FLEXA Passerdoos i f JL SANYO f 59,- GRATIS RADIO TAZELAAR PROVINCIAAL NIEUWS ■g"'!? i Mpi Kabinetschef van Oe Thant was in ons Land VAN DE Pagina s. DE VRPfE ZEEUW Vrijdag 10 mei 1963 TERNEUZEN Een waardevol cadeau T f a AXEL BRESEENS BRUÏNISSE VLISSINGEN Zwitserland levert Israëlische agenten niet uit STAATSSECRETARIS SCHOLTEN BEZOCHX ZEELAND Dat de Zeeuwen uit zichzelf veel presteren en daarom meer zijn dan een studie-object heeft de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot gistermiddag duide lijk aan het licht gesteld bij de opening van het nieuwe kantoor gebouw van de „Stichting Zee land" in Middelburg. Dit centrale pand werd door de staatssecreta ris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen mr Y. Scholten In gebruik gesteld tijdens een be zoek aan de provincie. Hij voerde besprekingen over culturele en recreatie-problemen met Gedepu- teerde Staten. Ook sloeg hij de eerste paal voor de verbouwing van de schouwburg in Middel burg. Na Middelburg werden Wolphaartsdijk en het Veerse- meer bezocht. Terug van een boottocht over dit meer zei de staatssecreatris op een persconferentie o.m. dat het Veersemeer een der belang rijkste nationale recreatiegebie den wordt en daarom als Zeeuws project in nationaal verband moet worden beschouwd. Mr Scholten heeft ook besprekingen gevoerd over het komende Delta museum en over een nieuwe vorm van subsidie voor de Zeeuwse Muziekschool. SCHEEPVAARTBEWEGING KANAAL TERNEUZEN—GENT gedurende de maand april. ZEEVAART Aantal B.R.T. Geschut opvaart 309 297.973 Geschut afvaart 331 324.393 Gelost of geladen te: Terneuzen 91 83.613 Terneuzen Rede 9 70.649 Sluiskil 8 22.594 Sas van Gent 7 3.792 BINNENVAART Opvaart Aantal Ton Vrachtschepen 1978 1.004.729 Sleepboten enz. 346 11.373 Afvaart Aantal Ton Vrachtschepen 2013 1.011.325 Sleepboten enz. 348 10.468 Gelost of geladen te; Aantal Ton Terneuzen 351 174.692 Terneuzen rede 45 57.102 Sluiskil 327 262.979 Axel Sassing 31 6.038 Sas van Gent 104 36.392 Examen Ziekenverpleging Bij het in het Julianazieken- huis gehouden examen, dat werd afgenomen door de geneesheer directeur dokter Boland, dr. Dor- repaal en de adjunct-directrice zr. De Ridder, in tegenwoordig heid van de rijksgedelegeerde dokter Stevens, zijn voor het di ploma A ziekenverpleging ge slaagd de zusters H. S. Hooglan der en M. D. Priest, verpleeg sters in het Julianaziekenhuis. Verkiezingsvergadering Staatk. Geref. Partij. De Staatkundig Gereformeerde Partij hield gisteravond een ver kiezingsvergadering in het ge bouw Vlooswijkstraat 48. De vergadering stond onder lei ding van de heer F. Dieleman en werd geopend met het zingen van Psalm 119 vers 3, waarna Schriftlezing en gebed volgde. De heer Dieleman attendeerde in zijn welkomstwoord op het steeds geringer worden van de politieke belangstelling; een euvel, waar alle politieke partij en onder te lijden hebben. De spreker van de avond was de heer G. A. A. Adelaar, burge meester van Meliskerke, wiens onderwerp inhield een oproep tot bezinning op onze politieke ver antwoordelijkheid. Spreker vond de politieke pro paganda, waarvan de lucht thans vervuld is. te overdadig. Er is een veelheid en tegenstrijdigheid in de propaganda, die juist poli tieke onverschilligheid aan kweekt, vond hij. De ene partij overtreft de andere in het doen van mooie beloften en dat doet verscheidene mensen zich afvra gen: waar maakt men zich eigen lijk druk om? De verkiezingstijd is, volgens de heer Adelaar, niet bepaald de tijd om interesse op te wekken voor de politiek. Er zijn mensen, die meer bezeten als het ware bedwelmd wor den door een internationale voet balwedstrijd. Hun keus wordt be paald door politieke leiders en vakbonden die de politiek als middel zien om materiële voorde len in de wacht te slepen. Een gemakkelijk en verzorgd leven, omringd door genoegens van cul tuur en sport, betaald uit de staatsruif. Hoe deze wordt ge vuld, interesseert hen niet. Zij bezinnen er zich niet op, dat democratie kan ontaarden in demoncratie, dat staatsmacht kan leiden tot staatsalmacht en dat de maatschappij dreigt opgeslokt te worden door de overheid. Overigens wilde de heer Adelaar niet ontkennen, dat de overheid tot taak heeft te zorgen voor de r*. Mi 'mi' ill !ii y 1 Ul't r'.-l n. i ,1, uit onze grote kollektie In prijzen ven I 8.50 f 77.25 BOEKHANDEL welvaart van de bevolking. Doch de welvaart, die valt af te leiden uit Gods Woord, gaat zowel over stoffelijke als geestelijke waarden en hierbij komt laatstgenoemde zeker niet in de laatste plaats. De heer Adelaar noemde de P.v.d.A., V.V.D. en C. P. N., partijen, die de kiezers willen verblinden door massasuggesties en de politiek los van de Gods dienst wensen te zien. Het com munisme is bovendien gegrond vest op het atheïsme en heeft iets afstotends als we de praktijk ervan zien in de landen achter het ijzeren gordijn. De P. v. d. A. heeft meer het partijbelang dan het landsbelang op het oog en daarom, aldus de heer Ade laar, hebben wij zoveel vrees, dat de socialisten in de regering zul len komen. De P. v. d. A.-propaganda inza ke de oplossing van het woning vraagstuk, kon in de ogen van spreker evenmin genade vinden. Een der primaire levensbehoef ten van de mens is, dat hij een dak boven zijn hoofd heeft. De burgelijke utiliteitsbouw moet prevaleren boven gebouwen die beogen de mens brood een spe len te verschaffen. Ook de bouw in de particuliere sector zag de S. G. P. gaarne verruimd. Over de V. V. D. was de heer Adelaar ook niet zo best te spre ken: ook deze heeft een louter humanistische inslag. De enige van de zestien aan de verkiezing deelnemende partijen, die een principiële grondslag hebben, zijn volgens een uitspraak die de spreker laatst hoorde en die hij onderschreef: de S. G. P. en de P. S. P. De Protestants-Christelijke par tijen, t.w. de A. R. P. en C. H. U. zijn wel zeer afgeweken van hun beginsel en belijden wel de over heid als Gods dienaresse te er kennen, doch tonen onderling grote verschillen. De A. R. P. en C. H. U. dromen al van een Ne- Ook Toon Hermans er voor thuis Een produkt van de Sikkens Groep» hleef Toon Hermans leefde woensdag avond, gezien de gelaatsuitdruk kingen, geheel' mee met de ver richtingen van Feijenoord tesren Benfica. derlandse C. D. U. Zij hebben meegewerkt aan de zondagswet, die deze dag in tweeën knipt: een gedeelte vóór en na één uur. De S. G. P. heeft in het besef van haar eigen nietigheid ge tracht bij de begroting van Jus titie de uitwassen op het gebied van de openbare eerbaarheid tegen te gaan, sexuele delicten strenger te doen bestraffen, de vergiftige invloed op ons volks bestaan van t.v. en toneel tegen te 'gaan. De andere Protestants- Christelijke partijen doen water in hun wijn als het om deze za ken gaat; de S. G. P. staat pal voor haar beginselen. Over de kleine sterren spreken de, die bij deze verkiezingen aan het firmament zijn verschenen, maakte de heer Adelaar de op merking. dat deze meestal slechts belangen nastreven, die andere partijen ook op hun pro gram hebben staan. De Boeren partij van de heer Koekoek noemde spreker ronduit anar chistisch. Het Landbouwschap is op wettige wijze tot stand geko men. De overheid heeft naar het Schriftwoord harde heren en goede heren, doch beiden moeten worden gehoorzaamd. Het is de S. G. P. niet om zo veel mogelijk stemmen te doen doch om de beginselen van Gods Woord meer invloed te doen krij gen op ons staatkundig bestel. De heer Adelaar beskot zijn rede met de vraag: „Wat is be langrijker: vrede met God, of: vriend der wereld." Hierna werd gepauzeerd en was er gelegenheid tot vragen stellen, waarna de vergadering met dankzegging werd besloten. Toen donderdagmiddag om streeks kwart over één de heer C. van R. uit Axel od zijn brom fiets od het rijwielpad van de Kinderdijk reed slipte zijn brommer, waardoor hij zodanig kwam te vallen, dat hij per auto naar dokter Boor moest worden gebracht. Nadat de geneesheer eerste hulp had verleend, werd Van R. naar zijn huis gebracht. Verkeersongevallen Donderdagmorgen te onge veer kwart over elf reed de heer F. H. J. B. uit Middelburg door de Julianastraat, komende uit de richting van de Wilhel- minastraat en verleende op de wegkruising met de Prins Hen drikstraat geen vporrang aan een vrachtauto bestuurd door de heer A. V. K.ljjtit Terneuzen die vanuit de richting Buthdijk deze wegkruising naderde. Het gevolg hiervan was een botsing waarbij aan beide voer tuigen vrjj zwaan beschadigd werden ie Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. Zeilwedstrijd Zondag organiseert de Bruxel- les Royal Yachtelub de eerste Scheldemond-race in samenwer king met de Watersportvereni ging Breskens. Om 8 uur wordt gestart in westelijke richting tot aan Heist en terug, 's Avonds om 6 uur vindt in het hotel Valk de prijsuitreiking plaats. Samenstelling Stembureaus Voor de a.s. verkiezingen zijn de stembureaus als volgt samen gesteld: Stembureau I: Voorzitter J. Eekhout; ledeen en pl.v. leden mevr. MiermansGosseije; C. de Kruijter, P. Zegers, J. Ver gouwe en J. Carels. Stembureau II: Voorzitter W. v. d. Hooft; leden en pl.v. leden Th. Cambier, I. de Jonge, J. de Nooijer, A. Leenhouts en W. Lu- teijn. Jaarvergadering E.H.B.O. De afd. Breskens van de E. H. B. O. heeft in de Bejaardenso ciëteit haar algemene vergaring gehouden. De voorzitter, de heer M. Ba- rendse, kon een groot aantal leden welkom heten. In het jaarverslag van de se cretaris, de heer J. Keijmel, werd 6 transistor radio ONBREEKBAAR NYLON KASTJE Prima Veronica ontvangst Tasje 6, Oortelefoon 7,50 Batterij 1,75 ƒ15,35 ALLEEN BIJ NOORDSTRAAT 21 TEL. 2361 TERNEUZEN TERNEUZEN Na een drukke dag in ons land is de 48-jarige kabinetschef van secretaris-generaal Oe Thant, de heer Narasimhan, gis teravond per K. L. M. van Schip hol naar de Verenigde Naties in New York teruggekeerd. Hij was 's ochtends vroeg uit Lon den op Schiphol aangekomen, werd om 10 uur door Koningin Juliana op paleis Soestdijk in audiëntie ontvangen, sprak daarna twee uur lang met prof. De Quay, die ditmaal als minis ter van Buitenlandse Zaken ad interim fungeerde, lunchte ver volgens met de Indonesische zaakgelastigde dr. Sjarif als gast van staatssecretaris mr. Th. H. Bot en bracht 's middags nog een beleefdheidsbezoek aan de president van het interna tionaal gerechtshof, de .Pool B. Winiarski. „Ik heb gisteren als voornaam ste onderwerp de toekomst van West Irian besproken," zo zei de heer Narasimhan, die als vertegenwoordiger van de se cretarisgeneraal bij de V. N. aanwezig is geweest bij de over dracht van het Untea-gezag aan Indonesië op 1 mei jl. „Neder land zal in de komende drie jaar, zoals u bekend is, 10 miljoen dollar schenken voor de verdere ontwikkeling van West-Irian. De Verenigde Naties hebben over dit bedrag de beschikking en zullen de projecten op West Irian uitvoeren. Als ze dan ge reed gekomen zijn krijgt Indo nesië ze tot haar beschikking. Ook hebben wij hier nog van ge dachten gewisseld over het recht op zelfbeschikking, dat de Pa poea's uiterlijk in 1969 moet worden gegeven." De heer Narasimhan legde er in dit verband de nadruk op dat niet de Nederlandse regering, doch de Verenigde Naties voor de feitehjke uitvoering van dit zelfbeschikkingsrecht de verant woordelijkheid dragen. Op vragen van journalisten over de Zuid-Molukse gezinnen, die gedupeerd werden doordat het telegram van de Nederland se regering de heer Goedhart niet bereikte, moest Oe Thants kabinetschef het antwoord schuldig blijven. Hij zeide zich met deze kwestie in het geheel niet te hebben bemoeid. Over de rol die Nederland speelt in de Verenigde Naties uitte hij niets dan woorden van lof. Hij noemde Nederland een zeer actief lid met grote belang stelling voor economische en sociale problemen. In het bijzon der heeft Nederland de stoot ge geven voor het speciale ontwik kelingsfonds van de Verenigde Naties ten bate van de ontwik kelingslanden. Voor dit instituut heeft Nederland het. vorig jaar een schenking van een miljoen dollar toegezegd. Namens het ministerie van Buitenlandse Zaken deed de plaatsvervangend chef Directie Internationale Organisaties, D. W. Baron van Lynden, de heer Narasimhan uitgeleide. gewezen op de vele activiteiten, waarbij vooral naar voren kwa men de assistentie bij de haven wedstrijd en de visserijfeesten aNook een demonstratie met de Koninkl. Zuid-Hollandse Re.d- dings Maatschappij. Op 6 oktober werd gestart met de nieuwe cursus, waaraan 15 personen deelnemen. Het leden tal bedraagt 41, terwijl aan 20 mensen eerste hulp verleend werd. Uit het financieel verslag van mevr. van Haneghem—van de Velde bleek dat het jaar 1961 sloot met een klein batig saldo. De heer M. Barendse en mevr. Van Hagegemvan de Velde werden bij acclamatie als be- sturslid herkozen. Gedurende de zomermaanden en wel van half juni tot half september zal de strandpost we derom door vrijwilligers worden bezet. Spontaan gaven zich een; aantal leden voor dit werk op. „Vlaggetjesdag". Bij de opening van het mos selseizoen zal alhier op 27 juli weer een vlootschouw worden gehouden. Voorts kan een tocht over de Grevelingen met be zoek aan de Deltawerken wor den gemaakt, waarbij toeristen gratis mogen meevaren. De mosselkwekers hebben een propagandafonds gevormd, waaruit die onkosten, die niet voor de rekening van het be drijfschap komen, zullen wor den bestreden. In Yerseke wordt dit jaar geen „vlaggetjesdag" gehouden als gevolg van de slag die de vorst aan de oestercultuur heeft toegebracht. Belangrijke ketelorders voor „De Schelde". De N. V. Koninklijke Maat schappij „De Schelde" te Vlissin- gen zal in de nabije toekomst een belangriik aandeel hebben in de uitbreiding van de electrische centrales in ons land. Zij heeft namelijk opdrachten ontvangen voor de bouw van stoomketels met een totale gezamenlijke pro- duktie van 4500 ton stoom per uur. Eind 1960 bedroeg de totale capaciteit van alle in de Neder landse electrische centrales op gestelde stoomketels 17.000 ton stoom per uur, zodat de K.M.S. de uitbreiding van niet minder dan een kwart deel van het des tijds opgestelde vermogen voor haar rekening zal nemen. Met deze orders is een bedrag ge moeid van niet minder dan 145 miljoen gulden. Reeds in 1963 zal met de aflevering van de ketels worden begonnen; in dat jaar wordt een gezamenlijke ca paciteit van 1500 ton stoom per uur afgeleverd. Voor levering na 1963 blijven dus orders voor een gezamenlijke stoomcapaciteit van 300 ton per uur. Onder de bij de K.M.S. binnen gekomen orders bevindt zich ook die voor levering van een stoom ketel, ingericht voor het stoken van olie, voor uitbreiding van de centrale Zeeland te Vlissingen van de N. V. Provinciale Zeeuw se Electriciteits Maatschappij. De sterke toename van het energie verbruik en de te verwachten in dustrialisatie van Zeeland maak ten de uitbreiding van de cen trale met een derde sectie nood zakelijk. Dit betekent in feite een uitbreiding van de centrale met 100 procent. De door De Schelde te bouwen ketel zal 75.000 k.w. per uur produceren. Op dit moment bedraagt de tota le produktie van de centrale Zeeland 80.000 k.w. per uur. De te bouwen ketel zal een stoom- produktie krijgen van 250 ton per uur. 1 Het Zwitserse ministerie van Justitie heeft geweigerd Josef Ben Gal en Otto Joklik, die als agenten voor Israël zouden zijn opgetreden, aan West-Duitsland uit te leveren. Zoals bekend heft de Westduitse regering om uit levering van beide mannen ver zocht. Woensdag is in Bern bekend gemaakt dat Joscf Ben Gal en Otto Joklid, die druk zo"den hebben uitgeoefend op 'n West duitse geleerde om een eind te maken aan diens werk voor Egyp te, in juni in Bazel terecht zullen staan. West-Duitsland had om uitleve ring gevraagd in verband met de poging tot moord op Hans Klein- wachter, die aan de ontwikkeling van Egyptische raketten werkt. Joklik en Ben Gal zouden Klein- wachter geschoten- hebben toen 'deze in februari in zijn auto doó'r Loerrach bij de Zwitserse grefis reed. Een lekkere gewoonte: Kent u Mon Chou, Kemhemse kaas, St. Paulin ?Wees niet een kennig: houd van méér kaaen! ..fd j

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 2