De toestand in Birmingham Het spionageproces in Moskou Maandag ondertekening akkoord over de Schelde-Rijnverbinding? Persconferentie van Kennedy ZON- en MAANSTANDEN DONDERDAG 9 MEI '63 Nr r EVACUATIE VAN AMERIKANEN UIT HAITI BEGONNEN DE NEDERLANDERS IN HAITI DE TOESTAND IN DE VLAKTE DER KRUIKEN HOTEL IN NIEUWERSLUIS UITGEBRAND SPOORWEGSTAKING IN BELGIE AANGEKONDIGD Nederlands schip na aanvaring voor kust vanNew Jersey gezonken OOSTDUITSE GRENSWACHTEN WORDEN VERVANGEN DIEPE KRATER NA ONDERGRONDSE KERNEXPLOSIE HOOGWATER HET WEER BEWOLKT WEERBERICHT Frank erlng bij abonnement: Temenzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie, adresNoordstraat 55b« Administratie-adres: Smidswaï Telefoon 01150 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal: per maand f2.per week 48 et T,n«er nrc q et. 19e Jaargang Nr i j> Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie f 2,40. Rubriek: Kleine Advertenties '(géén handels- advertenties)5 regels f 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Met de evacuatie van Ameri kanen uit de negerrepubliek Haiti is woensdag een begin ge maakt. Zoals bekend heeft het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken dinsdag laten weten, dat alle Amerikaanse bur gers op Haiti naar de Verenigde Staten overgebracht zullen wor den in verband met het slechter worden van de toestand in de negerrepubliek. Het aantal Nederlanders in Haiti bedraagt momenteel onge veer zestig. Aan hen is door de Nederland- Se regering, in verband met de gespannen toestand, het advies gegeven het land te verlaten. De autoriteiten in Birmingham in de Amerikaanse staat Ala bama hebben woensdag een aan tal van de ongeveer 1000 kinde ren, die werden gearresteerd tij dens de vorige week donderdag begonnen demonstaties, vrijge laten. Woensdafmorgen waren 300 van hen weer aan de zorgen van hun ouders toevertrouwd. Verscheidene honderden van de gearresteerde volwassenen zijn on horPtocht vriigelaten. Woensdag zijn meer dan 500 man troepen van de staat Ala bama in Birmingham aangeko men. Zij waren gewapend met machinepistolen, geweren en traangas. Het Neger-congreslid, Adam Powell, zei woensdag dat hij de minister van justitie zal verzoe ken om federale politietroepen te zenden om de orde in Bir mingham te handhaven. Powell zei in een televisie-interview dat „de hoop op een geweldloze oplossing van de huiuige rassen- moeilijkheden door de van gouveneur Wallace de bodem was in geslagen". In New York betoogden onge veer 250 blanke en gekleurde demonstranten in de omgeving van het stadhuis. Een van de opschriften, die zij met zich meevoerden luidde: „Wij protes teren tegen het hondenbewind in Alabama". President Kennedy heeft woensdag tijdens zijn perconfe rentie verklaard, dat hij blij is te kunnen constateren, dat er vooruitgang is geboekt op de weg naar de beëindiging van het conflict in Birmingham. Kennedy voegde hieraan toe, dat het resultaat van de pogin gen die zijn aangewend om te bemiddelen tussen de blanke en zwarte inwoners van de stad is, dat maat-.-- -- kunnen worden genomen om recht te doen we dervaren aan de n-"-s van de negers. Er moet nog veel gedaan wor den voordat do cespannen situa tie in Birmingham voorbn is, maar er bestaat goede hoop dat de spanningen zullen afnemen, aldus president Kennedy. Hij legde er opnieuw de na druk op, dat het belangrijkste deel van de regering is gelijke behandeling voor allen te ver- kriigen. President Kennedy zei, dat de federale autoriteiten niet hebben ingegrepen in het conflict In Bir mingham omdat er geen enkele federale wet is geschonden. Prins Soevanoevong, vice- premier van Laos en leider van de Laotiaanse communisten, heeft in een brief aan premier Soevanna Phoema en de ver tegenwoordigers van de twee voorzitters van de Geneefse conferenie over Laos het onmid dellijke vertrek van de Cana dese en Indische leden van de internationale controlecommissie uit de Vlakte der Kruiken ge- eist, zo is woensdagmorgen uit gezaghebbende bron in Vienti ane vernomen. De Poolse dele gatie die deel uitmaakt van de controlecommissie heeft naar bekend geweigerd zich bij deze Een korte felle brand heeft in de nacht van dinsdag op woensdag weinig heel gelaten van het twintig bedden tellende hotel „De Kampioen" in Nieuwersluis. De brandweren van Loenen en Breu- kelen, die het vuur bestreden onder leiding van de burgemees ter van Loenen, mi' W. I. Doude van Trootstwijk, slaagden er niet in veel van het gebouw te red den, doordat het vuur bijzonder snel om zich heen greep. De foto toont de brandweerlieden in actie langs de gehele voorgevel van het hotel. waarnemers aan te sluiten daar de Pathet Lao zich niet met de aanwezigheid van deze commis sie in de Vlakte der Kruiken, waar de afgelopen tijd gevoch ten is tussen communistische en neutralistische troepen, heeft kunnen verenigen. Soevanna- vong acht de permanente aan wezigheid van leden van de commissie in het betrokken ge bied een schending van de ak koorden van Geneve en in strijd met het beginsel van eenstem migheid dat binnen de Coalitie regering moet prevaleren, Hij verklaart zich voorstander van een nieuwe conferentie in Ge neve, zo geen oplossing voor de huidige moeilijkheden mocht worden gevonden. EXAMENTIJD Duizenden kandidaten van mid delbare scholen zijn dinsdag aan hun schriftelijke examens begon nen. Op de foto een kjjkje in de gymnastiekzaal van 't Barlaeus- gymnasium in Amsterdam, waar hard werd geblokt. DODELIJK VERKEERSONGELUK De 59-jarige J. Kortman uit Almelo is gistermiddag als ge volg van een verkeersongeluk overleden. H kwam op de fiets in botsing met een bestelauto. De heer J. Kortman overleed op weg naar het ziekenhuis. Vele Belgische dagbladen pu bliceerden in hun woensdagedi ties kaarten waarop het tracee is aangegeven van een nieuwe Schelde-Rijnverbinding waarover de regeringen van Nederland; en België na jarenlange onderhan delingen thans een definitief ak koord hebben bereikt. Deze over eenkomst zal naar de Belgische minister van Openbare Werken Bohy dinsdag in Antwerpen heeft meegedeeld. volgendie week maandag in Den Haag worden ondertekend. Deze laatste mededeling kon ons van Nederlandse zijde niet worden bevestigd. De woordvoer der van het ministerie van Ver keer en Waterstaat deelde mede, dat het overleg tussen België en Er zullen volgende week maan dag in België geen treinen rijden tengevolge van een 24-uurs- staking, aangekondigd door de beide erkende vakbonden van spoorwegpersoneel, de socialisti sche algemene centrale der open bare diensten sector spoor en het christelijk syndicaat van spoor ed i trampersoneel. Naar de beide bonden mee delen, zal het werk worden neer gelegd op maandag 13 mei des morgens om vijf uur en wel tot dinsdagochtend vijf uur. Blijkens een gezamenlijk communiqué van de twee vakorganisaties is de sta king bedoeld als een waarschu wing „ten overstaan van de on aanvaardbare houding" van de minister van het openbaar ambt Gilson, die een eind vorige maand tussen de Belgische spoorwegen en de vakbonden bereikte over eenkomst over een herziening van de loonschalen niet heeft willen goedkeuren. Nederland in het laatste stadium verkeert, maar dat hem niet be kend was, dat het akkoord maan dag zal worden ondertekend. Op het Nederlandse ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft men, zo deelde de woordvoerder mee, de definitieve stukken nog niet kunnen bekijken. Volgens „De Gazet van Ant werpen" zal een kanaal worden gegraven vanaf de in aanbouw zijnde zeesluis te Zandvliet ten noorden van Antwerpen naar de Oosterschelde, even ten zuiden van Bergen op Zoom. Dit kanaal overschrijdt de Nederlands-Belgi sche grens bij Ossendrecht. Ter beveiliging van de binnenscheep vaart zal, volgens de gegevens waarover het Antwerpse blad be schikt, in de Oosterschelde ten zuiden van de stad Bergen op Zoom een beschermende dam worden gebouwd. Van de Ooster schelde wordt het tracee van de Eendracht gevolgd, waarna de schepen via een kanaal door St Philipsland het Volkerak zullen bereiken. Volgens de socialistische „Volksgazet" echter zal het ka naal van Zandvliet nog op Bel gisch gebied uitmonden in de Westerschelde, die via een kanaal bij Bath wordt verbonden met de Oosterschelde. Het is niet onmogelijk, dat bei de voorstellingen juist zijn. Het dagblad „De Nieuwe Gids' name lijk meldt, dat behalve het ba naal AntwerpenOosterschelde ook een breed, nieuw banaal zal worden gegraven westelijk van Bath waardoor de haven van Gent in de toebomst. bereikbaar zal zijn voor duwvaart komende uit de Rijn. De mededeling van minister Bohy is in de Belgische pers met instemming begroet. Niettemin drukt De Nieuwe Gids er zijn verwondering over uit dat het nieuws over „het verheugend vergelijk omtrent een eeuwen oud geschil tussen België en Ne- Bemanning ongedeerd derland" door de minister van Openbare Werken in een inter ruptie op een rede van de Ant werpse schepen voor de haven wereldkundig werd gemaakt. „Inderdaad, verwacht mocht wor den, dat zulk een uiterst belang rijke mededeling door de eerste minister zou zijn gedaan", aldus het blad. De Oostduitse grenswachten langs de muur tussen West- en Oost.-Berlijn en rondom het Wes telijke stadsdeel worden momen teel vervangen, zo staat in het Oostduitse blad „Volksleger". Dit gebeurt omdat de „ideologie" bij de grenstroepen te wensen over laat. Het plaatsvervangend hoofd van de politieke afdeling van het Oostduitse leger, kolonel Helbig, heeft volgens dit militaire blad onlangs op een bijeenkomst ge zegd dat, wie gelooft dat ook een „grensschender" een goed Duitser is, geen goede grenssoldaat kan zijn. Bij een ondergrondse proef met een waterstofbom, het vorig jaar juli in Nevada genomen, is een reusachtige krater van rond 95 meter diep en 365 meter breed ontstaan. Dit hebben journalisten kunnen constateren die dinsdag op ex cursie zijn geweest naar 't proef- terrein in Nevada. De ontploffingskracht van de bom was gelijk aan die van 100.000 ton tnt. De bom, die Op een diepte van 190 meter ont plofte, joeg in drie seconden 12 miljoen ton aarde de lucht in. De wanden van de krater zijn zó steil, dat men de voertuigen, die voor onderzoek naar de bodem moeten, aan touwen moet laten zakken. Het ging om een proef ter bevordering van het vreed zame gebruik van, kernenergie. Het vijfhonderd ton metende Nederlandse motorschip „Pinta" is dinsdagavond voor de kust van Od de tweede dag van het pro ces in Moskou tegen de Rus Pen- kovski en do Britse zakenman Wynne, die beiden volgens de dinsdag voorgelezen akte van be schuldiging bekend hebben zich aan spionage voor het Westen te hebben schuldig gemaakt, heeft Penkovski met klem tegengespro ken dat Wynne alleen maar als .chauffeur" zou hebben gefun geerd in het overbrengen van be richten, zoals diens advocaat ge zegd heeft. Penkovski, die een hoge functie heeft bekleed in de Russische staatscommissie voor d« coördinatie - van het jwoten- schappelijk onderzoek, zei tijdens het verhoor dat hij Wynne niet wilde beschuldigen, maar „hij was niet slechts een chauffeur. Hij moest zijn eigen rol niet ver kleinen". Wynne zei later: „Ik zou Pen kovski eerst voornameWk helpen tijdens zijn verblijf in Londen.. Ik was mij niet volledig bewust van mijn feitelijke rol totdat ik hier kwam". Het was woensdagmorgen warm in de rechtszaal. Het zonlicht viel ongehinderd .naar binnen en met het oog op televisieopnamen wa ren er sterke lampen opgesteld. Jgyojve teek wat rustiger, dan dinsdag. Vóór de zitting begon praatte hij wat met zijh Russi sche advocaat, waarbij verschei dene malen zelfs een glimlach op zijn gelaat verscheen. Penkovski, die dinsdag ongeveer vier lang verhoord was, zat bleek voor zich uit te kijken. Volgens gezaghebbende kringen zal het proces heden en morgen achter gesloten deiiren worden voortgezet. Het hof zal wellicht reeds vrijdag de vonnissen uit spreken, maar de zaterdag wordt waarschijnlijker geacht. Beide beklaagden kunnen ter dood wor den veroordeeld. DONDERDAG 9 MEI v.m. n.m. Breskens 2.13 2.33 Terneuzen 2.48 3.08 Hansweert 3.28 3.48 Walsoorden 3.38 3.58 VRIJDAG 10 MEI v.m. n.m. Breskens 2.46 3.04 Terneuzen 3.21 3.39 Hansweert 4.01 4.19 Walsoorden 4.11 4.29 ZON MAAN op onder op onder Mei 9 4.58 20.16 21.00 5.45 10 4.56 20.18 22.05 6.11 11 4..54 20.19 23.06 6.43 12 4.52 20.21 7.21 13 4,51 20.22 0.03 8.09 New Jersey, op vijftien mijl ten zuiden van de haven van New York in aanvaring gekomen met het 7.547 ton grote Britse vracht schip „City of Prth" en gezon ken. De elf koppen tellende be manning van het Nederlandse schip is ongedeerd overgestapt op -het Britse vrachtschip dat vervolgens koers zette naar New York. De gezagvoerder van de „Pin ta" liet direct na de aanvaring een s.o.s. uitzenden, waarin hij zei dat zijn schip een gat onder de waterlijn had opgelopen en zware slagzij maakte. Later kwam van het Britse schip be richt, dat de bemanning van de „Pinta", die in de boten was ge gaan ongedeerd aan boord van de veel grotere „City of Perth" was geklommen. Inmiddels waren schepen en vliegtuigen van de Amerikaanse kustwacht naar de plaats van de aanvaring gesneld. Zij behoefden echter geen hulp te verlenen. De eigenares van het in Rot terdam geregistreerde schip is de N.V. Zeerederii Holland-Utrecht. Het K.N.M.I. deelt mede: Woensdag was het overwegend zonnig in ons land. Het weer werd toen nog beheerst door een hogedrukgebied boven Midden- en Oost-Europa. Over de Britse eilanden naderde echter een sto ring, die in Zuidwest-Engeland regen van betekenis bracht. Deze storing zal ons land vandaag be wolkt weer met hier en daar eni ge regen brengen. De w.nd zal zwak tot matig gaan waaien over wegend tussen zuidwest en west. Vooral in de kuststreken worden daarbij lagere middagtemperatu- ren verwacht. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Lagere middagtemperaturen Overwegend zwaar bewolkt met hier en daar enige regen. Zwakke tot matige wind tussen zuidwest en west. Lagere mid dagtemperaturen vooral in de kuststreken. President Kennedy heeft giste ren tijdens zijn gebruikelijke persconferentie verklaard niet bijzonder hoopvol te zijn wat be treft het sluiten van een verdrag met de Sowjet-Unie over een ver bod van kernproeven nog in dit jaar. Als dit verdrag uitblijft, «ou dit een ramp zijn voor ieder een, daar het niet zeker is dat zicli in de toekomst nog een nieuwe gelegenheid daarvoor zou voordoen. Hij antwoordde bevestigend, toen hem gevraagd werd of dit zou betekenen dat een nieuwe serie kernproeven zal worden ge houden. Hij deelde nog mee, dat de Amerikaanse ambassadeur in Moskou aan premier Chroesj- tsjof een boodschap over de kernproeven heeft overhandigd. Wat de toestand in het Midden- Dosten betreft, zei Kennedy, dat in geval van agressie of voorbe reidingen voor agressie de Ver enigde Staten in de Verenigde Naties hun steun zullen geven aan „geëigende maatregelen", doch bovendien zelf ook hun eigen maatregelen zullen treffen. Volgens de Amerikaanse presi dent is in het militaire evenwicht in het Midden-Oosten geen ver andering gekomen. De politieke veranderingen, die daar de laat ste tijd hebben plaats gehad, heb ben de Verenigde Staten nog niet op hun juiste betekenis kunnen beoordelen. Zij steunen de veilig heid van Israël en zijn nabuur landen en streven ernaar de be wapeningswedloop in dit deel der wereld te beperken, evenals de bevordering van het communis me. Ten aanzien van de situatie in Laos sprak president Kennedy de hoop uit. dat premier Chroesj- tsjov zijn belofte wat betreft de handhaving van de neutraliteit van dit land zal nakomen. Als deze neutraliteit niet mocht wor den bewaard, „zou het noodzake lijk kunnen zijn om naar andere middelen uit te zien", zo zei de president. De pogingen van de organisa tie van Amerikaanse staten om in het geschil tussen Haïti en de Dominicaanse republiek de vre de te bewaren, hebben de volle steun van de Verenigde Staten. Kennedy verklaarde thans te wil len afwachten wat de commissie van onderzoek der O.A.S.. die op nieuw een bezoek aan deze lan den zal brengen, in de komende dagen zal kunnen uitrichten.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1