2 zakjes samen tijdelijk met löct korting! PROVINCIAAL NIEUWS LUX0R THEATER De 1 gsle Loonsverhoging voor Westduits spoorwegpersoneel Opzienbarende vinding vindt alom bijval! A.S» vrijdag de meest gevraagde film van het jaar: Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Donderdag 9 mei 19GS TELEVISIE UITZENDING VIA TELSTAR 2 GESLAAGD TERNEUZEN AXEL HARD LEIDINGWATER NU ZO ZACHT ALS MEIREGEN I HANDEL IN VERDOVENDE MIDDELEN TOEGENOMEN N De eerste proef met een tele visieprogramma dat via de dins dagochtend gelanceerde commu nicatiesatelliet „Telstar 2" door het Amerikaanse grondstation gezonden, is geslaagd. De uit gezonden is geslaagd. De uit zending werd zeer goed ontvan gen door het Britse ontvangsta tion in Goonhilly Downs. Het Franse staion te Pleumeur Bo- dou meldde een minder goede ontvangst. Volgens de Ameri kaanse technici functioneert de verbindingskunstmaan perfect. De uitzending kwam tot stand toen de kunstmaan zijn vierde omwenteling om de aarde maak te. Het programma duurde "ht- tien minuten. Tomatensoep 9de: toa BELANGSTELLING VOOR CHAMPIGNONTEELT IN YERSEKE In Yerseke, waai' als gevolg van de strenge winter vooral vele z.g. „pannenboeren" in moeilijkheden zijn geraakt en zijn gedwongen ander werk te zoeken, bestaat belangstelling voor de champignonteelt. De „pannenboeren" zetten pannen uit voor het opvangen van oes- terbroed en zaaien met hetzelf de doel schelpen uit. Het oester- broed verkopen zij aan de oes terkwekers. Er is ter plaatse al een commissie opgericht om tot champignonteelt te komen. Een voorlichtingsbijeenkomst werd door een 50-tal belangstellen den bijgewoond. Ook staat een cursus in champignonteelt op het programma, onder auspiciën van het proefstation voor cham pignonteelt te Horst (L.). Ten slotte hebben zich al gegadigden gemeld om als volontair op een champignon kwekerij te worden geplaatst. Overigens biedt de champignonteelt slechts aan be trekkelijk weinig personen werkgelegenheid, terwijl ook de kosten hoog zijn (één cel 45 dui zend gulden). Zoals bekend, zullen twee in dustrieën in Yerseke filialen vestigen, t.w. een schoenfabriek en een kippenslachterij annex kipconservenfabriek. Hierin zul len omstreeks 60 personen werk kunnen vinden. WESTERSCHELDEROUTE A. N, W. B. In Vlissingen is gisteren de Westerschelderoute van de A. N. W. B, geopend. Het is één van de toeristische routes die de A.N.W. B. heeft uitgestippeld, de zesde in de serie van vijftien. De opening werd verricht door jhr. mr. T. A. J. W. Scho- rer, waarnemend Commissaris van de Koningin in de provincie Zeeland en voorzitter van de Provinciale Zeeuwse Recreatie commissie. Hij sloeg het laatste wegwijzerbordje van de 198 die de Westerschelderoute marke ren. De heer A. Blanken, hoofd directeur van de Koninklijke Nederlandse Toeristenbond A. N. W. B., zei tevoren in een toe spraak dat Zeeland nog aan het begin van zijn toeristische ont wikkeling staat. De watersport in Zeeland zal gelijke tred hou den met de mogelijkheden, die de afsluiting van de Deltawer ken bieden. Bij het Veerse Meer, dat ontstaan is na de afsluiting van het Veerse Gat, zijn thans drie goed geoutilleerde jachtha vens. De jachthaven van Kortge- ne is thans reeds de grootste van Nederland met plaats voor 500 boten. Zeeland aldus de heer Blanken, zal straks een groot Europees watercentrum worden. De heer Schorer, die de officië le opening verrichtte, gaf een overzicht van het aantal over nachtingen in 1962, dat was 2% miljoen, waarvan 1% op Walche ren. Een derde van het aantal overnachtingen was voor reke ning van buitenlanders. De Westerschelderoute is 190 km lang. Dodelijk verkeersongeluk Gistermiddag 3 uur had op de Axelsestraat nabij het flatge bouw een zeer droevig verkeers ongeluk plaats, waarbij het vier jarig zoontje Evert van de fami lie L. P. B. wonende in de Guido Gezellestraat het leven verloor. Het knaapje kwam vanuit de Kastanjelaan in schuine richting vanaf de ventweg over de gras strook van de middenberm gelo pen en stak daarop de drukke verkeersweg over op het mo ment dat uit de richting van de stad een auto naderde, bestuurd door de heer G. P. V. uit Axel. Het jongetje werd door de auto gegrepen en zodanig ver wond dat de spoedig ter plaatse zijnde dokter Bos slechts de dood kon constateren. Het stoffelijk overschot van knaapje werd naar het Juliana- ziekenhuis overgebracht. De deelneming met de zo zwaar getroffen familie is alge meen. De inspecteur-korpschef van de gemeentepolitie alhier verzoekt eventuele getuigen, die de aanrij ding hebben zien gebeuren, zich te willen melden aan het bureau van politie alhier. Zwem- en Poloclub „De Schelde" boekte talrijke successen. In hotel „Centraal" hield de zwem- en poloclub ,,De Schelde" gisteravond haar jaarvergade ring. De voorzitter, de heer Y. van Kerkvoort, zei in zijn wel komstwoord o.a. dat hij hoopte dat het nieuwe zwembad op 17 mei a.s. inderdaad zal kunnen geopend worden. Hij meende dat hieromtrent wellicht enige twijfel zou kunnen bestaan aan gezien er nog enkele voorzie ningen moeten worden getrof fen. De secretaris, de heer L. Baert, las de notulen van de vergadering van 24 mei 1962, Over de prestaties van de heren-leden was de heer Baert zeer tevreden. Hij noemde een lange lijst op van successen in het afgelopen seizoen behaald: in de zwemcompetitie 1962 wer den 13 eerste en 5 tweede prij zen gewonnen. Bij de junioren kampioenschappen behaalde Mi- chiel de Pooter drie persoonlijke titels, n.l. de rug-, de vrije, en de vlinderslag. Ook de seniorenkampioen, schappen leverden voor De Poo ter twee persoonlijke titels op n.l. op de rug- en de vrije slag. In de 50 x 50 m estafette ein digde hij op de vrije slag als nummer twee, in de wedstrijd om de Scheldebeker als vijfde en als eerste Zeeuw. In de havenwedstrijd te Bres- kens behaalde wéér Michiel de Pooter de overwinning, terwijl L. van Doorn als vierde eindig de. De Ronde van Sas zag men hem als derde en als eerste Zeeuw eindigen. L. van Doorn was daarin nummer zes en Karei Wijland als nummer tien. De heer Baert betreurde het dat het bij de dames nog niet zo goed ging en nieuwe damesleden die zich bij de secretaris, Frans Halslaan 17. of bij de penning meester, Plantaanstraat 6, wil len opgeven, zijn van harte wel kom. Vei'der werd mededeling ge daan van het feit dat C. de Haas tot kringscheidsrechter Waterpolo was benoemd en het verheugde hem zeer dat zowel aan Michiel de Pooter als aan Rinus de Braai de prestatieme- daide van de Nederlandse Zwem- bond zal worden uitgereikt. De voorzitter kon tevens me dedelen dat de ere-voorzitter. de heer Van Oppen, twee wisselbe kers heeft geschonken die zullen worden uitgereikt aan de dame en heer die de beste sportpres taties hebben geleverd. Deze bekers zullen de „Van Oppen bekers" genoemd worden. Er werd verder medegedeeld dat het gemeentebestuur toe stemming heeft gegeven tot het gebruik van het nieuwe zwem bad en ook dat op 27 juli a.s. de iuniorenkampioenschappen te Terneuzen zullen plaats hebben. De penningmeester, de heer J. Kools, gaf een overzicht van de financiën, die nog niet ongun stig ziin, maar toch verbetering behoeven. Tijdens de pauze controleerde de kascommissie bestaande uit H. Hallum en L. van Doorn de bescheiden voor 1962. In het vervolg zal dit niet meer op de vergadering worden gedaan en om die reden werd er een twee de kascommissie voor 1963 be noemd. die bestaat uit H. Smit en mej. Koos de Blaaij. De heren tr. van Kerkvoort, L Baart en I. Casteleijn waren aan de beurt van aftreden. Zij werden bij acclamatie herkozen. Nu het nieuwe zwembad in gebruik zal genomen worden en voor ieder gemakkelijker te be reiken is, hoopt het bestuur dat er veel nieuwe leden en dona teurs zullen kunnen worden aan getrokken, terwijl ook verwacht wordt dat de belangstelling veel groter zal zijn. Schooltentoonstelling De Landbouwhuishoudschool „Molenkwartier" heeft dinsdag een schooltentoonstelling gehou den, welke druk bezocht is ge worden. en die een bezoek ten volle waard was. De leerlingen toonden op voor treffelijke wijze hun kunnen in het bloemenschikken, tafels op maken, patroontekenen enz., ter wijl door hen een modeshow werd gegeven met de door hen vervaardigde kledingstukken. Dit liep van nachtkleding en pya- ma's tot volledige costuumpjes, welke door de meisjes op zwieri ge wijze werden getoond, terwijl mevr. Weijns-Bakker een toelich ting gaf bij de verschillende kle dingstukken. Burgemeester M. K. van Dijke, vergezeld door zijn echtgenote, bezocht met veel interesse deze tentoonstelling, welke zeer over zichtelijk was samengesteld. De directrice, mej. A. C. Zwart, en de verdere leerkrachten heb ben, evenals de leerlingen, veel eer van hun werk gehad. AUTOMOBILIST WOND ZICH TEVEEL OP NA ONGELUKJE Een autobestuurder uit Geleen, de 59-jarige P. Sillen, wond zich woensdagmiddag na 'n ongeluk je zodanig op, dat hij in elkaar zakte en overleed. De heer Sillen had het portier van zijn auto on voorzichtig geopend, waardoor een wielrijder er tegen op botste. Tussen de autobestuurder en de wielrijder ontspon zich een hef tige woordenwisseling, die op het politiebureau werd voortgezet. De heer Sillen had zeven kinderen. AANRANDING In de nacht van dinsdag op woensdag is de 22-jarige echtge note van de mijnwerker V. uit Nieuwenhagen tijdens afwezig heid van haar man in haar wo ning door een indringer aange rand. Omstreeks half drie werd er op de deur geklopt. Toen de vrouw, moeder van twee kinde ren, de deur opende, zag zij een man die haar vroeg om een kop koffie. De vr.ouw gaf de man te verstaan hiertoe niet bereid te zijn, daar haar man niet thuis was en smeet de deur voor de nachtelijke bezoeker dicht. De man, die op de kermis te Wau- bach had vertoefd en veel had gedronken, wandelde hierop naar de achterzijde van de woning, waar hij door een raam naar bin nen drong. Er ontstond een felle worsteling in de woning daar de vrouw zich met alle macht ver zette. Op het moment, dat de vrouw door de indringer was overweldigd, kwam haar man huis. Een hevige vechtpartij tus sen beide mannen ontstond, tij dens welke de indringer kans zag te ontvluchten. In samenwerking met enkele omwonende slaagde de heer V. er in de dader in de bossen van Nieuwenhagen te grijpen. De indringer werd over gegeven aan de rijkspolitie te Nieuwenhagen en is ingesloten in het politiebureau aldaar. De in arrest gestelde man is een zekere M. uit Heksenberg, gemeente Heerlen, vader van drie kinderen. Hij werkte de laatste tijd in Duitsland. -nr (Adv.) Er is een grote revolutie gaande op het gebied van de wasmidde len. Castella is er in geslaagd, hard leidingwater zo zacht te maken als Mei-regen! Hard leidingwater: U vindt het bijna overal in Nederland. Het remt de waskracht van de was middelen en maakt het gewassen textiel vaak stug. Er was tot nog toe maar één uitweg: regenwater gebruiken.maar dat is in onze moderne wereld niet meer moge lijk. Castella heeft de oplossing gevon den. In haar nieuwste wasmiddel Actief Blauw is een radicale zachtmaker verwerkt, het Anti- cal-3, een werkelijk revolutionai re uitvinding. U merkt dat, zodra u met Actief Blauw wast. Het waswater worlt onmiddellijk zo zacht als Mei regen. U wast veel schoner en het vuil vliegt letterlijk uit het goel. Bovendien is van stug textiel to taal geen sprake meer. Dat verklaart de verrassende zegetocht van Actief Blauw. Nooit werd een wasmiddel zo snel po pulair. AVE EVA H a door OLAF J. DE LANDELL a 59.) En Aatje vertelde van Derk's eerste rit met de auto, toen hij achterwaarts de laan van „De Wilde Heuvel" uit kwam stor men. ,,'t Leek krek 'n stier!" zei ze. „En niémens dood „Ei- liep ook niemand," weer legde Derk practisch. „Ik liep d'r mê me nichie," ant woordde Aatje Broek. „Achter de berm, nog 'n geluk Hun meningen over de sensatie liepen sterk uiteen. Maar Aatje Broek had de zon dag tevoren met het bericht over hun snelle huwelijk al blijk gege ven, door een kleurige bril te kij ken. Bij haar kregen Derk en Eva koffie met wonderbaarlijke kra kelingen. Zij was heel conven tioneel, en toen ze zowat een half uurtje gezeten hadden, invi teerde ze hen: „Wil u meschien 'thuis ók es bekijke?" Het leek EVa te enenmale on nodig, doch gezien haar plechtig snoetje en de handen, die op de armleuningen van haar vaalgroe ne trijpen stoel klaar lagen om eeri snel, 'gastvrij opstaan té ver gemakkelijken, knikten ze alle bei lijzig van ja en Derk ging zelfs zover, „heel graag" te zeg gen. Dat viel Eva erg van hem tegen, want ze meende Derk te hebben leren kennen als een eer lijke jongen. Hij zei achteraf, dat dit een vergissing van haar was: zij was eerlijk; hij was alleen maar fijngevoelig. Het huisje was lief- Eva had niet verwacht, dat 'n oud vrouw tje alleen zoveel tevredenheid en levensvreugde wist te uiten In twee kamertjes en een keuken tje. Ze genoten van gebloemde bed stee-gordijntjes en in iedere ka mer een elektrisch lichtknopje met een rode strik. Eva meende eerst nog, dat hier de goede Hol landse werkelijkheidszin op meer zichtbaar-maken bedacht was, maar: „Nee anders is 'n lich'- knoppie toch ök mar 'n lich'- knoppie!" zei Aatje. In de gang lag natuurlijk een mooie loper (rood-met-zwm't) met een linnen exemplaar er over heen. Aan de muur hing een on vermijdelijk scheef plankje ber- Ook loonsverhoging voor andere groepen Het 240.000 man tellende per soneel van de Westduitse spoor wegen krijgt met terugwerken de kracht tot 1 april loonsver hoging. Dit is het resultaat van onderhandelingen van 18 uur, die gistermorgen vroeg in Stutt gart beëindigd zijn. Om te beginnen worden de basisionen met 12 Pfennig per uur verhoogd. 1 april 1964 gaan de lonen nog eens met 2 pet. omhoog en 1 oktober 1964 op nieuw met 1 procent. De arbeidsduur per week wordt met ingang van volgend jaar van 45 op 44 uur gesteld. Er wordt nog verder onder handeld over betere vakantie- BIJ KATS WORDEN PIJLERS VOOR OOSTERSCHELDEBRUG GEMAAKT Op een terrein naast de vverk- haven voor de Oosterscheldebrug in Katg op Noord-Beveland wor den op het ogenblik de enorme betonnen pijlers gestort, die de brug moeten dragen (foto). Een kenstam met een kleurig zeege zicht erop: „Souvenir ui' Scheve- ninggen". Derk informeerde of ze daar geweest was? „Verbeeje!" zei Aatje. „Ik inne zwembroek!" Ja, dat was de moeite van het verbeelden waard. Doch de aan dacht der gasten werd opgeëist door een standaard met zomaar midden in de gang plantjes, die er onder Aatje's opgewekte lei ding niet aan dachten om te kwijnen. Overal stonden trou wens bloemen, tot in de keuken op het aanrecht. En ook overal lagen wit linnen kleedjes, in de meest helle kleuren met kruis steken geborduurd. Het was een vrolijk huisje. Ze konden gerust eerlijk blijven en toch loven. De gastvrouw gaf bij na licht van plezier. „Nou hê je mijn huissie 6k ge zien!" zei ze voldaan. Er begon Eva opeens iets duidelijk te wor den. „We zijn ook bij Perel ge weest," vertelde ze. „Krek!" beaamde 'Aatje. Dus daar lag de kern voor haar invitatie tot bezichtiging. Ten slotte stonden ze in een grappig tuintje met viooltje en madelie ven, en zowaar al lupinen en iris sen! „Alles wil hier!" zei Aatje vro lijk. En zonder enige overgang duidend op een deur-breed bouw sel aan het eind van de tuin: „Da's 't geheime kaomer." Eva moest heus even nadenken, wat ze bedoelde. De geheime ka mer had een groene deur met een uitgezaagd hartje op zedige hoog te. Zelfs dit hart had Aatje niet met rust kunnen laten; ze had er een frisse rand omheen getrok ken, en daarvan uit, in waaier- dezer dagen is in de werkhaven aangekomen de 60 nieter hoge drijvende bok, welke de pijlers, zodra zij gereed zijn op lichters moet tillen. Met deze lichters vaart de bok vervolgens naar het brugtracee, waar de pijlers van de lichter worden getild en op hun plaats op de zeebodem wor den neergezet. De bok, welke 57 meter lang is, heeft een hefver mogen van 500 ton. vorm, lange gele stralen. Derk roemde dit en zei, dat het schilderwerk een zeldzame uit drukking aan het geheel gaf. „Jao, niet?" glimlachte Aatje blij. Eva trachtte zich met geweld voor te stellen, hoe ze nog geen week te voren uitgevloekt werd door de afschuwelijke baas. Er moest iets akeligs zijn om aan te denken, anders zou ze geschaterd hebben. Eigenlijk was Derk een lammeling, want hij zei altijd zulke dingen op een moment, dat de toehoorders ernstig dienden te blijven. Nee, Eva was toch maar liever eerlijk, dan fijngevoelig. Hun bezoek bij Gert Petroleum was niet zo'n hoogtepunt. Hij woonde maar alleen, en had niets anders aan te bieden dan pijp tabak en een gesprek over polle- tiek en petrolé'mprijze, en o, hé! toen ontdekte hij in de keu ken een kannetje verrukkelijke karnemelk, daar door een wel willende buurvrouw neergezet. „Jao, ze is 'n- weduw, zogezeid," voegde Gert erbij. Wat EVa geen aardige conclusie vond geven. Derk, als man, kon het erg ap preciëren en grinnikte: „Ja, Gert, zo is het vrouwvolk, man!" Dat was aan het eind van de dag na hun val met de hangmat, en EVa begon zich alweer wat zelfstandiger te voelen. Boven dien Was ze diep in haar hart langzamerhand zo gegriefd over Derk's gemeenzaamheid tegen over haar, terwijl hij toch ergens een geheime geliefde moest heb ben, dat ze haar mond bijna niet meer houden kon. Nee, het be zoek bij Gert voldeed haar niet. (Wordt vervolgd.) regelingen. Ook over de loop- tiid van de nieuwe loonovereen- vomst is nog geen beslissing ge nomen. Verwacht wordt even wel, dat de overeenkomst tot 31 december 1964 zal gelden. Na onderhandelingen, die twintig uur geduurd hebben, is verder overeengekomen, dat de basissalarissen van 1,2 miljoen ambtenaren in West-Duitsland vanaf 1 april 1963 met 12 Pfen nig stijgen en vanaf 1 april 1964 met 2 procent en met ingang van 1 oktober 1964 met een pro cent. Bovendien is overeenstem ming bereikt over beslagen naar gelang van het aantal dienstja ren. Ingaande 1 april 1964 wordt '■>et aantal arbeifper eek van 45 tot 44 verminderd. Voor de ongeveer 170.000 een overeenkomst getroffen waarbij zij 19 pfennig per uur meer krijgen en 43 in plaats van 44 uur per week moeten wer ken, maar hiervoor 8 pfennig voor het uur minder moeten der ven. De 220.000 georganiseerde ar beiders in de metaalindustrie in Noord-Wuertemberg-Noordba-* den en Zuid-Wuerttemberg- Hohenzollern zullen zich don derdag en vrijdag uitspreken over de onlangs in Bonn geslo ten overeenkomst in de metaal industrie. Uit besprekingett'öife tie V. N.- commissie inzake verdovende heeft gehouden is gebleken, dat het gebruik van verdovende middelen heeft gehouden is ge bleken, dat het gebruik van ver dovende mid '---v in de wereld op alarmerende wijze is toege nomen en dat Hongkong het be langrijkste internationale cen trum van de hzr.dcl in opium- houdende stoffen is geworden. De smokkelaars maken zelfs ge bruik van valschermen om hun waar, afkomstig uit Birma, China Laos en Thailand op de bestem de plaats te krijgen. Volgens de commissie werd in 1962 in Th ai- land zesduizend kilogram opium, in beslag genomen en een onge veer geliike hoeveelheid in In dia. In Birma telt men op een bevolking van 525.000 zielen 45.000 aan opium verslaafden. To de Verenigde Staten werd in het afgelopen jaar ruim tienduizend gram cocaine, biina de helft van alle cocaine die in 1962 over de gehele wereld in beslag Werd genomen, achterhaald. POOLSE DESERTEUR BLIJKT FANTAST Het verhaal van de sjofel uit ziende man die vrijdag heeft1 ge poogd politiek asiel te verkrijgen doch zaterdag door de Amster damse vreemdelingendienst als vreemdeling is ingesloten omdat hij geen identiteitspapieren en geen geld bij zich had, zijn ver haal namelijk dat hij als Pools militair uit een legerplaats aan de Duits-Poolse grens was ge deserteerd en via Oost- en West- Duitsland liftend en fietsend naar Nederland was gevlucht, blijkt totaal verzonnen. Op verzoek van de hoofdstede lijke vreemdelingenpolitie heeft Interpol de gangen van de man nagegaan. De uitslag van Inter pols onderzoek bewijst hoezeer de twijfel van de Amsterdamse politie gerechtvaardigd was. De man is inderdaad een Pool, doch hij is reeds sinds 1949 in Bottrop (Duitsland) woonachtig en als mijnwerker werkzaam. Daar is hij met een Duitse vrouw ge trouwd. In de avond van de eer ste mei is hij na een ruzie met zijn echtgenote weggelopen en naar Amsterdam gefietst. De Amsterdamse politie heeft de „deserteur" aan de grens over gedragen aan enkele Duitse col lega's die door zijn vrouw reeds van zijn vlucht op de hoogte waren gesteld en die hem bij haar zullen terugbrengen. t

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 2