Nederland herdacht zijn doden Churchill over het Britse kernwapen Mr. E. Star Busmann ambassadeur in Moskou De toestand in Alabama Scheepsramp op de Nijl Braziliaans vliegtuig verongelukt Bijdragenwet Deltawerken HET WEF.R WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN rrankerlne Ml abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur van de Sande Redactie, adres; Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 01150 2073 Gironummer 38150 kbonnementsprljs: ƒ6,oer kwartaal: per Staand 2,per week 48 ct. Loss* nrs 9 rt. DE VRIJE ZEEUW MAANDAG 6 MEI 1963 19e Jaargang Nr 5905 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P 3 van dp Pande te Terneuzen Advertentieprils oer mm 16 ct: minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels- advertenties!5 regels 1,10. Tedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Rureau van dit Rlad. 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummpr: zaterdags 10 uur. Nederland heeft zaterdagavond iegenen herdacht die door het sffer van hun leven er toe heb ben bijgedragen, dat ons land na rijf jaren van verdrukking zijn frijheid herkreeg. H. M. de Koningin en Prinses Margriet plaatsten om twee mi nuten vóór acht een krans van tulpen, versierd met linten in de Nederlandse driekleur, bij het monument voor de gevallenen jp het Stationsplein in Baarn. Na Se twee minuten stilte vertrok ken de Landsvrouwe en de Prin ses. Engeland en de Ver. Staten namen militaire voorzorgsmaatregelen in Midden-Oosten Vrijdag is te Washington van officiële zijde onthuld dat Groot- Brittannië en de Verenigde Sta ten in de afgelopen week mili taire voorzorgsmaatregelen in het Midden-Oosten hebben ge- horr.en, om een „ontploffing op grote schaal" in Jordanië te voorkomen. De maatregelen hielden onder meer het in staat van paraatheid brengen van troepen en marine-eenheden in. De Verenigde Staten hebben, nadat er in het afgelopen week einde berichten waren geweest aver een mogelijke militaire staatsgreep in Jordanië, Egypte, Syrië en Irak, verzocht een ein de te maken aan de propagan distische aanvallen, die door radiostations in deze landen op koning Hoessein werden ge daan. „Het schijnt echter, dat de toestand thans wat rustiger is feworden en dat enkele jonge ordaanse officieren onder toe- eicht zijn geplaatst", aldus dit van officiële z7tc Washing ton ontvangen bericht. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Defensie in Londen zei dat er niets be kend is omtrent Britse militaire voorzorgsmaatregelen, alsmede het in staat van alarm brengen van troepen en marine-een- beden in het Midden-Oosten in ie vorige week. DE R.P.S. IN APRIL Bij de rijkspostspaarbank werd 'in april 1963 ingelegd 87,4 min. £ld en terugbetaald 80,6 min gld, tietgeen een positief spaarver- schil opleverde van 6,8 min gld. (Vorige maand 21,1 min. en in april vorig jaar 5,9 min). Het innlegtegoed ultimo april 4963 bedroeg 3344,8 min gld. (Ultimo april vorig jaar 2983,4 min.). WISSELENDE BEWOLKING Tussen IJsland en Schotland bevindt zich een depressie die zich langzaam naar het oosten beweegt. Een front dat met deze depressie samenhangt passeerde zondagmiddag ons land wat op de meeste plaatsen gepaard ging met wat regen. Achter het front stroomde met een zuidwestelijke wind polaire lucht binnen. Deze lucht is onstabiel, zodat zich buien kunnen ontwikkelen, die worden afgewisseld door opkla ringen. De middagtemperaturen zullen wat lager zijn dan zondag. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Wisselende bewolking Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Overwe gend matige wind tussen zuid west en west. Iets lagere mid dagtemperaturen. MAANDAG 6 MEI v.m. n.m. Bresken s 0.36 1.02 Terneuzen 1.11 1.37 Hansweert 1.51 2.17 Walsoorden 2.01 2.27 DINSDAG 7 MEI Indrukwekkend zoals altijd was de stilte op de Dam in Am sterdam, waar veie duizenden zich hadden verzameld voor de herdenking. Reeds een uur voordat de po- litiekapel het hoornsignaal „Geef acht" blies, was het verkeer op en om de Dam stilgelegd, om een lange stille stoet Amsterdam mers, die vanaf de Nassaukade was vertrokken, gelegenheid te geven de Dam te bereiken. De mensen, onder wie ook veel jongeren, maakten de zwijgende tocht langs de fusilladeplaats op het Weteringsplantsoen naar het nationaal monument. Tegen acht uur had de stoet een lengte van vele honderden meters be reikt. Terwijl de stille menigte zich op de Dam opstelde, speelde de Amsterdamse politiekapel ko- raalmuziek. Na de twee minuten stilte zongen de aanwezigen het Wilhelmus. Burgemeester Van Hall sprak vervolgens een korte toespraak, waarin hij speciale aandacht be steedde aan de duizenden Joodse Amsterdammers, die het slacht offer werden van de rassenwaan. Aan de grote kransen, die vrij dag tijdens de nationale herden king door Koningin Juliana, Prins Bernhard en vele hoge autoriteiten bij het monument waren gelegd, werden nu duizen den eenvoudige bosjes bloemen gevoegd. Al spoedig veranderden de trappen rond het monument in een veelkleurige bloemenzee. Mannen en vrouwen, ontroerde bejaarden, maar ook vele jonge ren, zij allen vormden een schier eindeloze stoet en alhoewel, het verkeer na twee minuten 'over acht weer snel op gang kwam, de gehele zaterdagavond bleef het stil in de hoofdstad, waar vele duizenden halfstok hangende vlaggen getuigden van de vele gedachten die teruggingen naar de donkere jaren van de oorlog. ONRUST OP CYPRUS Vrijdag zijn in de oude stad Paphos op West-Cyprus straat gevechten uitgebroken tassen vierhonderd Griekse en Turkse inwoners. Het volk was te hoop gelopen nadat een meningsverschil was gerezen tussen Turkse Cyprio ten en een Griekse officier van het leger van Cyprus, zo werd verklaard. De spanning was de laatste dagen in Paphos, dat een overwegend Turkse bevolking heeft, voelbaar. De politie heeft de rust en or de hersteld. De Britse voormalige eerste minister sir Winston Churchill heeft in een boodschap, die hij heeft gezonden ter gelegenheid van de jaarlijkse bijeenkomst van de „Primrose League", een organisatie der Engelse conser vatieve partij, verklaard dat hij het zeer gevaarlijk zou achten, indien Groot-Brittannië een poli tiek zou gaan volgen die ertoe zou leiden dat het niet meer de beschikking over een eigen kern zwaard zou hebben. „Het is tot voor kort een bron van nationale kracht geweest, dat conservatieven, liberalen en socialisten in het Verenigd Ko ninkrijk het erover eens waren, dat Engeland zelf kernwapens moet bezitten. Zonder deze wa pens komt de verdediging van onze eilanden voor altijd bij onze vrienden te berusten en dit zou ertoe leiden dat onze stem in het (Westerse) bondgenoot schap, die zo lang heeft gepleit voor matiging en vrede, sterk in gewicht zou verminderen", aldus Churchill. Hij voegde hieraan toe: „Ik pleit niet voor een verspreid be zit van kernwapens, maar ik wil Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 1.10 1.31 1.45 2.25 2.35 2.06 2.46 2.56 ZON op onder Mei 6 5.03 20.11 17.42 7 5.01 20.13 18.48 8 4.59 20.14 19.54 9 4.58 20.16 21.00 10 4.56 20.18 22.05 MAAN op onder 4.46 5.04 5.23 5.45 6.11 Vliegtuigongeluk in Kameroen Een „DC-6"-vIiegtuig van de luchtvaart Mij „Air Afrique", dat onderweg was naar Lagos, is za terdag op de zuidelijke helling van de 4000 nieter hoge berg Ka meroen verongelukt, een kwar tier nadat het met 48 passagiers en 7 bemanningsleden was ver trokken van Doeala. Het wrak is waargenomen door enige opsporingsvliegtui gen. Het ligt op twee duizend meter hoogte tegen de berg. Een reddingsploeg is naar het wrak vertrokken, dat 60 km ten wes ten van Doeala ligt. Gevreesd wordt dat er geen overlevenden zijn omdat het wrak en de om ringende plantengroei zijn ver brand. Onder de passagiers bevindt zich de secretaris-generaal van de Unie van Afrika en Madagas car, Dagnon. Volgens radioberichten uit Boe-Ea, aan de andere zijde van de berg kameroen gelegen, zou den reddingsploegen bij de over blijfselen van het verongelukte vliegtuig 1 overlevende hebben aangetroffen, vermoedelijk een Amerikaan. Guy Mollet over de Europese verdediging De leider van de Franse socia listische partij, Guy Mollet, heeft zondag in een rede te Boulogne sur Mer gezegd, dat de aanwe zigheid van Amerikaanse solda ten in Europa een betere verde diging vormt dan „al onze atoombommet j es „Men kan er tegenwoordig ver zekerd van zijn dat de Sowjet- Unie nooit een oorlog in Euro pa zal voeren zolang er 350.000 Amerikaanse soldaten, vrouwen en kinderen op Europees gebied zijn", aldus Mollet. Over de verandering in de Sowjetrussisehe politiek onder Chroesjtsjov, zei Mollet: „Men moet wel gek zijn wanneer men de veranderingen niet ziet, maar men is imbeciel wanneer men daar teveel belang aan hecht." er wel op wijzen, dat Groot-Brit tannië een ongeëvenaard record bezit voor het aan de dag leggen van internationale verantwoor delijkheid. Deze dodelijke wapens zijn veiliger in onze handen, dan in die van anderen". Churchill wees erop dat Groot- Brittannië „in het verleden de fout heeft begaan om wapens te vroeg af te schaffen", ,Wij hebben toen, ten koste van veel geld en grote opoffe ringen, een nieuwe wapenrusting opgebouwd. Doch op het gebied der kernbewapening zullen wij een dergelijke tweede kans niet krijgen. Wanneer wij nu onze wapens prijs geven, betekent dat. dat wij dit voor altijd doen", be sloot hij. De leider der socialistische op positie, Harold Wilson, heeft, als gemeld, de laatste tijd herhaal delijk aangevoerd dat het onder de huidige omstandigheden on realistisch zou zijn, indien Groot- Brittannië er nog een eigen kern zwaard, onafhankelijk van de Verenigde Staten en de NAVO, op na zou wilien houden. De werkloosheid in de Verenigde Staten Het Amerikaanse ministerie van arbeid heeft bekendgemaakt dat in april ongeveer 4,1 mil joen Amerikanen werkloos wa ren. Het aantal werklozen daalr de de afgelopen maand met 400.000 maar de voor het sei zoen gecorrigeerde cijfers tonen aan dat het werkloosheidsper centage met 0,1 tot 5,7 is geste gen. Haïti en de Dominicaanse Republiek De regering van Haiti heeft de verzekering gegeven, dat alle Haitianen, die asiel gekregen hebben bij de buitenlandse am bassades in Port-au-Prince, een vrijgeleide zullen krijgen om Haiti te kunnen verlaten. Dit heeft de commissie, be noemd door de Organisatie van Amerikaanse Staten om een on derzoek in te stellen naar het conflict tussen Haiti en de Do minicaanse republiek, de raad van de O. A. S. laten weten. dépositaire: huidverzorginps- producten „Iancómc" „dr. payot" jarenlange ervaring, dus vertrouwd advies. PRINS BERNHARD NAAR CANADA. In een D.C.-8-lijnvliegtuig van de Canadian Pacific Airlines, dat voor het eerst deze zomer non stop de 8000 km naar Vancouver vloog, is Prins Bernhard zater dagmiddag van Schiphol naar Canada vertrokken om daar op uitnodiging van CanadaNe- therland Council aan een lunch ter gelegenheid van V.E.-Day aan te zitten. Zondagavond vertrok de Prins naar Californië, waarna een kort privé-verblijf in New York volgt. Prins Bernhard wordt zaterdag a.s. op Schiphol terugverwacht. Nelson RockefePer getrouwd Gouverneur Nelson Rockefel ler van New York is zaterdag in het huwelijk getreden met mevr. Margarette Fitler Murphy. Wekenlang hebben er geruch ten gecirculeerd over dit huwe lijk. De 54-jarige Rockefeller is het vorig jaar gescheiden. Ook mevr. Murphy, die 36 jaar is, is gescheiden. Het huwelijk tussen de gouver neur en mevr. Murphy werd ge sloten in een plaatsje bij New York. Het paar is zondag ver trokken naar de boerderij van de Rockefellers te Monte Sacro in Venezuela. Multimiljonair Rockefeller is lang beschouwd -als de man die de beste kans maakt door de Re- publiekeinse partij in 1964 aan gewezen te worden als kandidaat voor het presidentschap van de Verenigde Staten. Nu vraagt men zich echter in politieke kringen af of hij wel gehand haafd kan blijven als kandidaat. Immers, tot nu toe is nog nooit een gescheiden man president van de Verenigde Staten gewor den. K.L.M.-vliegtuig op Kemajoran geland Het eerste vliegtuig van de geregelde K.L.M.-dienst Amster damDjakarta is zondagavond op het vliegveld Kemajoran van Djakarta geland. Reeds zaterdagavond is het vliegtuig in Vancouver aangeko men. De K.L.M.-dienst op Indonesië is vijf jaar lang onderbroken ge weest. De toekomstige nieuwe ambas sadeur van Nederland in Moskou, mr. Eduard Star Busmann, werd op 20 mei 1904 te Bussum gebo ren. Hij bezocht het stedelijk gymnasium te Utrecht en stu deerde rechten aan de rijksuni versiteit aldaar, waar hij in 1928 het doctoraal examen aflegde. Vervolgens slaagde hij voor de diplomatieke examens. Als gezantschapsattaché ging hij naar Berlijn, waar hij van 1929 tot 1931 werkzaam was. Daarna had hij tot 1935 Parijs tot stand plaats, in welk jaar hij wederom benoemd werd te Berlijn. Van 1937 tot 1938 was hii als gezant schapsattaché werkzaam te Ko penhagen. Hierna was hij gedu rende drie jaar in dezelfde func tie verbonden aan het gezantschap te Pretoria. In 1941 werd hij benoemd tot gezantschapsraad en naar Londen geroepen, waar hij tot 1945 op het ministerie van Buitenlandse Za ken werkzaam was. In die jaren was hij tevens Nederlands ver- tegenwoo«diger bij de regerng van generaal De Gaulle. In 1946 volg de zijn benoeming tot buitenge woon gezant en gevolgmachtigd minister van Nederland te Parijs. Op de eerste bijeenkomst van het permanente orgaan van de Westelijke Unie, die in april 1948 te Londen werd gehouden, werd mr. Star Busmann tot secretaris generaal van de consultatieve raad van dit orgaan benoemd. Deze functie bekleedde hij tot 1953, waarna hij tot 1958 als Ne derlands gezant te Wenen ver bleef. Sedert 1958 was hij buiten gewoon en gevolmachtigd ambas sadeur te Cairo en tevens geaccre diteerd in Libië. Tijdens de jaren, dat mr. Star Busmann te Londen verbleef, was hij rechter in de Nederlandse rechtbank aldaar. Hij nam deel aan de conferentie van San Fras- cisco in 1945, waar het handvast van de V. N. tot stond kwam. In Nederlands vertegenwoordiger op de conferentie te Washington waar het ontwerp statuut van het intenationale hof van justitie ge redigeerd werd. Mr. Star Busmann is ridder in de orde van de Ifederlandsche Leeuw en officier in de orde var Oranje-Nassau. De Nederlandse en de Russi sche regeringen riepen hun am bassadeurs terug na een incident in 1961 op Schiphol, waarbij de toenmalige Russische ambassa deur in Nederland, de heer Pono- marenko, betrokken was. De heer Ponomarenko kwam op het vliegveld in handgemeen met Nederlandse marechaussee's bij een confrontatie van de Rus sische geleerde Alexei Goloeb met zijn echtgenote. De politieke groepering „Ame rikanen voor de democratische actie" (A. D. A.) heeft zaterdag een telegram aan president Ken nedy gezonden waarin hem wordt verzocht zich „persoonlijk en onverwijld" naar de zuidelij ke staten te begeven, met name naar Alabama, om er een einde te laten maken aan het geweld dadig optreden tegen de negers die daar al enkele dagen massa- Ie betogingen houden tegen de rassenscheiding. Kort vóórdat het telegram werd verzonden, hadden de lei ders van de A. D. A. een onder houd met de president. Deze sprak zaterdag ook met zijn broer, de minister van Justitie Robert Kennedy, over de situatie een scheepsramp op de Nijl zijn zaterdagavond 173 men sen verdronken, zo heeft het Egyptische persbureau voor het Midden-Oosten gemeld. Tot dus ver zijn 83 lijken geborgen. De ramp deed zich voor in de buurt van Maghagha, in Boven- Egypte, toen een veerpont met een groot aantal Mohammedanen aan boord, die een bezoek had den gebracht aan een begraaf plaats, omsloeg. De pont had tweemaal zoveel mensen aan boord als toelaat baar was. Midden op de rivier maakte zij zware slagzij, sloeg Een Braziliaans vliegtuig met 50 inzittenden is vrijdagavond in de buurt van Sao Paulo neerge stort. Het vliegtuig had 45 passagiers en een bemanning van vijf kop pen. Het is een toestel van de Braziliaanse maatschappij „Cru zeiro Do Suit". Het stortte neer en vloog in brand kort nadat het was opgestegen van het vliegveld van Sao Pualo. De machine, die op weg was van Porto Alegre naar Rio de Janeiro, had in Sao Paulo een tussenlanding gemaakt. Reuter meldt, dat 18 inzit tenden van het Braziliaanse toe stel, dat op drie huizen terecht kwam, de dood gevonden hebben, terwijl 30 inzittenden zouden zijn gewond. Van de bewoners van de drie huizen zou slechts een jongetje van acht jaar ernstig gewond zijn. Brandweerauto's op weg naar de plaats van de ramp zouden be trokken zijn geweest bij een on geluk waarbij vier mensen het leven verloren. Vrijdag is de „Bijdragenwet Deltawerken" verschenen. De ministers van Verkeer en Water staat Financiën en Landbouw stellen daarin voor de rijksbij drage in de kosten van anderen voor het verzwaren van zeewe ringen te stellen op 75 procent. De bijdrage van anderen in de kosten van het Rijk worden op 25 procent gesteld. De ministers menen, dat bij deze hoogte van het rijksaandeel over het alge meen buiten Zeeland, de Zuid- Hollandse en ,de Waddeneilanden geen verdere financiële steun van het Rijk voor het bouwen en versterken van zeeweringen no dig zal zijn. De genoemde gebieden hebben een ongunstige verhouding tus sen dijklengte en beschermd ach terland. Daarom is de mogelijk heid opengesteld de rijksbijdrage, gerekend naar geringere finan ciële draagkracht te verhogen of de bijdrage van anderen (water schappen e.d.) in die gevallen te verlagen. De zelfstandigheid dei- waterschappen zal daarbij niet in het gedrang komen, hetgeen bij achteraf te verlenen bijdra gen in tekorten wel eens het ge val zou kunnen zijn. Daar, waar nog geen concentraties van wa terschappen plaats vonden, zal de rijksbijdrage niet verhoogd kunnen worden. Het wetsontwerp stelt normen van draagkracht vast. indien in een gebied de jaarlijkse laste'n voor de waterkering meer dan 10 procent van de pachtwaarde van de ongebouwde eigendom men bedragen, vermeerderd met 5 procent van de belastbare op brengst der gebouwde eigen dommen, dan kan van de 7525 regeling worden afgeweken. De rijksbijdrage voor zwakke plaatsen zal in dezelfde verhou ding liggen, de aanpassingswet- ken, die een noodzakelijk gevolg van de afsluitingswerken zijn, zullen ten volle door het Rijk betaald worden. Voor aanpas- singswerken ten behoeve van versterkingswerken wordt de rijksbijdrage 75 procent. Hogere exploitatiekosten van waterstaatswerken na het tot stand komen der afsluitingswer ken zullen niet voor vergoeding in aanmerking komen. De ministers vinden het nood zakelijk, dat belanghebbenden in het achterliggende gebied van de afsluitdammen zullen participe ren in de kosten ervan. Zij zul len door dijksverkortingen aan zienlijke besparingen krijgen, of schoon voorkomen moet worden, dat zij te zwaar worden belast. Voorgesteld wordt die bijdrage op 25 procent te stellen. Medegedeeld wordt, dat een nieuwe wet op de calamiteuze polders in voorbereiding is. om en zonk. Het Egyptische ma rinevaartuig „Amer", dat juist langs voer en onmiddellijk hulp bood. kon slechts acht overleven den oppikken. Volgens het te Cairo Verschij nende blad „Al Akbar" zijn de eigenaars en enkele bemannings leden van de veerpont gear resteerd. In mei 1959 kwamen bij het vergaan van een stoomschip op de Nijl op ongeveer 22 km van Cairo meer dan 90 mensen om het leven. In oktober 1961 ver dronken bij het omslaan van een veerboot in het Ismailiakanaal, een 50-tal kilometers ten noord- osten van Cairo, enkele tiental len mensen, voor het merendeel vrouwen. CHURCHILL NIET MEER IN LAGERHUIS Sir Winston Churchill "heeft meegedeeld dat hij zich voor de volgende algemene verkiezin gen in Engeland niet kandidaat zal stellen voor het parlement. Sir Winston, die thans 89 jaar is, heeft het district Woodford, Essex, sinds 1945 als conserva tief in het Lagerhuis vertegen woordigd. In een brief die hij aan de voorzitter van de af deling Woodford van de conser vatieve partij heeft gezonden en die woensdagavond werd gepu bliceerd, gaf sir Winston als motief voor zijn besluit op, dat hij niet meer zo best ter been is na de val die hij verleden jaar in zijn hotel te Monte Carlo maakte en waarbij hij een breuk in het dijbeen opliep. Een regel matig bezoek aan het Lagerhuis is daarom moeilijk voor mij ge worden, aldus sir Winston. Hij herinnerde eraan, dat hij onge veer zestig jaar deel had uitge maakt van het Lagerhuis, waar van 39 jaar voor Epping en de rest voor Woodford. „Tegen de achtergrond van de onverflauw de steun van de bevolking van Zuidwest-Essex hebben zich de belangrijkste fasen van mijn politieke leven afgespeeld. Ik zal uw trouw en genegenheid, gedurende die gewichtige jaren aan mijn vrouw en mijzelf be wezen, nooit vergeten", zo zei hij. Churchill is de nestor van het Lagerhuis. Niemand is ooit zo lang achtereen lid van dit col lege van volksvertegenwoordi gers geweest. Politieke kringen verwachten, dat zijn besluit om na de verkiezingen niet meer in het Huis terug te keren opnieuw aanleiding zal geven tot specu laties over de vraag, of hij uit eindelijk toch een hoge adellijke titel zal acceoteren, iets wat hij steeds van de hand heeft ge wezen. in Alabama. Daarna vertrok hij met zijn echtgenote per hef- schroefviiegtuig naar Camp Da vid om er het weekeinde door te brengen. Robert Kennedy bleef echter in Washington, om in voortdurend contact te kunnen blijven met enkele van zijn medewerkers, die hij naar Bir mingham heeft gezonden. Een groep van 54 filmsterren, vakbondsleiders en anderen heeft president Kennedy in een telegram „onverschilligheid" verweten ten aanzien van de ge beurtenissen in Birmingham. Tot de ondertekenaars van het telegram behoren Marlon Bran do, Harry Belafonte, Van Heflin, Lena Home, Frederic March, Paul Newman, Sidney Poitier, Anthony Quinn, Shelley Winters en de schrijver James Baldwin. De president wordt met klem verzocht zijn „onverschilligheid •en alle politieke overwegingen op zij te zetten en met doeltref fend en positief optreden te rea geren op de nood van de neger burgers van Birmingham en va** het gehele land..." Betogingen in Birmingham Bijna (luizend negers, van wie de helft schoolkinderen, bevinden zich in de gevangenis na groot scheepse betogingen in de hoofd stad van Alabama. De politie maakte vrijdag ge bruik van honden en gummi knuppels tegen honderden de monstranten voor rassengelijk- heid. Zij richtte brandslangen op negerkinderen „tieners" en voer de charges uit tegen geknield biddende negers. Er werden 200 arrestaties verricht. Vrijdag werden twee politie agenten en een persfotograaf door stenen getroffen toen de betoging uiteengeslagen werd. De Amerikaanse minister van Justitie, Robert Kennedy, heeft verklaard, dat het blijven weige ren de negers gelijke rechten en kansen te geven, onvermijdelijk steeds meer beroering zal ver wekken. Hij achtte overigens het deelnemen van scholieren aan straatbetogingen een gevaarlijke zaak. Gewoonlijk is de reden tot de arrestatie het deelnemen aan be togingen waarvoor geen vergun ning is gegeven. Rampzalige bioscoopbrand in Senegal In het dorpje Dioerbel, onge veer 100 km van de Senegalese hoofdstad Dakar gelegen, zijn zaterdagavond 64 mensen om gekomen bij een brand in een bioscoop. Voorts werden 18 zwaar ge wonden in ziekenhuizen opgeno men. Onder de toeschouwers, die de voorstelling bijwoonden, bevond zich een groot aantal kinderen. Soekarno in Merauke President Soekarno heeft zon dag tijdens een massabijeen komst te Meranke opnieuw ge zegd dat Indonesië na de over dracht van West-Irian geen ver dere territoriale eisen heeft. In donesië zal echter ieder land dal naar onafhankelijkheid streeft blijven steunen, zo zei hij. Na zijn bezoek aan Merauke begaf president Soekarno zich per vliegtuig naar de marine basis Biak, waar hij vandaag op nieuw een massa-bijeenkomst zal toespreken. De regering heeft een „droge" periode van twee dagen voor hét eiland ingesteld als voorzorgsmaatregelen tegen onprettige voorvallen tijdens het bezoek van Soekarno. President Soekarno zei tegen zijn overwegend christelijke ge hoor dat hun inschakeling in de hoofdzakelijk mohammedaanse natie geen verschil voor hen zou maken. „Indonesië maakt geen onderscheid tussen godsdiens ten", zo zei hij.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1