lokale vraag, kon uitlooen -lot 158,40. De internationale waarden sloten op vrijwel het hoogste punt van de dag. Ver geleken met de slotkoers van de vorige week ging A.K.U. deze beursweel: niet -'-n ruim 13 punten omhoog. Hoogovpns monteerden zes punten. Philips moest een kleinigheid prijsge ven. Unilever daarentegen bo°v- te een koerswinst van circa t"'e~ Won. Olie daalde deze week cir-" «'rie gulden. Voor de leidende cultuur waarden groeide gistermiddag de belangstelling, na een kalme doch vaste opening. Als gevolg van ruime vraag steeg „Deli" van 140,00 tot 144,00, tegen donderdag als slotprijs 137,20. H.V.A.'s liepen op van 151 '/a tot 155 en boek+en op deze pri'S een koerswinst van ruim vier pun ten. De handel in H.V.A. was zeer actief. Vorige week vriidag sloten Deli's op 134,00 en H.V.A. op 144. Amsterdam Rub bers avanceerden gistermiddag ruim twee punten tot 119 (vo rige week tot slot 113). Ook ge noemde cultuurwaarden sloten gistermiddag op vrijwel 't hoog ste punt van de dag. De stem ming in deze groep was geba seerd op de betere vooruitzich ten ten opzichte van de handels betrekkingen tussen Indonesië en Nederland. Aandelen K. L. M. werden iets hoger geadviseerd op de ingrijpende saneringsplan nen. In de lokale afdelingen wer den aandelen „Bührmann", re kening houdend dat deze stuk ken ex 12 procent dividend in contanten en ex10 procent in stock werden verhandeld, hoger geadviseerd. Ook „Indola", welk fonds donderdag vast in de markt lag op de gepubliceerde gunstige eerste kwartaalcijfers 1963, lagen opnieuw beter in de markt. „Bols" kreeg een hogere advieskoers op het gunstige di- videndvoorstel van 33 procent, waarvan 10 procent in aandelen, tegen vorig jaar 27 procent in contanten. Stock Bührmann 705 gulden, claims „Duiker" ƒ260. Beursindices 8/5 9/5 10/5 Int. cone. 519.7 523.6 526.0 Industrie 346.7 345.9 347.2 Scheepv. 147.9 149.0 148.8 Banken 239.8 239.9 241.1 Handel enz. 154.4 155.0 157.2 Algemeen 378.5 380.4 382.2 ZANDSCHIPPER VERDRONKEN Vrouiw dook hem na Gistermiddag is de 19-jarige zandschipper Henri A. Gelder blom van zijn schip de Maria I uit Utrecht over boord gevallen. Zijn 20-jarige echtgenote, mevr. A. GelderblomGerritsen dook haar man, die niet zwemmen kon, na. Het gelukte haar ech ter niet hem te redden. Het stuurloze schip dreef nadien tus sen de krippen op het zand. Gistermiddag heeft de rijks politie te water in samenwer king met de Culemborgse ge meentepolitie op de plaats van het ongeluk zonder succes ge dregd. De dreggingpogingen worden voortgezet. ONGELUK OP SCHEEPSWERF Naar de politie van Schiedam gistermorgen meedeelde, is don derdagmorgen door onbekende oorzaak de 45-jarige Rotterdam mer S, M. Pama, die werkzaam heden verrichtte aan het bij de scheepswerf „De Nieuwe Water weg" liggende Panamese motor schip „Drepanon", van het sloe- pendek gevallen en verdronken. De heer Pama die in dienst was bij de Rotterdamse firma Klopcon was belast met het toe zicht op de veiligheid van een brander die gebruikt werd bij werkzaamheden aan de rand van het sloependek. Door onbe kende oorzaak viel de man van het dek en sloeg tijdens zijn val met het hoofd tegen het gang boord. De Rotterdamse rivier politie is onmiddellijk gaan dreggen, echter zonder resul taat. Een duiker van de Rotter- damsche Droogdok Maatschappij had evenmin succes met het zoeken naar de drenkeling. Van 30 maart tot en met 1 juni: Elke dag een fiets voor niets! Hoe? Vraag het uw fietsenhandelaar

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 3