ERNSTIGE OORLOGSDREIGING in het Midden-Oosten AVE EVA BINNENLANDS NIEUWS RADIO EN TELEVISIE Vrijdag 10 mei 1963 DE VRITE ZEEUW Pagina 9 Nasser wil Arabieren onder zijn leiding verenigen Messerschmittfabrieken bij Cairo maken raketten voor Egypte Hoessein bedreigd door zijn eerste vrouw en haar minnaar Ben Bella Het valt niet te ontkennen dat de macht van Nasser's dictatuur in de Arabische wereld met de dag toeneemt. Deze machtsverove ring gaat gepaard met grote politieke spanningen in de landen welke deel uitmaken van het Midden-Oosten en wordt voor het overige, met bezorgdheid, argwaan en wantrouwen gadegeslagen noor het Westen dat met de huidige toestand van oorlogsdreiging en revoluties in het gebied van het Midden-Oosten dat tot de Russische invloedsfeer kan worden gerekend te behoren niet gebaat is. In dit licht bezien, denken we in het bijzonder aan de bestaande oliebelangen der Westerse wereld in de gebieden rond de Middellanse Zee welke, in ernstig gevaar zouden kunnen komen met alle nadelige gevolgen van dien. Nasser's greep naar de macht in de landen rondom Egypte, is thans een feit geworden en in het Westen dient men hiermee ernstig rekening te houden. De grote vijand van Egypte is de staat Israël op de voet gevolgd door Jordanië en Saoedi-Arabië. Deze vijandschap en dit geldt zeer in het bijzonder voor Israël, wordt nog weer extra gevoed door de vele in Cairo verblijven de ex-nazi's. De houding van het Westen, in het bijzonder van de Verenigde Staten van Noord- Amerika, is tot op heden nega tief en slap gebleken, in de geest van: „Laat ons voorzichtig zijn en Nasser niet ontstemmen". De Egyptische dictator weet dit op perbest en handelt hier naar zo als blijkt uit de gebeurtenissen van de laatste jaren. Wij zagen het begin er van in Irak. In juli 1958 werd koning Fei- sal van Irak, 23 jaar oud, door revolutionairen vermoord. Er kwam een nieuw regiem, dat van generaal Kassem en dat nog niet zo lang geleden ook weer door een revolutie werd weggevaagd en plaats moest maken voor weer nieuwe machthebbers. De bouwer aan deze revoluties, de man achter de schermen, was de heer Falk Sammourae, de gewe zen gezant van Irak, in Cairo, vriend van Nasser en tevens secretaris-generaal van het zich- noemehde: „Arabisch Nationale Blok", waarvan het hoofdkwar tier 'in Cairo is gevestigd. De revoluties in Irak hadden plaats met de volledige instemming, steun en medeweten van Nasser. Wie is Falk Sammourae? In het jaar 1930 was dr. Falk Sammourae in Bagdad als advo caat en procureur werkzaam. Zijn plotselinge benoeming tot secretaris-generaal van het de partement van Justitie verwek te in 1931 opzien in zijn vader land. In 1933 werd hij directeur- generaal van de Arbeid, welke functie Sammourae in 1937 weer verwisselde voor die van secre taris-generaal aan het departe ment van sociale zaken en in 1940 voor het ambt van direc teur-generaal bij het ministerie van Binnenlandse Zaken. In 1941 werd dr. Falk Sammourae on eervol van zijn ambt ontheven en bracht in aansluiting daarop, geruime tijd in de gevangenis door. Dit oneervol ontslag ge volgd door de detentie, stond on der meer in verband met zijn po litieke houding en handelen in die tijd. Na zijn invrijheidstelling in '46, werd hij gekozen tot parlements lid, welk lidmaatschap hij tot 1952 vervulde. Het parlement werd toen ontbonden en de poli tieke partijen in Irak verboden. Sammourae moest het land verlaten en vestigde zich in Cairo. Na de moord op koning Feisal in juli 1958, keerde hi; naar Bagdad terug. Kort daarop volgde zijn benoeming tot gezant in Egypte door het nieuwe be wind in Irak. Daar Kassem zijn gezag in Egypte op den duur niet meer vertrouwde, werd Sammourae tenslotte van zijn post ontheven. Hij bleef in Cairo wonen en werd kort daarop, mede door toedoen van zijn vriend Nasser, benoemd tot secretaris-generaal van het Arabische Nationale Blok en daarmee Nasser's willig werk tuig, niet alleen in Irak, maar ook in Syrië en Yemen. Syrië Ook in Syrië stak Nasser een vinger in de politieke pap. Deze revolutie in dit land, werd even eens geleid door dr. Faik Sam mourae. De onlusten en de revo lutie werden veroorzaakt door zogenaamde „guerilla-strijders" die, zoals achteraf bleek, afkom stig waren uit Irak. De benodig de wapens kwamen voor een groot deel uit Saoedi-Arabië, Beiroet en Koeweit, waar de or ganisatie van het „Arabisch Na tionale Blok", (Nasser en zijn vriend, secretaris-generaal dr. Faik Sammourae) geheime con tacten had. Precies één maand na de om wenteling in Irak volgde de staatsgreep in het naburige Sy rië, waar de zogenaamde: „Na tionale Raad van het revolutioi- naire Commando", lees: het Arabisch Nationale Blok" in Cairo alle macht aan zich trok, met als doel: „te werken voor de éénheid van Syrië, Irak, Al- gerië, Egypte en Yemen. De aanwezigheid van dr. Falk Sammourae in Cairo, in zijn hoe danigheid van secretaris-gene raal van dit Arabisch Nationale Blok, wil zeggen dat hij zich daar ophoudt met de volledige toestemming van de Verenigde Arabische Republiek (V.A.R.) Revoluties in landen behoren de tot de Arabische wereld, bij voorbeeld: Saoedi-Arabië, Jor danië, maar ook het zionistische Israël, kunnen tot gevolg hebben dat tot een militaire interventie van Egyptische zijde wordt over gegaan, om zo de weg te effe nen voor aansluiting van dit ge bied bij de Verenigde Arabische Republiek (V.A.R.) Het ligt in de lijn van het Arabisch Nationaal Blok' om op revoluties en staatsgrepen in de hiervoor genoemde gebieden aan te sturen. Jordanië en de V.A.R. In het jaar 1954 besteeg ko ning Hoessein I de troon van het Jordaanse koninkrijk als opvol ger van zijn vermoorde groot vader en van zijn geesteszieke vader. De thans 27-jarige mo narch heeft in de loop van zijn regering blijk gegeven de poli tieke stormen aan te kunnen. De voornaamste tegenspeler van koning Hoesein I is president Nasser van Egypte, wiens Ver enigde Arabische Republiek ge sticht in 1958, met als doel: een heid voor Egypte, Irak en Sy rië, een neutrale koers wenst te houden, zulks in tegenstelling met de doelstelling van de in het Westen opgevoede koning Hoes sein I van Jordanië. Koning Hoessein ziet in het Arabisch nationalisme een gro te potentiële macht, waardoor alle Arabieren worden samenge bonden ondanks de al dan niet bestaande politieke meningsver schillen en partijen. Hoessein is een aanhanger van de leer van zijn grootvader welke haar be kroning vond in de stichting van de zogenaamde: „Arabische Li ga", door wijlen koning Abdoel- lah van Trans-Jordanië in 1946, doch welke liga hoe goed be doeld, in feite ten gronde ging aan geheime onderlinge tegen werking der Arabische leiders. De „Arabische Liga" kan wor den beschouwd als de tegenvoe ter van de Verenigde Arabische Republiek. Het Palestina-probleem Volgens koning Hoessein moet de Westelijke wereld vertrouwd worden gemaakt met het begrip dat de tragedie Palestina tot op heden nog niet op een rechtvaar dige wijze werd opgelost. Er be staat, aldus de vorst, een geslo ten Arabische wereld, bestaande uit van elkaar door grenzen ge scheiden zijnde, Arabische lan den en daar tegenover een Zio nistische staat Israël, waarvan het ontstaan en bestaan met on geveer één miljoen Arabische de vluchtelingen werd gekocht. Wanneer een eerlijke oplossing van het probleem Israël achter wege blijft, dan zal een ware vrede in het Midden-Oosten niet mogelijk zijn, daar immers de ideeën van het Zionisme strijdig zijn gebleken met een goede vrienschap tussen de Arabieren en de Joden. Volgens koning Hoessein is de opvatting van Nasser, betref fende Arabisch nationalisme ge heel anders dan die van de Jor daanse vorst. Politieke eenheid en Arabisch nationalisme is vol gens Nasser, niet los van elkaar denkbaar, doch dit „dogma a la Nasser" is foutief gebleken en strijdig in al haar onderdelen met datgene wat leeft in de Ara bische wereld, hetgeen door de geschiedenis wordt bewezen. Dit „Nasser-dogma" zal de Arabische volken een nieuwe vorm van imperialisme de oppermacht van Egypte bren gen, met alle gevolgen van dien. Arabisch nationalisme kan slechts bij een absolute gelijk heid bestaan en wat thans Nas ser voor ogen heeft, dat is slechts het in de kaart spelen van het internationaal commu nisme. Dat de Arabische wereld haar grote politieke problemen zoals het Palestina-probleem en de Algerijnse tragedie niet kon op lossen, lag niet aan de Arabie ren. Het is een gevolg van: a) de verdeel- en heerspolitiek der grote staten, Amerika, Enge land, Frankrijk en Rusland en b) het gebrek aan eerlijkheid en oprechtheid bij zekere Arabi sche leiders. De Arabische we reld is ten offer gevallen aan de onoprechte en kortzichtige poli tiek van het Westen, waarvan slechts twee partijen voordeel hebben, te weten: Palestina en het communisme. Ben Bella en Dina Eén van de gevaarlijkste vijan den van Hoessein I van Jorda nië is niet zozeer Nasser maar Mohammed Ben Bella, de man die het momenteel in Algerië voor het zeggen heeft. Deze vij andschap is trouwens weder zijds. Ben Bella zal geen poging onbeproefd laten om de val van de Jordaanse koning te bewerk stelligen, daarbij aangezet en terzijde gestaan door prinses Dina ei Aoun van Egypte, moe der van een zesjarig meisje Alia genaamd. Prinses Dina el Aoun, bijgenaamd de „Zwarte Roos", is de gescheiden vrouw van koning Hoessein en de vriendin van Ben Bella. Het tweetal leerde elkaar in Caïro kennen en zijn sindsdien onafscheidelijk. Ben Bella was in zijn hoedanigheid van Alge rijns verzetsman van tijd tot tijd voortvluchtig en heimelijk ver bleef hij dan in de vorstelijke woning van de oude prins Abd el Hamid el Aoun. Hier in deze voorname behuizing, kwamen tijdens de strijd tussen Frankrijk en Algerië, Egyptenaren en Al gerijnen in het geheim bijéén. Hier werden besprekingen ge voerd en hier troffen de geld schieters, die de opstand in Al gerië financierden en de Alge rijnse rebellenleiders elkaar. Hier leerde koningin Dina van Jordanië, Ben Bella, de Alge rijnse verzetsleider kennen. Deze geheime kennismaking en liefde tussen het tweetal, leidde op een later tijdstip tot de echtscheiding van koning Hoessein en koningin Dina. Van Mohammed ben Bel'a is bekend, dat hij de Arabische vorsten haat en hun ongeluk zoekt. Indien het onverhoopt tot mi litaire acties van Nasser tegen Jordanië mocht komen ven met een zodanige situatie wordt op dit moment ernstig rekening gehouden acties die het af treden van Hoessein I als koning beogen, dan ziet ook Israël zich genoodzaakt om de wapenen ter hand te nemen, daar dit land de aanwezigheid van Egyptische troepen in Jordanië een gevaar acht voor de veiligheid van de Israëlische staat. De val van koning Hoessein I van Jordanië, zo wordt van Israëlische zijde medegedeeld, zou een versterkte terugkeer van de Russische in vloed in het Midden-Oosten be werkstelligen. Israël voelt zich ook bedreigd Dat Egvpte er alles aan gele gen is om de macht in de ge hele Arabische wereld aan zich te trekken met inbegrip van Israëb kwam één dezer dagen in het volle licht der openbaarheid te staan, toen ondermeer bleek dat in de onmiddellijke omge ving van Caïro een vliegtuigin dustrie is gevestigd, welke wordt geleid door dr. Willy Mes- serschmitt. In die fabriek, die als codenummer 333 draagt, worden ondermeer raketten ver vaardigd, welke Nasser denkt nodig te hebben in de op han den zijnde strijd tegen Israël. In de Messerschmitt-vliegtuigfa- briek nr. 333 werken een groot aantal Duitse technici en het is begrijpelijk dat Israël zich door dit alles bedreigd voelt. In Caïro is eveneens werkzaam de beken de V-2 specialist professor dr. Pauj Görcke. De 25-jarige dochter van Gör cke, die in Zwitserland woont, werd op een dag in de tweede helft van de maand maart van dit jaar door Israëlische ge heim-agenten benaderd met het oogmerk druk op het meisje uit te oefenen, ten gevolge waarvan professor dr. Görcke het veiliger zou houden zijn werkzaamheden voor Nasser te staken. De zaak pakte echter verkeerd uit en de beide geheim-agenten werden door de Zwitserse politie gear resteerd. Minister-president Ben Gurion van Israël, was het met het op treden van deze agenten niet eens, waardoor de chef van de Israëlische geheime dienst zich gedwongen voelde om zijn func tie neer te leggen. Deze dienst kwam in de alge mene belangstelling te staan tijdens de door haar gevoerde actie en arrestatie van de gewe zen S. D.-chef Adolf Eichmann in mei 1960, waardoor de dienst een wereldnaam kreeg welke nog werd vergroot door de opspo ring van Eichmann's medewer ker, de gewezen S. S.-Haupt- sturmführer dr. Èrich Rajako- witsch, die zich een dezer dagen bij de justitie in Wenen heeft gemeld, uit angst voor een ar restatie door Israëlische geheim agenten. De Israëlische geheime dienst of, zoals haar officiële naam luidt: „Scheruth Bitachon", afgekort: „Sehin Beth", is de of ficiële informatie- en veilig heidsdienst van Israël. De dienst werkt thans, in verband met de verhoogde oorlogskansen in het Midden-Oosten, onder hoogspan ning. In de naaste toekomst zul len we ongetwijfeld meer van haar horen. Zij heeft tot taak de nodige informaties in te winnen voor de veiligheid van de staat zowel in het binnenland als daar bui ten. De Israëlische geheime dienst bestaat momenteel uit vijf afde lingen, te weten; 1) de centrale Informatie- en inlichtingendienst 2) de afdeling inlichtingen ten behoeve van het ministerie van Buitenlandse Zaken; 3) de contra-spionage-dienst; 4) de algemene veiligheids dienst; 5) de afdeling geheime politie. Een aantal Israëlische agenten is thans in verband met de drei gende situatie in de Arabische wereld naar Israël teruggeroe pen. Turkije en Perzië tonen zich door het optreden van Nasser en zijn V.A.R. ernstig veront rust. Jordanië en Saoedi-Arabië voelen zich bedreigd. Dit laatste is thans ook het geval met de nog jonge staat Israël. Zo vormen Nasser's acties een enorm gevaar voor de wereld vrede. (Nadruk verboden.) HET NIEUWE N. S.-UNIFORM De ongeveer 8200 man van de Nederlandse Spoorwegen die een uniform dragen zullen een nieuw pak krijgen. Er waren nogal be zwaren tegen het oude costuum,. dat in 1951 was herzien, zoals de lange draagtijd, het afgeven op het overhemd, en het „aanhan gen" aan de stof. De kledings- commissie N. S. heeft nu een nieuwe stof uitgezocht die zowel 's zomers als 's winters gedra gen kan worden. De keus is ge vallen op een soort whipcord met een lichtgekleurde woldraad gemengd. Het uniform van de spoorwegman heeft nu een iets lichtere kleur gekregen. In de pantalons van het nieuwe uni form zullen geen biezen meer worden aangebracht. Voorts zijn de mouwnummers in de colberts van de conducteurs afgeschaft. Bij het uniform wordt een grijs overhemd, een zwarte das en zwarte schoenen gedragen. Het model van de pet_ zal wor den gehandhaafd. Het is geble ken dat de binnenvoering van kunststof van deze pet een goede beveiliging biedt tegen hoofdlet sel. Het zal ongeveer twee en een half tot drie jaar duren voordat het gehele personeel in het nieu we uniform is gestoken. BEJAARDE VROUW DOOR NEEF VERMOORD Een 36-jarige inwoner van Driebergen, V., heeft bekend zijn 81-jarige tante, de weduwe G., die in dezelfde gemeente woonde, door wurging met een sjaal om het leven te hebben gebracht Familie van de weduwe trof DE SMEROE Tienduizenden Javanen wor den bedreigd door de lavastroom die van de hellingen van de vul kaan de Smeroe naar beneden komt. De krater van deze vul kaan - de hoogste van Java bevindt zich op een hoogte van rond 3.600 meter. De lava stroomt in twee richtingen van de hellingen af. In de ene rich ting ligt Alang en in de andere het dorp Lumadjang. Indone sische troepen worden gereed gehouden on hulp te verlenen. haar op 25 april dood in bed aan. Daar de bejaarde vrouw hartpatiënte was, werd aanvan kelijk aan een natuurlijke dood gedacht. Na de begrafenis kwam de rijkspolitie in Driebergen echter ter ore, dat er een onge oorloofde verhouding had be staan tussen de weduwe en de ongehuwde neef. V. is op 3 mei aangehouden. Na voorgeleiding voor de officier van Justitie en de rechter-commissaris te Utrecht heeft de man bekend. Het motief moet, naar de po litie aanneemt, worden gezocht in de ongeoorloofde verhouding. Dr. J. Zeldenrust, hoofd van het Gerechtelijk Geneeskundig Laboratorium, heeft sectie op het stoffelijk overschot verricht. ACHTTIENJARIGE CASSIERE VERDUISTERDE 16.000 De Urechtse politie heeft gis teren de achttienjarige mej. Van E., cassière bij een levens- middelenbedrijf in Utrecht, ge arresteerd. Het meisje wordt er van verdacht, dat zij sinds juni van het vorig jaar door middel van verkeerde aanslagen op haar kassa een bedrag van zestien duizend gulden heeft verduis terd. De 22-jarige mevr. S.—H. uit Utrecht, wier gezin in moeilijke omstandigheden verkeerde, wordt verdacht van heling en is even eens gearresteerd. Het schijnt, dat mej. Van E. weinig van het geld heeft geprofiteerd, maar dat mevr. S. het heeft opge maakt. De politie onderzoekt thans, of mevr. S. de cassière op een of andere manier onder druk heeft gezet. SOLDAAT OMGEKOMEN BIJ ONGEVAL Woensdagavond is de in Mun- sterlager (Duitsland) gelegerde 20-jarige Nederlandse soldaat E. Baas uit Winschoten in de gemeente Trauen door een vrachtauto geschept en aan de opgelopen verwondingen over leden. Hij behoorde tot de 44ste afdeling van de veldartillerie en verbleef in Duitsland om deel te nemen aan aldaar te houden schietoefeningen. ZATERDAG 11 MEI HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Morgengebed; 7.15 Moderne en oude gram.; 7.45 Geestelijke liederen; 7.55 Overweging; 8.00 Nieuws; 8.15 Lichte gram.; 9.00 Gevar progr.; 12.30 Licht en semble en zangsolisten; 12.55 Katholiek nieuws; 13.00 Nws; 13.15 Platennieuws; 13.20 Musi cerende dilettanten; 13.45 Fran se les; 14.05 Voor de jeugd; 15.00 Lichte orkestmuziek en zangso listen; 15.30 Harmonie-orkest; 16.00 Klankbeeld; 16.30 Lichte gram.; 17.00 Voor de jeugd; 17.15 Franse chansons; 17.30 Boekbespr.; 17.40 Muziekperio- diek; 18.00 Kunstkroniek; 18.30 Lichte muziek; 18.50 Voor de kleuters; 19.00 Nws; 19.10 Ver kiezingsuitzending; 19.20 Actua liteiten; 19.32 Ronde van Neder land 1963; 19.40 Licht program ma; 20.00 Populaire klassieke muz.; 21.00 Gevar. progr.; 22.00 Licht instrumentaal ensemble; 22.20 22.25 Boekbespr.; 22.30 Nws; 22.40 Wij luiden de zondag in; 23.00 ATwe klassieke door OLAF J. DE LANDELL 60) Op de terugweg, in een zilveren mist van fijne regendroppeltjes, zei ze plotseling: ..Derk, vertel me nou eens alles van je geliefde." Hij hield een ogenblik de adem in. Eva luisterde wachtend naar het stille regendruisen. „Wat wou je van haar weten, Efefje?" weervroeg hij hoffelijk. „Alles," antwoordde ze. „Waarom?" informeerde Derk. „Om je voor jezelf en mij eraan te herinneren, dat ze bestaat, Derk," preekte ze nadrukkelijk. „Ik vergeet haar geen ogen blik", zei Derk kalm. Hij had er grote handigheid in een ongewenst gesprek op het dode punt te zetten. „Is ze mooi?" polste Eva. „Mmja," zei hij. „Niet op de ge wone manier. Maar het is juist dat soort mooi waar ik verkik kerd op ben." Het trof haar ontegenzeggelijk heel onaangenaam. „Zo zijn vrouwen," dacht ze berustend. Ze had zo'n antwoord toch kunnen verwachten. „Is ze elegant?" „En of, zeg!" betoogde Derk enthousiast. „En lief?" „Natuurlijk Ja, natuurlijk! Pas later, als hij met haar getrouwd was, zou hij wellicht bemerken dat ze een kat was, of een egoïste, of een rel, die de hele dag kwebbelde. „Hoe vindt ze het, dat ik hier ben?" vroeg Eva verder. Dat moest eigenlijk de verdek te zedeles zijn. „Ik weet het werkelijk niet," zei Derk. „Hoewel ik geloof, dat ze het leuk vindt." „Hoe kan dat nou!" verbaasde Eva zich. En toen trof haar nog iets: „Spreek je haar dan nog wel?" „Natuurlijk!" gaf hij toe. Terwijl hij de hele dag met Eva optrok! „Wanneer dan?" Het was haar ontvallen vóór ze het wist. „Tja...." Toen kreeg Eva natuurlijk weer een kleur als een papaver. Sally had gelijk: Derk was een beest van een vent. Haar stem trilde, toen ze zei: „Ik vind het afschuwelijk dat je me gekust hebt...." „Kom, kom.troostte Derk luchtig. „Voor haar is 't ook afschuwe lijk," yoegde Eva er breedopge- vat bij. En wist zelf niet waarom ze zich zo doodongelukkig voelde. Dat was zeker haar gegriefd vrouwelijk gevoel. Maar op de een of andere manier had ze Derk toch ook getroffen, dat was verbazingwekkend. Hij probeer de haar een stevige arm te geven, maar retireerde meteen weer en sjouwde verder onhandig-ver- strooid naast haar voort. Ze zwegen allebei tot in de laan vóór het huis. Daar zei Derk, een beetje haastig: „Luister es Eef, je moet nog niet weggaan, hoor!" Kon hij gedachten lezen? „Wees alsjeblieft niet boos of verdrietig, ik ben misschien wel eens wat te speels." En dat was zijn hele excuus Eva droomde er de hele nacht op om en besloot voor de zoveel ste maal, maar nu beslist zéker, weg te gaan. Aan de ontbijttafel echter betoogde Derk, dat ze Teuntje dodelijk zouden beledi gen als ze haar niet opzochten. Ach, toe nou, alleen Teuntje nog! Dan kon Eva met vier uur drie naar huis gaan. Nee, ditmaal wenste ze zijn zin niet te doen. Gunst, Eva! Je bent precies een ezel, die aan de staart getrokken moet worden om vooruit te gaan! Kind, maak me niet zó doodvermoeid. Ga nu alstublieft mee!" Nou, alleen Teuntje dan nog. Maar ze zou met vier uur drie weg! Doch Teuntje had het zo druk in de zaak door juist ontvangen toverballen en lange griotten, dat ze hen niet ontvangen kon. En waar Eva bij stond, sprak Derk met het fleurigste gezicht af voor 's avonds en sleepte haar over de straat vol horren mee naar Piet Vis en naar Rika Vuurman uit de „Zwarte Hen". Eva siste inwendig. Overal werden ze vriendelijk ontvangen. En iedereen tracteerde hen op lekkere snoeperij. En alle deuren stonden wijd open voor meneer Derk en zijn verloofde. Teuntje vertelde hoe Derk stil letjes kaneelstokken bij haar ge poft had en zijn pet beleend om te betalen. Maar niemand kon de pet dragen, want het was een rood-blauwe jockeypet. En Piet Vis plus vrouw smul den in herinneringen hoe Derk es een varken met waterverf lichtblauw had gekleurd. Toen leek het hartzwak en niemand wou het kopen, voordat het eens lekker in de modder was gaan plezieren. En Rika Vuurman wil de wel over Derk praten, doch draaide aldoor neer op haar man, die haar verlaten had, zei ze. Maar... het kamerkatje Jenny bracht het extract der uitspraken mee, de recensies na hun idiote, veel te aardige bezoeken. „Hij is wel verliefd," had een vrouwtje gezegd, 't Is alsmar „Eefie" en „lieverd" en „schat" mar zij zegt niks as „Jao, Derk" en „nee, Derk." En een vrachtrijder, overtui gende schakel met de stad, had beweerd: „Ze is uit een danshuis, en ze neemt 'm om 't geld!" En Kees de knecht wist, door zijn tedere connecties met de maagd bij Germsen, dat Mia ge glimlacht had: ,,'t Zou me niets verbazen als die Eva maar décor is! Er klopt een heleboel niet." Toen wist Eva, dat ze nog blij ven moest, uit vrije beweging. En zelf verlaagde ze haar hono- rarium tot 75 gulden per dag, waarna Derk het weer tot hon derd verhoogde. Of zijn geliefde dat wist? (Wordt vervolgd,) gram, met Nieuws. comm.; 23.5524.00 HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Ochtendgymn.; 7.20 Social, strijdl.; 7.23 Lichte ochtendklan ken (gr.); 7.45 Orgelspel; 8.00 Nws en social, strijdl.; 8.18 Lich te gram.; 8.50 Tips voor trips en vakanties; 9.00 Postduivenber. en ochtendgymn. voor het ge zin; 9.10 Klass. kamermuz. (gr.), 9.45 Buitenlands weekoverzicht; 10.00 Praatje; 10.05 Godsdiensti ge lezing met orgelbegeleiding; 10.20 Klass. gram.; 10.45 Ge knipt voor herhaling; 12.20 Po litiek in de wachtkamer, toespr., 12.30 Med. t.b.v. lan'd- en tuin bouw - aansl.: Postduivenber.; 12.34 A"-1 -^s1 sportnieuws; 13.00 Nws; 13.15 VARA-I--V 13.20 Voor de jgugd: 14.10 Idem; 14.45 Radio Jazzclub; 15.15 Lezing; 15.30 Lichte :muziek-matinee; 15.30 Metronole-orkest; 16.10 Pianospel; 16.25 Boekenwijs heid; 16.45 Balalaika-ensemble met zangsolisten; 17.15 Licht in strumentaal sextet; 17.30 Actua liteiten; 18.00 Nws en comm.; 18.20 Verkiezingsprogr.; 18.30 T>..„~,„nade-ork. en s°list; 19-00 Artistieke staalkaart; 19.30 Lez.; 19.45 Gram.: .55 20.00 Nws; 20.05 Disco-Festival; 21.15 Socialistisch commentaar; 21.30 Muziekmemoires; 22.15 Sport nieuws; 22.30 Nws; 22.40 Caba ret; 23.10 Dansmuziek met zang, 23.40 Klass. gram.; 23.5524.00 Nws. BRUSSEL (VI.): 12.00 Nws; 12.03 Lichte muz.; 12.30 Weer bericht; 12.35 Amus. muz.; 12.50 Programma-overz.; 13.00 Nws; 13.15 Programma voor teen agers; 14.00 Nws; 14.03 Filmmu ziek; 14.45 De academie der dis- cofielen; 16.00 Nws; 16.03 Amus. muz.; 16.30 Operettemuz.; 17.00 Nws; 17.15 Liturgische zangen; 17.25 Lichte muziek; 17.45 En gelse les; 18.00 Nws; 18.03 Koor zang; 18.28 Paardesportberich- ten; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nws; 19.40 Amus. muz.; 20.00 Cabaretprogramma; 21.00 Soldatenkoren; 22.00 Nws; 22.15 Gevar. muz.; 23.00 Nws; 23.05 Dansmuziek; 23.5524.00 Nws. BELGIë (VI.): 14.55 Eurovi sie: Finale van de rugbybeker te Wembley; 16.30'7.30 Voor de jeugd; 19.00 Volksdansen; 19.30 Actualiteiten; 19.55 Sport- uitzending; 20.00 Nieuws; 20.20 Margie, T.V.-feuilleton; 20.45 Ontspanningsprogramma; 21.40 Quizprogramma; 22.20 Nieuws; 22.3023.15 Eurovisie Genève: Europese kampioensch. judo. Televisieprogramma's. NED. T.V.: 15.00 Weekend journaal; 17.00 Voor de kinde ren; 19.30 Luipaard op schoot, T.V.-film; 20.00 Journaal en weeroverzicht; 20.20 Verkie zingsprogramma; 20.30 Televi- zier; 20.40 Sterren en Streken, gevar. progr.; 22.00 De Verdedi gers, T.V.-film; 22.55 Journaal; 23.00-23.10 Extra sport in beeld: Ronde van Nederland, filmver-

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 9