y Tweede V.A.R. kraakt al KIEST PARTIJ U VOELT ZICH PRINS HEERLIJK OP EEN FIETS EN BROMFIETS VAN DE KEIZER llitsiog Toestand in Syrië wat ontspannen Doodstraf voor Penkovski en 10 jaar voor Wynne Belgisch-Nederlands akkoord over Schelde-Rijnverbinding De toestand in Haïti HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER SUURHOFF Voor mensen die kwaliteit verlangenT ZON- en MAANSTANDEN Eisen in proces te Moskou KIEST PARTII VAN DE ARBEID lijst 2 Oe Thant doet beroep op Frankrijk om de proeven met water sof bommen te herzien en jeugdpuistjes AXEL (Adv.) Frankering bö abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande 'Redactie, adres; Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswaï Telefoon 01150 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal: per maand ƒ2,per week 48 et. Losse nrs 9 et. DE VRIJE ZEEUW ZATERDAG 11 MEI 1963 19e Jaargang Nr. 5910 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties '(géén handels, advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Nu het grote tamtam ver klonken is waarmee Nasser de wedergeboorte van de Verenigde Arabische Repu bliek en nu wel in ver grote versie aan de we reld presenteerde, vallen allerhande kraakgeluiden uit dit bouwsel te beluiste ren. Vooral in de Syrische boek, waar een aantal Nas- sergezinde ministers hun ontslag heeft aangeboden, naar men mag aannemen uit protest dat het leger angstvallig de officieren aan de kant zet van wie men vermoedt dat ze de Egyp tische president zeer zijn toegedaan. De Baath-socialisten zijn duide lijk bezig met grote zorg hun positie zo stevig mogelijk te fun deren als dat in Syrië met zijn traditie voor wankele regerings bases maar mogelijk is. Uit Cairo komen hierover al bittere geluiden. Ten onrechte zou men zeggen, want of nu de Baath of de regelrechte Nasser- aanhangers het in Damascus voor het zeggen hebben, beiden zijn door hun handtekening ge bonden de nieuwe V. A. R. bin nen niet al te lange tijd defini tief te maken. Het is zelfs zó dat in het derde land, Irak, de Baath, de enige partij is die er tegenwoordig nog toedoet. BOTTLED UNDER APPOINTMENT BY TIMS ROTTERDAM 0 Rond 200.000 personeelsleden van Franse staatsziekenhuizen, onder wie 50.000 verpleegsters, zijn vrijdag voor 24 uur in sta king gegaan. Zij willen een vijf daagse werkweek in plaats van een zesdaagse. In heel Frankrijk hield dit personeel vrijdag pro testbetogingen. ONBESTENDIG Het K.N.M.I. deelt mede: Een regenzone van een de pressie, die vrijdag boven de Ierse Zee werd aangetroffen, passeerde die dag in langzaam tempo ons land. Daarachter voerden zuidwestelijke winden onstabiele lucht naar onze om geving, waarin af en toe enige buien voorkwamen. Vandaag verwachten we in ons land dan ook onbestendig weer met af en toe enige buien, maar ook enige opklaringen. De zuidwes telijke wind wordt overwegend matig. Daarbij blijft het tame lijk koud weer. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt geldig tot hedenavond. Tamelijk koud Half tot zwaar bewolkt met af en ote enkele buien. Matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind. Tamelijk koud weer. ZATERDAG 11 MEI v.m. n.m. Breskens 3.18 3.35 Terneuzen 3.53 4.10 Hansweert 4.33 4.50 Walsoorden 4.43 5.00 ZONDAG 12 MEI v.m. n.m. Breskens 3.51 4.j0 Terneuzen 4.26 4.45 Hansweert 5.06 5.25 Walsoorden c;.16 5.35 MAANDAG 13 MEI v.m. n.m. Breskens 4.27 4.48 Terneuzen 5.02 5.23 Hansweert 5.42 6.03 Walsoorden 5.52 6.13 ZON MAAN op onder op onder Mei 11 4. .54 20.19 23.06 6.43 12 4.52 20.21 .7.21 13 4.51 20.22 0.03 8.09 14 4.49 20.24 0.53 9.06 14 4.49 20.24 0.53 9.06 15 4.48 20.26 1.35 10.12 KRANS BIJ MONUMENT GESTOLEN In het dorp Rijsenhout is een bloemenkrans, die door de be volking bij bet plaatselijke mo nument, ter nagedachtenis van de gevallenen, was gelegd, ge stolen. De gemeentelijke politie in de Haarlemmermeer heeft de dader (s) nog niet kunnen aan houden. WAT WIL NASSER De achtergrond van dit alles is dat de Baath-partij die weliswaar niet daadwerkelijk be staat in Egypte maar daar wel degelijk aanhang heeft net als Nasser de Arabische eenheid Sn zijn vaandel heeft geschreven, maar dan wel iets anders. Nassers idee is de Arabisch sprekenden onder zijn leiding te brengen, de Baath erkent een dergelijk leiderschap van een persoon en een natie niet. Die politieke beweging in Vele Ara bische landen streeft er in de eerste plaats naar de Arabisch sprekenden op te heffen in poli tiek bewustzijn en daaruit men kan zeggen van onderop een eenheid te laten groeien. Zü beseft ook dat Nasser niet het eeuwige leven heeft en dat in een staatsbestel zoals deze propageert haast noodzakelijker wijs na zijn dood een strijd om de macht moet ontstaan met alle kwalijke kansen voor de zo in een persoon gebundelde eenheid. TIJDELIJKE SAMENWERKING De Baath kan geduldig zijn. Ze heeft een geestelijke boodschap, een ideologie zo men wil, die niet aan het leven van een persoon gebonden is en die nog zal be staan als Nasser een afgerond stuk historie is geworden. De kansen dat in de toekomst een vereniging der Arabische volken in Baatli-geest zal gere geerd worden, zijn aanzienlijk groter dan dat dit op Nasseriaan- se wijze zal gebeuren. Die zeker heid stelt haar sterk tegenover Nasser en maakt haar niet van zins hem in alles zijn zin te ge ven. En Nasser werkt wel met de Baath samen, maar in het be sef dat slechts een toevallig be lang hen samenbrengt en niet een gelijke gezindheid. Wanneer in een verbond twee zo uiteen lopende partners samen moeten werken kan men slecht op een goed en bestendig resultaat re kenen. (Nadruk verboden.)' Vrijdag zijn de veiligheidsmaat regelen in Damascus verzacht omdat de toestand rustiger en meer ontspannen bleek te zijn. De nationale revolutionaire raad en het kabinet hebben achtuur ver gaderd zonder de huidige politie ke crisis te kunnen oplossen. Minister Taleb zei dat het con tact tussen de Baath-partij en de Nassergezinden opnieuw zal op genomen worden. Onlangs zouden militairen uit de strijdkrachten zijn verwijderd o ïdat zij een staatsgreep hadden voorbereid en zich met terroris me hadden ingelaten, zo werd van de zijde van de Baath-partij vernomen. Volgens gewoonlijk betrouw bare kringen hebben de minister van Defensie, luitenant-generaal Mohammed Soefi, en generaal- majoor Rasjid Koetaini vice- opperbevelhebber, enige dagen geleden hun ontslag ingediend, maar dit zou nog niet aanvaard zijn. Het gezaghebbende blad A3 Ahram in Cairo schreef vrijdag dat Egypte het „excuus" dat de gebeurtenissen in Syrië een bin nenlandse aangelegenheid zou zijn, niet aanvaardt. Het blad begrijpt niet hoe acht Syrische ondertekenaars van de proclama tie van de Unie tussen Egypte, Syrië en Irak ofwel ontheven of ontslagen zijn, aldus het blad. Wanneer de Syrische autoriteiten geen „eerlijke opheldering" van deze ontwikkelingen geven, zal De openbare aanklager in het spionage-proces te Moskou heeft vrijdag de doodstraf geëist tegen Penkovski en tien jaar gevan genisstraf tegen Wynne. In zijn slotrede zei de open bare aanklager, luitenant-gene raal Gordy, onder meer dat beide verdachten tegelijkertijd voor de Britse en Amerikaanse geheime dienst hadden gewerkt. Dit was niet het eerste spio- nageproces van de laatste tijd. De grote successen, die de Sow jet-Unie had geboekt bij de op bouw van een socialistische maatschappij en de toenemende kracht van de communistische landen hadden de afgunst ge wekt van de „imperialistische kringen". Die hadden daarom „een geheime oorlog" tegen de Sowjet-Unie ontketend. De voor naamste rol werd hierbij ge speeld door de Amerikaanse ge heime dienst. Die had „zijn vang armen overal in de wereld ge plant. bedreef moorden en lokte provocaties uit Maar ook de Britse geheime dienst, die al 300 jaar oud was en nu verbonden met de Ameri kaanse, had zich niet onbetuigd gelaten. Beide geheime diensten hadden de Sowjet-Unie openlijk hun voornaamste doelwit ge noemd. Dit bleek onder meer uit de woorden van Allen Dul les, die chef van de Amerikaan se geheime dienst is geweest. „Nu moeten wij in de eerste plaats te weten zien te komen hoever men in de Sowjet-Unie is op het gebied van de rakettech niek," zo had Dulles gezegd. Het Westen had getracht „het ondoordringbare gordijn" voor de Sowjet-Unie te verscheuren met behulp van spionnen. Ook diplomatieke vertegenwoordi gers van het Westen hadden spionage bedreven en daarbij „zonder omwegen de normen van het internationale recht met voeten getreden. De geheime diensten van het Westen hadden niet alleen ge bruik gemaakt van diplomaten en beroepsspionnen, maar ook van toeristen en dit bevorderde bet vertrouwen tussen de volke ren niet. Men had echter bij het Sowjetvolk geen basis kunnen vinden voor uitbouw van de spionage-activiteit. En daarom waren de geheime diensten van het Westen gedwongen geweest om het te wagen met verraders die hun vaderland verkopen. De openbare aanklager ging toen nader in op de eerste ont moetingen tussen Penkovsky en H. M. DE KONINGIN BEZOCHT GRONTMIJ H. M. de Koningin heeft donder dag een bezoek gebracht aan De Bilt, waar zij o.m. de N. V. Grontmij bezocht. Op de foto zien we de Vorstin met de presi dent-directeur van de N.V., ir. J. M. J. Hanraets (midden) en de president-commissaris, prof. dr. A. Albrecht (rechts) bij een maquette van Algiers, waar de N. V. irrigatievverken uitvoert. Cairo de berichten geloven dat enige Syriërs in moeilijkheden zijn gekomen omdat zij voor de Unie waren. Een groep Amerikaanse eva- cué's heeft toestemming gekre gen Haiti te verlaten. Naar van de zijde van de Amerikaanse ambassade werd gezegd, is de toestemming verleend nadat de gezant had gedreigd, dat Ame- MAANDAG 13 MEI ONDERTEKENING VAN HET VERDRAG Het ministerie van Buiten landse Zaken deelt mede: „Op 6 mei j.l. hebben de Ne derlandse en de Belgische dele gaties, welke tezamen werden belast met de onderhandelingen inzake het vraagstuk van de Schelde-Rijnverbinding, hun eind verslag aan de beide regeringen uitgebracht in de vorm van een voor ondertekening gereed ge maakt ontwerp-verdrag. De voorgestelde oplossing is inmiddels door de regeringen van Nederland en België goed gekeurd. Deze hebben besloten tot ondertekening van het ver drag over te gaan op 13 mei te Den Haag". Wij vernemen uit welingelich te kringen verder, dat tijdens de plechtigheid die om vijf uur 's middags op het ministerie van Buitenlandse Zaken plaatsvindt, minister De Quay en minister Luns het verdrag voor Neder land zullen ondertekenen. Eerste minister T. Lefèvre en de minister-adjunct voor Buiten landse Zaken H. Fayat, zullen voor België tekenen. Van Belgi sche zijde zullen bij de onderte kening onder meer aanwezig zijn de heren G. Bohy, minister van Openbare Werken, A. Ber- trand, minister van Verkeers wegen, baron Van der Straten Waillet, ambassadeur te Den Haag, baron H. de Gruben, voor zitter van de Belgische delegatie, J. van den Bosch, secretaris generaal van Buitenlandse Za ken, M. A. Malderez, secretaris generaal Verkeerswezen, G. Willems, secretaris-generaal Openbare Werken, L. Craey- beckx, burgemeester van Ant werpen en E. Claeys, burge meester van Gent. Van Nederlandse zijde zullen onder meer aanwezig zijn de mi nisters drs. H. A. Korthals, drs. J. W. Pous, prof. dr. J. Zijlstra, de staatssecretarissen dr. H. R. van Houten en de heer E. G. Stijkel, de Nederlandse ambas sadeur te Brussel, jhr. mr. P. D. Ex. Teixeira de Mattos, de direc teur-generaal Politieke Zaken van het ministerie van Buiten landse Zaken, jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, voor zitter van de Nederlandse dele gatie. Nadat minister Luns en mi nister Fayat in persconferenties respectievelijk op het ministerie van Buitenlandse Zaken en de Belgische ambassade het verdrag hebben toegelicht, biedt de Ne derlandse regering de Belgische gasten een diner aan in het „Mauritshuis". Hieraan zullen behalve de bovengenoemden ook aanzitten de burgemeesters van Amsterdam en Rotterdam en de voorzitters van de Kamers van DRIE DODEN BIJ BRAND IN NIJMEGEN Bij een felle brand in een klei ne woning aan de Valkenburgse weg in Nijmegen zjjn gisteravond waarschijnlijk drie kinderen om het leven gekomen. De brand ontstond op de boven verdieping van het kleine huis van schillenopbaler M. F. Smits, die hier met zijn echtgenote, 12 kinderen en moeder woonde. De heer Smits was op het moment dat de brand uitbrak, niet thuis. Toen hij even later arriveerde, sloegen de vlammen al uit de bovenverdieping, waar buren en voorbijgangers trachtten door te dringen in de wirwar van slaap kamertjes om de kinderen in vei ligheid te brengen. Voor zover op het ogenblik is na te gaan, zijn drie meisjes in de vlammen omgekomen: de 8-jarige tweeling José en Ans en de 4-jarige Bep- pie. Malvestiti vraagt ontslag als president van de E. G. K. S. De Italiaanse president van de hoge autoriteit der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal (E.G.K.S.), Piero Mal vestiti, heeft de regeringen van de zes leden-landen gisteren zijn ontslagaanvraag doen toekomen. Hiermee bevestigt hij formeel de verklaring, die hij begin mei in de ministerraad van de E. G. K. S. aflegde, dat hij zou aftre den. Hij moet echter volgens de bepalingen van het E. G. K. S.- agenten van de Westelijke ge heime diensten. In 1961 te Lon den kreeg Penkovsky vele zaken voorgelegd waarover hij gege vens moest zien te krijgen. De eerste gegevens, die de Rus aan Wynne had verstrekt, werden door deze geheime diensten van grote waarde geacht. Penkovsky en zijn westelijke opdrachtge vers waren „kennelijk tevreden met elkaar". Penkovsky had on der meer gegevens verstrekt over de Sowjetrussische strijd krachten, raketten, de troepen in Oost-Duitsland en de voorbe reiding voor het vredesverdrag met Duitsland. De ernst en laagheid van Pen- kovsky's daden zijn moeilijk te schatten, aldus de openbare aan klager. Er bestaan misdaden die door niets uitgewist kunnen worden. Voor de verrader en spion, die zijn vaderland heeft verkocht, is geen plaats meer op aarde. Ik eis daarom de dood straf tegen Penkovsky. Tegen Wynne, aldus de open bare aanklager, eis ik tien jaar gevangenisstraf. Deze man heeft een ernstig misdrijf gepleegd tegen de Sowjet-Unie. In zijn requisitoir noemde de openbare aanklager Penkovs ky een „kruiperig" man, die pochte op zijn relaties in hoge kringen. Niets was hem veilig. Hij had verklaard dat hij zijn vrouw liefhad, maar ook haar had hij verraden. De zakenman Wynne had de hem verleende gastvrijheid mis bruikt en „verraderlijke" con necties aangeknoopt met Pen kovsky. Tenslotte merkte de openbare aanklager op, dat tien leden of ex-leden van het Britse en Amerikaanse ambassadeperso neel in Moskou op de een of an der manier met deze spionage- zaak te maken zouden hebben gehad. Pleidooien verdedigers Penkovsky's verdediger heeft vrijdag op het spionageproces in Moskou het Hof gevraagd het leven van zijn cliënt te sparen. De verdediger, Konstantin Apmksin, ontkende de juistheid van de tegen Penkovsky inge brachte beschuldiging niet. Maar het oprechte berouw, de wens om zijn schuld uit te boeten en het goede dat zijn cliënt in het verleden had gedaan, verschafte een basis voor clementie. Ook de verdediger van Wyn ne, Nikolai Borovik, verklaarde dat zijn cliënt oprecht berouw heeft. Het was verder moeilijk voor het Hof geweest om „de psychologie van een ander sociaal systeem" te begrijpen. Op het tijdstip dat Wynne gear resteerd werd, had hij „de car- rikaanse oorlogsschepen die voor de kust kruisen, de haven zou den binnenvaren. Volgens dezelfde bron zou de vuigena ucicjui nere 0pgeb0uwd van een dege- Amerikaanse ambassadeur Ray- oJ» mond Thurston opdracht hebben gekregen in Port-au-Prince te blijven. Aanvankelijk was het plan, dat hij naar Washington zou terugkeren. Clement „de kat" Bardot het voormalige hoofd van president Duvaliers veiligheidsdienst, schijnt inmiddels het symbool te worden van het verzet tegen de president. Zijn broer en schoon zuster zijn reeds gearresteerd. De censuur is verscherpt en journalisten worden nauwlettend in het oog gehouden. Volgens sommige verslaggevers worden zij gevolgd door Ton Macoutes, de presidentiële militie. Het zakenleven zou vrijwel tot stilstand gekomen. lijk zakenman". Wynne had geen belangstelling voor politiek en kon niet beschouwd worden als een man die bewust vijandig staat tegenover de Sowjet-Unie. Toen hij naar Moskou was ge komen, had Wynne een grote fout gemaakt. Hij had zijn be trekkingen met Penkovsky niet in gevaar willen brengen om de mogelijkheid voor contacten, die ruim 15 miljoen gulden waard waren, niet te bederven. Gezien de bekentenis en het berouw van Wynne kon Borovik zich niet verenigen met de eis tegen zijn cliënt. Hij vroeg een „veel lich tere straf". Vandaag zullen beide beklaag den in een besloten zitting een laatste verklaring afleggen. Koophandel van Amsterdam en verdrag in functe blijven tot een Rotterdam. opvolger benoemd is. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, heeft vrijdag een dringend be roep gedaan op de Franse rege ring om haar besluit tot het nemén van proeven met water stofbommen in de Stille Oce aan te herzien. Oe Thant zei in een vraaggesprek, voor hij uit Belgrado naar Rome vertrok, dat hij „uiterst bezorgd" is. Be halve dat de atmosfeer wordt vergiftigd, kunnen deze proeven tevens grote invloed hebben op de lopende onderhandelingen over het stopzetten van de kernproeven, zo zei hij tegen een verslaggever van het Zuidslavi- sche persbureau Tanjoeg. Deze onderhandelingen zullen waar schijnlijk lang duren, maar wij moeten de hoop niet verliezen, aldus Oe Thant. „Kernoorlog is helemaal een geweldige daad van monu mentale krankzinnigheid, als ik het zo eens mag zeggen. Zelfs als nu geen overeenstemming wordt bereikt ten aanzien van een verbod op kernwapens, moet men trachten het eens te wor den over het kernwapenvrij ver klaren van zekere wereldgebie den," aldus Oe Thant. PUROL-POEDER F1.60-ft- 0 Veertien mensen zijn naar verluidt vrijdag om het leven ge komen toen een boom brak en terechtkwam op een bus, die langs de weg bij Ibadan in Ni- geen oorlog." Het is gerië reed. TULIANASTRAAT 77-70 TEL. 421 - (01155)

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1