tweede pak De derde wedstrijdronde is nu ingegaan! DE VRIJE ZEEUW Gemeenteraad van Terneuzen Gehouden op donderdag 25 aprii 1963 te 19.30 uur Pagina 3 POSTDIRECTEUR WEGENS MALVERSATIES GEARRESTEERD mür :-,w ZIJ WONNEN DE GRATIS VAKANTIE VOOR 2 PERS.: 5 DAGEN NAAR W PARIJS, Doe ook mee! ™\M?e?..8,a9zm °p. topdrop; BAND ROOSENDAAL "Donderdag 9 mei 1963 Aanwezig: Voorzitter: Mr. H. Rijpstra Wethouder: M. de Vos. Raadsleden: M. van Langevelde, A. Kamormt, P. Fijn van Draat, R. Hol, mevr. E. DoomsOrte- lee, P. J. Huijbrecht, J. M. Hamelink, H. A. Brakman, J. C. Bleijenberg, C. J. Compiet, W. J. Weterings, J. A. de Feijter, D. Waverijn, D. M. Ollebek en F. Dieieman. Secretaris: A. J. van Pagee. Afwezig: H. A. M. A. de Meijer, wethouder, wegens ziekte. De Voorzitter: Mevrouw, mijne heren, ik open deze vergadering en heet U allen hartelijk wel kom. Bericht van verhindering is binnengekomen van de heer De Meijer, die voor het ondergaan van een lichte operatie in het ziekenhuis is op genomen. Zonder dit als een officiële herdenking te wil len aanmerken, zou ik toch graag met een enkel woord willen memoreren, dat deze week de heer Snip, Hoofdingenieur-Directeur van de Provinci ale Waterstaat in Zeeland, ons door de dood is ontvallen. Wij hebben, vooral in verband met de voorgenomen aanleg van de nieuwe havens, met de heer Snip vele, altijd prettige, contacten gehad. Mede namens het dagelijks bestuur, mag ik wel zeggen, dat zijn heengaan bijzonder wordt betreurd. 1. Vaststelling van de notulen van de vergade ringen van 7 en 28 maart 19G3. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming worden de notulen van de vergaderingen van 7 en 2 28 maart 1963 vastgesteld. Ingekomen stukken. a. het door Gedeputeerde Staten van Zeeland goedgekeurde raadsbesluit van 28 februari 1963 tot verkoop van erfpachtsgrond, ge legen aan de Nieuwstraat; b. idem van 28 februari 1963 tot verkoop van grond op het gemeentelijk industrieterrein; o. idem van 28 februari 1963 tot wijziging van het besluit van 19 juli 1961, gewijzigd d.d. 7 juni 1962, inzake het verlenen van recht van optie op grond in het gemeentelijk industrie terrein d. idem van 28 februari 1963 tot het aangaan van een overeenkomst van ruil betreffende grond aan de Rosegracht en de Zuidland- straat; e. idem van 31 januari 1963 tot een onderhand se aanbesteding; f. brief van Gedeputeerde Staten van Zeeland, inhoudende de mededeling van aanhouding van de beslissing op het ter goedkeuring aangeboden raadsbesluit van 31 januari 1963 tot toetreding tot de Gemeenschappelijke Regeling Recreatiegebied Braakman; g. controle-rapporten van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Adviezen der Vereniging van Nederlandse Gemeenten; h. brief van de Districtsarts van het Consulta tie Bureau van de Provinciale Zeeuwse Ver eniging tot bestrijding der Tuberculose in zake het te houden bevolkingsonderzoek op t. b. e.; Zonder bespreking en hoofdelijke stemming worden deze stukken, conform het voorstel, voor kennisgej^jng aangenomen. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van het perceel Bnandijk 7; Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het. voorstel besloten. 4. Idem tot het huren van enkele perceeltjes cmud, gelegen in het uitbreidingsplan „Sluis, kil". Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. Idem tot verkoop van het perceel Beneden- weg 28 te Sluiskil aan de Staat der Neder landen. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 6. Idem tot verkoop van percelen grond, ge legen in het uitbreidingsplan „Sluiskil" aan: a. Ch. P. van der Bilt; b. W. Ivens; c. A. J. de Krijger; d. Rotterdamsche Bank N. V. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform de voorstellen besloten. 7. Idem tot verkoop van Industrieterrein aan A. de Hoop N. V. te Rotterdam. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. B. Idem tot voorlopige goedkeuring van een plan tot onteigening van gronden, gelegen in het uitbreidingsplan „Industrieterrein Oos telijke kanaaloever". Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 9. Idem tot het voeren van een rechtsgeding in eerste aanleg ten aanzien van de onteige ning van gronden, gelegen in het uitbreidings plan „Sluiskil". De heer Huijbrecht: Meneer de Voorzitter, ik heb in de stukken gezien, dat de tegenpartij een adviseur heeft aangetrokken. Mijn vraag is of dit de oud-burgemeester van Terneuzen, de heer Tellegen, is. De Voorzitter: Dat is inderdaad zo. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 10. Idem tot onderhandse aanbesteding van de bouw van een schietbaan.^ De heer Huijbrecht: Wij hebben op 28 februari 1962 in principe besloten een schietbaan te doen aanleggen, waarbij een prijs werd genoemd van ƒ25.000. Nu, bij de onderhandse aanbesteding, wordt een krediet gevraagd van 45.000. Ik weet niet waar deze verhoging precies aan te wijten is, maar wanneer een voorstel gedftan wordt om een krediet te verlenen, mag ik toch wel veronderstel len, dat dit gebaseerd is op een reële begroting. Het is gewenst de betreffende mensen er op te wijzen, dat men met goede cijfers moet komen. De heer Fijn van Draat: Meneer de Voorzitter, ik zou willen vragen of het de bedoeling is, dat alleen de gemeentepolitie gebruik maakt van deze schietbaan of zal deze ook gebruikt worden door b.v. de douane en de rijkspolitie? De Voorzitter: De bedoeling is, dat deze schiet baan wordt gebruikt door alle diensten, die een dergelijke oefengelegenheid nodig hebben. Wij denken aan de bedrjjfspolitie, douane, marechaus see, rijkspolitie enz.. Met deze diensten is al con tact opgenomen. De heer Fijn van Draat: Wordt er dan een huur prijs gevraagd? De Voorzitter: Dat ligt in de bedoeling. De heer De Vos: Ik kan mij best voorstellen, dat de heer Huijbrecht deze vraag stelt. Toen wij deze nieuwe begroting onder ogen kregen, zijn ook wij daarvan geschrokken. Dit betekent immers een verhoging van ongeveer 80 van het oorspron kelijke bedrag. Natuurlijk zijn daar redenen voor, want het plan dat vóór U ligt, is een geheel ander plan. De baan is breder geworden en ook het bij behorende gebouwtje aan de voorkant is belang rijk groter geworden. Een en ander was noodzake lijk in verband met de eisen, die gesteld worden voor het verkrijgen van een hinderwetsvergun ning. Dit is dus niet helemaal de schuld van de ontwerper. Bovendien is het zó, dat sedert de eerste raming de prijzen niet onaanzienlijk zijn gestegen. Dat betekent toch ook wel een 10 a 15 Tegenwoordig heeft het niet-direct kunnen uit voeren van een werk, omdat gewacht moet wor den op de rijksgoedkeuring, altijd een prijsverho ging tot gevolg. Wij hebben dat o.m. gezien bij de onderhandse aanbesteding van de Meterfabriek. Procentueel was die verhoging niet zo hoog, maar in dit geval gaat het»-mede om een ruimer plan dan oorspron- keliik was voorzien. Men kan nu wel zeggen, dat men zich vooraf op de hoogte moet stellen van de geldende eisen op dit gebied, maar dat is moeilijk. Dit bleek na melijk pas bij het indienen van de aanvrage om de hinderwetsvergunning. Niettemin geef ik toe, dat het verschil bijzonder groot is en ook wij be treuren dat. gelijk is, dat wij ieder zo'n kaart krijgen? Gaarne zal ik voorts worden ingelicht omtrent de ver dere gang van zaken. De Voorzitter: De bedoeling is, dat wij de leden van uw raad individueel binnen 14 dagen een dergelijke "kaart toezenden met bijbehorende toe lichting. Helaas kan het niet eerder, want deze kaarten moeten ingekleurd worden. Wij zullen in de komende weken deze zaak in studie nemen. Er is een wettelijke termijn van drie maanden, waarin de gemeenteraden hun ge voelen moeten kenbaar maken over het toege zonden plan tot herindeling. In concreto betekent zulks, dat wij vóór eind juli deze zaak ter beslis sing aan U moeten 'voorleggen. Vóór de betreffende officiële raadsvergadering zullen wij dit plan nog in een informele bijeen komst met U bespreken. De heer Weterings: Meneer de Voorzitter, in de vorige raadsvergadering heb ik een aantal vragen naar voren gebracht betreffende het huidige en toekomstige gasdistributie-apparaat. Het verwon dert mij niet het minste, dat U op deze vragen nog geen antwoord hebt gegeven en moet dit zelfs in zekere mate. toejuichen, omdat ik er van tuigd ben, dat U ons te zijner tijd zo uitvoerig en gefundeerd mogelijk zult inlichten, alsmede uw visie op dit probleem zult geven. Ik heb met genoegen mogen constateren, dat er bij collega's raadsleden nog andere vragen en visies dienaangaande leven. In verband daarmede zou ik nu de suggestie willen doen een gedachtenwisseling, uitgaande van de raad, op de agenda van de volgende raadsver gadering te willen plaatsen omtrent de problema tiek, verbonden aan de huidige en toekomstige gasdistributie. De minister van Economische Zaken zelf heeft, desgevraagd, gesteld, dat het hem het beste lijkt, dat initiatieven dienaangaande uitgaan van de lagere bestuursorganen. Daar de raad het be stuursorgaan is, dat het dichtst bij de bevolking staat, komt het mij als zeer nuttig voor, dat de raden hieromtrent in eerste instantie hun visie laten horen. Vandaar mijn suggestie als eerder genoemd. Ik zou daar nog de suggestie aan vast willen koppelen, dat iedere fraktie of combinatie van frakties, vooraf haar vragen en visies in een memorandum neerlegt en middels burgemees ter en wethouders aan haar collega's kenbaar maakt. Bij mij komt o.a. zeer sterk de gedachte naar voren, dat de Waterleiding Mii „Zeeuwsch-Vlaan- deren",uitgebreid tot waterleiding èn gasdistribu tie, bij een provinciale gasdistributie-opzet, als districtsapnaraat, óf bij een streekopzet, voor Zeeuwsch-Vlaanderen, als totalitair-anparaat zeer nuttige administratieve en eventueel ook tech nische diensten zou kunnen verlenen. Het lijkt mjj, dat. coördinatie op dit gebied de moeite van het bestuderen waard is. Gaarne zag ik dan ook. dat do frakties in onze raad aan een memorandum zouden willen mede werken. waarbij zij de laatste suggestie in hun memorandum zouden mede betrekken, terwijl ik uw college beleefd verzoek bii de beantwoording van de eerder door mij gestelde vragen, bedoelde suggestie mede als vraag van commentaar te wil len voorzien. De Voorzitter: Ik kan daar nog aan toevoegen, dat het de bedoeling is, dat dit bedrag betrokken wordt in de financieringsregeling voor het nieuwe politiebureau. Anders had er immers in het nieuwe politiebureau een oefenmogelijkheid gemaakt moe ten worden. De heer Van Langevelde: Is de rijksgoedkeu ring al verleend? De Voorzitter: De verlening daarvan is ver zekerd. De heer Van Langevelde: Hoe is het verder met de hinderwetsvergunning? Mocht deze op zich laten wachten, dan is wellicht weer een ver hoging nodig. De heer De Vos: De hinderwetsvergunning is een paar dagen geleden verleend. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 11. Tdem tot wijziging van de verordening, rege lende de heffing en invordering van reini gingsrechten in de gemeente Terneuzen. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 12. Idem tot wijziging van de gemeentebegroting 1963 en de begroting van het grondbedrijf 1963. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform de voorstellen besloten. 13. Rondvraag. De heer Fijn van Draat: Meneer de Voorzitter, in de hoek van de raadszaal staat een kaart, aan gevende de toekomstige grenzen van de gemeen ten in Zeeuwsch-Vlaanderen. Ik mag wel aan nemen, dat niemand van ons college deze kaart nog gezien heeft. Ik zou willen vragen of het mo- De heer De Vos: Ik geloof, dal het het beste is deze vragen in onze beantwoording van die, in de vorige vergadering gesteld, te betrekken. Ik zou overigens wel willen opmerken, dat men moet uitgaan van de bestaande situatie. Wij zijn con tractueel tot 1 januari 1977 verbonden aan het gasbedrijf te Axel. Ik wil daar nog aan toevoegen, dat wij ongeveer twee jaar geleden op initiatief en in overeenstemming met het gemeentebestuur van Axel getracht hebben om tot een bredere opzet te komen, maar-dit kon in de gemeenteraad van Terneuzen geen genade vinden. Daardoor is de opzet gebleven zoals deze nu is. Ik vraag me af of het opportuun is om nu aan de verschillende frakties een memorandum te vragen. Wat het aardgasnet betreft, dit staat ook nog te weinig vast om daar op het moment veel van te kunnen zeggen. Ons college is doende te onder zoeken wat de bedoelingen zijn ten aanzien van deze streek. Als wij dat weten, Irtjnnen wij met onze wensen naar voren komen. Ik ben het er volledig mee eens, dat wij dit in de gaten moeten houden. Wanneer overal in het land aardgas ge leverd wordt tegen lagere prijzen, dan moeten we er naar streven, dat hier geen hogere prijzen moeten worden betaald. Er wordt nu al jaren gesproken en geconfereerd over centralisatie van de gasvoorziening. Ook in deze streek is het tot op heden niet gelukt een bredere opzet te verkrijgen dan Axel en Terneu zen samen. Er is wel eens gepoogd daarbij ook Hulst en Sint Jansteen te betrekken, maar dat is toen mislukt. Deze zaak ligt niet zo eenvoudig, dat wij dit in een ommezien kunnen regelen. Ik moet U be paald wel aanraden voorzichtig te zijn en geen overijlde stappen te doen, maar eerst eens te in formeren wat de bedoelingen ten aanzien van Zee land zijn en dan met name voor wat betreft Zeeuwsch-Vlaanderen. De heer Weterings: Ik ben het volledig met de heer De Vos eens wat de juridische faktor van de concessie betreft. Ik begrijp dit volkomen. Van hoger hand wordt echter sterk gesuggereerd, dat de lagere bestuursorganen dit ter hand moeten nemen. De kwestie van het juridische aspect der concessie moet toch op te heffen zijn, doch dat zal nader bestudeerd moeten worden. Wij komen hiermede zo vroeg, opdat men voldoende gelegen heid krijgt zich in dit probleem te verdiepen en te kunnen informeren welke mogelijkheden er terzake liggen, teneinde tijdig een afgerond plan gereed te hebben om te komen tot een groot dis tributie-apparaat. De Voorzitter: Ik kan U wel zeggen, dat ik het eens ben met hetgeen wethouder De Vos ge zegd heeft. U moet goed bedenken, dat van rijks wege niet bedoeld wordt, dat wij nu maar ineens een initiatief moeten nemen. Ik heb hier zelf al een half jaar geleden over gesproken en persoon lijk blijf ik van mening, hetgeen ik ook in mijn nieuwjaarsrede heb gezegd, dat wij in bredere verbanden zullen moeten gaan denken, waarbij het zeker de vraag is of zulks regionaal zal kun nen worden beperkt. Bij een volgende gelegenheid zullen wij graag ingaan op de punten die uwerzijds naar voren zijn gebracht. Ik moet U er op wijzen, dat wij een zeker voorbehoud moeten maken, omdat deze zaak nog te vaag is en zeker op niveau doorge sproken zal moeten worden. U kunt gerust zijn, dat deze belangrijke zaak onder de aandacht blijft. De heer Weterings: Ik weet, meneer de Voor zitter, dat het college van Burgemeester en Wet houders diligent is. Ik bedoel dit alleen maar als een aanloop om dit eens te bekijken. Wanneer in een volgende vergadering nog geen voldoend ant woord kan worden gegeven, is dat helemaal niet erg. Ik wil niet sterk de nadruk leggen op een bepaalde termijn, want dit is een belangrijke kwestie, waarvan de bestudering veel tijd zal vergen. De Voorzitter: Ik ben blij, dat U het zo ruim stelt. De heer Huijbrecht: De heer Weterings heeft vragen gesteld aan de frakties. Zonder vooruit te willen lopen op het fraktiebesluit terzake, zou ik graag willen opmerken, dat het bijzonder moeilijk zal zijn bepaalde ideeën op papier te zetten. Wanneer wij eenmaal weten of hier aard gas komt, kunnen vrij meer concreter zijn. Ik voel er persoonlijk weinig voor om zonder nadere gegevens iets op papier te zetten, waar van men later wellicht spijt zal hebben. De Voorzitter: Ik kan mij dat voorstellen. De heer Weterings: Wij hebben dit gesugge reerd zonder daarop in het bijzonder nadruk te leggen. Een memorandum kan te zijner tijd mogelijk nog nuttig zijn. De Voorzitter: Wij zullen U volledig op de hoogte houden. De Voorzitter sluit de vergadering. De gemeenteraads verkiezingen in Engeland De Britse Labourpartij heeft woensdag meegedeeld, dat zij bij de verkiezingen voor de stads- en districtsgmeenteraden van deze week tot dusver een zuivere winst van 84 zetels heeft geboekt en in negen raden de absolute meer derheid heeft gekregen. In één raad moest zij deze meerderheid orijsgeven. Bij de verkiezingen voor 72 stadsgemeenteradeen in Schotland had zij in totaal 33 zetels gewonnen. Bij de stemming voor 72 stadsgemeenteraden in Engeland en Wales, die dinsdag werd gehouden, werden 25 zetels gewonnen na een winst van 26 zetels bij de verkiezingen van maandag. De vooruitgang van de socialisten is voornamelijk ten koste gegaan van de conservatie ven en onafhankelijken. De libe ralen boekten een zuivere winst /an 38 zetels. DRIE ARRESTATIES WEGENS HET NIET BETALEN AAN HET LANDBOUWSCHAP Drie boeren uit respectievelijk Hardenberg, Rijssen en Wierden zijn gistermorgen naar het huis van bewaring in Almelo overge bracht voor het uitzitten van een hechtenis omdat zij weiger den heffing aan het Landbouw schap te betalen. De economische politierechter te Almelo had hen wegens over treding van de Inventarisatie verordening Landbouwschap veroordeeld tot een geldboete, die bij niet betaling omgezet zou worden in hechtenisstraf. Zij ziin vastgezet, omdat de tegen hen uitgesproken vonnissen dreigden te verjaren. Bij de ar restatie deden zich geen moei lijkheden voor. Een vierde boer uit Almelo is aan arrestatie ontkomen door op het laatste moment zijn geld boete te betalen. Maandag 6 mei is de 41-jarlg« directeur van het postkantoor te Koog-Zaandijk C. J. R. gear resteerd. Deze wordt er van ver dacht in zijn vorige functie tot september 1962 was hij be heerder van het postkantoor ta Heiloo malversaties te heb ben gepleegd tot een bedrag van naar schatting 1500 gulden. Vrijdag zal hij voor de officier van justitie te Alkmaar worden geleid. Volgens de P. T. T.-recherche heeft de gearresteerde directeur onder meer „extra uren" van personeelsleden genoteerd en aan zichzelf uitbetaald na plaat sing van valse handtekeningen op de personeelsstaten en enige malen de „30 procent korting voor gebundeld aangeboden stukken frankering bij abonne ment" verantwoord zelf behou den hoezeer deze stukken onge bundeld waren bezorgd. S®5 mé vl./ s .5 »-*>. - k' - Iftf - ÊËÊgÉÈÊSÊmS Mei. T. KOPPENOL Prinses Julianastr. 60, Naaldwijk. E. HEINHUIS Irenestraat 27, Vroomshoop. G. SNOEK-DUIMERING Hoorntjesweg 51, Winschoten. Mevr. C. J. GEVAL-BRUGMAN Jacob Catskade 54", Amsterdam-W. Mevr. B. VERBETEN-ALBERS Nieuweweg 31, Groesbeek. Hr. TOON EN Hertogstraat 17, Arnhem. Hr. CRAANE v. Zuylenstr, 1, Den Bosch. Hr. F. L. J. A. Melis Pomonaplein 54, Den Haag, Mevr. M. VAN EIJK Wethouder Venteweg 76, Gouda. H. C. HAAK Turfmarkt 42, Gouda. inclusief pension, excursie en zakgeld PRIJS maak een 6lagzln op TOPDROP; Schrijf dit op een briefkaart en koop in winkel of kiosk de 3 Red plak ook de drie O's daarop; Band-rollen, hierboven afgebeeld; stuur de gefrankeerde briefkaart knip uit eike rol de eerste 'O'; aan; Red Band Roosendaal,

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 3