Erhards tweede wonder De Westduitse deiensie Chinese delegatie in Juni naar Moskou Noodtoestand in Brits-Guyana De rassenkwestie in Alabama HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN SUNIL bleekt voor u SUNIL blauwt voor u èn SUNIL is nylon-actief SUNIL WAST STRALEND WIT HET WEER WEERBERICHT VRIJDAG 10 MEI 1963 19e Jaargang Nr J590 HELANCA „EIGEN HAARD" MAARSCHALK TSJOEIKOV OVER BERLIJN SYRIë ÖM?) schakel over op- Gulfpride Arrestatie van communisten in Argentinië Leden van Poqo terechtgesteld Frankering bi.1 abonnement: Terneczen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie, adresNoordstraat 55—57 Administratieadres: Smidswal Telefoon 01150 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal! per maand 2,—: per week 48 et Loss«- nrs 9 et. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Adverfentleprits per mm 16 et; mmtmum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties '(géén handels, advertenties)5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur, Voor het maandagnummer: zaterdags 10 nur Het prestige van prof. Erhard, dat al geslonken nog verder leed door het geharrewar bij zijn benoeming tot kandidaat-kanselier, is met één klap enorm gestegen door zijn geslaagde bemiddeling in het conflict dat de Westduitse metaalindustrie bezig was lam te leggen. Juist omdat de partijen feller tegenover elkaar stonden dan ge woon is bij een loongeschil en zich de sfeer van een sociale wor steling met allerlei klassenstrijdelementen had ontwikkeld, gaf men hem in Bonn weinig kans iets te bereiken. Zijn tegenstanders hebben daar wellicht op gehoopt. Ze zullen nu met ongenoegen zien hoe zich om de Beier niet al'een de glans van het Wirtschafts- wunder blijft verspreiden, maar bovendien ook nog dat van deze wonderlijke beslechting van een geschil dat de Duitse economie ernstig bedreigde. En het fraaie is dat Erhard zijn doei heeft bereikt door slechts zijn prestige te gebruiken om de partijen bij elkaar te brengen en hen te bewegen van beide zijden wat water in de wijn te doen. De vakbonden die nu eenmaal de traditie in ere houden van overvra gen hebben nagenoeg gekregen wat ze wensten en de werkgevers, die eveneens een traditie hebben van minder te bieden dan ze zou den kunnen, hebben geen al te grote extra-veer behoeven laten. WAT GEBEURDE DIE NACHT? Wat zich precies heeft afge speeld tijdens de nacht op het ministerie is niet precies be kend gemaakt, maar ontegen zeggelijk heeft het gezag waar mee Erhard kon wijzen op het feit dat de grote groei uit de Duitse economie is en daardoor ook moet ziin uit de loonstijgin gen waartegenover geen produk- tiestiiging staat, indruk ge maakt. Aan Erhards eerlijkheid be hoeft oo dat punt niemand te twüfelen. Hij heeft in het ver leden tot Adenauers ontzet ting ook de. werkgevers wel eens ernstig gekapitteld. De staking, die toch al weinig ponulair was, maar voorname lijk door koppigheid in stand werd gehouden en zelfs tot uit breiding gedreven, gaf de vak bond gaarne op, zij het graag zonder prestigeverlies. Erhard heeft beide partijen gelegenheid gegeven zich zonder gezichtsver lies uit een kostbare actie terug te trekken. De prestigewinst be hield hij voor zichzelf. ALABAMA De waterstralen en de honden waarmee de blanke overheid in Alabama de demonstrerende ne gers te lijf gaat. de mishandelin gen door politiemannen, dat alles is geen verheffende zaak. Maar het lijkt haast een incident dat onvermijdelijk is om ook hier bij de blanken het begrip te wekken dat de neger door zijn huidsk'eur geen tweederangs burger van de Verenigde Staten is. De neger heeft iecht op een volwaardig staatsburgerschap en in het grootste dee] van het land heeft hii dat recht erkend gekregen, ai betekent dat nog niet dat daar de rassendiscrimi natie is verdwenen. Het is dan slechts een actie of een geestes houding van particulieren ge worden, niet zoals nu nog in het zuiden van de V. S. een heersen de mentaliteit die ook de over heid eerbiedigt. Het gaat om een verandering in de mentaliteit en die is niet te bereiken met een edict van Washington uit, zoa]s Robert Kennedy onlangs heeft gezegd nadat hij als minister van Justi tie gesprekken voerde met de politieke leiders van de staat Alabama en tot de conclusie kwam dat er met deze neger- haters niet te praten viel. DE ZWAARSTE WEG Hij meende dat dit soort con flicten de enige manier zijn om de blanke zuiderling er met zijn neus op te drukken dat de gees telijke overblijfsels uit de tijd der slavernij in de twintigste eeuw niet thuis horen. Daarop is de actie der negers ook ken nelijk gericht. De autoriteiten ervaren, nu het aantal arrestanten hun over het hoofd gaat groeien, dat op deze manier niet langer de negerbevolking geknecht kan worden; afgezien van de morele aspecten wordt het praktisch al onmogelijk. Bovendien weten de burgerlijke leiders in Birming ham dat als hun optreden tegenover de negers al te dras tisch wordt, president Kennedy er niet tegenop zal zien om de federale parachutisten te sturen om de orde te hersteilen. DAMESPANTALONS Alle maten en vele kleuren vanaf 24,50. Enorme sortering. SPORTHANDEL NOORDSTRAAT 76 Wat de voormannen der negers hopen te bereiken is niet de verandering van de mentali teit waarvan hierboven sprake was in de eerste plaats. Eerst zal het besef moeten komen dat het eenoudig niet mogelijk is de zwarte bevolking rechten te ont houden die de blanke burger wel geniet. Als het eenmaal zo ver is zal de zuiderling gedwon gen zijn na te denken of dat zo onnatuurlijk is als het hem nu nog voorkomt. En daaruit kan die verandering van geestesge steldheid voorkomen. Maar dat zal nog een kwestie van jaren zijn. (Nadi-uk verboden.) Maarschalk Vassily Tsjoeikov, oud-opperbevelhebber van de Russische bezettingstroepen in Duitsland heeft gisteren voor radio-Moskou gezegd, dat de Russen de westelijke geallieer den niet in Berlijn toegelaten hebben „om ervoor te zorgen dat het westelijk deel van Berlijn een voortdurend broeinest van militaire provocaties blijft". Volgens maarschalk Tsjoeikov werd Berlijn aan de vooravond ivan de eerste mei 1945 door de Russische troepen veroverd, die later de geallieerden in Berlijn toeliet, op grond van de over eenkomst van Jalta. „Thans spreken de leiders van de V. S., Engeland en Frankrijk graag over zekere speciale rech ten die zij in Berlijn hebben", aldus Tsjoeikov. Maar geen en kele Amerikaan, Engelsman of Fransman bevond zich in de buurt van de stad toen zij viel. De officiële capitulatie-ver- klaring van Hitiers Duitsland werd op 8 mei getekend, maar in feite capituleerde Duitsland bij de val van Berlijn, aldus maarschalk Tsjoeikov. De Verenigde Staten zullen op de NAVO-ministersconferentie in Ottawa op 22 mei'aanstaande de volledige steun van West- Duitsland krijgen voor hun her- Het persbureau voor het Mid den-Oosten meldt dat de Syri sche minister van Defensie, lui tenant-generaal Mohamed El Soefy, zijn ontslag heeft inge diend bij de revolutionaire raad van Syrië. Hij zou dit gedaan hebben uit protest tegen het ont slag van de officieren die vóór een unie met Egypte zijn en de poging van de Baath-partij om het Syrische leger in haar macht te kirijgen. Leerlingen van een van de grootste middelbare scholen van Damascus hebben donderdag de politie met stenen bekogeld toen deze het schoolgebouw omsin gelden. Leerlingen, die op het dak van de school waren geklommen, betuigden luide hun steun aan Nasser. Er zijn maatregelen ge troffen om betogingen voor Nas ser en tegen de Baath-partij bij andere scholen te voorkomen. ARRESTATIES De Syrische minister van Bin nenlandse Zaken, brigade-gene raal Amin el Hafez, heeft don derdagavond te Damascus tegen over verslaggevers verklaard dat in de afgelopen twee dagen ongeveer 300 personen in Da mascus en Aleppo zijn gearres teerd. Te Damascus en Aleppo geves tigde „rechtbanken voor de hand having der nationale veiligheid" zijn begonnen met de berechting van „oproerige elementen". voorstel «voor oprichting van een mengde, uit meerdere landen af- Prins Carl-Ckristian leert lopen Prins Carl Christian, het eerste kind van Johann Georg von Hohenzollern Sigmaringen en prinses Birgitta van Zweden, groeit als kool. Het prinsje dat een jaar oud is, leert hier lopen aan de hand van vader en moe der in hun huis in Miinchen. VRIJDAG 10 MEI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 2.46 3.04 3.21 3.39 4.01 4.19 4.11 4.29 11 MEI v.m. n.m. 3.18 3.35 3.53 4.10 4.33 4.50 4.43 5.00 ZON MAAN op onder op onder Mei 10 4.56 20.18 22.05 6.11 11 4-54 20.19 23.06 6.43 12 4.52 20.21 7.21 13 4.51 20.22 0.03 8.09 multilaterale kernstrijdmacht, aldus heeft de Westduitse minis ter van Defensie, Kai-Uwe von Hassel, bij de behandeling van de defensiebegroting in de bonds dag dutdelijk te verstaan gege ven. Zijn voorganger, Franz Jo sef Strauss, was als afgevaardig de van de Beierse christen-demo craten aanwezig, maar voerde niet het woord. De defensiebegroting van 18,4 miljard Mark vormt het om vangrijke onderdeel van het nieuwe staatsbudget dat met een bedrag van 57.75 miljard een na-oorlogs record vormt. De woordvoerder van de so ciaal-democraten, Fritz Erler, bracht wel k #.;ek uit op het Starf ighter- en onderzeeboot programma. Het had geen zin, meende hij, wat de „Starfighter" betreft te loochenen dat daar ge breken aan kleefden. Met deze door Nederland, België en de bondsrepubliek gemeenschappe lijk in produktie genomen straal jager deden zich volgens hem meer ongevallen voor dan met andere toestellen en de presta ties bleven onder de verwachtin gen. Verder waren de produktie- kosten hoger gebleken dan men had gedacht. Wat de onderzeeboten betreft moest nagegaan worden wie er verantwoordelijk was voor de aankoop van een bepaalde soort staal, daar bij de tot nog toe ge bouwde onderzeeboten van 350 ton materiaalfouten aan het licht zijn gekomen die kostbare herstellingen nodig maakten. Erler sprak zich nadrukkelijk uit voor een gemeenschappelijke Amerikaans-Europese defensie- bijdrage met inbegrip van het kernpotentieel, en voor wat de aanwending van het laatste be treft zou men zich dan bijvoor beeld een twee-sleutelsysteem kunnen indenken. Met het apart blijven van Frankrijk met een eigen kernstrijdmacht kon hij zich niet verenigen. Ten aanzien van de gekriti seerde partij staal antwoordde Von Hassel dat hier niet van een schandaal sprake was. Van mili taire zijde had men om het ge bruik van dit anti-magnetische staal verzocht omdat de onder zeeboten zouden moeten opere ren in de Oostzee welke gemak kelijk met mijnen versperd kan worden. Op een vraag naar de herkomst van dit staal zei Von Hassel laconiek: „Dat is een 60.000-dollar quiz-vraag". (Naar inmiddels bekend werd, zou het omstreden staal ge leverd zijn door een Oostenrijks staatsbedrijf). Minister Von Hassel verklaar de nog in de Bondsdag, dat de Bondsregering het thans eens is met het Amerikaanse plan voor de schepping van een met Pola- ris-raketten uitgeruste boven water-vloot, bemand met ge- komstige bemanningen. Zij zal zich voorts ervoor inspannen dat op het punt van de zeggenschap over deze vloot de V. S. tege moetkomen aan de opvattingen van Frankrijk, zodat dit land „op zekere dag" aan de Polaris- atoomstrijdmacht zal kunnen deelnemen. De sterkte van het Westduitse leger zal geen verandering on dergaan. De minister sprak tegen, dat de V. S. zouden hebben aange drongen op opvoering van deze sterkte van een half miljoen tot 750.000 man, zoals vaak is be weerd. Na een uitvoerig debat werd de begroting van Defensie ten slotte aangenomen, met slechts weinig stemmen van de socialis tische oppositie tegen. De groot ste meerderheid der socialisti sche fractie onthield zich van stemming. «B» H. x C. mKÊÊHÊ SELECT SINGLE-G f)è motorolie ran ranilaag! Prinses Beatrix bezocht nationale vakwedstrijden Prinses Beatrix heeft woensdag een bezoek gebracht aan de na tionale vakwedstrijden, welke in de Utrechtse Julianahai worden gehouden. Op de foto toont jhr nu- W. C, S. Laman Trip, voorzitter van de vereniging ter veredeling van het ambacht, de Prinses het z.g. „bevrijdingsschoentje", in 200 werkuren tijdens de hongerwin ter '44-'45 vervaardigd door de heer A. Duquesnoy uit Voorburg. -i- Het centrale comité van de Chinese communistische party gaat ermee akkoord, dat de bila terale besprekingen tussen China en dé Sowjet-Unie midden juni in Moskou zullen worden gehou den, aldus heeft het persbureau Nieuw-China gemeld. De Chinese delegatie zal wor den geleid door Teng Sjao Ping, de secretaris-generaal van het centrale comité van de Chinese communistische partij, en Peng Tsjen, lid van het politieke bu reau en van het secretariaat van het centrale comité, tevens bur gemeester van Peking. Dominee Luther King, de lei der van de vreedzame betogin gen tegen voor negers discrimi nerende overheidsbepalinngen, is woensdag door een rechtbank in Birmingham, in de zuidelijke Amerikaanse staat Alabama, tot een half jaar gevangenisstraf en honder dollar boette veroor deeld. Hij en een van zijn medewer kers werden onmidde11'-'1- na het vonnis in de rechtzaal gevangen genomen doch korte tijd later tegen betaling van een borgsom vrijgelaten. D-» <-+raf ,verd opge legd wegen- het houden van een betoging op 12 april waarvoor geen toestemming was gegeven. De arrestatie van de neger predikant veroorzaakte hevige ontsteltenis bij andere leiders van de negerbevolking in Bir mingham aangezien kort tevoren dominee King een „wapenstil stand" van vierentwintig uur had afgekondigd, gedurende welke tijd betogingen achterwe ge gelaten zouden worden. Men vreesde, dat.de negers in de ar restatie aanleiding zouden zien om op eig-n houtje te gaan de monstreren. Het liet zich echter laten aanzien dat. de leiders hun mensen goed in de hand hadden. De arrestatie van dominee King op het moment dat be sprekingen tussen de twee ge meenschappen van Birmingham op gang kwamen, wordt uitge legd als een nieuwe fase in de strijd tussen twee politieke blanke groeperingen, die elkan der de macht betwisten: de af tredende burgemeester, Eugene Connor, die thans het hoofd van de politie is, en de nieuwe bur gemeester, Albert Boutwell, wiens verkiezing door Connor en medestanders wordt betwist. De onderhandelingen met do minee King werden door de groep Boutwell gevoerd. In heel Argentinië zijn donder dag talrijke communisten gear resteerd. Een grote hoeveelheid communistisch propagandamate riaal is bij huiszoekingen in be slag genomen. Donderdag passeerde een Oceaanfront ons land in lang zaam tempo. Het bracht op tal van plaatsen enige regen, dié echter niet van veel betekenis was. In de avond begonnen op klaringen zich van het westen uit over ons land uit te breiden. Intussen bereikte een nieuw Oceaanfront Ierland. Op de na dering ervan zal vrijdag in de loop van de dag de bewolking weer tot zwaar toenemen en later gevolgd worden door enige regen, m hoofdzaak in het wes ten van het land. De wind krimpt naar zuidwest tot zuid en wordt matig tot vrij krachtig. De temperaturen zullen over het algemeen iets hoger waarden bereiken dan gisteren. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Veel bewolking In de loop van de dag zwaar bewolkt met later plaatselijk eni ge regen. Matige tot krachtige wind tussen zuidwest en zuid oost. Over het algemeen iets ho- eere middagtemperaturen. Het voorstel is donderdag in Peking door Tsjoe en-Lai in zijn hoedanigheid van vice-president van het centrale comité van de Chinese partij aan Tsjerwonen- ko, de Russische ambassadeur in Peking, overgebracht. Volgens het communiqué, dat door het persbureau Nieuw-Chi na werd verstrekt, heeft Tsjoe en-Lai tegen de Russische ambas sadeur gezegd, dat het centrale comité van zijn partij de brief van het Russische centrale comi té van zijn partij de brief van het Russische centrale comité, die op 30 maart is gedateerd, op een later tijdstip zal beantwoorden. Tsjoe en-Lai zei bij de over handiging van het Chinese voor stel aan de Russische ambassa deur, dat de ideologische bespre kingen tussen China en de Sowjet-Unie midden-juni zullen worden gehouden en niet zoals de Russen hadden voorgesteld midden-mei. In de brief van 30 maart van het Russische centrale comité wezen de Russen op beleefde wijze de Chinese suggestie, dat Chroesjtsjov naar Peking zou gaan om te spreken over de Chinees-Russische meningsver schillen af en nodigden zij in plaats daarvan Mao tse Toeng, de Chinese leider, naar Moskou uit. Wanneer aanvaarding van deze uitnodiging niet mogelijk zou zijn, stelde het Russische centrale comité besprekingen op hoog niveau tussen andere ver tegenwoordigers van de beide partijen omstreeks 15 mei in Moskou voor. Dr. Cheddi Jagan, de eerste- minister van Brits-Guyana, heeft woensdagavond de noodtoestand afgekondigd. Dit besluit werd genomen na dat gouverneur sir Ralph Grey er niet in was geslaagd de be sprekingen tussen de regering en de vakbondsraad over de reeds twintig dagen durende staking weer op gang te bren gen. Beide partijen hadden om de bemiddeling van de gouver neur gevraagd, nadat de onder handelingen dinsdag waren af gebroken. De vakbondsraad heeft de staking uitgevaardigd uit protest tegen een wetsvoor stel van de regering waarbij deze de bevoegdheid zou krij gen te beslissen welke vakbon den door de werkgevers erkend mogen worden. In een eerder stadium had premier Jagan verklaart dat de staking onwettig is en be schouwd wordt als een poging om de regering omver te wer pen. In Engeland werd woensdag een bataljon militairen in staat van paraatheid gebracht. Op 17 februari vorig jaar riep premier Jagan Britse troepen te hulp nadat hij de noodtoestand had afgekondigd. Bij ongeregeldhe den zijn toen vij personen omge komen en tweehonderd gewond en werd de zakenwijk van Georgetown ernstig beschadigd. De moeilijkheden begonnen ook met een algemene staking, toen uit protest tegen verhoogde belastingen. De noodtoestand werd in augustus opgeheven. Zes negers, die lid waren van de in Zuid-Afrika verboden Poqo- organisaties, zijn donderdag in Pretoria opgehangen wegens moord op hun leider. Het is de eerste keer dat leden van de Poqo terechtgesteld zijn. De zes werden op 7 februari te Oemtatea in het gebied van Transkei ter doo.d veroordeeld. Zij bekenden toen schuld en zei den dat zij van Poqo-leiders in Kaapstad opdracht gekregen hadden het opperhoofd van de stam der Temboe, Gwenbindala Gqoboza, te vermoorden. Zij had den geld en wapens hiervoor ge kregen. Luitenant-generaal Keevy, hoofdcommissaris van politie in Kaapstad, zei kortgeleden, dat er in de afgelopen paar maanden ruim 2.000 mensen in verband met de activiteit van de Poqo- beweging gearresteerd zijn. Pro cessen tegen deze mensen wer den voorbereid. t

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1