&mcfaan m&t (§eld! I/ode éi \jmuw MEDISCHE PROBLEMEN KINDEREN DIE LIEGEN Moeders dag van jaar m enu van de week r NAAR HET NIGE Het Stovenpaleis VOOR,/ WIE' GEZELLIG WIL FRITUREN 890 EEN KUNST DIE DOOR WEINIGEN WORDT VERSTAAN Ja, ik weet 't wel, de meeste volwas senen kunnen ook niet met geld om gaan. Er zijn mensen van dertig en veertig jaar die al handen vol rijks daalders en tientjes vermorst heb ben en die dan zeggen (als 't wat om een grotere uitgave gaat): Ons soort mensen kan dat niet betalen". Er zijn weer andere volwassenen die zo over lopen van spaarzaamheid en die zichzelf uit vrekkigheid geen enkel plezieUje gunnen omdat „er wel eens andere tijden kunnen komen'. GEEN HONDERD GULDEN Maar nu ontmoette ik toch laatst drie vrouwelijke kan toorbedienden van negentien, twintig en drieëntwintig jaar, nogwel werkzaam op een bankinstelling en al pratend bleek me, dat geen van die meisjes honderd gulden be zat. Zeg nu zelf wat is van daag de dag nu honderd gul den? Enfin, ze hadden zoveel geld niet en ze waren zichtbaar van plan dit bedrag niet bij elkaar te sparen. Ze verdienden goed, daar zouden ze niks van zeggen, ze hoefden thuis niet zo gek veel af te geven, maar hetgeen ze overhielden ging volledig op aan kapper, kou sen, truitje, rok, ketting, tas je, make-up enhaarlak. Vinden jullie het vreemd dat ik dat gek vind? Ik bezit heus wel wat meer dan honderd gulden en het feit dat ik een beetje ouder ben dan die meisjes doet in deze niet ter zake. Als ik zo geleefd had als zij doen had ik nu ook niet meer dan een paar kwartjes bezit gehad, zeker aan 't eind van de maand. Ik heb die drie vriendinnen nog gevraagd, hoe dat nu moest als ze eens een grote uitgave wilden doen. Hoe ze aan gordijnen en vloerbedek king moesten komen als ze gingen trouwen. Waar of ze in dat geval de stoelen en de lepels en de pannen vandaan wilden toveren. Maar ze lachten me uit want ze hadden nog niet eens een vaste jon gen. EEN SMERIGE KAPITALIST Je kon tegenwoordig een heleboel op afbetaling krij gen, hebben ze me nog ver teld en hun zomerreizen kon den ze tegenwoordig toch ook op een prettige manier be talen. Over grote uitgaven maakten zij zich geen zorgen. Mochten ze soms eens van me naar de bioscoop? En moch ten ze de mode soms een beetje volgen? Dat is voor mij nu weer een heel probleem. Zie ik 't zo verkeerd? Zelf ben ik nog geen dertig jaar en zou ik nu al ouderwets geworden zijn? Zie ik er dan soms uit als een ouderwetse prent? Ben ik 'n smerige kapitalist met m'n aardig gevulde spaarbank boekje? Dra. Janette van Rijn. EEN HONDERDTAL EXCLUSIEVE DESSINS PER METER Nieuwstraat Terneuzen Telefoon 2940 TEGEN DE PIJN De meeste mensen hebben in hun huisapotheek behoefte aan aspirine of een vervang- middel daarvan ter behande ling van hoofdpijn, verkoud heid of andere gewone kwaal tjes. Van medische zijde kun nen daartegen geen bezwaren worden ingebracht, integen deel de apotheek kan juist dicht zijn, men wil de dokter nog niet alarmeren. Laat het echter in die huisapotheek bij een enkel medicament blij ven. Hoe meer er is, hoe meer er ook wordt ingenomen. Het bewaren van oude pilletjes en poedertjes is verkeerd! THERMOMETER Het is goed wanneer er in ieder huishouden een koortsthermo meter aanwezig is. In voorko mende gevallen dient dit in- !1llllllllillll[||illIIIIIIII|[||!lll]|[|||llll!I]llll]lllllllll!llllllll!l]il]lllll]lllllllllll!ll!llillllllllllillllllllllillilllll!lllllilllll!lilllllllllllillll!llillllllllllllllllllllllllllllllllllllll!|]llllll[l![lll]lllllllllll[lllll PLASTIC VLOERBEDEKKING De vloerbedekking heeft de laatste jaren grote verande- ringen ondergaan. Zo'n vijfentwintig jaar geleden was de parketvloer het ideaal van menige huisvrouw. Ondanks dat deze vloeren altijd veel onderhoud gevraagd hebben. De kleuren waren daarbij steeds in het geel-bruine gamma. De moderne vrouw vraagt tegenwoordig echter een vloer, die gemakkelijk te onderhouden is. Heeft ze donkere meu- bels, dan wil ze een vrolqke vloer. De vinyl-vloeren voldoen aan deze eisen. Boenwas behoeft er niet op te worden ge- bruikt. Even de zwabber erover en de stof is verdwenen, af en toe even nat afnemen. De vloeren kunnen in prachtige heldere, warme tinten worden geleverd. De tegels worden daarbij vaak in contraste- rende kleuren gelegd, zodat er geen tapijt nodig is. Hoe har- er het plastic, des te kleiner is de slijtage. Vinyl-vloeren zijn in verschillende graden van hardheid verkrijgbaar. De momenteel' hardste vloeren op dit terrein worden sinds kort door Goodyear op de Nederlandse markt gebracht. Deze zijn echter ook wel iets duurder dan de andere. strument ook daadwerkelijk te worden gebruikt. Bij alle be ginnende ziekten en bij ver schijnselen van onwel-zijn, waarvan de oorsprong niet ge heel duidelijk is, dient de tem peratuur te worden opgeno men. De eventueel te hulp ge roepen arts vindt in de tem- peratuurvermelding dikwijls uiterst belangrijke aanwijzin gen. Hij zal dan wel beoorde len of de thermometer ook verder moet worden gebezigd. TEGEN ZENUWEN Mensen, die onder behandeling van de dokter zijn hebben vaak een geneesmiddel dat mede „voor de zenuwen" is. Zij hebben hun voorschriften en kunnen die opvolgen. An deren zijn niet onder dokters handen en willen toch wel eens iets innemen tegen de nerveusheid. Als zij daarvoor af en toe wat valeriaan ge bruiken, geeft dat soms ver lichting. En waar worden die valeriaandruppels dan neer gezet? Soms treffen we die aan naast de fles met slaolie of naast een busje oploskoffie! Dat is de plaats natuurlijk niei. GEEN SLAAPMIDDELEN Wanneer er slaaptabletten in huis zijn, wordt de weg naar verslaving daaraan al te ge makkelijk gebaand: het mid del is dan beslist erger dan de kwaal. Wie last heeft met in slapen, loopt 's avonds nog een blokje om of hij drinkt een glas warme melk, maar hij neemt niet zo maar eens een slaaptablet in! Slaaptablet ten zijn heel gevaarlijke din gen, daar kan niet genoeg te gen worden gewaarschuwd. Alleen wanneer zij op medisch voorschrift worden ingeno men, is hun gebruik gemoti veerd. PLOTSELING OORPIJN In gezinnen met kinderen komt men nogal eens te staan voor hei probleem van „ineens zo'n oorpijn". Merkwaardigerwijs doen zulk soort situaties zich vooral 's nachts voor. Het is dan prettig als er wat oordrup pels in huis zijn. Als de pijn overgaat en dat is vaak het geval is het leed weer ge leden. Zit er iets ernstigs ach ter dan kan de dokter later alsnog worden gewaarschuwd. Men doet er geen goed aan op eigen gelegenheid oordruppels in huis te nemen: het beste is dat men daarvoor van tevoren advies vraagt aan de dokter. PRUIKENKOFFER De pruik is in Amerika zeer populair geworden. Vele vrou wen hebben er een, om er af en toe eens een dagje anders uit te zien. Het onderhoud van de pruik vraagt deze op een plastic hoofd gespannen te houden, als de pruik niet wordt gedragen. Op reis bracht dit nog wel eens moei lijkheden met zich mede. Een vooruitstrevende Amerikaan se firma heeft daarvoor thans de pruikenkoffer gecreëerd, een koffer met een plastic hoofd er in. ffllilliilllIillHlllllllllllinillllllllillllillinilli lllllllll!lllllllllllll|llll!ll!llililllll!ll!l!lll!l!lll!l!l!li!illlllll!!ll!lll!lll!!l!l!ll!IIIillllllllil!tllllllllll[|||||||ll|lllll||[||[||[|||IUI|j!H|||||||||||||||||[|||||j||!|||||j||||j|||!|[|||!i|||||l||[j||j|j||||||jl|[|li;]|!|| „Je moet er wel op letten, want Lien- tje liegt heel erg", lichtte de moeder mij in. Ik lachte maar wat. „Kom, kom, zo'n vaart zal dat niet lopen!" merkte ik op. Lientje zou namelijk een week bij mij logeren, want haar ouders moesten de stad uit. „Ik heb je gewaarschuwd, Elly. En wanneer je merkt dat ze het doet, heb je van mij de vrijheid om haar een flink pak slaag te geven, dat doe ik zelf ook zie je!" verduidelijkte mijn vriendin. Ik keek eens naar het tengere bleke kind met haar sprieterige vlechtjes en stak mijn hand uit. „Kom eens bij me, pop?" Het kind verroerde geen vin. „Nou, hoor je niet wat er gezegd wordt?" snauwde de moeder. Instinctief hief het achtjarige meisje een arm voor haar gezicht als om een slag af te we ren. Schoorvoetend kwam ze naderbij. Ik zei niets, maar dacht: „Stakker, bij mij zul je niet bang behoeven te zijn." Maar in de praktijk bleek dit toch niet mee te vallen. Lientje was schuw en schrikachtig en ze loog er zo onbe schaamd op los, dat ik mijn ijver wel voelde bekoelen. GROTE MENSEN LIEGEN ALLEMAAL. Het begon al dadelijk de eerste avond. „Kom", noodde ik, „zeg het maar eer lijk als je nog wat wilt hebben". Wij zaten aan tafel en het kind had haar bordje leeg. „Kom" moedigde ik aan, „je kunt het we] eerlijk zeggen. Wij zeggen hier alle maal eerlijk de waarheid". „Zal wel", schamperde de wijsneus brutaal. Min of meer verbouwereerd keek ik haar aan. De volgende dag verkondigde Lientje: „Alle grote mensen liegen, ze liegen al tijd!" Ik liet mij niet uit het veld slaan. „Hoe weet je dat dan?" informeerde ik geintersseerd. „Ik heb het zelf gehoord", verklaar de het kind. „Laatst had ik iets gedaan en toen zei moeder: „Als je het nooit meer doet, zal ik het aan niemand ver tellen, nou en toen kwam 's middags tante Rie en het eerste wat ze vertelde was dat! En toen vader thuis kwam, ver telde ze het weer en de volgende dag aan oma. Nou, dat is toch liegen!" Ik zat paf. „Ze doen net of ze zo hei lig zijn", vervolgde ze, „maar dat moet je maar geloven. Als ze 's avonds zeg gen dat ze even naar de brievenbus gaan, dan gaan ze ergens op bezoek en laten mij alleen achter. Als er een reke ning aan de deur wordt aangeboden, moet ik altijd zeggen, dat ze niet thuis zijn en zo zou ik nog veel meer weten te vertellen. Ze doen niks anders dan liegen!" ONZE EIGEN SCHULD. Tot zover Lientje, die als vergrijp wordt aangerekend, hetgeen zij grote mensen in haar omgeving herhaaldelijk ongestraft zag doen, als een vanzelfspre kend iets. Dit geval staat helaas niet al leen. Er zijn heel wat Lientj es, vroeg wijze kinderen met een scherpe opmer kingsgave, die luisteren en zwijgen en hun gevolgtrekkingen maken. Over het algemeen hebben kinderen een zeer sterk ontwikkeld gevoel voor rechtvaardigheid en dit ruw kwetsen kan vreemdsoortige reacties teweeg brengen. Niet alleen wordt het kind ern stig geschokt in zijn liefde en bewonde ring voor de ouders, maar ook zijn waar deringsmaatstaf voor goed en kwaad krijgt een onherstelbare deuk. Wanneer wij ouders ons niet ontzien in het bijzijn van onze kinderen de grootste, voor het kind duidelijk te on derkennen leugens ten beste te geven, dan brengen we daarmee het hun aan geboren gevoel voor evenwicht aan het wankelen. De grenzen van toelaatbaar raken verdoezeld en dan is het toch wel begrijpelijk dat het kind uit angst voor straf of ontdekking zijn toevlucht neemt tot de leugen, zeker wanneer het her haaldelijk meemaakt dat de ouders dit zeb! ook doen. Daar waar ouders de morele moed kunnen opbrengen eerlijk te zijn en ge volgen van fouten of tekortkomingen te aanvaarden kunnen zij voor hun kinde ren het goede voorbeeld zijn. Ook het ongelijk bekennen aan uw kind hoort hieronder. Het zal slechts hun liefde voor u stimuleren, omdat ze bemerken dat u eerlijk bent om nog niet te spre ken van het rotsvaste vertrouwen dat kinderen in zulke ouders stellen. Kin deren trachten altijd grote mensen na te doen en zo zullen ze bij het goede voorbeeld ook dit volgen. U kunt uw kinderen dan vertrouwen evenals zij u. Bij het opvoeden van kinderen geldt al heel streng het spreekwoord: „Hoe men doet, zo men ontmoet!" (Nadruk verboden). Zondag 12 mei is het weer Moederdag. We zullen hei; de zaterdag ex voor best kunnen mer ken. Aan vaders hand, of als het maar even kan alleen, zullen we de kleuters die dag langs de bloemenzaken en lekkernijenwinkels zien flaneren. Met de spaarcentjes stevig in het knuistje, misschien druk delibererend met vriendje of vriendinnetje, zal na hoogst ernstig ivikken en wegen de keus worden bepaald. iiiiiiiiiiiiiiiitiiiii'i'iiiii'iiiiiiiiiiriiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiii De laatste jaren gaan er steeds meer Ne derlanders hun va- A El kantie doorbrengen M IJ N aan de stranden van het zonnige zuiden. Favorieten zijn hier j BS I Italië en Spanje, twee m* V I landen, waar men over het algemeen in ons vakantieseizoen op goed weer kan rekenen. Daar staat echter tegenover, dat men ook een goede kans heeft, dat het er zo heet is, dat het onaangenaam is. Er is nu eenmaal een groep men sen, die niet zo goed tegen grote hitte bestand is en er is een groep, waarvan de huid geen dagelijkse sterke zonnestraling verdraagt. Voor deze mensen, waartoe u mis schien behoort, is het zaak er voor te zorgen dat de vakantiekleding er op berekend is. Mensen die het spoedig erg warm krijgen, hebben de neiging er dan maar luchtig bij te gaan lopen. Dit brengt weer met zich mee, dat een groot deel van hun huid onbedekt is en dat dit deel veel zonnestraling te verwer ken krijgt. Is de huid daartegen niet bestand, dan doen zich grote problemen voor. Hl Wil men geen grote narigheid krijgen dan doet men er goed aan, de huid te bedekken. Om nu de warmte te- D_ gen te gaan, kan men C H lichte kleding dragen. Ik II waardoor de straling gekeerd wordt. ir it Een voorbeeld hier van is wel het leuke ensemble dat onze foto toont. Het is geheel vervaardigd uit „Orlon" en bestaat uit een leuke moderne pantalon met een grappig dessin, waarop een wit vest wordt ge dragen. Een dergelijk wit vest, dat overigens nog los gebreid is zit bij warm weer beslist .liet zo warm als men wel zou denken. De grote hoed beschermt het gezicht tegen te intensieve bestraling door de zon. Zo'n lange pantalon kan juist in Italië en Spane worden aanbevo len, aangezien de bevolking daar veelal bezwaar heeft tegen het dragen van shorts. Allemaal din gen waarmee we rekening moeten houden, wanneer we naar het zon nige zuiden trekken Een dergelijk leuk, sportief ensemble is boven dien nuttig. Illll! 5 mei valt dit jaar op zondag en voor velen zal dit een reden zijn, om -met mooi weer- er de hele dag op uit te trekken. Voor de huisvrouw is het dan heel prettig, wanneer ze bij thuis komst de maaltijd voor de avond klaar heeft. Zo is een julienne- sla heel geschikt om als hoofd maaltijd te gebruiken. Deze kan een dag van te voren worden klaargemaakt en iedereen zal er vooral op een warme dag van smullen. ZONDAG: ossestaartsoep, julien- nesla, fruit. MAANDAG: harde eieren met kerrysaus, spinazie, gebak ken aardappelen, rödgrnd met vanille vla.. DINSDAG: gevulde komkom mer met gehakt, aardappe len, hangop met banaan. WOENSDAG: gehakt, postelein, aardappelpuree, noten- kwark. DONDERDAG: champignon- kaasomelet, tomatensla, EEN GEZONDE LIPPENSTIFT Droge lippen komen zowel des zomers als des winters voor. Indien een lippenstift niet af wil geven, dient de samenstelling vry droog te zijn. Daarom geeft de stift soms onvoldoende bescher ming bij weersexcessen. In Amerika is er weer wat op gevonden: de gezondheids lippenstift. In de stift is in het rood een ring van kleurloze balsem, een vettere substan tie, die tegelijk met het rood op de lippen wordt aange bracht. De kleurloze balsem houdt de rode lippenstift als het ware vast en voorkomt het springen van de lippen. aardappelen, rijstebrij met gember VRIJDAG: visragoüt, rijst, dop erwten öf goulash, rijst, dop erwten, chocoladevla. ZATERDAG: minestrone soep met geraspte kaas, bamie. JULIENNESLA. 150 g. belegen kaas, 100 g. gekookte kip, 2 hard gekookte eieren, 200 g. gekookte prin- sessebonen, bleekselderij, 250 g. gekookte aardappelen, 1 tomaat, restje doperwten. Snijd alle ingrediënten in dun ne reepjes en maak ze tot een smakelijk slaatje met mayonaise, peper, zout, peterselie en papri kapoeder. NOTENKWARK. 250 g kwark, gehakte noten, 2 repen chocolade (puur), 50 g basterdsuiker, liter kof fiemelk of koffieroom. Rasp de chocolade op een gro ve rasp en meng alle ingrediën ten dooreen. Opdienen in coupe glazen en bestrooien met noten- of chocoladegruis (in plaats van kwark kan ook Bulgaarse yog hurt worden gebruikt). Aan de kleuters zal het ook dit jaar niet liggen om Moederdag weer tot een hoogtijdag te maken in ons gezonde gezinsleven. Niet allemaal zullen ze iets gaan kopen. De wat grotere, handige kinderen zullen zelf iets maken voor moeder. Moeders hebben voor deze dag geen ver langlijstje. Maar och, de anderen weten heus wel vaar zij erg blij mee is. Dok kan een eenvoudig klein cadeautje, op een heel euke manier versierd of verpakt worden. Zelfs een gewoon huishoudelijk ca- leautje wordt een apart iresentje als er een fleurige bloemrijke versiering aan vordt bevestigd. Een kop m schotel kunnen heel ge- nakkelijk niet bloemetjes oorden opgevuld. Ook een dein schaaltje wordt met ien bloemprikker, een paar ooorjaarsbloempjes en wat bakjes groen, een feestelijk 'adeawtje. EN WAT MOET HOEDER DOEN F Zou het ook niet leuk zijn om moeder die dag eens helemaal' niets te laten doen? Dat moeder ie dag mag beginnen met uitsla- jen en ontbijt op bed en dat ze laarna volop de tijd krijgt zich heel op haar gemak te kleden. Tegen de tijd dat ze beneden komt is de koffie klaar en zijn de kamers netjes opgeruimd. Met de hulp van vader kan er vast wel een gezellige eenvou dige maaltijd in elkaar worden gedraaid. Als het helemaal niet anders kan, zou moeder kunnen koken en de anderen tafeldek ken en later afwassen. Met al deze goede zorgen zijn moeders blij, want heus, om Moederdag te vieren hoeven er geen luxe en vreselijk dure ca deaus gegeven te worden. Een moeder begrijpt ook de goede bedoeling van Jan, als hy met een grammofoonplaat aankomt, die hy eigenlijk zelf zo graag wil hebben. Ze heqft toch dadelijk een verontschuldiging klaar voor het kind, dat het eigengemaakte cadeautje niet helemaal klaar kreeg? Degenen, die zeggen: „Och, Moederdag, dat is een instelling van de winkeliers, daar doe ik niet aan mee", die hebben zeker ongelijk. Natuurlijk spant de zakenman zich in deze tijd in. In verschillende branches is een belangrijk stuk activiteit gericht op een goed verloop van deze jaardag. Maar dat is met Sinter klaas en Kerstmis toch ook zo? Maak er voor moeder een oer gezellige dag van. Laat het haar dag zijn. Verwen en verzorg haar eens goed, de kans dat ze zich dat laat doen is er alleen de 12de mei. BETTY TEELING. iiiiiiniiiiiiiiiu DE MODE Tien jaar vóór iets mode is, zo zegt 'n oud-handboek, noemt men het onzedelijk. Vijf jaar later heet dezelfde gril schaamteloos. Eén jaar vóór ieder het alleraardigst noemt, heet het gedurfd en een jaar nadat 't mode was wordt het saai. Dan wordt het in de loop der tijden: be- spottelijk, om je dood te schamen, grappig, zo vreemd charmant, romantisch en tenslotte weer „echt mooi". Dit voor al de sceptici, die het een vrouw of meisje nog kwalijk zouden nemen, wan- neer ze de laatste modegril alleen maar gek zouden noe- men. ZONDER SPATTEN-ZONDER WALM D. 100.96.65

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 9